Oppositie: vrijstelling militaire dienst voor te sleutelen Aan maatschappijleer valt nog veel onderwijzers nodig MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN VUILNISBAKKEN VOOR SURINAME Overheidsfonds voor slachtoffers delicten Staatssecretaris legt motie voor pensioen joodse oorlogsslachtoffers naast zich neer RUSVRAAGT ASIEL IN ONS LAND 3.95 Werkgever is bang voor het sociaal I ■1 CHU-WETSVOORSTEL TER DISCUSSIE bedreigd Voorstel vereniging sociaal werk Humanitas: Openbaar vervoer Oost-Gelderland De Vries (CHU) wil meer geld voor defensie WW1' □to 2 DONDERDAG 25 MAART 1971 APATHIE Proj. Van Zuthern: Nood maatregelen VOORSCHRIFT riOQROu(}S 1 ADVERTENTIE ci o e EEN FEEST VAN!: MAAKT ER Minister Polak wil, evenals Humanitas, de vergoeding alleen mogelijk maken voor slachtoffers van geweldsdelicten. Hij wil bovendien benadeelden van overtre- Door de invoering van plastic huis- vuilzakken in Rotterdam zijn dit jaar in deze stad 10.000 hvdsvuïlemmers i I 1 1 I c t< c r g 1 a a i 8 2 li o r e d i c v r c I X I r t r v r r 1 I 1 s t f d e i c 1 c t V j 2 A OP het naast zich neerleggen van de tweede motie Voogd reageerde drs. Den Uijl (P.v.d.A.) scherp: „Dat de Kamer dit heeft gepikt, vind ik een dieptepunt van wat ik in het parlement heb mee gemaakt. Een afschuwelijke zaak”, zei hij gisteravond tijdens zijn werkbezoek aan Haarlem. Hij vond het onbegrijpelijk dat de Kamer genoegen nam met het standpunt van de regering om de tot twee maal toe aanvaarde motie-Voogd naast zich neer te leggen. „Wij zullen, als we in de regering zijn, deze motie zeker uitvoeren”, aldus de socialist. de dat een dergelijke motie een slag in de lucht zou zijn, gezien de naderende verkiezingen. „Maar ik kan de houding van de bewindsman niet waarderen”. Op het congres in Nijmegen zal naast de stem van de regering, in de persoon van staatssecretaris Wiersma, ook het ge luid van de commissie-Binsbergen te ho ren zijn. Prof L. H. C. Hulsman, hoog leraar in Rotterdam en lid van die com missie, zal spreken over de schadever goeding aan het slachtoffer. De heer Wiersma is voorzitter van een interdepar tementale werkgroep die moet bestuderen hoe dit soort maatschappelijk werk moet worden opgezet, en ingepast in de be staande andere sociale voorzieningen. Op de begroting van Verkeer en Water staat is zoals gisteren gemeld een som van 25 miljoen uitgetrokken. De GTW vindt dat dit bedrag moet worden verhoogd tot 68 miljoen, waarvan de Gelderse maat schappij zeven tot acht percent voor zich opeist. Krijgt de GTW dit niet, dan zullen alle lijnen met een twee-uursdienst en enkele met een uurdienst worden opgehe ven. De GTW heeft de Tweede Kamer op de moeilijke situatie gewezen. De gemeente besturen in het vervoergebied van de GTW zullen in twee bijeenkomsten worden in gelicht. De Tweède Kamer heeft gisteren de heer Van Thijn (P.v.d.A.) een korte in terpellatie toegestaan over de dreigende situatie bij het streekvervoer. overbodig geworden. Hiervan bleken 3.600 nog bruikbaar te zijn. De bak ken zijn nu verkocht aan Suriname ARNHEM De inwoners van rond 25 kerkdorpen en tien buurtschappen in Oost- Gelderland dreigen binnenkort zonder openbaar vervoer te raken. De Gelderse Tramwegen (GTW) zullen de busdiensten naar deze plaatsen moeten stoppen als niet op de kortst mogelljke termijn een tekort van enkele miljoenen wordt aangezuiverd De GTW vindt dat dat geld uit de over heidskas moet komen. s DEN HAAG. Een overheidsfonds, waaruit financiële schadevergoeding voor slachtoffers van geweldsdelicten zou kun nen worden verstrekt, lijkt de Nederland se vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas” voor Nederland zeer ge wenst. De sectieraad reclassering van de ze vereniging is tot de conclusie geko men dat in de Nederlandse strafrechtple ging te weinig aandacht wordt besteed aan de benadeelde „die immers door het delict in de eerste plaats is geschaad.” Zoals bekend is heeft minister Polak van Justitie bij de begrotingsbehandeling in november vorig jaar toegezegd op korte termijn bij wetsvoorstel met een voorlo pige regeling van schadevergoeding aan slachtoffers van delicten te komen. Staatssecretaris Wiersma van Justitie zal vrijdag over deze problematiek spre ken bij de opening van het congres „Slachtoffers van delicten,” in Nijmegen, dat twee dagen zal duren. „Humanitas ziet schadevergoeding door de overheid aan benadeelden van delicten overigens DEN HAAG. De 24-jarige Russische instructeur bij de Komsomol (Russische jeugdorganisatie) Jevgeni Dimitrievitch Demchenko heeft de Nederlandse autori teiten maandag gevraagd in ons land te mogen blijven. Hij heeft verklaard zich niet langer te kunnen verenigen met het systeem in zijn land. dering van modern onderwijs in So ciale Wetenschappen (VSW) toonde zich een fervent voorstandster van het wetsvoorstel. Zij ging er onder meer van uit, dat kennis van recht onmis baar is voor de jeugd, dat het onderwijs de basiskennis van recht moet bijbren gen en dat de Mammoetwet het recht verwaarloost en het rechtssysteem daarmee ondermijnt. Hieraan zou met het wetsvoorstel van de C.H.U.-Ka- merleden een einde komen. De heer Demchenko was enige dagen in Nederland na een bezoek met een ge zelschap Russische studenten aan Chili en Peru. De dag, voordat het gezelschap dat bezoeken had gebracht aan Am sterdam, Rotterdam en Den Haag naar de Sovjet-Unie zou terugkeren, meldde hij zich bij de Nederlandse politie. Hij verklaarde dat hij dacht buiten de Sov- jet-Unie meer voor zijn vaderland te kunnen doen dan daarbinnen. De heer Demchenko is afkomstig uit Kiev. De Haagse politie heeft de man, in af wachting van het naar hem ingestelde onderzoek, voor zijn eigen veiligheid op een niet nader te noemen plaats voorlo pig ondergebracht. Goedhart en de S.G.P.) echter niet aan zijn zijde. Mevrouw Dettmeijer: „Er wordt in feite niet een stukje beleid van de staatssecretaris afgekeurd, maar het gehele beleid”. Zij zei juist wel waarde ring te hebben voor het overgrote deel van het beleid. De heer Goedhart meen- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Senator De Vries (C.H.U.) heeft gisteren in de Eerste Ka mer gepleit voor een verhoging van de defensieuitgaven in de volgende kabinets periode tot vier percent van het nationale inkomen. Dat is bijna een half miljard meer dan er nu aan de verdediging wordt uitgegeven. Het huidige defensieplafond ligt op het niveau van 3,6 percent van het nationale inkomen. DEN HAAG Vele organisaties hebben woensdag de vaste Kamer commissie van Onderwijs en Weten schappen in de Tweede Kamer hun meningen en opvattingen kenbaar ge maakt over het wetsvoorstel van C.H.U.-Kamerleden om een gepro grammeerde maatschappelijke en staatsburgerlijke vorming in het voort gezet onderwijs in te voeren. De gehe le dag werd voor deze hoorzitting ge bruikt. Drie van de twaalf organisaties stem den met het wetsvoorstel in. De ande ren wezen het af. zij het op grond van verschillende bezwaren. Wel was iedereen het er over eens, dat het vak maatschappijleer, dat met de Mam moetwet het onderwijs was binnenge haald, een zaak is, die een brede belangstelling verdient opdat de maat schappelijke en staatsburgerlijke vor ming van de jeugd in het voortgezet onderwijs wordt verbeterd. Het wetsontwerp van drs. Tilanus, dr. Schuring, en mr. Bos gaat ervan uit, dat de vakken staatsinrichting, recht en maatschappijleer „ernstig in Ook de anti-revolutionair Elfferich ver langde duidelijke financiële afspraken voor de volgende kabinetsperiode. Hij hield de minister voor dat kostbaar ma teriaal onvoldoende beveiligd wordt en dat er nodig een aantal noodzakelijke aankopen moeten worden gedaan. Ook moeten er middelen worden gevonden om de krijgsmacht goed te kunnen laten oefenen. „Wij staan minstens aan de rand van het verantwoorde”, aldus de heer Elfferich. Mr. Van Wijk (P.S.P.) verlangde op heldering over de opheffing van het kamp Vledder. Hij kritiseerde het ontwerp van de Wet op de Gewetensbezwaren en vond het verstandiger vrijgestelden buitenge woon dienstplichtig te verklaren in plaats van hen in ziekenhuizen of inrichtingen te plaatsen waar vaak geen passend werk voorhanden is. De K.V.P.’er Gooden vroeg zich af of hte wel verstandig is de artillerie-inrich- tingen op te heffen. Een beslissing daar over moet volgens hem worden afgewo gen tfegen de behoefte aan een eigen pro- duktie van wapentuig en muhitie in oor logsomstandigheden. Bij voortdurende vrede kan men die munitie elders bijna tegen een kostprijs krijgen, maar er kan een tijd komen, aldus de heer Gooden, dat men uitsluitend op de produktie van de Hembrug is aangewezen. Minister Den Toom antwoordt de vol gende week. Dat betekent niet dat voor alle scha de, aan wie dan ook toegebracht door enig strafbaar feit, een beroep op het fonds mogelijk zou zijn. Rechtspersonen zouden bijvoorbeeld niet onder deze rege ling vallen. Bovendien zou schade, waar tegen men zich gewoon kan verzekeren of die tot het normale bedrijfsrisico be hoort, niet voor vergoeding in aanmer king komen, aldus de commissie-Binsber gen. Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker wees erop, dat steeds minder academici voelen voor een baan in de onderneming, omdat de kloof tussen de generaties te groot is. Zij sprak als Kroonlid van de Sociaal- Economische Raad. Adjunct-directeur dr. H. Hoelen van het Centraal Brouwerij Kantoor repliceerde dat de ondernemer zelf niets torpedeert, maar dat hij zelf getorpedeerd wordt. Met zijn macht valt het ook best mee, aldus dr. Hoelen, want hij wordt door het overheidsbeleid op het gebied van lonen en prijzen in de tang genomen. Over de vervuiling zei hij in antwoord op vragen, dat de consument die om meer produktie vaagt de echte vervuiler is, en dat aan hem in de prij zen de bestrijdingskosten van de milieu vervuiling moeten worden doorberekend. De ondernemer handelt terecht vanuit een strijdpositie want de onderneming is geen sociaal laboratorium, aldus dr. Hoe len. DEN HAAG. Vanuit de oppositie in de Tweede Kamer is woensdag de wens tot uitdrukking gebracht aan onderwij zend personeel en vormingsleiders groot verlof en vrijstelling van opkomst in mi litaire dienst te verlenen. De fracties van P.v.d.A., D’66, de groep Aarden en de P.S.P., die deze wens in een motie had den neergelegd, achten dit noodzakelijk als onmiddellijke bijdrage aan de voor het welslagen van het onderwijs- en vor mingsbeleid voor werkende jongeren zo nodige vermindering van het personeels tekort. Staatssecretaris Grosheide van Onder wijs en Wetenschappen voelde weinig voor de suggesties om noodmaatregelen te treffen teneinde tot een groter aanbod van vormingsleiders te komen. Dat zou voor de opleiding fnuikend zijn en geen goed doen aan het imago van het hoger ■LInr' beoogde doel kan dan ook niet worden bereikt, meende de FJG. Het Nederlands Centrum voor De mocratische Burgerschapsvorming en de Nederlandse Jeugdgemeenschap wezen het wetsvoorstel eveneens af Prof. dr. J. A. Ponsione, voorzitter van de staatscommisie modernisering leer plan maatschappijleer wist niet goed hoe het probleem moest worden aan gepakt. Hij had evenwel overwegende bezwaren tegen het wetsvoorstel, om dat dit geen oplossing biedt. Uit de kringen van de leraren was er niemand, die het standpunt van de VSW bleek te delen. De andere orga nisaties deelden wel de opvatting, dat de maatschappelijke en staatsburger lijke vorming in het onderwijs wel veel te wensen overlaat. Zij meenden ook, dat de nadruk dient te liggen op ode vorming en niet louter op het bij- brengen van kennis -„Dan weten ze wel hoe de Kamer werkt, maar ze gaan niet stemmen”, hield de delega tie van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de maatschappijleer de Kamerleden voor. De Federatie Jongerengroepen P.v.d.A. (FJG), was tot de conclusie gekomen, dat het wetsvoorstel beoogt te bestrijden: de apathie en het ge brek aan inzicht op het sociale vlak. Als middel wordt hiertoe recht en staatsinrichting in het onderwijs ge zien. Dat men het sociale gebeuren wellicht beter vanuit de sociale we tenschappen kan benaderen vond de FJG een gedachte, die in elk geval vreemd is aan het wetsontwerp. Het de verdrukking” zijn gekomen en in sommige schooltypen in het geheel niet worden gegeven. De indieners wil len de wettelijke koppeling van ge schiedenis met staatsinrichting en die van economische vakken met recht los maken. Staatsinrichting wordt thans door geschiedenis weggedrukt, recht is een aanhangsel van economie en maatschappijleer is niet van de grond gekomen, menen zij. De K.V.P.-jongerengroepen meen den, dat de maatschappelijke en staats burgerlijke vorming van de jeugd veel te wensen overlaat. Zij oordeelden, dat het vak maatschappijleer geen inhoud heeft. Maatschappelijke vorming moet volgens hen op school worden inge voerd. Zij zagen hiervoor een eerste stap in de goede richting in het wets voorstel. De C.H.-jongeren-organisatie sloot zich hierbij aan. Ook de V.V.D.- jongeren achtten het zo noodzakelijk dit wetsvoorstel te aanvaarden, dat wachten op een mooiere en meerom vattende regeling haar onverantwoord voorkwam. De nog jonge Vereniging tot Bevor- wel in een ruimer verband: de oplossing van het conflict dat door de misdaad is ontstaan. De vergoeding voor geleden schade zou daarom in de eerste plaats door de dader zelf moeten worden betaald, liefst vrijwil lig. In ieder geval zal moeten worden ver hinderd dat, als een vonnis de schade vergoeding zou opleggen, hierdoor de re classering van de dader zou kunnen wor den geblokkeerd. Mocht blijken dat de dader geen of te weinig vergoeding zou kunnen betalen, dan moet het slachtoffer toch aan zijn trekken kunnen komen. Voor dat geval zou een aanvullend beroep moeten kun nen worden gedaan op een overheids fonds, vindt Humanitas. I experiment (Van onze redactie economie) UTRECHT. De westerse werkgever is bang voor het sociaal experiment. Als hij zo doorgaat, wordt hij echt een boos doener. Het gaat om meer dan alleen maar produktie en winst en continuïteit. Hebben de ondernemers wel door dat de maatschappij er niet meer is voor de on derneming maar andersom. Ze dragen niet bij aan de oplossing van fundamen tele problemen van de maatschappij en er zijn grote verschillen tussen wat on dernemers zeggen en wat ze in de prak tijk doen. Voor problemen als het onder wijs, de milieuverontreiniging en de kloof arm-rijk hebben «e nog geen juist ant woord gevonden. Dat zei gisteren prof, H. van Zuthern. hoogleraar in de socio logie gisteren in Utrecht tijdens de jaar vergadering van de contactgroep werkge vers metaalindustrie. De motie kwam op tafel tijdens het de bat over de nota inzake onderwijs- en ar- beidsmaatregelen voor werkende jonge ren. De uitvoering van de daarin ge stelde voornemens en maatregelen ten aanzien van het algemeen funderend on derwijs en van de invoering van een par tiele onderwijsplicht is, naar de mening van de oppositiepartijen, in sterke mate afhankelijk van het voorhanden zijn van voldoende geschikt personeel. De heer Masman (P.v.d.A.) toonde zich over de inhoud van de regeringsno ta teleurgesteld Hij constateerde een te kort aan op de toekomst gerichte maat regelen. op veel plaatsen onduidelijkhe den en een te beperkte planning. Mej. Kessel (groep-Aarden): „De regering houdt te veel slagen om de arm. Zij be weegt zich uiterst voorzichtig. De zorgen over het participatie-onderwijs lijken mij een doekje voor het bloeden”. Mej. Ba- rendregt (P.v.d.A.) vond dat de geleide lijkheid van staatssecretaris Grosheide afdruipt”. Zij voelde een ernstig gemis aan gegevens over het arbeidsmarktbe leid. aan een inzicht ook over de maat regelen die de regering denkt te treffen. Bij amendement bepleitte zij vijf weken doorbetaalde bedrijfsvakantie, een ver betering die voor alle werkende jongeren mogelijk moet zijn. De drie confessionele partijen hadden de heer Engels (K.V.P.) als woordvoer der. Hij meende dat de regering woord had gehouden en zijn fractie zag in de hele nota slechts één probleem: „Dat we niet nog meer konden doen”. Verbaasd was hij over het feit dat voor het ko mende jaar slechts één experiment met een middenschool op stapel gaat, paar hadden we wel meer van verwacht”, al dus de heer Engels. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Over het beleid van staatssecretaris Van de Poel (CRM) heeft gisteren de PvdA'er Voogd in de Tweede Kamer een motie van af keuring ingediend nadat de Kamer voor de tweede maal een motie over een pensioenregeling voor joodse oorlogsslachtoffers had aangenomen, maar die de staatssecretaris opnieuw7 niet wil uitvoeren. De motie van afkeuring werd echter niet gesteund door de meerderheid van de Kamer. Behalve van de PvdA kreeg drs. Voogd de steun van D'66, PSP, CPN, Boerenpartij, groep-Harmsen en de PPR. Zoals ook vorig jaar stemde de VVD voor de nieuwe motie-Voogd waarin gevraagd wordt om een pensioenregeling voor diegenen die wegens hun geloof, ras of wereld beschouwing tjjdens de oorlog werden vervolgd en als gevolg daarvan nu geheel of gedeeltelijk invalide zijn. Opmerkelijk was dat ditmaal ook freule Wttewaal van Stoetwegen (CHU) niet meer het standpunt deelde van haar eigen fractie en die van de ARP en KVP. „Ik heb er zeer over nagedacht. Maar de slachtoffers van joodse origine gaan mjj nu eenmaal zeer ter harte”, aldus de freule. Bij de hoofdstedelijke stemming bleek dat de nieuwe motie, die iets anders geformuleerd was omdat mr. Van de Poel de vorige te onduidelijk vond, op nieuw door een meerderheid werd aan genomen: 69 stemmen vóór en 51 stem men tegen. Evenals dinsdagavond ver klaarde de staatssecretaris dat hij ook deze motie naast zich zou neer leggen. „De uitslag van de stemming betekent geen wijziging in het standpunt van het kabinet dat de motie niet moet worden uitgevoerd”, aldus mr. Van de Poel. Daarop verklaarde drs. Voogd: „Alles hebben we geprobeerd om in gemeen overleg met de staatssecretaris tot een goed resultaat te komen”. Hij voegde eraan toe: „Wij kunnen alleen maar constateren dat de staatssecretaris geen bereidheid heeft gehad het uiterste te doen om tot overeenstemming met de Kamer te komen. Dat de bewindsman weigert een tot twee keer toe aangeno men motie ten uitvoer te brengen, is een politiek feit van geen geringe beteke nis”. Vervolgens diende hij zijn motie in, waarin afkeuring wordt uitgesproken over het „op dit punt gevoerde beleid”. Ditmaal kreeg de heer Voogd mevrouw Dettmeijer (evenals de freule, de groep- dingen buitensluiten. Hij vindt dat het niet de minister moet zijn, die bepaalt in welke gevallen schadevergoeding wordt gegeven, en hoeveel. Dit moet volgens hem in een wettelijk voorschrift worden vastgelegd. Hij zei in november in de Tweede Kamer te denken aan een instan tie die los van de minister staat, en die zelfstandig kan beslissen over de uitke ringen. „De privacy van de betrokkenen eist dat over de zaak zo weinig mogelijk naar buiten komt,” aldus de bewindsman. Een voorstel over deze kwestie in het nog niet gepubliceerde tweede interim- rapport van de commissie Binsbergen vond de heer Polak echter „wat al te ver gaan.” Die commissie wil in veel meer gevallen schadevergoeding uit een overheidsfonds mogelijk maken dan de regering. Uit mededelingen van minister Polak blijkt dat zij geen onderscheid maakt tussen misdrijven en overtredin gen. Ook wil de commissie-Binsbergen geen verschil maken tussen geweldsdelic ten en andere delicten. voor de prijs van 80 cent (nieuwe bakken kosten elf gulden). Is dit nou ontwikkelingshulp? beroepsonderwijs. Om bijvoorbeeld in een tijdsbestek van een paar maanden een sociale academie als dependance van een bestaande uit de grond te stampen is een onmogelijke zaak, zei hij. Minister Roolvink van Sociale Zaken meende dat de doorbetaling van lonen voor alle deelnemers aan het vormings werk een zware last op het bedrijfsleven zal wentelen. Hij sloot zich aan bij het SER-advies dat zegt degenen, die loons- vergoeding hebben, deze te laten behou den, maar geen nieuwe gevallen meer te creëren. Hij kondigde aan na september, als het onderzoek op zijn departement dienaan gaande zal zijn afgerond, een adviesaan vrage naar de Stichting van de Arbeid zal uitgaan inzake het minimumjeugd loon. Het amendement van mej. Baren- dregt om de minimum vakantieduur voor werkende jongeren van 3 op 5 weken te brengen ontraadde de bewindsman. Mej. Barendregt diende tenslotte een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de Stichting van de Arbeid te horen over de invoering van een minimum jeugd loon waarbij aan de hand van de leef tijden de lonen worden vastgesteld en een dergelijke regeling met spoed vast te stellen. K- J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2