Journalistieke kijk op zoals de ouden hoofdstad in 1970 zongen zo piepen niet de jongen „Eeuwig probleem Klemmende boodschap in „Computermaatschappij” NIEUWE REEKS BOEKEN OVER SEKSUALITEIT Arbeidsrelaties Politie en andere Aardrijkskunde van Nederland Boekenweek. maatschappelijke problemen in Nederland „JE BLIJFT LACHEN IN AMSTERDAM” Atlas HET RECHT OP EEN PRIVE-LEVEN KSESSWIJ ONTVINGEN WOENSDAG 31 MAART 1971 99 „Tijdverdrijf” meer wijs te maken”. Gestoorde relatie Onderzoekingen 1 tot en met 10 april kwestie varieert van wetenschappelijk tot onderrichtend, van filosofisch tot journalistiek beschrijvend. Er is kortom voor iedereen wel iets van zijn gading te vinden zolang men niet van mening is „je hoeft mij niks mocxv -txriio Strafrecht A nticonceptie „HET STRELEN DER VROUWEN moet men als venijn beschouwen”, zegt een Nederlands spreekwoord nogal puriteins. Dit soort preuts vic- torianisme van voorbije tijden was er de oorzaak van dat heel veel op het gebied van de seksualiteit werd weggemoffeld in alkoven en bedsteden. De huidige opvattingen over de seksualiteit zijn soms provocaties van de denkbeelden der vorige generaties. Men moet daarbij echter onder meer bedenken dat er in het moralistische verleden geen werkelijk betrouw bare voorbehoedsmiddelen bekend waren, hetgeen een verklaring zou kunnen zijn voor de oer-burgerlijke gedachtengangen uit die tijd. Verder speelt de tegenwoordig sterk verbeterde voorlichting over het „eeuwige probleem” een belangrijke rol in de „verlichting”. Er zijn bijvoorbeeld in het korte tijdsbestek van enkele maanden weer stapels boeken ver schenen over dat éne onderwerp: de seksualiteit. De benadering van de Beheersing noodzakelijk Mens als nummer Rechtswaarborg „DE BIJENKORF bestaat hon derd jaar. Aanleiding tot een leuk feestje. Er komen wel erg veel mensen. Ach, iedereen is welkom, maar als de stoffenhal één deinen de menigte is en buiten, voor de deur, nog duizenden naar binnen willen, loopt het allemaal een beetje uit de hand. Om half acht komt het fraaie baldakijn bran dend naar beneden. Het hek is van de dam en de buiteltuin (speeltuin- geschenk van de Bijenkorf aan Amsterdam) komt iets eerder in bedrijf dan de vriendehjke Bijen- korfdirectie zich had voorgesteld”. z. A. WILLINCK. j F. K. HARRY KUIPER F. K. JOHN BINDELS Mens is een zachte machine een buigzaam zuiltje met gaatjes propvol tengere draadjes en slangetjes die dienen voor niets dan tederheid. moeder-kind relatie als belangrijke oorzaak van dit probleem. Johan Fabricius: „De Kop van Jut”. Deze roman is gebaseerd op het grote volksdrama uit de vorige eeuw en wel 1872, waarbij een oude rijke mevrouw met haar dienstbode op gruwelijke wij ze werd vermoord door Jut, kelner van beroep, en de indruk die een dergelijke misdaad op het publiek maakte. Hilde Spiel: „Op Lisa’s Kamer”, een roman over een Europese emigrante in Amerika, die leeft in een bepaald groep mensen, die evenals zij bitter teleurge steld zijn en verslaafd raken aan drugs. Helen Hoover: „Herten op bezoek”, waarin de schrijfster vertelt over haar belevingen met de dieren in de wilder nis rond haar huisje in het uiterste noorden van Minnesota, waar zij met haar echtgenoot woont. Siegfried van Praag: „Grenzenzoe kers”. een bundel verhalen. UITGEVERIJ C. de BOER - BUS- SUM. Marten Toonder Sr.: „Klei en zout water”, de vijfde druk van dit maritieme verhaal. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Een foto uit „Je blijft lachen in Am sterdam”, vorig jaar zomer gemaakt in de Binnenbantammerstraat. Op het lelijke eendje het bord met de tekst „Absoluut verboden de geit te voederen”, met daaronder Chi nese karakters. Of het geitje in middels tot sateh is verwerkt, ver meldt de historie niet. De atlas is een heel duidelijk boekje met foto’s tekeningen, schema’s en een bijzonder concrete tekst. Er is grote kennis van zaken voor nodig om het onderwerp in niet meer dan 44 blad zijden te behandelen. Het hoort in elk normaal gezin op een duidelijke plaats voor het grijpen te liggen als steuntje voor ouders bij de opvoeding of als kijkboek voor de kinderen. De uitge ver van de atlas Bosch en Keuning in Baarn noemt daar nog als leef tijden bij: voor de tien tot vijftien jarigen. staatssecretaris ook de gevaren verbonden toenemende Enkele andere onderwerpen, die de schrijver aanroert: de IJmond en Schip hol. De heer Reijs, die in Utrecht aard rijkskundeleraar en in Tilburg docent geschiedenis was, heeft talrijke boeken over Nederland en de werelddelen ge schreven, waaronder verscheidene leer boeken. Ook publiceerde hij vele ar tikelen. Drs. Buisman schreef onder andere „Weer of geen weer”, een serie platenboeken over werelddelen en een pocket-atlas. Hij is thans leraar aard rijkskunde in Den Haag. 1966 berichtte ik de regering uitvoe rig die vooral na rellen in gigan tische hoeveelheden bij de kranteredac- ties binnenkomen en vooral de subtiele bijschriften van Bommels en Werkman die in ruim 140 pagina’s een kostelijk stukje Amsterdamse geschiedenis vast leggen, een van de vele antwoorden op de vraag waar mensen zich allemaal druk om maken. Bij Bosch Keuning NV in Baarn is de tiende druk verschenen van Sesam „Aardrijkskunde van Nederland”. In het oorlogsjaar 1940 verscheen de eer ste druk, geschreven door de heer W. Reijs, die in 1963 is overleden. „Aard rijkskunde van Nederland” twee deeltjes omvattende is bewerkt door drs. J. Buisman. „Praten met politie” is samengesteld door vier journalisten van het week blad De Nieuwe Linie en uitgegeven door W. A. Bruna en Zoon. De auteurs Ben Bos, Andries de Jong, Ineke Jungschleger en Jac. Vroemen wilden weten of er met de politie te praten valt. Ze vinden dat het politie apparaat zowel zondebok is als zwaar overtrokken martelares, scharnierpunt is in zowat alles wat vandaag de dag conflict heet in onze oververhitte maat schappij. De samenstellers hebben zich afge vraagd wie op de politie kankert, waar om en met welk recht. Ook is naar de mening van de politie hierover ge vraagd. Gesproken is verder met ma kelaars, huisvrouwen, de organisatie Socialistische Jeugd, bekend om hun politieke acties die n*gal eens op rellen zijn uitgedraaid. Nog een boek dat zich met maatschap pelijke problemen bezighoudt is „Be leid voer de Zeventiger jaren”, uitgave J. H. Kok NV in Kampen, waarin bij dragen zijn opgenomen van medewer kers die zijn aangesloten bij één der confessionele partijen, waarin zij ieder al of niet met het etiket AR, CHU of KVP-radikaal actief zijn geweest om er vernieuwingsgezinde partijen van te maken. De opstellen zijn van P. J. A. Iden- burg, docent internationale betrekkin gen aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, P. Beugels, directeur van de Nederlandse Stichting voor Kunstzin nige Vorming, Toos Hartkamp-Suur- mond, kinderpsychologe, E. H. van Eeghen, onder meer lid van de finan ciële commissie van de Wereldraad van Kerken, J. Hollander, secretaris van het Verbond van Nederlandse ondernemin gen, W. Albeda, hoogleraar aan de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam, A. G. Smallenbroek, jurist, J. Lanser, voorzitter van het CNV en Else Terp- stra-Kabout, die het AR-radicalencon- gres over het bejaardenbeleid heeft ge organiseerd. ALLEREERST DE „Atlas van de seksualiteit”, die „biologische infor matie geeft over de seksualiteit van de mens.” Het is de door dr. J. C. van der Steen bewerkte Westduitse „Sexualkundeatlas,” die in de Bonds republiek nogal stof heeft doen op waaien omdat men het te gek vond dat zo’n boek in de klaslokalen te recht kwam. UITGEVERIJ LEOPOLD - DEN HAAG. James Barlow: „De Bewijslast”, een roman over de speeltafel, de mis dadiger, de onderwereld en de chan tage, die verklaringen van getuigen waardeloos maken. Onbegrijpelijk deze reactie, want dit door overheidswegen (het Westduitse ministerie van Gezondheid) uitgegeven boekje geeft SEC feiten over de voort plantingsorganen, bevruchting, zwan gerschap, geboorte, voorbehoedmid delen geslachtsziekten en lichaamshy- giëne. Allemaal zaken die thuishoren bij de meest normale informatie die men zijn kinderen in dit leven zal mee geven, zou men zeggen. Als klemmende boodschap komt het boek hard, maar ook humoristisch over. Dat ook de auteurs het ant woord schuldig blijven op de proble matiek is geen verwijt, maar een uit daging voor iedereen die er mee te maken heeft, en dat zijn we allemaal. „De opvatting over seksualiteit, waar tijdverdrijven als sleutelclubs uit voort kunnen komen is uiteindelijk on houdbaar. Natuurlijk heeft de seksua liteit vele mogelijkheden. Zoals men een vliegtuigpropeller kan gebruiken niet om te vliegen maar om er zijn haar mee te drogen, zo kan men de seksualiteit óók gebruiken als gezel schapsspelletje of als een aangename vorm van gymnastiek. Zolang men maar niet de illusie heeft de seksuali teit dan optimaal te beleven. Dit citaat is afkomstig uit „Wij en Sex” van W. A. C. Whitlau. (Een uit gave van NRC Tijdschriften en Boe- kenuitgeverij te Rotterdam). Een boek dat bedoeld is „om een visie te geven op wat men van de seksualiteit zou kunnen maken.” Kenmerkend voor de schrijver is mogelijk het gedicht van Leo Vroman, dat hij voorin zijn boek liet afdrukken: Zijn Amsterdammers agressief-con- servatief, met hun gewoonte keihard te protesteren zodra ze iets nieuws horen? Niet altijd. Toen B. en W. besloten het slapen op en rondom de Dam te ver bieden waren de „Winkeliers blij met beslissing burgemeester” Maar er kwam een vier avonden durende rel die niets met het slapen te maken had, en al op de eerste avond werden de ruiten van winkels en warenhuizen stukgesmeten. Max Tailleur: „Kijk, C en A heef: toch sinds kort die adver tentie „De knie is fini?”. Nou, bij de Bijenkorf hebben ze er nu ook een, „de ruit is eruit.” De winkeliers waren toen niet meer blij met beslissing bur gemeester: „Schuld van gemeente”, rie pen zij in koor. Een veertien juristen grepen het slaapverbod aan om B. en W. te vragen nu ook maar een auto verbod voor Dam en omgeving af te kondigen. Je blijft hier lachen, ook bij de prent van de Dolle Mina’s wier blote billen onder een bezette openbare waterplaats uitsteken. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boeRenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl Het Nationaal Bureau voor Reclas sering in Den Haag verzorgde de bro chure „Mensen zonder achterland”, waarin gebundeld zijn de artikelen, die de Nijmeegse journalist Jos Ahlers in het dagblad De Gelderlander heeft ge publiceerd. Hij heeft de gelegenheid gehad gedurende vele weken in psy chiatrische inrichtingen te verblijven en vrij uit te praten met ter beschik king gestelden. Hun zienswijze en er varingen heeft Jos Ahlers aangevuïd met gegevens over de terbeschikking stelling. De geneesheer-directeu: van de dr Pompe kliniek in Nijmegen, dok ter J. R. Maas, schreef een inleiding. kwaad dat de homoseksuelen bezor gen, maar met de omvang die hun slechtheid in de verbeelding had ge kregen.” HET OUDSTE voorbehoedmiddel zou omstreeks 1850 voor Christus wor den gebruikt door dames uit de Egyp tische „upper-upper”-klasse: een klod der krokodillenmest werd in de schede geschoven terwijl de binnenkant van de schede werd behandeld met honing, gom en natuurlijk chemisch zout. Deze wetenswaardigheden staan in het boekje „techniek van de geboorten regeling” van Paul Vaughan dat uit het boekje „Techniek van de geboorten- C. Musaph-Andriesse. Het werd uitge geven door Ten Have in Amsterdam. Het is een handige pocket met bondi ge voorlichting over verschillende methoden van contra-conceptie. Achter in staat een lijst van consultatiebureaus in een aantal Nederlandse steden. Over hetzelfde onderwerp verscheen bij de Utrechtse uitgeverij het Spec trum van J. Dalsace en R. Palmer „Anticonceptie.” Voor een goede ver taling uit het Frans zorgde dr. A. J. Boerman. Dr. C. van Emde Boas ver telt in een voorwoord over de proble men waarvoor de Franse seksuele her vormer Dalsace kwam te staan in zijn op het gebied van „family-planning” onderontwikkelde vaderland. Het was bijvoorbeeld tot 1956 verboden in Frankrijk een NVSH op te richten. In tamelijk kort bestek geeft het boek van Dalsace een vrijwel volle dig en wetenschappelijk verantwoord VAN DIT GEDICHTJE naar de pocket „Onderwerp: jeugdprostitutie” lijkt een hele stap. Dat is het ook wan neer men louter en alleen zou afgaan op de tekst in deze pocket, die werd samengesteld door Bob Uschi, Antoine Bodar en Ed Peereboom. Het boek, dat werd uitgegeven bij De Bezige Bij in Amsterdam bevat namelijk een reeks op band opgenomen gesprekken met jeugdige mannelijke en vrouwelij ke prostitués en sommige termen die daarbij gebezigd worden zal men te vergeefs in een woordenboek zoeken. Toch komt tussen de regels van dit hoerenbargoens een wereld van een zaamheid, wanhoop, en soms lamlen dige domheid op de lezer af. Eén voorbeeld: aan het woord is de 17-jarige Gonnie: „Ik ken in Amster dam een adres: ’t is een kerel met een tamelijk groot huis, waar je kunt maffen en eten, maar dan krijg je wel af-en-toe een beurt van hem of van een vriend van hem, als ze er zin in hebben.Zo betaal je dan voor kost en inwoning! Soms moet je ’n man of 5, 6 op één avond afwerken, maar ja dat doet je toch niks meestal tenmin ste.” Dr. Herman Musaph wijst in een slotwoord op de meestal gestoorde beeld van de huidige stand van zaken wat betreft de contra-conceptie. Op bij voorbeeld de chemische samenstelling van de verscheidene pillen wordt uit gebreid ingegaan. „Anticonceptie maakt deel uit van de reeks „Mens en medemens.” Wie wat betreft het onderwerp Sek sualiteit zich wil oriënteren inzake het strafrecht kan zich het verslag aan schaffen van de conferentie „Straf recht en seksualiteit” die eind 1969 werd georganiseerd door de Humanis tische Stichting Socrates. In deze bro chure, die werd uitgegeven door W. P. van Stockum in Den Haag worden ook voor niet-wetenschappelijk geschoolde belangstellenden behartigenswaardige kwesties aangeroerd. DE NEDERLANDS® samenleving heeft een uitzonderlijk ingewikkeld besluitvormings-mechanisme opge bouwd, om daarmee doodgewone doel einden als volledige werkgelegenheid, aanvaardbare groeicijfers, internatio naal concurrerende prijzen en ar- beidsvrede te bereiken. De Ameri kaanse hoogleraar Jhn P. Windmul- ler heeft daar een uitputtende studie aan gewijd, waarvoor de basis werd gelegd tijdens zijn gast-hoogleraar- schap te Amsterdam. In een lijvige Speetrum-Aula licht hij de hele structuur van werkgevers- en werknemersorganisaties en van de sociaal-economische begeleidings- instituties door tot in de actualiteit van vandaag. Loonpolitiek en mede zeggenschap komen daarbij als expo nenten van het georganiseerde overleg aan de orde. Het is een verhelderende doorlich ting geworden, waaraan een histori sche inleiding over het ontstaan van al die structuren vooraf gaat. In het Nederlandse systeem ziet hij enkele typische grondkenmerken: de over heersende rol van de overheid bij het beïnvloeden van arbeidsvoorwaarden en van de regels die deze voorwaar den bepalen, vervolgens een netwerk van centraal overleg en tenslotte cen tralisatie bij de beleidsvorming. In de toekomst zullen zich wat verschuivin gen voordoen, stelt Windmuller vast, als het zal gaan om de democratise ring van de onderneming, de vereen voudiging van de vakbewegingsstruc- tuur en gelijke beloning voor hand- en hoofdarbeid. Het overleg zal zich waarschijnlijk naar de onderneming vertakken en de decentralisatie zal toe nemen. Prof. Zoutendijk, de Leidse compu terdeskundige, heeft al eens geopperd dat, wil men de machtsverhouding zuiver houden, de volksvertegenwoor diging ook over een eigen computer centrum moet gaan beschikken. Op die manier kan zij alleen maar con trole uitoefenen op het beleid en reële alternatieven aandragen voor dit be leid. UITGEVERIJ SEMPER AGENDO N.V. - APELDOORN. Menno Hielkema: „Snip en Snap”, het fenomeen Willy Walden, Piet Muyselaar en René Slees- wijk. (Van onze juridische medewerkster) SCHRIJVEN over de problemen waarvoor de computer onze samen leving plaatst kan een jurist eigenlijk alleen doen met het schaamrood op de kaken. Dat beseft hij bij lezing van „De computermaatschappij” van Michael Stone en Malcolm Warner, ingeleid door prof. dr. R. Crine le Roy, een uitgave van Het Wereldven ster te Baarn. Krantekoppen die een stukje tragiek soms aan de oppervlakte brengen: „Echtpaar vindt na vakantie huis door anderen bewoond”, „Man verandert huisnummers om deurwaarder te mis leiden”, „Ram, ram, ram, wij gaan naar de Dam” (politielied), „Prins schreef Samkalden brief over vuile grachten”, „Nooteboom kreeg 2000,— voor stuk dat nooit werd geschreven” en „Ver dwenen raadslid zit in Spaanse gevan genis”. TWEE NIEUWE Aula-pockets van uitgeverij het Spectrum, Utrecht over het onderwerp seksologie behandelen zeer uiteenlopende onderwerpen. Michael Schofield schreef het zeer interessante en in vele Britse kranten uitgebreid besproken „Seksueel ge drag van jongeren,” vertaald door E. Marije. Het gaat hier om de seksuele er varingen van jongeren pussen 15 en 19 jaar. De uitkomsten van dit breed op gezette onderzoek er werden in to taal 1873 kinderen intensief onder vraagd zullen de vele ongeschoeide „experts” die in het algemeen hun zegje plegen te zeggen verbazen. Het boek gaat uitgebreid in op het statis tische materiaal dat bij het onderzoek werd verzameld. Aflezing van de cij fers veronderstelt wèl een grote mate van kennis. Van dezelfde Britse schrijver is af komstig „Sociologische aspecten van de homoseksualiteit,” eveneens ver taald door E. Marije. Ook hier een gedegen met veel statistisch materiaal aangevulde studie. Vreemdsoortige op vattingen over de homoseksueel wor den ontzenuwd en over de vaak vijan dige houding die de samenleving te genover deze mensen aanneemt zegt Schofield: „De zondebok wordt ge straft om tegenstrijdige redenen. Hij geeft ons de vleiende illusie dat wij beter zijn dan hij. De homoseksuele minderheid is vaak gebruikt als han dige zondebok en vervolgd met een haat die geen verband houdt met het UITGEVERIJ LUITINGH - Laren (N.H.). Robert Manry: „Tinkerbelle”, het kleinste bootje, dat ooit de Oceaan overstak. John O’Hara: „De Fortuinzoeker”, een spiegel van leven, liefde en seks, ver taald door Jan van Hout. SPECTRUM - UTRECHT. Prisma- Roman: Margot Bennett „Bacillen in infrarood”. Dalton Trumbo „Het Veld van eer”. Prisma-Kennis/Ontwikkeling: Rudolf Schneider: „De Computer in opmars”. Prisma-Compendia: W. G. Bickley/ R. S. H. G. Thompson „Matrixalgebra”. M. F. Grundon/H. B. Hénbest: „Or ganische Chemie”. Philip Teitelbauw: „Fysiologische Psychologie” Prisma-Aula: John Windmullei„Ar beidsverhoudingen in Nederland”. S. C. Dik/J. G. Kooij: „Beginselen van de al gemene Taalwetenschap”. Dat de schrijver Reijs niet alleen aardrijkskundeleraar, maar ook ge schiedenisleraar is geweest, blijkt wel uit dit boek, dat doorweven is met his torische gegevens. Hetgeen een bijdrage is ter verheldering van de wordings geschiedenis van ons land. En die is in feite nog steeds aan de gang. Vandaar dat 'n actueel onderwerp als de milieu verontreiniging je zou bijna spreken over verwordingsgeschiedenis onder de titel „We worden stinkend rijk” een plaats in het boek heeft gekregen. Maar met de luchtvervuiling zaten onze voorouders ook. Al in de zeven tiende eeuw kende men in sommige lakensteden, bijvoorbeeld Haarlem, verboden om bepaalde soorten steen kool te stoken omdat het laken bedor ven werd. Wie heeft er toegang tot dit mate riaal? Wat gebeurt er als het onjuist is? Is het ook mogelijk een misstap uit het verleden bijvoorbeeld een slecht eindexamen te laten verge ten of blijft dit gegeven iemands le ven beïnvloeden? Ben eerste eis van rechtsbescherming voor het indi vidu is het recht inzage te krijgen in zijn „eigen” dossier, eventueel on juiste informatie te corrigeren of aan te vechten voor een onafhankelijke instantie. Een dergelijke rechtswaar borg kost geld, maar dat mag geen re den zijn het dan maar te laten. Er staat veel op het spel: De keuze tussen een rechtstaat of een Big-Brother-samen- leving waarin het individu vervreemdt en verloren gaat. Vanuit de democra tie bezien werpt de toenemende auto matisering een machtsprobleem op. Want informatie is macht en macht zonder controle is niet alleen onde mocratisch maar ook levensgevaar lijk. De vakbeweging zelf ziet het ook zo, als ze spreekt over tegenspel in de vorm van bondsfusies, omdat er in de toekomst veel meer dan thans ge werkt zal moeten worden met bedrijfs- cao’s, die voor een hele onderneming gelden. Windmuller geeft zowel de on dernemers als de vakbeweging advie zen voor onderhandeling. Tegen de werkgevers zegt hij: doe meer aan sociologisch wetenschappelijke ontwik keling. En tegen de vakbonden: er moet een capaciteitsverbetering voor onderhandelingen komen. Daarom moeten de bonden meer stafmedewer kers voor onderzoek aantrekken. En de overheid raadt hij aan: zorg ervoor dat er diensten kunnen worden ver leend om sociale geschillen bii cao impasses te kunnen oplossen De eerste computers zijn van de jaren vijftig; zij verhouden zich tot de apparaten van nu als een kerkklok tot een horloge. De technologie is voortgehold, maar het werken aan een juridisch kader om waarborgen te vinden tegen fouten, misbruik of inbreuk op de privé-sfeer van de bur ger, is nog nauwelijks begonnen. Sto ne en Warner wijzen allereerst de computerdeskundigen zelf als hoofd schuldigen aan van dit gebrek. „Be oefenaars van dit vak (computertech niek) hebben inderdaad veel tijd be steed aan onwaardig eigenbelang op een terrein waar kennis schaars is, maar de salarissen hoog. Het wordt tijd dat zij hun air-conditioned werkplaatsen verlaten om te zien wat zij anderen aandoen”. De auteurs kiezen het reële uit gangspunt dat het automatiserings proces niet tegen gehouden kan wor den. Het moet alleen beheerst worden en ons niet gaan overheersen. „Voor- waardelfjke catastrofisten” noemen de auteurs zich. De verwijzing naar de auto die ons ook stank, lawaai, verpeste natuur heeft bezorgd, spreekt boekdelen. Bij de opening van het Rijkscompu- tercentrum op 10 maart van dit jaar besprak staatssecretaris Van Veen aan de computerisering. „De overheid doet het nodige”, sprak hij geruststellend. Het leeuwendeel van het werk aan een hecht systeem 'van waarborgen moet echter nog verricht worden. Prof. Crine le Roy stelt in zijn voorwoord dat ook in landen als de Verenigde Staten, Zweden en Duitsland, waar men met het denken over dit soort problemen aanzienlijk verder is dan bij ons, het juridisch instrumentarium dat ten doel heeft inbreuken op privacy te voorkomen, nog totaal ontbreekt. In Nederland is door de volkstellin genwet, waarbij onder andere het af geven van persoonlijke informatie verplicht werd gesteld, de discussie over de aan deze toenemende regi stratie mogelijk geworden door de computer flink op gang gekomen. Het rapport-Westerhout, dat de invoe ring van een persoonsnummer be pleit, zal als het in een wetsvoorstel wordt omgezet op het nodige verzet kunnen rekenen. Hierdoor zou het mogelijk worden de nu verspreid op geslagen gegevens van een persoon bij elkaar te brengen in een zoge naamde data-bank. Hierdoor wordt de kennis over een bepaald persoon geconcentreerd, zijn ziekte, geschie denis, zijn loopbaan, zijn financiële situatie, zijn „contacten met justitie” dit alles belandt in een dossier dat via de „direct acces” methode door een druk op de knop bereikbaar is. UITGEVRIJ SKARABEE - LAREN (N.H.). Tobias Ritman: „Schaamblos”, 100 landen, 100 banen, en 100 vrouwen voor één man, in deze autobiografische roman. Je blijft lachen in Amsterdam, ge lukkig wel, hoewel het er soms om te huilen is als je door de vervallen ne- gentiende-eeuwse buurten loopt, als je ziet hoe politiemannen worden afge tuigd, hoeveel uren er in de raadszaal zinledig worden verkletst niet het minst door voorzitter Samkalden zelf en als je een vliegtuigje boven de Dam ziet gaan met „Dank aan de marine” erachter. Je blijft lachen in Amsterdam, Pa- roolredacteuren Bert Bommels en Evert Werkman beseften dat en stelden aan de hand van foto’s die in Amsterdam se kranten hebben gestaan een boekje met die titel en het opvallende onder schrift Haha samen, dat een beeld geeft van Amsterdam in 1970. De uitgever is N.V. Het Parool In Amsterdam. Het zijn trouwens niet alleen de vaak ko mische foto’s (tachtig man rijkspolitie die een door tien personen bezette drie kamerflat in de Bijlmer gaan ontrui men), ook de krantekoppen, de berich ten, de ingezonden brieven („Reeds in I I»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17