Blik India oefent druk uit op Oe Thant Bonaparte-complex van Papadopoulos op blik OVER ONTWAPENING” „WERELDCONFERENTIE VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Voorstel van Brezjnev op partijcongres: Vakbeweging geen achtergrond China laat gekaapt vliegtuig vertrekken Westduitse regering is bezorgd na redevoering W itniakèrs verboden politiek heiblok Protest van ambtenaren in Parijs NOG STEEDS FELLE STRIJD IN OOST-PAKISTAN Snelle verlichting Russisch voorstel stap voorwaarts in Genève Weer ontvoering van pijn in spieren en gewrichten Joodse studenten ketenden zich in Brussel vast n 3 2 WOENSDAG 31 MAART 1971 V erwachtingen M ogelijkheden Sfeer TAPIJTTEGEL-BOETIEK ASTRA (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL De Griekse dictator Papadopoulos heeft al eerder de reputatie opgebouwd dat hij niet graag publieke manifestaties bijwoont. Vorig jaar augustus liet hij het, zonder nadere explicatie, op het laatste moment afweten bij de opening van de jaarbeurs van Thessaloniki, waar hij een lange redevoering zou houden, en bij het nationale feest van de „Griekse Oorlogsdeugd en de reserve-officier”. Deze gebeurtenissen vielen echter qua nationale importantie in het niet bij de viering, 25 maart jl., van het feit dat 150 jaar geleden de Griekse onafhankelijk heidsoorlog tegen de Ottomaanse sultan begon. A merikaanse reactie Paladijn i stu- veel ADVERTENTIE ADVERTENTIE PAPADOPOULOS iet en HAARLEM EX-DiRECTIE PAVEX 16 De drie vakcentrales, die er niet toe zijn gekomen een zo nauwe band te slui ten dat zij als een federatie kunnen op treden, zijn er al evenmin in geslaagd een eensluidend oordeel te geven over de politieke keuze die zij hun leden zouden willen aanbevelen. Met andere woorden: er komt géén stemadvies aan de Neder landse werknemers en de waardering voor de verschillende politieke program ma’s waarmee de verkiezingsstrijd wordt gestreden, is bij de vakcentrales volko men variabel gebleven. MOSKOU (Reuter en DPA) Op krachtige maar, bij verrassing, ook zeer verzoenende toon heeft de Rus sische partijleider Leonid Brezjnjev gisteren Peking en Washington op geroepen de betrekkingen met het Kremlin in de toekomst te verbeteren. Tevens stelde hij voor een wereld conferentie over de ontwapening te houden waaraan de vijf grote kern- mogendheden zouden moeten deel nemen. (Vervolg van pagina I) Het vervoer van oude blikken levert de Cambodjanen niet veel moeilijkheden op. Overigens gaat het hier niet om de verpakking van Welfare-biscuits, maar om door het leger weggegooide olieblikken. bij in ten ite nd eel het >eft di- ies, ni- »e- lak en- de en >d- len be- :ijn de ie- its- ise de nt- ju- Voor kindercrèches en -speelplaatsen' KORTE GIERSTRAAT 1 li ke ie UT de ■b- lit st. ig- ?e- m- len ten na m en sen te les, za te ;au ten op en- VP, TP, ?N, ing ijst 15: ten ar sen im, im, iu- 20: ijst de Be de het en en, tij, ie- ;en m- <e- ing en, ran m- len :én lil- Ml- iat len de In zijn zes uur durende toespraak bij de opening van het 24ste partijcongres in Moskou verwierp Brezjnjev echter even krachtig de „lasterlijke verzinsels” die Peking over de Sovjet-Unie meent te moeten verspreiden. Hij waarschuwde de Verenigde Staten dat Moskou „Ame rikaanse agressiedaden” niet kan nege- ren De regering in Bonn hield hij de mo gelijkheid voor dat uitstel van de ratifi catie van het vorig jaar gesloten niet- aanvalsvendrag met Moskou een ver storing van de verbeterende wederzijdse betrekkingen zal opleveren en tevens een verslechtering van het politieke klimaat in Europa. NAIROBI (AP) De plaatsvervan gende minister van Voorlichting in Kenia, Ombese Makone, heeft bekend gemaakt, dat er via pers, radio en televisie niet meer mag worden ge adverteerd voor middeltjes die de huid blanker maken. Hij zei dit in het parlement nadat een van de leden hem attent had ge maakt op de advertentie van een pro duct dat de mensen oproept zich bij de „Nieuwe Afrikanen” aan te sluiten. Daarbij stonden plaatjes van negers die er allesbehalve donker uitzagen. Niemand had durven voorspellen dat de premier, minister van Defen sie en van Buitenlandse Zaken Papa dopoulos ook daarbij weg zou blijven in de Griekstalige nieuwsuitzending voor Grieken in het buitenland „Brief uit Athene” die de zaterdag daarop door de BBC werd uitgezonden, werd gezegd dat de premier de feestelijk heden had bij gewoond en dat deze hadden plaatsgevonden „in een sfeer van opperste nationale bewogenheid”. Hieruit blijkt meteen dat deze brief van te voren was klaargemaakt, want Papadopoulos heeft zich gedu rende de hele 25ste maart, de groot- In verband hiermee was het hele jaar 1971 al uitgeroepen tot „jaar van de nationale vrijheid”. Sinds 1969 is met typisch totalitaire middelen voor de vervulling van de zogenaam de „nationale gelofte”. De bouw van een gigantische „kerk voor de heiland” die op deze dag had moeten beginnen doch op het laatste moment werd uitgesteld, omdat geen enkel ontwerp van de architecten waardig werd be vonden. (De Grieken, gewend aan het fenomeen van „nationale inzamelin gen” hebben hun eigen explicatie. Wel was er een mis in de Metropool- kerk van Athene en vlak daarna een grote parade, waarin onder andere tien recentelijk door Frankrijk gele verde AMX-30 tanks meereden. HONG-KONG (Reuter). Een Fillip- pijns vliegtuig, dat gisteren door vijf jon ge kapers gedwongen werd naar de Chi nese stad Kanton te vliegen, heeft China verlaten en is in Hong-Kong aangekomen. De 25 passagiers en bemanningsleden vertrekken, maar de vijf kapers zijn in China achtergebleven. Het toestel, een BAC-111, werd op een binnenlandse vlucht van Manilla naar Davao gekaapt. Het landde in Hong-Kong om te tanken. Twintig passagiers moch ten daar uitstappen alvorens de piloot werd gedwongen met de overige passa giers naar Kanton te vliegen. MONTEVIDEO (Reuter). In de Zuid- amerikaanse stad Uruguay hebben guer rillastrijders van de Tupamaro-beweging de directeur van het staatselektriciteits- en telefoonbedrijf, Ulises Pereira Rever- bel, voor de tweede maal ontvoerd. Vol gens de politie is hij daarbij neergescho ten en gewond geraakt. Pereira, die in augustus 1968 voor de eerste keer werd ontvoerd en toen na vier dagen werd vrijgelaten, werd dit maal door vier mannen en een vrouw meegenomen nadat hij terugkwam van een bezoek aan zijn tandarts. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Pneumatische pijnen, spit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apotb. en drog. GENèVE (Reuter). De Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapeningsconfe rentie in Genève, James Leonard, heeft de nieuwe Russische voorstellen inzake biologische wapens een stap voorwaarts genoemd. De Sovjet-Unie en haar zes bondgeno ten hebben op de conferentie een ont- werp-voorstel gedaan waaronder bacte riologische en chemische wapens afzon derlijk zullen worden verboden. Tot dus ver stond de Sovjet-Unie er op dat bio logische en chemische wapens gelijktijdig moesten worden verboden. Er zullen tal van lieden zijn die deze gang van zaken betreuren, omdat zij me nen dat „werknemers” in de politiek een eensgezinde rol moeten spelen. Wie zo redeneert, gaat echter wel wat al te licht zinnig voorbij aan het feit dat „werkne mers” geen homogene massa vormen, die willoos en zonder eigen individueel oor deel achter de geijkte sociale eisen moet staa.i waarmee lonen en huishoudboekjes te maken hebben. „Werknemers” is een al even ongenuanceerde aanduiding als „automobilisten”, „gelovigen” of „consu menten”. Wanneer er gestemd moet wor den en er liggen vier of vijf belangrijke politieke programma’s ter inzage aan de hand waarvan men moet uitmaken, welke soort regering men het liefst aan het werk wil zien, dan maakt het slechts voor een deel uit of men „werknemer” of iets an ders is. In de eerste plaats immers komt de individuele mens met zijn eigen le vensopvatting en zijn persoonlijke over tuiging naar de stembus. Mocht men ver onderstellen dat het een gunstige ontwik keling zou zijn, indien allen die loon trek ken één front zouden vormen tegenover alle anderen die werkgever of vrije be roepsbeoefenaar zijn, dan neigt men toch duidelijk naar de opvatting dat een klas senmaatschappij compleet met een klas senstrijd de ideale situatie voor een wel varend en gezond samenleven is. „Werknemers” hebben uiteraard gezamenlijke belangen, maar wanneer zij via een geünificeerde vakcentrale zouden moeten fungeren als een blok politieke macht, zou dat betekenen dat zij alle ge differentieerde belangen van andere aard ondergeschikt zouden maken aan de zui- vvmrvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvv VVVVVVVVI/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV^A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVVV^AMVVVVVV BRUSSEL (ANP) Zes joodse studen ten, leden van het „Front der joodse studenten”, hebben zich gistermiddag in Brussel vastgeketend aan het hek van de Russische handelslegatie aan de Regentlaan in Brussel. Ze deden dat om te protesteren tegen de behandeling van hun landgenoten in de Sovjet-Unie. Een dertigtal politieagenten, voorzien van tangen, knipte de kettingen door en nam de studenten mee. maart ontplofte er inderdaad een waarlangs de junta-kopstukken bom in een winkel langs de route naar de kerk zouden rijden. (De winkel behoorde aan twee broers, van wie er een „economisch ad viseur” van Papadopoulos is). Papadopoulos is in ongenade ge vallen bij de rest van de junta, of beter kan men misschien zeggen bij de „oude junta”. Deze zou in het bijzonder aanstoot hebben ge nomen aan de heftige „ik-galm” die opsteeg uit zijn beruchte „boodschap tot de natie” van 19 december j.l. waarin hij aankon- digde dat de uitzonderingstoe stand het hele jaar 1971 zou voort duren en pas zou worden opgehe ven „Als ik, de drager van het mandaat van het Griekse volk, ste nationale feestdag tot nu toe tij dens zijn bewind, niet laten zien. Wel werd aan de vooravond van hem een „boodschap aan de jeugd” over de radio voorgelezen). Men rea liseert zich nu ook dat hij zich sinds de persconferentie van 22 januari niet meer in het openbaar heeft vertoond. De laatste niet-junta-mensen die hem hebben gezien, zijn enkele Ameri kaanse generaals die door hem op 10 maart werden ontvangen. Alle Grie ken vragen zich af: wat is er aan de hand? Moskou en Warschau heeft ingesnoerd. „Zodra dit Berlijnse arrangement er door is, zullen we de papieren natuurlijk onmiddellijk aan de Bondsdag toesturen” verklaarde gisteravond West-Duitslands legerings woord voerder Conrad Ahler opti mistisch alsof dit een kwestie is die Bonn wel even zelf voor elkaar zou kunnen krij gen. Het vervelende voor Brandt en zijn po litiek is echter juist het dilemma,, dat hij op het regelen van Berlijn slechts zeer zijdelings druk kan uitoefenen, omdat dit een aangelegenheid van de vier grote mogendheden is gebleven, van de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie dus. Over de toegangen tot de voormalige rijkshoofdstad vergaderen zij nu precies een jaar met een blijmoedigheid, die door geen enkel concreet resultaat wordt ge rechtvaardigd. Integendeel, een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzekerde gis teravond in Washington nog, dat het door de Russische ambassadeur Abrassimov vorige week overhandigde ontwerpak koord geen enkele reële toenadering tot het de maand tevoren al in dezelfde vorm gegoten westelijke standpunt bete kent en dat men nu alleen maar twee papieren projecten heeft om over te spre ken in plaats van één. Breznjevs aanduiding bij de opening van het Russische partijcongres gisteren, dat alles in orde komt mits de Bonds republiek de souvereiniteit van de DDR ook inzake Berlijn maar respecteerde, laat nu nog weinig ruimte voor specu latie, dat een en ander op korte termijn tot een bruikbaar compromis kan wor den omgevormd. Brandt is er zich pijn lijk van bewust geworden, dat hij zijn invloed op de gang van zaken rond het ratificeren van de door zijn regering met de Sovjet-Unie en Polen afgesloten non- agressie-akkoorden door de theoretisch juiste „package deal” met Berlijn, prak tisch vrijwillig uit de hand heeft gegeven. Gewonden. Tijdens een betoging van mid delbare scholieren in de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn vier politie mannen en vijf lyceïsten gewond. De scholieren demonstreerden voor herope ning van de centrale universiteit van Venezuela. Thant geïnformeerd naar diens vorderin gen op dit gebied. Radio „Vrij Bengalen” heeft volgens het Indiase persagentschap Press Trust of India, (PTT) meegedeeld, dat Dacca „fysiek” onder controle staat van de vrij heidsstrijders van Sjeik Moedjiboer Rach man. De stad staat in brand, maar de vrijheidsstrijders weren zich goed en strijden fel tegen de Westpakistaanse troepen. Uit de grensstad Agartala ver nam PTI, dat commandant Jia Chan, hoofd van de voorlopige regering van „Bangla Desj” (volk van Bengalen), ver klaard heeft, dat zijn troepen het grootste deel van het land onder controle hebben. Hij heeft „de hele wereld” uitgenodigd, zich met eigen ogen op de hoogte te ko men stellen van de situatie. In een bericht dat de clandestiene radio uitzond, zei commandant Jia Chan, dat het militaire bewind druk op het leger uitoefent Chit tagong te heroveren. ver materiële en aan hun klasse verbon den eisen die tot de activiteit van de vak bonden behoren. Wat zou er dan voor de individuele kiezer nog overblijven aan persoonlijke politieke overtuiging, aan in dividuele belangstelling in het maatschap pelijke proces? Men mag natuurlijk het belang van lonen en prijzen niet veron achtzamen, maar bij een Kamerverkie zing gaat het toch ook om andere dingen die belangrijk kunnen zijn. Het is daarom eigenlijk niet zo’n ramp, dat de drie vak centrales hun gezamenlijke leden niet eensluidend adviseren ten aanzien van de keus die zij moeten maken. Bovendien, die keus is er wél een van de grove lijn: confessioneel of pragmatisch-progressief. Rechts of links, zou men ook kunnen zeg gen, al verliezen die termen steeds meer hun betekenis door het discriminerend gebruik dat men ervan maakt. Zolang er confessionele partijen zijn die (de een een meer dan de ander) proberen een behou dende politiek te mengen met een chris telijke vooruitstrevendheid, kunnen „werknemers” zich naar geweten ver plicht voelen hun confessionele levensop vatting trouw te blijven, ook al stemmen zij daardoor op dezelfde partij als hun werkgever. Een duidelijk falen van con fessionele partijen om een algemeen aan vaarde drang tot maatschappelijke ver nieuwing te honoreren in hun programma zou op den duur ook die getrouwen van hun politieke vaderhuis vervreemden, maar de tegenstellingen tussen de pro gramma’s zijn bij deze verkiezingen zo zeer van ondogmatische aard, dat zij geen doorslag geven. Het gaat eigenlijk om de besteding van een aantal miljoenen op verschillende manier. Verhoging of mati ging van de belastingdruk komt bij al die programma’s eigenlijk op hetzelfde neer. De progressieve combinatie zal het leven aanzienlijk duurder maken, maar dat doen de confessionelen en de V.V.D. even eens, alleen onder andere etiketten. Het lijkt een wijs en heilzaam besluit van de leiders der vakcentrales om hun leden niet onder morele druk te zetten. Op deze manier blijven de verkiezingen tenminste nog het karakter van een open strijd behouden, die ieder persoonlijk vrij laat om de moeilijke keuze te maken. „Juntalogen” (naar analogie van kremlinologen) hebben de keus tus sen drie mogelijkheden: papadopoulos is ernstig ziek. De helft van degenen die in deze richting denken houdt rekening met een geestesziekte (de dicta tor staat reeds geruime tijd on der consult van psychiater Pa- laiologus). De andere helft houdt het op een ernstige keelaandoe ning die hem het spreken belem mert. Papadopoulos is bang voor aan slagen, die bij zulke gelegenhe den kunnen plaatsvinden, zoals ook is gebleken bij het bezoek van de Amerikaanse minister van Defensie Laird in oktober van vo rig jaar. De dag voor de 25ste NEW YORK (Reuter). De Indiase vertegenwoordiger Samar Sen heeft gis teren voor de tweede keer binnen 24 uur de situatie in Oost-Pakistan besproken met VN-seeretaris-generaal Thant. Sen, die de eerste keer een beroep op Oe Thant deed, zijn goede diensten aan te bieden voor de beëindiging van wat hij noemde de massamoord op ongewapende mensen in Oost-Pakistan, zei gisteren geen nieuw voorstel te hebben gedaan. Hij had maan dag de secretaris-generaal gevraagd zich van verschillende kanten op de hoogte te laten stellen en gisteren had hij bij Oe De Indiase radio, die correspondenten in de grenssteden aanhaalt, deelde mee, dat de universiteit van Dacca gisteren door de Pakistaanse luchtmacht is gebom bardeerd. waarbij een vijftigtal doden zouden zijn gevallen. Voorts meldde de radio, dat een in Dacca gestationeerd re giment van het Pakistaanse leger gister ochtend aan het muiten was geslagen, waarna Westpakistaanse militairen het vuur op de muiters hadden geopend. In New-Delhi is van officiële zijde te kennen gegeven, dat de Indiase regering met belangstelling elk officieel verzoek om erkenning van de „regering van vrij Bengalen” in overweging zal nemen. Tot nu toe heeft men echter nog niet een der gelijk verzoek ontvangen. De regering is gisteravond bijeen geweest. Zij heeft een resolutie aanvaard, waarin de solidariteit van de Indiase bevolking met de „aspi raties” van het Bengaalse volk wordt geuit. Pierre GaiHard, onder-directeur van het Internationale Comité van het Rode Kruis, is gistermiddag uit Genève naar Karatsji vertrokken. In Karatsji zal hij zich aan het hoofd stellen van een missie van het Rode Kruis, die naar Oost-Pakistan gaat. Onze redacteur in Bonn tekent hierbij aan: als een geclausuleerde maar toch zeer ernstige waarschuwing aan het adres aan West-Duitsland beschouwt Bonn die passages uit Breznjevs rede waarin hij sprak over een „nieuwe crisis in de verhouding met de Bondsrepubliek, als de Bondsregering de Oosteuropese verdragen niet ter ratificatie aan de Bondsdag voorlegt.” Dat de verleden jaar door Bonn met Moskou en Warschau afgesloten verdra gen niet parlementair zullen worden be krachtigd, is overigens een wending die ook Brezjnev in de verdere passages van zijn rede niet als de eerste waarschijn lijkheid aanneemt, getuige zijn constate ring dat door deze verdragen toch maar een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen met Bonn is ingeluid. Maar juist door deze hooggestemde verwachtingen zou ’n mislukking op de Europese Oost-Westre- laties een veel grotere terugslag uitoefe nen dan wanneer men de in het geding zijnde akkoorden wat nuchterder als mo mentopnamen geen verder eigen leven zou laten leiden. Breznjev wil dus kennelijk de defini tieve proef op de Westduitse som en dat is, wat het links-liberale kabinet Brandt nu juist het meeste moet vrezen. Niet alleen heeft Bonn te kampen met een nu meriek haast even sterke en een akoes tisch steeds doordringender wordende CDU-oppositie, ook kan ze zich zelf onmogelijk bevrijden uit het corset van een „bevredigende Berlijnse rege ling”, waarmee ze de verdragen van de drager van de historische ver antwoordelijkheden die ik op me heb genomen tegenover de natie en zijn strijdkrachten, zal oorde len dat dit kan worden gedaan”. De dictator heeft de afgelopen maanden een eigen „brain-trust” om zich heen verzameld van hem toege wijde burger-ministers en andere technici. Zijn trouwste paladijn daar in is de informatie-minister Georga- las, die echter tegelijk een ongeloof lijke irritatie veroorzaakte zowel bin nen de gelederen van de „oude jun ta” als bij de niet- en anti-junta ge zinde pers. Voor kolonel B. D. Stamatelopoulos woordvoerder van de eerste groep in het dagblad Vradini, is het een man die zijn oude communistische streken nog geenszins heeft verleerd Geor- galas heeft tot 1956 gewerkt bij ra- dio-Boedapest. De pers als geheel is woedend om dat bij een recente maatregel journa listen hun gevangenisstraffen van la ger dan een jaar niet meer kunnen afkopen en vooral omdat zij daarbij in één categorie zijn geplaatst met „souteneurs, handelaars in drugs en in blanke slavinnen”. Minister Geor- galas praatte dit goed op een pers conferentie: zoals drughandelaars het lichaam bederven, zo kunnen journa listen de geest bederven. Wat Papadopoulos betreft: de ach tergrond van zijn obscuriteit zullen we misschien spoedig weten. Athene gonst weer eens van de geruchten en de „regent" Zoitakis heeft daags na de 25ste maart de opperbevelhebber der strijdkrachten Anghelis ontvan gen. Het is natuurlijk best mogelijk dat er een soort combinatie van de drie bovengenoemde factoren is op getreden. Een soort Bonaparte-com plex: pathologische eigenwaan vreesachtige isolatie, de beroepsziek te van zo menige dictator. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Na de lyceïsten, de denten, de boeren, de politie-agenten, de vrachtwagenbestuurders, de rechters en nog enkele andere categorieën, waren het gisteren de Franse ambtenaren die in Parijs en in de provincie betoogden om dat ze zich niet gelukkig voelen met hun lot. Het aantal ambtenaren en vooral ambtenaressen dat alleen in Parijs al op de been was gekomen liep in de ettelijke duizenden. Vooral in de binnenstad waar ze het ministerie van Financiën als hun doelwit hadden uitgekozen, was het ver keer in de namiddag gedurende uren weer eens volkomen vastgelopen, zodat de Parijse automobilisten hun eigen duit in het zakje der ontevredenheid niet min der luidruchtig deponeerden. Aan de zijde van de ongeveer twee miljoen ambtenaren die de Franse staat in de ministeries, de scholen, op straat en elders in dienst heeft, ligt het pro bleem in het bijzonder in de buurt van de portemonnaie. Een overheidsdienaar verdient altijd nog zo’n 15 a 20 percent minder dan een collega op een overeen komstige pos't in het particuliere bedrijfs leven, al hoeven de ambtenaren dan ook nooit bang voor de toekomst of de oude dag te zijn. Want met hun sociale voor zieningen slaan ze de privé-sectoren in hgt algemeen nog steeds royaaL Of ze met deze talrijke manifestaties hun lot nu op korte termijn zullen weten te verbeteren is intussen niet waarschijn lijk. De regering heeft de ambtenaren gisteren verweten dat ze de loonsonder- handelingen eerst zelf hebben afgebroken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3