Grote overwinning (4-0) en schutter Ove Kindvall in staat gesteld tot een serie FEIJENOORD IS TELSTAR ERG DANKBAAR VOOR BUITENSPELVAL Sparta viel ook tegen knap spelend Haarlem door mand Excelsior verloor in Utrecht door penalty l Cruyff wellicht niet naar Joegoslavië Twee man met van Telstar af Rab sloeg nieuw contract dertien goed MAANDAG 29 MAART 1971 HoH. Spart-P.S.V. I Ajax-FC Twonto Haarlom-Sparto Herocle»>H.V.C. ftoda JC-P.E.C. Geïntimideerd „Ik wil overeenkomst voor drie jaren” Ve«ndam-Ü.F.C. I AX «LHJLG 11 - H«lm. Sport-G.V,A.V, Wiliam tl-Cambw» Elnrfhovan-Volaw^dt. Bi Go Ahead-Volsndom k J it de (Van onze sportredactie) Het vierde doelpunt voor Feijenoord gescoord door Wim van Hanegem. ,JJe Kromme” omspeelde doelman Paul v. d. /VToö'rz?'»? mot titrn oon inncmioii^o efh i'i'nhoinorii'nfl Meeren met behulp van een ingenieuze schijnbeweging. ■!ekomen om met \head uit zijn ritme aagde volkomen: F.C. Utrecht vooral in het eerste stadium van de strijd nog al wat kansen kreeg, overblufte doelman Van der Meeren, spe ciaal getraind op de mogelijkheid gecon fronteerd te worden met een doorgebro ken aanvaller, de Utrechters toen met zijn snelle reacties. „Het eerste doelpunt,” theoretiseerde De Vries, was een gevolg van die tactiek. Als de treffer (een duidelijk buitenspel- geval. Kindvall stond minstens één me ter voor de verdedigers van Telstar) niet valt gaan we met 0-0 de rust in. In dat geval had Feijenoord de tweede helft vol gens een geheel nieuw procédé moeten aanvallen. Voor Fred André was dan niet noodzakelijk geweest om naar voren te trekken; hij heeft in de mandekking Kindvall nog nooit een goal toegestaan. En ik had dan zijn plaats niet hoeven in te nemen. Ik had Van Hanegem ook niet zo veel vrij hoeven te laten.” De gelijkmaker van René van Bree voort. Eijkenbroek kan er niet meer aan komen. I UTRECHT. De stugge verdediging van Excelsior heeft in Utrecht zich lang staande kunnen houden. De FC Utrecht had geen stootkracht genoeg om de Rot terdammers snel te vellen. De Utrechte naren probeerden meestal met hoge bal len voor het doel hun spits Groenendijk te bereiken, maar de attent spelende Mühlenbruch schakelde de aanvalsleider correct uit. DEN HAAG. De cijfers van sport- toto 37 zijn: aantal deelnemers 713.006, in leg 1.554.877, Prijzenbedrag 699.695. Eerste en derde prijs 244.893. Tweede prijs 174.924. Extra prijs 34.985. Er waren tot vanochtend twee meldin gen van dertien juist voorspelde uitsla gen. De lottocijfers van dit weekeinde zijn 3. 13, 20, 27, 36, 42. Zusatzzahl: 4. Olympia- gewinnzahl: 4238. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het meespelen van Johan Cruyff in de interland op zondag 4 april tussen Joegoslavië en Nederland, die meetelt voor het Euro pese kampioenschap, is op losse schroeven komen te staan. Volgens Ajax-clubarts zal Cruyff, die naast een zware griep nu ook nog bronchitis heeft, niet tijdig zijn genezen. Rolink: „Cruyff had zaterdagavond nog veer tig graden koorts. Nadat hij wat blessures betreft al het meest ge havend uit Schotland is teruggekeerd heeft hij donderdag tijdens de trai ning opnieuw kou gevat. Gezien het feit dat hij toch nog niet helemaal honderd percent was is dit dubbelhard aangekomen. Volgens mij gaat dit minstens een week duren en kan hij niet mee naar Joegoslavië.” Welk spelletje er echter bij Ajax wordt gespeeld is niet geheel duide lijk. Daar is bijvoorbeeld Keizer. Michels verklaarde: „Ik heb Keizer er I Een wat omslachtige verklaring voor de spelvreugde van „De Kromme” in de tweede helft, die zo leek het door de Vel- senaren werd gevreesd. Een zelfde indruk had trouwens trainer Jan Rab opgedaan. Hij noemde als enige oorzaak van de ne derlaag, dat zijn spelers geïntimideerd waren. Door de omgeving het met ze- vendertigduizend toeschouwers gevulde stadion Feijenoord en door de grote namen die de Velsenaren tegenover zich vonden. wijten, dat ze niet geknokt hebben. Het zijn zuiver tekortkomingen in het indivi duele vlak. Als je eenmaal met 1-0 voor komt mag het toch niet gebeuren dat je zo’n voorsprong nog uit handen geeft. We hadden daarna lekker moeten gaan tikken. Regulerend moeten voetballen. Feijenoord heeft het hier ook erg moei lijk gehad, maar zij hielden hun voor sprong vast. Wij niet”. Met een 1-0 zege zou Sparta ook aan zienlijk meer gehad hebben, dan waar op het recht had. Vooral in de eerste helft van dit aantrekkelijke duel was Sparta ondanks een veldoverwicht een ploeg, waarvan zelden gevaar uit ging. Kristensen werd door Wentink volkomen in bedwang gehouden, Kowalik kwam er tegen het sterke duo De HaanPeijs nauwelijks aan en alleen Heijerman kon zich af en toe van Koopman los maken. Invaller-doelman Poldervaart Pater- notte én Schutz waren beiden gebles seerd moest zijn enige moeilijke red ding voor rust dan ook verrichten op een fel schot van Heijerman. Omdat ook Klijnjan het tegen Van Duffelen erg las tig had, kon Kessler dan ook terecht ver zuchten dat een produktieve spits dit Sparta uiterst welkom zou zijn. Dan kende Haarlem in de eerste helft meer moeilijkheden. Dankzij De Goede en architect Vesters vooral. Doesburg tikte een van richting veranderd schot van De Goede knap uit de hoek en Spar- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Terwijl een aantal van zijn spelers door Telstar zijn vast gelegd voor twee of nog meer jaren heeft trainer Jan Rab nog altijd geen nieuw contract ondertekend. De club, die wel dra in een stichting zal veranderen, deed Rab al een aanbieding maar voor een naar de mening van de oefenmeester te korte termijn. „Ik wil een overeenkomst, die even lang loopt als die van de spelers. Dus drie jaar. Dat lijkt me redelijk. Dan kan ik mijn plannen volledig afwikkelen”. Zoals bekend maken de lang lopende contracten deel uit van het door Rab in gediende meer-jaren-plan. Die buitenspelval obsedeert Telstar reeds enige tijd. Het begon met oefen wedstrijden van de F.C. Utrecht. Tegen Blauw Wit en het militair elftal experi menteerden de Utrechters met het ou de wapen. Rab was bij één van die duels aanwezig en hij besloot vorige week de F.C. met eenzelfde methode te bestrijden. Het lukte Telstar Groenendijk c.s. binnen de Velsense perken te houden. Hoewel hij op: „Wij zullen maar niet meteen op het ergste rekenen en nog even af wachten. Misschien valt het allemaal nog wel mee. Als Cruyff echter zo erg ziek is dan valt er niets aan te doen.” Een troost kan de bondscoach nu al geschonken worden. Israel die gisteren ook met veertig graden koorts in bed lag zal wel meespelen. Happel ver klaarde gisteren geen enkel bezwaar te zien. „Met de moderne geneesmid delen is zo’n griepje tegenwoordig vlug onderdrukt. Wat peniciline en dan kan Rinus woensdag al weer trainen”, aldus de oefenmeester van Feijenoord, die ook nog grijnzend verklaarde Fadrhonc graag een handje te helpen. De zestien geselecteerde spelers voor Joegoslavië zijn: Van Beveren (PSV), Schrijvers (FC Twente), Suurbier (Ajax), Israel (Feijenoord), Neeskens (Ajax), Strik (PSV), Drost (FC Twen te), Jansen (Feijenoord), Van Hane gem (Feijenoord), Mühren (Ajax), uvijvjnfiannnnfiiinnjMvuvmnnfirtnivMinftJvvwxinnftnnfWtfVMVwwvw De toeschouwers in Deventer hebben geen aantrekkelijke wedstrijd gezien. Zo wel Go Ahead als 7->lendam brachten er weinig van terecht De Noordhollanders waren naar Dcvc vertragend spel Go te halen. Diet o; z< 0-0. Dat lukte gistermiddag in Rotterdam niet. Zonder dat trainer Jan Rab daartoe opdrachten had verstrekt speelde Tel- star’s defensie tegen Feijenoord een zelf de spelletje als tegen F.C. Utrecht. Een blunder van de eerste orde, die Telstar de grootste nederlaag van het sei zoen opleverde en die het gistermiddag weer niet grootse Fejjenoord in de kaart speelde. Vooral in de tweede helft en speciaal in het laatste kwartier wer den de Rotterdammers door de Velsena ren in staat gesteld de eerder in de week tegen Hongarije opgezette opgaande lijn in hun spel door te trekken. Met dit ver schil, dat nu ook de Zweedse schutter Ove Kindvall in die verbetering partici peerde. De spits mocht drie keer doelpun ten. Van Hanegem was de maker van de vierde treffer. Begrijpelijk, dat de Rotterdammers dankbaar waren en zich lieten verleiden tot complimenten Laseroms bijvoorbeeld zei zich verbaasd te hebben over de kracht en het aanvalsspel van de Velse naren. Terwijl Wim van Hanegem vertel de ver te moeten graven in de historie tot het midden van het vorige seizoen om een club te vinden die in het Feije- noordstadion zo aanvallend voetbal speel de. Aardige opmerkingen van de Feijenoor- ders, die en dat realiseerden zich ook de Velsenaren achteraf onmiddellijk de vraag doen rijzen of Telstar wel de juiste tactiek heeft toegepast. Had Telstar er niet veel beter aan ge daan om vanuit een gesloten verdediging voetballend Feijenoord met counters te bestoken? Zoals het ook thuis de Rotter dammers „pakte.” Cees de Vries was er van overtuigd dat dat de juiste methode was geweest: „Wat we nu hebben gedaan was dom. Ik heb altijd een hekel gehad aan de buitenspelval. Dat heb ik al eens eerder gezegd. Ik begrijp niet, dat de jon gens achter zich helemaal hebben kunnen verlaten op die vaL Nota bene tegen Feijenoord. Natuurlijk kunnen zich situa ties voordoen waarin het noodzakelijk wordt, maar die noodzaak was er lang niet altijd. Ik vind het bovendien gevaar lijk. Lang niet alle grensrechters in het betaalde voetbal zijn zo resoluut, dat ze in twijfelgevallen de vlag durven opste ken.” Cees de Vries beschouwde zich als één van de slachtoffers van de zo jam merlijke Telstar-tactiek. Vier minuten na rust viel het enige doelpunt in deze ontmoeting. Bep van der Heijden haalde de snelle Visser onderuit in het Rotterdamse strafschopgebied. Van Veen schoot de strafschop feilloos in. Een handsbal van Prins in het straf schopgebied besliste de wedstrijd MVV ADO. Schoenmaker benutte de door .mis ter penalty’ Van Ravens toegekende strafschop. uit gehaald omdat hij zondag (tegen Joegoslavië) moet spelen en Blanken burg niet.” Rolink echter: „Wij heb ben Piet eruit gehaald omdat hij een blessure heeft aan de binnenkant van zijn rechterknie. Hij gaat wel mee naar Zeist omdat het bij een lichte training wellicht over gaat.” De derde gehavende is Neeskens. Rolink: „Hij heeft een kapotte nagel. Als ik hem eraf had gehaald had hij zeker niet meegekund naar Joegosla vië. Hij wil echter graag spelen. Dat kan, want als er een pleistertje over wordt geplakt dan heeft hij geen last. Hoewel het niet van belang is voor het Nederlands elftal heeft ook Ruud Suurendonk sedert zes weken een een zeer hardnekkige knieblessure. Rolink: „Dat is een zeer moeilijk ge val. Suurendonk heeft de training he lemaal gestopt”. De grote verliezer bij dit alles is voor de zoveelste keer bondscoach Frantisek Fadrhonc. Triest merkte Pahlplatz (FC Twente), Rijnders (Ajax), Klijnjan (Sparta), Wery (Feijenoord), Cruyff (Ajax) en Keizer (Ajax). De selectiegroep komt vandaag in het KNVB-sportcentrum in Zeist bij een en keert dinsdagmiddag weer naar huis terug. Donderdag komt de ploeg in Amsterdam samen voor de reis naar Joegoslavië. Het elftal zal pas in Split worden samengesteld. Voor de ploeg van Jong Oranje, die daags tevoren in Mostar tegen de Joe goslavische ploeg onder 23 jaar uit komt, zijn de volgende zestien spelers geselecteerd: Van der Pluym (FC Den Bosch), Blauw (Telstar), Schneider (Feijenoord)Overweg (DWS), Van Vliet (ADO), Krol (Ajax), Visser (Sparta), Van der Veen (Sparta), De Jong (NEC), Boskamp (Feijenoord), Smit (Go Ahead), Mulders (PSV), Hoekema (Go Ahead), Geels (Go Ahead), Bonsink (DWS) en Muller (Blauw Wit). ta mocht zich zeer gelukkig prijzen dat de Haarlemse aanval een tekort aan mankracht kende. Een voorzet van De Goede rolde daardoor onbenut voorlangs het onbeschermde Rotterdamse doel. Kansen als deze toonden de perspectie ven, die Eelman’s tactiek inhield. „Wij wisten dat Sparta het moeilijk heeft, als zij het spel moeten maken. Dat hebben we dan ook bewust aan hen overgelaten. Wij moesten met snelle uitvallen onze slag proberen te slaan”. Toch zat de kans op een zoveelste 1-0 nederlaag er voor Haarlem na een kwartier in de tweede helft dik in. Na de rust leek het er op dat Sparta einde lijk vat zou krijgen op zijn tegenstander. Vooral nadat Kessler Heijerman door Koudijzer vervangen had. Juist Koud- ijzer. Een speler waaraan Haarlem en met name Peijs uit zijn SW- tijd nogal wat herinneringen en beslist geen prettige, heeft. Peijs: „Koudijzer heeft tegen ons altijd wat. De bal toe vallig op zijn knie of tegen zijn scheen been, maar altijd wat”. De onrust, die Koudijzer met zich meebracht, bleek al nadat hij nauwelijks enkele minuten in het veld stond. Ter Horst zond een lange bal in de richting van Sparta’s lange re serve die bij de tweede paal stond opge steld. Drie Haarlemmers klommen met hem mee de lucht in, zich wellicht be wust van het vroegere onheil dat Koud ijzer over Haarlem had uitgestort. Ook Van Duffelen, die daardoor Klijnjan even los liet. Sparta’s „brein” had niet meer nodig. Koudijzer kopte de bal op hem terug en Klijnjan tikte beheerst in: 0-1. Kort daarop had Koudijzer bij na zelf succes. Hij miste grandioos, al had Klopper voor buitenspel gefloten. Ten onrechte, want Koopman bevond zich op de doellijn. Toch was het na Klijnjan’s doelpunt eindelijk afgelopen met Sparta, omdat Haarlem zich verbazend veerkrachtig herstelde. Juist buiten het strafschopge bied was Visser verplicht de doorgebro ken De Goede onderuit te halen. (De Goede: „Ik ben wel voor minder op de bon gegaan”). Klopper beperkte zich tot een vrije trap op de rand van het straf schopgebied van waar De Wolf de lat boven Doesburg raakte. Haarlems ver diende gelijkmaker kwam tenslotte toch. Verdiend omdat de ploeg, ondanks de onrust die de gedachte aan nog eens een 1-0-nederlaag met zich mee moest bren gen, in zijn aanvallen met overleg te werk bleef gaan. Ook bij Haarlem was het een invaller, die het leeuwendeel van de goal voor zijn rekening nam. Van Breevoort, voor De Goede in het veld ge komen na de charge van Visser tegen de Haarlemse spits, rondde een prima aan val via Hoeben en Vesters met een knap pe kopbal af: 1-1. Kessler was met zijn commentaar over Van Breevoort’s kost bare treffer reëler dan Eijkenbroek, die reclameerde voor buitenspel. Kessler daarentegen: „De man kon vrij voor zetten, de man kon vrij inkoppen. Twee misgrepen”. Er waren 6000 toeschouwers. De competitiewedstrijd NECDWS was een volmaakte copie van het beker duel dat twee weken geleden door de zelfde clubs werd uitgevochten. Een op permachtig NEC streed tegen een verde digend DWS. Zelfs het enige doelpunt werd in de zelfde fase gescoord als twee weken terug. Dekker was de maker in de zesendertigste minuut. Het was gisteren een zwarte dag voor NAC. De ploeg leed bij AZ’67 op alle fronten verlies. Voor de rust al ruimde Jan van Gorp het veld met een zeer pijnlijk gezicht. Hij was bij een kopbal in aanraking gekomen met het hoofd van Wim de Jager, dat kennelijk wat harder is. Van Gorp ging voor onder zoek naar het ziekenhuis. Hij bleek een kaakfractuur te hebben opgelopen. De ambulance kwam er aan te pas toen na de winnende goal van Vreden- burg doelman Kitzman groggy bleef lig gen. Hij ging per brancard van het veld en naar het ziekenhuis, waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. NAC heeft daardoor drie keepers op non-actief. Van der Merwe loopt nog met zijn been in het gips, Van Dongen is ziek en Kitzman dan nu een hersenschudding. Gisteren ging de vierde keeper onder de lat, Frans Heere. „Een talent”, zei Leo Canjels. „Zelfs nu hebben we nog eigen lijk geen keepers-probleem, temeer om dat Van Dongen volgende week wel weer zal kunnen spelen”. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Telstar-doelman Paul v. d. Meeren had het meest te lijden van de zelfmoordpogingen, die de achterhoede van de Velsenaren in de Rotterdamse Kuip ondernam. De noppen van een schoen van Fejjen- oords uitblinkende half speler Johan Boskamp stonden na de wedstrijd nog in zijn schouder. Het was slechts één van de merktekenen, die Van der Meeren moest incalculeren bij zijn reddingsacties om zo veel mogelijk de gevaren als gevolg van een ondeskundig opgezette buitenspelval in te dammen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Sparta is geen top- ploeg. Ajax toonde dat vorige week al ondubbelzinnig aan. Haarlem deed dat gisteren nog eens dunnetjes over. Op de zelfde manier als de Amsterdammers. Door de Rotterdammers juist de gele genheid te geven zich als topploeg te be wijzen. Door Sparta de kans te geven zijn stempel op de wedstrijd te drukken. En zoals eerder, met name tegen op pa pier zwakkere ploegen, kon Sparta die kans niet grijpen. Ondanks het feit dat Haarlem het initiatief opzettelijk aan zijn tegenstanders liet, kon Sparta geen afstand nemen van het zo veel beschei dener geplaatste Haarlem. Al moet ge zegd dat Haarlem het de ploeg van Kessler niet gemakkelijk maakte. De bijna-hekkesluiters in de eredivisie speelden een knappe, uitgekiende wed strijd. Vandaar ook de terechte, prijzen de woorden van Kessler: „Ik moet zeg gen dat Haarlem een zeer behoorlijke partij speelde. Ik durf te zeggen dat als deze ploeg de hele competitie met de zelfde overtuiging en ambitie gespeeld had, hij niet op de plaats had gestaan waar hij zich nu bevindt”. Blijft toch het feit dat Sparta bij Haarlem toch het einde van zijn titelas- piraties beleefde zo spelers en vooral Kessler daar ooit in geloofd hebben. Kessler: „Ik kan mijn spelers niet ver- 3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11