al sinds 70 jaar gids en raads- man van de toeristen Ons Photo Hoekje 3 I a I TI":’ 19 I - Wé I Z- .J' Z fl J ZATERDAG 27 MAART 1971 Erbij I Sterren Redder Kwaliteit Ballen O o - if 3 Tegengas LX A:' Z - - L* l 1 MICHELIN WIE IS DIE Michelin? ANDRÉ MICHELIN heeft gelijk gekregen. Wat hij zeventig jaar geleden met grote stelligheid voorspelde, is uitgekomen: de auto heeft de wereld veroverd. Op de vleugels van de welvaart op en de luchtbanden van Miche lin. In die auto, kaarten en gidsen van Michelin. De bestuurder laat zich door Michelin van de snelweg naar het heldere hotelbed leiden. Als hjj bovendien een exquise lunch of diner wenst is opnieuw ene Michelin zijn gids. Hij wil wel kwijt dat het aantal vaste medewerkers enkele honder den bedraagt: mensen die teksten schrijven, plattegronden en teke- de 200 bladzijden. En tenslotte zijn er de autokaarten, ettelijke tiental len met die van de Ivoorkust en West-Afrika als jongste. Verder zijn er groene gidsen in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Portugal en New York. Die spitsen zich helemaal toe op alles was met toerisme te maken heeft. Voor Frankrijk zijn er alleen al zeventien van dergelijke toeristi sche „guides verts’’ elk met rond Edouard had aan de kunstacade mie gestudeerd: hij zou de indu striële Michelin worden. André was ingenieur. Hij werd de creatieve Michelin, die op volstrekt nieuwe wijze reclame maakte. André stond aan de wieg van de Services de Tourisme Michelin, waarvan heel veel mensen niet weten dat dat hel- Monsieur X verklaart: „Voor ons geldt alleen de kwaliteit. We leve ren alleen werk af waarvan we zelf overtuigd zijn dat het perfect is. Kwaliteit is onze reclame”. Een meneer die zijn protest tegen het gebruik van een tape-recorder pas na een verklaring over de te verwachten taalmoeilijkheden laat varen, een meneer die per se niet op de foto wil. zelfde is als Pneu Michelin die van de banden. Uit dat eerste gratis boekwerkje is thans een naslagwerk gegroeid Achter deze strakke, afwijzende gevel aan de Parijse Boulevard Pereire zetelt de toe ristenservice van Michelin onder leiding van de grote onbekende, monsieur X met meer dan 1200 bladzijden. Mi chelin stak ook de grens over. Er zijn „rode gidsen” voor de Bene lux, Duitsland, Italië en Spanje. Rode gidsen geven net als de Gui de de France inlichtingen over ho tels, restaurants, bezienswaardighe den, garages en dealers. ningen maken, de lay-out verzor gen. "SP Ik zal hem monsieur X noemen, monsieur X van Michelin. Van waar die mystificatie, als gold het een interview met de topdetective van Scotland Yard? Wel, gewoon omdat Michelin niet houdt van pu bliciteit. Michelin zal er zelf wel voor zorgen dat zijn naam op ie ders lip is. REDDER in de nood werd, in 1900 zoals eerder vermeld, de eer ste Guide de France, een boek werkje dat volop informatie ver schafte. De Franse automobilisten HOE KOMT Michelin aan de in lichtingen? Monsieur X: „Van de automobi listen zelf.” We vragen hun erom, maar het maakt ons niets uit of we informaties krijgen van een mi nister, een hoge piet uit de indu strie, onze eigen chef of van wie dan ook. Elke inlichting wordt nl. door gespecialiseerde inspecteurs zorgvuldig geverifieerd.” Hoeveel van die inspecteurs zijn er? Juist voor het verschunen van deze Courant be reikte ons deze afbeelding van een sportief Photo- nieuwtje: een opvouwbaar Rjjwiel, voorzien van ene aangebouwde Kleinbeeld-Camera Obscura, die zelfs het statief overbodig maakt. Ideaal voor Vakantie-tochtjesü! (Afbeeldingen „Famous Photo graphers Magazine”). Monsieur X: „De Services de Tourisme volgen de ontwikkeling van de banden. Dat is een moei lijke zaak. De gids van New York bijvoorbeeld. Daarvoor zijn men sen van ons maandenlang, enkelen zelfs een paar jaar naar Amerika geweest.” Wat schuilt er achter de „sterren” waarvoor gerenommeerde koks in befaamde eethuizen zo hun best doen? En is het waar dat de ban denmakers van Michelin om zo te zeggen in vrije tijd kaarten teke nen en gidsen componeren? kregen de gids voor niets; de. kos ten werden bestreden uit de adver tenties. Behalve voor Michelin zelf, worden er in de gidsen tegenwoor dig geen advertenties meer opge nomen. Als een restaurant (wat wel eens gebeurd is) enorme deining maakt omdat Michelin hem een ster heeft ontnomen, wat is dan uw houding daar tegenover? Monsieur X: „Zo’n restaurateur tilt er veel te zwaar aan. Net als de journalisten.’’ IK HEB even gekeken. In het grote, grauwe gebouw van de Ser vices de Tourisme Michelin aan de Parijse Boulevard Pereire. In dat gebouw, hoge kale vertrekken met eenvoudige houten meubilair, een entourage waarvoor iedere Neder landse aankomende kantoorklerk zou passen, zetelt een meneer zon der naam en zonder functie. ons naar verre horizonten lokt, kunt er uwe gevoelige platen zelf in ontwikkelen zoadat ge niet af hankelijk zijt van buitenlandse Handelaars of Drogisten, die zo dik werf de mooiste Opnamen door haast of onverschilligheid ver knoeien. Van harte aanbevolen!! Daar wordt niet om getreurd, want het gaat om de naam. Mon sieur X: „Onze kaarten en gidsen willen de automobilist helpen, na tuurlijk. Naar mijn eigen mening worden onze gidsen en kaarten in heel de wereld niet overtroffen”. Terug naar 1900. In Frankrijk toeren drieduizend auto’s rond, voertuigen zonder paarden, maar lang niet door iedereen toegejuicht. Het automobilisme was nog nauwe lijks op snelheid gekomen en -men riep al om snelheidsbeperkingen, want de „chauffards” (of wel roe- MICHELINS Industriële leven begint aan het eind van de vorige eeuw. In Clermont-Ferrand, waar ook nu nog de hoofdzetel is. De broers André en Edouard Michelin begonnen met de fabricage van speelballen (van rubber) en van materiaal voor landbouwmachines. DE LANGE WINTER spoedt zich ten eind. De eerste tulipa heeft het moedig kopje al ontvouwd en dra zal gansch de Natuur weer in vollen luister openbloeien! Nimmer klopt het Photographenhart driftiger dan in dezen tijd, die ons verlokt tot meenige fraaije Opname. Maar zorgt dan ook dat Uwe uitrusting in orde is, de reiscamera en de trouwe drie poot geolied, de platencassettes grondig van stof ontdaan, opdat geen kunstzinnig Motief uw ont gaan zal! Ook de Balg zoudt ge thans in- en uitwendig wel eens danig mogen kuischen, gezien zich daar aan en daarin dikwerf onge rechtigheden vastzetten wanneer het Apparaat in de donkere winter maanden weinig benut zou zijn. Titans nog even een hoogst nuttig hulpstuk, hiernevens afgebeeld. Eene Donkere Kamer om mee te nemen, als straks de Zomervakantie Michelin houdt vast aan het met alle mogelijke middelen bevorderen van het automobilisme. Monsieur X gelooft in de toekomst, volgens hem zal de auto zegevieren hoe hard het openbaar vervoer ooit tegengas mag geven: „De mens zal altijd zijn eigen vervoer willen”. Het wereldberoemde geheel uit witte luchtbanden opgebouwde Michelin-mannetje zal zich dan ook om zijn welvarende uiterlijk voor lopig nog geen zorgen hoeven ma ken Monsieur X: „Enkele tientallen, in heel Europa. En in tegenstelling tot wat de mensen denken, bren gen zij hun hele leven niet door met lunchen en dineren. Zij zitten wel altijd langs de weg en bezoeken de hotels. Ze maken dan meteen van de gelegenheid gebruik om binnengekomen tips over restau rants te controleren.” INTERESSANTSTE DEEL van de Guides Michelin is de benoe ming der „sterrenrestaurants.” Wie doen dat? Spionnen die stie kem komen proeven en keuren? Of kun je sterren kopen? Monsieur X heeft kennelijk al een tijdje op de vraag zitten wach ten: „In de ogen van journalisten zijn de rode gidsen gastronomische gidsen en dat vinden wij erg jam mer. Bij iedere nieuwe uitgave ziet u artikelen in de krant waarin men zich opwindt over het feit dat een of ander restaurant een „ster” is kwijtgeraakt of dat een ander res taurant er een bij heeft gekregen. Over al die andere dingen schrij ven ze niet”. Dat was niet onjuist. Goede we gen ontbraken en de meeste automonteurs moesten nog geboren worden. Garages bestonden niet; in sommige steden waren er tij dens de kermis „remises”, waar de boeren met hun kapotte wagens te recht konden. En alleen bij de krui denier en de verfwinkel kon men benzine kopen. In heel Frankrijk waren 56 dea lers die Michelin-banden in voor raad hadden. Verwisselbare banden, waartoe een andere fabriek eigen lijk de stoot had gegeven. Dat was s. f L -x Dunlop. Michelin deed het beter en monteerde jarenlang verwisselba re luchtbanden op alles wat rijden moest: huurrijtuigen, paardekar- ren, fietsen. Toen kwam de auto. André Mi chelin was een der weinigen die er echt in geloofde en met lede ogen zag hij hoe de pionierende automo bilist aan zijn lot werd overgelaten. Voor het antwoord moet men naar Parijs om aldaar met enige verbazing te vernemen dat ’s we relds grootste bandenfabriek haar kaarten- en gidsendochter zorgvul dig hult in een dunne waas van ge heimzinnigheid. Je mag even kij ken, maar er moet wat te raden overblijven. Monsieur X: „De firma Miche lin merkte dat de mensen iets dat gratis is beschouwden als niet in teressant. De mensen gebruikten on ze gidsen onder stoel- en tafelpo ten. Daarom zijn we sinds 1920 de gids gaan verkopen. We zijn met de advertenties gestopt om onze neutraliteit te waarborgen.” -Z” 5-'' keloze chauffeurs) werden be schouwd als levensgevaarlijke lie den. te*'"- Bk

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19