Plussen en minnen voor kabinetsbeleid Programma vakcentrales tussen dat van links en rechts Dr. Kruisinga: Ernstige situatie Willem Arntz Stichting in worden zwart verhandeld Prachttapijt! Boltini-nieuwtje: tribunewagen Polio-epidemie in Staphorst voorbij Leerplicht met één jaar verlengd „Astronomische hoeveelheden Heemskerk Halsoverkop naar V o Onvoldoende voor Staatssecretaris Justitie onderzoekt ontvreemding van drugs Tweede Kamer wil fractiesplitsing bemoeilijken wil naar grotere bestuurlijke eenheden 5 jaar slijtage garantie volkshuisvesting Kandidatenlijsten Kamerverkiezingen genummerd R i i-instructeur op hellend vlak „Geen tijd voor Oostenrijkers” 7 7 A I’ I WOENSDAG 31 MAART 1971 2 V I PLUS EN MIN Apothekers bezorgd over druggebruik Fijn om over de vloer te hebben. Sterfgevallen Kamercommissie GASHAARDEN E T N A-haarden 20% KORTING MISVERSTAND J*. 1 (Wyers staat er achter) 99 zuiver ^sc hoer wol ee vi m m ee te tr ee P<= w er la vc m ge m Pi ge D€ V€ Di vc Cl ga ne ee re zii m w: de st; te al «a m de pc ha so w: de de de ve tu or ke ke al ro du se se: ▼a ge vi m m di or IM w bi D; or te w gi M ar ril de er b( g< te ADVERTENTIE iNiiRffjr WW AMSTERDAM Tijdens een persconferentie in Amsterdam onthielden de drie voorzitters van de vakcentrales zich van uitlatingen waaraan poli tieke betekenis zou kunnen worden gegeven, van een beoordeling van de partijprogramma’s en van een eindoordeel over het beleid van het kabinet- De Jong. De heer Lanser (CNV) ging met zijn uitspraken nog het verst met de opmerking: „Ik zie op basis van de programma- en beleidsverge- lijking geen reden om onze leden te adviseren, niet op een van de confes sionele partijen te stemmen”. Hij ontkende overigens dat hij daarmee een verkapt stemadvies gaf. Wanneer het u gaat om wollen tapijt van gegarandeerd zuiver scheerwol. DEN HAAG. Op een symposium, dat georganiseerd was door de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie en dat werd bijge woond door de staatssecretaris van Justi tie, is gisteren het probleem van het drug gebruik besproken. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dr. J. H. M. Winters, dat de aptohekersorganisatie bezorgd is over de grote doses verdovende stoffen die, buiten elke medische of farmaceuti sche controle om, door leken wordt inge nomen of ingespoten. Juist de apotheker weet dat vrijwel alle stoffen, die bij het misbruik van drugs een rol spelen, de zelfde verbindingen zijn die hij in de vorm van een geneesmiddel met grote voorzichtigheid ten behoeve van zieken aflevert. De vakcentrales hebben hun program ma voor zover mogelijk ook verge leken met het programma van de V.V.D. Daarbij kwamen de grootste verschillen aan het licht. Verder hebben zij een vergelijking op gesteld op punten die geen directe con sequenties hebben voor de overheidsuit gaven. Zij stellen vast, dat in de afgelo pen periode een niet onbelangrijk deel isgerealiseerd van de vakbewegingswen- sen met betrekking tot de hervorming (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met een regeling waardoor afsplitsingen in fracties minder faciliteiten zullen krijgen. De staatssecretaris zei dat er spannin gen heersen onder het personeel van de gehele inrichting. Deze zijn terug te voe ren op verschillen van inzicht over te vol gen beleidslijnen en over onzekerheid om trent de rol, die bepaalde groepen uit het personeel spelen. Of daarnaast nog andere factoren van belang zijn bij het ontstaan der spanningen wordt onder zocht. Er is inderdaad sprake van drug gebruik door de verplegenden. Dr. Kruisinga meent dat er aanleiding is om naar de voorraadbewaking van verdovende middelen een systematisch onderzoek in te stellen, dat zich uitstrekt over alle paviljoens van de inrichting, met inbegrip van de dependances. Ze- De Amerikaanse journalist A. L. Blakes lee, die door een veelvuldig contact met de Amerikaanse jeugd een inzicht heeft gekregen in de drijfveren die tot drugge bruik leiden, zei dat zich de laatste tijd ernstige ontwikkelingen voordoen: het gebruik van hallucinogenen door jonge kinderen (11-12 jaar) en een steeds groter gebruik van heroïne. De aantallen barbi- Door nog onbekende oorzaak is dins dagavond de jeugdherberg De Zonne- hoeve in Blaricum grotendeels door brand verwoest. Alle gasten, die juist zaten te eten, konden veilig naar buiten komen. Zelfs slaagde men erin nog een deel van de inboedel te red den. De 78 leerlingen van de School voor de Detailhandel uit Zwolle die in De Zonnehoeve logeerden vonden in de loop van de avond onderdak in de jeugdherberg Assumburg te Heemskerk. Ze hadden eerst nog ijverig mee helpen blussen. turaten- en amfetaminetabletten die op de zwarte markt worden verhandeld, zijn astronomisch. Daarentegen schijnt LSD aan populariteit te verliezen, mogelijk door het zien van de uitwerking bij an deren, zo meende de heer Blakeslee. Volgens de Leidse hoogleraar in de toegepaste farmacologie prof. dr. E. L. Noach bestaat nog weinig zekerheid over de werkzame bestanddelen van met name de hennepprodukten, waarvan wordt ge zegd dat zij niet gevaarlijk zijn. Het stel len van marihuanasigaretten onder de Warenwet is in verband met het ont breken van gehaltebepalingen nog niet mogelijk. Volgens de Noor dr. K. Evang kan de bestrijding van epidemieën voor een groot deel model staan als een plan ter be strijding van het druggebruik. Evenals met epidemieën is internationale aanpak noodzakelijk. Voorts meende hij dat de „sociale aanvaarding” van drugs moet worden tegengegaan. Dr. Martens uit Stockholm pleitte voor een waarschuwingssysteem zodat bekend heid kan worden gegeven aan nieuwe stoffen die afhankelijkheid veroorzakende eigenschappen blijken te bezitten. kerheid over ontvreemding van genees middelen en onwettig bezit van verdo vende middelen kan slechts worden ver kregen door politie-onderzoek onder ten minste het niet gediplomeerde deel van het personeel. Uit een vergelijking van de verkie zingsprogramma’s is de vakcentrales ge bleken, dat het eigen actieprogram ligt tussen de eisen van de drie confessionele partijen en die van de drie progressieve partijen. In het programma van de vak centrales is gekozen voor een jaarlijkse stijging van de belastingdruk met 0,52 percent, dat wil zeggen in totaal met 2,6 percent over de periode 1971-1975. Na aftrek van de autonome belastingstijging ad 0,6 percent blijft er dan in 1975 een extra financiële ruimte van 2 percent van het netto nationale inkomen 35 mil jard over voor extra uitgaven ten be hoeve van de in de prioriteitenlijst van de vakcentrales genoemde collectieve voor zieningen. De opstelling van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. leidt in 1975 tot een ruimte voor extra uitgaven van 2,4 mil jard en die van de combinatie P.v.d.A., D’66 en P.P.R. tot een extra ruimte van 5 miljard. Een belangrijk punt hierbij is de f 1200 miljoen die de progressieve combinatie noemt voor de milieuhygiëne. De ver deling van dit bedrag over de rijksbegro- ting en speciale heffingen is volgens de vakbeweging namelijk nog een onzekere factor. Als van dit bedrag 200 miljoen uit de overheidsmiddelen zou moeten ko men, komt het urgentieprogram van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. een miljard dichter bij het program van de vakcen trales en dan zou ook de uitspraak van de vakcentrales over de weerstand die de door deze combinatie voorgestane ver hoging van de rijksuitgaven en de daar voor noodzakelijk belastingverzwaring bij de georganiseerde werknemers zou ont moeten, het grootste deel van zijn kracht verliezen. Vertegenwoordigers van V.V.D., C.H.U P.v.d.A., C.P.N., en P.S.P. steunden een voorstel van mr. Aantjes (A.R.P.) om het Reglement van Orde van de Kamer zo te wijzigen dat de uitkeringen voor ad ministratiekosten, de totale spreektijd en de werkruimte die elke fractie krijgt, verdeeld zouden worden na een splitsing over de overgebleven fractie en de nieu we groepering uit die fractie. Alleen de extra uitkering zan duizend gulden die el ke fractievoorzitter krijgt, is in de wet opgenomen en kan niet meer zo snel worden gewijzigd. Van K.V.P.-zijde werd als bezwaar te gen de voorgestelde wijziging aangevoerd dat daarin uitdrukkelijk wordt verklaard dat na een splitsing een nieuwe fractie ontstaat. In een K.V.P.-amendement wordt voorgesteld voor de afgesplitste leden het begrip „groep” te hanteren. Een aldus gevormde groep komt niet in aanmerking voor tegemoetkoming in de personeelskosten en kantoorbehoeften ten laste van de rijksbegroting, zo wordt in het amendement uitdrukkelijk bepaald. Over de sterfgevallen in de inrichting deelde dr. Kruisinga mee dat een patiën te, die tijdens het baden overleed, vol gens medische verklaringen vermoede lijk een natuurlijke dood is gestorven. De doodsoorzaak is echter niet met ze kerheid vastgesteld. Een andere patiënt, een zeer beweeglijk kind, verdronk in het zwembad. Een derde patiënt is ge stikt in een stuk appel. Eerste hulp mocht niet baten. Er is in dit geval ver zuimd aangifte te doen bij de officier van Justitie en bij de geneeskundige in spectie voor de geestelijke volksgezond heid. Een onderzoek wordt ook van jus titiële zijde hiernaar nog ingesteld. Dr. Kruisinga verklaarde dat de ernst van de situatie het noodzakelijk heeft ge maakt dat de functie van de regionale inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid in Utrecht, welke te zeer ver strengeld is met de omstandigheden in de inrichting, thans wordt uitgeoefend door de hoofdinspecteur. Dr. Kruisinga heeft nu een commissie van onderzoek ingesteld. Voorzitter is prof dr. N. Speijer, leden zijn mr. J. van Andel en prof. dr. J. J. G. Prick. Het onderzoek van de commissie zal be trekking hebben op de kwaliteit van de be handeling, de verpleging en de verzor ging van de patiënten, de bestuurlijke aspecten, het personeelsbeleid en de sfeer binnen de inrichtingen. DEN HAAG Het centraal stembureau heeft dinsdagmiddag de kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezingen op woensdag 28 april genummerd. De volgen de nummers werden toekend: Lijst 1: KVP, Lijst 2: PvdA, Lijst 3: WD, Lijst 4: ARP, Lijst 5: CHU, Lijst 6: D’66, Lijst 7: CPN, Lijst 8: PSP, Lijst 9: PPR, Lijst 10: Binding Rechts, Lijst 11: DS’70, Lijst 12: SGP, Lijst 13: Boerenpartij, Lijst 14: GPV, Lijst 15: Lijst-Van Velsen, Lijst 16: Democraten 2000, Lijst 17: Bejaarden- en arbeiderspar tij, Lijst 18: Kabouters, Lijst 19: (alleen voor de kieskringen Nijmegen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Maastricht) „Gedu peerde groepen 18 tot en met 65”, Lijst 20: Algemene Bejaardenpartij Nederland, Lijst 21: Nieuwe Roomse Partij, Lijst 22: (in de kieskringen Amsterdam en Haarlem) Be jaardenpartij Algemeen Belang, (in de kieskring Rotterdam): Partij van het Recht, (in de kieskringen Den Haag en Utrecht): Landelijke Partij Bejaarden, Lijst 23: Nederlandse Middenstandspartij, Lijst 24: (in de kieskring Haarlem): Lande lijke Partij Bejaarden, (in de kieskringen Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en Am sterdam): Bejaardenpartij 65, Lijst 25: Ne derlands Appel, Lijst 26: (in de kieskring Rotterdam): Positief Sociaal-Democraten, (in de kieskring Amsterdam): Partij van het Recht, Lijst 27: (in de kieskring Am sterdam): Landelijke Partij Bejaarden. Hoewel de Landelijke Partij Bejaarden en Partij van het Recht in meer dan één kieskring uitkomen, zijn de in de verschil lende kieskringen ingediende kandidaten lijsten niet verbonden. Dit betekent, dat deze groepen een handicap ondervinden om één of meer van hun kandidaten in de Tweede Kamer te krijgen. Bij lijstverbinding (hetgeen gebeurd is bij alle andere partijen en groeperingen die in meer dan een kieskring uitkomen) worden alle op de verbonden lijsten uitgebrachte stemmen bij elkaar opgeteld, als berekend wordt of de kiesdeler gehaald is en hoeveel kandidaten gekozen zijn. Bij niet-verbonden lijsten is dat niet het geval. AMSTERDAM. Verdacht van aan randing van ten minste twee vrouwelijke leerlingen is door de hoofdstedelijke ze denpolitie een 24-jarige rij-instructeu> aangehouden. De man zou hen tijdens de rijlessen in de avonduren onzedelijk heb ben betast. In beide gevallen gebeurde dit in een stille polder in Amsterdam-West, waar de vrouwen heen moesten rijden om op een steile weg de zogenoemde helling- proef af te leggen. DEN HAAG. De polio-epidemie in Staphorst is geëindigd. Het zal nog wel mogelijk zijn dat zich nog een geval van deze gevreesde ziekte in Staphorst voor doet, maar dat zal dan de nawerking zijn van de explosie die in de afgelopen weken 37 slachtoffertjes maakte. Dit was dinsdag de reactie van de di- recteur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. Siderius, op het feit dat in de laat ste vier dagen (sinds 26 maart) geen en kel poliogeval in Staphorst meer is ge constateerd. Dr. Siderius meent ook dat de vaccina tie door middel van suikerklontjes een gunstige uitwerking heeft gehad. De laat ste drie gevallen van polio werden -waar genomen bij niet-gevaccineerden, zo voer de hij aan. Volgens deze volksgezondheidsdeskun- dige is de polio-epidemie in Staphorst de ergste geweest die ons land heeft gekend sinds het begin van de polio-vaccinatie in 1960. De polio-inenting dinsdag in Doornspijk is een succes geweest: 601 kinderen zijn de prik komen halen, terwijl men op maxi maal ca. 600 kinderen had gerekend. Het gemeentebestuur van deze Veluw- se plaats hoopt dat donderdag de bevol king in Oosterwolde, deel van de gemeen te, ook achter de inentingsactie zal staan. Intussen is een 9-jarig jongetje uit het Noordbrabantse Waspik gistermiddag met verlamming in beide benen opgenomen in het ziekenhuis te Tilburg. Er bestaat volgens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid geen gevaar dat Was pik een tweede Staphorst zal worden om dat hier 97 percent van de bevolking is ingeënt. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp tot verlenging van de leer plicht met één jaar. Als ook de Eerste Kamer dit wetsontwerp aanvaardt zullen alle jongens en meisjes van 6 tot ruim 15 jaar verplicht zijn volledig dagonder wijs te volgen. In individuele gevallen kan het negende jaar van de volledige leerplicht worden vervangen door een ge deeltelijke leerplicht. De leerplicht eindigt nadat het kind tenminste 9 leerjaren aan een of meer scholen heeft doorlopen. Eén of meer jaar zittenblijven telt ook mee. Een kind is in ieder geval leerplichtvrij aan het einde van het leerjaar waarin het de leeftijd van 16 jaar heeft bereikt. Een meerderheid in de kamer verwierp een motie-Masman (P.v.d.A.) waarin werd voorgesteld door het verlenen van groot verlof en van vrijstelling van op komst in militaire dienst aan onderwij zend personeel en vormingsleiders een bijdrage te leveren aan de vermindering van het personeelstekort in het onder wijs- en vormingsbeleid. Een tweede motie-Masman waarin de regering werd verzocht alle mogelijke medewerking te verlenen aan het vergro ten van de opleidingscapaciteit van de be staande sociale academies door de voor september 1972 geplande 16de sociale aca demie als dependance van een bestaand instituut nu te openen, werd eveneens verworpen. Unaniem plaatste de kamer zich achter een motie van mej. Barendregt (P.v.d.A.) waarin de regering het verzoek ontving de Stichting van de Arbeid te horen over de invoering van een minimum jeugdloon, waarbij aan de hand van de leeftijden de lonen worden vastgesteld en een der gelijke regeling met spoed vast te stel len. „Laat ons niet in de steek. Help ons”, riep dinsdagmiddag de 51-jarige circusdirecteur Toni Boltini in het Amsterdamse Hiltonhotel smekend uit tot de gemeentelijke en rijksover heden om de zware lasten van het circus te verlichten. Hij deed deze oproep ter gelegenheid van het „won der van het 25-jarig bestaan van zijn circus”. Tevens demonstreerde hij zijn nieuwste vinding om het circus zo modem mogelijk te houden: een hydraulische uitklapbare zittribune, waarop 350 toeschouwers met ge strekte benen het spektakel vanuit hun plastic kuipjes in de toekomst zullen kunnen volgen. De tribune is op een oplegger ge monteerd en kan binnen tien minuten reeds worden bevolkt. De, volgens Boltini, wereldprimeur (hij heeft pa tent op zijn vinding) kan naar hij hoopt ook grote diensten bewijzen aan sportverenigingen en bij mani festaties. Het circus Boltini heeft twintig van deze tribune-wagens nodig om de huidige capaciteit van de tent (7.000 toeschouwers) te kunnen opvangen. Voorlopig beschikt het cir cus er nog maar over één. Tent en tribunes kunnen in de toekomst in één uur worden opgezet. Op de foto: de familie Boltini op de tribune wagen. Het in totaal 200 artiesten en tech nici omvattende gezelschap zal dit jaar 96 gemeenten in Nederland be zoeken. Het jubileum zal op 13 mei gevierd worden met een feestelijke voorstelling in Den Haag. belastinggelden wordt opgevoerd. Houdt men hier rekening mee dan blijken het totaal van de extra bestedingen van de vakcentrales en dat van de progressieve concentratie heel dicht bij elkaar te liggen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamercom- missie van Onderwijs heeft gistermiddag besloten geen officieel gesprek te zullen hebben mét de Oostenrijkse parlementai re delegatie onder leiding van de Oosten rijkse minister van Onderwijs Gratz. Het officiële standpunt van de gehele commis sie is dat hiervoor geen tijd meer valt vrij te maken. Zoals bekend bevindt zich onder de Oostenrijkers de parlementariër Friedrich Peter, oud-Obersturmführer bij de Waf- fen-SS. Het bezoek van de Oostenrijkse minis ter van Onderwijs aan de rijksuniversi teit te Utrecht gaat niet door. Prof. dr. R. S. Mossel, directeur van het pedago gisch didactisch instituut voor de le raaropleiding heeft geweigerd de Oos tenrijkse minister en zijn delegatie te ontvangen. ADVERTENTIE MII I'll I il|| I» I HET WITTE HUIS, Oranjeboom- straat 68, Haarlem, heeft uit voorraad leverbaar met P.v.d.A. lijsttrekker drs. Den Uyl heeft naar aanleiding van de programver- gelijking door de vakcentrales verklaard dat er een misverstand in het spel is bij de constatering van de vakcentrales dat het programma van de P.v.d.A, D’66 en P.P.R. een groter beslag legt op de groei van het nationale inkomen dan het programma van de vakcentrales. Vol gens de P.v.d.A.-fractieleider komt dit doordat ten onrechte een post van 1200 miljoen voor milieuhygiëne ten laste van DEN HAAG Staatssecretaris Krui singa van Volksgezondheid heeft de in druk dat in de psychiatrische inrichting Willem Arntz Stichting in Den Den Dol- der sprake is van een ernstige situatie, zowel bestuurlijk als wat betreft het per soneelsbeleid en de sfeer binnen de in richting. De bewindsman zei dit dnsdag- middag in de Tweede Kamer. Niet al leen de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid, ook de procureur-gene- raal van het gerechtshof in Amsterdam stelt een onderzoek in onder andere naar druggebruik door verplegenden en naar mogelijke ontvreemding van dergelijke middelen uit de voorraad van de inrich ting. DEN HAAG. Samenvoeging van ge meenten of gewestvorming, of een com binatie van beide mogelijkheden .zullen in de naaste toekomst er toe moeten leiden, dat in ons land bestuurlijke een heden van tenminste 75.000 a 100.000 in woners ontstaan op het platteland en rond centrumgemeenten en met een (veel) hoger inwonertal in meer verste delijkte gebieden en in agglomeraties. Deze bestuurlijke eenheden zijn noodza kelijk om een sterk lokaal bestuur te verkrijgen. Opdat in goed samenspel tussen de provinciale en gemeentelijke besturen en tussen de gemeenten onderling de nood zakelijke voorbereidingen kunnen worden getroffen voor de bestmogelijke be stuurlijke organisatie in het land zijn thans de richtlijnen vastgesteld om de structuurschets voor de bestuurlijke inde ling tot stand te kunnen brengen. Staats secretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken heeft het vertrouwen, dat rond de jaarwisseling 1971-1972 het eerste ont werp van die schets kan worden gepu bliceerd. De richtlijnen zijn een gevolg van het beraad, dat de afgelopen maanden heeft plaats gevonden tussen vertegenwoordi gers van de vier noordelijke provincies, De Rijksplanologische Dienst en het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Uitdrukkelijk is in de richtlijnen ge steld, dat er thans nog een uitspraak komt over de gewenste bestuurlijke een heid. van de ondernemingsstructuur. De hulp verlening aan de ontwikkelingslanden krijgt een „plus”. Een onvoldoende geven de vakcentra les aan het beleid op het gebied van de volkshuisvesting en dat op het terrein van de regionale politiek met betrekking tot de werkgelegenheid. Het beleid op het gebied van volksge zondheid, milieubeheer, sociale verzeke ringen en pensioenen wordt door de vak beweging duidelijk positief gewaardeerd. Anderzijds is een aantal concrete verlan gens die tot een vermindering van de grote vermogensongeljjkheil zouden moeten lei den, niet gerealiseerd. De vakcentrales laten geen juichkreten horen over het loonbeleid, al zeggen zij dat aan de in het actieprogramma-1967 geformuleerde uitgangspunten ten aan zien van de loonpolitiek in grote lijnen gehoor is gegeven. In het algemeen con stateren zij, dat het loonbeleid dat de afgelopen jaren door de regering is ge voerd niet in overeenstemming was met de wensen van de vakbeweging. V dit Wol merk.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2