Topsporters waardevol in de strijd tegen hart- en vaatziekten Overdaad schaadt VIANEN IN FRANSE DIENST „Gérard, je kost ons te veel champagne” i t*Ww ii ff Mensen met hoog prestatieniveau worden schaars ito to 23 ZATERDAG 27 MAART 1971 Erbij Revalidatie Aantobben Geen kapsones I/W x Mi* fcf"1®4". .XV kI W ii Sir Prof. Biersteker: dankbaar voor de medewerking van de topsporters. THEO KLEIN wuwuwwuuwwwwvuuwww^^ HANS ROMBOUTS de Zes Provinciën, de ronde van Zwit serland en de ronde van het Noorden. Toen Caballero stopte kwam ook Via- nen in moeilijkheden. Maar niet voor lang. Caput had de kracht van de Ne derlander waargenomen en wilde hem graag in zijn team hebben. Als het gesprek op Poulidor komt, wordt Vianen duidelijk enthousiast. ..Poulidor is een geweldige kerel. Hij heeft geen kapsones. Hij heeft geen vedette-allures. Als je met moeilijk heden zit, zal hij je altijd helpen. Desnoods haalt hjj je fiets uit elkaar als het moet. Natuurlijk heeft hij een bschermde positie in de ploeg, nog steeds. Hij is de kopman. Maar ik ^VWWWVWWVWVWWVWVWVWWVWVVVVVVMWVWWWWW'WWVVVI WVVVWVWVVVWWWWWVVWWVWWIMWIAWWVWWVWVWIMftfVW een etappe in ParijsNice. De vroegere Caballero-rijder mag die zeges, naar de aard van zijn be scheiden karakter, wel wat relati veren: „Ik heb ook geluk gehad”, maar ze zijn er toch maar. En ze tikken aardig aan in een formatie als die van Mercier. toch zelf doen. Gé Peters zei ook al tijd: jullie moeten zelf de koers ma ken. Het is elke dag weer anders”. Pellenaars steekt niet onder stoelen of banken, dat hij Vianen graag er bij gehad zou hebben. In het Milane se Castello, waar hij zijn papieren voor MilaanSan Remo kwam halen, zei de Pel me: „Wat is het toch zon de, dat ik Vianen er niet bij heb. Die reed me toch sterk in ParijsNice. Dat zou een aanwinst van betekenis zijn”. prijs 1968 van de Stichting Voorlich tingsbureau voor de Voeding. De Hartstichting probeert die apa thie met behulp van de sportbonden te doorbreken. De mensen moeten wakkergeschud worden. Prof. Bier steker draagt daar met zijn lezingen het zijne toe bij. Keiharde cijfers die nen hem als hulpmiddel. Het zal wei nigen onberoerd laten uit zijn mond te horen dat de kans dat iemand die een zittend bestaan leidt sterft aan hart- en vaatziekten vier maal groter is dan bij een mens „in beweging” Eenzelfde risico loopt hij of zij die meer dan een pakje sigaretten per dag rookt, terwijl verkeerde voeding en te grote spanningen in het dage lijks leven een verhoging van respec tievelijk drie en twee maal opleveren. Iemand, die alles doet wat in het be lang van zijn eigen gezondheid verbo den is, loopt een risico dat dertien maal hoger is dan een Nederlander met een voorbeeldige levenswandel. De laatste tien jaar zijn er over de hele wereld veel onderzoeken ver richt, die een stormachtige weten na altijd een gevolg van het niet goed functioneren van het hart. Vooral nu men de laatste tijd is af gestapt van de verouderde opvatting dat een hartpatiënt alleen met rust zou kunnen genezen, zijn de ervarin gen die men met de trainingen van de topsporters opdoet voor de onder zoekers erg interessant. Prof. Bierste ker: „Wij hebben geleerd dat de hart spier van een hartpatiënt door revali datie op den duur naar verhouding dezelfde prestatie kan leveren als de hartspier van een topatleet.” Het (Foto Hans Wamas) ge ontwikkeling meegemaakt. Bier steker: „Zeven jaar geleden was ik nog een tegenstander van tempotrai- ning voor pubers. Toen waren we er zekér van dat het niet goed was. In de tussenliggende periode zijn wij er echter zoveel meer over te weten ge komen, dat we er nu aan twijfelen of het slecht is. Als iemand me nu vraagt of ik tempoti aining voor pu bers veroordeel, dan moet ik ant woorden: ik weet het niet meer”. Gerard Vianen had het natuurlijk wel plezierig gevonden om met zijn oude kameraden op te trekken („het is gemakkelijker met Hollanders on der elkaar buiten de koers”) maar daar tilt hij toch niet zwaar aan. En het heeft voordelen om in een Franse équipe te rijden: „Ik heb het duide lijk gemerkt in GenuaNice, die ik won. Mercier is dank zij ook Pou lidor erg populair. Bij het beklim men van de Turbie zagen ze het paar se shirt van mij aankomen. De Fran sen langs de kant riepen: we duwen je wel. Daar moest ik vorig jaar in een Nederlands truitje niet om ko- Topsporters leveren ook in het buitenland een belangrijke bijdra ge in de strijd tegen Volksvijand nummer één. „Wij maken bij de re validatie van hartpatiënten dankbaar gebruik van de ervaringen van top sporters”, aldus prof. Biersteker. De oud-Haarlemmer deelt de topsporter in bij de zeer kleine groep goed ge- trainden, de „Super Gezonden”, die steeds grotere lichamelijke prestaties leveren. Daarna volgt een grote groep „gezonden”, met als derde categorie de mensen waarvan het prestatieni veau ver beneden de normen ligt, bij- Louis Caput, ploegleider van de Franse formatie Mercier-Fagor en zelf eens bekend profcoureur, heeft de Nederlandse renner Gerard Vianen lachend het devies voor de komende dagen meegegeven: „Gé rard, je mag voorlopig geen klas siekers meer winnen. Pas in Pa rijs—Roubaix mag je weer toe slaan. Anders kost het ons te veel champagne”. Vianen, even terug in Nederland, van zijn woonplaats Kockengen heen en weer gefietst naar Santpoort om zijn oude (Ca ballero-) baas Frans van den Enden op te zoeken grinnikt over die kreet van zijn directeur sportif. „Ik zit natuurlijk erg goed op het ogenblik bij mijn Franse patroon”. Geen wonder. Vianen rijdt voor het eerst in het paarse shirt van Mercier en hij heeft al twee aantrekkelijke overwinningen in Frankrijk geboekt: GenuaNice en Vianen is een typische, nuchtere Nederlander, die weet hoever zijn krachten reiken en woekert met zijn talenten. Vianen is het prototype van de hardwerkende wielerprof zonder al te grote pretenties. Was de Utrechter een middelmatige, toch wel redelijke amateur, die in de schaduw leefde van de toenmalige vedetten als Har ry SteeVens, Eef Dolman en Eddy Beugels, hij bleek geharder dan zijn collega’s met de illustere namen in het moeilijke beroepswerk in het bui tenland. Hij fietste als amateur bij Caballe ro en ging ook in die sportieve groe pering over naar de profs. Vorig jaar al bleek, dat hij goed geacclimatiseerd was. Hij won etappes in de ronde van Voordat bekend werd, dat Pelle naars met zijn GoudsmitHoff-équipe zou komen zette Vianen zijn handteke ning bij Mercier, al sinds vele jaren de ploeg van Poulidor. Heeft de Utrech ter achteraf geen spijt van het feit, dat hij niet bij zijn vroegere collega’s in dienst van Pellenaars rijdt? „Nee, zoals het tot nu toe gaat, bepaald niet. In een Nederlandse ploeg is de rivaliteit onderling altijd veel groter. Ik ben wel content bij Mercier. Pel lenaars heeft op papier een geweldige ploeg, maar je moet af wachten of het er uit komt. De coureurs moeten het steeds meer slachtoffers eisen in de leeftijdsgroepen van 30 tot 50 jaar. „Als de acties om de grote mensen massa in beweging te krijgen, zouden mislukken” (wellicht door het tekort aan accommodaties, red.), zegt prof, dr. P. A. Biersteker, hoofd van het Fysiologisch Laboratorium in Utrecht en in sportkringen vooral bekend om zijn onderzoekingen voor de Olympi sche Spelen in Mexico naar de gevol gen van sportbeoefening op grote hoogte, „dan voorzie ik dat veel van wat er door de geneeskunde werd ge wonnen, aan de andere kant weer verloren zal gaan. Vooral omdat zo verschrikkelijk veel jonge mensen wegvallen zal de hoge gemiddelde leeftijd die wij nu hebben, weer veel lager komen te liggen”. Van de acties waaraan de Neder landse Hartstichting deelnam, is de Trimactie die men in de zomer van ’69 in samenwerking met de Neder landse Sport Federatie lanceerde de bekendste. Daarnaast waarschuwde de Stichting onder meer met 200.000 posters voor het dreigende gevaar voor een „zittend bestaan”. Derge lijke initiatieven zullen nieuwe gene raties roeten behoeden voor de ern stigste en meest langdurige epidemie die ons land ooit heeft geteisterd. „En toch wordt deze noodtoestand door de bevolking betrekkelijk rustig aanvaard. Wat alleen te verklaren is door afstomping van onze gevoelens en door aanpassing aan wat als on vermijdelijk wordt beschouwd”, zei de Leidse hoogleraar dr. J. J. Groen, reeds bij de uitreiking van de Jaar- men. Dan schreeuwde ik: poussez-moi, maar dan riepen de toeschouwers: courage, sterkteen lieten me aan tobben”. Die rit tegen de Turbie op herin nert Vianen zich nog goed. Hij grijpt nog naar de hartstreek. „Ik dacht tij dens die beklimming, dat mijn hart er uit kwam. Maar toen we over de top heen waren was het gauw over. Ik demarreerde met iedereen mee en won tenslotte ook. Die zege komt ook voor een groot deel op naam van mijn ploegmaten. Op een nauw stuk weg gingen alle Merciers van voren rij den en er kwam niemand meer langs. Kijk, bij Nederlandse ploegen is dat nog wel eens anders”. De Nederlandse Fransman vindt dat hij rijper geworden is. „Je gaat merken, dat je beter rijdt. Ik herin ner me uit mijn eerste profjaren, dat ik vlug kapot zat. Als ik toen direct bij Mercier was gekomen, dan zou ik rap weer thuis hebben gezeten. Ik heb de kans gehad om te rijpen” Frans van den Enden glunderde bij die opmerking: „Jullie zijn toch niet verziekt bij je vroegere baas”. Hoewel Vianen vroeger al Franse les heeft gehad en de taal tijdens zijn profcarière zoveel mogelijk probeer de bij te leren, valt het toch niet mee om als enige Nederlander tus sen de Fransen te zitten. „Maar het leert toch wel vlug aan, nu. De eerste dagen keek ik op tegen het Frans van de Belg Peelman en de Duitser Wolfs- hohl, de enige andere buitenlanders in de ploeg. Maar nu spreek ik het al minstens zo goed als Peelman”. (Van onze sportredactie) In 1968 (het jongste jaar waarover het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers kan geven) stierven in ons land 46.977 mensen aan hart- en vaatziekten. Op de ongeveer 100.000 Nederlanders die in dat jaar overleden is dat een percentage van 47. De hart- en vaatziekten bleven daarmee verreweg de grootste volksvijand. Zij eisten alleen al meer slachtoffers dan kanker en verkeersongevallen samen. In datzelfde jaar berekende de Nederlandse Sport Federatie dat er in Nederland een tekort was aan 3.400 sportvelden, 500 sporthallen of zalen, 3.000 gymnastiek lokalen (er waren 3.300 scholen zonder gymnastieklokaal) en 600 zwem baden. In de tussenliggende periode is het aantal slachtoffers van hart- en vaatziekten alweer gestegen, terwijl de achterstand in sportaccommoda ties vergrootte. Bovendien wordt op de meeste scholen de gymnastiekles nog steeds stiefmoederlijk bedeeld, wat er mede toe bij zal dragen dat Nederland ook in de naaste toekomst „prat zal kunnen gaan” op het snelst stijgende percentage hart- en vaatzieken in West-Europa. Want naast verkeerde voeding, si garetten en een te grote spanning in het dagelijkse leven, is de bewegings armoede een belangrijke oorzaak van deze „welvaartsziekten”. Hoe dat te kort aan beweging ontstond is alge meen bekend. Door de verregaande automatisering werd de noodzaak tot beweging steeds minder. De auto kwam in de plaats voor de fiets, de televisie verving in veel gevallen de lichamelijke oefening en de overalls maakten plaats voor witte boorden. Beweging werd een overbodige luxe en zoals in alle sterk geïndustriali seerde gebieden kreeg Magere Hein via die nieuwe achterdeur steeds meer vat op de Nederlanders. Beweging in vrije tijd is vrijwel al tijd synoniem aan sportbeoefening. Het is daarom zeer begrijpelijk dat de Nederlandse Hartstichting de na tionale sportorganisaties als bondge noot heeft aangetrokken in de strijd tegen de hart- en vaatziekten, die woord revalidatie betekent dan ook niet meer dan „training”. Hoe die re validatie het best kan worden aange pakt leert men voor een niet onbe langrijk deel door observatie van de oefeningen van de topsporter. Maar niet alleen de wetenschaps mensen trekken profijt uit de onder zoekingen. Ook de topsporters zelf hebben door de bemoeienissen van onder meer dr. Biersteker, hun trai ningsmethoden steeds kunnen verbe teren. En ook op dat gebied heeft men de laatste jaren een stormachti- (Van onze sportredactie) HAARLEM Waar volledige automatisering toe kan leiden bleek on langs in de Verenigde Staten, waar een efficiëncybureau in opdracht van een fabrikant een bedrijf zodanig had ingedeeld dat geen van de werk nemers meer een stap hoefde te lopen. Men had precies uitgerekend hoe veel financieel voordeel dat op zou leveren. Toen het bedrijf in de „ideale” opstelling ging werken, bleek echter het tegendeel waar te zijn. Door de bewegingsarmoede werden de werkers veel vaker ziek dan vroeger. Het enorme ziekteverzuim was er oorzaak van dat de economische positie van het bedrijf na de perfectionering niet vooruit, maar achteruit ging. schappelijke ontwikkeling teweeg hebben gebracht. Daarbij kwam men in de sterk geïndustrialiseerde naties unaniem tot de conclusie dat de con ditie van de bevolking schrikbarend slecht is. In Amerika testte prof. Coo per 14.000 militairen op hun prestatie vermogen. De uitkomst was weinig hoopgevend. Van de deelnemers on der de dertig jaar voldeed ongeveer de helft niet meer aan de conditione le eisen die normaal aan mannen van die leeftijd gesteld mogen worden. Ook prof. Biersteker schrikt nog steeds als hij het resultaat van de on derzoeken onder ogen krijgt. Hij zegt: „Het wordt erg moeilijk om mensen te vinden, die het prestatieniveau nog halen”. Hij zoekt zijn proefpersonen dan ook voornamelijk onder de leer lingen van de academies voor licha melijke opvoeding en de topatleten. Biersteker, momenteel bezig met on derzoekingen voor de Olympische Spelen in München: „Bepaalde onder zoeken zouden zonder de medewer king van topsporters zelfs helemaal niet meer mogelijk zijn. Zij zijn voor ons ideaal om mee te werken, omdat ze vrijwel niets anders doen dan da gelijks trainen”. merk zelf al, dat ik na die twee over winningen en andere goede resulta ten ook uit de wind gezet wordt in de koers. Er wachten ook renners op me, als ik plat rijd”. Kortom, als er nog wat successes bijkomen, wordt de zevenentwintigjarige Nederlander een van de belangrijkste coureurs van Mercier, temidden van mannen als Cyriel Guimard (vorig jaar tevergeefs gepousseerd als Franse toekomsthoop) Jack Mourioeux (nu weer naar voren geschoven), Genet, Chappe en Perin. De van origine huiselijke Vianen („ik vind het heerlijk om thuis in de tuin te rommelen, lekker ontspannen in huis te zitten”) is 3 februari uit Kockengen vertrokken naar het trai ningskamp van Mercier in Cagnes sur Mer. „Een groot deel daarvan moes ten we zelf betalen. Daarom was die training daar ook niet verplicht. Maar ik deed het wel. Voor mij was het belangrijk om de taal te leren, het programma te bekijken, de jongens te ontmoeten. Ik had wel pech trou wens op weg naar Zuid-Frankrijk. De ruit van mijn Toyota ging kapot. En in heel Frankrijk was geen Toyota- ruit te krijgen. Mijn vrouw, die op vakantie naar Cagnes kwam, heeft een ruit meegenomen”. Gerard Vianen heeft de kosten voor dat trainingskamp er al weer royaal uitgehaald. „Ik rijd nu al veel ster ker in het voorjaar dan vroeger. Ik werd o.a. ook tweede in Aix-en-Proven- ce en achtste in Bésignes”. Morgen rijdt Gerard Vianen met een bijeen geraapt gelegenheidsploegje in de Am stel Gold Race, waar men hem graag aan de start wilde hebben alp de suc cesrijkste Nederlandse renner tot nu toe. „Jammer genoeg kan de Mer- cier-équipe niet komen, omdat de „Na tionaal” in Frankrijk wordt gereden, een belangrijke koers voor de Fran sen, waarvoor Poulidor favoriet is. Nu moet ik het doen met Peelman en jongens als de broers Jongkind uit Aalsmeer en de Limburgers Habets en Moonen”. Vianen grinnikt er maar om. Mjl ii '3 WW» k ■fe. ij !|i i- -ii

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23