President Nixon ontvangt talloze verzoeken om gratie Storm van protesten tegen veroordeling van Calley I werkende vrouw en voor man ter wereld ontdekt Voortaan gescheiden aanslagen Kunst dat-ie lacht* Hij heeft net de beste filter Oppeppen van vliegtuig industrie Nieuw! Roxy met dual filter dubbel effektief,dus 2x zo zuiver. jf J Nederlandse Credietbank iMr De rente bij de Nederlandse Credietbank dat zit goed! 5% 5% OVER TWEE JAAR OOK BTW IN ENGELAND Fluorvervuiling in Sloegebied in conflict over I i .1 niet gestegen Schoenfabriek in Waalwijk vraagt uitstel betaling WAALWIJK. De schoenenfabriek Uni- schoen in Waalwijk (circa 200 werkne mers) heeft in verband met liquiditeits- moeilijkheden besloten surséance van be taling aan te vragen. De directie hoopt dat een regeling met crediteuren tot stand komt, opdat de mogelijkheid ontstaat om het volledig gesaneerde bedrijf tot ont plooiing te doen komen. NKV-voorzitters benoeming MEDINA EXAMENS VETERANEN 8% Klimspaarrekening WOENSDAG 31 MAART 1971 4®^ a 2.5 voor 1,75 Tern,,inreken’n3-Vier iaar vast 7X Term|jnrekenln3, Drie iaar vast Wees eerlijk: waarom hebt U voor een filter gekozen? Juist. Om zuiver te roken. Want een filter filtert. En da’s een prettig idee. Daarom introduceert Roxy nu een filter dat twéémaal zo goed werkt. ’t Dual filter. Dubbel absorberend. Dus dubbel effektief.dus zo zuiver als goud. De rente van dit unieke Klimspaarplan (Actief sparen met 5 Klimmende rente) blijft onverminderd van kracht: 43/4°/o tot 8% Wens Europese commissie >7, ^^77^77^7 ^£^77: ’Ml ADVERTENTIE 6% Termijnrekening.Eönjaaropzegging. 7Va Termijnrekening. Twee Jaar vast. (Van onze redacteur in Londen) LUITENANT CALLEY ADVERTENTIE zijn jury), zijn ontslag zou nemen uit de dienst. 6% Jeugdspaarrekening (Zilvervloot) plus 1O°/o Rijksoremie over inleg en rente. Op het ogenblik is de situatie zo, dat de Europese lucht- ’n ruimtevaartindu- strie slechts voorziet m 15,2 procent van de behoeften van de gemeenschap aan materieel voor de lucht- en ruimtevaart, terwijl de Britse industrie nagenoeg 72 procent van de Britse behoeften dekt en de Amerikaanse industrie 97,9 procent van de Amerikaanse behoeften. Senator Thomas Dodd, die een aandeel had in de Neurenberg-processen van vlak na de oorlog tegen de Duitse oorlogsmis dadigers, ei dat luitenant Calley niet be recht had moeten worden door een Amerikaans militair tribunaal, maar door een internationaal hof. Radiostations in twee steden aan de oostkust van de Ver enigde Staten weigerden, ook uit protest de geijkte gratis reclame te maken voor het leger die van alle stations wordt ge ëist als openbare dienstverlening” De bond van ex-oorlogsveteranen heeft het plan opgevat om een petitie in omloop te brengen, waarbij men hoopt een miljoen handtekeningen te verzamelen, om van De onthullingen werden gedaan in een speech, waarmee de Britse minister van Financiën, Anthony Barber, zijn begro ting voor 1971-’72 aan het Lagerhuis mee deelde. Barber, die twee uur lang sprak, legde in zijn rede vooral de nadruk op de noodzakelijkheid Engelands belastingsy steem te herzien. „Alleen op deze wijze kunnen we initiatief en ondernemingslust aanmoedigen.” Tegelijkertijd zou de be lastingdruk op de Engelsen verminderd moeten worden. „Grijpen we nu niet in. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Na de bekendmaking van het oordeel van de militaire jury die luitenant William Calley schuldig achtte aan tenminste 22 van de 102 ten laste gelegde moorden op burgers in het Zuidvietnamese dorpje My Lai, is het Witte Huis overstroomd met telegrammen waarin president Nixon werd gevraagd gratie te verlenen. Het Witte Huis berichtte dat de telegrammen een piek bereikten van 250 per uur. Ook in andere delen van het land zijn ongewoon sterke reacties op het oordeel van de jury geregistreerd. De wetgevende vergaderingen van de staten Illinois en Alabama zijn bezig om resoluties aan te nemen, waarin de pre sident eveneens om gratie voor Calley wordt verzocht. In het universitaire stadje Athens, in de zuidelijke staat Georgia, trad de lokale commissie belast met het oproepen van dienstplichtigen, in zijn ge heel af uit protest tegen het juryrapport. Een van de leden van de commissie zei dat hij niet langer in een positie wilde verkeren om dienstplichtigen aan te wij zen, als het leger hen in de steek liet wanneer zij niet meer dan hun „plicht” in Vietnam deden. DEN HAAG. De lopende vliegtuig- bouwprogramma’s in de landen van de EEG zijn goed opgezet, maar de bestel lingen van de Europese luchtvaartmaat schappijen bij EEG-fabrieken blijven aan de lage kant. De Europese Commissie wil daarom een communautair aankoop beleid bevorderen ten gunste van de pro- dukten van de Europese lucht- en ruim- tevaartindustrie. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor doctoraal godgeleerdheid A. V. de Nooij, Haarlem; doctoraal Duits mej. G. Engels, Haarlem; kandidaats Engels mej. C. F. H. van den Berg, IJmuiden; kandidaats eco nomie A. Helmig, Aerdenhout; doctoraal economie H. J. Hartkamp, Hillegom. AMSTERDAM (G.U.) Geslaagd voor doctoraal examen sociale geografie mej. F. E. de Nie, Haarlem; kandidaats psycho logie L. J. Schuyt, Beverwijk. dan zal Engeland in 1980 de laagste le vensstandaard in West-Europa hebben”, aldus Barber. De belangrijkste maatregelen om een dergelijk drama te voorkomen waren on der andere een verlaging van de onder- nemingsbelasting met 2% percent, zodat Engelands Industrie opnieuw zal kunnen investeren. Tegelijkertijd blijven de restricties op investering in het buiten land gehandhaafd. Ook zal de regering ter aanmoediging de belasting op selectieve arbeid al dit jaar halveren. Over twee jaar zal deze BSA evenwel geheel verdwijnen. Teza men met de omzetbelasting om dan ver vangen te worden door de BTW. Voorts zal er een belangrijke hervorming wor den doorgevoerd in het systeem van loon- en inkomstenbelastingen. Dit wordt ver vangen door een graduele persoonlijke be lasting. Nadere details hiervan moeten nog worden uitgewerkt. MIDDELBURG. De fluorhoudende luchtverontreiniging in de omgeving van Hoechst in het Sloegebied is in 1970 niet hoger geweest dan in het voorafgaande jaar. Dat is de voornaamste conclusie uit een onderzoek van het instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek in Wa peningen. Een gebied van drie tot vijf kilometer rondom Hoechst kan voornamelijk in de late herfst en/of in de late winter of het vroege voorjaar gevaar opleveren voor het buitenlopende vee. In het groeiseizoen zal deze zone veel kleiner zijn, n.l. een strook van anderhalve kilometer in de richting noordoost tot oost-noordoost. De invloed van de fluorhoudende lucht verontreiniging op de fruitteelt is volgens het Wageningse institutuut nihil. Er viel geen invloed van zwavelhoudende lucht verontreiniging op de plantenwereld te bespeuren. Met het oog op de te verwachten stij ging van de fluorverontreiniging, als de aluminiumfabriek Pechiney gaat draaien is het aantal meetpunten in maart 1970 uitgebreid van 12 tot 17. hun oppositie tegen de uitslag van het juryrapport tegen luitenant Calley te getuigen. Kapitein Medina, Calleys superieur te velde op die fatale dag in My Lai, zei op een persconferentie in Boston, dat alle Amerikanen zich met luitenant Calley schuldig horen te voelen. Medina vroeg zich af hoeveel functionarissen op het ministerie van Buitenlandse Zaken, en hoeveel hooggeplaatste officieren van het Amerikaanse leger een rustige nacht had den gehad na de bekendmaking van het oordeel van de jury. De kapitein, die zelf terecht moet staan wegens zijn aan deel in de massaslachting, scheen erop te duiden dat het leger er goed aan zou doen wanneer het zijn eigen hogere offi cieren voor de rechtbank zou brengen Kapitein Medina zei dat hij, hoe dan ook (schuldig of onschuldig bevonden door ting-aanslagen voor mannen en buitens huis werkende vrouwen. Vorig jaar besloot Unischoen haar be drijven in Oisterwijk en Bunschoten op te heffen. De fabricage van hush puppies wordt, aldus de directie, in Waalwijk op goed renderende basis voortgezet. Het af stoten van de twee bedrijven heeft echter een te grote druk op de liquiditeit gezet. Luitenant Calley nam gisteren zelf het woord in een pleidooi alvorens de jury zich nu gaat beraden over de hem toe te meten strafmaat (de keus is tussen le venslang, of de doodstraf, tenzij de jury nog besluit om zijn oordeel te herzien). Calley zei daarin dat zijn persoon onbe langrijk was, dat zijn enige misdaad was geweest dat hij het leven van zijn man schappen belangrijker vond, dan het le ven van een vermeende vijand. Calley’s advocaat, George Latimer, voegde daar aan toe: „Hij (Calley) was een goede jongen. Ik wil er geen getuige van zijn wanneer hij wordt gehangen. Hij is opge leid om mensen te doden, hij doodde ze, en nu keert het leger zich tegen hem.” De aanklager in het proces-Calley heeft nog steeds niet de doodstraf tegen hem geëist, maar die mogelijkheid kennelijk overgelaten aan de jury. Vijf jaar. Doorlopend opneembaar met opzegging van één maand. Minister Barber had zich niet alleen beziggehouden met grote plannen. Ook voor de „kleine luiden” zaten er belang rijke concessies in zijn begrotingskoffer- tje. Zo krijgen de ouden van dagen 8% gulden per week meer, terwijl het voor een werkend echtpaar voortaan mogelijk zal zijn afzonderlijk belasting te betalen. Voor jong-getrouwden is er de belofte het zegelrecht op hypotheken af te schaffen en voor spaarders is er de kans eenmaal per maand 450.000 gulden te winnen in een nieuwe serie obligaties. Al deze maatregelen zullen de Britse regering veel geld kosten, liefst 5,8 mil jard gulden. Minster Barber meent even wel dat dit mogelijk is, aangezien de door hem aangekondigde plannen ten gevolge zullen hebben dat het Britse produktie- potentieel met 3 percent zal groeien Bo vendien heeft hij in enkele maanden tijd Engelands internationale schuldenlast met 7 miljard gulden verlaagd tot 5,8 mil jard gulden. Gisteravond had men in Londen de in druk. dat de Engelsen over het algemeen deze begroting waarderen. UTRECHT. De voorzitter van de katholieke bond van werknemers in het metaal- en electrotechnisch bedrijf „St. Eloy,” de heer P. Brussel, heeft dinsdag in Utrecht op een bijeenkomst van het algemeen bestuur van zijn bond kritiek geuit op de eveneens bij het NKV aange sloten katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid. Voorzitter Brouwer van die bouw heeft onlangs in zijn blad „Op de steiger” in een artikel over „De mocratie binnen het NKV” gesuggereerd dat het met de democratie binnen de katholieke vakcentrale niet zo best is ge steld. Het ging over de benoeming van bestuurder G. de Groot als opvolger van P. van der Gun. „Erger nog” vindt de heer Brussel de suggestie van de bouwbond, dat zich bin nen het NKV een groepsvorming dreigt te voltrekken ran niet bijster vooruitstre vende bonden. Ook ,.St Eloy” zou daar bij betrokken zijn. De heer Brussel noem de dit een opmerking die niet alleen weinig bevorderlijk is voor de zo gewens te eenheid binnen het NKV, maar die bo vendien een onaanvaardbaar en onver diende kwalificatie van de katholieke me- taalbond inhoudt. Bankboekje. Direkt beschikbaar f2.500,-. Voor hogere bedragen één maand opzegging. Spaarrekening. Direkt beschikbaar f2.500,-. Voor hogere bedragen één maand opzegging. F1/0/ Termijnrekening. Drie maanden J/l/o opzegging. Termijnrekening. Zes maanden opzegging. LONDEN. In de hoop Engelands economie uit het slop te halen heeft de conservatieve regering van premier Ed ward Heath gisteren een groot aantal maatregelen aangekondigd, die vooral ten doel hebben de inflatie tegen te gaan en de investeringen aan te moedigen. Te gelijkertijd verraste de regering de En gelsen door bekend te maken, dat over twee jaar de BTW zal worden ingevoerd, waardoor het land zich zal aanpassen aan de landen van de EEG. Een andere op vallende maatregel is: gescheiden helas- Dat scheen ook het sentiment in Ameri ka zelf te zijn. De meeste Amerikanen vinden Calley het slachtoffer van een militair systeem dat weigert zichzelf on der de loep te nemen. Over drie weken zullen oorlogsveteranen die tegen de oor log in Vietnam zijn een mars naar Wash ington ondernemen om daar hun onder - scheidingen terug te geven Omstreeks die tijd ook zal het eerste georganiseerde protest tegen de oorlog zich manifesteren. Deze activiteiten duiden niet alleen op de grote anti-oorlogsspanningen die nog steeds onder de oppervlakte van het da gelijkse leven in Amerika broeien, maar ook op de grote onderlinge verdeeldheid van het Amerikaanse volk zelf. Daarbij komt de positie van het leger zelL en dat van het ministerie van Defensie, dat in de afgelopen weken onder vuur is ge nomen door het Congres door groot scheepse oplichterspraktijken in het be heer van de legerwinkels in het buiten land, voor de conflicten tussen negers en blanken in het leger (vooral in West- Duitsland), voor de spionage van „ver dachte” burgers, voor buitensporige uitga ven voor wapens die defect bleken te zijn, en voor contracten die geen ander doel bleken te dienen dan om enkelingen te bevoordelen. In dat opzicht dreigt de My Lai-affaire een bijna Dreyfusachtige zaak te worden, die het Franse legerestablishement in de vorige eeuw ook op zijn grondvesten deed schudden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13