Drs. Verwoerd voor prinselijke opening van centrale Diemen: DEZE MAAND EERSTE SPADE FORSE UITBREIDING VELSEN Ontwikkelingschap: Zaanse industrie in groei geremd Heemskerk Gastvrij onthaal H. J. Lamp Kunstwerk als geschenk bij gouden jubileum in Veel vertrouwen in de toekomst brengt financiële positie PEN Militaire groet op openbare weg afgeschaft Pechiney krijgt vergunning voor aluminiumfabriek „Kostenstijging Samenwerking van 18 organisaties bij bestrijding watervervuiling in gevaar” 11 KERNENEGIE SOMBER GELUID Wat doe je ^ls gezellig mens, die z’n kamer eens top- pop wil inrichten? Dan kun je op sjouw gaan, hier kijken en daar binnenstappen, lopen tot je een ons weegt, maar je kunt beter meteen bij Lamp binnengaan. Want daar vind je alles bij elkaar in de Jolly Pop Corner, maar dan ook ALLES. Affiches, gekke bussies en potjes, malle kettingen, fijne ceintuurs, papiervondsten (van notitiebloks en bloemen tot gekke maffe kaarten en onzelieveheerbeestjes), mobiles zoals uilenkop pen met rinkelende plastic sierslingers, wierook, sexmetertjes en noem, noem, noem maar op. Popper kan het niet. Meer zie je nergens. Leuk als u ook komt kijken. Voor de 1000 dingen van het poppe leven bij H. J. Lamp DONDERDAG 1 APRIL 1971 Barteljorisstraat 18 Haarlem. •urn Hofleverancier Sm I Im I» DEN HAAG. De militaire groet in het openbaar is niet meer verplicht. Daar toe heeft minister Den Toom van Defen sie besloten. ZAANDAM. Er mankeert het een en ander aan het Zaanse bedrijfsleven. Het is te weinig kapitaalintensief als gevolg waarvan ook onder meer de konen in de Zaanstreek te laag zijn. Bovendien is er de chemische en de metaalindustrie daalt een naar verhouding te geringe groei. In de werkgelegenheid zelf. Tot deze con clusies is het dagelijks bestuur van het ontwikkelingschap Zaanstreek, een over koepelend orgaan van zeven Zaangemeen- ten, gekomen in een zojuist gepubliceer de nota. Alvorens de prins de openingsplechtig heid verrichtte, spraken de heer W. Men- sink, lid van GS en voorzitter van de Raad van Toezicht van de provinciale bedrijven van Noord-Holland; mr. F. J. Kranenburg; mr. De Roy van Zuydewijn, voorzitter van de Vereniging van directeuren van Elec tric! teitsbedrij ven en de al genoemde drs. Verwoerd, die in zijn toespraak inging op de oorzaken van de grote expansie van de PEN: de steeds stijgende vraag naar elec- trische eneregie. „De PEN heeft als gevolg daarvan sinds 1945 alleen al in Velsen een productiever mogen van ongeveer 750 megawatt bijge bouwd, waarvan sedert 1960 600 megawatt in bedrijf werd gesteld. Tezamen met de nu in Diemen gereedgekomen 386 mega watt is dit ruim boven de duizend mega watt nieuw vermogen. De energie-afzet steeg dan ook sedert 1945 tot rond het tien voudige”. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Pechiney Nederland N.V. kan in het Sloegebied aan de slag. B. en W. van Vlissingen hebben woensdag middag de Hinderwetvergunning verleend „tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een aluminium fabriek”. De vergunning geldt voor vier produktiehallen met een totale capaciteit van 170.000 ton aluminium per jaar. Dat alles heeft zoals drs. Verwoerd toe lichtte ook zijn invloed op de prijzen ge had. „Deze toenemende afzet, de grotere capaciteit per productie-eenheid en het sterk verbeterde rendement hebben tot op heden het gelukkige gevolg gehad dat de In het licht van de geschetste ontwik kelingen moeten er volgens het bestuur de komende jaren bedrijfsterreinen be schikbaar komen waarop de vestiging van omvangrijke kapitaalintensieve bedrijven moet worden bevorderd. Daarnaast is de uitbreiding van de dienstverlenende sec tor van groot belang, daar deze wordt ge kenmerkt door hoge arbeidsinkomens, zo meent het bestuur. De aan de diensten sector toe te kennen betekenis, zo merkt het bestuur vervolgens op, mag evenwel niet verhinderen dat aan de ontwikkeling van de industrie de grootste aandacht wordt besteed. In de onderlinge afhanke lijkheid van industrie en dienstensector is de industrie naar het oordeel van het bestuur meer bepalend voor de economi sche ontwikkeling. bijdrage aan een gunstige kostenontwikke ling”, aldus drs. Verwoerd. Hij belichtte verder de unieke wijze van het totstand komen van deze centrale, waaraan wij in onze krant van dinsdag reeds uitvoerig aandacht hebben besteed. Het bijzondere is dat gebruik is gemaakt van herhalings- orders op de Flevo-centrale van de Pro vinciale Gelderse Electriciteits Maatschap pij. Naast financiële en technische voor delen, boekte de PEN een jaar tijdwinst, waardoor de centrale juist op tijd kon worden ingeschakeld bij de stroomleve- ring. Gevolg van de herhalingsorder is ook dat de centrale Diemen als twee drup pels water lijkt op de Flevo-centrale en dat ook is. Een groep van 72 leerlingen en vier leiders van de School voor de Detail handel uit Zwolle, die voor een werkweek in kamphuis De Zonne- hoeve in Blaricum logeerde en daar De centrale Diemen is een waar knoop punt met zijn drie schakelstations: één voor de PEN zelf, één voor het GEB Am sterdam en één voor aansluiting op het landelijk net, een ruggegraat, waar in de toekomst alle electriciteitsbedrijven op zullen worden aangesloten. Voor wat de toekomst betreft staat naast uitbreiding in Velsen in 1974 een nieuwe hoogspan ningslijn Diemen Velsen op het pro gramma. Een jaar eerder moet de tweede fase van het landelijk koppelnet, Diemen Overijssel, gereed zijn en eind van dit jaar moet besloten worden waar de uit breiding met een productie-eenheid van 600 megawatt zal moeten worden gebouwd. Bij de centrale Diemen is ruimte voor een groei tot ongeveer 2000 megawatt. Momen teel wordt een studie gemaakt over de vraag of bij toekomstige uitbreidingen al dan niet van kernenergie gebruik moet worden gemaakt. In Vlissingen-Oost zijn reeds twee hallen met een serie van 256 smeltovens bedrijfs klaar. De beide andere hallen moeten nog worden gebouwd en zullen in 1973, als de kerncentrale gereed komt, in gebruik wor den genomen. B. en W. van Vlissingen menen dat aan de bezwaren tegen het verlenen van een Hinderwetvergunning aan Pechiney, neer gelegd in ongeveer 1450 bezwaarschriften, „redelijker wijze voldoende kan worden tegemoetgekomen door aan de vergunning een reeks van voorwaarden te verbinden”. De vergunning omvat 85 van dergelijke voorwaarden. De overige bepalingen over de militaire groet, zoals de functionele groet, het eer bewijs (het militair saluut, de eregroet), de groet aan boord van schepen of bin nen het kazernecomplex en de groet in het kader van het ceremonieel blijven on gewijzigd. De groetplicht blijft bestaan voor Ne derlandse militairen, die in het buiten land hun dienst verrichten of bij inter nationale hoofdkwartieren. Minister Den Toom blijft ondanks deze herziening het brengen en beantwoorden van de groet beschouwen als een uiting van beleefdheid en saamhorigheid., zoals dat ook in de burgermaatschappij en in ieder samenwerkingsverband gebruike lijk is. Zoalang de groetplicht in de kazerne nog niet is afgeschaft blijven we ageren, aldus de voorzitter van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, mr. J. M. Reijntjes. De V.V.D.M. gaat zich er over beraden of de „nationale groetdag” die uit protest tegen de groetplicht op 1 juli zou worden gehouden, al of niet moet doorgaan. Het bestuur stelt vervolgens dat er in de Zaanstreek ook een opvangmogelijk heid moet zijn voor bedrijven ten zuiden van het Noordzeekanaal die moeten ver huizen. Om voor deze ontwikkelingen ruimte te scheppen is een wijziging no dig van het streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied, aldus het bestuur van het ontwikkelingsschap Zaanstreek. door een brand werd verrast, heeft sinds dinsdagavond half tien een gastvrij onthaal gevonden in de jeugdherberg Assumburg aan de Tol weg in Heemskerk, waar de groep tot vrijdagavond zal blijven. Een door prijs van electrische energie niet alleen niet is meegegaan met de algemene prijs stijgingen, maar zelfs in absolute grootte is gedaald”. Maar drs. Verwoerd liet er een somber geluid op volgen: „Wij hebben redenen om aan te nemen, dat thans een zekere grens is bereikt. Ondanks de stijging van eenheids-grootte, gepaard gaande met beter rendement door technologische ver beteringen, voortgezette automatisering en vergrote efficiëntie, zijn de voornaam ste factoren voor productiviteitsstijging, vrezen wij dat de kostenvoordelen daarvan niet opgewassen zullen blijken te zijn tegen de optredende kostenstijgingen van arbeid, kapitaal en grond, ondanks de ver groting van de afzet. Deze ontwikkeling dreigt een electriciteitsbedrijf. met zijn ta rieven op of rondom de kostprijs gecalcu leerd, zonder aanpassing van zijn tarieven, in een moeilijke financiële positie te bren gen”. De in Diemen gebouwde centrale, welke tezamen met Velsen Noord-Holland met uitzondering van Amsterdam van stroom voorziet, levert daarentegen nog wel een De dames N. Heijnen en M. Wesse- lingen onthullen het kunstwerk van Michel van Overbeeke in de kantine van de n.v. Machinefabriek Maters. Op de voorgrond kijkt de heer B. Bruinenberg vol belangstelling naar de onthulling van het kunst werk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Ter ondersteuning van het vijftigjarig bestaan van het be drijf heeft het personeel van de n.v. Ma chinefabriek Maters woensdagmiddag tijdens een bijeenkomst in de kantine een kunstwerk ter verfraaiing van deze ruimte aangeboden. Het kunstwerk, dat vervaardigd werd door de Haarlemse kunstenaar Michel van Overbeeke, be staat uit vier delen, die op kleurrijke en speelse wijze met elkaar verbonden zijn. Het was de voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer B. B. Bruinen berg, die dit geschenk en een kleuren film van het bedrijf aan directeur D. C. Maters overhandigde. De heer Bruinen berg sloot in zijn toespraak aan op zijn feestrede van 10 jaar geleden bij het veertigjarig bestaan, aan het slot waar van hij toe gezegd heeft: „En dan zal het waarachtig wel gaan”. Zich beper kend tot de periode van de afgelopen tien jaar meende de heer Bruinenberg uit volle overtuiging te kunnen zeggen, dat het destijds in de toekomst uitge sproken vertrouwen toch wel gerecht vaardigd is geweest. In dit voorbije tijd vak is volgens de heer Bruinenberg door personeel en directie gestreefd naar een grote openheid, die heeft geleid tot een beter begrip voor eikaars problemen. Ook voor de weliswaar nog onbekende toekomst zag hij geen problemen, mits men vertrouwen heeft in eigen kunnen, de collega’s en de directie. Na deze toe spraak onthulden de dames N. Heijnen en M. Wesselingen het kunstwerk. In zijn dankwoord zei de heer D. C. Maters overrompeld te zijn door deze geste van het personeel. Tevens sprak hij de hoop uit, dat het kunstwerk in de toekomst zal blijven getuigen van de goede verhoudingen in het bedrijf. Ten slotte dankte de heer Maters de ma kers van een kleurenfilm, de heren Bak ker en Louwers. DEN HAAG. Achttien organisaties hebben overeenstemming bereikt over de oprichting van een stichting die alle krach ten bij het gerichte speurwerk in het ka der van de waterverontreiniging wil bun delen. Het gaat hier om een initiatief van de unie van waterschappen. De be sturen van de deelnemende organisaties moeten hun definitieve goedkeuring aan dit initiatief nog geven. Met deze Stichting Toegepast Onder zoek Reiniging Afvalwater (STORA) be oogt de unie van Waterschappen een in tensieve samenwerking te bereiken van allen die betrokken zijn bij de feitelijke reiniging van afvalwater. De stichting zal onderzoekprogramma’s opstellen en on derzoekingen doen verrichten door labora toria van onder meer het rijk, water schappen, industrie en gemeenten. Volgens de unie is op deze wijze een uiterst efficiënte en relatief goedkope weg gevonden om de praktijkvragen, die zich voordoen bij ontwerpen en exploite ren van zuiveringsinstallaties, gebundeld te lijf te gaan. Het is de bedoeling dat de stichting wordt gefinancierd door de met de zuiverings- taak belaste overheidsinstellingen, het geen er op neer zou komen dat de finan ciering in het begin door de waterschap pen geschiedt. Voorts zal de rijksover heid om subsidie worden gevraagd. Tot de deelnemende organisaties beho ren: het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, Bureau Milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkgeversver bonden, de Unie van Waterschappen, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs, centrale organisatie TNO, de Nederlandse Vereniging voor Afvalwa terzuivering, verschillende waterschap pen, hoogheem-raadschappen en zuive ringschappen. jeugdherbergvader M. de Groot smakelijk toebereid diner heeft de jongens en meisjes uit Zwolle woens dagavond alle narigheid van de vo rige avond weer snel doen vergeten. (Van een onzer verslaggevers) DIEMEN Nog voordat prins Bernhard in tegenwoordigheid van minister Nelissen en de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, donderdagmorgen de nieuwe elektriciteitscentrale van de PEN in Diemen officieel in ge bruik had gesteld, kondigde drs. J. W. Verwoerd. voorzitter van de di rectie van het Provinciaal Electrici teitsbedrijf, al weer een nieuwe uit breiding aan. Deze maand gaat de eerste spade de grond in voor de bouw van een nieuwe eenheid van 460 megawatt bij de centrale Velsen. Deze eenheid, groter dan de twee eenheden van elk 193 megawatt in de centrale Diemen, is bedoeld deels als uitbreiding en deels als vervanging. ADVERTENTIE 4! «Mi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11