N.V. Machinefabriek C. Maters bestaat vrijdag halve eeuw Schooljeugd bracht Engelse tuin op in oude stijl terug Geen zekerheid over oorzaak ramp met hekkotter „Wiron I Dertig scholen in ‘voetbaltoernooi Feestelijke opening nieuwe bibliotheek „Beeckestein If FABRIKANT WERELDBEROEMDE S1HI-POMPEN Diefstal uit broeikas NATIONALE BOOMPLANTDAG IN VELSEN Velsen Ruim tweehonderd gaat failliet Hockey-toernooi scholen in Mogelijk heeft IJM 210 zichzelf processen-verbaal in de IJmond Bouwbedrijf in Haarlemmermeer Havenberichten omgetrokken IN DE VISHAL ^23 4 1 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 31 MAART 1971 r 99 Kort IJmondnieuws Beverwijk 95 Heemskerk ver. Laatste gesprek Zoekactie laat Tijdens landelijke verkeerscontrole ji J Ontslag voor 40 tot 60 werknemers Te Stille getuigen - .v,. - <- - (Van een onzer verslaggeefsters) bestaat lijks e gevecht om de hoogste school- voetbaleer. Er zijn wis.selbekers be schikbaar voor het team dat de finale wint en voor het elftal dat in de fi nale verliest. Elke dag van negen tot vijf uur wordt er gevoetbald met een Scheveningen. De aanvoer in Scheve- ningen bestond woensdagmorgen uit: 10 kisten wijting, 500 kisten gul, 100 kisten schol, 60 kisten schar en 900 kilogram tong. pauze tussen twaalf en twee uur. De teams spelen tweemaal een kwartier zonder rust. Alleen de finalewedstrijd duurt tweemaal vijfentwintig mi nuten. Deze zal gespeeld worden op zaterdag 10 april om half tien op het Waterloo-veld. VELSEN. Een hovenier heeft aangif te gedaan van diefstal van veertig plan ten uit zijn broeikas op het landgoed Beeckestijn. De planten zijn ontvreemd in de nacht van maandag op dinsdag. Wethouder M. Roessingh wordt bij het planten van het eerste boompje geassisteerd door Jimmy Galesloot en Marjolein Jenninga, onder het toe ziend oog van de heer B. W. Beskers. ZWAANSHOEK. Het bouwbedrijf van de N.V. Johan van der Putten aan de Ben- nebroekerdjjk 133 in Haarlemmermeer is failliet. Vrijdag 2 april staan alle veertig tot zestig werknemers op straat. In Heemskerk werden tien politieman nen ingezet op twee posten. Zij maakten vijftien processen-verbaal op, vier voor slechte banden, één voor ondeugdelijke remmen, één voor het niet kunnen tonen van een rijbewijs en negen voor verschil lende andere feiten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij de landelijke verkeers controle op hoofdzakelijk technische ge breken en papieren is in de gemeente Vel sen dinsdag tegen honderd autobestuur ders proces-verbaal opgemaakt. Achttien politiemannen hielden gedurende de gehe le dag op verschillende plaatsen in de gemeente zeshonderdvijfenzeventig auto’s aan. In tweeëntwintig gevallen bleken de banden slecht te zijn en in dertien geval len waren de remmen slecht. Vijf auto’s bleken dermate ondeugdelijk te zijn, dat deze ter plaatse in beslag werden geno men. Twintig autobestuurders hadden hun rij- en-of kentekenbewijs niet bij zich en zes chauffeurs bleken helemaal niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Voor het overige constateerde men lek ken in de uitlaat, slecht werkende hand remmen en dergelijke. IJMUIDEN In IJmuiden werden dins dag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 212 9.100, 221 7 080, VL 16 14.700, 34 9.970, 105 7.810, 110 19.100, ARM 25 1.190, 35 800, UK 148 2.380, EB 28 1.300, YE 25 1.820, KW 33 en 93 9.330, 109 en 177 3.340, UK 196 en 234 4.100, 47 en 147 2.820, 54 en 56 2.330, 78 en 93 3.600, 135 en 145 3.650, 142 en 236 5.590, VD 44 en 75 5.600, 73 en 128 7.500, VD 15 en UK 245 6.080, KL 7 2.380, KL 50 1.330. Woensdagmorgen werden in IJmuiden door 27 vaartuigen aangevoerd.: 4300 kisten en 768 kleine kisten vis, 1100 stijve kabel jauwen en 500 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 100 kisten en 190 kleine kisten gul en kabeljauw, 1100 kisten koolvis, 1300 kisten en 27 kleine kisten haring, 770 kis ten en 544 kleine kisten makreel, 30 kisten schol en 50 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heilbot 8.29, tarbot 10.45, grote tong 5.75, groot- middel tong 7.45, kleinmiddel tong 8.85, tong I 9.58, tong II 9.21, zalm 11.11. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 148- 140, middel kabeljauw 152-138, zwarte mid del koolvis 76-69, witte grote koolvis 142, grote leng 110. Per tien stuks: grote kabeljauw 146-108, middel kabeljauw 98-86. Per hoop: vleet 164. Per 50 kilogram: grote schelvis 36-35, kleinmiddel schelvis 42-28, schelvis 58-24, gul I 90-60, gul II 71-54, gul III 48-28, grote schol 60-58, schol I 63-60, schol II 63-60, schol III 86-54, schar 62-51, bot 15-6, wij ting 76-58, haai 66-60, lever 30-20, tarbot 245, griet 200-155, schartong 56-52, haring 30.60-24.40, makreel 67.60-11.50, kleine leng 45, kleine lom 41, zwarte koolvis I 34-31, zwarte koolvis II 30-24, witte koolvis I 56-54. Als een schip vermoedelijk is vermist, dan moet men niet te lang aarzelen om een zoekactie te doen instellen. De beslissing om een zoekactie in te stellen werd in dit geval eerst genomen nadat de „Wiron I” op 3 mei niet in de haven was teruggekeerd. Men kan desnoods beter een keer een zoekactie organiseren die achteraf niet nodig blijkt te zijn, dan dat men daar pas in een zeer laat stadium mee start als het wèl nodig blijkt. De raad betuigt zijn deelneming met de nabestaanden van de bij de ramp omge komen leden der bemanning. De ervaring ook van andere schippers is, dat netten daarop gemakkelijk vast lopen. Slechts in dit geval, door de dub bele impuls, zou het schip zo ver kun nen overgaan dat de hoeveelheid water, binnengestroomd door geopende deuren en schuiven, het schip verder zou kun nen doen kapseizen. Na een onderbreking van een jaar heb ben op de hockeyvelden van „Straw berries” de interscholaire hockeywedstrij den weer doorgang gevonden. Onder prima weersomstandigheden werd door acht schoolteams om de ereplaatsen gestreden. Bij de jongens was de strijd zeer span nend; de getipte kanshebber, de IJmond M.T.S., moest door gelijkspel tegen de Visseringschool de overwinning afstaan aan het gymnasium Felisenum. Ook bij de meisjes werd het Felisenum eerste door twee overwinningen. Jongens; 1. Felisenum; 2. IJmond M.T.S.; 3. Visseringschool; 4. Prins Bernhard coll.; 5. Gymn. Paulinum. Meisjes: 1. Felisenum; 2. Visseringschool; 3. Willem de Zwijger Mavo. Brandjes. Tijdens werkzaamheden aan boord van de bij de Rondweg liggende „Tridens” is dinsdagmiddag even na half vier een slang van een gasfles in brand geraakt. De derde werktuigkundige, een 36-jarige man uit Den Haag, verbrandde zijn pols. De eerste werktuigkundige slaag de er in de gasfles dicht te draaien. Om drie uur werd de Velsense brand weer gealarmeerd voor een duinbrand je bij de Dokweg. Tweehonderd vijf tig vierkante meter helm en struikgewas gingen ver loren. Het schip was in de middag van maan dag 28 april omstreeks vijf uur uit IJmui den vertrokken, met volledige boomkor- ui trusting; bunkers en drinkwatertanks waren vol. Het bouwbedrijf werkte de laatste jaren als onderaannemer op grote bouwprojec ten. Op het ogenblik van het faillissement was dat op twee bouwwerken in Den Haag en Rijswijk. De ontslagen werknemers van Van der Putten komen vrijwel allen uit de omgeving van Haarlemmermeer. In Beverwijk werden 574 controles uit gevoerd door vijftien politiemensen op zes verschillende posten. Hier werden 28 processen-verbaal opgemaakt wegens slechte banden, zes wegens slechte uit laten, tweeënveertig automobilisten kon den geen rijbewijs tonen, vijfentwintig geen kentekenbewijs of een onjuist en van vijf wagens waren de remmen ondeug delijk. Op donderdag 1 mei was de „Wiron I” nog vissende op 52 graden noord en 3 graden oost. Om halfvijf in de ochtend heeft nog een gesprek plaatsgehad met de schipper van de „Helena” SCH 196 Het was toen goed weer: weinig* wind, lichte deining. De Wiron I viste om de NNO. De schippei' van de SCH 196 heeft de IJM 210 ook nog gezien: behalve tame lijk veel slagzij en zeer laagstaande gie ken de toppen waren onder water kon hij aan de „Wiron I” niets bijzon ders opmerken. Afgesproken werd, dat de twee schip pers elkaar over een half uur weer zou den oproepen, maar dat gesprek heeft niet meer plaatsgevonden. Ook om kwart voor acht en om kwart over acht van diezelfde dag zou de „Wi ron I” zijn waargenomen. Om kwart voor acht zou het schip vissende zijn ge weest op koers NNO, dicht bij de plaats waar het wrak op 7 mei werd gelocali- seerd en geïdentificeerd. Het wrak lag op een diepte van 40 me ter. Er waren geen aanwijzingen van schade door brand, explosie of aanva ring. De romp was gaaf. Repen en vis tuig liepen weg in het zand. De netten zijn niet gevonden. De sliphaken waren gesloten. Beide luiken op het bakdek wa ren open, evenals de grote deuren op het werkdek achter de brug. De deuren van het stuurhuis waren dicht. De telegraaf stond op vooruit. Alle reddingmiddelen, met uitzondering van de boeien aan de brug waren nog aanwezig. Het stoffelijk overschot van de schip per is gevonden buiten de brug aan bek boord even achter en naast het stuur- huis. Duikers van de Koninklijke Marine, die dit alles hebben vastgesteld, maakten ook melding van ribbels in de zandbo dem ter plaatse, die wel een hoogte van acht meter hadden. De raad stond stil bij de mogelijkheid, dat het stuurboordnet eerst is vastgelo pen, waarbij de stuurboordreep is gebro ken en vlak daarna het bakboordnet is vastgelopen. De „onderwaterduinen”, de ribbels in het bodemprofiel, geven ook wel grond aan deze veronderstelling. De mogelijkheid dat men getracht heeft het bakboordnet, nadat het was vastge lopen, los te trekken, en dat daarbij te ver is doorgehieuwd, en het schip daar bij is omgetrokken, moet niet worden uitgesloten. Dit is vermoedelijk een meer voorko mende oorzaak van kapseizen van boom- korvissersvaartuigen dan alleen maar vastlopen van het net. Maar zekerheid daaromtrent niet. Hier is een betrekkelijk nieuw, zee waardig en goed uitgerust schip ver gaan. Deze ramp bewijst in ieder geval dat ook dan zij het door een bijzondere samenloop van omstandigheden derge lijke ongelukken nog steeds mogelijk zijn, en leert met temeer nadruk dat men met een toch altijd zeer riskant bedrijf als boomkorvisserij nooit zorgvuldig en at tent genoeg kan zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Vrijdag 2 april bestaat de n.v. Machinefabriek C. Maters een halve eeuw. Het gouden jubileum van de Nederlandse fabrikant van de wereldberoemde Sihi-pompen wordt niet op grootse wijze naar buiten ge presenteerd, maar richt zich voornamelijk op een strikt besloten feest- karakter. Het interne feest van de Beverwijkse fabriek namelijk wordt met het personeel (165 werknemers) in het Amsterdamse Hiltonhotel op ge paste wijze gehouden. Machinefabriek C. Maters heeft zuster maatschappijen in Brussel Puteaux, een voorstad van Parijs en Canada, waar respectievelijk ongeveer 100, 250 en 30 personeelsleden werken. Gezamenlijk le verden zij met de Duitse fabriek reeds meer dan twee miljoen pompen over de gehele wereld af. De pomp is een van ’s werelds oudste werktuigen en is in vele fabricage-processen onmisbaar. Men treft Sihi-pompen aan, om enkele voorbeelden te noemen, bij de land- en tuinbouw, che mische industrie, voedingsmiddelenindus trie, waterleidingbedrijven, zuivelfabrie ken, aan boord van schepen, drinkwater- installaties, koelinstallaties, benzinepom pen. Kortom er is nauwelijks meer een Dinsdag aangekomen in Umuiden: Amstel- stroom; Hull; Lizard, Leixoes, Zaandam; Da lewood, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Lim burg, Antwerpen; Mynias, Vigo; Unterweser, Flixborough; Chantenay, Antwerpen; Capitol Trader, Oslo; Klaus Mink, Aarhus; Win brown 3, Cont. Plat; Armorique, Vlissingen; Gazelle, Boston, Zaandam; Ruegen, Tema; Anna Gerdes, Ceuta; Esmerald Trader- Ro chester; Djatimulia, Belawang; Ruestringen, Londen, IJmuiden; Ank ‘Winsemius, Rotter dam; Harun, Gunness; Hoegh Augvald, Free town; Tor Anglia, Gothenborg; Rolf von Bar gen, Rotterdam, IJmuiden; Fjaugen, Bremen; Chiron, Rotterdam; Rosa, Hamburg, IJmui den; Corchester, Londen; Frendo, Le Havre; Zanzibar, Londen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Rattry Head, Shoreham; Cornells Broere, Hull; Ner- landia- Aarhus; Alderney Courier, Londen; Konstantin Korshunov, Bremen; Lydia, IJ muiden, Ystad; Spurt, Aantwerpen; Opole, Stettin: Amstelstroom, Hull; Adele Hagenah, Antwerpen; Castor, Rotterdam; Hondsbosch, Londen; Vechtborg, Delfzijl; Hannover, Ant werpen; Dracula, Bremen; Hummel, Swinou- sie, IJmuiden; Korwin, Velsen, Stettin, Gul- hav, Leith; Rolf Behrmann, Londen; Guana- bara. Bremen; Travenstein, Christobal; Wa- lenburgh, Rotterdam; Chantenay, La Police; Zaanstroom, Felixtowe; Winbrown 3, Cont. Plat; Zaanborg, Delfzijl; Alice. Stettin; Dun- vegan Head, Londen; Capella, Gothenborg. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Star Billabong, Rotterdam, Velsen; Heinrich Na gel, Rotterdam; Heljo, Gent; Achilles, Ant werpen; Bengalen, Antwerpen; Boreas, Rot terdam; Normandiet, Marmagoa; Triton. Delf zijl; Areas, Rotterdam, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Ems- skipper, Zaandam, Brunsbuttel; Gillian Ever- ard, Belfast; Ruestringen, IJmuiden, Londen; Marathon, Paramaribo. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Nationale Boomplant- dag kreeg hedenmorgen in Velsen nog een extra betekenis, omdat men in deze gemeente nu eens niet louter met de aan plant van prille boompjes heeft willen volstaan. In overleg met jhr. J. M. van Wijck van „Monumentenzorg,” die zich voor deze stichting in het bijzonder be zighoudt met de historische tuinen van Nederland, heeft men in Velsen namelijk besloten het jaarlijks boomfestijn ditmaal te benutten om het achterste gedeelte van het landgoed „Beeckestein,” dat oor spronkelijk een Engelse tuin is geweest, weer enigszins in de oude stijl terug te brengen. Vandaar dat de plaatselijke schooljeugd, waar woensdagmorgen de St. Franciscusschool, de Theo Thtfssen- school en de Emmaschool de vertegen woordigers voor hadden geleverd, bij de ze gelegenheid eikehakhout voor de aan plant ter beschikking was gesteld. De honderd vijftig leerlingen werden in het koetshuis van „Beeckestein” ontvan gen door wethouder M. Roessingh, die in gezelschap was van de directeur van de plantsoendienst, de heer J. H. van der Burg en de heer B. W. Beskers, als chef van deze dienst. Wethouder Roessingh bracht daarbij de grote betekenis van het bosbezit voor de mens nog eens onder de aandacht van zijn jeugdig gehoor, zo dat het instandhouden daarvan nimmer mag worden verwaarloosd. Daarbij leek het hem voor de kinderen een voldoening gevende gedachte dat de jonge boompjes, die zij straks zouden aanplanten, hun op latere leeftijd schaduw en schoonheid zul len geven. De aanvoerdertjes van zesendertig schoolvoetbalteams uit de gehele ge meente Velsen zijn dinsdagmiddag in het stadhuis ontvangen voor een laatste instructiebijeenkomst. Maan dag 5 april begint om negen uur in het sportpark Schoonenberg het jaar- Nadat de wethouder aan de vertegen woordigers van de scholen nog een her inneringsvaantje had uitgereikt, begaf het grote gezelschap zich op de fiets naar het deel „Beeckestein” dat voor deze ge beurtenis was gereserveerd. Hier plantte wethouder Roessingh het eerste boompje, welk voorbeeld daarop door alle andere kinderen, onder het toeziend oog van het deskundig personeel van de dienst, met enthousiasme werd gevolgd. bedrijf te vinden, waar de Sihi-pomp geen toepassing heeft gekregen. Dit alles is mede te danken aan het pionierswerk van de heer C. Maters, die in 1921 een han delsbedrijf stichtte, dat zich toelegde op de verkoop van de -elfaanzuigende Sihi- pomp^ in 1920 door de Duitser Siemen en de Deen Hinsch uitgevonden. Het pomptype had in West-Europa zoveel suc ces, dat in 1923 een zustermaatschappij in Brussel werd opgericht, waarna in 1926 een vestiging in de Franse plaats Puteaux en in 1958 in Guelph (Canada) volgde. Het grote succes van de heer Ma ters is volledig verklaarbaar uit zijn ka rakter: een pionier en ondernemer met veel werkkracht en een juiste sociale in stelling. Hij overleed in 1942. In Zurich had een van zijn zoons juist zijn inge nieursopleiding voltooid en ir. D. C. Ma ters loodste de fabriek grotendeels onbe schadigd door de oorlog. Met het aantrekken van personeel on derricht de Machinefabriek niet zoveel moeilijkheden. Het verloop is betrekkelijk gering. De werknemers komen vanuit de verre omgeving naar het terrein aan de Havenstraat. De N.V. Maters bezit een actieve personeelsvereniging., die in de af gelopen jaren heel wat nieuwe ideeën lanceerde om het sociale klimaat in én buiten het werk te activeren. Zo is er een fotoclub, een postzegelafdeling, kla ver j asclub en worden er dia-avonden ver zorgd. Een unieke afdeling is wel de au toclub, waar eenieder, die juist het rij bewijs heeft gehaald, tegen een goedkoop tarief een wagen van de zaak, mag hu ren. De personeelsvereniging, die volgend jaar het 25-jarig bestaan gaat vieren, adopteert het kindertehuis De Schuilhoe- ve in Grootebroek. Ieder jaar verzorgt een deputatie van de machinefabriek daar het Sinterklaasfeest en worden vele andere activiteiten ontplooid om in de Schuilhoeve enige ontspanning te bren gen. De N.V. bezit een zogenaamd steun fonds, voor die gezinnen, die om wat voor reden dan ook hulp nodig hebben. Voorts is men actief op het gebied van het stimuleren van eigen woningbezit. Ruim veertig percent van de gehuwde werknemers van de N.V. bezit een eigen woning. (Van een onzer verslaggeefsters) UMUIDEN. Alle jongens en meisjes tot en met veertien jaar worden uitgeno digd op maandag 5 april, na de officiële opening door de heer J. Nuyens, om vier uur de nieuwe jeugd- en tienerbibliotheek aan de Willemsbeekweg 96 feestelijk in gebruik te komen nemen. Aan de jongeren van vijftien jaar en ouder wordt de keuze gelaten om gebruik te maken van de tienerafdeling in de nieuwe bibliotheek, of van de afdeling voor volwassenen in de centrale biblio theek aan het Plein 1945. Voor de jeugd die maandag na vier uur bjj de feestelijke opening van de nieuwe bibliotheek aanwezig is wordt er met me dewerking van de stadsbeiaardier Hein de Ligt een carillon-luisterwedstrijd georgani seerd. De heer De Ligt speelt in de stadhuis toren en allen die aan de wedstrijd mee willen doen moeten een pen meenemen. De wedstrijdformulieren liggen dan klaar met een klein cadeautje voor alle kinderen. Ouders en andere belangstellenden zijn van harte welkom. J (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bijna twee jaar gele den het moet op of omstreeks 1 mei 1969 zijn gebeurd is de IJmuider trawler „Wiron I” IJM 210 op de Noord zee met man en muis vergaan. Het wrak werd ongeveer een week later ge vonden. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld en is van oordeel dat de oorzaak van de ramp niet met zekerheid is vast te stellen. Moge- lijk is het schip gekapseisd, nadat de netten waren vastgelopen; het kan zich zelf om hebben getrokken. De „Wiron I” IJM 210 was een hek kotter, gebruikt voor zowel de boomkor visserij als voor de trawlvisserij. Het schip mat 202,79 brt.; de lengte over al les bedroeg ongeveer dertig meter. Er zat een 620 pk hoofdmotor in en de hek kotter was uitgerust met moderne hulp middelen voor navigatie en visserij. Aan boord waren: schipper Cornelis Haas noot, stuurman Reins Krijgsman, de ma trozen Nicolaas van Rijn en Dirk van Beelen, de eerste motordrijver Willem Nijgh en Hendrik Messemaker, als twee de motordrijver; allen waren Katwijkers Vijf van de zes waren in het bezit van de vereiste diploma’s of dispensatie daar voor; de eerste motordrijver had ze niet. VELSEN In het interscholair hockey- toernooi in de gemeente Velsen greep Gymnasium Felisenum beide titels. ■J.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5