AANVAL VAN VIETCONG OP AMERIKAANSE BASIS Franse radicalen willen zich van JJSS ontdoen Weinig kans op eerherstel voor Stalin Voorlopige regering in Oost-Pakistan 'AN DAG TOT DAG mmentaar op actuele zaken Èj Streekvervoer nood Tito sprak Riad i Pisa in achtergrond Nieuws week: „Ho Tsji Minh-route hersteld" Sierra Leone wil Grote verschillen in dodencijfer Minister Scheel Minister ontvoerd in Bolivia Weer gevechten in Belfast troepen van Guinee Spiro Agnew mag meedoen met Huis van „Uncle Sam” moet weg schreeuwwedstrijd gestompt 3 MAANDAG 29 MAART 1971 Verbod r Door boze dorpelingen Verjonging Bewapening 1 (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Dat het 24ste communistische partijcongres, dat dinsdag 30 maart in Moskou begint, een rehabilitatie van Stalin in petto heeft, waarop verscheidene kremlinologen de laatste maanden hebben ge speculeerd, wordt in goed ingelichte kringen in Moskou als uitgesloten beschouwd. Die speculaties waren geïnspireerd op een rede van de secretaris van de Russische ambassade in Praag Starikov. Deze had op 18 november tegen een groep Tsjechoslowaakse ultra-dogmatici gezegd, dat de 24ste partijdag met het revisionisme van Kroesjtsjev radicaal zou afrekenen en de bevestiging zou leveren, dat Stalins principe van de „verscherpte klassenstrijd” nog steeds zijn volle geldigheid bezit. Deze opmerkingen zijn in het Westen niet als een verspreking opgevat en ook niet als een tactische zet in het schaakspel van de wereldpolitiek, maar als een openlijke intern-Russische insubordinatie. GASHAARDEN FABER haarden 23% KORTING l l 5 (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE Het grootste deel van de begroting gaat dan ook voor rekening van een verdere militaire expansie. De inter continentale raketten, de waterstof bommen, de uitbreiding van de vloot boven en onder water tezamen met de leveranties aatn Noord-Vietnam, Egyp- Het dreigt mis te lopen met het Neder landse streekvervoer. Juist nu het auto- vraagstuk met de dag klemmender wordt en derhalve het functioneren van een zo veelzijdig mogelijk openbaar vervoer een eerste eis is. Voor 1971 zijn de tekorten becijferd op 65 miljoen. Daar staat niet meer dan 25 miljoen dekking aan over heidssubsidies tegenover. Er blijft dus een gat van 40 miljoen. Dat zal in de eerste plaats moeten worden gedicht. Maar dan zijn we er nog niet. Over de hele linie zijn kostenverhogingen te voorzien, die doen verwachten dat exploitatie in de oude vorm niet haalbaar meer zal zijn. Wat zijn de feiten tot nu toe? Tot 1964 hebben de streekvervoerbedrijven rede lijk kunnen draaien. Daarna deed zich een kentering voor, die onder meer te maken heeft gehad met de snelle uitbrei ding van het particuliere autopark. Het vervoersaanbod werd duidelijk lager en het gevolg was, dat er tariefverhogingen kwamen. Die verhogingen werken, hoe dan ook, vervoérafstotend al is er niet altijd aan te ontkomen. Overigens kun nen ze het rentabiliteitsprobleem alléén niet oplossen. Want daarvoor is expansie nodig. Een uitbreiding, die ook de poli tieke partijen in ons land voorstaan en erop gericht moet zijn, iedereen die dat wil zo snel mogelijk op de plaats van bestemming te brengen. Daaraan ontbreekt nog veel. Zelfs in het overvolle westen kan de bus maar zelden wedijveren met de particuliere auto. De bezwaren zijn bekend: routes, die voor de één gemak betekenen omdat de bus voor de deur komt, maar voor de ander ongemak, omdat de reistijd aan zienlijk wordt verlengd wanneer de bus per frequentie een zo breed mogelijk ver zorgingsgebied wil bestrijken. De moei lijke manoeuvreerbaarheid van de bus in het spitsuurverkeer levert nog extra- vertragingen op, waardoor menigeen tot het besluit komt: alleen met de bus als het niet anders kan. Iedereen zou dat graag anders willen zien. Hoeveel Nederlanders, die dagelijks genoodzaakt zijn om per auto de weg op te gaan en dat al lang geen genoegen meer vinden, zouden hun wagen niet thuis willen laten, als ze een goed alterna- De veranderingen in het elf leden tel lende politburo zuilen waarschijnlijk hoofdzakeljjk op de leeftijd worden ge grond. De gemiddelde leeftijd ligt op het ogenblik boven de pensioensgrens van 65 jaar, zodat men van dit hoogste lichaam in de Sovjet-Unie smalend als van de „gerontologenclub” spreekt. Men neemt aan, dat in ieder gval de 72-jaar oude Pelsje uit het politburo zal verdwijnen, misschien ook de 68-ja- BELFAST (Rtr.). De Noordierse politie en het Britse leger moesten gisteren in de vroege ochtenduren tweemaal ingrijpen in de protestantse en rooms-katholieke wij ken van Belfast waar gevechten waren uit gebroken. Bij het eerste incident in de omgeving van Newlodge Road werden twee mensen gearresteerd. De andere vechtpartij had in Falls Road plaats, waar beide partijen elkaar met stenen en flessen bekogelden. Van een kerk sneuvelden vele ramen. Er werden hier geen arrestaties verricht. LA PAZ, (Reuter) De Boliviaanse minister voor de Bouwnijverheid Jorge Prudencio, is zaterdag ontvoerd door woedende inwoners van h et mijnbouw- stadje Potosi in het zuiden van het land. Zij willen op deze wijze kracht bijzetten meer financiële NEW DELHI (Reuter en AFP). Een geheime zender in Oost-Pakistan heeft melding gemaakt van een voorlopige re gering van het Bengaalse volk met ma joor Zia Chan aan het hoofd en „onder geleide” van sjeik Moedjiboer Rachman. De nieuwe regering heeft alle landen, spe ciaal de buurstaten om erkenning en ma teriële steun gevraagd. FREETOWN (Reuter) Premier dr. Siaka Stevens van Sierra Leone heeft gis teren in een radio-uitzending meegedeeld dat hjj president Sekou Toure van Guinee heeft gevraagd troepen naar zjjn land te sturen. Het verzoek staat in verband met de mislukte legercoup van de afgelopen week, aldus de premier, en is in overeenstem ming met de vorig jaar gesloten defensie- overeenkomst tussen beide Afrikaanse landen. De eerste groep Guinese militairen die in Freetown aankwam, heeft stellingen betrokken rond de ambtswoning van pre mier Stevens. I SAIGON (AP, Reuter en AFP) Guerrillastrijders van het Zuidvietna- mese Bevrijdingsfront hebben hevige aanvallen gedaan in Zuid-Vietnam. Een Amerikaanse artilleriestelling bij Da Nang werd tijdeRjk veroverd. Daarbij werden 33 Amerikanen ge dood en 76 gewond. De Vietcong- guerrilla’s verloren twaalf man. Het zijn de grootste Amerikaanse ver liezen in één actie in het afgelopen jaar. TROY (AFP) Het huis van Sam Wilson, in de Amerikaanse plaats Troy aan de oevers van de Hudson, zal wor den afgebroken. Het moet plaats maken voor een autoweg. Aan Sam Wilson heeft de Amerikaanse regering volgens over levering de bijnaam „Uncle Sam” te danken. In 1812 waren nabij Troy sol daten gelegerd. Het vlees dat onder hen werd verdeeld, werd eerst gecontro leerd en dan voorzien van de letters „US” („United States”). Het was ge leverd door de slager Sam Wilson, die al gauw de bijnaam „Unde Sam” kreeg naar de letters die op zijn vlees werden aangebracht Later zou de naam „Uncle Sam” in verband zijn gebracht met de regering zelf. rige Soeslov. Kans om erin te komen hebben Katoesjev, 43 jaar oud en com petent voor ideologische kwesties met betrekking tot het westen, verder de eerste partijsecretaris van Moskou Grisjin en de leider van de veiligheids dienst, tevens secretaris van het cen trale comité, Andropov. In het nieuwe vijfjarenplan, waar van het concept zes weken geleden is gepubliceerd, wordt voor het eerst ge broken met het marxistische principe, dat de zware industrie voorrang moet hebben. De stijging van de productie van consumptiegoederen zal in de ko mende vijf jaar iets sneller gaan dan die van de zware industrie, maar het verschil is minimaal en kennelijk op een politiek compromis gefundeerd. Men ziet zich door de stijgende onte vredenheid van de bevolking en door de schrik van de onlusten in Polen gedwongen de voorziening op de bin nenlandse markt te verbeteren. Maar te goed wil men het de eigen bevol king ook weer niet laten gaan. Een welvaartsmentaliteit zoals in het wes ten vormt een gevaar voor het regime, hij maakt immers dat de mensen ook op geestelijk gebied eisen gaan stel len. Zolang ze gepreoccupeerd zijn met kleine stapsgewijze verbeteringen in materieel opzicht, zijn ze makkelij ker onder controle te houden. President Tito van Joegoslavië heeft zaterdagmiddag besprekingen ge voerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Machmoed Riad. Zij ontmoetten elkaar in een buiten verblijf van president Saragat van Italië nabij Pisa. Het 78-jarige Joego slavische staatshoofd bracht daar het weekeinde door aan het einde van het officiële gedeelte van een bezoek aan Italië. In een gemeenschappelijk communiqué werd gezegd, dat Italië en Joegoslavië bezorgd zijn over de toestand in het Midden-Oosten en dat zij de vredesmissie van V.N.-bemidde laar Jarring steunen. Vandaag heeft Tito een gesprek gehad met de paus. DUNN (AP) De Amerikaanse vice- president Spiro Agnew is uitgenodigd deel te nemen aan de derde jaarlijkse schreeuw wedstrijd, die op 19 juni in de Ameri kaanse plaats Spivey Corner wordt ge houden. de secretaris-generaal nu uit de conse quenties uit dat feit te trekken door heen te gaan. Namen van zijn mogelijke opvolgers worden al openlijk genoemd, maar Servan-Schreiber is er de man niet naar zijn huid gratis van de hand te doen en zo belooft de komende zitting van het partijbestuur woensdag weer een bijzonder levendig karakter te zul len dragen. hun uitsluitend op stabiliteit gerichte koers waarschijnlijk zullen kunnen handhaven, bleek uit de grote publici teit die Breznjev en Kosigin in de aan het partijcongres voorafgaande weken hebben genoten. Rondom de chef-ideo- loog Soeslov daarentegen is het stiller geworden en ook Sjelepin was bij de vergaderingen van de vakbond, waar van hij de hoogste leider is, niet altijd meer aanwezig. Achter dit neo-stalinsistische offen sief wordt een sterke groep in het cen trale comité vermoed, met als leiders Sjelepin, Soeslov, Kirilenko en Podgor- ni: allemaal leden van het politburo. En vier van de in totaal elf leden van het politburo vormen samen al een ge- te en Oost-Afrika betekenen een der gelijke economische belasting, dat die niet anders dan ten koste van de lich tere industrie kan gaan. Dat in het af gelopen vijfjarenplan in niet minder dan dertig branches (onder andere elektriciteitscentrales, staalindustrie, chemie, auto’s) de plancijfers bij lan ge na niet gehaald konden worden, is zonder twijfel veroorzaakt door het ge forceerde tempo in de nucleaire be wapening. Aangezien er in de SALT- onderhandelingen met de Amerikanen over een beperking van de strategi sche wapens maar heel langzaam vor deringen worden gemaakt en zelfs een eerste partiële overeenkomst nog niet in zicht is, ziet Moskou zich gedwon gen dit tempo ook verder hoog te hou den. Sinds de vorige partijdag in 1966 zijn de internationale problemen er boven dien niet kleiner op geworden. Het con flict tussen Israel en de Arabieren heeft zich steeds meer tot een directe krachtmeting tussen de twee mogend heden ontwikkeld. De verhouding met de Satellietlanden in Oost-Europa is er na de invasie in Tsjecho-Slowakije in 1968 en de onlusten in Polen in 1970 niet veiliger op geworden. De onzeker heid aangaande de verhouding met rood-China stijgt naarmate deze steeds sneller tot een serieuze tegenspeler in de nucleaire rivaliteit blijkt uit te groeien. De Europese veiligheidsconfe- rentie, waarvan Moskou zich een be vestiging van de status quo in Europa met zijn afgebakende invloedssferen beloofde, is nog geen stapje dichterbij gekomen. Ook een spoedige ratificatie van het verdrag met Bonn, waarmee Breznjev eerst zo zeer zijn image voor de partijdag had willen oppoetsen, lijkt er voorlopig niet in te zitten. aan hun verzoeken om hulp van de regering. Leden van het plaatselijke burgerco- mité ontvoerden de minister toen deze naar Potosi kwam om te praten over de aanleg van een automatisch telefoonnet en over een bedrag van 25.000 gulden voor de bouw van een school. De bevolking wil van de mijnbouw- royalties een bedrag van ruim 1,6 mil joen gulden hebben en eist van de rege ring dat zij geld voor de bestrating geeft. LA PAZ (Reuter). De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, heeft tijdens een kranslegging in de Boliviaanse hoofdstad La Paz een stomp tegen zijn borst gekregen van een 69-jarige Duitser, Hugo Feiger. De man had zich door de menigte geworsteld, ter wijl het Duitse volkslied werd gespeeld. Minister Scheel greep zijn aanvaller bij de schouders, schudde hem heen en weer en sprak enkele woorden tot hem voordat agenten in burger zich op de man stortten. Volgens een Boliviaanse politie functionaris had Feiger de stomp uitge deeld omdat hij het niet eens was met Scheels politiek ten aanzien van Oost- Duitsland. Feiger was vier jaar geleden als bosbouwkundige naar Bolivia geko men. Voorts werd een aanval gedaan op Chu Lak Hier zou echter geen schade zijn aangericht. Volgens het Indiase persbureau rukken eenheden van het „bevrijdingsleger” van Chittagong op naar de hoofdstad Dacca. Clandestiene zenders meldden gisteren ook dat de Westpakistaanse militaire gou verneur in Dacca, luitenant-generaal Tik ka Chan, al dood en begraven is, en dat generaal Imzad Chan als zijn opvolger is aangesteld. West-Pakistan heeft de be richten over de dood van Tikka Chan te gengesproken. Dat het in Oost-Pakistan niet zo rustig is als de centrale regering probeert voor te stellen, blijkt uit de mededeling van radio-Dacca dat de militaire autoriteiten daar hebben gevraagd om troepenverster kingen uit het westen. De radio, in han den van het leger, meldde voorts dat en- VVVWWVWVVVVVVWVVWWWWVVVWWWVWtAAfVVVWV Geen akkoord. Een vier uur durend ge sprek tussen een West-Berlijnse verte genwoordiger en een afgevaardigde van Oost-Duitsland heeft nog geen overeen komst opgeleverd over de toelating van West-Berlijnse bezoekers tot het oostelijk stadsdeel met Pasen. I Volkstelling. Volgens de laatste volkstel ling zijn er 8.736.367 Grieken. Dat is 4,1 percent meer dan bij de laatste telling, tien jaar geleden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Tijdens de wekelijkse zit ting van het centrale comité van de Franse radicale partij zal woensdag mo gelijk het lot van de secretaris-generaal Jean-Jacques Servan-Schreiber worden bezegeld. Twee jaar geleden beloofde JJSS deze oudste politieke partij van Frankrijk een verjongingskuur te zullen doen ondergaan. Maar tijdens die opera tie had hij zoveel tradities met de voe ten getreden, heilige huisjes omver ge smeten, en illustere of glorieuze vetera nen tegen de haren ingestreken of zelfs tegen de schenen getrapt, dat zijn posi tie als opperste leider nooit op unanie me instemming heeft mogen rekenen. Maar nog nimmer is het verzet te gen zijn leiderschap en ook zijn persoon in de radicale gelederen, lijkt het, zo al gemeen geweest als nu. In het nieuwe offensief verwijten zijn tegenstanders Servan-Schreiber vooral dat hij de radi cale partij gedurende de laatste cam pagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen voor heel Frankrijk voor gek heeft gezet. Een half jaar geleden trompetter de Servan-Schreiber nog rond dat onder zijn strategie de radicalen vrijwel alle grote steden bij de verkiezingen zouden veroveren. Niet alleen hebben ze nu van alle partijen nog wel de meeste stem men en ook zetels verloren, maar nog zwaarder wordt JJSS aangerekend dat hij bij de campagne geen vinger heeft uitgestoken en geen mond heeft open gedaan. In de beslissende week tussen de bei de ronden was de secretaris-generaal zelfs niet in Frankrijk en maakte hij een persoonlijke studie- en propaganda- reis door Zweden. Achter die bezwaren tegen zijn optreden, of beter tegen zijn afwezigheid, gaat bovendien een politiek conflict schuil tussen dé secretaris-gene raal die de Gaullisten vanuit een cen trumpositie wil bestrijden en aan de andere kant de oudere garde die nog altijd streeft naai- een coalitie met de socialisten en andere linkse groepen om zo later ook zelfs met de communis ten een eenheidsfront te kunnen sluiten. Die noodzaak heeft zich ook bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen weer af getekend en talrijke radicalen nodigen De nieuwe nummers van „Time” en „Newsweek” mogen niet in Saigon worden verkocht in verband met artikelen die er in voorkomen over de Zuidvietnamese campagne in Laos. De correspondenten van de twee Ame rikaanse nieuwsbladen in de Zuidvietna mese hoofdstad zijn van mening dat de regering van Zuid-Vietnam tot dit verbod neeft besloten omdat in de artikelen kri tiek wordt geleverd op de Zuidvietnamese helikopter-piloten en mensen van hun on derhoudsdienst in verband met de opera ties in Laos. Van regeringszijde in Saigon is op het verbod geen commentaar geleverd. Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek” is de Ho Tsji Minh-route in Laos weer zodanig hersteld dat de aan- voerweg weer helemaal normaal kan func tioneren. Niets wijst er meer op dat de Zuidvietnamese troepen zes weken lang hebben geprobeerd de route onbruikbaar te maken. Het blad zegt een en ander uit betrouwbare bron in Saigon te hebben ver nomen. Ook de leider van de democraten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, ge looft dat het resultaat van de Zuidviet namese inval slechts zeer beperkt is ge weest. „Op basis van recente berichten”, zei hij in een vraaggesprek voor de tele visie, „Heb ik begrepen dat er weer zo’n 1500 Noordvietnamese voertuigen zijn ge signaleerd op die wegen die slechts tijdelijk schijnen te zijn af gesneden. Ik geloof dat de meeste aanvoerwegen op dit moment al zijn hersteld”. .Newsweek” weet verder te melden dat de regering-Nixon van plan is de terug trekking van Amerikaanse troepen van het huidige niveau van 12.500 per maand te verhogen tot 16.000. Een officiële aankon diging hiervan zou op 15 april kunnen worden verwacht. Nixon zou verder het totale Amerikaanse troepenbestand in Zuid-Vietnam willen verlagen tot minder dan 40.000 man tegen de tijd van de presi dentsverkiezingen volgend jaar. tief hadden? Dat geldt vooral voor stre ken waar veel forenzen wonen, zonder dat er een station in de buurt is. Waar het dus met het streekvervoer heen moet is duidelijk. Er moeten goede verbin dingswegen komen, die het openbaar ver voer zo min mogelijk oponthoud bezor gen. Liefst vrije banen in de drukste passagecentra. De routes en de frequen ties zouden juist moeten worden uitge breid, in plaats van ingekrompen, zoals tientallen ondernemingen nu van plan zijn te gaan doen. De mogelijkheden van aantrekkelijke tarieven, af gestemd op groepen die geregeld van het streekver voer gebruik zouden kunnen maken, zou den verder moeten worden benut. Intus sen zou de aanzienlijke reeks deelstu dies, die al aan het openbaar vervoers probleem zijn gewijd, eens moeten uit monden in een nationaal verkeersplan, waarin ook de particuliere auto zou moe ten worden betrokken. In 1969 heeft het rijk 3 miljoen over gehad aan bijdragen voor het streekver voer. Vorig jaar was dat 15 miljoen. De vraag die zich nu opnieuw voordoet is of die overheid tot in lengte van dagen moet voortgaan de tekorten aan te zuive ren. Het lijkt zinniger om dat subsidie beleid te koppelen aan een plan de cam pagne, waarvoor organisaties als de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen, de KNAC, de RAI en de ANWB, niet ieder vanaf hun eigen stoel en de blik gericht op de eigen belangengroep, maar als gecoördineerde eenheid, voorstellen zouden kunnen doen. Op die manier kan er een eind komen aan de beschuldigingen, die men bij tijd en wijle op elkaar afvuurt en die er vrij wel zonder uitzondering op neer komen dat de ene groep de andere wil discri mineren. Want wie vraagt de wegenbe lasting voor streekbussen af te schaffen, brengt op hetzelfde moment de rest van het particuliere bedrijfsleven en de auto bezitters op de achterste benen, die zo’n privilege ook wel zouden wensen. Op die manier wordt het streekver voer, dat nu ook als werkgever harde maatregelen overweegt, speelbal in een belangenstrijd, die juist daardoor zou kunnen verkeren in het tegendeel van wat het beoogt”. lVV\vVVVVWVVWVVVWVVVWVVV\AAA/VVVVVV\AAAAAA/VVVtA^^ ^rs-WvVVVWVVVAAA/VWVWWVWVVtAAAAAA/VVVAA/VVVAAV^^ Het Witte Huis, Oranjeboomstraat 68, Haarlem heeft uit voorraad leverbaar met kele duizenden Westpakistaanse militai ren door de lucht zijn overgebracht naar de havenstad Chittagong in verband met ongeregeldheden daar, en dat ook ver sterkingen zijn gestuurd naar het gebied van Choelna. In andere steden zou het volgens radio-Dacca rustig zijn. Om de verwarring over de werkelijke situatie nog te vergroten, melden sommi ge westelijke correspondenten die door Pakistan zijn uitgewezen, dat er slechts sprake is van schermutselingen en inci denten in de provincie, en dat het aantal doden niet hoger is dan enige honderden. In andere berichten was melding gemaakt van tienduizend en zelfs meer dan 100.000 doden. Volgens de bewuste corresponden ten bestaat er helemaal geen „geheim be vrijdingsleger” en zouden de aanhangers van de sjeik ook niet over clandestiene zenders beschikken. Ermon Godwin, voorzittei an de wed strijdorganisatie. heeft Agnew ir een brief verteld, dat hij kan spreken of schreeu wen, al naar hij zin heeft. De schreeuwwedstrijd trok verleden jaar duizenden belangstellenden omdat een radiostation de gebeurtenis naar alle delen van de wereld uitzond. vaarlijke fractie. Een restalinisatie past namelijk geenszins in het concept van Breznjev en Kosigin die weliswaar sinds jaren Stalins persoonlijkheid in de zachtere kleuren van het historisch perspectief laten afschilderen, waarbij vooral op Stalins verdiensten in de „grote va derlandse oorlog” de nadruk wordt ge legd, maar die tegelijkertijd hun ver oordeling van de vroegere persoonsver heerlijking handhaven. Na de bloedige terreur en de monsterprocessen uit de jaren dertig, waarvoor het genoemde principe van de verscherpte klassen strijd onder Stalin de rechtvaardiging vormde, willen de huidige Russische leiders zeer zeker niet terug. Dat zij India verwierp gisteren een Pakistaans protest tegen „inmenging” in de binnen landse aangelegenheden van Pakistan. Het sprak verder de Pakistaanse beschul diging tegen dat een clandestien radiosta tion is ingericht op een nabij Calcutta gelegen schip. Het station zendt uit onder de naam „De stem van Bangla Desj” (Land der Bengali’s). In antwoord op een Pakistaans protest tegen „provocerende en ongegron de” berichten over Oost-Pakistan in de Indiase pers zegt India, dat pers en radio vrij zijn nieuws uit elke bron te publi ceren, vooral wegens de „draconische” militaire censuur in Pakistan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3