Eigen identiteit wordt gerespecteerd Meer rechten voor Zuidmolukkers Bonn rekent op spoedig smeer pij pakkoor d Geen grondige vernieuwingsbeurt CHJO praat met CHU Minister stelt opleiding huisarts niet verplicht Twee kinderen omgekomen I. 5.95 Nederland Grootste hotel van Mr. A. Donner commandeur Artsenorganisaties verontrust Maar geen kiesrecht of dienstplicht Overvaller maakt Arnhem besluit tot fluoridering van Release 20.000 buit op station Venlo Pamflet voor jonge buitenlanders Burgemeester van Staphorst houdt inzameling s o - njbófr F 13 2 DINSDAG 30 MAART 1971 Voor poliopatiëntjes I 99 99 w Over vredesverdrag Auto botst tegen onverlichte kar: buiten het spitsuur verboden COQ ROUG® ■MM Fundamenteel voorstel van 6.95 voor als u van vis houdt, i SHERRY DEMOCRATISCH SÜCIAUSTEN7? Afd. Haarlem e.o. Aanmeldingen lidmaatschap en inlichtingen: Secr.: Wegens Engelandlaan 492 Haarlem tel.023-28 9129 een brug tussen de standpunten van bei- POVCrC CxFOnClWetSHCrZiening de regeringen nog niet zichtbaar, de eer- I I .tPRÖ-N MAAK L 'I (Van onze correspondent) I 2. 3. 4. 5. ADVERTENTIE Cc IS I wv* (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM In Amsterdam is het ook buiten het spitsuur verboden op straat te seksen. Dat is één van de mededelin gen in een pamflet, opgesteld door de Stichting Release voor buitenlanders die naar het „kosmies ludieke sentrum” Am sterdam komen. K] ze lui la] tei Ne Zr ni or er na d( M ze ht vi la lij he in do Pe gil mi lir an oo In pu 1. ge Dj ge Zi lei he ev lai WJ de ge ei| te W( ee de m; di ka de lij to st' til Zi m dc da bl ge de „g tu tie ge as op di: ee sit ap La atl en lia gen het gastland. Over de criminaliteit kon de bewindsvrouwe niets zeggen. Een aantal commissieleden zei van me ning te zijn dat het een hersenschim is te menen dat binnen een redelijke tijd een vrije Zuidmolukse republiek tegemoet kan worden gezien. Moet men een orga nisatie als Badan Persatuan, de organi satie die ijvert voor een vrije Zuidmbluk- se republiek, liever niet uit de droom helpen en met de neus op de feiten druk ken? vroegen deze Kamerleden. Minister Klompé vond dat de idealen van de Zuidmolukkers niet te scheiden zijn van hun politieke doeleinden. Boven dien bestaat in Nederland de vrijheid dat een organisatie als de Badan Persatuan een ideaal als de terugkeer naar een vrije Zuidmolukse republiek heeft. Maar het gaat minister Klompé te ver om van regeringswege daarvoor subsidie te ver lenen. Uiteraard komen wel andere zaken als milieu- en relatieopbouw in aanmerking voor subsidie. Men zoekt thans bij de NOS naar mo gelijkheden om in een verzamelprogram- ma de Zuidmolukse bevolkingsgroep ge legenheid te geven haar politieke doel- 1 op lia „C vit bh Het ongeluk gebeurde op de provincia- leweg IJsselmuiden-Genemuiden. De kar was beladen met dennetakken, bestemd voor het maken van een paashoop. De bestuurder van de personenauto werd waarschijnlijk verblind door een te genligger. Het meest fundamentele wetsvoorstel ter vergroting van de invloed van de kie zer: de kabinetsformateur te laten kiezen voeren van door de Tweede Kamer en door invoering kwam in 1967, doordat de politieke par- (Van onze juridische medewerkster) HAARLEM. Een speciaal aspect van de komende verkiezingen op 28 april vor men de wetsvoorstellen met betrekking tot de herziening van de Grondwet. De wetsvoorstellen die als zij door de Eerste en de Tweede Kamer zijn goedgekeurd, ook de straks gekozen Kamers zullen moe- tén passeren en wel met twee-derde meer derheid, voordat de grondwetsherziening een feit is. In verband hiermee zal de Eerste Kamer in haar geheel aftreden, zodat er 29 april door de Provinciale Sta ten een nieuwe Eerste Kamer gekozen zal moeten worden. Hoewel het er vier jaar geleden bij de installatie van de Staatscommissie tot Herziening van de Grondwet en de Kies wet, de commissie Cals-Donner, naar uit zag dat de grondwet een totale en gron dige beurt zou krijgen, is het uiteindelij ke resultaat povertjes. De regering kwam al gauw met het voorstel in 1971 met een gedeeltelijke herziening te volstaan en in 1975 de rest af te werken. Hoofdmoot van de partiële herziening vormen de wijzigingen van de klassieke grondrechten. Toen de regering eind vo rig jaar haar voorstellen indiende, wei gerde de Tweede Kamer deze in behan deling te nemen. Zij vond dj tijd te kort om tot een gefundeerd oordeel te komen, zodat ook deze materie pas in 1975 aan de orde komt. Alleen het wetsvoorstel dat een wijzi ging van het onderwijsartikel in de Grondwet betreft om toezicht op rij schoolhouders mogelijk te maken, haalde van een beperkt districtenstelsel, is niet meer in stemming gebracht. Toen de rege ring het niet in behandeling wilde nemen, hebben de fracties van de P.v.d.A. en D’66 het als initiatiefvoorstel ingediend. Na een Kamerdebat van twee dagen bleek echter de kans van slagen nihil te zijn, zodat de initiatiefnemers het introk ken. Wel werd een motie-Kolfschoten aangenomen die er op aeerkomt dat de nieuw gekozen Kamer direct na de ver kiezingen bijeen zal komen om de moge lijkheden te onderzoeken van een even tuele aanwijzing van een formateur door een meerderheid van de Tweede-Kamer- leden. Hoe komt het dat de zo ambitieus opge zette Grondwetsherziening als een nacht kaars dreigt uit te gaan? Een Grondwets herziening is in zekere zin een luxe. Veel belangrijke staatsrechtelijke vernieuwin gen kunnen ook zonder Grondwetswijzi ging bereikt worden. Zo is inmiddels de verantwoordingsplicht van de burgemees ter ingevoerd bij de wet en is de op- komstplicht afgeschaft. In de jaren’50 heeft de toen ingestelde staatscommissie-Van Schaik reeds voor stellen tot Grondwetsherziening gedaan, maar daar gebeurde eigenlijk niets mee. Een departementale commissie kwam in 1966 met het discussiestuk „Proeve van een nieuwe Grondwet” waar allerlei po litieke partijen en maatschappelijke in stellingen hun officiële commentaar op leverden. De politieke druk op het serieus door een Grondwetsherziening steeds roerende zóveel water toevoeg gen, dat dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes laten stoven. Opdienen met aardappelpuree of rijst ianrnBeXBmnet Vis houdt fit5 sla en schijven sinaasappel. '‘Zh. tij D’66, die staatsrechtelijke hervormin gen in het vaandel droeg, een opmerke lijke verkiezingswinst boekte. De recht streekse verkiezing van een minister-pre sident en invoering van een districtenstel sel zou zonder Grondwetsherziening niet mogelijk zijn. De regering-De Jong ging er toe over in 1967 de staatscommissie Cals-Donner te benoemen. Deze commis sie bracht gisteren haar eindrapport uit. De balans voor de partiële Grondwets herziening van dit jaar is pover: een paar onbetekenende aanpassingen, zonder directe urgentie met als enig materieel punt de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Waarbij dan nog de pendant, de leeftijdsverlaging voor het passief kiesrecht, de eindstreep niet wist te halen. IJSSELMUIDEN. De 12-jarige Jan van Dieren uit IJsselmuiden is maandag avond om het leven gekomen toen een onverlichte kar waarop hij met enige an dere kinderen zat, werd aangereden door een personenauto. De 12-jarige Gerrit vahl, eveneens uit IJsselmuiden, die ern stig werd gewond, overleed vannacht in een ziekenhuis. de eindstreep en zal dus dooi de straks gekozen volksvertegenwoordiging in be handeling genomen worden. Dan ligt er nog een wetsvoorstel tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 jaar. Wordt dit door de nieuw te kie zen kamers ook met twee-derde meerder heid aangenomen, dan zal bij de volgen de verkiezingen een groep jeugdige kie zers naar de stembus mogen komen. Het wetsvoorstel tot verlaging van de leeftijd bij het passief kiesrecht het recht om in vertegenwoordigende licha men gekozen te worden sneuvelde on langs in de Eerste Kamer. De formule ring bleek zo gekozen te zijn dat het mo gelijk werd voor een zestienjarige een Tweede-Kamerzetel te bezetten. Door het huwelijk wordt men meerderjarig en een huwelijk is al met 16 jaar mogelijk. Het denkbeeld dat een IC-jarige ook de volle vergoeding van 40.000 gulden per jaar zou genieten, deed menig Kamerlid huiveren Het wetsvoorstel werd afgestemd. De salarisregeling voor de Kamerleden vormt nog een apart wetsvoorstel, dat verder wel geen moeilijkheden op zijn weg zal ontmoeten. Hetzelfde geldt voor twee wetsvoorstellen met betrekking tot het Koninklijk Huis. Tenslotte is er een voorstel om Prinsjesdag drie weken te vervroegen. STAPHORST. De burgemeester van Staphorst zal een comité in het leven roepen voor de nazorg van poliopatiëntjes. Zij die dit comité financieel willen steu nen, kunnen hun bijdrage storten op de Raiffeisenbank te Staphorst rekening nummer 874156 t.n.v. de burgemeester van Staphorst (Nazorg polio). VENLO. De politie heeft nog geen spoor ontdekt van de ongeveer 25-jarige man. die gistermiddag een overval pleeg de op het grenswisselkantoor in het Ven- lose station en die kans zag met onge veer 20.000 in de drukte op het perron te verdwijnen. Even vóór halfvier verscheen de over valler van het loket, dat nog geen pant serglas heeft. De man duwde de 26-jarige lokettiste een pistool onder de neus, gaf haar een aktentas en eiste al het geld. Terwijl zij een greep in de kassa deed stelde zij het stil alarm op het Venlose nolitiebureau in werking. De overvaller bespeurde blijkbaar onraad en eiste de tas terug. Op hetzelfde moment begonnen de lokettiste en haar assistente luidkeels te schreeuwen. De overvaller verdween daarna tussen de treinreizigers op het perron. De overval gebeurde naast het kantoor van marechausse, dat door een glaswand van het grenswisselkantoor is gescheiden. De overvaller had echter een moment af gewacht dat de marechausses even afwe zig waren. Het vermoeden dat de over valler in een juist vertrekkende trein was gestapt bleek onjuist te zijn. Mr. A. M. Donner, een van de twee voorzitters van de commissie Cals- Donner, is maandagavond benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Minister-president De Jong hing hem de versierselen om tijdens een diner ter gelegenheid van het verschijnen van het eindadvies van die commissie over een grond wetsherziening. Ook de secretaris van le commissie, mr. H. Gritter, kreeg een onderscheiding. Hij is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Klompé van CKM vindt dat de Zuidmolukkers het volste recht hebben op een eigen identiteit en cultuurpatroon. Maar de groep zal zich binnen de Nederlandse samenleving wèl dienen aan te pas sen. Tydens de openbare commissievergadering van CRM over de Ambon nezenzorg wees de bewindsvrouwe er gistermiddag op dat zij in het eer biedigen van die eigen identiteit voor Nederlandse begrippen heel ver is gegaan. Als minister van Maatschappelijk Werk realiseerde zij namelijk destjjds de „woonwjjk-gedachte”, die voor haar gevoel erg veel te maken heeft met getto’s, „hetgeen toch wel bijzonder onnederlands is”. De minister staat op het standpunt dat van de Zuidmolukse bevolkingsgroep nooit verlangd kan worden dat zij geheel opgaat in de Nederlandse samenleving of haar cultuurpatroon verloochent. Dat mi nister Klompé niettemin een bepaalde rechtspositie voor de groep wil creëren, bleek uit haar mededeling dat zij op kor te termijn, tegen de herfst, tot een faci- liteitswetgeving wil komen waardoor Zuidmolukkers dezelfde rechten als Ne derlandse staatsburgers zullen krijgen. stellingen in radio en op tv naar voren te brengen. Over de voorlichting aan Zuidmolukkers die naar Indonesië willen en daarvooi door CRM financieel gedeeltelijk in staat worden gesteld, zei minister Klompé dat deze voorlichting zeer passief is. Zij zei, vóór alles de indruk te willen vermijden dat de Nederlandse regering graag de Zuidmolukkers naar Indonesië ziet ver trekken. Bovendien zullen Zuidmolukkers die willen repatriëren, van de zijde van de Indonesische ambassade op een zeer realistische voorlichting kunnen rekenen. „Pas als de Indonesische regering het li chtop groen heeft gezet, zullen wij financieel inspringen”, aldus de minister. De Zuidmolukkers zullen niet verplicht zijn van de wet „gebruik te maken”. Doen zij dat echter wel, dan zullen zij dezelfde rechten en plichten hebben als elke andere Nederlander met uitzonde ring van het kiesrecht en de dienstplicht Zij zullen uniforme paspoorten krijgen en geen visum voor het buitenland meer nodig hebben. Op vragen van commissieleden of de criminaliteit der Zuidmolukkers groter is dan die van de Nederlanders antwoordde minister Klompé dat men de groep der Zuidmolukkers vooral niet over één kam moet scheren, aangezien de groep een grote diversiteit bezit. Er zijn aanwijzin gen dat onder de Zuidmolukse jeugd een groeiende agressiviteit aanwezig is. Maar dat geldt voor de gehele Nederlandse jeugd, meent minister Klompé. Daarbij is het een bekend feit dat van groepen als deze de agressie zich vaak richt te- FIJNE SCHOTEL GEBAKKEN VIS MET GEMBER Snijd ±600g gefileerde vis aan stuk- i jes.zout ze en bak ze in weinig olie. 1 Snipper in aparte pan 1 ui,1 teentje k knoflook, 1 tomaat, 1 appel en 3 gembernootjesj daarna fruiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoe gen, flinke lepel bloem erover en Vraag recepten bij uw vishandelaar el bjj twlPcoduktisiMp voor V* en Vitpredukten. WauenurMweg 29, Den Haag. 30 In het pamflet worden de meningen, uit eigen ervaring opgetekend, die apert ver keerd zijn, rechtgezet. De stichting heeft de tekst in het Engels gesteld en een deel van de oplaag naar de Verenigde Staten gestuurd. Er wordt in het pamflet op gewezen dat je voldoende middelen van bestaan moet hebben. Dat wil zeggen dat je on geveer 25 gulden voor elke dag verblijf in Nederland moet hebben, want anders word je over de grens gezet. In Amster dam is het leven niet goedkoop, schrijft de stichting ter verduidelijking erbij, want juist zij die dat niet beseffen lopen de geringste kans door de stichting te kunnen worden geholpen. Andere verkeerde ideeën omtrent Am sterdam zijn dat het niet verboden wordt hasj te roken, dat politiemannen met bloemen in hun uniformen een soort flower-power uitdragen en dat iedereen hier Engels spreekt. De stichting Release spreekt in het pamflet verder over de geweldige wo ningnood en de hoge huren, die het juist voor buitenlanders moeilijk maken hier voor een korte tijd onderdak te krijgen. Doordat lang niet iedereen wat anders dan Nederlands spreekt, is de kans om hier werk te vinden al heel gering, nog ervan afgezien dat men daarvoor aller lei vergunningen nodig heeft. Al zitten er al weer heel wat mensen in jeans en suède op de trappen van het Dammonu- ment, ook deze zomer is het er verbo den te overnachten. het artsenexamen werd afgesloten. Men kon dan zich verder specialiseren of zich als huisarts vestigen. Deze situatie werd algemeen als niet langer houdbaar ge zien. Zowel de medische faculteiten als de beroepsorganisaties van artsen spra ken zich uit voor het artsexamen na zes iaar. waarna een verdere opleidine tot huisarts, specialist of sociaal-geneeskun- di»e zou moeten volgen. De minister koos echter voor een vorm waarbij de student na zes jaar zijn studie afsloot met het assistent- arts-examen, waarna in het zevende iaar differentiatie mogelijk zou zijn. Na het zevende iaar legt men dan het arts examen af dat recht geeft om de ge neeskunst uit te oefenen. Het betekent echter dat dan ook diegenen, die niet hebben deelgenomen aan de hüisartsop- leiding in het zevende jaar, zich als huis arts mogen vestigen. Daarbij komt nog, dat de studenten na het artsexamen in militaire dienst moeten, hetgeen voor de specialisten in opleiding een onderbre king van de studie betekent. De drie organisaties vrezen, dat door deze regeling de kwaliteit van de op leiding wordt ondergraven. De artsen, die niet de opleiding voor huisarts heb ben gevolgd, maar zich wel als zodanig vestigen. :iin volgens de drie organisa ties onvoldoende geschoold om optima?1 als huisarts te functioneren. UTRECHT. De dagelijkse besturen van de Christelijk Historische Unie en de Christelijk-Historische Jongeren-Orga- nisatie hebben maandag in een vergade ring in Utrecht „een aantal gerezen mis verstanden tussen de bestuursorganen „uit de weg geruimd”. Beide besturen hebben de innerlijke bereidheid uitgesproken tot normale ver houdingen te komen, aldus een commu niqué. De besturen zullen in een volgen de vergadering een aantal punten ver der bespreken. Het overleg vond „in goede harmonie” plaats en werd bijgewoond door de he ren R. J. H. Kruisinga en A. D. W Ti- lanus. Zoals bekend heeft de C.H.J.O. de me dewerking aan de verkiezingsacties van de C.H.U. opgezegd. ADVERTENTIE y ARNHEM. De Arnhemse gemeen teraad heeft gisteravond met 19 stemmen voor en 16 tegen het voorstel van B. en W. aangenomen om over te gaan tot drinkwaterfluoridering. BONN. De Westduitse regering re kent erop dat vóór de zomervakantie een akkoord met Den Haag tot stand zal ko men over het Groninger project voor de lozing van afvalwater in het Eems- en Dollardbekken. Besprekingen tussen Ne derlandse en Westduitse deskundigen hebben in Bonn vorige week de indruk gewekt dat Den Haag „op de weg van de geordende terugtocht” is, zoals staatsse cretaris Hartkopf van het ministerie van Binnenlandse Zaken het noemde. Al is -pk j t ste pijler voor die brug zou reeds gesla gen zijn. De regering in Bonn verlangt van de Nederlanders niet dat zij volledig gezui verd afvalwater lozen, maar ze staat er wèl op dat een zuiveringsinstallatie wordt gebouwd die het met betrekkelijk be perkte kosten mogelijk moet maken het afvalwater voor 80 percent te zuiveren, aldus de Duitse staatssecretaris. De in Nederland nog altijd niet gepu bliceerde onderzoekresultaten van de Westduitse professoren Rincke en Sey- fried zouden onder andere als uitkomst hebben gehad dat het Eems-Dollardbek- ken niet in staat is afvalwater van een om vang van 24 miljoen inwohersequiva- lenten zelf te reinigen, zoals volgens Ne derlandse berekeningen het geval is maar slechts een hoeveelheid van drie mil joen inwonerequivalenten. Allëen al de ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT. De artsenorganisaties zijn verontrust door een brief van mi nister Veringa van Onderwijs aan de Tweede Kamer. Hieruit blijkt dat de mi nister er niet voor voelt, de nieuwe op leiding voor huisartsen verplicht te stel len. De Landelijke Huisartsenvereni ging het Nederlands Huisartsengenoot schap en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst protesteren met klem hier tegen. Zij vinden dat de plannen voor de nieuwe huisartsenopleiding hierdoor ernstig worden bedreigd. Tot 1968 bestond de medische studie uit een zevenjarige opleiding die met Straks zal in ieder geval bij de melk- handel ongefluorideerd drinkwater ver- JSCRSen Op Sir aai OOR krijgbaar zijn. Dat zal worden geleverd door de Arnhemse zuivelfabriek Veco- mi. De fractie van de christelijke combi natie wist in een amendement te bedin gen, dat de prijs van het water, dat in flessen of kartonnen dozen zal worden geleverd, door de raad zal worden vast gesteld. Voorts, dat wanneer tegen die tijd (invoering verwacht men niet binnen het jaar) een meer aanvaardbare metho de tot verstrekking van ongefluorideerd water zal zijn ontwikkeld, deze ook ter discussie zal worden gesteld. In dit ver band denkt men aan een ontfluoriderings- apparaat op de tapkraan in de woning. Een amendement van de heer M. Vis ser (V.V.D.) werd met 19-16 stemmen verworpen. De heer Visser wilde eerst tot fluoridering overgaan wanneer een adequate mogelijkheid was gevonden tot het ter beschikking stellen van ongefluo rideerd water in de woning van degenen, die dat wensten. Daaraan verbond de heer Visser nog de voorwaarde, dat de prijs hetzelfde moest zijn dan van het gefluorideerde drinkwater en de kwali teit niet minder. stad Delfzijl met de noordelijk daarvan ontworpen haven zouden het zelfreini- gingsvermogen volledig opeisen. Staatssecretaris Hartkopf is van oor deel dat de eerste tekenen van een inves- tenringsteruggang als gevolg van het „smeerpijpproject” in de noordelijke Duitse badplaatsen al kan worden vast gesteld. Vooral op het eiland Borkum zou den de schadelijke gevolgen van de Ne derlandse voornemens merkbaar worden. Het grootste hotel van Nederland, het Alpha-hotel bij de nieuwe RAI in Amsterdam, wordt maandag door prins Bernhard geopend.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2