Egypte en Algerije veroordelen Jordanië JARRING SPREEKT IN Staatsburgers tweede klasse PARIJS MET RIAD congres Doodstraf geëist tegen Manson Bezoek van Tito poging van Vaticaan tot toenadering Oosteuropese landen Paus prijst grondwet van Joegoslavische staat Oproep van Jakir tot de postgiro da’s makkelijk! handig, die duidelijke VAN DAG TOT DAG „Indianen in Brazilië kunnen nu wettelijk worden uitgeroeid” Westpakistaans leger voor Op de vlucht Vrouwen in Brits veranderen VERDEDIGERS GAAN IN HOGER BEROEP Cruz president van Honduras „Geen vernieuwing van stalinisme” parlement willen „herenclub” Oppositieleider gearresteerd postgiro-overzichten van a uw betalingen en ontvangsten! commentaar op actuele zaken Zweedse antropoloog Persson: DINSDAG 30 MAART 1971 3 l Breuk (Van onze redacteur in Rome) Snel helpen i 4 Midden-Oosten ROME Voor het eerst in de geschiedenis weerklonk binnen de muren van het Vaticaan een volkslied uit een communistisch land. Het was ter ere van het bezoek van de Joegoslavische president Tito, dat de pauselijke muziekkapel het Joegoslavische volkslied liet horen, waarop ze overigens een week had moeten studeren. GASHAARDEN DRU haarden 20% korting nen worden verhinderd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 4. 1 Langer dan enig ander staatshoofd duur de het bezoek van president Tito aan paus Paulus. Om vijf voor elf reed de Joego slavische president het Pietersplein op en pas om half één verliet hij het weer. De enige geüniformeerde macht die paus Pau lus heeft overgehouden, de Zwitserse gar de, nam de honneurs waar. heeft gisteren in een lange politieke re devoering de Jordaanse regering verwe ten een even grote bondgenoot van de Verenigde Staten te zijn als Israel. Veel regeringen heulen met degenen die het Israëlische mes in de rug van de Ara bieren hebben gestoken, zei hij. Zolang De nuntius werd aangezegd het land met een te verlaten en daarmee kwam aan de diplomatieke betrekkingen tussen het Va ticaan en Belgrado een eind. nog een regeringen als de huidige Jordaanse uit naam van de Arabieren blijven spreken, kunnen de Arabieren geen noemenswaar- dige resultaten bereiken. Naar verluidt ging het anderhalf uur durende gesprek dat de paus en president Tito onder vier ogen voerden vooor een groot deel over de weer toenemende span ning in het Midden-Oosten. In zijn officiële toespraak tot de paus Het zijn speciaal de punten 4 en 5, die nu de regering wettelijk het recht geven om te doen wat ze willen. Protesteert er niemand, dan wordt er wel naar de nationale veiligheid of hogere interessen De komst van Tito in het Vaticaan be tekende een eerste staatsiebezoek van een communistisch staatshoofd aan de opvol ger van Petrus. Weliswaar hebben in vroe ger jaren de Russische president Podgorny en de Roemeense regeringsleiders een be zoek aan paus Paulus gebracht en eerder was Kroesjtsjev door paus Johannes XXIII ontvangen. Dit waren echter geen staats bezoeken geweest met al die plechtigheid die gisteren ten toon werd gespreid. Joegoslavië is ook het enige communis tische land in Europa dat normale diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan onderhoudt. Overigens is buiten Europa alleen Cuba nog met het Vaticaan verbon den. recht hebben en niet de plicht tot militai re dienst dragen. Dat is een discriminatie waarvoor moeilijk doorslaggevende argu menten te vinden zijn. De staatsburger van Zuidmolukse afkomst zal op die ma nier immers toch een tweede-rangsburger blijven, die wel zijn eigen identiteit heeft opgegeven maar door het verstoken blij ven van kiesrecht en dienstplicht een stempel blijft dragen dat hem van andere staatsburgers onderscheidt. De minister deelde mede dat twintig percent van de Zuidmolukkers het Ne derlanderschap heeft aangevraagd of reeds verkregen. Dit percentage is betrek kelijk hoog, een reden te meer om aan dat Nederlanderschap geen discriminerende afbreuk te doen. Volgens de reportage van deze open bare vergadering heeft geen der commis sieleden aanmerking op dat „gekleurd Ne derlanderschap” gemaakt. Dat valt te be treuren, omdat nu de minister ook geen aanleiding heeft gehad die discriminatie te argumenteren. Er is geen enkele reden te bedenken om kleurlingen, waar van daan zij oorspronkelijk ook gekomen zijn of waar hun voorouders ook hebben ge woond, te eeuwigen dage met een ver minkt staatsburgerschap af te schepen. Als men, zoals de minister, op het stand punt staat dat volledige integratie en as similatie van Zuidmolukkers in onze sa menleving de ideale oplossing zouden vor men, moet men aan de enkelingen die deze weg willen gaan geen hinderpalen in de vorm van onthouding van burger rechten in de weg leggen. Het is trou wens de grote vraag of de Grondwet een dergelijke degradatie van staatsburgers wel gedoogt. De Zuidmolukkers die tot het inzicht komen dat hun streven naar een eigen Zuidmolukse staat een illusie is en die besluiten voorgoed in Nederland te blijven leven en werken, zouden door het verknipte staatsburgerschap dat hun geboden wordt in precies dezelfde positie komen als de landsverraderlijke Neder landers die door hun oorlogsdaden na mei 1945 via de bijzondere rechtspleging hun kiesrecht verspeelden. Mogen we dan even herinneren aan de oorlogsdaden van de Ambonnezen? Zij schreven een eigen hoofdstuk in de Nederlandse strijd om de vrijheid. verwezen, zo verklaarde de heer Persson in een commentaar. En vergeet daarbij niet dat, volgens de declaratie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties, zelfs het gedwongen verplaatsen van mensen onder de definitie voor vol- kenmoord valt. Het is van groot belang wat de Vere nigde Naties hieraan gaan doen, en ook het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. In een kortgeleden verschenen rapport van het Internationale Rode Kruis in Genève stelde men vast, dat een hulp actie voor de ongeveer 50.000 indianen in Brazilië zo snel mogelijk op gang ge bracht diende te worden. Weliswaar heb ben we geen gevallen van uitroeiing met eigen ogen kunnen constateren, zo schreef men toen, maar als niet snel wordt ge holpen, is het niet meer nodig. Dan zijn er geen Indianen, en daarmee ook geen Indianenproblemen meer. poging om hard terug te slaan. Hij be noemde de gevangen aartsbisschop tot kardinaal. Deze stap van de r.-k. kerk deed voor de Joegoslavische regering de deur dicht. LONDEN, (DPA) Het conservatie ve lagerhuislid Anthony Fell gaat het deze week opnemen voor zijn 26 vrouwe lijke collega’s die zich achtergesteld voelen. De vrouwelijke volksvertegenwoordi gers beklagen zich erover dat de man nelijke parlementsleden over allerlei fa ciliteiten, variërend van vele badkamers tot een kapperssalon, beschikken terwijl de vrouwen het met één badkamer moe ten doen. Dit wordt vooral gevoeld tij dens nachtelijke marathonzittingen. De mannen slagen er dan in, fris en mon ter te blijven, terwijl de vrouwen moe en warm het debat moeten uitzitten. Voor hun stelling, dat het Lagerhuis in feite een soort herenclub is, voeren de vrouwen als bewijs aan, dat zich achter bepaalde deuren, waarop staat „alleen voor parlementsleden”, de herentoilet ten bevinden. verklaarde president Tito ten slotte met zoveel woorden dat Joegoslavië vitaal belang heeft in de verwerkelijking van een duurzame vrede in Europa en in het Middellandse Zee-gebied. Zoals bekend gingen de gesprekken die Tito eind vorige week met de Italiaanse regeringsleiders en met de op doorreis naar Frankrijk afgestapte Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad eveneens over dit thema, dat voor Joegoslavië van groot gewicht is. De dialoog in Rome herinnert aan de dramatische breuk tussen Joegoslavië en het Vaticaan van na de oorlog, een breuk die pas in 1966 tot een modus vivendi leid de. En in het afgelopen jaar tot een com plete harmonisering van de toestand. De breuk was ontstaan toen president Tito eens en vooral paal en perk wilde stellen aan de pogingen van de kerk om zich tegen zijn regime te verzetten. De toenmalige aartsbisschop van Zagreb, mgr Stepinac, had in 1945 in alle kerken in het land een herderlijke brief laten voorlezen, waarin hij de gelovigen meedeelde dat de grondwet van de nieuwe socialistische staat voor de kerk niet aanvaardbaar was Stepinac werd daarop na enige tijd ge arresteerd. Hij werd verooordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf wegens collabo ratie. Na vijf jaar werd de straf gewijzigd in verbanning naar een eenzaam dorp. In 1952 deed de toenmalige paus Pius XII een Egypte heeft Jordanië veroordeeld we gens „maatregelen tegen Palestijnen in Jordanië, die op hun uitroeiing zijn ge richt”. Radio-Cairo haalt een officiële verkla ring aan waarin een beroep wordt ge daan op alle Arabieren „standvastig aan de zijde van de Palestijnse verzetsbewe ging” te staan. Op koning Hoessein van Jordanië wordt aangedrongen in te grij pen en „een nieuwe vernietiging van Ara bische levens” te voorkomen. President Boumedienne van Algerije Met hun hebben en houden op een ossewagen vlucht een Oostpakistaan- se familie uit de hoofdstad Dacca. Dit is een van de weinige foto’s die tot dusver het door burgeroorlog ver scheurde land kon worden uit gesmokkeld. Pjotr Jakir, de 48-jarige zoon van de vroegere bevelhebber van de Russische strijdkrachten in de Oekraïne Ion Jakir, waarschuwt tegen wat hij noemt het „opnieuw indringen van het stalinisme in het politieke, sociale en culturele le ven van ons land”. Afschriften van de brief zijn ook in handen gespeeld van westerse journalisten. Het Russische par tijcongres begint vandaag in Moskou. De vader van Jakir werd posthuum gerehabiliteerd onder het bewind van Nikita Kroesjtsjev die Stalin op het 20- ste partijcongres in 1956 veroordeelde. Jakir zelf heeft vanaf zijn veertiende jaar in totaal veertien jaar in werkkam pen doorgebracht. De Chinese dagbladen en radio Peking zijn weer een offensief begonnen tegen het revisionisme en het sociaal-imperia- lisme van Moskou. Ze beschuldigden de Sovjet-Unie van „stellingname tegen het dialectische materialisme en tegen de proletarische revolutie. De Sovjet-Unie groepeert de andere socialistische staten binnen het sociaal imperialisme en het koloniaal bewind”, aldus de Chinese kri tiek. Evenals in 1966 zal China geen delega tie sturen naar het 24ste congres van de communistische partij van de Sovjet- Unie. Zajat verklaarde na afloop van het ge sprek dat „Jarring ons niets had te vra gen en ook niets nieuws te bieden. Hij zei alleen dat hij 50 dagen lang in New York had gewacht op het Israëlische ant woord op een van zijn voorstellen van 8 februari. Ons antwoord heeft hij op 15 fe bruari al ontvangen en hij achtte het po sitief. Ik ben er zeker van dat Jarring vandaag nog naar New York zal terug keren als hij weet dat het antwoord van Israel komende is”. Gunnar Jarring zelf weigerde enig commentaar te geven. Hij zei enkel dat hij terugging naar Moskou. Riad zal don derdag in Parijs een gesprek hebben met de Nederlandse Minister van Buitenland se Zaken Luns. TEGUCIGALPA (Reuter). De 68-jarige jurist Ramon Emesto Cruz is na een nek aan nek verkiezingswedloop gekozen tot president van Honduras. De geringe op komst van de kiezers (ongeveer 50 percent) is mogelijk verklaarbaar doordat de ver schillen tussen de Nationale Partij, die aan de regering was en de oppositievoerende liberalen moeilijk zijn te ontdekken. Linkse groeperingen en de ondergrondse communistische partij, die zich niet kon den laten registreren voor de verkiezingen omdat ze niet aan de zware eisen van de kieswetten voldeden, hadden de kiezers op- gerodpen niet naar de stembus te gaan uit protest tegen „de overheersing door de partijen van de oligarchie”. SEVILLA, (Reuter) Alejandro Ro jas-Marcos, een vooraanstaande opposi tieleider in Spanje, is in Sevilla gearres teerd omdat hij in een toespraak kritiek heeft geuit op het Franco-regime. Tegenover studenten van de universi- teit in Sevilla had hij, zoals hij het noemde, het repressieve beleid van de regering aangevallen en gezegd dat het noodzakelijk is te vechten voor de rech ten van de mens in Spanje. Rojas-Mar- cos, advocaat en zakenman, is familie van de Spaanse minister van Binnen landse Zaken Garicano Goni. PARIJS (Reuter) De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Riad, heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Parys een onverwacht onder houd gehad met de V.N.-afgezant voor het Midden-Oosten, dr. Jarring. Deze kwam uit Moskou, waar hij Zweden als'ambassadeur vertegenwoor digt. Jarring zocht Riad in diens hotel op in gezelschap van Egypte’s perma nente gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Zajat. Enkele uren tevoren had Riad de toestand in het Midden-Oosten besproken met zijn Franse ambtgenoot, Maurice Schumann. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Charles Manson, de leider van een „mystieke” groep van voornamelijk vrouweiijke „hippies” is gisteren met drie van zijn vrouwelijke volgelingen ter dood veroordeeld in een van de gaskamers van Californië. De uit voering van het vonnis zal echter nog maanden, zo niet jaren, op zich laten wachten, omdat Mansons advocaten hebben aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan, en ook omdat de doodstraf in Californië al enige jaren niet meer ten uitvoer is gelegd. Charles Manson, die onlangs zijn lan ge haren afschoor, werd gezien als een vlees geworden duivel, die voor vele Ame- ---- Tijdens een openbare vergadering van de commissie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk over de Ambonne- zenzorg is weer eens duidelijk gebleken, hoe moeilijk oplosbaar sommige detail- vraagstukken van de kwestie der in ons land verblijvende Zuidmolukkers eigen lijk zijn. Minister Klompé stelde de moeilijkheid duidelijk in het licht. Zij uitte aan de ene kant haar afkeer van de aparte woonoor den, die volgens haar gevoel op getto’s lijken, maar moest aan de andere kant toegeven dat de Zuidmolukkers het vol ste recht hebben op het bewaren en cul tiveren van hun eigen identiteit. Als de Zuidmolukkers niet in de Nederlandse sa menleving willen integreren, omdat zij door hun betrekkelijk kleine aantal dan daarin geruisloos zouden verdwijnen, blijft er niets anders over dan hun de gelegenheid te geven zich als groep afzon derlijk te ontwikkelen, maar dan zijn die „getto’s” onvermijdelijk. De tussenvorm tussen woonoorden en volledige integra tie, de woonwijken die voor Zuidmolukse gezinnen zijn gereserveerd, verliest het aspect van „getto’s” al evenmin. De nadruk moet, volgens de minister, gevestigd blijven op de vrijwilligheid. Daarom wil zij in het najaar (verkiezin gen en kabinetsformatie dienende) komen met een faciliteitenwetgeving, waarvan Zuidmolukkers naar believen gebruik zul len kunnen maken. Die wetgeving moet hen helpen bij de verwezenlijking van hun eventuele verlangen, rich in de Neder landse samenleving in te passen en vol waardig Nederlands staatsburger te wor den. Willen zij dat niet, dan moeten zij de gelegenheid hebben in het kader van hun eigen groep hun eigen identiteit volledig te handhaven, maar dan moet er toch een weg worden gevonden om die groep op een of andere manier zo volledig mogelijk deel te doen hebben aan de Nederlandse maatschappij. Merkwaardig genoeg bleek minister Klompé er toch nog vanuit te gaan, dat zelfs een vrijwillig integrerend Zuidmo- lukket bij de verwerving van het Neder landse staatsburgerschap niet alle rech ten en plichten zal verkrijgen die andere Nederlandse staatsburgers hebben. De Zuidmolukker zal namelijk geen kies- VVVVVVV\A/VW\^AJVVVVVVVVVVVVVVVVVIA/WV\/VVV%A/VVVVV\/VVVVVVVVVWV\AAA/VVVVV\/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV WVWVVWVVVVVVWVVVVVIMVIAAR/WVVtA/V^AAR/VWVVVVVWVVVVtfVVVVVVVVVVVVVVVVUVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV MOSKOU, (Reuter, AFP en DPA) Kort voor het begin van het 24ste partij congres in Moskou heeft de zoon van de beroemde Russische generaal Jakir die het slachtoffer werd van zuiveringsac ties in 1937 een open brief naar het Kremlin gestuurd. Daarin roept hij op niet tot een „wederopstanding van het stalinisme” te komen. Boumedienne herhaalde het Algerijnse standpunt dat Palestina en Jeruzalem niet kunnen worden bevrijd door interna tionaal optreden, maar alleen door vech ten. Hij betreurde het gebrek aan een heid in de Palestijnse verzetsbeweging, iedere Arabische hoofdstad herbergt een Palestijnse partij, zei hij. Er zijn krach ten aan het werk die zich verzetten te gen eenmaking van de beweging uit vrees dat deze zo machtig zou worden dat „bepaalde oplossingen” zouden kun- rikanen precies datgene vertegenwoordig de wat men in de „hippies” en andere „langharigen” zag: iemand die alleen al door zijn uiterlijk „verdacht” was, die voor niets deugde wat de Amerikaanse samenleving prijs op stelt en zijn blijk baar passieve aandeel in de moord op de film-actrice Sharon Tate en zes anderen scheen het gevoel van deze Amerikanen te sterken dat „dus" alle „hippies” en „langharigen” misdadigers waren. Terwijl de jury haar oordeel bekend maakte (in afwezigheid van Manson zelf) bevonden zich buiten het gerechts gebouw een groep van zes kaalgeschoren meisjes, die zich daar al zes weken pos teerden, en die nu dreigden met een zelf verbranding wanneer het vonnis werd uit gevoerd. Zij waren de restanten van Man- sons eertijdse aanhang, toen hij nog de scepter zwaaide als een zelf-uitgeroepen „Christus” over een groep van jonge meisjes, die hij blijkbaar volledig in zijn ban had. Het proces-Manson was van meet af aan een bizarre juridische vertoning. Manson werd tenslotte het recht ontzegd om als zijn eigen advocaat op te treden. Hij bleef echter luid tijdens de rechtszit tingen protesteren en gaf de drie meisjes die met hem terecht stonden vaak aan- wijzigingen wat zij wel, en niet moesten zeggen. De meisjes verschenen, blijkbaar op zijn aanwijzingen, met getekende kruisen op hun voorhoofd, knipten zich zelf tenslotte ook bijna kaal in navolging van de „leider” die zij blijkbaar nog steeds trouw waren, en hun wandelingen door de lange gangen van het gerechts gebouw gingen steeds gepaard met uitda gende liederen liederen die gisteren na de uitspraak van de jury achterwege ble ven. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Brazilië heeft nu openlijk en officieel de uitroeiing van In dianen wettelijk gerechtvaardigd. Door een nieuwe wet is er sprake van een situatie die tien maal erger is dan de apartheidwetgeving in Zuid-Afrika. Dit verklaarde de Zweedse antropoloog Lars Persson, die al eerder regelmatig attentie heeft gevraagd voor de mensont erende toestanden waaronder de Brazi liaanse Indianen schijnen te leven. Hij is de man, die de wereld er in 1969 op opmerkzaam maakte dat de Brazi liaanse regering vliegtuigen van het type „Caribou” had aangeschaft, om daarmee via de boordkanonnen het Indianenpro bleem op te lossen. Wat hij nu wereldkundig wil maken is het in kracht treden van een nieuwe wet in Brazilië, die al op 8 november 1970 door het parlement werd goedgekeurd. Persson is via de Amerikaanse vereni ging van antropologen in het bezit geko men van de tekst. De wet omvat bepa lingen betreffende bevolkte gebieden en andere territoria en geeft in vijf punten oorzaken aan die het mogelijk maken de Indianen desnoods met geweld, van hun gebieden te kunnen verdrijven. Deze vijf punten zijn: 1. Het verhinderen van oorlogshandelin gen tussen stammen; 2. Het bestrijden van epidemieën die stammen kunnen uitroeien; 3. Het voorkomen van wantoestanden, waardoor de integriteit van de stam of het individu in gevaar kan komen: Het beschermen van de nationale ze kerheid door speciale maatregelen en 5. De ontwikkeling en exploitatie van be paalde gebieden mogelijk te maken voor hogere nationale interessen. Paus Johannes XXIII probeerde de scha de te herstellen, en met succes. Tot dit succes droeg ten slotte bij dat kardinaal Stepinac overleed. Daarmee was de zonde bok van het toneel verdwenen. In 1966 kwam toen een modus vivendi tot stand, waarbij de kerk beloofde zich in het land te zullen beperken tot haar religieuze taak De Joegoslavische staat erkende anderzijds de geestelijke rechten van de kerk in het land. In 1970 werd het document vernieuwd zon der dat opnieuw deze uitdrukkelijke voor waarden erin werden opgenomen. De proefperiode was kennelijk voor ’t regime van president Tito ten einde Dat paus Pau lus VI desondanks uit zichzelf nog eens de Joegoslavische grondwet bejubelde om zijn humane waarden bewijst dat het de r.-k kerk er om te doen is in een goed blaadje in de communistische wereld te komen. Consulaat De Japanse regering heeft be kendgemaakt, dat op 1 april in de Rus sische stad Leningrad een Japans con- sulaat-generaal zal worden geopend. Wolkbreuk. Bij een wolkbreuk die boven de Braziliaanse stad Rio de Janeiro los barstte. zijn 35 mensen omgekomen. Er zijn voorts tientallen gewonden. De ma teriële schade loopt in de miljoenen. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68. Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3