STAATSSECRETARIS opende jeugdpsychiatrische kliniek Geen speciale drug-kliniek IJmuiden kreeg primeur tong uit Liverpool Bay is centenkwestie, want de prijs is zo laag. 0 Twee scholieren VOORHOEDE-EXPERIMENT MET RISICO’S betrapt Carillonklanken over IJmuiden IN DE VISHAL Ierse Zee heeft IJmuider Courant Ruiten ingegooid van school meer tong dan Noordzee Vijftig balen papierafval op straat I I - I - I - I I B2 I 5 I I I I I I I I UIT DE ZAKENWERELD VAN DE UMOND DONDERDAG 25 MAART 1971 IJMUIDER COURANT (Van een onzer verslaggeefsters) TOLERANTIE Kort IJmondnieuws RISICO’S DURF Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS ELKE DAG NIEUWS m SANTPOORT Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft woens dag de nieuwe jeugdpsychiatrische kliniek „Amstelland” van het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort officieel geopend. Deze kliniek is onderge bracht in een geheel gerestaureerde vleugel van een bestaand gebouw, die maximaal plaats biedt aan zeventig psychisch gestoorde jongens en meis jes tussen twaalf en eenentwintig jaar. Zij zijn wel eens de stiefkinderen van de psychiatrie genoemd, die tot voor kort tussen de wal en het schip vielen: te groot voor de kinderpsy chiater en te jong voor een plaats onder de volwassenen. Hun aantal is de laatste jaren enorm gestegen, maar voor hen was er geen speciale ruimte, een gebrek aan preventie, een ont brekende diagnostiek, een falende na zorg en ook in de behandelingsmetho den schoot de psychiatrische zorg te kort. Deze opsomming is van het hoofd van de nieuwe kliniek „Amstel land”, dr. J. v. d. Lande. In envelop zonder postzegel sturen naar: IJMUIDER COURANT Antwoordnr. 47 - IJMUIDEN NIEUWS k- ig >n o- a- ie Zeg nu zelf: een unieke, 7-deIige encyclopedie in 112 wekelijks© afleveringen a 1.75 is toch niet duur? Vul maar gauw de bon in. Dan profiteert u als abonnee van dit aanbod van uw krant: de boeiende Argo-visie Encyclopedie voor het hele gezin. Elke week als tijdschrift in uw brievenbus voor 1.75. Een fijn bezit voor’t hele, gezin. Naam: Adres. Woonplaats Handtekening Antwoordnummer s- (Van een verslaggever) Naam Y. Adres Woonplaats Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant ONDERSTAANDE BON GEEFT Zwemdiploma’s Negen kleuters hebben bij de zwemexamens in het Sportfond- senbad aan de Kuikensweg het kleuter- brevet behaald. Verder werden 94 a- diploma’s uitgereikt. 26 b-diploma’s, 5 c- diploma’s en 1 e-diploma. In totaal werden ongeveer tweeduizend tongen onder de leiding van drs. De Veen gemerkt. De „Tridens” gaat 12 april (tot 23 april) volgens program opnieuw op longonder zoek uit. De centrale Noordzee zal dan het operatiegebied van het onderzoekingsvaar- tuig zijn. Tegelijkertijd zal onderzoek worden ver richt ten behoeve van het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. in IJmuiden en zullen efficiëncy-proeven worden genomen. De „Tridens” heeft ten behoeve van de vissende tongvloot op de jongste reis waar devol werk verricht als verkenner en in formateur. Bach Steef Oosterbeek speelt zondag 4 april, van 15 tot 15 45 uur, op het or gel van De Hoeksteen in Santpoort-Z., werken van J. S. Bach. ■st ils rs ie •k •d iet or ig ie er o- :n. il ls; (e. *r r- st 1- je ‘S at w at it k. ;a; ig; k- n- v. d. J. en Is- V. us 26 ff; a- F- de 'ig A iel ir- M M. E. b- it; H. rij ■rs J. C. né II. M. X. el; w. Vroeger werd vaak gezegd: „Je komt gemakkelijker in een psychiatrisch ziekenhuis dan er uit”. In de nieuwe jeugdkliniek is min of meer het om gekeerde het geval. Men kan de open kliniek zonder meer uit, maar men komt er niet zo gemakkelijk in. Om dit als het ware symbolisch te be nadrukken liet men staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga als openings handeling voor een dichte deur op een bel drukken. den gedeelten van de film vertoond, die de VPRO-televisie gedurende de laatste maanden in de kliniek heeft gemaakt en die over ongeveer twee maanden gereed zal zijn. Na deze filmfragmenten werden alle ge nodigden in de gelegenheid gesteld de ka mers en zalen, de beatzolder, de crea tieve werkplaats en de speelzolder te be zichtigen. De in de kliniek opgenomen jongeren waren zelf deze dag niet thuis. Zij brach ten gezamenlijk de dag elders door. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt zaterdag van 16 tot 17 uur op het stadhuiscarillon in IJmuiden luidt als volgt: Rondeau, van Matthias van den Gheijn; Menuet, van W. F. Bach; Me nuet, van L. Boccherini; Toen de Hertog Jan kwam varen; 's Nachts rusten meest de dieren; Thema met variaties, van Staf Nees, Nu breekt uit alle twijgen; Die Nachtegaal; Passepied, van W. Pijper; Rondo allegro, van J. A. H. Wagenaar; Ik wil mij gaan vertroosten; Van minne ben ik dus gewond; Improvisatie, van H. de Ligt. Wat de patiënten om wie het hier gaat betreft hield de staatssecretaris een plei dooi voor meer tolerantie in de maat schappij met zijn snelle verschuiving van normen. „We zullen er aan moeten wennen dat het conflict in de samenleving ook het generatieconflict een normaal ver schijnsel is Als positieve waarde van het conflict noemde de staatssecretaris dat een conflict ook de motor kan zijn voor maatschappelijke vernieuwing. Bij elk conflict zou de mogelijkheid open moe ten blijven voor communicatie. Het koes teren van een conflict om het conflict zou evenwel tot verstarring leiden. Een gedeelte van de „creatieve zol der” tijdens het bezoek van vele ge nodigden. IJMUIDEN De eerste vangsten van de georganiseerde tongvisserjj in Liverpool Bay ztfn woensdagavond door de Norfolk Line in Scheveningen gelost en in de af gelopen nacht doorvervoerd naar IJmuiden. Zaterdag wordt in Scheveningen de tweede aanvoer verwacht, ongeveer 53.000 kilo gram tong. De afslag in IJmuiden had vanmorgen de primeur, ongeveer zesduizend kilogram tong, die door drie vaartuigen van de rede rij Kennemerland in Fleetwood was aan gevoerd. De tong is daarna per container naar Great Yarmouth vervoerd, waar deze platvis aan boord van de Norfolkliner werd genomen. De containers met tong die zaterdag in Scheveningen worden gelost gaan naar verschillende afslagen. Een kleine tweehonderd vissers een deel van de bemanningen van de Neder landse vissersvaartuigen die deelnemen aan de georganiseerde tongvisserij in Liverpool Bay worden zaterdag van Manchester naar Schiphol gevlogen met een charter- vliegtuig van de KLM. De vissers zijn dan tot maandag thuis; zij gaan maandag per KLM-chartervliegtuig naar Manchester en in Fleetwood aan boord van hun schepen. Donderdag voor Pasen komen alle be manningen voor een korte paasvakantie naar huis. Woensdagmiddag is het rijksvaartuig voor visserij-onderzoek „Tridens” uit de Ierse Zee in IJmuiden aangekomen. De „Tridens” heeft onderzoek verricht inzake tong en makreel ten behoeve van het Rij ksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden, waarbij ook door het Tech nisch Visserij Onderzoek diverse activitei ten zijn verricht. Een bioloog van het RIVO, drs. De Veen, die deze reis van de „Tridens” meemaakte, is zeer tevreden over de resultaten van het onderzoek. Het tongbestand in de Ierse Zee staat er goed voor; het is groter dan in de Noordzee en zo iets is vele jaren niet het geval ge weest In de Broekbergenlaan kantelde woensdagmiddag om kwart over vier door een tot nu toe onbekende oor zaak een aanhangwagen die achter een vrachtauto was gekoppeld. De lading, bestaande uit ruim vijftig ba len afvalpapier gleed op straat en versperde de weg. De op zijn kant voortschuivende aanhanger vernielde het wegdek en een aantal borden. De politie regelde het verkeer en zorgde voor afvoer van de balen papier. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Tegen half twaalf woensdagavond zag een winkelierster in IJmuiden twee jongens terug die eerder op de avond een ruitje hadden vernield van een sigarettenautomaat aan de ge vel van haar winkel. De jongens verdwe nen in de richting van de IJmuider- straatweg en de gewaarschuwde politie ging op zoek. De jongens konden worden aangehouden en zij bekenden, dat zij si garetten hadden willen stelen. Na een ver hoor zijn zij door de politie thuis ge bracht. Het waren twee veertienjarige scholieren uit IJmuiden. IJMUIDEN In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: KW 123 57.400, SCH 171 52.900, ARM 25 1.950, 35 1.830, YE 25 1.300, UM 23 2.240, VD 46 1.390, UK 148 840, EB 28 en UK 200 3.450, UK 245 en VD 15 3.650, KW 109 en 177 1.400, UK 147 en 47 3.200, 54 en 56 2.780, 78 en 93 2.690, 135 en 145 2.980, 196 en 234 8.470, VD 44 en 75 4.500, 73 en 128 2.040, VD 25 1.300, KL 7 2.150, 50 1.060. Donderdagmorgen werden door zes vaartuigen in IJmuiden aangevoerd: 232 kisten vis, 5740 kilogram tong en 92 stij ve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 110 kisten schol, 110 kisten gul en 12 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 10.57, grote tong 5.88-5.50, grootmid- del tond 7.83-7.43, kleinmiddel tond 9.60- 8.92, tong I 10.99-10.40, tong II 11-10.58. Per tien stuks: grote kabeljauw 120, middel kabeljauw 90-84. Per 50 kilogram: wijting 81, schar 76, gul I 105-70, gul II 86-75, gul III 62-56, grote schol 56-50, schol I 60-52, schol II 81-60, schol III 86-61, tarbot 336-236, griet 237-165, bot 5.50. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 350 kisten en 500 kleine kisten schelvis, 80 kisten en 70 klei ne kisten wijting, 750 kisten gul, 600 kis ten koolvis, 27 kleine kisten heek, 60 kis ten haai, 800 kisten schol, 70 kisten varia en 2.000 kilogram tong. De directeur-geneesheer van het pro vinciale ziekenhuis in Santpoort, dr. J. C. Noordzij, stelde vast, dat een psychia trisch ziekenhuis zowel tot taak heeft de nood in de maatschappij te registreren en te helpen lenigen, als ook zich weten schappelijk psychiatrisch, psycholo gisch en sociologisch te bezinnen op de begrippentegenstellingen gewoon-onge- woon, normaal-abnormaal. „Een psychiatrisch ziekenhuis is met alle vezels verbonden aan de maatschap pij die het bedient. Het zou wel gemak kelijker zijn zich in een geïsoleerde po sitie, in een medische schulp, terug te trekken, maar de tijdgeest laat een ac tief psychiatrisch ziekenhuis niet onbe roerd. Dat brengt risico’s met zich mee ten aanzien van de problematiek gewoon- ongewoon.” aldus dr. Noordzij. Volgens dr. J. L. van de Lande, hoofd van de nieuwe kliniek, laat de psychisch zwakstaande of reeds door zijn remmen geschoten adolescent merkwaardig duide lijk zien, dat naast het individuele en het gezinsconflict ook de maatschappij heeft bijgedragen aan zijn ineenstorting. „Er is te dikwijls een te grote onzekerheid over de toekomstige eigen plaats, te dik wijls een afwenden van het huidige schoolsysteem.” Als symptomen noemde de heer Van de Lande: contactarmoede, vervreemding, neiging tot isolement. „In „Amstelland” komt men als het ware „in de herkansing.” aldus de heer Van de Lande. „Daar krijgt men de gelegen heid zich even te ontrekken aan het krij- gertje-spelen in de maatschappij, om te experimenteren met goed en slecht zitten de onderdelen van zichzelf.” Men richt zich vooral op jongeren die lijden aan een zogenoemde identiteitscri sis en het uitgangspunt in de therapie is de open psychotherapeutische groepsaan- pak. Het therapeutisch programma loot van maandagochtend tot vrijdagmiddag, waarna ongeveer vijfenzeventig percent van de patiënten met weekendverlof ver trekt. Tijdens de opname wordt veel tijd besteed aan gesprekken in groepsver band, aan groepstherapie, aan toneelim- provisatie onder leiding van een actrice, aan sport en spel en aan het werken op de „creatieve zolder,” die alle mogelijk heden biedt voor expressie onder leiding van drie beeldende kunstenaars. Reeds tijdens de opname tracht men het con tact met de maatschappij te herstellen. Vanuit de kliniek wordt schoolbezoek be vorderd, evenals het volgen van cursus sen en het uitoefenen van een geschikte baan. Het behandelingsteam Is eerder geneigd de bestaande zogenaamde gezonde facet ten van iedere patiënt te stimuleren, dan zich blind te staren op de scala van waar neembare stoornissen en vermeende ge stoordheid. Mr. J. Kranenburg, die als commissa ris van de koningin in Noord-Holland de staatssecretaris namens het provinciaal bestuur, waaronder het Santpoortse zie kenhuis rechtstreeks ressorteert, inleidr de, sprak zijn waardering uit voor de moed en de durf van de medische staf. Ook dr. Kruisinga liet zich in die zin uit, sprekend over een „avant-garde-pro- ject,” dat een grote verantwoordelijkheid met zich meebrengt, omdat dit voorhoe- de-experiment van grote betekenis kan zijn voor hetgeen men ook elders in het land op dit terrein zou willen ondernemen. Dat het ziekenhuis in Santpoort recht streeks onder bestuur staat van de pro vincie, achtte de staatssecretaris een goe de zaak. In de voorontwerpen van wet ten op het terrein van de gezondheids zorg wordt de taak in deze van de pro vinciale besturen benadrukt. Men zou toe willen naar meer centrale voorzieningen onder een strak overheidsbeleid. Tijdens de officiële opening, die door vele autoriteiten werd bijgewoond, wer- BANKETBAKKERIJ GEOPEND Donderdag opende de heer Van Breu- kelen een banketbakkerij aan het Plein 1945. Het pand dat aanvankelijk door een kruideniersbedrijf werd bezet, is door een ingrijpende verbouwing en modernisering tot een moderne banketbakkerij omgeto verd. De heer Van Breukelen en zijn me dewerkers hebben eer van hun werk, want de vele belangstellenden waren opgeto gen over de metamorfose die zich heeft voltrokken. Een gelukkig toeval, de na dering van Pasen, werd door de heer Van Breukelen vakkundig uitgebuit om er een appetijtelijk geheel van te maken. Tijdens de receptie konden de vele be langstellenden reeds kennismaken met de produkten die de heer Van Breukelen in zijn nieuwe zaak gaat brengen. Men was het er unaniem over eens dat de nieuwe zaak een verbetering is voor het zakelijk aanzien van het Plein 1945. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Met limonadeflesjes zijn in de nacht van dinsdag op woens dag ruiten ingegooid van de Professor Van der Leeuwschool aan het Gijzen- veldtplantsoen. De schade beloopt onge veer honderd gulden. Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee (f 6.p. m.) kwartaalabonnee 17.50 p. kwartaal) Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in ongefrankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47, IJMUIDEN. Volgens dr. Kruisinga is er alleen al in de leeftijd van vijftien tot negentien jaar in Nederland een tekort aan drie honderd plaatsen. Dat is gebleken uit een beperkt opgezette enquête. Het werkelijke tekort is waarschijnlijk nog veel groter. Het merendeel der tot nu toe in „Am stelland” opgenomen patiënten is afkom- sig uit de directe omgeving: Amsterdam, Haarlem, Noord-Holland. Opname vindt plaats op geheel vrijwillige basis, dus zonder machtiging of in bewaringstelling. Onder de patiënten treft men ongeveer tien percent misbruikers van hard drugs aan die men tot de verslaafden kan re kenen en het is dus geen specifieke „drug-kliniek.” Ik abonneer mij op de Argo-visie Encyclopedie in 112 wekelijkse afleveringen A f. 1.75. Ik betaal per 8 afleveringen. De eerste van I de 7 banden a f. 6.75 krijg ik gratis thuis gestuurd. O s W-S’S-X •**>**««- 3 W*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5