Staatsbemoeienis belemmert vrije prijsontwikkeling Wetsontwerp wil: Vleeskeuring moet gewijzigd worden CNV akkoord met minder ingrijpend pensioenplan Modehuis Rai-Amsterdarri: 26 maart t/m 4 april Oostbloklanden geen erg gewilde handelspa rtners voor Nederland Overleg over afstoten van industrietakken Dagbladfusies in Limburg Prachttapijt! „ELEGANT” -- - I nog 5 dagen B Eksklusieve stoffen de grootste en gezelligste konsumentenbeurs van Nederland prijzen gewenst Geen cao-akkoord Ten gunste van „derde wereld Ten hoogste 26 uitvoerende fondsen Bijenkorf gaat ook beginnen met sneldrukken Geen tussentijds advies lonen en 5 jaar slijtage garantie Gevangenisstraf op afbetaling goederenvervoer 13 I DINSDAG 30 MAART 1971 NKO V-voorzitter Nieuwe werkmij (Wyers staat er achter) Fijn om over de vloer te hebben. Dringend PAASPENNING h i» 6 ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE 7 PROF. J. TINBERGEN iff (Van onze Utrechtse redactie) ADVERTENTIE UTRECHT. Gezien de grote nood zaak het pensioenprobleem zo snel mo gelijk uit de wereld te helpen en gezien de verdeeldheid in opvattingen heeft de verbondraad van het Christelijk Natio naal Vakverbond zich bereid verklaard een stap terug te doen en akkoord te gaan met een minder verstrekkend pen sioenplan dan zij eerder de Stichting van de Arbeid had aanbevolen. van van van van Oost-Europa biedt als geheel een dui delijk groeiende exportmarkt voor het (Van onze redactie economie) In zijn rapport over de structuur van de Nederlandse economie en de internationale arbeidsverdeling bepleit de raad o.m. het bevorderen van een afnemende protectie van de eigen produktie en handel en een activering van de herstructurering van de „betreffende” produktiesectoren. de ge- ADVERTENTIE fVWWWVWVVVWVtfWVMWUVVVWWWWVWWVVWI Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE Vlakbij Amsterdam en Haarlem industrieterreinen beschikbaar voor f 22,50 tot f 35,- per m2.25% investeringspremie mogelijk. Noord-Holland-Noord heeft aan vooruitziende ondernemers veel te bieden. Volop industrie terreinen tegen redelijke prijzen. Investerings premie tot 25%. Goede verbindingen, binnen afzienbare tijd via moderne vierbaanswegen, naar Afsluitdijk, de drie Noordzeekanaaltunneïs en de Randstad. Straks ook van Enkhuizen via Lelystad naar Midden- en Oost-Nederland. Com fortabele, betaalbare woningen voor personeel. Alle types scholen. Ongekende recreatie mogelijkheden. Prettig leefklimaat. Hoorn, 60 ha a f 31,- per m2. Snel groeiend streekcentrum met veel voorzieningen, slechts een half uur van de Randstand Holland. Den Helder, 22 ha a f 25,-; aan vaarwater f 35,- per m2. Havenfaciliteiten. Enkhuizen, 12 ha d f 31,- per m2. Ook industrieterrein met kaderuimte beschikbaar. Nieuwe weg naar Lelystad en verder in aanleg. Medemblik, 7 ha f 24,50 per m2. Prima verbinding met E10 naar Amsterdam, Haarlem, Afsluitdijk. Informatie. Uitvoerige documentatiebrochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem (023)316440. Aanvragen worden vertrouwelijk behandeld. Noord-Holland-Noord Aan de rand van de Randstad. INTERHS7 WD1 Achtergrond van de herstructurerings- gedachte is het zogeheten „indicatieve wereldplan” van prof. J. Tinbergen die de inkomens tussen rijke en arme landen opnieuw wil verdelen, met als uitgangs- (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er moet voor worden gewaakt dat de Oostbloklanden om louter politieke redenen tot het GATT (General Association Tariffs and Trade) worden toe gelaten. Bjj onvermijdelijke toetreding van de Oostbloklanden moeten niet alleen eenzijdige concessies door de GATT-landen worden verleend. Dat is de mening van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond, dat daar gistermiddag tijdens een persbijeenkomst in Den Haag nader op in is gegaan. Het industriële bedrijfsleven, aldus de werkgevers, is er voorstander van dat de GATT-landen een specifieke re geling (gemeenschappelijke handelspolitiek) treffen met de Oostbloklanden, waarin een oplossing wordt gezocht voor die problemen die inherent zijn aan het verschil in economische orde. Misschien biedt het toevoegen van een speciaal hoofdstuk aan de GATT, evenals dit voor de ontwikkelingslanden is gebeurd, een oplossing, zo menen zij. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Toegangsprijs f 3,50, alle belasting inbegrepen. Reductie voor kinderen tot 14 jaar en voor groepen van meer dan 25 personen. Gereduceerde reis/entree- biljetten aan 140 NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. Eervol ontslag. De heer P. C. Silver krijgt met ingang van 1 mei eervol ontslag uit de dienst bij het korps rijkspolitie en is in verband hiermee eervol ontheven van zijn functie van hoofd van de vei- leigheidsdienst van het Koninklijk Huis. Westen, speciaal voor de EEG. In de ja- ren 19G3 tot 1968 was de exportstijging van de EEG naar de Comeconlanden 119 percent, voor Nederland 150 percent. De grootste stijging van de EEG-export is te vinden in industriële produkten, wat eveneens voor de Nederlandse uitvoer geldt. Relatief gezien beslaat de export van Nederland naar de Comecon slechts ruim twee percent van de totale Neder landse export. In het bijzonder voor Frankrijk, West-Duitsland en Italië lijkt de Oosteuropese handel van grotere en groeiende importantie te zijn. In december 1969 heeft de EEG-raad van ministers onder meer besloten ten aanzien van die landen die geen ge- meenschapsakkoorden wensen af te slui ten, met name de Oostbloklanden, de lid staten toe te staan voorlopig zelfstandig, zij het met een verplichte coördinatie via consultatie en goedkeuringsprocedures, bilaterale handelsakkoorden af te sluiten Voor ons land betekende dit een voort zetting van de Benelux-handelspolitiek ten aanzien van de Oostbloklanden. De staatshandellanden hebben een politieke en economische structuur die afwijkt van die in de Westerse landen. Deze afwij kende structuur vormt een van de oor zaken van het probleem van de Oost- en West-handel, aldus de wetgevers. MAASTRICHT. In de Limburgse regionale dabladwereld staan enkele fu sies voor de deur. Het Limburgs Dag blad wil intensief gaan samenwerken met het Dagblad voor Noord-Limburg en de Nieuwe Limburger overweegt een fusie met de Maas en Roerbode. Bij de laatste fusie, zo is nu al bekend ge maakt, zal geen sprake zijn van ontsla gen. De renteloze obligatielening van de provinciale persvereniging voor Fries land, uitgeefster van het Friesch Dag blad, is dinsdagmorgen ruimschoots overschreden. De abonnees van het blad hebben in totaal een miljoen gulden bij eengebracht voor de verwezenlijking van de nieuwbouwplannen en het aan schaffen van een rotatiepers. Hiervoor is weliswaar een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden nodig, maar het blad heeft zelf nog reserves voor het uitvoeren van de plannen. In januari deed het Friesch Dagblad een beroep op zijn abonnees om met be dragen van 1000, 500 of 100 gulden in te tekenen op de obligatielening, die een looptijd heeft van 25 jaar. In vergelijking met het Franse, Ita liaanse, Westduitse en Engelse bedrijfsle ven is de belangstelling in Nederland voor samenwerking nog gering. Hiervoor zijn een aantal redenen aan te geven, aldus de werkgevers, zoals de grotere staatsinvloed in het bedrijfsleven in Frankrijk en Italië. In het algemeen gesproken kan men zeggen dat het aantal zeer grote industriële ondernemingen in Nederland geringer is dan in de zojuist genoemde landen. Ook werken de vaak zeer lange onderhandelingen (hoge initië le kosten) remmend. Bovendien exporte ren de Nederlandse industriële bedrijven minder zelfstandig omdat zij vaker de exporthandel inschakelen. De verschuiving in Oost-Europa van de belangstelling voor handel naar economi sche samenwerking houdt verband met de in de Comecon (te beschouwen als een soort EEG voor de Oostbloklanden) sinds 1965 doorgevoerde hervormings- maatregelen inzake de economische poli tiek. DEN HAAG. De nadere keuring van vlees bij vervoer van de oorspronkelijke keuringskring naar dé andere dient ten spoedigste te verdwijnen. Dit zal moeten gebeuren per 1 januari 1972. Het is de voornaamste hinderpaal voor de noodza kelijke sanering van het slachthuiswezen en de vleeskeuring in Nederland. Om daarin verandering te brengen zal zo spoedig mogelijk een wetsontwerp wor den ingediend dat voorziet in het schrap pen van artikel 8 van de vleeskeurings- wet, waarin die nadere keuring is gere geld. Tevens voorziet het wetsontwerp in het instellen van een financiële overgangs regeling. Bovendien krijgt een ambtelijke werkgroep tot taak een herziening van de vleeskeuringswet voor te bereiden. Dit hebben staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid en mi nister Lardinois van Landbouw en Vis serij meegedeeld in een brief aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer. Die brief dient ter begeleiding van twee eindrapporten die zijn uitge bracht door de commissie organisatie slachthuiswezen en de commissie orga nisatie vleeskeuring. De eerste stond on der leiding van directeur-generaal van de voedselvoorziening en de visserij, ir. J. Franke, en de tweede commissie werd voorgezeten door de directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. Siderius. De nieuwe voorstellen betekenen ech ter niet, aldus de verbondsraad in een verklaring na afloop van het beraad dat het CNV het oorspronkelijk plan zou hebben verlaten. Het CNV blijft van mening dat invoering van een pensioen wet voor werknemers waarvan de uit voering wordt opgedragen aan de 26 be drijfsverenigingen het meest eenvoudig en doelmatig is voor de verzekerden en uiteindelijk ook de goedkoopste oplos sing betekent. De concessie die nu wordt gedaan betekent niet dat de deur mag worden gesloten voor een verdere ont wikkeling en vereenvoudiging in de toe komst. Door het intrekken van artikel 8 zullen de slachthuizen en vleeskeuringsdiensten een bron van inkomsten verliezen. Met het oog hierop is een zekere overgangs periode gewenst. In die periode zouden de betrokkenen zich aan de gewijzigde omstandigheden kunnen aanpassen. Mo gelijk kan een stelsel van binnen vijf jaar geleidelijk aflopen gehanteerd wor den, zo stelt de commissie voor. Zij ver wacht dat pas na deze maatregelen de overblijvende slachthuizen tot een ratio nele exploitatie kunnen komen. De com missie organisatie vleeskeuring ziet in het wegvallen van artikel 8 mogelijk de nei ging bij aan elkaar grenzende vleeskeu- ringskringen ontstaan om zich samen te voegen. De vorming van grotere keu- ringseenheden zal waarschijnlijk leiden tot meer uniformiteit bij de uitvoering van keuringen en tot een zekere nivel lering van de thans sterk uiteenlopende ZIJLSTRAAT 95 Lo. STADHUIS van Nederland uitnodigend open. Voor ai wie van gezelligheid houdt, lekker vrij wil rond- neuzen en graag het nieuwste van het nieuwste ziet. Een beurs boordevol vertier en plezier! Beide commissies zijn in hun conclusie eensgezind waar het gaat over de wen selijkheid van de opheffing van de nadere vleeskeuring. De commissie organisatie slachthuiswezen zegt daarvan, dat die na dere keuring en de daaruit voortvloeien de te kleine vleeskeuringskringen de nood zakelijke rationele ontwikkelingen belemmeren in de Nederlandse vleessec tor, een belangrijke bedrijfstak gezien de binnenlandse afzet en de export. Een groot aantal gemeentelijke slachthuizen, aldus deze commissie, is niet doelmatig. Er dient daarom gestreefd te worden naar een slachthuis met een sluitende exploitatie geheel gebaseerd op het kos tendekkend principe in vrije concurren tie, dit met uitzondering voor noodslach- tingen, vrijbank en destructie-aangele- legenheden. punt: je moet daar produceren waar dat het goedkoopst kan. Met name de textiel sector is daarbij meer dan eens genoemd. De textielfabrikanten zelf zijn het er nog lang niet mee eens. Zij vinden een „uit verkoop” van bedrijven wel wat ver gaan. Per 1 juli wordt verwacht dat de invoer rechten op industrieprodukten en half fabrikaten worden afgeschaft. De ontwik kelingslanden verwachten daar veel van. Zij zouden bovendien graag zien dat er ruimte op de markten zou worden ge schapen voor het staken van bepaalde produktieprocessen in westelijke landen. De Nationale Raad van Advies inzake hulpverlening aan minderontwikkelde landen (N.A.R.) heeft, de regering geadvi seerd een beleid te gaan voeren, dat actief is gericht op een optimale internationale arbeidsverdeling. De regering zou in ster kere mate dan tot dusver deze optimale internationale arbeidsverdeling in haar na tionale en multilaterale beleid moeten be trekken. AMSTERDAM. Bijenkorf Beheer N V. gaat een nieuwe werkmaatschappij oprichten onder de naam Eurobee N.V. De nieuwe maatschappij zal naast de ke ten van „Orange Julius” snelrestaurants de exploitatie van een reeks van klaar- terwijl-u-wacht-drukkerijen onder de naam multicopy ter hand, aldus de Bijen korf. keurlonen. Een aanzienlijke vermindering van de 158 vleeskeuringskringen tot eni ge tientallen zal zich naar de mening van deze commissie snel dienen te vol trekken, wil op verantwoorde wijze kun nen worden voldaan aan de eisen die de snelle nationale en internationale ontwik kelingen stellen. Behalve om economische redenen is concentratie evenzeer van belang uit oogpunt van volksgezond heid. Met name de noodzakelijke unifor miteit bij de keuringen en van het toe zicht wordt hierdoor sterk bevorderd. (Van onze redactie economie) NIJMEGEN. Voorzitter W. Perquin van het Nederlandse Katholieke Onderne- mersverbond (NKOV) heeft ernstige be zwaren tegen een tussentijds advies dat de Sociaal Economische raad uitsluitend over de lonen en prijzen zal gaan uit brengen. Het NKOV vreest dat zo’n SER- advies een speelbal zal worden in een verkiezingsstrijd. Het verbond wil een eventueel te voeren loon- en prijsbeleid zien als een onderdeel van het hele con- junctuur-instrumentarium waarover de sociaal-economische raad nog advies moet uitbrengen. Voorzitter Perquin heeft dit bekendgemaakt tijdens een regionale bij eenkomst van zijn verbond in Nijmegen. vrije werking van het prijsmechanisme, geen open beleid worden gevoerd. Van daar dat de gemeenschappelijke handels politiek van de EEG-Ianden. in het bij zonder ten aanzien van de staatshandel landen, uiterst dringend is. Daarbij wordt gedacht over gemeenschapsakkoorden of communautaire invoerregimes, ook voor handelspolitieke maatregelen. MAASTRICHT. De rechtbank in Maastricht heeft een 26-jarige metselaar uit Hoensbroek conform de eis veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk onder de bijzondere voorwaarde dat deze straf niet ten uitvoer zal worden gelegd, wanneer hij binnen drie jaar zijn schoon vader het bedrag van 6391, waarvooor hij hem heeft opgelicht, zal hebben terugbe taald. Voor zover op het ogenblik valt te be zien kan ten opzichte van die landen, om dat zij vooralsnog niet streven naar een internationale arbeidsverdeling via de Geslagen In 21,6 karaats gedegen goud en gezet met een echte diamant, sym bool van zuiverheid. Hierbij behoort een cassette van origineel olijfhout afkom stig van de olijfberg bij Jerusalem. Dit kostbare olijfhout is 1000-2000 jaar oud. UTRECHT De huidige situatie in het goederenvervoer is onaanvaardbaar, zo constateren de vervoersbonden in een memorandum dat zij hebben opgesteld, nu zjj in tal van besprekingen met de werk geversorganisaties geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over een nieuwe CAO. Het particulier wegvervoer in Neder land bestaat uit duizenden bedrijfjes en bedrijven, aldus het memorandum, en van een goed doordacht structuurplan met als doel concentratie en sanering, is geen spra ke: „Men beconcurreert elkaar net zo lang tot de financieringsmaatschappij er een eind aan maakt.” In hun memorandum eisen de vakorga nisaties een CAO. die een reële, door een prijsindexclausule gegarandeerde, inko mensverbetering van 2.75% biedt. De bon den wensen ook, dat de functielonen als minima worden beschouwd. Verder uiten zij kritiek op het standpunt van de werk gevers, dat in het goederenvervoer een werkweek van 44 uur moet worden ge handhaafd. Het overleg over de CAO wordt op 1 april voortgezet. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er is een SER-advies in voorbereiding dat de bedoeling heeft in vesteringen te stimuleren ten gunste van de ontwikkelingslanden Het advies zal geen nationale aanbevelingen doen voor het afbouwen van bepaalde industrie takken. Dat is een EEG-aangelegenheid, die nog lang niet is afgerond Er wordt aan gedacht bepaalde bedrijfstakken niet meer of anders dan voorheen te steunen, als dat volgens internationale afspraken wenselijk zou zijn. Om welke bedrijven het dan concreet zou moeten gaan, is nog niet bekend. Er bestaat nog geen een stemmig standpunt over in de EEG-Ianden. Als het tot afspraken mocht komen, moe ten ook de vakbonden akkoord zijn met de herstructurering van de bewuste industrie tak. Daar zjjn ook de werkgevers het over eens, aldus het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gistermiddag tijdens een persbijeenkomst in Den Haag. Het overleg over een gemeenschappelijk stand punt in Nederland is thans op gang ge komen. De voorzijde toont het laatste avond maal geïnspireerd op het beroemde schilderij van LEONARDO DA VINCI. •A. •c. *D OA. W E. 10 ex. 120 F. G. mm a f 398,- mm f 728,- mm a f 1428,- mm a f 2800.- mm a f 5600,- Diamant In krts. resp. voor A - 0,10 B - 0,15 C - 0,25 D - 0,35 E 0,55 e F - 0.80 G - 1,60 Levering voor Pasen Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij de ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5A Tel. 070 - 64.69.24* Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. Dë laatste jaren is er vooral door te korten aan „know how” en management een toenemende belangstelling in Oost- Europa voor het afsluiten van samenwer kingscontracten (bijvoorbeeld ontwikke ling en vervaardiging van complete in stallaties in fabrieken, uitwisseling procédés en technieken, uitwisseling technische documentatie, organisatie technische symposia en consultatie deskundigen). Sinds 1965 zijn er vooral op Oosteuropese aandrang een aantal bilaterale economische en technische sa menwerkingsakkoorden tussen Westerse en Oostbloklanden afgesloten. Wat Neder land betreft met alle Oosteuropese lan den, uitgezonderd Tsjecho-Slowakije, en recentelijk nog met Rusland. Deze kader- verdragen scheppen een klimaat voor sa menwerking. De keten van multicopy-drukkerijen zal evenals de Orange Julius-restaurants worden ontwikkeld in samenwerking met Uniworld, een dochteronderneming van de aan de New Yorkse beurs genoteerde International Industries. De eerste multi- copy-drukkerij, die dezelfde formule heeft als soortgelijke bedrijven in Londen, zal midden april geopend worden. Tot directeur van Eurobee is benoemd mr. R. L. Miellet, thans directeur van Galeries Modernes Nederland, belast met verkoop en sales-promotion. Met de ver dere uitbouw en exploitatie van de Orange Julius-keten, waarvan is in december 1970 in Amsterdam is ge opend, is de heer F. de Ruyter als opera tions manager belast. Het CNV is bereid nu akkoord te gaan met een concentratie van de meer dan 80 bedrijfspensioenfondsen tot ten hoog ste 26, een gebied bestrijkend dat gelijk is aan dat van de nu bestaande 26 be drijfsverenigingen. Vrijstelling van de verplichte deelneming zou alleen kun nen worden verleend aan nu al vrijge stelde ondernemingsfondsen en bedrij ven met collectieve contracten met le vensverzekeringmaatschappijen. Nieuwe ondernemingen moeten in beginsel on der de werkingssfeer van de betreffende bedrijfspensioenen vallen en bij integra tie van beambten en handarbeider moet volgens het CNV niet opnieuw dispensa tie worden verleend. Van die regels kan worden afgeweken bij fusies of concen traties waarbij tevens sprake is van in tegratie van het sociaal beleid. Het nieu we standpunt van het CNV komt wat de hoofdlijnen betreft overeen met de sug gesties die enkele metaalbedrijfsbonden ook al deden. De achterzijde toont de fraaie symbolen die betrekking hebben op de Verrijzenis. Alle penningen zijn genummerd, gezet met een echte diamant en voorzien van een verzekeringsbewijs. -A. 500 ex. 7 g. Z 22,Z 2 IX.- •B. 350 ex. 12/2 gr 0 28 mm a 198,- 50 ex. 30 - 25 ex. 60 5 ex. 240 2 ex. 480 gr 0 22,8 mm f 138.- gr 0 38 gr 0 38 gr 0 60 gr 0 90 gr 0 90 l

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13