NIET J. DEN UYL MAAR A. KLOOS IN BEVERWIJK Leuke expositie over vervoer in prof. dr. H. Oldeweltschool VLIEGREIS ALS INZET Leerlinge Petrusschool maakt muurschildering in boetiek Negen maanden voor reeks diefstallen ■li IJ In 1972 minder Met unieke foto’s over de IJmond in vroeger tijd bank op stap Haar klas ziet met Marktberichten buitengewoon dienstplichtigen „VAN HIER TOT GUNDER” spanning toe Verzending zeepost „Haarlemmer” met 3 ton Amerikaanse 4 UITSPRAKEN RECHTBANK BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK DONDERDAG 25 MAART 1971 IJMUIDER COURANT r I In Spanje aangehouden Op wacht staan i 1 l 1 t i 1 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Gedurende twee dagen, vandaag en vrijdag, staat de Prof. dr. H. Oldeweltschool aan de Luxemburglaan in het teken van het verkeer, hetgeen gepaard gaat met een uitgebreide expositie van werk stukken en projecten, door de leer lingen in de afgelopen veertien dagen vervaardigd. Deze expositie is het resultaat van een stuk onderwijs. Elk jaar namelijk wordt op deze school in de maand maart een bepaald pro ject behandeld. In de afgelopen jaren zijn daarbij aan de orde geweest de voeding, kleding en de woning. Dit jaar heeft men zich gericht op het vervoer en wel onder de titel: „Van hier tot gunder”. I 1 DEN HAAG Enkele maatregelen i (Van een onzer verslaggevers) me- 1 van een de naar want dinsdag gaat de boetiek voor het publiek open en moet alles gereed zijn. De kunstenares-in-spe is ervan overtuigd het werk tijdig gereed te hebben. En de klas maar afwachten hoe het zal uitval- lei). Getrouwd: Petrus J. Glas en Martha K. Galis; Wal ter Groothuizen en Engberdina Meems; Johannes Kok en Elisabeth M. Sinpige. Overleden Johanes A. Peekei, 60 jaar; Antonius G. de Boer, 74 jaar; Maria A. C. Blank, 26 jaar, echtgenote van G. F. Brakenhoff; Johannes K. den Herder, 68 jaar; Elisa beth Peerdema, 86 jaar, weduwe van F- Buijsman. Ondertrouwd: Hendrikus N. Claessen. 1 1 1 1 1 I 1 j i 3 1 1 I 1 1 C I i s 1 I 3 t 1 1 De 12-jarige Ans Duits druk bezig met haar muurschildering. Bij haar staat de klassevertegenwoordigster Nicolette Janssen, die de behulpzame hand biedt. Dit heeft de minister meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Hierin motiveert hij zijn beslissing met het argument dat er door onnauwkeu righeden bij de schatting meer mensen tot buitengewoon dienstplichtige werden be stemd dan in de bedoeling had gelegen. Bovendien zouden er ook minder dienst plichtigen ter beschikking komen als ge volg van een toenemend aantal afkeuringen een voortdurende sterke toename van hel aantal studerende dienstplichtigen en een aantal vrijstellingen voor onderwijzers en bou w vakarbeiders. Een en ander zou volgens de ministei hebben geleid tot opkomsttekorten in 1970 Hij verwacht dat bovengenoemde factoren in versterkte mate voor de lichting 1971 zullen gelden. Het tekort zou dan gecom penseerd moeten worden door een vooruit greep op de lichting 1972. Een groep nieuwsgierigen met daar onder slechts enkelen, die een vraag wilden stellen, had zich verzameld nabij de restauratie op het Stations plein. Over het algemeen werd één enkele vraag gesteld, waarbij men met een antwoord tevreden was. Slechts één persoon begon een debat met de heer Kloos, doch dit was van korte duur. op grond waarvan het mogeljjk was buiten gewoon dienstplichtig te worden zijn door de minister van Defensie voor de lichting 1972 ingetrokken. Zo zal aan het voornemen om degenen, die het oudste kind zjjn uit een gezin van vjjf of meer kinderen te be stemmen tot buitengewoon dienstplichtige, geen uitvoering worden gegeven. Ook de maatregel iemand op grond van keurings- gegevens tot buitengewoon dienstplichtige te bestemmen zal voor de lichting 1972 achterwege worden gelaten. handeling van de zaak acht maanden met aftrek geëist. De Haarlemmer, die door zijn raads man als een uitgesproken geval van psy- chopatie werd geschilderd, had begin dit jaar samen met twee jonge Amsterdam mers ingebroken in een supermarkt in Santpoort en was daar op heterdaad be trapt bij een poging om hier een partij sigaretten te stelen. De twee Amsterdammers, tegen wie de officier eveneens acht maanden had geëist werden conform veroordeeld. De jongemannen hadden t ijdens de zitting ontkend dat zij de goederen reeds buiten het perceel hadden gebracht, zoals in het politierapport stond vermeld. De raads lieden pleitten tijdens de behandeling van de zaak voor een voorwaardelijke straf of een zo kort mogelijke vrijheids straf. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ongewenste gasten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een bezoek gebracht aan de Mater Amabilisschool. Zij verdwenen met medeneming van een bandrecorder en een pakje sigaretten. HAARLEM. De rechtbank heeft vanmorgen een 34-jarige timmerman uit Beverwijk veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek wegens een aantal in het najaar van 1970 ge pleegde diefstallen. Aan de diefstallen la gen de grote financiële moeilijkheden van de man ten grondslag. De man had er geen gat meer ingezien en was aan het stelen gegaan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Niet lijstaanvoerder J. den Uyl van de P.v.d.A. is woensdag middag op de straatbijeenkomst op het Stationsplein verschenen, doch de oud- vakbondsleider André Kloos. Het groepje nieuwsgierigen, dat zich woensdagmiddag op het Stationsplein had verzameld, kreeg namelijk na enige wachten te horen, dat de heer Den Uyl zich nog in het gebouw van de Tweede Kamer bevond op dat ogenblik, maar dat de heer Kloos uit Zandvoort op weg was naar Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De leerlingen van de Petrusschool aan de Anjelierenlaan vol gen met zeer grote belangstelling het werk van een mede-leerlinge, de 12-jarige Ans Duits uit de vijfde klas, die een voor zo’n jeugdige scholiere bijzonder groot project op haar schouders heeft gela- van „E Pluribus Unum” naderhand. Niet vergeten mag worden de verbinding tus sen Castricum en „Duin en Bosch met de paardentram pit 1914, de tot electri- sche tram omgebouwde paardentram uit 1920, die op 220 volt reed en tot 1938 exi steerde. Kortom een zeer bezienswaardi- ge verzameling. In verband met werkzaamheden rond de school, naar aanleiding van de verbin ding van de Duitslandlaan met de Jan Ligthartstraat, is de ingang tot de school thans, aan de Luxemburglaan, waar een speciale voorziening is getroffen. (Van een onzer verslaggevers) LAS PALMAS/HAARLEM. De poli tie in Las Palmas heeft een 31-jarige Ne derlander aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van een bedrag van 6.500.000 peseta’s (ruim drie ton). Volgens de politie zou de man, een vroe gere employee van de Chase Manhattan Bank in Heidelberg, afkomstig zijn uit Haarlem. De opgegeven naam komt ech ter niet in het Haarlemse bevolkingsre gister voor. In afwachting van zijn uitle vering aan de Duitse autoriteiten is hij in verzekerde bewaring gesteld. Een 19-jarige jongeman, die samen met een meisje bij een aantal winkel diefstallen betrokken was geweest hij had op wacht gestaan werd door de rechtbank tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek veroordeeld. De jongeman had reeds vijf maanden in voorlopige hechtenis gezeten. De officier eiste veertien dagen geleden een straf van acht maanden, waarin drie voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De raadsman had om een straf ge vraagd, die gelijk zou zijn aan de tijd die de jongeman in voorarrest had doorge bracht. Op zijn verzoek werd de jonge man onmiddellijk in vrijheid gesteld. De zaak van een 48-jarige Haarlem mer, die door malversaties met cheques en kwitanties beslag hadden weten te leg gen op een bedrag van 18 mille, werd door de rechtbank terug verwezen naar de rechter-commissaris. Tijdens de behandeling veertien dagen geleden bleek het onderzoek nog niet he lemaal rond te zijn, maar desondanks eiste de officier een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De raadsman vond een straf van vijf maanden gelijk aan het voorarrest meer dan voldoende. BEVERWIJK De noteringen van woensdag 24 maart aan de groenteveiling Kennemerland waren: breekpeen 10-22, boerenkool 55-67, rode kool 10-16, prei 62-86, spinazie 36-67, spruiten 35-125, sla 12-25, rabarber 70-85, radijs 15-44, selderij- knollen 6-12, uien 5-20, witlof 82-122. Aan de bloemenveiling ’t Centrum golden op woensdag 24 maart de navolgende no teringen. Bloemen: amaryllis 40-42, anjer 22-51, trosanjer 180-220, anemoon 40-100, anthurium 100-305, blauwe druif 45-53, chrysant 120-210, forsythia 18-45, fresia 80-360, gerbera 40-60, hyacint 15-30, hyacint (per bos) 85, iris 170-240, lelie (per tak) 40-80, narcis 150-295, narcis (koude grond) 40-60, orchidee 60-200, roos 32-58, babyroos 24-31, tulp 120-310. Planten: achmea 620- 700, anthurium 200-760, azalea 90-650, be gonia 45-200, bellaperona 150, bromelia 120-260, caleoloria 75-90, cinerariia 120, cy clamen 110-180, geranium 90-150, hedera 55-120, hertshoorn 120-460, hortensia 350- 620, pitchrysant 50-75, primula 32-53, st. paulia 90-140, vriesia 240-380, gemengde planten 90-200. De officier, die het verbazingwekkend had gevonden dat de map zo lang zijn gang had kunnen gaan, had veertien da gen geleden tien maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering geëist. De raadsman van de bouwvakker had in verband met bij zondere omstandigheden voor een aan zienlijk lage onvoorwaardelijke straf ge pleit. Wegens diefstal in vereniging werd een 29-jarige Haarlemmer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maan den met aftrek. De officier had bij de be- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk per post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Sretensk” (1-4); Austra lië: ms „Waitara” (1-4); Brazilië: ms „Sretensk (1-4); Canada: ms. „Atlan tic Champagne” (29-3); ms. „C.-P. Voya- geur” (31-3); Indonesië: ms „Polydorus (2-4); Israël: ms „Leanna” (2-4); Japan: ms „Bristol Maru" (30-3); ms „Kaga Maru” (1-4); Suriname: ms „Marathon” (20-3) Verenigde Staten van Amerikams „Atlan tic Champagne” (29-3); Z.-Afrika (Rep.) In afwachting daarvan sprak de gewes telijk secretaris de heer Nicolai een ver- kiezingstoespraak uit via de loudspeakers van de geluidswagen, welke eerder in de middag door Beverwijk en Heemskerk had gereden. Niet lang daarna verscheen de oud-vak- bondsleider André Kloos, (lie nader inging op vragen van omstanders. Het waren vragen over het huurbeleid en het wo- ningbeleid van de P.v.d.A. bekende za ken, waarop de heer Kloos kort behoefde in te gaan. Een vraag over het standpunt van de P.v.d.A. met betrekking tot de milieuver ontreiniging werd uitvoeriger beantwoord. De aanwezigen vernamen tussen het luid getoeter van passerende taxi’s door dat bestrijding van de milieuver ontreiniging gepaard zal moeten gaan met het brengen van offers. Allereerst zullen er prijsstijgingen plaats hebben als gevolg van de te nemen maatregelen. Andere vragen betroffen de mening over een nieuwe loonronde en de kwestie van de pensioenen voor invaliden, over welke laatstgenoemde zaak op dat mo ment nog niet veel gezegd kon worden. Geboren Sonny z. v. J. S. Boon en G. Wijbenga; Sieto A. z. v. E- Gorter en G. H. Wilting; Ivo z. v. T. van de Grift en D. F. I. Hoek stra; Natasja A. T. d. v. H. G. Pieplen- bosch en C. G. M. Nijssen; Robin L. z- v. L. J. Bakker en M. van Raalte; Ivanka d. v. R. S. P. Put en H. N. v. d. Tuuk; Cor nells J. E. z. v- H. C. de Wildt en M. C. J. Koelman; Richard V. z. v. C. W. Vervest en F. A. Denkelaar; Wendy d. v. B. Engels man en D. van Rijn; Divera C. M. d. v. W. B- Koelman en W. M. Altena; Catha rina G. d. v. P. G. Sinneger en C. M. de Ruyter; Hendrikus J. F. z. v. F. Zwerig en S, J. Wielinga; Helena A. M. d. v. A H. A. Horvét en Q. M. Bruins; Johannes z. v. J. P. Niesten en S. T. de Jong; Mar cus L. z. v. W- H. J. Kramer en G. C. M. Kerssens; Marcellus J. T. z. v. T. A. M. de Roode en A. M. Zomerdijk; Marco E. z. v. B. J. L. Peters en C. M- Vossen; Jo hanna d. v. H. J. Scholte en W. J. Smit; Mariska M. d. v. T. J. Sinnige en M. H. Zonneveld; Petrus A- z. v. R. B. Kalwij en A, M. Bakkum; Martin z. v. A. Kramers en M. S. Percival; Jetske M. d. v. D. J. Verkerk ep T. W. Freling; Esther M. C. d. v. L. Krikke en M- J. M. Caspers; René z. v. H. D. Brands en H. Wapstra; Corne lls A. J. z. v. C. A. J- Poncin en J. H. Hoekstra; Inge d. v. J. Romeijn en A. M. de Haan; Frangoise J. d. v. O. L. J. F. X. Verhagen en J- J. A. M. van den Heuvel; Harmen z. v. H. Brethouwer en R. Blaauw. ben het van „hier tot gunder” omge draaid en maakten er „van gunder tot hier” van, door het toerisme :aan de or de te stellen. De kinderen uit de zesde klas bepaalden zich tot de Nederlandse Spoorwegen op dit moment en bezochten de stations in Heemskerk en Beverwijk, bestudeerden de intercity en het spoor boekje, het blokken-systeem en het sein- systeem. Al die werkstukken en projecten zijn in een klaslokaal bijeengebracht, waarbij iedere klas bij zijn eigen project daar van vertelt aan de andere leerlingen en de bezoekers, die ook in de avonduren kunnen komen. Geheel los hiervan vindt in de school een expositie plaats van foto’s van de Nederlandse vereniging van belangstel lenden in het Spoor- en Tramwezen. Daarbij worden unieke foto’s getoond van het vervoer vroeger in deze streek, met opnamen van de oude spoorbruggen in Velsen, de pont, waarop een trein reed, de stoomtram van 1880 naar Haar lem; de tram door Beverwijk; het vroe gere station aldaar met de aanvoer van de aardbeien; verder het tramvervoer naar Wijk aan Zee met de bezittingen van de Maatschappij tot Exploitatie van het Noordzeebad Wijk aan Zee eerst en die den: het maken van een muurschilde ring in de te openen boetiek „Het Kwe- zelke” aan de Begijnenstraat van vrouw R. Woerdman. Dit gebeurt overigens in het kader een wedstrijd uitgeschreven door jeugdtijdschrift en waaraan voor gehele klas een drie-daagse vliegreis 1 Londen verbonden is als hoofdprijs. Deze wedstrijd is in feite een uit te werken project, waarvoor ter hand is genomen „de mode”. In het kader daarvan houden de leerlingen van de Petrusschool meer een modeshow afgestemd op „de mode voor de toekomst: wegwerpkleding”. Door een toevallige omstandigheid kwam een der onderwijzeressen in contact met mevrouw Woerdman, die bij het horen van dit project en de daaraan verbonden wedstrijd voorstelde een muurschildering te maken in de te openen boetiek. Overleg met de school had plaats, waar na Ans Duits werd aangewezen de muur schildering te maken, daar zij op school van alle meisjes ’t beste tekenen en schil deren kan. Zij doet het onder toezicht van haar onderwijzer de heer Th. Wil denberg uit IJmuiden, die slechts bij een enkel moeilijk onderdeel aanwijzingen heeft gegeven, doch voor het overige het gehele project aan zijn leerlinge over laat. Ans tekende de mode van vroeger tot nu, door een echtpaar uit de tijd van de hoepelrok en pruikentooi naast een fraai rijtuig te laten wandelen naar modern geklede kinderen, een sportieve figuur op een scooter en een wuivende vrouwenfiguur. Op het ogenblik is zij nü.v. Z-W-Afrika: ms „Simonskerk” (31-3). druk bezig de kleuren aan te brengen, Elke klas heeft daarbij een onderdeel van het vervoer voor zijn rekening ge nomen, waarbij de leerkrachten uitslui tend een begeleidende functie verrichten. Zij vertellen het een en ander, geven tips en laten het overige aan de kinde ren over. Daarvoor wordt dan veertien dagen uitgetrokken, ofschoon men wel al veel eerder de kinderen op het komende project wijst, zodat elkeen er al over kan nadenken. De eerste klassertjes hebben zich ge worpen op hun eigen vervoer, van jongs af en de wijze waarop kinderwagen en wandelwagen, maar ook autozitje en autoped komen daarbij aan de orde. Een van de beide tweede klassen greep het stadsvervoer en het vervoer in vakantie- tijd aan, de andere klas het goederen vervoer, met daarbij het geldvervoer, actueel geworden door de diverse gewa pende overvallen. Dit laatste in samen werking met de derde klas. De vierde klassertjes hebben het op geschiedkundi ge leest geschoeid en zijn gaan werken aan een project vanaf de ontdekking van het wiel. De leerlingen van de vijfde klas heb- Een van de onderdelen van de ten toonstelling over het project vervoer is „het vervoer van geld”. Kranten werden nageplozen over de diverse overvallen op geldtransporten en op banken. De kinderen vervaardigden een met zilverpapier braakvrij ge maakte transportauto, welke hier tevergeefs door cowboys wordt aan gevallen. Kater en Barbara Y. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4