Congres verliest vertrouwen in Nixon Pijnlijke illustratie LAOS-ACTIE MISLUKT Na massamoord in Oekraïne Twaalf oud-SS’ers de rechter voor München” knelpunt tussen Bonn en Praag „VIETNAMISERING” NA Kant en klare kunsthars vnlpasta PORION VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Franse wegen geblokkeerd achtergrond Rust hersteld in Sierra Leone Proces-Prchlik VERHOEVEN Lagerhuis gaat akkoord met Griekenland bevrijd van Turken anti-stakingswet Engelse gids over spoken begonnen o P échte graan-genever die is van verhoeven! E T N A-haarden uit voorraad leverbaar met 20% KORTING 3 DONDERDAG 25 MAART 1971 2 Honderden gevallen Vietnamisering” Explosie 9 9 150 jaar geleden GASHAARDEN (Van onze redacteur in Bonn) BONN Een verdrag waarvan iedereen de onrechtvaardigheid erkent, vormt niettemin ruim dertig jaar na ondertekening het voornaamste knelpunt in de onderhandelingen tussen de Bondsrepubliek en Tsjecho- Slowakije, die eind deze maand beginnen. Doel van die onderhandelingen is voor de Westduitsers het sluiten van een derde verdrag met een Oost- europees land (na de Sovjet-Unie en Polen) om zo een normalisering van de betrekkingen in te luiden. Ongeloofwaardig V erouderen A w ADVERTENTIE ANN01792 t ADVERTENTIE Premier vol- ries Ka de iets- tiale jard ordt 'ond van rikanen in het zadel gehouden Thieu-re- gering steeds zichtbaarder wordt. 'n zuiver natuurprodukt zacht smaakvol exclusief f of ich- aar- wo- pro- oor- inde ij na kan den, van ver ken Hij ma- en ijke Ook om aten and teer BONN ARGUMENTEERDE juridisch dat het een ongewenst volkenrechter lijk precedent zou zijn om een door vier regeringsleiders vrijwillig geslo ten verdrag (ook al ging het ten laste van een ander) van de aanvang af on- op- amp van ■ond nge- aats igen rerk ’ees den dat is. aal- dr. erij mer zelf valt ■ant het ang in tent :hte irij- ieu- md. auit g i* loe- in sn an pn HET WITTE HUIS, Oranjeboom- straat 68, Haarlem, heeft yer Als os sen eit. de on- ?en en en on- ak- ler- oof int- rof. 3io- en en is- en iet 15- U- te iet n- n- iid !d- n- >or te ■ej. in, de rer ad el en ast Het voor de tweede maal halsstarrig weigeren van de staatssecretaris Van de Poel (C.R.M.) om een door de Tweede Kamer aanvaarde motie tot invoering van een pensioenregeling voor joodse nazi- slachtoffers uit te voeren, illustreert de fei telijke onmacht van het parlement tegen over eigenmachtig handelen van de mi nisters. De motie, evenals de vorige ingediend door de P.v.d.A.-fractie (drs. J. Voogd), weerspiegelde de wil van de meerderheid der Tweede Kamer. Met de uitvoering er van was niet noemenswaard veel geld ge moeid, in verhouding met de bedragen die op regeringsniveau heen en weer plegen te rollen. De materiële welstand van degenen, voor wiens belangen de motie opkwam, was ook niet eens de belangrijkste factor- De voornaamste verdienste van het in de motie neergglegde verlangen was, de be trekkelijk kleine groep die om redenen van ras en geloof door de Duitse bezetters zijn vervolgd en gekwetst, een eervolle en van respect getuigende vorm van genoegdoe ning te bieden. Een pensioen heeft een heel ander karakter dan een uitkering van de afdeling Sociale Zaken volgens de Bijstandswet. Een staatspensioen is in vele landen sinds eeuwen pen soort onder scheiding geweest, die aan verdienstelijke burgers werd toegekend ter delging van een ereschuld. Welnu, zesentwintig jaar na de oorlog Is nog steeds niet het besef tot de verant- SUDETENLAND werd Duits door eerdergenoemd verdrag, dat Chamber- lain, Daladier en Mussolini in 1938 in München met Hitler sloten. De Britse en Franse regeringsleiders koesterden nog de illusie de vrede te kunnen red den door Hitler de annexatie toe te staan van het gebied waar de Duitse Maar afgezien van deze overwegingen is nu weer eens heel duidelijk gebleken hoe weinig werkelijke macht een parle ment kan ontwikkelen tegenover regeren de eenlingen die hun eigen wil wensen door te drijven. De liberale fractie in het parlement, die met de oppositie de motie steunde, heeft een daaropvolgende motie van afkeuring (volkomen terecht en con sequent uitgebracht na het provocerende gedrag van de staatssecretaris) niet dur ven steunen en daarmee aangetoond hoe weinig de kiezer zijn parlementaire ver tegenwoordigers kan sturen als het erop aankomt erkende civiele belangen door dik en dun te behartigen. Zij heeft een duidelijke illustratie geleverd voor het feit dat coalitie-banden en partij-taktiek het politieke geweten gemakkelijk tot zwijgen kunnen brengen, ook al heeft dat geweten zich kort tevoren nog onver bloemd uitgesproken. Het volkomen te kortschieten van de zo hooggeroemde par lementaire democratie op dit punt is niet aan die democratie, maar aan de bedienaars van deze institutie te wijten. De bedienaars, die straks weer zo verdrietig zullen klagen dat zoveel kiezers niet naar de stembus zijn gekomen. Treetown (Reuter). Siaka Stevens van de Afrikaanse staat Sierra Leone heeft voor de radio ver klaard dat de toestand in zijn land weer normaal is. WVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV VVVWVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVIAZVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXAAAAZVVVVVVV Grote praktische problemen bestaan er tussen Bonn en Praag niet. In de Bondsrepubliek voelt men zich de erf gename van het Duitse rijk „in zijn grenzen van 1937”, hetgeen betekent dat gebiedsaanspraken niet bestaan, want in ’37 behoorden het Tsjechoslo- waakse Sudetenland en de in meer derheid door Duitsers bewoonde stre ken in Mahren en Bohemen nog niet tot HitléTs rijk. geldig te verklaren. Tactisch is voor de regering-Brandt echter de invloed van een sterke Sudetenduitse pressie groep het grote probleem. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Twaalf ex-SS’ers, onder wie vyf mannen die in de Bondsrepubliek dienst hebben gedaan ais politieofficier, z(jn vandaag voor de Düsseldorfse rechter verschenen om zich te verantwoorden voor massamoord in de Oekraïne. De beschul digingen lopen uiteen van moord en me dewerking aan moord in vijfhonderd tot dertienhonderd gevallen. Zonder uitzondering waren de nazi-mis- LONDEN Met 307 stemmen voor en 269 stemmen teggen heeft het Britse Lager huis vanmorgen vroeg het omstreden wets ontwerp op de arbeidsverhoudingen aange nomen. Dinsdag had de Labour-oppositie een marathondebat van 21 uur geforceerd door 57 maal stemming over de amende menten te vragen. In de eerste plaats heeft president Nix on door zijn tegenstrijdige verklarin gen die tegengesproken werden door de feiten, en door zijn aanvallen op de pers die de oorlog en de Laos-campagne op een bevooroordeelde manier zou ver slaan, ernstig aan geloofwaardigheid in geboet. woordelijke regeringsfiguren doorgedron gen dat de vorm waarin en de formule waaronder een regering verplichtingen tegenover burgers nakomt, belangrijker kunnen zijn dan het koele bedrag. De poging mislukte en twee soldaten werden door de lijfwacht van Stevens doodgeschoten. De redenen voor de Laos-campagne waren voor president Nixon niet alleen gelegen in het toebrengen van een ge duchte slag aan de vijand, maar vooral om aan te tonen dat zijn „Vietnamise- ringsprogramma” een succes was dat wil zeggen, dat het Zuidvietnamese le ger zijn mannetje kon staan en dat de terugtrekking van Amerikaanse troepen dientengevolge verantwoord is. ALS HET Verdrag van München nooit rechtsgeldig is geweest, heeft het toen nog niet communistisch geregeer de Tsjecho-Slowakije dus in 1945 zijn eigen burgers de grens gewezen. Enke- LONDEN, (DPA). In Sandring ham, één van de buitenverblijven van de Britse koninklijke familie, spookt het. Dit beweert althans de voorzitter van de Londense „spookclub”, Peter Underwood, in een gids, waarin 226 door spoken bezochte kastelen en an dere gebouwen worden beschreven. Volgens Underwood worden in San dringham op de gangen vaak stappen gehoord, zonder dat er iemand te zien is. Voorts worden op geheimzinnige wijze lakens en dekens van bedden afgetrokken. In één van de driehonderd vertrekken gelukkig voor de konink lijke familie in de dienstafdeling zou een „zwaar ademen” te horen zijn. Tenslotte zou het ook zijn voor gekomen, dat kerstkaarten verdwenen om op een andere plaats weer op te duiken. Het slot van de graaf van Strath more, een neef van koningin Eliza beth, heeft weer een andere attractie. Daar kan men het schudden van dob belstenen horen, zonder dat er iets te zien is. Een bewoner uit het grijs verleden zou een hartstochtelijk dobbe laar zijn geweest. dadigers (naast de politiefunctionarissen van wie er één nog niet was gepensioneerd voornamelijk werkzaam in de handel) al gemeen gerespecteerde burgers, toen zij heel laat ter vergelding werden geroepen voor hun aandeel in de „endlösung” van het „jodenprobleem” en het uitroeien van politieke (communistische) tegenstanders. De kans dat het de komende tijd dikwijls tot processen tegen nazimisdadigers van dit genre zal komen is inmiddels niet groot meer. De centrale voor vervolging van nazi-misdadigers in Ludwigsburg heeft be sloten omstreeks 1980 haar werkzaamhe den te staken. Nu al zou de centrale met steeds minder kans op succes haar onder zoeken verrichten. PRIBAN (Reuter). In Tsjecho-Slo wakije is het proces begonnen tegen ex- generaal Vaclav Prchlik, die onder het bewind van Dubcek hoofd van de poli tieke sectie van het leger was. Op een persconferentie in juli 1968 le verde hij kritiek op de dominerende po sitie van de Sovjet-Unie in het Warschau pact. Ten tijde van de persconferentie heerste in Tsjecho-Slowakije een gespan nen situatie omdat troepen van het War schaupact, die in Tsjecho-Slowakije mili taire oefeningen hadden gehouden, het land bijzonder traag verlieten. Na zijn uitlatingen werd Prchlik gede gradeerd tot gewoon soldaat en uit ac tieve dienst ontslagen. ADVERTENTIE Het wetsontwerp gaat nu naar het Ho gerhuis, waar de behandeling waarschijn lijk opnieuw met veel kritiek en vertra gingstactieken gepaard zal gaan. Miljoenen arbeiders hebben al twee maal een dag een algemene staking gehouden uit protest te gen het wetsontwerp, dat de vakbonden aan banden wil leggen. De Labour-oppositie heeft al aangekon- digd dat afschaffing van deze wet haar eerste werk zal zijn zodra ze aan de rege ring komt. Na ,het marathondebat speel den zich wilde taferelen af in het Britse lagerhuis. Toen de voorzitter de stemming over het wetsontwerp aankondigde zette het conservatieve parlementslid een chief whip van de tories, Francis Pym, zijn han den als een trompet aan de mond en riep ja. Daarop begon hij ja, ja, zingend door de zaal te wandelen. Uit de Labour-banken werd geroepen: „Hij is dronken, hij is dronken”. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksg-ereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzerwinkels. Waar niet, bel of stuur briefkaart aan producent: FIJNZAND EXPLOITATIE MIJ N.V. Amsterdam Singel 462, 020-242531. De sterkste organisatie van verdre venen is die der ongeveer twee mil joen Sudetenduitsers in'de Bondsrepu bliek. Zij aanvaardt niet, dat het ver drag nooit rechtvaardig zou zijn ge weest. Buiten de wil van de meerder heid der bevolking werd Sudetenland na de eerste wereldoorlog aan Tsje cho-Slowakije toegevoegd. Het verlan gen tot zelfbeschikking werd beant woord in het Verdrag van München, een verdrag dat pas later door Hitler zou zijn misbruikt, aldus de verdre venenorganisatie. Dat de nazi’s allang de stemming in Sudetenland zelf misbruikten, speelt voor deze groepering geen rol, terwijl het er de regering in Praag nu juist om zou gaan de Bondsrepubliek te ver plichten zich overtuigend te distantië ren van de misdadige politiek die nazi-Duitsland heeft bedreven. Daar om vooral wordt verlangd dat Bonn zich ook distantieert van dit stuk werk dat door Hitler is geleverd en het in elk opzicht waardeloos verklaart. Een aantal militairen deed dinsdag morgen een poging de 65-jarige Stevens en verscheide ministers te vermoorden. van de bewijsvoering is dat de periode tussen een eerste aanwijzing omtrent nazi- misdaden en het begin van het proces voor de rechtbank in de loop der jaren is uit gegroeid tot gemiddeld zes jaar en vijf maanden in 1969. Afgezien van de nazificeringsprocessen, zijn sinds 1945 tegen ongeveer 85.000 Duit sers wegens deelneming aan nazi-misda- den aanklachten ingediend. De rechters hebben zevenduizend personen veroor deeld. delen gestreden, en daarbij komen veel vuldig de namen terug van de ruwe Ko- lokotronis en zijn geliefde Laskarina Bou- boulina, de Griekse Jeanne d’Arc ter zee. Een voorbeeld hoe gruwelijk het toe kon gaan: in oktober 1821 werd de stad Tri polis, toen nog zetel van de Turkse pasja van Morea compleet uitgemoord. Vier jaar later heroverden de Turken met hulp van de Egyptenaren het inmiddels Grieks geworden Tripolitsa en brandden de stad plat. Pas nadat de grootmachten zich met de revolte gingen bemoeien, na de zeeslag van Navarino in 1827, trokken de Tur ken zich terug uit de Peloponnesus. Pas veel later kwamen de overige gebieden bij Griekenland: Ionische eilanden in 1864, Thessalië in 1881 Epirus en Macedonië in 1913, Tracië na de eerste wereldoorlog en de Dodekanesos in 1947. De Grieken vieren deze onafhankelijk heidsdag overigens opnieuw onder een dictatuur die van de kolonels onder leiding van Papadopoulos. Via de buitenlandse persvertegenwoor digers in Athene heeft ex-premier Ste fanopoulos gisteren een oproep gedaan tot herstel van de democratie in zijn land. Hij deed dit ter gelegenheid van de 150ste verjaardag van de Griekse onaf hankelijkheid. Volgens de ex-premier kan alleen door terugkeer van koning Konstantijn de impasse worden doorbro ken om de militaire bewindvoerders af te zetten en de demokratie te herstellen. In Washington is nu ook bekend ge worden dat minister van Buitenlandse Zaken Rogers, bijgestaan door enkele generaals, op 9 februari (de dag nadat de invasie begon) een besloten bijeen komst had met de vooraanstaande kriti- ci van de oorlog in de Senaat. Deze „dui ven” werd bij die gelegenheid gevraagd om zich van kritiek op de onderneming te onthouden. Voorts wordt gemeld dat, ondanks herhaalde persoonlijke verzoeken van de Zuidvietnamese opperbevelhebber van de campagne generaal Lam, president Thieu weigerde meer Zuidvietnamese troepen in Laos in te zetten. Politici schrijven deze weigering toe aan de re denering dat president Thieu, wiens mo gelijke herverkiezing voor de deur staat, om politieke redenen geen grotere ver liezen wilde riskeren. Het is geen ge heim dat het anti-Amerikaanse senti ment in Zuid-Vietnam de afgelopen maanden aanzienlijk is toegenomen en dat de oppositie tegen de door de Ame- Nu de „resultaten” bekeken kunnen worden (en dan nog maar ten dele om dat het ministerie van Defensie nog steeds weigert een volledig overzicht te geven), moet niet alleen vastgesteld worden dat de campagne militair een grootscheepse mislukking is geworden, maar dat ook politiek president Nixon een grote nederlaag heeft geleden, een nederlaag waarvan de omvang pas over enkele weken duidelijk zal zijn. Want in tegenstelling tot de invasie in Cambodja, toen het anti-oorlogsprotest bijna onmiddellijk uitbrak, ziet het er nu naar uit dat dit protest nog moet ko men niet alleen van de kant van de anti-oorlogsgroepen, maar ook van de zijde van de Senaat en van de democra ten in het algemeen. Het mislukken van de campagne is zeer waarschijnlijk de druppel geworden die de emmer van het lijdelijke verzet tegen het Nixon-beleid in Indo-China heeft doen overlopen. Er zijn verschillende tekenen die daar al op wijzen. In heel Frankrijk hebben vracht wagenbestuurders gisteren het weg verkeer weer eens in het honderd ge stuurd door overal de wegen met hun trucks te versperren. Alleen ambu lances en brandweerauto’s mochten passeren. Daardoor hebben honderden reizigers in de beide Parijse lucht havens gisteren hun vliegtuig gemist, doordat, vooral het verkeer tussen Parijs en Orly en Le Bourget muur vast was geraakt. Maar ook rond vele andere grote steden vooral in Zuid- Frankrijk hadden de chauffeurs de toegangswegen geblokkeerd, zodat Lyon en Valence voor het nationale autoverkeer vrijwel onbereikbaar waren geworden. De Laos-campagne heeft bewezen dat Nixons Vietanmiseringsprogramma”, dat de spil had moeten zijn van zijn tac tiek voor de terugtrekking van Ameri kaanse troepen, schipbreuk heeft gele den. De regering-Nixon zal in dq, komen de weken zonder twijfel proberen doek jes voor het bloeden te vinden en nieuwe termen uitvinden die dit essentiële feit zullen moeten verhullen. Maar de stemming in de VS is er niet naar om nog lang in deze woordspelle tjes te geloven. Want die stemming be gint er nu een te worden van vertwijfe ling en wanhoop en in dit klimaat zijn onverwachte explosies, letterlijk of fi guurlijk, allerminst uitgesloten. De voornaamste oorzaak dat het om streeks 1980 praktisch ónmogelijk zal zijn nazi-misdadigers met uitzicht op een la tere veroordeling voor de rechter te bren gen, zou schuilen in het verouderen van daders en getuigen. Men kampt met een afgenomen herin neringsvermogen van getuigen en met een toenemende onwil van veel getuigen om misdaden uit de oorlogsjaren nu nog op te rakelen. Een gevolg van het moeilijker worden Luchtvervuiling. Tweeduizend Australi sche ondernemingen gaan wat doen te gen de luchtvervuiling. Zij hebben het plan „Verbeter het milieu” gelanceerd. Naar Amerikaans voorbeeld worden hierbij de middelbare scholieren inge schakeld. NEW ORLEANS (DPA). Op het Westduitse vrachtschip „Nordhaff” is gisteren in de Golf van Mexico brand ontstaan. Volgens de Amerikaanse kustwacht in New Orleans is één lid van de 22-koppi- ge bemanning om het leven gekomen. De bemanning heeft geprobeerd de brand te blussen. Hefschroefvliegtuigen hebben daarbij geholpen Teleframmen (Van onze redactie buitenland) Honderdvijftig jaar geleden, op 25 maart 1821 gaf de Griekse aartsbisschop Germanos in het Lavra-klooster het sein voor een opstand tegen de Turken. Daar in het noorden van de Peloponnesos, in de stad Patras en op de „geuzen”-eilan- den Hydra en Spetsae begon de Griekse vrijheidsstrijd. Pas negen jaar later zou in de proto collen van Londen Griekenland tot een souvereine staat worden verklaard. Een klein landje nog eenderde maar van het huidige Griekenland met slechts 800.000 inwoners. Romantisch, vooral geïdealiseerd door de philhellenen (zoals Byron) was dit tijd perk, maar ook zeer wreed. De vrijheids strijd tegen de Turken werd met alle mid- (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Op enkele honderden achtergebleven Zuidvietnamese troepen na, is de Laos-campagne geëindigd zes weken eerder dan oor spronkelijk was aangekondigd door president Nixon en het Amerikaanse ministerie van Defensie. De officiële verliezen aan Zuidvietnamese zjjde worden gesteld op bijna 1.200 gesneuvelden. Wanneer daarbjj de vermisten en gewonden worden geteld, dan is ongeveer een kwart van de ingezette Zuidvietnamese strijdkracht permanent of tjjdelyk uitgeschakeld. Aan Amerikaanse zijde worden onge veer zeventig doden gemeld en het ver lies van bijna negentig helikopters. liet is meer dan waarschijnlijk dat deze cij fers een te gunstig beeld geven van de werkelijke aantallen. le miljoenen Sudeten-Duitsers kwa men toen naar Duitsland. Sudeten duitsers, die in Hitlers leger dienden, zouden zich aan landverraad hebben schuldig gemaakt. Men zou zelfs zo ver kunnen gaan dat particuliere over eenkomsten, die in de „Duitse tijd” in Sudetenland werden gesloten (zelfs huwelijken), voor de huidige regering in Praag geen rechtsgeldigheid bezit ten. Praag heeft zich enigszins ingedekt door in verdragen met de Sovjet-Unie en met het tweede Duitsland, de DDR, het verdrag als van het begin af on geldig te bestempelen. Bovendien is er in de discussie met Bonn steeds op gewezen dat de helft van de ruim 200.000 Westduitsers die tegenwoordig jaarlijks Tsjecho-Slowakije bezoeken voormalige bewoners van Sudeten land zijn. Nooit hebben zij bijzondere moeilijkheden ondervonden. Dat geldt ook voor degenen die onder Hitler dienden. meerderheid al zo lang om „An schluss’" riep. De regering in Praag had het toekijken. Hitler lapte het „Verdrag van München” aan zijn laars. Engeland en Frankrijk verklaarden het al in 1942 ongeldig. De Bondsrepubliek is, na een periode van aanpassing, nu zo ver dat ze het „ongeldig en van het begin af onrechtvaardig” noemt. Praag staat er echter op dat het verdrag van het be gin af ongeldig wordt verklaard. In het verschil tussen de formulering schuilt de problematiek. Het is deze „geloofwaardigheids-kloof” die president Johnson in zijn nadagen tenslotte ten val bracht. In de tweede plaats hebben nu ook de „duiven” in de Senaat niets meer te vrezen wanneer zij in het offensief gaan en het Vietnam-beleid van de regering aanvallen het slechte verloop 'van de Laos-campagne heeft hun immers alle redenen gegeven om hun gelijk te be vestigen. In de derde plaats streven de Demo craten in het Congres er nu naar om een resolutie aan te nemen waarbij de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen tegen het einde van dit jaar wordt geëist. Tenslotte zijn er in het Congres ette lijke andere moties in de maak die erop neer komen dat men geen vertrouwen meer heeft in de koers die president Nix on voor Indo-China heeft uitgestippeld. 1 i Y'otMMPOS* larlsflo

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3