Bwt f 30.000 Weinig animo voor samengaan met VVD Dronken automobilist bij juwelier rijdt echtpaar dood KVP WIL GESPREK MET PvdA OPEN HOUDEN BUSSEN ust Rapport Grondwetsherziening Commissie wijst jury-rechtspraak af Fa. B. ENGELENBERG PPR-congres akkoord met „kleine drie” van DS’70 JAPANS HOF: KEIZER KOMT TOCH Kind verdronken ESP KIEST VOOR LINKS VVD neemt nog meer afstand Buitenlandprogram van DS’70 Sociale rechten in Grondwet vastleggen Ambtenaar krijgt 4^2 ton wachtgeld (ANP) overleden „Meerderheid is tegen rechtse partijen” Kesteren probeert opnieuw gratis polioprik H. H. J. van de Pol r MAANDAG 29 MAART 1971 2 A DRIE DODEN, 6 GEWONDEN IN DRENTE CPN-voorzitter: UW STOFFENZAAK GROSSIER FABLON PLASTICS Parkeermeterkraker gepakt OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Bescherming privacy TREVIRA JACQUARD Jongeman zwaar gewond op straat gevoede 1 y w valt te realiseren. de van ADVERTENTIE ADVERTENTIE (A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVV van Evangelische Haarlem: Gen. Cronjéstraat 120. telef. 26 1811 IJmuiden: Lange Nieuwstr 471 telef 1 36 7? h( ze at di d( ai zi P< zc li; in V( hi h> name een ZAANDAM. De 4-jarige Alex Ver- steegh uit Zaandam is zaterdagmiddag bij het spelen in de Zaan gevallen en verdron ken. Premier De Jong wordt tijdens de KVP-partijraad op zijn wenken be diend door KVP-fractieleider Schmelzer. la VI er ve ee bc m he pl zi zi: dc oi he lij et m di ve he kt di al ne ni ne ti< ei w be zi gi te IY tl «Ai W ti F S J b J F d ti te si n ti ti n g ii g o S c P g g d z g V a r z h u g d z e r t a c r t a 3 S (1 t 1 Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. De staatscommissie wijst het opnemen in de Grondwet van jury-rechtspraak van de hand. Door het wisselend karakter van de jury zou in de strafrechtspleging een element van wis selvalligheid worden gebracht, dat daar in niet thuishoort. De commissie heeft ook aandacht ge schonken aan een versterking van de grondrechten en aan de invoering van sociale grondrechten. Voorgesteld wordt in de Grondwet op te nemen artikelen betreffende de werkgelegenheidspolitiek als een voorwerp van zorg der overheid, de bescherming bij het verrichten van ar beid, de aanspraken op medezeggenschap, het stakingsrecht en de vrijheid van ar- arbeidskeuze. Voorts wordt voorgesteld, de hoofdlij nen van het sociale beleid in de Grond wet vast te leggen, waartoe behoren de BREDA. B. en W. van Breda gaan ermee akkoord dat een 56-jarige gemeente ambtenaar met vervroegd pensioen gaan en tot zjjn 65ste jaar van wachtgeld en sociale lasten ongeveer 450.000 gulden uit gekeerd krijgt. Er waren telkens spanningen op de af deling waarvan de ambtenaar chef was. Mede daardoor heeft deze besloten ver vroegd de gemeentedienst te verlaten. (Van onze parlementsredactie) BREDA De partijraad van de KVP heeft zich zaterdag unaniem achter het voorstel van de partijtop geschaard, dat de drie christelijke partijen ongebonden de verkiezingen ingaan. De partijraad nam unaniem een reso lutie aan waarin het beleid van de KVP-delegatie werd goedgekeurd, die achtereenvolgens met PvdA, D’66 en PPR en met de VVD besprekingen over mogelijke regeringssamenwerking heeft gevoerd. De KVP blijft echter openstaan voor een gesprek na de verkiezingen met elke constructieve partij waarmee het confessionele urgentieprogramma in redelijke mate Veel animo om weer met de V.V.D. in zee te gaan, was er niet. Dr. Veringa hield de liberalen voor dat zij met hun weigering de overheidsuitgaven op te voeren onvoldoende vertrouwen tonen in het solidariteitsgevoel van de burgers. bestaanszekerheid der bevolking en sprei ding der welvaart, de aanspraken op so ciale zekerheid en het individuele recht op bijstand, de zorg voor de leefbaarheid van het land, de volksgezondheidszorg en het recreatie- en cultuurbeleid. Een meerderheid van de commissie acht opneming in de Grondwet van een bepaling voor een regeling van rechten tot inzage en verbetering van persoonlij ke gegevens op dit ogenblik nog niet op portuun. Wel acht zij het noodzakelijk, dat er voor bepaalde onderdelen van het probleem een wettelijke regeling komt. Voorgesteld wordt een bepaling op te nemen betreffende de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en de be scherming van de privacy tegenover der den. Andere voorstellen van de staatscom missie hebben betrekking op: Komt U eens kijken naar de mooiste kollektie bij De mogelijkheid om voor bepaalde gevallen een gemakkelijker procedure van grenswijziging mogelijk te maken dan door middel van de wet. De vervanging van provincies of ge meenten door de instelling van gewesten of andere openbare territoriale lichamen. Het mogelijk maken dat aan de Raad van Staten in daarvoor in aanmer king komende gevallen een direct advi serende taak ten opzichte van het parle ment kan worden gegeven. Surveillerende agenten, die de inbraak ontdekten, konden nog enige straten ver het spoor van de dieven volgen, doordat zij op hun vlucht af en toe sieraden ver loren. De alarminstallatie, die ingeschakeld was, heeft niet gewerkt. P.P.R.-lijsttrekker drs. Aerden sprak de twee combinatiegenoten ook nog toe: „Ik kan de laatste tijd steeds meer glunde ren. Van Mierlo, we hebben hete kolen op het hoofd van D’66 gestapeld maar jul lie hebben het goede gedaan. Je kon al leen maar voor ons kiezen”, zei hij. Tenslotte werd het congres de nieuw- ontworpen vlag der progressieven aange boden. De kleuren zijn: blauw P.P.R., rood P.v.d.A. en groen D’66. Aan een zijde zijn de partijemblemen geborduurd. AMSTERDAM. Een 39-jarige man uit Schiedam is zaterdagavond door de Amsterdamse politie in de kraag gegre pen, toen hij bezig was met een valse sleutel een parkeermeter open te maken. De man bekende dit de afgelopen drie maanden geregeld te hebben gedaan. Hij had tweeduizend kwartjes bij zich. Concilie”. Volgens dr. Veringa staat het confessionele programma financieel dicht bij dat van de drie vakcentrales. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. Zaterdag, op tweede dag van het V.V.D.-congres, heeft mr. Geertsema, de liberale lijsttrekker, nog meer afstand genomen van de nieu we partij DS’70. „Zolang zij zeggen dat zij een gesprek met de P.v.d.A. openla ten, heb ik geen enkele behoefte met DS’70 te praten”, zei hij. Mr. Geertsema zei dat het komende loon- en prijsbeleid zeer belangrijk zal zijn voor de volgende kabinetsperiode. Maar van DS’70 is het standpunt daar over niet bekend. DEN HAAG. In zijn woonplaats Epe is zaterdagmorgen op 76-jarige leeftijd de oud-president-directeur van het Alge meen Nederlands Persbureau, de heer H. H. J. van de Pol overleden. Hij was de eerste directeur van het ANP. De heer Van de Pol, in Haarlem geboren, bleef aan het bedrijf verbonden tot zijn pensionering in 1960. Zijn stoffelijk overschot zal woensdag in het crematorium in Dieren worden verast, ’s middags om één uur. v HEESCH. In Heesch bij Oss heb- Ken voorbijgangers vannacht een zwaar gewonde jongeman op straat gevonden. Hij moet het slachtoffer geworden zijn van zware mishandeling. Met een zware hersenschudding, een ernstige kaakfrac- tuur en inwendige kwetsuren is de jon geman (die onder invloed bleek te zijn) in het ziekenhuis opgenomen. Van de da der (s; ontbreekt elk spoor. hoofdwonden op en moest in een zieken huis worden opgenomen. BADERDEEL. In het Friese Ooster- wierum (gem. Baderadeel) zijn van ochtend vroeg de gebroeders G. en P. Visser (68 en 70 jaar) uit Workum om het leven gekomen. Ze zaten in een per sonenauto die door onbekende oorzaak tegen een boom botste. De 57-jarige bestuurder van de auto liep bij de botsing lichte verwondingen op. De twee dodelijke slachtoffers wa ren weduwnaars. HOOGEVEEN. Door een autobotsing op de provinciale weg Hoogeveen-Emmen bij Nieuwland zijn drie mensen om het leven gekomen en moesten zes anderen minder of meer ernstig gewond in een een ziekenhuis worden opgenomen. Bij het ongeval was enerzijds betrokken een uit Duitsland afkomstige personen auto, die werd bestuurd door een Ne derlandse beroepsmilitair, gelegerd in de Westduitse legerplaats Bramsche. Hij had zes meisjes, afkomstig uit Gees, Emmen, Sleen en Schoonoord als pas sagiers in zijn auto, die totaal is uitge brand. Bij het ongeval kwamen, de in deze auto zittende 27-jarige Harmina Jansen uit Emmen en de 25-jarige Jan tje Heling uit Gees om het leven. De 21-jarige bestuurder van de tweede au to, Arend Kleiman uit Hoogeveen, is zondagochtend in het ziekenhuis overle den. Hij had als medepassagier zijn verloofde. Vooral het afspringen van de bespre kingen met de progressieven werd vanuit de partijraad betreurd. Het Kamerlid Mommersteeg liet weten dat hij de voor keur zou hebben gegeven aan een groot regeer-akkoord met de P.v.d.A. en wilde ook na de verkiezingen nog mogelijkhede voor een gesprek met deze partij blijven openhouden. „Een regering die de grote vraagstukken van deze tijd met visie wil aanpakken en daarvoor offers wil vragen, moet op een brede basis zijn gestoeld om een overtuigend beroep op het volk te kunnen doen” zei hij. De N.K.V.-er Van Zijl zag in de opvat ting van de heer Kloos, dat na de ver kiezingen alsnog met de drie confessio nele partijen moet worden gepraat, aan leiding voor enige hoop dat het toch nog op een regering met de P.v.d.A. zal kun nen uitdraaien. „Gelukkig maakt drs. Den Uyl niet alleen de dienst uit’’ zei hij. Het optreden van de heer Kloos, door de Groninger kringvoorzitter Janssen ge typeerd als „de steuntrekker van de P.v.d.A.” werd overigens niet in alle op zichten gewaardeerd. „Laat hij ophou den met het cultiveren van gewetenscon flicten onder de confessionele arbeiders”, riep lijsttrekker Veringa in zijn rede uit. „Wij zijn dat stadium heel duidelijk te- boven, zeker na het tweede Vaticaanse ROTTERDAM. Een automobilist, die volgens de politie dronken was, heeft zaterdagmorgen op het Bentinckplein in Rotterdam een verkeersongeluk ver oorzaakt, waarbij een rotterdams echt paar om het leven kwam en een 25-ja- rige man werd gewond. De dronken man, een 28-jarige loodgieter uit de Maasstad, zou met zijn auto op het plein geen voorrang hebben gegeven aan de auto van het echtpaar. Met een snel heid van 80 kilometer per uur ramde de wagen van de loodgieter de kleine personenauto van het echtpaar, de 62- jarige onderwijzer Th. J. van Schaick en zijn 60-jarige echtgenote. Beiden werden uit de auto geslingerd en wa ren op slag dood. De 25-jarige man, die bij de loodgieter in de auto zat, liep AMSTERDAM. De voorzitter van de Communistische Partij Nederland, de heer Hoekstra, heeft zaterdagmiddag in Amsterdam tijdens een meeting op het Beursplein gezegd, dat het er bjj de ko mende verkiezingen om zal gaan een eind te maken aan de huidige regeringspolitiek. Hij deed dit aan het slot van een grote de monstratieve optocht door de hoofdstad. Volgens de heer Hoekstra staat het vast dat de regeringspartijen de meer derheid van de bevolking tegen zich heb ben. Een linkse meerderheid kan uitslui tend tot stand komen door samenwerking van socialisten en communisten, zei hij. Hij noemde DS’70 „een hulptroep om straks na de verkiezingen de voortzetting van de rechtse politiek mogelijk te ma ken”. Het Kamerlid M. Bakker had ’s mor gens het woord gevoerd in Marcanti, waarin een deel van de manifestatie werd gehouden. Er waren allerlei activi teiten in alle zalen van dit gebouw, een non-stop filmvertoning in de bioscoop er vlakbij en een popprogramma in een gro te circustent, die tegenover Marcanti was neergezet. De merendeels jonge be zoekers werden daar toegesproken door Fré Meis, lijstaanvoerder van de C.P.N. in de noordelijke provincies. In de optocht, die een lengte had van ongeveer twee kilometer, werden door de legaties uit alle delen van het land leu zen meegevoerd als „Weg met het kabi- net-De Jong” en „EEG, weg-ermee”. Groepen uit de noordelijke provincies droegen leuzen als „Weg met plan-Kik- kert” en „Geen geschiet in ons gebied”. Een beeld van de optocht van CPN- leden door de Amsterdamse binnen stad. EINDHOVEN. Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag voor een waarde van 30.000 buit gemaakt uit een juwelierszaak aan het Wijngaardplein in Eindhoven. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „De P.S.P. moet geen schroothoop voor de confessionele par tijen meer zijn. Laat die drie partijen in Drees jr. van DS ’70 maar een nieuwe handelaar in oude metalen vinden. D’66 is gelukkig dat de unieke progressieve concentratie met P.v.d.A. en P.P.R. ge vormd kon worden. Het voornaamste stre ven zal een progressieve volkspartij zijn, in tegenstelling tot de maffe middenpar tij van de confessionelen.” Dit zei mr. Van Mierlo, de D’66-lijsttrekker, zaterdag op het P.P.R.-congres, dat unaniem de progressieve combinatie van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. goedkeurde. P.v.d.A.-lijsttrekker drs. Den Uyl zei over de houding van de vakbeweging: „Nog nooit is er zo’n diepe vertrouwens crisis geweest tussen de confessionele partijen en de georganiseerde werkne mers als nu. De vakbeweging is gefrus treerd en belogen door de regeringspar tijen. Dit kabinet heeft moedwillig een breuk met de vakbeweging geforceerd.” Hij onderschreef de oproep van de heer Kloos aan werknemers om geen vertrou wen meer te hebben in de drie confes sionele partijen. Ook kwam hij terug op het verwijt van dr. Veringa, de K.VJP.- lijsttrekker, dat een stem op de oppositie een verloren stem zal zijn. „Het spijt me voor de minister van Onderwijs, maar hij kent het ABC van de democratie beslist niet.” Ook partijvoorzitter mr. Van der Stee zei dat de V.V.D. niet de illusie moet koes teren dat de confessionele partijen hun wezenlijke programmapunten omwille van de samenwerking zullen opgeven. Als het confessionele urgentieprogram ma niet wezenlijk kan worden gereali seerd, zullen de drie christelijke partijen niet aarzelen in de oppositie te gaan. Dr. Veringa vond dat er in de Nederlandse samenleving net zo goed plaats is voor een sterke christen-democratische een heid als voor socialisten. Partijvoorzitter Van der Stee zei dat de K.V.P. in de komende weken' een poging wil doen met A.R.P. en C.H.U. tot de aanwijzing van kandidaat-ministers te ko men, maar hij liet blijken er niet veel van te verwachten. (Vervolg van pagina 1) De heer Van Thijn liet weten, dat er onder geen voorwaarde ontslagen mogen vallen, vooral niet nu in het kader van de verbetering van het openbaar tervoer expansie nodig is. De heer Van der Doef zei, dat de vak bonden weigeren over afvloeiingsregelin gen te praten, als er geen politieke be leidsvorming aan ten grondslag ligt. Dat wil zeggen dat van de regering wordt ge vraagd de noodzaak van het instandhou den van het streekvervoer te erkennen. Hij meent dat met een beslissing niet tot na de verkiezingen kan worden ge wacht. De financiële toestand is zo nij pend, dat binnen twee weken de benodig de 40 miljoen gulden extra om de tekor ten over vorig jaar te dekken er moeten komen. D’66 Kamerlid drs. Dijkstra kondigde aan de heer Van Thijn te zullen steunen en de Kamerleden mevrouw A. M. Groensmit (K.V.P.) en C. F. van der Peijl (C.H.U.) achten ook spoedige hulp geboden. De heer Van Thijn voorziet, dat als de streekvervoerbedrijven niet on middellijk worden geholpen het verzor- gingsniveau met veertig tot vijftig percent zal verminderen, hetgeen hij rampzalig en het politieke testament van het zitten de kabinet noemde. „Als er nu niets ge beurt, zal het volgende kabinet eerst een paar jaar moeten puinruimen alvorens aan het eigen programma te kunnen be ginnen”, aldus de heer Van Thijn. Hij betreurde het dat het huidige kabinet het openbaar vervoer jarenlang tegen de stroom heeft laten oproeien en met lap middelen in stand heeft gehouden. Als de „kleine drie” aan het bewind komen, zal 300 miljoen gulden extra op basis van de huidige prijzen voor het openbaar vervoer worden uitgetrokken. Dat extraatje zal dan ten koste gaan van een temporisering van het wegenbouwpro gramma, aldus drs. Dijkstra. De heer Van Thijn pleitte voorts voor een natio naal infrastructuurplan, een nationaal verkeersfonds en onmiddellijk begin met de aanleg van het eerste deel van de Schiphollijn, punten die de „kleine drie” in hun programma hebben opgenomen. Het schrappen van de bepaling, dat zonen voorrang hebben boven dochters bij de troonopvolging; Het niet overnemen van de toevoe ging van het „naar welgevallen” ont slaan door de koning van ministers. De benoeming en bevoegdheden van staatssecretarissen. De handhaving van de bestaande on verenigbaarheid van het ambt van mi nister en staatssecretaris met het Ka merlidmaatschap. Het doen vervallen van het artikel, dat „de koning het oppergezag over de krijgsmacht” heeft. De mogelijkheid om personen, die geen lid van Provinciale Staten zijn, tot lid van Gedeputeerde Staten te benoe men. Het mogelijk maken dat aan niet-Ne- derlandse ingezetenen actief en passief kiesrecht voor de gemeenteraad wordt verleend. AMSTERDAM. De partijraad de Evangelische Solidariteitspartij (ESP) heeft zaterdag de kiezers gead viseerd hun stem uit te brengen op de P.v.d.A., P.S.P., P.P.R. of D’66. De ESP, die zelf niet aan de verkie zingen deelneemt, koos zaterdagmiddag tijdens een vergadering te Amsterdam voor deze vier „ondanks ernstige bezwa ren tegen bepaalde aspecten van deze linkse progressieven”, omdat de con fessionele partijen volgens haar geen acceptabel alternatief bieden. OPHEUSDEN. In de gemeente Kes teren zal maandag 19 april opnieuw een polio-vaccinatie-actie worden gehouden, nu is gebleken dat in deze gemeente nog 900 kinderen niet tegen polio zijn ingeënt. Vorige week maandag toen iedereen in de gelegenheid was om een gratis polio prik te halen, verscheen bijna niemand van de beide gereformeerde groeperin gen. De gemeente Kesteren en met het dorp Opheusden, is in 1963 door polio-explosie getroffen. Zes kinderen moesten toen met verlammingsverschijn selen in het ziekenhuis worden opgeno men. Zowel mr. Van Riel, de V.V.D.-fractie- leider in de Eerste Kamer, als het Twee- de-Kamerlid Van Dijk, ging in op de waarschuwing van een vrouwelijke afge vaardigde uit Stadskanaal dat de onze kerheid in Groningen over de plannen met betrekking tot de oefenterreinen veel te lang duurt. Mr. Van Riel zei dat alle specialisten het er over eens zijn dat er een groot oefenterrein ergens in ons land moet komen. Hij vond het juist dat een beslissing over deze zaak zal worden ge nomen door het volgende kabinet. Volgens dr. Van Dijk heeft het plan voor Oost-Groningen op planologisch en strategisch gebied zeer veel punten voor. Maar aan de andere kant staat dat Oost- Groningen een ontwikkelingsgebied is. Daarom zullen er ook andere punten moeten gaan meetellen. Of het plan-Kik- kert een economische impuls betekent voor Oost-Groningen kan de V.V.D-frac- tie op dit moment niet zeggen. Dr. Van Dijk vroeg zich zelfs af of de komende regering daarop antwoord kan geven. ZEIST. DS’70 acht de huidige we reldpolitiek beheerst door het „onver minderd voortduren van de conflictsitua tie die haar oorzaak vindt in de onwil van het communisme, met name van de Sovjet-Unie, om tot ernstige ontspanning te komen”. Dit is een zinsnede uit het buitenlandprogram van DS’70, zoals dat zaterdag in Zeist in de partijraad is vast gesteld. De partij vindt dat Nederland loyaliteit aan de NAVO moet betuigen. De NAVO moet worden uitgebreid tot politiek bondgenootschap van alle democratische westerse en westersgezinde landen, met de Verenigde Staten als het politieke en militaire centrum, als tegenwicht tegen het „toenemend falen van de Verenigde Naties, het voortschrijdende gebrek aan gecoördineerd optreden binnen het Atlan tisch bondgenootschap en vooral voor het tegengaan van daarmee samenhangende isolationistische tendensen in de Verenig de Staten zelf”. Andere uitgangspunten, die volgens DS’ 70 de Nederlandse buitenlandse politiek moeten bepalen, zijn: Streven naar uitbreiding van de EEG en steun aan pogingen deze uit te bou wen tot een federale staat op democra tische grondslag; Het stellen van politieke voorwaarden op het gebied van democratie en kolo niale politiek aan Portugal, Spanje en Griekenland; Steun aan Israels streven naar een on bedreigde bestaansmogelijkheid; Afwijzing van directe erkenning de DDR. TOKIO (Reuter). Het keizerlijk hof in Japan heeft berichten tegengesproken als zou keizer Hirohito wellicht zijn voor genomen bezoek aan Nederland afzeggen wegens de kritiek die hier te lande is op gestoken. Een woordvoerder zei: „We weten dat bepaalde groepen van de Nederlandse be volking tegen het bezoek zijn maar de Nederlandse regering heeft ons langs di plomatieke kanalen verzekerd dat we ons geen zorgen hoeven te maken. „We heb ben vertrouwen in de Nederlandse rege ring.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2