China en Albanië niet vertegenwoordigd OP 30 MAART START IN Kwik stijgt de rode naar PARTIJCONGRES MOSKOU streep in Bollenstreek Vliegtuigen verlaten Che Sanh Jaja Chan: „Sjeik Moedjiboer is verrader” Pakistan na 24 jaar door tweespalt bedreigd Jordaanse stad Irbid Wandelen met NS Nixon .PS325 NS Minitrips in eigen land 1 Gevechten in 1 Volledig veraasde In maart meer dan 500 joodse Russen naar Israël Drie jaar voor ex-generaal Prchlik Coalitieregering in Turkije voordelig uit met NS voordelig v\ZZ uit met NS 3 ZATERDAG 27 MAART 1971 Maart 1971 Overleg 1 „Troepen uit Vietnam” Amerikaanse kerken doen beroep op i- Wel uitgenodigd (Vervolg van pagina 1) KARATSJI (Reuter en AFP) Pakistan is in 1947 ontstaan uit de deling van Brits-Indië tijdens de uiterst bloedige botsingen tussen moslems en hindoes, die van meer dan één miljoen mensen het levene eisten. Het westelijke deel van de Poendjab vormde samen met de noordwestelijke grensprovincie, Sind en Baloetsjistan West-Pakistan, terwijl het eveneens overwegend mohammedaanse Oost-Bengalen met het van Assam afge scheiden district Sylhet in Oost-Pakistan werd veranderd. Het westelijke en oostelijke deel van het land werden gescheiden door het hindoeïstische India. Ajoeb Chan Y es 1 ADVERTENTIE 6 ADVERTENTIE ADVERTENTIE f n n n n Ie f49- f49— f60— f62- f64— f75— AMMAN Palestijnse guerrillastrijder* hebben volgens het ministerie van Binnen landse Zaken in Jordanië het vuur geopend op veiligheidstroepen in de noordelijke stad Irbid. PARIJS (DPA) Vijftig vertegenwoor digers van Amerikaanse protestantse ker ken hebben in Parijs een beroep op presi dent Nixon gedaan de Amerikaanse troepen direct en onvoorwaardelijk uit Vietnam terug te trekken en alle gevechtshandelin gen te staken. Uit die landen waarmee de betrekkin gen relatief koel zijn: Noord-Korea, Noord- Vietnam en Joegoslavië komen delegaties van het tweede niveau. 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. PRAAG (Reuter) Ex-generaal Vaclav Prchlik is door een militair hof in de Bo heemse stad Pribam tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. g e it e ft 15 maart: President Jaja Chan arri veert in Dacca voor overleg met sjeik Moedjiboer Rachman over een oplossing van de crisis. MOSKOU (Reuter) Meer dan 500 joodse Russen zjjn tot dusver deze maand naar Israel geëmigreerd ongeveer de helft van het totaal voor 1970 zo is van diplomatieke zijde in Moskou meegedeeld. In februari emigreerden circa 150 Rus sische joden en in januari ongeveer 50. ;k ik ;n id le ;n ijf n- g) sn et in or e- en is en e- ist or en e- le n. Lt e i. i- 1- et Dat touwtrekken is tenslotte ten gunste van de eerste secretaris Breznjev beslist, die met premier Kosygin een nieuwe vorm van coëxistentie schijnt te hebben gevon den. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Dinsdag, 30 maart, be gint in Moskou het 24ste congres van de Russische Communistische Partij, dat volgens de statuten eigenlijk een jaar geleden had moeten worden ge houden. De oorzaken voor het uitstel waren onenigheden over prioriteiten in het nieuwe vijfjarenplan en het touwtrekken tussen verscheidene be langengroepen in de top van de partij. Over de zwaartepunten in het negende vijfjarenplan, dat 1 januari 1971 van sta pel is gelopen, schijnen nog controverses te heersen, gezien de verlate publicaties van het economische concept, nog geen zes weken voor het begin van het Partijcon gres. De procedure bij dit congres wijkt iets van de gebruikelijke af. Met de discussies wordt niet gewacht tot Breznjev en Ko sygin beiden hun rede hebben gehouden. Al meteen nadat Breznjev heeft gespro ken op deze bijeenkomst de centrale gebeurtenis, die vier uur zal duren wordt de discussie over de toekomstige politieken en economische koers geopend. Pas daarna komt Kosygin aan het woord. De steeds meer autocratische positie van Vraag de folder „Wandelen met NS” aan het station. ontruimd, na de mislukte actie die 46 dagen heeft geduurd. 7 maart: Rachman roept op tot com- pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, en eist onverwijlde beëindiging van de staat van beleg en overdracht van de macht aan de gekozen vertegenwoordi gers van het volk. De campagne is een groot succes. De Awami-leider wordt nu de feitelijke machthebber in Oost-Paki- stan. Buitenlanders worden geëvacueerd. Van de zusterpartijen in de communis tische landen zullen alleen de Volksrepu bliek China en Albanië niet zjjn verte genwoordigd, hoewel Peking in tegen stelling tot het partijcongres in 1966 dit maal wel officieel is uitgenodigd. Twee Amerikaanse soldaten kijken naar een vrachtvliegtuig dat opstijgt van Che Sanh. De basis bij Laos wordt 1958: Temidden van toeenmende poli tieke en economische moeilijkheden in beide delen van het land trekt Mirza de grondwet in en kondigt hij de staat van beleg af. Nog geen drie weken later treedt hij af, en draagt de macht over aan generaal Ajoeb Chan, opperbevel hebber van de strijdkrachten, die zich tot president proclameert. 1 maart: De president stelt de bijeen komst van het parlement voor onbepaal de tijd uit en versterkt de militaire be voegdheden. Sjeik Moedjiboer Rachman roept uit protest een algemene staking uit. Uitgaansverbod afgekondigd in Dacca na brandstichting en plundering. 3 maart: Jaja Chan roept alle partijen op tot een conferentie. De Awami-leider reageert afwijzend. 5 maart: Leger bezet in Dacca strate gische punten. Met vliegtuigen en schepen worden versterkingen aangevoerd. Vol gens Rachman zijn in enkele dagen tijds meer dan driehonderd mensen doodge schoten door het leger. 6 maart: De president stelt de eerste bijeenkomst van het parlement nu vast op 25 maart. De commando’s zouden zich toegang heb ben verschaft tot een politiepost in het zie kenhuis van Irbid. Ze staken het gebouw in brand en vernielden de telefooninstal- latie van het ziekenhuis. 26 maart: Burgeroorlog lijkt een feit. Hevige gevechten gemeld uit Oostpaki- staanse steden. Sjeik Moedjiboer roept „soevereine onafhankelijke volksrepu bliek Bangla Desj” uit. President brand merkt hem als „verrader”, en stelt Awa- mi-Liga buiten de wet. 1960: Ajoebs presidentschap bevestigd door verkiezingen. 1962: Nieuwe grondwet afgekondigd die de presidentiële bevoegdheden vergroot. 1965: Ajoeb herkozen als president. In dia en Pakistan kort in oorlog om be twiste gebied Kasjmier. 1969: Verzet tegen Ajoebs autocratisch bewind leidt tot onlusten en aftreden van de president. Legerbevelhebber generaal Jaja Chan neemt het presidentschap over en kondigt de staat van beleg af. In no vember belooft hij algemene verkiezin gen op basis van het één-man-één-stem- principe in plaats van de getrapte verkie zingen volgens het stelsel der basisde mocratieën onder Ajoeb. Maart 1970: President Jaja willigt een jarenlange eis van Oost-Pakistan in, en zegt dat gebied 162 zetels in het 300 ze tels tellende centrale parlement toe. De guerrillastrijders waren tot actie over gegaan nadat veiligheidstroepen grote aan tallen wapens van verschillende typen had den gevonden op een kerkhof bij een vluchtelingenkamp in de stad. 400 gulden. Een campagne in Australië voor steun aan het speciale fonds van de Wereldraad van Kerken voor de bestrij ding van het racisme heeft in totaal nog geen 400 gulden opgeleverd. De vertegenwoordigers hebben in Parijs van gedachten gewisseld met de vier aan de vredesbesprekingen in Parijs deelne mende delegaties. Dr. Carey Joynt, voor zitter van de commissie voor Indo-China van de presbyteriaanse kerk, zei op een persconferentie in Parijs dat Frankrijk bij het vredesoverleg over Vietnam als bemid delaar kan optreden omdat het de verhou dingen in Indo-China goed kent. de partijleider wordt hierdoor nog eens duidelijk onderstreept. Er volgen dan or ganisatorische agendapunten, waarbij de gedelegeerden een nieuw Centraal Comité zullen kiezen. Verwacht wordt dat meer arbeiders, meer boeren en meer jeugd in het Cen traal Comité worden gekozen. Vervolgens kiest het Centrale Comité het Politburo, waarvan de samenstelling evenwel (even als die van het Centrale Comité) van te voren door hogerhand precies is vastge steld. Er zijn niet meer kandidaten dan er open plaatsen zijn. Het Politburo kiest op zijn beurt een eerste secretaris, waar van de naam wederom Leonid Breznjev zal luiden. 2 dagen Amsterdam f 37- 3 dagen Zuid-Limburg f 45— 3 dagen Twente 3 dagen Bergen N.H. 3 dagen Montferland 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Hieronder volgt een chronologisch over zicht van de voornaamste gebeurtenissen sinds die tijd: 1947: Pakistan ontstaat als afzonder lijk Brits dominion met Mohammed Ali Djinnah, leider van de moslim-Liga, als g^uverneur-generaal. 1951: Pakistans eerste premier Liaqoe- at Ali Chan, vermoord in Rawalpindi, waarmee een periode van politieke on stabiliteit wordt ingeluid. 1956: Nieuwe grondwet vestigt de isla mitische republiek Pakistan met gene raal Iskander Mirza als president. 7 december: Bij de parlementsverkie zingen wint Sjeik Moedjiboers Awami- Liga alle 162 Oostpakistaanse zetels op één na, waarmee hij de absolute meer derheid bereikt. In West-Pakistan is de linkse Volkspartij van oud-minister Zoel- fikar Ali Boetto de grote winnaar met 85 zetels. 13 februari 1971: President Jaja roept de hieuwe nationale vergadering voor de derde maart in Dacca bijeen. 27 februari: Bhoetto, die met sjeik Moedjiboer niet tot een akkoord kan ko men over de nieuwe grondwet die terug keer naar een burgerbestuur mogelijk moet maken, besluit tot een boycot van de parlementszitting. November 1970: Overstromingsramp in Oost-Pakistan met meer dan 200.000 do den. Grote verbittering onder de plaatse lijke bevolking over wijze waarop cen trale regering hulp biedt. 16 maart: eerste gesprek Jaja-Rach- man. 18 maart: De president biedt aan, een officiële commissie een onderzoek te la ten instellen naar het optreden van het leger, begin van de maand, in Oost-Pa kistan, maar Rachman wijst het aanbod beslist af. Overleg in impasse. 21 maart: Ook Boetto arriveert in Dac ca om deel te gaan nemen aan de bespre kingen, na eerdere uitnodigingen daartoe van de hand te hebben gewezen. Bij aan komst in Dacca wordt hij zeer vijandig ontvangen. 22 maart: president Jaja Chan stelt de opening van de parlementszitting opnieuw voor onbepaalde tijd uit. 23 maart: Volgens Boetto hebben de president en de sjeik algemene overeen stemming bereikt. Het akkoord zal ech ter de goedkeuring van zijn partij moe ten hebben. Vernomen wordt, dat Jaja Chan binnen 24 uur de fettelijke autono mie van Oost-Pakistan binnen een nieuwe Pakistaanse statenbond zal uitroepen. 24 maart: Bloedige botsingen tussen leger en demonstranten die lossen van militaire schepen willen verhinderen. Volgens sommige berichten 110 doden on der de burgerbevolking. 25 maart: Oproep tot algemene staking op zaterdag van sjeik Moedjiboer Rach man. Berichten over aankomst 10.000 man Westpakistaanse troepen in Oost-Pa kistan. Plotselinge terugkeer van Jaja Chan naar Karatsji. aandoeningen precies door kwikverbin- dingen worden veroorzaakt. Dit alles is wetenschappelijk nog een braakliggend terrein en er zullen nog jaren van proe ven en waarnemingen mee gemoeid zijn voordat men erachter zal zijn welke schade aan de volksgezondheid dag in dag uit wordt toegebracht. Natuurlijk is kwik niet de enige vergiftiger. Lood is minstens even gevaarlijk en wordt desalniettemin aan de lopende band door verbrandende benzine bij onvoorstelbare hoeveelheden de ruimte in geblazen. Taylor hekelt scherp de onverantwoorde houding van gezondheidsdiensten die „toelaatbare maxima” aangeven zonder rekening te houden met concentratie van schadelijke stoffen in het menselijk lichaam en hun onderlinge uitwerking op elkaar. Wat de verontreiniging van lucht en water in Nederland betreft, is ook bij sommige overheden zowel op medisch als op economisch gebied de neiging bespeur baar, onrust te dempen door „toelaatbare maxima” vast te stellen en vervolgens door metingen aan te tonen dat die maxi ma nog niet zijn bereikt. Intussen sterven jaarlijks ongetelde aantallen mensen aan ziekten die nooit in direct verband met de chemische bestanddelen van lucht, water en voedsel worden gebracht, maar er wel degelijk schuldig aan zijn. Steeds verder dringt de wetenschap door in het gebied van de milieuvergifti- ging en steeds meer worden ervaringen over de gehele wereld uitgewisseld, ge coördineerd en vergeleken. Maar de er varingen leren ook, dat de tijd snel ver strijkt en dat in deze periode van onder zoek nog steeds bedroevend weinig effec tieve tegenmaatregelen worden genomen. Nog steeds worden waarschuwere als on praktische onheilsprofeten uitgemaakt en intussen worden diegenen de eerste slachtoffers, die het meest kwetsbaar zijn: lijders aan bepaalde ziekten, zwangere vrouwen, mensen in probleemgebieden. De Bollenstreek zal nu ook tot probleem gebied moeten worden verklaard Dezer dagen heeft de voorzitter van de vereniging van leidingwaterfabrikanten, ir. Van Veen, voorgesteld dat een aparte minister voor de waterhuishouding zal worden aangesteld die het omvang rijke departement van Verkeer en Water staat zou kunnen ontlasten van het grote probleem, dat met de zorg voor zuiver drinkwater is gemoeid. Ir. Van Veen meende dat andere niet doelmatig voor een produktie van ongevaarlijk drink water zou kunnen worden gezorgd. Hij noemde in dat verband het cijfer van 4l/a miljard kubieke meter water dat in het jaar 2000 zal moeten worden voort gebracht, wil men in de dan heersende behoefte aan leidingwater kunnen voor zien. Dit enorm stijgende verbruik van water in ons kleine land betekent te gelijkertijd, dat iedere ongewenste che mische stof in het water in onvoorstel bare hoeveelheden in menselijke lichamen en de bodem terecht zal komen. Ir. v. Veen waarschuwde dan ook tegen het onprak tische idee om drinkwater in flessen te gaan leveren, om eventuele ongewenste chemicaliën uit het drinkwater te houden. „Een stap terug naar de middeleeuwen”, zei deze nuchtere technicus van het zui verste water Al met al behoeft het niet te worden verheeld dat het probleem van het water een van de moeilijkste en duurste vraag stukken van onze Nederlandse samen leving zal worden. Alarm op dit moment is niet overbodig. Het is slechts te hopen dat al die alarmkreten spoedig zullen worden gevolgd door praktische en dras tische voorzieningen, ook al moet worden beseft dat er schatten geld mee gemoeid zullen zijn. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie heeft de Jordaanse autoriteiten verweten dat regeringstroepen gisteren het vluchte lingenkamp bij Irbid hebben omsingeld en het vuur op dit kamp hebben geopend. Er zouden drie doden zijn en vijftien gewon den. Prchlik was onder Dubcek hoofd van de politieke sectie van het leger. In die func tie heeft hij kritiek geleverd op de over heersende positie van de Sovjet-Unie in het Warschaupact. Prchlik is de eerste vooraanstaande Tsjechoslowaakse figuur uit de hervor- mingsperiode tegen wie een proces is aangespannen. Na zijn kritiek werd hij al tot gewoon soldaat gedegradeerd en uit de actieve diepst ontslagen. ANKARA (Reuter) De Turkse kabi netsformateur Nihat Erim heeft een coa litieregering samengesteld, waarin verte genwoordigers van de drie grote politieke partijen zitting hebben. Erim zelf wordt premier, Tot minister van Buitenlandse Zaken is benoemd de diplomaat Osman Olcay, die op het ogen blik vice-secretaris-generaal is bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. De nieuwe coalitieregering volgt de re- gering-Demirel op, die twee weken ge leden aftrad na een ultimatum van het le ger. De 24 ministers tellende regering- Erim is het antwoord op de militaire eis van een „sterke regering”, die de ontwik keling van het land kan verzekeren en het politieke extremisme binnen de perken zal houden. Voor het eerst heeft Turkije nu ook een vrouwelijke minister: professor Turkay Akyol wordt minister van Volks gezondheid. In de Bollenstreek heeft een plaatselijke afdeling van D’66 alarm geslagen over de voortgaande vergiftiging van de bodem en het oppervlaktewater door het inten sief gebruik van kwikhoudende middelen bij de bestrijding van bloembollenschim mel en andere ziekten. Opnieuw dus een noodkreet over milieubederf en bedrei ging van de volksgezondheid, ditmaal af komstig van een politieke partij, die moei lijk als een buitenparlementaire actie groep kan worden gekenschetst. Het stadium van de particuliere nood kreten is trouwens al voorbij, want er is geen wetenschapsman noch politicus die niet uit eigen waarneming en bestudering volledig overtuigd kan raken van de bit tere noodzaak om kordaat en snel de be strijding der milieuvervuiling aan te pakken. Er is de laatste jaren zoveel lectuur en zoveel wetenschappelijk gefundeerd docu mentatiemateriaal over deze materie ver schenen, dat een pro- en contra-discussie nauwelijks meer nodig is. Wie zich verzet tegen maatregelen die gericht zijn op milieureiniging en -bescherming, of de talrijke alarmseinen niet au sérieux wenst te nemen, geeft eenvoudig blijk van een gevaarlijke onwetendheid en een gebrek aan belangstelling voor de huidige en toe komstige situatie in de samenleving. Nog kort geleden verscheen bij Elsevier een tweede boek van de Amerikaanse bio loog Gordon Rattray Taylor over het rampzalige vonnis dat de mensheid bezig is aan zichzelf te voltrekken: „The Dooms day Book”. Zijn eerste boek „De Biologi sche Tijdbom” heeft in Nederland in een jaar tijds vijf herdrukken beleefd, nadat het in Amerika een effect van een bom had teweeggebracht door de onthullende details van wat onze aarde door de voort schrijdende technocratisering te wachten staat. Zijn tweede boek, dat in Nederland „De Nachtmerrie van de Technologie” heet, is niet minder indrukwekkend. Het komt afschuwelijk hard aan, omdat Taylor met verschijnselen en feiten te voorschijn komt waartegen geen zinnig woord is in te brengen. Het zal bovendien in Neder land nog des te harder aankomen, omdat ons land door zijn beperkte grondgebied, zijn hoge bevolkingsgetal, zijn verregaan de industrialisatie en zijn allerongeluk kigste ligging aan de uitwasemingsvlakte van Europa, toestanden beleeft die nog vele malen erger zijn dan de voorbeelden die Taylor uit zijn kennis als Amerikaans onderzoeker heeft ontdekt. Taylor heeft een apart hoofdstuk aan de nu ook in de Bollenstreek gesignaleer de kwikvergiftiging gewijd. „Tenminste één groep van bekende stoffen zal binnen kort een doodsoorzaak van mensen wor den, zo dat al niet het geval is: lood, kwik en cadmium” zegt Taylor en hij beschrijft hoe kwik al in hoge mate in de atmosfeer is doorgedrongen als een over de gehele wereld verspreide verontreiniger. Dit is volgens Taylor nog des te ernstiger, omdat kwik, zoals men sinds 1967 weet, door bacteriën wordt omgezet in een methyl- mercuriverbinding, die sterk giftig is en zich in de hersenen van mens en dier op hoopt. Kwik wordt in toenemende mate in de industrie en de landbouw gebruikt. Over de gehele wereld worden ernstige ziekteaandoeningen ten gevolge van kwik- verbindingen geconstateerd, nu sinds 1965 door een Japanse ontdekking de weten schap op de hoogte is van de oorzaak. Ondanks het feit dat de medici de ge vaarlijke invloed van kwikverbindingen kennen, weet men nog in de verste verte niet welk maximumgehalte aan kwik in het menselijke organisme toelaatbaar is. zodat het onmogelijk is bepaalde normen te stellen. Elke norm van „toelaatbare hoeveelheden” zou trouwens volkomen onbetrouwbaar zijn, omdat men er nog lang niet achter is welke soort ziekten en VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV VVVVVVVVVVVVX/VXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVX/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV fcrtL RB i ;eSTVANI

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3