Nieuw publiek FILMS gezocht ■r Haarlem m Muziek van de Balkan Johannes Dexter Vlinders Trou in Lisse Schütz Centrum Jasper ina Hillegom Cactusbloem Beethoven Operette Kinderen Hofdansers Spaghetti A DONDERDAG 25 MAART 1971 En Passion in Eiland der erotiek Reprise STUDIO LUXOR REMBRANDT ROXY FRANS HALS Prolongatie Cromwell Women in Love fep R Kaleb-groep DEXTER GORDON MAARTEN HENNEMAN J. H. dat op het zo een: „Eiland der erotiek,’ de Andrea van Jasperina en haar secondanten UIT TROU MOET BLIJCKEN, het harmoniekorps in Lisse geeft op vrijdag 26 maart een uitvoering in Rehoboth, Achterweg 1 in Lisse. De drumband en de majo rettes doen ook mee. Onder lei ding van P. A. v. d. Spek speelt het korps een bijzonder duchtig programma. Na afloop is er feest met De Gaapstokkers. O 9 wijzer VRIJDAGAVOND 2 april om 8 uur zal in de Stadsschouw burg Velsen de Jasperina-show worden vertoond. De pittige met vaart gebrachte show van Jas- perina de Jong, John Kuipers en Frank Sanders. De teksten zijn van Guus Vleugel. De composi ties en muzikale leiding van Joop Stokkermans. Het orkest staat onder leiding van Henk VRIJDAG EN ^ZATERDAG is in de Waag in Haarlem Griekse en Joegoslavische mu ziek te beluisteren. Om negen uur treedt daar het ensemble Kaleb op, een groepje Amster dammers die zo geïnspireerd raakten door de muziek van de Balkan tijdens hun vakanties in die streken dat ze besloten zelf die muziek te gaan maken. De groep, die onlangs werd uitge breid met een zangeres, bege leidt vaak de volksdanslessen in de Doelen. IN FRANS HALS is de spannende film „De helden van Telemark” weer te zien, het verhaal over de pogingen van een Noorse verzetsgroep die de zwaar-water- plannen van de Nazi’s saboteren. In een Noorse fabriek wordt dit water gemaakt. De Duitsers willen het gebruiken voor de fabrikage van atoombommen. IN CINEMA PALACE wordt „Catch 22” geprolongeerd en Lido gaat door met „Waterloo.” Voor de nachtbrakers: in Frans Hals de griezelfilm „De Raaf” naar een verhaal van Edgar Poe; in Pa lace „Als de naakte wind der zee.” Voor de kinderen in Palace in de ma tinees: „In het paleis der waterkoning.” De zondagochtendfilms zijn onveranderd. J. H „Free jazz ligt daar erg moei lijk. Breuker heeft er eens een session gegeven, maar iedereen liep weg. Maar misschien komen er toch een paar.” En het Electric Centre, levert dat publiek op? „Ik ben een beetje afgeknapt op het Electric Centre. Daar komt iedere keer een groep die ontzettend veel lawaai maakt, waarvan je oren tuten. Nu zeg gen ze wel dat dat hoort, maar toch Bovendien is de zaal te klein om iets groots te brengen. De mensen die er komen, zijn een beetje afgestompt; ze heb ben geen eigen inbreng. Een ex perimentele muziek is er sowie so niet.” Zou het helpen als op de mu ziekscholen wat meer aan deze richting van de muziek werd gedaan? „In dit soort muziek valt wei nig te leren, zoals je traditio nele muziek leert. De meeste jongens, die eraan doen hebben wel een klassieke opleiding ge had, maar het accent valt op het improviseren. En toch speel je niet zo maar free jazz. Het gaat om de creativiteit. Willem Breuker heeft dat. Die maakt muziek, die je onmiddellijk her kent. Ik kan het niet omschrij ven, wat het voor muziek is. Breuker speelt Willem Breu ker.” Maarten Henneman is van plan in het nieuwe seizoen sa men met het muziekbureau Mojo meer evenementen te or ganiseren. Ook staat samen werking met de Stichting Pop Haarlem van Willem Johan Kuiper op stapel. Regelmaat ontmoet in Haarlem een handi cap, vindt Henneman. „De agenda van het Concert gebouw laat weinig plaats over. Daar worden ook modeshows gehouden en meubelshows. Leu ke bron van inkomsten, hoor, maar het is niet waarvoor het gebouw gecreëerd is. Nee, ik geloof dat de Vleeshal te klein is. Hoewel het aardig is, om via een tentoonstelling als het ware toevallig in aanraking te komen met dit soort muziek. In het Stedelijk Museum in Amsterdam gaat dat erg goed.” in van van Bach maar van Heinrich Cchütz. Piet Halsema dirigeert de uit voering, terwijl de solisten zijn: Rudolf Grasman evangelist en Jan Hulsebos Christuspartij. Kaarten verkrijgbaar voor aan vang van het concert aan de kerk. De Passion van Schütz is veel soberder, en voor velen daardoor indrukwekkender dan de gelijk namige Passion van Bach. Er zijn geen aria’s noch koralen. Het evangelie van Matthaus wordt op de voet gevolgd en de verschillende figuren uit het lij densverhaal, behalve Christus ook Judas en het volk, worden enigszins gedramatiseerd. Schütz leefde van 1585 tot 1672. DE JOHANNES PASSION van J. S. Bach wordt op vrijdag 26 maart uitgevoerd in de St. St. Jozefkerk in Hillegom. De Hillegomse Oratoriumvereni- ging en de Cantory van de Gro te Kerk in Monnickendam zin gen onder leiding van Gert Nagel. Gert Oost zit aan het orgel en ook het Utrechts Stu denten Orkest begeleidt. De so listen zijn Lize Schoo, sopraan; Manuela Toorenburgh, alt; Mi- chiel ten Houte de Lange, evan gelist; Hans Zomer, Christus partij; Corn. Kalkman, tenor en Henri Blackmon, bas. De uit voering, die op 3 april herhaald wordt in Monnickendam, be gint om acht uur. Voor de Bol lenstreek is de uitvoering een gebeurtenis van belang. Gaat erheen! PRINS RESUS MAG zijn vrouw kiezen uit zeven prinses sen Maar ze zijn hem geen van allen goed genoeg. Hij wil alleen zijn „droomprinsesje”. Hoe hij die uiteindelijk in zijn armen mag drukken kunt u zondagavond in de schouwburg gaan zien. Het Stedelijk Jeugd koor Haarlem brengt dan haar jaarlijkse kinderoperette: Het droomprinsesje. Alle 70 kinde ren van het koor, in de leeftijd van vijf tot een jaar of veertien doen er aan mee. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de dames H. Buijs (Nederland- laan 42, tel. 315473) en A. Bos (Vondelweg 178, tel. 372960) en vanaf vrijdag bij de schouw burg. De voorstelling begint om acht uur. Westrus. De regie van het ge heel heeft Eric Herfst. Deze vrije voorstelling wordt gegeven onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen”, er zijn kaarten voor iedereen. Jasperina is een grote theater- vedette, die nagenoeg alles heel goed kan: zingen, dansen, type tjes maken en mooi zijn. Daarbij wordt zij in veel van haar num mers geestdriftig terzijde ge staan door John Kuipers en Frank Sanders. HET HAARLEMS Kamerkoor geeft op 28 maart om kwart over acht in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt Haarlem een uitvoering de Matthauspassion, niet teinse jaren twintig, maar daarnaast is de film een dramatisch verslag van vier mensen die bulten de beperkingen van hun eigen tijd trachten te leven. OOK IN BERGMANS „En passion” wordt de handeling bepaald door vier mensen. Centrale figuur is Andreas Win kelman (Max von Sydow) die een onge lukkig verleden ontvlucht is in het isole ment van een Oostzee-eiland (hetzelfde eiland, waar zich meer films van Berg man hebben afgespeeld) en daar tegen zijn zin betrokken raakt bij de proble men en gecompliceerde levens van een in de buurt wonend echtpaar en een in wonend familielid. Het echtpaar bestaat uit een geslaagd, maar cynisch archi tect met een voyeurische voorkeur voor fotograferen en diens doelloos levende vrouw Eva (Bibi Andersson), terwijl het inwonende familielid Eva’s zuster Anna is (Liv Ullmann) die bij een auto-onge- luk man en kind verloren heeft. Om de toeschouwer op doeltreffende manier in zage te geven in de diverse karakters, laat Bergman op onverwachte ogenblik ken zijn acteurs in eigen hoedanigheid optreden en improviserend hun opvat tingen geven over de personages die zij bezig zijn gestalte te geven. Zo zegt bij voorbeeld Max von Sydow over de Win kelman die hij moet spelen, dat deze naar zijn mening, op de vlucht voor een mislukt leven, zijn identiteit tracht te verliezen, maar dat de schuilplaats die hij zich heeft uitgezocht, zonder dat hij het merkt, een nieuwe gevangenis is ge worden. De ontmoeting van de vier karakters en hun verdere onderlinge relaties, vol trekken zich uiterlijk zonder grote dras tische scènes of spectaculaire verwikke lingen. Onder de oppervlakte voelt men opkomende en weer verdwijnende span ningen en er zijn aanduidingen van een omringende gewelddadige samenleving, maar het blijven vage tekens van le vensangst en bedreiging die echter wel het doen en laten van de hoofdpersonen beïnvloed. Overigens zit er een grote warmte en menselijkheid en ingehouden medelijden in deze laatste Bergman, waarin vroegere thema’s van de filmer nieuwe vorm en inhoud krijgen, maar vooral weer het wanhopig pogen van de mens het leven leefbaar te maken domi neert. Maar, zo luidt de conclusie van de pessimistische filmer, in dat leven blijft de mens zowel de rol van de beul als van het slachtoffer spelen. CHARLES BOOST WIM VAN DER GRIJN en Hans Dagelet zijn van 26 tot en met 31 maart weer te zien in „Baas boven baas”, het woord loze stuk van Peter Handke. De toneelgroep Centrum geeft elke avond om half negen een voor stelling in de Toneelschuur, Smedestraat 23, Haarlem. De eerste serie voorstellingen van dit stuk, waarin men o.a. het ko ken van water kan gade slaan plus nog een aantal andere spannende dingen, had eerder deze maand veel succes. De toneelgroep Centrum maakt begin mei een toernee naar België en Luxemburg. Van 1 tot en met 4 mei speelt de groep „Kees de Jongen” in Gent in de grote schouwburg, terwijl ook Baas boven baas zal worden gespeeld, maar dan in een klein theater en laat op de avond. Op 5 mei speelt men „Kees” voor de Nederlandse vereniging in de stad Luxem burg en nadien speelt men nog drie dagen „Kwasten” in Gent IN HET VERLEDEN heeft de Engelse film meer dan eens boeiende voorbeelden gegeven van gedramatiseerde stukken historie van eigen bodem. „Cromwell” van Ken Hughes past uitstekend in deze reeks van moderne lessen in de Engelse geschiedenis. Misschien herinnert men zich van de schoolbanken nog hoe lord- protector Oliver Cromwell die van 1599 tot 1658 leefde rond 1640 de opstand leid de tegen Koning Karel I die volgens ve len de macht van het Parlement te sterk en te langdurig beknotte. Het werd een tragische burgeroorlog over min of meer bijkomstige kwesties, waarin de partij van Cromwell, de „Roundheads” aan de winnende hand bleven. De koning werd zelfs gevangen genomen en in 1649 te rechtgesteld, waarna Cromwell strijd bleef voeren tegen de royalistische Schot ten en tegen de zoon van de koning die naar Nederland vluchtte en mede oor zaak werd van onze eerste Engelse oor log (1652-54). Dit alles en nog veel meer krijgt men te zien in de film van Ken Hughes, een kleurig episch costuumstuk met sterke karakterrollen, allereerst van Richard Harris als de puritein Cromwell, maar vooral ook van Alec Guinness als een waardige koning die als een gelovige held op het schavot sterft. Buiten l^et persoon lijk drama van beide mannen van for maat (hoewel de film neigt tot een idea lisering van Cromwell) valt er een twee tal uitvoerige veldslagen te vermelden, waarvan vooral de beslissende bij Nase- by op 14 juni 1645 een behandeling krijgt die bijna aan „Waterloo” doet denken. Men kan er in ieder geval verzekerd van zijn dat in historische zin een en ander met de nodige accuratesse behandeld is en dat men zich geen levendiger en on derhoudender manier kan bedenken om geschiedenis te leren dan langs deze weg. GRIEKENLAND kent een vrij grote filmindustrie, maar het overgrote deel van de produkten is niet om aan te zien. Een enkele keer dringt een filmpje destiids^al doör in West Europa. In Roxy draait er zo een: „Eiland der erotiek,” dat op het s toeristeneiland Mykonos speelt. De film is in het engels nagesynchroniseerd. Er spoelt een man aan die aan geheugen verlies lijdt, verliefd wordt op twee jon gedames, tenslotte de één kiest waarna de ander hem bit de politie aanbrengt, omdat ze denkt dat hij een gezochte mis dadiger is. Dat is hij niet. Lex van Delden en Domburg. DE AMERIKAANSE tenor saxofonist Dexter Gordon (47 jaar) maakt op het ogenblik een toernee door Nederland. Vrij dag 26 maart treedt hij op in sociëteit Progress in Heemskerk. Gordon hoort tot de pioniers van de be-bop, de jazzstijl uit het begin van de jaren ’40. Op 17-jarige leeftijd zat hij al in de band van Lionël Hampton, in 1944 zat hij in de band van de zanger Billy Eckstine, terwijl hij grote bekendheid kreeg door zijn opwindende tenor-duels met Wardell Gray. Als solist heeft is een onder de folkliefhebbers hij grote invloed op verschiï- j. jen(je jazzmusici, o.a. Stan Getz. In de jaren vijftig trok Gordon zich terug uit de jazz, maar maakte in 1960 zijn come back. Hij bleef het be-bop-idioom trouw, maar maakte gebruik van de nieuwe verworvenheden van Sonny Rollins en John Coltrane. Sinds 1962 woont hij in Europa; zijn basis is Kopenhagen van- waaruit hij toernees onder neemt. De begeleiding van Gor don vrijdagavond in Progress bestaat uit Cees Slinger piano, Maarten van Regteren Altena bas en Martin van Duijnhoven drums. DE HAARLEMSE Jazz Club houdt vrijdagavond 26 maart in het Heemsteedse Cultureel Cen trum een session-avond. ZOALS WE VORIGE week berichtten kan jong talent op vrijdagavonden van 19 tot 21 uur optreden op het „open po dium” in de Waag. De eerste keer was het zo druk dat niet iedereen aan de beurt van op treden kon komen. Vrijdag treedt een groep uit Haarlem op, bestaande uit vier jongelui die folksongs ten gehore bren gen. Anderen die belangstelling voor het „open podium” heb ben, kunnen van tevoren een afspraak maken in De Waag of na 19 uur het volgende nummer bellen: 32 04 47, in Haarlem. ZONDAGAVOND TREDEN in de Waag op de Engelsman Rick Vaughan en Tineke van de Boom uit Amsterdam. Rick OP DINSDAG 30 MAART geeft de Haarlemsche Tooneel Club een voorstelling van „Cac- tusbloem” in de Haarlemse stadsschouwburg. De opbrengst van deze voorstelling, die geor ganiseerd wordt door de Lions Club Haarlem en omstreken, is bestemd voor de Nierstichting. De HTC geeft van dit Franse blijspel, over een oudere tand- arts-assistente die langzaam ont luikt door de liefde, een voor treffelijke opvoering, geregis seerd door Jacques van den Boogaard. Het is een leuk stuk, dat met veel talent in een vlot tempo wordt gespeeld. Kaarten bij mevrouw R. Buy- ze-de Visser, tel. 023-242979; na 12 uur. „JE HEBT HIER het Noord- hollands Philharmonisch Or kest en dankzij de abonnemen ten zit het daar afgeladen vol. Maar op het gebied van de he dendaagse muziek, jazz en pop gebeurt in Haarlem zo ontzet tend weinig”. Maarten Henne man (21 jaar), die dit zegt, is vast van plan het scala van muzikale mogelijkheden in Haarlem uit te breiden. Hij bracht de directie van het concertgebouw ertoe Willem Breuker en de zijnen vanavond een concert te laten geven. Een concert is in dit verband een belast woord. Aangezien het soort muziek dat Breuker maakt niet te vangen is onder een be staande term („free jazz” be nadert het nog het meest) spreekt Henneman van een „In stant Muziek-avond”. Daarbij is de muzikale creati viteit van Willem van Manen (trombone), Peter Bennink (alt sax en doedelzak), Maarten van Regteren Altena (bas) en Ralph de Jong (slagwerk) en vooral van Breuker het voornaamste ingrediënt. Nu valt er niet zo maar een, twee, drie een totaal nieuw mu- ziekpubliek aan te boren. Hen neman probeert het daarom via de muziekleraren. Hij heeft hen schriftelijk uitgenodigd naar het concert van vanavond te komen een graag gehoorde gitarist. Er is werk te horen van o.a. James Taylor. OP DRIE WOENSDAGEN in mei geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest weer een Beethovencyclus, dit keer onder directie van André Van- dernoot, de eerste dirigent en muzikale directeur van het Théatre Royal de la Monnaie te Brussel. De Belgische dirigent heeft zijn opleiding in Wenen gehad en heeft nadien vele or kesten in Europa en daarbuiten gedirigeerd, o.a. het Concert gebouworkest in Amsterdam. In het kort het programma van de cyclus: op 12 mei. Andor Foldes als solist in het vijfde pianoconcert; op 19 mei Theo Olof in het vioolconcert; op 26 mei: Eduardo del Pueyo in het eerste pianoconcert Verder worden achtereenvolgens de derde, de achtste en de zeven de symfonie van Van Beetho ven uitgevoerd. Plaatsbespreken van 15 april af aan het Con certgebouw in Haarlem. D. H. LAWRENCE, auteur *o.m. van „Lady Chatterley’s lover” is, zeker naar Angelsaksische begrippen, geen puri teins schrijver en Ken Russel is naar Engelse begrippen zeker geen orthodox filmer en de ontmoeting van beide uit de toon vallende figuren in de film „Wo man in love” heeft een resultaat opge leverd dat op z’n minst genomen onge woon, verrassend en vrijmoedig genoemd mag worden. Lawrence schreef „Woman in love” in 1921 en zoals we vaststelden is dit boek meer nog dan het met verbodsbepalingen en processen omringde „Lady Chatterley” een voor beeld te noemen van de uitdagende dui delijkheid, waarmee Lawrence in zijn tijd een halve eeuw geleden, een vrijere be leving van de erotiek bepleitte. De titel duidt niet op een lesbische ver houding, maar heeft betrekking op de beide zusters Brangwyn, Ursula en Du- drun (resp. gespeeld door Jennie Linden en Glenda Jackson) die ieder op haar manier maar beiden onervaren en ge remd, het huwelijk binnenstappen. Van de beide echtgenoten is Rupert Birkin, gespeeld door Alan Bates in de uiterlij ke vermomming van de schrijver Law rence, de vooruitstrevende en minst ge remde figuur, terwijl Gerald Crich, rij ke zoon van een mijn-eigenaar (Oliver Reed) het meer onzekere, aan stemmin gen onderhevige, pessimistische karakter vertegenwoordigt. Het zou vroeger on mogelijk zijn geweest Lawrence ook maar enigszins adekwaat te verfilmen. Nu er wat meer mag op het doek en bij vrouwelijk en mannelijk naakt niet on middellijk meer eens censuur in actie komt, is het Ken Russell gelukt een pas sende filmversie van het boek te maken, waarin niet alleen in beeld, maar ook in tekst het origineel vrijmoedig benaderd wordt. In zijn tekening van sociale ach terstand en bekrompen levens- en huwe lijksopvattingen geeft „Women in love” een vaak onthullend beeld van de puri- Alan Bates als de dubbel D. H. Lawrence. HET OPERETTEKOOR Ani mo uit Beverwijk geeft op vrij dag 26 maart in de Vredevorst- kerk aan de Laan der Neder landen een programma met ge liefde operette- en operamelo- dieën. Het zingt uit Die Fleder- maus, Gasparonne, Der Vogel- handler, lm weissen Rössl, Cavalleria Rusticana. Annie Schoot, Co Dop en Piet de Reu ver zingen de soli. De Reuver heeft ook de leiding van het geheel. Aan de vleugel bege leidt Hans Broekman. De operettemuziek wordt zeer populair in Beverwijk. Vorig jaar telde het koor vijftig le den, nu al meer dan zeventig. Het koor heeft een grotere re petitieruimte gevonden in het Harmoniegebouw aan de Groe- nelaan, waar iedere donderdag avond vanaf acht uur wordt ge repeteerd. ALVAST DE AANKONDI GING van twee komende eve nementen, die voor Haarlem en omgeving van bijzondere aard zijn. Op 16 en 17 april komen de koninklijke Javaanse Hof- dansers van het sultanaat van Jogjakarta, die vanaf 1 april op toernee door Nederland zijn, een voorstelling geven in het Concertgebouw. OP 22 APRIL komen in het Haarlems concertgebouw de Edwin Hawkins Singers, de grote vocale groep uit Amerika die de gospel-songs op zo po pulaire manier hebben aange past aan de soul-smaak van vandaag de dag. De voorver koop voor lezers van het Haar lems Dagblad, IJmuider Cou rant en Beverwijkse Courant begint op 2 april. Lezers kun nen voor de plaatsbewijzen van 15,50 een korting krijgen van een rijksdaalder. Nadere infor matie hierover volgt nog. „SPAGHETTI VAN Menetti” door het pantomime theater Caroussel dat anderhalve week geleden in de Haarlemse schouwburg in première ging, wordt in de komende weken uitgebracht in de Brakke Grond in Amsterdam. Het is een vro lijke voorstelling, waar de kin deren groot plezier aan bele ven. Het stuk is voorlopig niet in Haarlem te zien, maar vanaf zondag 28 maart is het elk wee kend op zaterdag- en zondag middag om half drie in de Brak ke Grond, Nes 53, 55 in Am sterdam te zien. en na afloop te discussiëren over de behoefte aan meer heden daagse muziekuitvoeringen en dito schoolconcerten. „Of er behoefte is in Haar lem weet ik niet. Maar als je nooit iets probeert, kom je er ook nooit achter. Natuurlijk is het feit dat Amsterdam op 20 fan van Haarlem ligt een na delige factor. Maar als pop»- en andere muziekevenementen hier eerder dan in Amsterdam komen dan zal er zeker belangstelling zijn". Vormt de Haarlemse Jazz Club geen aardige voedings bodem voor het publiek, dat je beoogt? VLINDERS ZIJN VRIJ is een blijspel met een ernstig onder toontje van de Amerikaan Leo nard Gershe. Een vrije-produk- tie-groep brengt het op vrijdag 26 maart in de Haarlemse stads schouwburg. Het gaat over de liefdesperikelen van een blinde jongen, die op zijn zolderkamer tje in contact komt met eert buurmeisje. Zijn moeder speelt een belangrijke rol. Lex van Delden speelt de jongeman, Tru dy Labij het meisje, terwijl An drea Domburg als de moeder een soort come back op de vaderlandse planken onder neemt. De regie is van de En gelsman Alexander Doré. - dr -z-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9