Hoofdgebouw Rode Kruis Ziekenhuis maakt plaats voor nieuwbouw lerse-Zeeproject is een goede Bromfietser oefening in samenwerking op de vlucht LOMMERRIJK PLEIN BIJ BEJAARDENTEHUIS Druk jaar voor Vrouwengilde Aula-KPA ingewijd met barokconcert In september eerste paal de grond in Geen dagtocht in 1971 Alg. Bond van Bejaarden telt bijna 3400 leden Lek in leiding I visserij Ledental groeide Brand op zandzuiger voor IJmuiden op tournee in Noord-Holland Mr. Biesheuvel SLOOP VAN IN 1927 GEREED GEKOMEN COMPLEX PAS OVER TWEE MAANDEN GEREED Mogelijk keerpunt in Nederlandse DINSDAG 30 MAART 1971 1JMUIDER COURANT «y- Onderzoek Overbevissing Kort IJmondnieuws Bijeenkomst in concertzaal Triest record Haarlemmermeer (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De omvorming van het Rode Kruis Ziekenhuis in een geheel nieuw ziekenhuis is de laatste fase ingegaan. Smit’s Bouwbedrijf sloopt momenteel achter de nieuwe hoofdingang aan de Vondellaan het in 1927 gereed gekomen, oorspronkelijke hoofdgebouw van het Rode Kruis Ziekenhuis. De op het dak gebouwde lokalen en de derde verdieping ver tonen al de diepe wonden van de slopershamer. Over twee maanden zullen slechts diepe kuilen, wat puin en misschien enig sloophout herinneren aan de plaats, waar Beverwijk 34 jaar geleden werd verrijkt met een ziekenhuis. "I - verkregen de stand blijken te zijn. n (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Lijsttrekker mr. B. Bies heuvel van de A.R.P. zal vrijdag 2 april samen met de kandidaat-Kamerleden De Boer en Borgman een verkiezingstoumee maken door Amstelland, de Haarlemmer meer en het IJmondgebied. Deze dag zal ’s avonds om 20 uur worden afgesloten met een regionale bijeenkomst in de ge meentelijke concertzaal in Haarlem, waar mr. Biesheuvel het woord zal voeren. De karavaan die waarschijnlijk per dub beldekker reist begint ’s morgens om 9 uur bij het winkelcentrum in. Amstelveen. Hierna gaat men naar Aalsmeer waar een bezoek zal worden gebracht aan de Cen trale Aalsmeerse Veiling. Via Rijsenhout en Hoofddorp, waar enkele malen zal wor den gestopt, gaat de stoet naar Nieuw- Vennep. Om 12 uur vertrekt men uit Nieuw-Ven- nep, naar Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlem, waar tussen 12.15 en 13.15 uur de lunch zal worden gebruikt. Via een rondrit door Haarlem gaat de ka ravaan naar het IJmondgebied, waarbij men omstreeks 16.00 uur in Heemskerk wil zijn. IJmuiden wordt zo langzamerhand één van de weinige steden in Neder land zonder parkeerproblemen. Het is bijna verbazingwekkend hoeveel kostbare grond, waarvoor men in de commerciële sfeer kapitalen zou kun nen vragen, voor parkeerterreinen wordt gereserveerd. Die parkeerter reinen kosten dan op zichzelf mis schien niet zoveel, maar als meh daar het bedrag aan gederfde inkomsten bij optelt, kan toch wel worden ge steld, dat er de gemeente Velsen bij zonder veel aan gelegen is, de stad open te houden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Van verschillende den is in de laatste jaren gepleit voor meer samenwerking in de visserij. Des kundigen uit alle sectoren van het com plex dat er direct of indirect mee te maken heeft hebben hun visie gegeven. Wie wil en het nodig acht kan beschikken over goede documentatie terzake. Het oe- gint er op te lijken dat aanvoerders en handel geneigd zijn minder conservatief te gaan denken en iets van hun dikwijls overdreven individualiteitsgevoelens wil len laten vallen, overigens tot hun eigen voordeel. dellaan en Akerendamlaan een complex klaar gekomen, waar Beverwijk trots op kan en mag zijn. De bouwoperatie heeft dan ruim 30 miljoen gekost. Jongen gevallen. Maandagmorgen om kwart over tien werd de Velsense ongevallendienst ter assistentie opgeroe pen door een onderwijzer van de P. L. Ossendorpschool, omdat in de klas een zevenjarige jongen was gevallen. Omdat bij hem een flinke hersenschudding ge constateerd werd, moest de jongen naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht, waar hij ter verpleging is opge nomen. Schoorsteenbrand. Ongeveer tege lijkertijd moest de Velsense brandweer uitrukken naar een perceel aan de Nico- laas Beetslaan in Driehuis, waar een fel le schoorsteenbrand was ontstaan. Door de vele knikken in het kanaal werd dit voor de brandweer een moeilijk karwei, zodat men ongeveer twee uur met blus sen en reinigen bezig is geweest. Spreekuur. De burgemeester van Vel sen, de heer W. M. B. Bosman, de wet houder van onderwijs, de heer M. Roes- singh, en de wethouder voor sociale zaken, de heer J. van Leeuwen, houden op woens dag 31 maart geen spreekuur. De wethou der van financiën, de heer H. A. de Boer, heeft alleen spreekuur na te voren ge maakte afspraak. tie en kantoren voor directie, bestuur en administratie. Op de vier lagen daarbo ven komen de verpleegafdelingen, die een uniforme leiding zullen krijgen. De zesde en hoogste etage wordt operatie- en technische ruimte. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De presidente van de afdeling Beverwijk van het Katholiek Vrouwengilde, mevrouw A. van Rooijen, heeft in een korte openingstoespraak tij dens de jaarvergadering in de St. Jozef- zaal een korte terugblik gegeven op de vele verenigingsaktiviteiten van het afge lopen jaar. Ze wees er voorts met nadruk op, dat het organiseren van gezellige bijeenkom sten en leerzame excursies slechts be doeld zijn als hulpmiddel om het kultureel inzicht en de vorming van de vrouw op een hoger peil te brengen. Uit de jaaroverzichten bleek verder, dat het ledental is gegroeid tot bijna honderd en dat de afdeling door een zuinig beleid financieel rond heeft kunnen komen. Na het huishoudelijk gedeelte hield me vrouw A. Drijver een dia-lezing over Amerika. Overal zijn deze winter weer par keerterreinen en parkeerhavens ge maakt en bijna overal kan men ook nagenoeg met de auto ter plaatse komen. Een fraai voorbeeld van een ruim parkeerplein is nu weer aange legd bij het nieuwe verzorgingstehuis voor bejaarden van de interkerkelijke stichting bij de Grote Beerstraat en bij het Stormvogelsterrein. Vóór de winkelgalerij aan de Zuiderkruix- straat accentueert een groot grasveld de ruimte. Daarnaast is op een bij zonder grote oppervlakte tussen het bejaardentehuis, de Eenhoornstraat Wie voor de nieuwe hoofdingang staat ziet nauwelijks iets van de sloopwerk zaamheden. In korte tijd is het Rode Kruis Ziekenhuis veranderd in een mo dern, nog niet geheel afgebouwd, zieken huis, dat pas in 1974 de vlag kan uitste ken, ten teken van het gereedkomen van de nieuwbouwplannen, inclusief het bed denhuis. De stenen, die nu van het hoofdgebouw worden gehakt zijn in 1927 aangebracht. Spoedig kwam er bij het nieuwe zieken huis een zusterhuis, terwijl enkele jaren later opnieuw de spade in de grond ging voor een tweede zusterhuis. In 1954 ver rees er een beddenhuis. De afbraak werd in drie gedeelten uitgevoerd. Eerst gin gen de twee zusterhuizen tegen de grond, waarna nu dus het hoofdgebouw aan de beurt is gekomen. Vorig jaar nam het Rode Kruis Zie kenhuis het nieuwe zusterhuis aan de Beeksanghlaan en het keukengebouw aan de Akerendamlaan in gebruik. Van de verbouwing merken de patiënten en de bezoekers nauwelijks iets. Het personeel daarentegen ondervindt nog wel eens on gemakken, vooral als het gaat om de transmissie van goederen van de keuken naar de behandelgebouwen. In 1974 zal dat achter de rug zijn en is aan de Von- en de Grote Beerstraat een parkeer plein gemaakt, met grote vierkante vlakken in verschillende steenkleuren aangegeven en met in het midden van die vierkanten een groot aantal bo men, die over een aantal jaren stellig voor veel schaduw zullen zorgen. Het is kennelijk de bedoeling geweest dit plein meer functies te geven dan alleen die van parkeerruimte. Op de foto op de achtergrond links de winkels aan de Zuiderkruisstraat en rechts de rooms-katholieke kerk die de grote open ruimte als het ware afsluit. De georganiseerde tongvisserij die mo menteel gaande is in de Ierse Zee, waar in de vissers onderling en bedrijfsleven en overheid samenwerken, kan men zien als een grote oefening. Niemand kan zeg gen wat het uiteindelijke resultaat zal zijn, al ziet het er naar uit dat hier toch goede kansen aanwezig zijn en men van plan is die ook te benutten. Het zit er in, dat bij sommige deel nemers de drang naar individueel doen te sterk wordt en dat voortijdig gekapt wordt met dat gezamenlijke gedoe”. Daar zal dan niets aan te doen zijn, want van enige dwang, van welke kant ook, is natuur,ijk geen sprake. Hoogstens krijgen zij, die niet vier weken achtereen meedoen, de in het vooruitzicht gestelde financiële tegemoetkoming van de rijks overheid niet, zoals trouwens duidelijk van tevoren is overeengekomen. Slechts een deel van de Nederlandse kottervloot opereert in de Ierse Zee; de bulk blijft op de Noordzee. De tong in de Ierse zee, is ten opzichte van die in de Noordzee erop vooruitge gaan: het bestand ginds is gelijk geble ven, hier achteruit gegaan. De biologen zeggen heel voorzichtig, dat alles tijde lijk is. De tongvangsten in de Noordzee zullen nu zeker weer gaan stijgen, want deze platvis komt in de paaiperiode en in de maanden april, mei en juni in dichte concentraties naar de kustwateren. Vanaf België tot en met Denemarken is een drukke tongvisserij op komst. Hetzelfde gebeurt eigenlijk in de Ierse Zee, met name in Liverpool Bay. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Maandagmiddag om kwart over twaalf werd door een Velsense politieagent, die op de Hagelingerweg in Santpoort even zjjn motor had geparkeerd, op de andere rijbaan een jeugdige brom fietser waargenomen, wiens snelheid zo op het oog minstens zestig kilometer moest bedragen. Deze waarneming geschiedde echter wederzijds, zodat de jongen schielijk af remde om vervolgens snel de Hyacinten- laan in te rijden. Door de agent werd toen onmiddellijk een achtervolging ingezet, waarbij de vluchteling erin slaagde een achter de huizen van de Tulpenstraat gelegen brand- poort in te schieten. Omdat deze doorgang voor de motor te smal bleek, zag de politie man zich genoodzaakt zijn speurtocht te voet voort te zetten. Daarbij werd door hem inderdaad de bromfiets gevonden, waarvan de berijder inmiddels was ge vlogen. Desondanks slaagde de politieman erin het adres van de eigenaar op te sporen, die echter niet de berijder bleek te zijn. Dit was zijn broer, een 19-jarige scholier uit Santpoort, die de bromfiets „zwaar had op gevoerd”, zoals dit wordt genoemd. Het voertuig is voor een technisch onderzoek in beslag genomen, terwijl de scholier enige proces-verbalen in ontvangst mocht nemen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De vernieuwde aula van de Kath. Pedagogische Academie wordt op donderdag 1 april ingewijd met een barokconcert door een aantal ensem bles van merendeels leraren en studen ten van de academie en de havo. De me dewerkenden zijn Diana Lustig, viool; Dorotheë van Wijke, spinet; Loes Comel- lo, cello; Bas van Kesteren, hobo; Peter Sarneel, altblokfluit; Jos Stam, dwars fluit; Adri van Roode, altblokfluit; Louis Schalkx, bariton en Lou Tervoort, spinet. Het concert begint om half negen. Dit merken beoogt de trekwegen van de tong te leren kennen. Als de gemerkte exemplaren later worden teruggevangen, weet men waar ze vandaan komen en welke weg zij precies zijn gegaan. Een ander belangrijk punt is, dat door het merken en terugvangen van deze tong men een raming kan maken van de hoe- veelheid tong die (hoofdzakelijk) door de Nederlandse schepen zijn gevangen en zodoende komt men dan te weten hoe groot de invloed van deze tongvisserij in Liverpool Bay en andere vangplaatsen in de Ierse Zee is geweest op het tongbe- stand. Het merken gescheidt op verschillende plaatsen in de Ierse Zee. Meer dan tien jaar geleden hebben de Engelsen hier tong gemerkt. Het werd dus wel hoog tijd om nieuwe gegevens te verzamelen. Bioloog De Veen heeft geconstateerd, dat in de Ierse Zee de tong veel lang zamer groeit dan in de Noordzee. Uit de leeftijdbepaling van de Ierse Zee tong is gebleken, dat er maar liefst zes goede jaarklassen tegelijk momenteel voorko men, tegen in de Noordzee slechts twee. De Noordzee herbergt nu de goede jaar klassen van 1963 en 1967. Vermoedelijk zal de jaarklasse 1969 eveneens een goe- Auto gestolen. Vermoedelijk tijdens het afgelopen weekeinde is voor een wo ning aan de Van Dalenstraat in Sant poort een auto gestolen, van het type Opel-record. Het is een donkerrode auto met een wit dak, met als kenteken 90-33 DP. ■s k t Bioloog J. F. de Veen van het Rijks- instituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden, verwacht, dat na juni de tong vangsten in Liverpool Bay en in de Noord zee zullen dalen. Het rijksonderzoekingsvaartuig „Tridens” was in de Ierse Zee nog voor de kotters de grote tongvisserij in Liver pool Bay begonnen en bioloog De Veen vond daar wat hij had verwacht; een goede tongstand met weinig paarrijpe exemplaren. Hij vermoedt dat de grotere kuitzieke exemplaren nog onderweg wa ren. Waar deze tong momenteel zit is niet bekend. Zoals eerder gemeld, werden reeds tweeduizend tongen gemerkt; grotere aantallen zullen in de loop van dit jaar worden gemerkt, namelijk in mei, augus tus en in november. ningsmogelijkheden vinden. Dat is al thans de conclusie in het jaarverslag, dat vermeldt, dat men vroeger met vijf bussen reed, dat men vorig jaar met eni ge moeite drie bussen kon vullen, maar dat zich voor het dagreisje in 1971 tot nu toe maar twaalf mensen hebben opgege ven. Voor het bestuur is dit een aanlei ding geweest te besluiten dit jaar geen dagtocht te organiseren. (V an een verslaggever) IJMUIDEN Aan boord van de zand zuiger „Geopotus VI” is maandagnacht omstreeks elf uur brand uitgebroken, ter wijl het vaartuig op de Noordzee, voor IJmuiden, werkzaam was. De brand brak uit in de machinekamer. De bemanning slaagde erin de machine kamer af te sluiten, zodat eventuele uit breiding van het vuur kon worden voor komen. Inmiddels begaven drie sleepboten van Wijsmuller, de „Titan”, „Nestor” en „Hec tor” zich naar het brandende schip. De aangeboden hulp op basis van „geen resul taat, geen betaling” werd aanvaard, nadat gebleken was, dat de brand geen andere gevolgen had dan in de machinekamer, maar dat, door uitvallen van het vermo gen, de „Geopotus VI” niet langer ma- noeuvreerbaar was. Met rookmaskers voor werd door de bergingsinspecteur een onderzoek ingesteld in de machinekamer. Het vuur werd ge blust. De sleepboten zouden de zandzuiger naar IJmuiden brengen, maai- de moeilijkheid was, dat de zestien meter lange zuigbuis nog buiten boord was en zolang dit het geval was, kon geen toestemming van de rijkshavenmeester worden verkregen IJmuiden binnen te komen. In de loop van de dag werd meer ber- gingsmateriaal door een van de genoemde sleepboten aangebracht en men hoopte de „Geopotus VI” vandaag nog binnen te slepen. De slopers doen hun werk grondig in het voormalige hoofdgebouw van het Rode Kruis Ziekenhuis, dat over twee maanden volledig is afgebroken. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hedenmorgen om streeks vijf uur werd de Velsense brand weer gealarmeerd door personeel van het ketelhuis „IJsvries” aan de Kanaal straat in IJmuiden, omdat er een lek in de ammoniakleiding was ontstaan. Bij onderzoek bleek in het ketelhuis een lei ding te zijn gesprongen, waarbij enige geheel in rubberpakken gekleedde brandweerlieden erin slaagden de hoofd kraan dicht te draaien. Op deze wijze kon het ontsnappen van gevaarlijke gas sen en chemicaliën worden voorkomen, waarna men het lek weer heeft gerepa reerd. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Ongeveer tachtig per cent van de bejaarden in IJmuiden is lid van de Algemene Bond van Bejaar den en dat zijn dan in totaal ongeveer 34.00 leden. Dat blijkt uit het jaarver slag dat zal worden behandeld tijdens de algemene ledenvergadering op maandag 5 april ’s middags om twee uur, in de zaal van Velserduin, aan het Velserduin- plein. Tijdens deze vergadering zal de benoe ming tot ere-lid worden bekrachtigd van de heer Van der Zwan, één der oprich ters van de inmiddels twintigjarige afde ling. In het bestuur dienen twee vaca tures te worden vervuld, ontstaan door verhuizing van de heer B. Cloo naar een andere plaats en door het overlijden van secretaris B. C. Scholten. Het sociale werk neemt volgens het jaarverslag nog steeds toe en daarom doet het bestuur een beroep op de bejaar den zich voor hulp aan andere bejaarden beschikbaar te stellen. In 1970 werd in 119 gevallen op deze wijze hulp verleend, alleen al met het invullen van formulie ren, het behandelen van belastingzaken en verzekeringsperikelen, enzovoort. Voor het „dagje uit” schijnt niet meer zoveel belangstelling te bestaan als in het verleden en dat is in feite een gun stig teken, omdat daaruit blijkt, dat steeds meer bejaarden andere ontspan- (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLMMERMEER. In het verkeer zijn in de gemeente Haar lemmermeer in 1970 meer doden ge vallen dan ooit. Het trieste record be tekent bovendien meer dan een ver dubbeling van het aantal doden ten op zichte van 1969. In het laatstgenoemde jaar overleden twintig slachtoffers aan de gevolgen van een ongeluk op de weg en in 1970 waren dat er vieren veertig. In totaal vonden in 1970 in Haar lemmermeer 1617 verkeersongevallen plaats, bijna tweehonderd meer dan in 1969. Het aantal gewonden steeg van 538 in 1969 tot 594 in 1970. Volgens de plannen begint in septem ber de bouw van het nieuwe beddenhuis. Vast staat, dat het aantal bedden defini tief op 260 is gesteld. Het wordt gebouwd in zeven lagen, waarvan er één onder de grond komt. Gelijkvloers komen opname-administra- Uit het vorenstaande blijkt, dat de Ierse Zee, wat de tongvisserij betreft, „meer poten om op te staan” heeft dan het geval is in de Noordzee. De totale tongstand in de Ierse Zeë is kleiner dan in de Noordzee. De smaak van de Ierse tong is gelijk aan die van de Noordzee. Ierse Zee tong is zeker geen minder produkt wat dit betreft. Er zijn momenteel geen aanwijzingen voor overbevissing in de Ierse Zee; in de Noordzee is duidelijk een sterke overbe vissing, ook wat tong betreft. De overheid was liever later begonnen met de georganiseerde tongvisserij in Liverpool Bay, maar het bedrijfsleven prefereerde hiermee al in de tweede helft van maart te starten. In elk geval wordt hierdoor de tong stand in de Noordzee minder verlies toe gebracht en kan deze ietwat op adem komen, alvorens straks de intensievere visserij begint. •;V" ,x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5