s NAAST VELSEN LEVERT NU OOK DIEMEN STROOM AAN NOORD-HOLLAND Prins Bernhard stelt nieuwe PEN-cen trale i in gebruik e Schone”rook door stoken door aardaas Nota-Klompé ontmoet grote weerstand Gas Unie bouwt groot compressor-station in Beverwijk De kleine mode groeit uit haar kleren WIERINGA MODE d o n >21 F Damdetachement dubbel sterk B v van mening in Genève Capaciteit 1 miljoen m3 Russen veranderen per uur Parijse autosalon gaat toch door ww zi D DINSDAG 30 MAART 1971 4 WATERSPORT Regionale omroepen VERONTREINIGING Bi LEK K< Niet-Franse fabrikanten zullen wegblijven Ontwapeningsconferentie OM Kleine mode is werkelijk groot geworden. Wat die kleine mode is? Pulls, vesten; bloesjes, rokken, hot-pants, pantalons, hesjes, enz. Veel met u-halzen, vetersluiting of picotgarnering. Het kombineer- goed dus, waarmee u zich elke dag een ander gezicht geeft. Dat wordt de trend! Er is heel veel. Kom maar eens kijken hoe die gegroeid is, die kleine mode. A0 (Van een onzer verslaggevers) Om aan de toenemende vraag naar elek triciteit te kunnen voldoen, moet de PEN zoals alle elektriciteitsbedrijven con stant van vergroting van het produktie- vermogen bouwen. Toen in 1959 de jongste uitbreiding van de centrale Velsen in het laatste stadium verkeerde, werd de bouw van centrale Velsen 2 in uitvoering geno men en nog voordat deze in 1964 bedrijfs klaar was, stonden verdeer plannen voor uitbouw al vast. De centrale in werking. De rook ziet er smeriger uit dan het in werkelijk heid is. Er wordt met aardgas ge stookt en daardoor is deze wolk vrij van zwaveldioxyde. De pijp ligt in lijk uiti laa: le de voc zod «en ge sic in Zi< toi sle de 1 ber Va: tief I wa: Gel om on^ per Oss zev bij con het bra nor D bel< uur Hie bezi tral en den Ver O nep stee 13.1 Via rav mei zijn B heu san Boe mal mei ’s a' mei mee mr. IJ zui; oms wijl Uit sen hou sin; de dag der hee ma: BLOEMENDAAL/DIEMEN Voor de PEN in Bloemendaal zal het donderdag 1 april een belangrijke dag zijn, ’s Morgens om elf uur zal prins Bernhard de nieuwe centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf voor Noord-Holland in Diemen officieel in gebruik stellen. Deze centrale, kosten ruim 200 miljoenen en waarvan de bouw ongeveer vier jaar heeft ge duurd, heeft een vermogen van 386.000 kilowatt. De totale capaciteii van de centrales Diemen en Velsen, waarmee de provincie Noord-Holland met uitzondering van Amsterdam en Texel van stroom wordt voorzien, be draagt 1.235.000 kilowatt. D De kan bre: kon Ii Wij tor’ aan taal geb gev mai gen noe W ber in biui D Urn was nog gev rijk IJrn Ii gini slee „Ge slej Bij een studie in 1960 kwam men tot de conclusie dat de energie-afname rond 1970 nog meer vermogen zou eisen. Alle moge lijkheden werden onderzocht en besloten werd voor de nieuwe centrale niet Velsen, maar de Overdiemerpolder te kiezen. In het voorjaar van 1966 werd een begin ge maakt met het bouwrijp maken van de polder: een achteneenhalve meter dikke veenlaag moest worden afgegraven en worden vervangen door een tien meter dik zandpakket. Bijna vijf miljoen kubieke me ter zand, dat afkomstig is van de IJssel- meerbodem nabij het eiland Pampus. Het veen werd buitendijks in het IJmeer ge stort, waardoor een schiereiland en een klein eiland ontstonden, welke te zijner tijd een recreatieve functie (watersport) zullen gaan vervullen. Met de eigenlijke bouw van de centrale maakte men in de zomer van 1967 een begin. Het was 12 juni, toen de commis saris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, de eerste van 1700 palen aan de oever van het IJ-meer sloeg. Ja nuari 1970 leverde de eerste van de twee produktie-eenheden van de centrale de eerste energie. Oktober van het vorig jaar, toen ook de tweede eenheid aan de pro- duktie deelnam, was de centrale gereed. De voornaamste reden niet in Velsen, maar in de Overdiemerpolder te bouwen is de aanwezigheid van voldoende koelwater. Het koelwatercircuit over de Diemerplas en het Amsterdam-Rijnkanaal, is voldoende voor de koeling van de twee nu in werking zijnde produktie-eenheden. Wanneer de centrale verder wordt uitgebouwd er is ruimte voor uitbreiding tot minstens twee miljoen kilowatt is het nodig het IJmeer in de circulatie te betrekken. De pompen van de centrale voor het aanzuigen van koelwater hebben capaciteit van 21.000 ku bieke meter per uur. de aanvliegroute voor Schiphol en vanwege de grote hoogte zijn op 54, 83, 113 en 140 meter lichten aange bracht. Olie wordt alleen onder bijzondere om standigheden gestookt, want de Nederland se Gasunie levert het te verbruiken gas geraamd op vijfhonderd miljoen kubieke meter per jaar op basis van „afschakel- baarheid”. Dat wil zeggen dat de levering wordt onderbroken, wanneer in de winter de gemiddelde dagtemperatuur onder het vriespunt daalt. Het huishoudelijk gasver bruik zal in die omstandigheden zo sterk stijgen, dat de capaciteit van het net geen transport voor de centrale meer kan ver werken. In dat geval wordt de centrale overgeschakeld op het stoken met olie, waarvooi twee opslagtanks zijn gebouwd elk met een inhoud van twintig miljoen liter. Een dijk rondom de tanks moet in geval van een lek voorkomen dat de olie het centrale terrein zou overstromen. Bin nen deze ring kunnen nog eens twee tanks worden bijgebouwd. Het aantal personeelsleden van de cen trale bedraagt 120. In Diemen kan naar verhouding met een geringe bezetting worden volstaan, doordat bepaalde werk zaamheden worden verricht door de afde ling in Velsen. Voor de 120 in Diemen is een moderne en goed geoutilleerde kantine aanwezig, waarin ook speciale bijeenkom sten en filmvoorstellingen kunnen worden gehouden. Vanaf rijksweg 1 (Amsterdam-Naarden) is de centrale herkenbaar aan de bijna honderd vijf tig meter hoge schoorsteen. Het vormt een kostbaar onderdeel van«de cen trale: het 3500 ton wegende bouwwerk, waarvoor 96 heipalen met een totale lengte van ruim twee kilometer zijn geheid, kost twee miljoen gulden. De centrale wordt onder normale omstandigheden uitsluitend met aardgas gestookt. Het rookgas dat de betonnen pijp verlaat, temperatuur bij gas 130 en bij olie 160 graden Celsius, bevat geen zwaveldioxyde. De hoogte van de pijp zou daarom lager kunnen zijn, maar er is rekening gehouden met het stoken op olie, waarbij wel zwaveldioxyde vrij komt en in welk geval de pijp aan een voorgeschre- ven hoogte moet voldoen om de omgeving niet te verontreinigen. ding met een diameter van 90 centime ter is reeds in 1969 gelegd, terwijl de tweede gasbuis (diameter 106 centime ter) dit jaar in het Noordhollandse land wordt ingegraven. In de grond rond het station komt een netwerk van schakelin gen om de buizen die naar de diverse vérbruikgebieden leiden aan te sluiten op de hoofdleidingen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Nerderlandse Gas Unie begint volgende maand met de bouw van een groot compressorstation aan de Nieuwendijk, ten oosten van Be verwijk. Dit station, dat de gasdruk in de leidingen van Medenblik naar Voor schoten (Zuid-Holland) op peil moet hou den zal in oktober 1972 in gebruik wor den genomen. Het is het vijfde compres sor-station van de Gas Unie in ons land. In Ommen, Wieringermeer, Ravenstein, en Oldenboorn verrezen reeds eerder der gelijke stations. Het station in Beverwijk krijgt een capaciteit van 1 miljoen ku bieke meter gas per uur. De Nederlandse Gas Unie kocht on langs aan de Nieuwendijk een stuk grond van 7 1/4 hectare, waarvan er zes wor den gebruikt. Het resterende gedeelte van het aangekochte terrein wordt door de Gas Unie in pacht uitgegeven. De Gas Unie hoopt in april met de bouw van het compressor-station te kunnen beginnen, nadat de gemeente Beverwijk de bouw vergunning heeft verleend. Rond het sta tion komt een groenzone van 40 meter breed. In het gebouw worden 2 machines ge plaatst van elk 15.000 pk. Uitbreiding met een derde machine is mogelijk. De twee machines zouden de druk in twee leidingen op peil gaan houden. Een lei- PARIJS, (AFP) De Parijse autosa lon van 1971 gaat door, zo heeft het or ganiserende comité gisteren bekendge maakt. Hij wordt gehouden van 7 tot 17 oktober. Naar wordt vernomen, hebben de buitenlandse fabrieken besloten er niet aan deel te nemen. GENÈVE. (Reuter en ANP) De Sov- jet-Unie heeft op de ontwapeningsconfe rentie in Genève het Russische standpunt dat chemische en bacteriologische wapens samen in één verdrag moeten worden verboden, laten varen. Dit is vandaag in conferentiekringen in Genève vernomen. De Russische delgatie zou een ontwerp resolutie hebben opgesteld, waarin wordt voorgesteld eerst te komen tot een ver bod van bacteriologische wapens. In Genève verwacht men dat het Rus sische ontwerp vandaag ter tafel zal komen. (Vervolg van pagina 1) De verwachtingen zijn dat de nota Klompé op grote weerstand zal stuiten, zowel bij de Kamerleden als bij de ver schillende initiatiefnemers in ons land, welke alle zonder uitzondering op artikel 47b van de omroepwet, een volledig zelf standige omroep zijn gebaseerd. Van V.V.D. en P.v.d.A. is al bekend dat zij zich tegen de nota-Klompé zullen keren. De K.V.P. heeft nog geen stand punt bekendgemaakt. De voornaamste aanvragers van een zendmachtiging voor een lokale of regionale omroep, waaron der de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en de regio’s Brabant en Kennemerland wijzen een 47a omroep beslist van de hand. Op initiatief van de stichting Regionale Omroep Kennemerland zullen de verschillende b-initiatiefnemers voor een congresdag worden uitgenodigd. Op het onlangs onder auspiciën van het Na tionaal Overlegorgaan voor de Geweste lijk Cultuur in Zwolle gehouden congres over regionale omroepen zijn daartoe de eerste contacten gelegd. In het ontwerp wordt het standpunt van de minister nader gemotiveerd met de overweging, dat een regionale omroep onder de NOS gebruik kan maken van bestaande verworven kennis en bestaan de technische apparatuur, zodat hij goed koper kan functioneren dan wanneer hij geheel zelfstandig zou zijn. Bovendien wordt op deze wijze de coördinatie met de landelijke uitzendingen vergemakke lijkt en isolatie die zou kunnen leiden tot mindere kwaliteit voorkomen. W e 1 vindt de minister dat het programmabe leid in vrijheid in de regio moet worden vastgesteld. De minister wil geen reclame in de regionale uitzendingen; eveneens ver werpt zij subsidiëring door lagere over heden Een van haar belangrijkste argu menten om reclame af te wijzen is ge legen in de overweging, dat de belangen van de pers ernstig zouden worden ge schaad. In het ontwerp wordt een schema ge geven van voorzieningen, die bij de in voeringen van regionale omroep zouden kunnen worden toegepast. Volgens dit schema zou de bestaande regionale om roep noord en oost gesplitst worden in drie onderling onafhankelijke stations, één voor Friesland, één voor Groningen Drente en één voor OverijsselGelder land met respectievelijk 7, 9 en 9 uur zendtijd per week. Groot-Amsterdam. Rijnmond en Groot-Den Haag zouden elk een zender krijgen, elk voor 7 uur per week. Noord-Brabant zou één station krijgen met vier kleine zenders en in to taal 7 uur per week zendtijd. De bouw en installatie van de benodig de stations zou ongeveer drie jaar in be slag nemen. De financiële middelen moe ten worden gevonden uit de omroepbij dragen en STER-opbrengsten, hetgeen uiteraard de armslag van de omroep verenigingen en met name van Hilver sum 3 zal gaan beknotten; de hoogte van de omroepbijdragen ligt namelijk al voor langere tijd vast. AMSTERDAM. Met het oog op de te verwachten grote stroom jeugdige toe risten heeft de Amsterdamse politie weer een Damdetachement gevormd waar van de sterkte vergeleken met het afge lopen seizoen is verdubbeld. Uitgezonderd het kader zal het deze zo mer zestig man omvatten tegen 32 vorig jaar. De surveillance, die op maandag 5 april begint, wordt uitgebreid tot de om geving van de Dam dat wil zeggen, het gehele gebied waar het op 24 augustus vorig jaar van kracht geworden slaap- verbod geldt. Het detachement wordt in drie fasen opgebouwd en bereikt zijn volle omvang in het hoogseizoen. De surveillance start met 24 man, waarna op 24 mei een ver sterking tot 42 en op 19 juli tot 60 man volgt. Er zal in een zesgroepensysteem van zeven uur ’s morgens tot twee uur ’s nachts worden dienst gedaan. In een nota aan de gemeenteraad over de Dam stellen B. en W. dat het stre ven erop zal zijn gericht onder de jeug dige toeristen een gedragspatroon te be vorderen, dat zowel voor henzelf als voor anderen aanvaardbaar is. Naast de bloem bakken op de muur achter de pyloon zul len ook op de treden bij het monument bloembakken worden geplaatst. In de voorlichtingskrant voor jeugdige toeris ten zal ook aandacht worden gegeven aan de betekenis van het nationaal mo nument. De dam zal niet alleen in de vroege ochtenduren worden schoongespoten maar ook ’s avonds na de avondspits. Het slaapverbod zal ongewijzigd van kracht blijven. Het slapen in onbewoon de huizen zal zoveel mogelijk worden te gengegaan. Er zal naar wordem gestrefd voor de binnenstad de hinder te voorko men die werd veroorzaakt door de ver koop van snuisterijen, het maken van muziek, straattekeningen e.d. Er wordt gezocht naar een plaats in het centrum die voor dit doel beschikbaar kan wor den gesteld. i*..... Grote Houtstraat 112, Haarlem ïi j «i 75 N 5 E 5 E g sa 8 <u •z 8“ o ■s c £- o <2 o E <4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4