NIEUW DORP IN OUD DECOR Wangedrag wordt niet door strafbaarstelling bestreden Opvatting over misdaadbegrip is aan het veranderen Abt uit Sovjet-Unie blijft tere kwestie Tsarendom op Athos sterft langzaam uit IJsbeertje leert lopen eunsrt Oplossing parkeerprobleem 4 Strafwetgeving heeft ongunstige bijwerkingen TOERISME KORT NIEUWS Aleen voor de zaterdagmiddag JONGE VROUW ffll DINSDAG 30 MAART 1971 te (Van onze redacteur in Istanboel) Niet rationeel omwille van comfortabele zuinigheid Mercedes-Benz Diesels ISTANBOEL Een wat onwezen lijke machtsstrijd woedt in en om het grootste van de twintig kloosters op de heilige berg Athos, het klooster van pandeleimon oftewel het „Rossi- kon”, nadat daar onlangs de abt Elyan op 87-jarige leeftijd is over leden. Dit is het enige Russische klooster op het Griekse schiereiland, dat al meer dan duizend jaar een min of meer autonome monnikenrepu bliek vormt N.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023-32 62 50 GARAGE VAN MECHELEN, Hoofddorp, Marktplein 43, tel. 02503-6547 de verrassende Mercedes i heid.Maar dan voor zien van’n wonderlijk soepele, actieve dieselmotor,verrassend stil en goed voor 130 km/u. Verrassend, niet? Even verrassend als uw eerste tankstop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-liter-tank vol. En u kunt weer zo’n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! .1 Moderne opvatting Ontluisterd Een verbazingwekkender auto dan’** een Mercedes Diesel is nauwelijks denkbaar. U verwachtte misschien een apart model, een andere Merce des. Maar niets daarvan. Hij wijkt in niets af van andere 4-cilinder Mercedessen. U rijdt in het originele Mercedes concept, ontworpen voor maximaal komfort en optimale veilig- •t. 4'i 1 't ADVERTENTIE ADVERTENTIE T Moeder Ijsbeer leert in de dierentuin van Bristol haar jongste spnj.it lopen en klimmen. Het beertje dat in no vember geboren werd en waarvoor nog geen naam bedacht is mocht de zer dagen voor het eerst naar buiten. Toen het was 1965, onder het bewind van premier George Papandreou wer den cr na lange onderhandelingen weer enke gelaten. Niet alleen Dies ofwel Een nieuw vakantiedorp op de heuvel van Maure-Vieille bij Mandelieu vlak bij de Cóte d’Azur. Nu de Franse kust daar langzamerhand helemaal volge bouwd is met flatgebouwen en oorden van vermaak, bouwt men land inwaarts rustig gelegen vakantiedor- pen, voor hen die van rust en natuur schoon houden. Vandaar dat de schijnwerper van hun on derzoekingen steeds gericht werd op de groep min of meer toevallig tegen de lamp gelopen misdadigers. Dat we daar langzamerhand veel van weten is nuttig, maar het valt onder het hoofdstuk rechts handhaving, een terrein waar vooral ju risten zich op thuisvoelen. Sociologen kun nen een inbreng hebben bij de rechtsvor ming en om vooral in de toekomst de strafwet uitsluitend op rationele gronden in te schakelen is het van belang na te gaan wanneer dit zinvol gebeuren kan. Deze moderne opvattingen met betrek king tot het misdaadbegrip zijn tamelijk nieuw en verre van algemeen aanvaard. Prof. Hoefnagels, de Rotterdamse crimi noloog, wees reeds op de vergeten groep van de „anderen dan daders” en de so ciale wisselwerking die er bestaat ten aanzien van daders en hun medemen sen. In him maugurele redevoeringen waarmee prof. dr. J van Wehring hoog leraar in de criminologie in Amsterdam, en mej. dr. A. M Bos, lector in de rechtssociologie in Groningen hun ambt aanvaardden, gingen zij van een soort gelijke visie uit Beiden wijzen op een vertekening van het misdaadbegrip. Cri minologen en sociologen zijn er tot nu toe teveel van uit gegaan dat datgene misdadig is dat de wet strafbaar stelt. (Van onze rechtskundige medewerkster) HAARLEM Wij hebben een eenzijdig beeld van de criminaliteit. Begrippen als misdaad en delinquent zijn emotioneel geladen en roepen vooral associaties op met de zware criminaliteit, zoals moord en bank roof. Deze vorm van criminaliteit is door de eeuwen heen betrekkelijk stabiel. Hij vormt maar een fractie van de totaal geregistreerde crimi naliteit, dat wil zeggen wat ter ore van de politie komt. En ook deze ge registreerde criminaliteit is weer een fractie van de werkelijke criminali teit. Wie een strafbaar feit begaat weet dat hij een kans loopt gepakt te worden. Niet iedereen die met een stuk in zijn kraag achter het stuur gaat zitten wordt door de politie be trapt. Bij delicten als verkrachting, incest en dergelijke blijft het doen van een aangifte bij de politie in het merendeel der gevallen achterwege. Toch wordt de fictie: Wij zijn de goe den en de misdadigers zijn de an deren. halsstarrig opgehouden. Een mogelijke verklaring van dit „zonde- bok-idee” is de behoefte aan zelfbe scherming van zowel de individu als de maatschappij. 1 Steekpartij. De Rotterdamse recherche heeft een 40-jarige Liberiaanse matroos gearresteerd, die bij een vechtpartij aan boord van zijn in de Rotterdamse haven liggende schip met een mes de 27-jarige Syrische bootsman M Saleh aan het gezicht heeft verwond De bootsman moest in een Rotterdams 'ifkenhuis wor den opgenomen. Verdovende middelen gevonden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie in Den Bosch verdovende midde len gevonden in de auto van een 34-jari- ge inwoner van Den Bosch. De man werd gezocht omdat hij de vorige week na een aanrijding was doorgereden. Athos is trouwens sinds de bestuurlijke veranderingen van 1969, waarbij de junta meer in de melk te brokkelen kreeg, toch 1 een burcht van passief verzet te gen het kolonelsbewind. De abt van net oudr'3 klooster, Megisti Lavra, heeft vit protest de bibliotheek voor het publiek gesloten. „Wat zelfs de sultans en Hitler niet hebben gewaagd”, zo zeggen zij, „dat heeft Papadopoulos gedaan: zich vergrepen aan onze interne souvereini- teit”. Mej. Bos def.nieert strafwaardig ge drag als „een handeling die schade ver oorzaakt aan een of meer leden van de gemeenschap en waartegen optreden met een strafsanctie effectief, voordelig en no dig is”. Ook bij de nieuwe strafbare fei ten, zoals bijvoorbeeld de strafbaarstel ling van rassendiscriminatie wordt nog te weinig rationeel te werk gegaan. Een belangrijke vraag is of het afkeurens- waardig gedrag door de strafbaarstelling werkelijk bestreden wordt. Als dit niet het geval is of niters* twijfelachtig dan is dat al een reden om het strafrechte lijk apparaat niet in te schakelen Dit is namelijk een bijzonder dure vorm van gedragsbeïnvloeding, welke allerlei mo gelijkheden van willekeur in zich draagt. Als mej. dr. Bos aan de hand van haar definitie de wetgeving van vroegere datum beziet, dan constateert zij „over- legislation”, een overdreven aandacht van de strafwetgever op het gebied van de pornografie en de drugs. Met name dit laatste punt is strafrechtelijk gezien uniek omdat hier de dader tegen zichzelf in bescherming genomen wordt. Bij zelf moord heeft de strafwetgever dit niet ge daan. Hij had dit kunnen doen door po ging tot zelfmoord strafbaar te stellen. Een ander voorbeeld van „over-legisla- tion” is het strafrechtelijk optreden tegen de Damslapers. De herfst zou hen van zelf verjaagd hebben. Eens leefden er meer dan 1500 monni ken uit het tsaristische Rusland. Na de revolutie van 1917 kon dit reservoir niet meer worden bijgevuld en een uniek proces van vergrijzing zette in Zes jaar geleden waren er nog slechts vijftien grijsaards over, die een spookachtig be sta; i voerden in de enorme ruimten van hun deels verbrande klooster: een rest- stelli- j, levend op reminiscenties aan net tsarenbewind en op haat tegen het bols jewisme. Terwijl in de andere kloosters (meest Griekse, maar ook een Bulgaars, een Servisch en een Roemeens) zich nog wel eens wat „jong bloed” aandiende of oudere priesters die zich na het verlies van hun echtgenote in de stilte wensten terug te trekken, leek het Rossikon on verbiddelijk naar zijn eind te gaan: de laatste monnik zou zichzelf moeten be graven”. Het schijnt dat Nikodim, de aartsbis schop van Leningrad en behartiger van de „buitenlandse betrekkingen” van het patriarchaat van Moskou, de stokoude monniken heeft weten te bepraten toen hij in 1963 tijdens de viering van het duizend-jarig bestaan van de monniken republiek, het klooster bezocht. Van de achttien door Moskou voorgestelde kan didate-’ passeerden tenslotte slechts vier de strenge selectie van de Griekse auto riteiten „het konden immers agenten of spionnen zijn?” Vorig jaar kwamen er nog twee nieuwelingen bij. Deze dagen nu streek Nikodim ander maal, doch ditmaa] geheel onverwacht, op Athos neer Twee jaar geleden was hij n „persona non grata" in Grieken- 3 fhe.-nse aartsbis- '.aar waarheid Eer belangrijke factor is hierbij ook de mogelijkheid langs andere dan strafrech- lelijke weg een gunstige gedragsbeïnvloe ding te bereiken. Tenslotte gaat het om het uiteindelijk doel, het optimaal wel zijn van de bevolking te bevorderen Strafwetgeving is door haar ongunstige bijwerkingen op zichzelf altijd een laatste redmiddel. Strafbaarstelling van het af- keurenswaardig geacht gedrag vormt dik wijls een schijnoplossing die bovendien het opsporen van de werkelijke oorzaak van het wangedrag dikwijls in de weg staat. Werkelijke oorzaken moeten vaak in de structuur van de samenleving ge zocht worden, zoals de woningnood rt de overvolle schoolklassen. Zo noemt prof. Van Wehring het reëel bij krakers niet te spreken van huisvredebreuk, maar van woordbreuk van politici. interieur architektuur stoutenbeek wooncentrum breestraat 74, beverwijk te I (02510) 2 51 41 - 2 36 41 „Under-legislation” een tekort aan strafrechtelijke belangstelling, ziet mej Bos op het gebied van de economische delicten, de aantastingen tegen het milieu zoals bijvoorbeeld systematische bodem vervuiling. In hoeverre het strafrechtelijk systeem bruikbaar is om dit gedrag gun stig te beïnvloeden hangt van een aan tal factoren af, zoals de mate van doel matigheid in verhouding tot de kosten. Uiteindelijk hebben onderzoekingen op het terrein van de zogenoemde „witte boorden-criminaliteit” het ouderwetse misdaadbegrip wel helemaal ontluisterd. Strafwaardig gedrag blijkt onder de be tere standen als regel binnenskamers te worden afgedaan. Dit blijkt uit onderzoe kingen in bedrijven waar bijvoorbeeld kwesties van verduistering niet worden aangegeven bij de politie, maar wel kun nen leiden tot ontslag van de dader Be lastingfraudes worden door de inspectie opgespoord en afgedaan en daardoor min der snel ingedeeld bij het begrip criminaliteit. Ten onrechte overigens Voor het ontvangen van onze klanten op de meu- beletage van onze Sunart, vragen wij een (boven 20 jaar). Werktijd van 1 tot 6 uur. Wilt u meer weten belt u ons dan even. - „x hangar te bouwen vond men een een voudige oplossing. In de schuifdeuren zijn gelijkvormige rondingen gemaakt die alles redelijk afsluiten. want de schade die door belastingontdui king of het plegen van economische de licten wordt veroorzaakt overtreft over het algemeen verre de door de gemid delde diefstal veroorzaakte schade. Een andere uitkomst van onderzoekingen Is een strafbaar feit eenmaal ter kennis van de politie gebracht dan blijkt dat bij een betere sociale status de kans om voor de rechter te komen en uiteindelijk ver oordeeld te worden aanzienlijk kleiner is dan geldt voor de lagere milieus. Vanwaar nu deze overmaat aan straf rechtelijke sancties voor bijvoorbeeld dief stal, in verhouding tot wanprestatie? Dit laatste kan aanleiding geven tot een fail lissement met alle onplezierige consequen ties daarvan. Kan men hieruit een be voorrechting van de betere standen le zen? De Amsterdamse criminoloog Bianchi formuleerde dit denkbeeld scherp: Het strafrecht is een middel om de waarden van de „establishment” te continueren, een duidelijk politiek instru ment dus. Een Boeing 707 van de PWA (Pacific Western Airlines) is te groot voor de ruimste hangar op het vliegveld van Vancouver. In plaats van een nieuwe monniken uit de Sovjet-ünie toe- Athene had daar aarvankelijk bezwaar tegen gehad, ook de fanatiek-anticommunistische bewoners van het klooster zelf. Daa: komt bij dat er in de boezem van de junta plannen bestaan om dit laatste reservaat var monastieke rust waar tot nu tor alleen manlijke wezens moch ten komen toeristisch te gaan ont wikkelen een plan waartegen juist an- uit het patriarchaat van Moskou al ver zet is aangetekend. op Athos h“ - - land, omdat hij de schop Hieronymus - een produkt van het kolonelsbewind nad genoemd Maar au ziji de bterekkingen tussen Athene en Moskou blijkbaar zo jp- gekla rd dat men Nikodim in ieder geval duldde al bleef er wel veel geheim zinnigheid rond zijn bezoek hangen Het waarschijnlijkste is dat Nikodim zijn ge wicht in de schaal heeft willen leggen voor de verkiezing van één van de nieuw- aangekomen monniken tot abt. Of het Griekse regime dat zijn bestuurlijke greep op he’ schiereiland twee jaar ge leden heeft versterkt dit zal toestaan is ee.i tweede. Eens was Athos de inzet van panslavi- sche stromingen: in 1910 waren er ran de 9800 monniken 5500 Slaven. De animositeit tussen de „Griekse” en de „Slf ische’ kloosters was groot. Nadat de Russische revolutie als de scherpste kant.' van deze tegenstelling had ifge- slepen, werd in 1926 bepaald dat alle ingezetenen de' Griekse nationaliteit moesten aannemen. De kans dat ooit het Slavi he element op Athos zich nog weer herstelt, lijkt nihil Niettemin is het voor uitzicht op een abt uit de Sovjet-Unie een tere kwestie, ook voor de Grieks- talige kloosters. Twee jaar geleden

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9