van landbouwakkoord duurder CCO constateert warboel bij fabrikanten voor stofzuigerzakken Consument betaalt te veel voorproef Winstdaling AKZO Goede kans op redding van Swarttouw Brood, melk en boter door zet door Raiffeisenbank IS Boerenleenbank de bank voor iedereen Wall Street Lardinois: Zonder EEG waren problemen van de landbouw veel groter ZATERDAG 27 MAART 1971 Britse gegadigde Groot verschil 9 Garantie Praktijkeisen 0 Veel te duur ;e« 1.1 van (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE Veer-tiea mil-jard spaarguldens bewijzen dat het bij ons goed sparen is OOO.OOI I 2900 vestigingen. a- 3.» Veertien miljard spaarguldensAnders gezegd: bijna de helft van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. 1 Eigenlijk is dat wel logisch: wij zijn immers de I bank voor iedereen. Wij hebben voor iedereen de I manier van sparen, die bij hem of haar past. J U kunt bij ons kiezen uit vele spaarvormen. En u krijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt u eens met ons praten. L I 16 1.2 ).l )1 1.3 t 1 l 2 I ).3 l ).l Een grote Britse firma heeft belangstel ling voor overname van Swarttouw. Twee andere bedrijven die ook belang stelling voor Swarttouw hebben getoond, zijn voor overname niet meer in de markt. De bewindvoerder verzocht het personeel om in ieder geval tot volgende week don derdag aan het werk te blijven. De bank heeft de uitbetaling van de lonen tot 2 april gegarandeerd. Voor die papieren zakken, die uit eindelijk met het opgezogen vuil de vuilnisbak ingaan, worden prijzen ge rekend die oplopen tot een gulden per stuk. Vaak komt men nog met ver keerde zakken uit de winkel terug ook, want de fabrikanten hebben er een Audi-NSU. Volgens inlichtingen uit goede bron zal de Israel-British Bank in Tel Aviv binnenkort een bod van 350 mark per aandeel doen op Audi-NSU-aande- len. Volgens de informanten zal de bied prijs omhoog gaan tot 400 markt per aandeel als Volkswagen bereid is een aanzienlijk deel van haar 75 percent be lang in Audi-NSU te verkopen. landse Credietbank N.V. constateert in het jaarverslag met voldoening dat de bedrijfsresultaten over 1970 een interes sante vooruitgang te zien geven, maar ziet toch reden tot zorg omdat in het afgelopen boekjaar de gevoeligheid van het bankwezen voor loonontwikkelingen duidelijk is aangetoond. De winst- en verliesrekening over 1970 toont een to taalbedrag aan baten van 52,2 mln. (v.j. 42,5 mln.). De bedrijfskosten stegen van 28,2 mln. tot 36,4 mln. De bruto winst kwam van 14,4 mln. op 15,8 mln., de winst voor aftrek van belas tingen van 11,5 mln. op 12,2 mln. De personeelssterkte groeide met 249 (22 pet.) tot 1345 medewerkers. 3 )4 3 3.3 l 2 2 Santa Fê Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl Alrcr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodvear T d. in et 5 3 er en m e- 0- e- 1» ie an an jk ie Ift ke an n- perlode 28 >,4 4334 59% 37 36 27% 42 83% 51% 55% 48% 77% 6814 ex 36 40% 10 18% 19 32% 80’4 51% 60% 56'4 27’4 periode heden 64 35 6% 38% 49'/. 27 45 50% 26% 48% 47% 21% 22% 20% 26% 74'/. 26% 36% 140’4 77% 111% 83'/, 30% 7 Men heeft overigens nog verder ge keken dan alleen maar naar het tech nische kunnen van de stofzuiger. „Koopkracht” opent zijn aprilnummer met een vrijwel de hele voorpagina van het blad beslaande kop, waarin fabrikanten en importeurs van stof zuigers wordt verweten dat zij de con sument veel te veel laten betalen voor papieren stofzakken die in de zuigers gebruikt worden. mening dat er in EEG-verband nog steeds een regionaal industriebeleid ontbreekt. Dat beleid is nog altijd nationaal. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat er gelden uit het Europese landbouwfonds naar de regio gaan vloeien, als de ministers van Economische Zaken elkaar op dit punt niet vinden. Als de EEG er niet zou zijn, dan waren de problemen voor de Nederlandse land bouw veel groter geweest, aldus de be windsman. Wij staan aan de top als ex porteurs. Meer dan de helft van onze pro- duktie verdwijnt over de grenzen. De helft van de landbouwproduktie valt on der het prijsregiem. De rest is afhankelijk van vraag- en aanbod. Over het subsidiebeleid zei de minister, dat er nu een kalender is geaccepteerd voor de maximale duur ervan. Brussel zal elke vorm van subsidie in het vervolg gaan doorlichten. Dat betekent volgens de bewindsman niet dat de concurrentiever valsing nu zal verdwijnen, want die wordt ook nog door andere steunmaatregelen dan deze bepaald. Nationaal Grondbezit. Nationaal Grondbe zit N.V. stelt voor over het door aan deelhouders op hun aandelen verplicht gestorte bedrag ad. 300,— per aandeel een dividend uit te keren van 40 pet. over het in 1970 door het stockdividend 1969 tot 22,6 mln. verhoogde geplaatste aandelenkauitaal. Van dit dividend zal 37.5 in contanten worden uitgekeerd en 2.5 pet. als stockdividend ten laste van de fiscale agioreserve. De nettowinst van het concern over het boekjaar 1970, zo deelt het bedrijf mee, bedraagt f 5,8 mln. (v.j. 5,7 mln). Rotterdam zal Van Wijk en Boerma N.V. te Groningen overnemen. Voor Ogem betekent het samengaan met Van Wijk en Boerma met een personeelsbestand van 350 man en een omzet van ruim 35 mln. een vergroting en uitbrei ding van verschillende reeds bestaande activiteiten. Am. Motora Int. Harv. Int. Nicke! Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K L.M CAO Textielhandel. De al maanden du- K. van K. Amsterdam. De heer W. Reh- rende CAO-onderhandelingen in de tex- tieldetailhandel (winkelpersoneel) zijn vastgelopen. Geschilpunten tussen werk gevers en werknemers vormen vooral de afbouwpercentages in de loonschalen van het winkelpersoneel jonger dan 23 jaar. warboel van gemaakt. Voor verschil lende typen zuigers heeft men telkens andere maten papieren zakken nodig. Sommige zakken van meer dan zestig cent per stuk blijken dan bovendien nog veel te gemakkelijk te scheuren. Het CCO maakt zich over deze zaak goed kwaad. Het zegt: „Het wordt tijd, hoog tijd, dat de importeurs en fabri kanten het aantal verschillen in stof zakken beperken. En dat de prijzen van een aantal merken omlaag gaan. Dit is letterlijk weggegooid geld voor de consument. Of wordt er misschien aan dit bijprodukt onevenredig veel verdiend door de stofzuigerindustrie?” AMRO-kapitaalobligaties. De AMRObank is van plan over te gaan tot de uitgifte Ogem-Van Wijk en Boerma. Ogem N.W te van 100 mln. 7,75 pet. kapitaalobliga- ties 1971 per 1977-1986. De koers van uitgifte zal, naar de bank mededeelt, uiterlijk op 31 maart worden bekendge maakt. De lening, waarop de inschrij ving zal openstaan op 5 april, wordt pari af gelost in tien nagenoeg gelijke termijnen vervallende op 1 mei van de jaren 1977 tot en met 1986. Dividend Naarden. N.V. Chemische fabriek Naarden stelt voor over 1970 een divi- Nieuwe onbelaste reserve. De nieuwe on- dend uit te keren van 18 pet. in contan ten of, naar keuze 9 pet. in contanten plus 5 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve (v.j. 18 pet. in contanten). Deze uitkering zal plaatshebben over het met bijna 20 pet. of f 2,4 mln. vergroot aandelenkapitaal. Emissie Bredero. Verenigde Bedrijven Bre- dero N.V. te Utrecht zal overgaan tot de uitgifte van een obligatielening groot 10 mln. tegen een rente van 8,25 pet. De koers van uitgifte zal 5 april worden bekendgemaakt. De inschrijving is op 8 april, de storting op 4 mei. Deze laatste veronderstelling lijkt niet zomaar uit de lucht te zijn gegre pen. Er worden namelijk ook in wa renhuizen stofzakken verkocht. Bij Hema (die zelf dus een niet voldoende veilige zuiger verkoopt) en V. en D. Die zakken kosten slechts een dubbel tje per stuk. Dat is wel een heel ver schil met de prijzen van veel fabri kanten. Philips maakt het zelfs zo bont, dat een pakje met vijf zakken ƒ3,10 kost, doch een pakje met tien De omzet in Wall Street was 15.560.000 aandelen. Dow Jones- ctjfers: industrie 903.48 (4-2.67), sporen 198.77 (4-0.93), nutsbe drijven 123.69 (onv.). In het te lefonisch verkeer kwamen de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag: AKZO 86 60 86.60), Hoog ovens (76.30), Kon. Olie 144.30— 144.80 gl (144.90), Philips 46.30— 46.50 gl (46.40), Unilever 94.60—94.70 94.80), KLM (178). Slotkoersen Eerste vorige beursdag heden 27% 64% 34% 6% 38% 49 27 45 50% 26% 49 47 21% 22 21% 26% 73% e 26’% 36% 138’,4 77% 111 83% 30% Slotkoersen Eerste vorige beursdag 6% 30% 44% 59% 37 34% 27% 42% 83% 50% 55% 48% 76% 66% 35% 40 9% 18% 19’4 33% 79 51% 60% 55% bock (72 jaar) treedt af als voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, welke functie hij vier jaar heef vervuld. De heer Rehbock was 35 jaar bestuurslid van de Kamer. Hij neemt donderdagmiddag 15 april af scheid. ARNHEM. De grote prijsdalingen voor textielgarens en vezels in de EEG hebben samen met de stijging van de kos ten de nettowinst van het AKZO-con- cern met 21,5 percent doen dalen, van 308,2 miljoen in 1969 tot 240,9 miljoen in 1970. In de eerste negen maanden was de winst met 17 percent gedaald, zodat de winstdaling zich in het vierde kwartaal versterkt heeft voortgezet. In de sector textielgarens en vezels zijn sinds eind 1970 enige tekenen van een opwaartse tendens waarneembaar, zo deelt de raad van bestuur mee. De omzet steeg in 1970 met 13 percent tot ƒ7.200,5 miljoen, in de eerste negen maanden was de omzet met 16 percent gestegen. De winst per aandeel komt uit op 9,28 tegen 12,2 in 1969. Dat is een daling met 22,8 percent. Maar hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat het aandelenkapitaal in 1970 met 7,4 miljoen werd vergroot tot 519,2 miljoen. Er wordt een dividend voorgesteld van 4 per gewoon aandeel van 20 nomi naal. Hiervan is reeds 1,20 als interim dividend betaald, zodat het slotdividend 2,80 bedraagt. belaste reserve, ook wel aangeduid als NOR, wordt afgeschaft. De regering zal daartoe binnenkort een wetsontwerp in dienen zo heeft de ministerraad gisteren besloten. In en kort na de oorlog kon den ondernemingen ten laste van hun winst een dergelijke onbelaste reserve vormen. De bedoeling daarvan was hun produktie-apparaat weer op peil te brengen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Brusselse land bouwprijzenakkoord gaat de Nederlandse gezinnen geld kosten. Minister Lardinois van Landbouw noemde gisteren in een vraaggesprek de volgende prijsverhogin gen: Brood wordt dit najaar waarschijn lijk één cent duurder. Per 1 april moet gerekend worden op een extra-cent prijsverhoging voor melk- en melkprodukten. Of dan ook de stijgende verwerkingskosten zul len worden omgeslagen in de con- sumptiemelkprijs is een zaak die ter beslissing is van de minister van Economische Zaken. De boterprijs wordt vier cent per pakje hoger. Ook andere zuivelprodukten, zoals kaas, worden duurder. Hoeveel, hangt af van het aanbod. Suiker wordt voorlopig niet duurder. Vlees wordt op korte termijn even min in prijs verhoogd. Het akkoord komt erop neer, dat de landbouwprijzen met gemiddeld vijf per cent zijn verhoogd. De veehouders heb ben zelfs méér gekregen dan ze hebben gevraagd. De akkerbouwers zijn er min der gunstig afgekomen, aldus minister Lardinois, die de eerste reacties op de bereikte resultaten vanuit de landbouw- wereld niet vindt tegenvallen. De akker bouwers zouden snel een ontwikkelings plan kunnen opstellen, waarvoor in be ginsel een subsidiemogelijkheid open staat, zo zei de minister. Vooral voor de zakken 6,95. Wie dat per stuk omre kent, komt er achter dat Philips bij grotere afneming een hogere prijs vraagt in plaats van een lagere Soms kunnen goedkope stofzakken op andere merken worden gebruikt, in plaats van de duurdere. Een enkele keer moet daarvoor een randje van de goedkope zak worden afgeknipt. Het blad geeft ook van deze uitwijk mogelijkheden een overzicht. Ook naar de garantiebewijzen is nog gekeken. Met garantiebepalingen blijkt eveneens van alles mogelijk te zijn. Zoals bijvoorbeeld bij Siemens, waar een in het Duits gesteld garantiebewijs wordt gegeven, dat alleen in Duitsland geldig is. Sommige merken laten de verzendkosten voor rekening van de koper komen, andere weer niet. Het ene merk sluit dit uit van garantie, het andere dat. Er is zelfs een merk met de bepaling dat alle onderdelen buiten de garantie vallen „die aan normale slijtage onderhevig zijn.” Welke zijn dat niet? En een stofzuiger die vrijwel helemaal uit kunststof bestaat, garan deert niets wat van kunststof is. agrarische bedrijven in Noord-Groningen zou dat van belang zijn, vindt hij. Nu is de produktie daar voor zeventig percent geconcentreerd op granen. Men zou het straks kunnen zoeken in de vleesproduk- tie, een omschakeling die veel kapitaal vergt, maar met steun uit de EEG-struc- tuurpot zou kunnen worden gerealiseerd. Met de afvloeiings- en subsidieregeling voor de EEG-boeren voor de eerstkomen de vier jaar is in totaal een bedrag van twintig miljard gulden gemoeid. Dat be drag bestaat uit wat de gemeenschap er aan betaalt en wat de nationale regerin gen erin steken. Deze omvangrijke post heeft geen noemenswaardige consequen ties voor de begrotingen van de lidstaten, omdat de gelden er in feite al voor gere serveerd waren. De structuurmaatregelen van de EEG bestaan zowel uit het financieren van de afvloeiingsregeling voor de boeren als voor de bedrijfsontwikkeling. De regeling, die er thans is uitgerold, heeft ongeveer twintig percent van de omvang, die vice- voorzitter dr. S. L. Mansholt van de EEG- commissie aanvankelijk had voorgesteld. Ook voor bedrijfsontwikkeling kan 25 percent uit de gemeenschapskas worden betaald in de vorm van rentesubsidies. Ruilverkavelingsprojecten zouden eron der kunnen vallen, mits daarbij de na druk valt op die bedrijfsontwikkeling. Voor de lidstaten kunnen de financiële gevolgen van de afvloeiingsregeling op den duur groot worden, omdat zij een uit- looptijd heeft tot 1985. Tot heden heeft de EEG dergelijke langlopende verplichtin gen nooit willen aangaan. Dat dit nu wel is gebeurd, noemde minister Lardinois een opvallend winstpunt. Voor Neder land heeft de afvloeiingsregeling in EEG- verband weinig betekenis, omdat de Ne derlandse regeling al het drievoudige in hield van wat er nu in Brussel is bepaald. De meeste boeren, die daarvoor in aan merking kwamen, hebben zich al voor af- vlotiing gemeld. Overigens is minister Lardinois DEN HAAG. Bij een onderzoek in de laboratoria van het keuringsin- stituut Kema, is gebleken, dat er in Nederland twee slangstofzuigers in de handel zijn, die volgens de geldende Kema-eisen elektrisch onvoldoende beveiligd zijn. Het zijn, zoals gemeld, de Kalorik Indola SZ 301 en de reac tor 411. Vooral de laatste, de goedkope Hema-stofzuiger, is gevaarlijk omdat het onder stroom staande binnenwerk door de uitblaasopening aan de achter kant kan worden aangeraakt. Gevaar lijk voor kindervingers, aldus het voorlichtingsblad „Koopkracht” van het consumenten contactorgaan, waar in de onderzoekresultaten worden be sproken. Er zijn, onder auspiciën van de stich ting vergelijkend warenonderzoek, ze ventien slangstofzuigers van de meest gangbare merken onderzocht. Daar kwam nogal wat kwaliteitsverschil uit te voorschijn. Zes stofzuigers waren aanwijsbaar beter dan de andere. Bewust is men bij het testen van de Mendes Gans. De directie van bank Men des Gans N.V. verwacht, dat het resul taat over 1971 onvoorziene omstan digheden voorbehouden niet lager zal Credietbank. De directie van de Neder- zijn dan over 1970 toen een nettowinst van 0,6 mln. werd behaald. Uitgeversfusie. Nijgh en Van Ditmar N.V. in Den Haag-Rotterdam en de N.V. Ko ninklijke boekdrukkerij H. A. M. Roe- lants in Schiedam hebben besloten tot samenwerking. Roelants doet hiermee zijn intrede in de houdstermaatschappij Nijgh en Van Ditmar N.V. De fusie wordt geacht per 1 januari 1971 te zijn inge gaan, aldus een communiqué. Mede ter financiering van de samenwerking zal Nijgh en Van Ditmar een obligatielening uitgeven, waarvan een deel converteer baar in obligaties. Plaatsing van deze lening is verzekerd. stofzuigers voorbijgegaan aan de be kende reclameslagzinnen over „hoog vacuüm” en „grote luchtverplaatsing”. Er is gewoon volgens de praktijkeisen onderzocht. Zoals het opzuigen van stof en draadjes, van vloerbedekking zowel als van gladde vloeren. Voorts of men met de zuigers goed onder lage meubels kan werken, of ze gemakke lijk over drempels zijn mee te trek ken, of ze op een traptree kunnen staan enz. In et blad „Koopkracht” van het CCO, Spui 27, Den Haag, wordt van deze en andere eigenschappen van de zeventien stofzuigers een uitvoerige opsomming gegeven. ROTTERDAM De kans bestaat dat het In moeilijkheden verkerende Schiedam- se bedrijf Swarttouw (constructie-werk- plaatsen en machinefabrieken) kan worden gered. De bewindvoerder, mr. R. D. W. Frima, heeft de 400 man personeel van Swarttouw vrijdagmiddag meegedeeld op timistisch te zijn over de mogelijkheid dat het bedrijf door overname kan voortbe staan. „De kansen dat het bedrijf niet zal hoeven te sluiten zijn zonder meer goed”, aldus mr. Frima.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11