F. van Randwijk, 25 jaar bij openbaar vervoer: Tekort lijn 4 20 mille OP DRIE LIJNEN WINST” „NZH MAAKT NOG MAAR Vier mannen na bankroof gepakt per maand Conflict over opvolging van prof. Tenhaeff CSM wil meer dan suiker tri Getipt t/m maandag. Vistram jack. Stoer stiksel. Mt. 122. Van 31,- voor 25/ *1,-stijging permt. few «F 1 f s i'V' E 6 DINSDAG 30 MAART 1971 Loopbaan Frustrerend A Leerstoel parapsychologie o» «fi Integratie A utobezit (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Van de 35 lijnen die de NZH exploiteert, zijn er nog maar drie waarop winst wordt gemaakt. De lijn in het Haarlemse gebied waarop het meeste verlies wordt geleden is lijn 4, van Overveen naar de Waarder- polder. Daar moet per maand twintig mille bij. Het totale verlies van het bedrijf in 1971 wordt geraamd op f 5 miljoen, op het Haarlemse net f 1 mil joen. «Si ara 'l r 1. Spencerpak in jacquard dessin. Broek van polyester wol. Mt. 134 Pullover van 100% dralon. Multi kleuren. Mt. 116 19,50 Knickerbocker van polyester woL Div. kleuren. Mt. 122 25,75 2. Midi regenjas. Waterafstotend polyester/ katoen. Mt. 140 53,75 3. Sportief jack met vetergamering van polyester/katoen. Mt. 140 38,50 Getailleerd button-down shirt. Div. kleuren. Mt. 28 9,50 Tie Dye spijkerbroek van scrub-denim. Mt. 128 20,- Kwajongenskleding -""■"•'f S '-,S" V 1’ De heer Van Randwijk trad op de eerste april 1946 in dienst bij de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Later kwam hij bij de Neder landse Buurtvervoer Maatschappij (NBM) in Zeist, waar hij chef exploitatie werd. Sinds 1963 opereert de heer Van Randwijk als chef van de Vervoersdienst bij de NZH in Haarlem. nationale vierrittenkaart. Ook is de jubi laris een groot voorstander van integratie van het openbaar vervoer: „Wij hebben het altijd veel te moeilijk gedaan: verschil lende tariefjes, verschillende kaartjes, ver schillende busjes, verschillende opvattink- jes. Het publiek wordt er dol van. Geluk kig is er nu een tendens naar samenwer king en integratie”. De heer Van Randwijk recipieert op vrij dagmiddag 2 april van half vier tot half zes in Caré-Restaurant „Groenendaal”, in het wandelpark Groenendaal te Heemstede. dr de tei Fl< va be Ar n.' go st< ko va de V< nu st< sti de pe te nog verder uit de elektronische koers toen hij met de financiële controle werd belast. In 1949 kwam de heer Van Rand wijk als „economisch adviseur” bij de NBM. Hij voelde zich in Zeist snel op zijn gemak en werd er spoedig chef van de afdeling exploitatie. In 1963 werd de heer Van Randwijk aangesteld als chef van de vervoersdienst van de NZH. Hij heeft een belangrijk aan deel gehad in de totstandkoming van de 1 in ve: orr ac ko st; tiji de vo be lui lej ba ba pe gr< De auto is daar uiteraard niet onschul dig aan. In een recent rapport is een prognose gemaakt over de expansie van het auto-bezit in het gebied van de NZH. Terwijl er nu 473.000 auto’s in dat ge bied zij, zullen dat er in 1980 naar ver- De carrière van de heer Van Randwijk heeft in en na de oorlog een volkomen onverwachte ontwikkeling te zien gegeven. Na zijn HBS-tijd in Rotterdam studeerde de jubilaris aan de HTS elektrotechniek en behaalde er zijn diploma. Toen de oorlog uitbrak werd de heer Van Randwijk ge mobiliseerd. Hij kreeg in Rotterdam het commando over een batterij zoeklichten, kolossale schijnwerpers die aan het afweer geschut werden gekoppeld. In de oorlog werkte de zilveren jubilaris bij de NSF in Hilversum. De laatste jaren was hij onder gedoken. In maart 1946 kwam hij bij het NS-concern. Hier hielp hij mee bij de res tauratie van het gehavende bedrijf en raak- Wat het verlies betreft zegt hij: „De natie zal moeten kiezen of delen: of men zal het openbaar vervoer moeten subsi diëren, of er komen tariefsverhogingen (groter dan de bekende de inflatie volgende) en inkrimpingen”. „De auto is in méér dan een opzicht een naar ding voor ons”, aldus de heer Van Randwijk. „Hij pikt onze klanten af, maar dat is nog tot daar aan toe. Er ger is, dat ze ons belemmeren ons werk te doen. Door verkeersopstoppingen lo pen de diensten soms wel tot vijftig mi nuten vertraging op. Vooral op de zonda gen. Dat werkt frustrerend”. Naar zijn mening zullen we kool en geit niet beiden kunnen sparen. Het komt erop neer dat de automobilist concessies zal moeten doen. De bus zou hier en daar in voorrangspositie moeten komen: „Want elke verkeersdeskundige is het er over eens, dat we er in de toekomst zon der openbaar vervoer niet komen”. vervoer, zijn keihard. De bedrijven heb ben gezamenlijk een tekort van 65 mil joen. En dan is alleen nog becijferd wat de ondernemingen aan inkomsten missen om de kosten te dekken. Over enige winst dan nog niet eens gesproken”, aldus de heer Van Randwijk. „De eerlijkheid gebiedt wel in aanmer king te nemen, dat het openbaar vervoer in de grote steden al zo’n twintig jaar met verlies werkt. Nu wordt circa 50 percent op dit vervoer toegelegd. De spoorwegen hebben zo’n 20 tot 25 per cent tekort. De streekondernemingen heb ben het met 5 tot 10 percent verlies nog redelijk. Het verschil is alleen, dat onze verliezen nieuw zijn”, stelt hij voorop. De problemen waarvoor een bedrijf als de NZH staat, komen voornamelijk voort uit het feit, dat de loonkosten ongeveer 70 percent van de totale kosten uitma ken, en dat het bedrijf sinds 1963 zo’n 30 percent van de reizigers is kwijtgeraakt. (Van onze correspondent) BUSSUM. Vier mannen, die vanmor gen een roofoverval pleegden op een spaarbank in Bussum en er met ongeveer 29.000 vandoor gingen, zjjn korte tijd la ter in Diemen aangehouden, waar hun au to voor een verkeerslicht moest stoppen. Wat cijfers, die voor zichzelf spreken. De man die ze ons verstrekt, de heer F. van Randwijk, chef vervoersdienst van de NZH. weet wat de cijfers betekenen, want hij is morgen, 1 april, 25 jaar bij het openbaar vervoer. Hij heeft de tijd nog meegemaakt, dat het busbedrijf grote populariteit genoot. Dat was zo on geveer in 1963 afgelopen. Na dat jaar is het bergafwaarts gegaan. „De bedragen die in de kranten worden genoemd in de artikelen over het streek- (Van onze correspondent) UTRECHT. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is het conflict over de leer stoel parapsychologie opnieuw opgelaaid. Dit is een gevolg van de plannen van de sub-faculteit psychologie om een opvolger te benoemen voor de buitengewoon hoog leraar in de parapsychologie, prof. dr. W. H. C. Tenhaeff. Deze heeft reeds lang de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Als mogelijke opvolger wordt genoemd de Zweedse hoogleraar Johnson. Prof. Tenhaeff heeft bezwaren tegen beleid van de benoemingscommissie. Geen van de kandidaten die hij heeft voorge steld zijn door de commissie geaccepteerd. Prof. Tenhaeff verzet zich verder tegen de plannen van de sub-faculteit psycholo gie om het parapsychologisch instituut onder te brengen in het psychologisch instituut. wachting 820.000 zijn, zo zegt de heer Van Randwijk. Er zijn natuurlijk grenzen aan het auto gebruik. Om maar iets te noemen: vol gens de Haarlemse politie zou half Haar lem afgebroken moeten worden als ieder een met de auto naar zijn werk zou ko men. Dat offer zou gewoon absurd zijn. Niettemin is uit een onderzoek gebleken, dat de man nog maar in zeer bescheiden mate gebruik maakt van het openbaar vervoer. In Haarlem zou dat 15 percent zijn. HALFWEG. De N.V. Centrale Sui ker Maatschappij (CSM) acht zich finan cieel sterk genoeg om te gaan denken aan een grotere verscheidenheid van de activiteiten, dan hoofdzakelijk het produ ceren van suiker. CSM is al werkzaam op het terrein van de „sugrochemie” en ge distilleerd (deelneming in Henkes), maar zoekt naar verdere mogelijkheden, omdat in de suikerproduktie een zekere stabili teit bestaat doordat de produktie door de overheid wordt ivastgesteld. Namens de Vereniging Effectenbescher ming vroeg de heer F. Spierings op de aandeelhoudersvergadering naar de ex pansiemogelijkheden van het bedrijf. Ver hoging van de afzet van suiker is niet goed mogelijk daarom bepleitte hij een agressievere aanpak bij het vinden van diversificatie. Directeur dr. ir. J. J. Eshuis gaf des gevraagd toe dat CSM bij de overneming van Bokma door Heineken de boot heeft gemist. Over de expansie verklaarde hij dat het bij CSM niet gaat om het over nemen van kleine bedrijfjes. „Wij zijn financieel krachtig genoeg om de zo no dige diversificatie tot stand te brengen, maar wij denken niet aan kruimelwerk”. Op de vragen van de heer Spierings of in de leiding van het bedrijf niet een in ventieve jonge kerel geplaatst kon wor den bij het zoeken naar nieuwe arbeids terreinen en of de leiding de rentabiliteit van het bedrijf wel goed in de gaten houdt, antwoordde de boos geworden di recteur Eshuis, dat het „gezeur over de expansie” maar afgelopen moest zijn. „Wij achten ons bekwaam genoeg om deze zaak zelf in de gaten te houden.” Zoals bekend is het winstsaldo over 1969-1970 gedaald van ƒ8,6 tot ƒ6,6 mil joen. Niettemin kon een onveranderd di vidend van 22 percnt worden voorgesteld. i «AC.V 4. Corduroy safari-pak. Mt. 134 56,75 5. Franje-jack van vistram-velours. Makkelijk wasbaar. Mt. 122 45,- 6. Spencerpak van 100% wollen tricot. Mt.122 67,75 Linnen dralon colpull. Mt. 116 13,75 7. Stoer spijkerpak in corduroy. Mt. 116 39,75

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6