Consumentenbond komt met tien geboden voor nieuw kabinet Bredero komt met 8.25% obligaties Autobiografie van George Brown zorgt voor nieuwe moeilijkheden Gratis C.O.-test! Diensten bij KNSM worden ingekrompen De ontknopping van 1971. Raï-Amsterdam: 26 maart t/m 4 april PRODUKTIE IS NOG GEEN WELVAART Pan-concours met panfluitist in Leiden Cultureel verdrag tussen Nederland en Joegoslavië Prijsverlaging voor Engelse auto’s Socialistische ex-minister doet aanval op Labour NEDERLANDS DISCONTO BLIJFT 6 total Kik Restaurant lr^ r De Oude Geleerde Man waar u goed en zo gezellig dineert de grootste en gezelligste konsumentenbeurs van Nederland E* Autopolikliniek „DE SPAARNESTAD” o 19 DONDERDAG 1 APRIL 1971 Netto-winst 50 hoger «F" HAARLEM FRIESE VARKENSMARKT 8-10 Kom naar de specialist Peer v. d. Molengraf schildert Soeharto Bennebroek Aan de vleugel: John Faber (vrijdags, zaterdags en zondags) VERGETEN gg u glffInternationa^®I HOfl 3 V akbonden natuurzuivere pepermunt 1 A Hj© o V ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE George-Brown ’s Maandags t/m ’s zaterdags van 08.00—19.00 uur ADVERTENTIE Tafel reservering aanbevolen onder nr. 02502-6990 Eigen parkeerterrein Dinsdags gesloten DEN HAAG. De Nederlandse Consu mentenbond heeft zjjn wensen geformu leerd, waaraan naar zyn mening door het nieuwe kabinet dient te voldoen. Het zijn tien punten, die in de eerstvolgende vier jaar nodig moeten en kunnen worden aan gepakt. Zoals bekend wordt voorgesteld het di vidend te verhogen van ƒ7 tot 9. Op de vloot werd 21,6 mln afgeschreven (vorig jaar ƒ19,9 mln). Het vaarplan zal kritisch worden bekeken. De directie zegt ernaar te streven kostbare duplicaties op te heffen. Sommige diensten zullen al leen Amsterdam bedienen en andere al leen Rotterdam. In de loop van 1970 zijn belangrijke schreden gezet om te raken tot een herstructurering van het bedrijf waarvan de hoofdstrekking gevat kan worden in de woorden: decentralisatie, nauwkeuriger kosten- en rentabiliteitsiri- zicht per bedrijfsonderdeel. „De tot nu een praktische procedure om bij falen van de leverende partij naleving of ont binding van de overeenkomst te kunnen vorderen (en krijgen) uiterst progressieve Graetz- kollektie. Hypermodern gekleurde kleurenteevees. Met magisch knoppensysteem. Absoluut... de ontknopping van 1971. Bezoek de erkende Graetz handelaar. De consumentenbond noemt die redene ring fout. ‘'■r.-v.'r''.-'. DJAKARTA (AP). De Nederlandse schilder Peer van de Molengraf is woens dag door president Soeharto in audiëntie ontvangen. Hij zal deze week beginnen aan een portret van de president. In op dracht van NV Philips zal hij ook een portret maken van sultan Hamengkoe Boewono van Djokjakarta en doeken ver vaardigen van de oude boeddhistische Borobodoer tempel. Een woordvoerder zei dat van de schil derijen fotoreprodukties gemaakt zullen worden waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Unesco. Lord George-Brown tijdens de presentatie van zijn nieuwe boek op een persconferentie in Londen. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 tot 10.30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Toegangsprijs f 3,50, alle belasting inbegrepen. Reductie voor kinderen tot 14 jaar en voor groepen van meer dan 25 personen. Gereduceerde reis/entree- biljetten aan 140 NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij. toe getroffen maatregelen geven de over tuiging dat wij op de goede weg zijn om steeds meer medewerkers bij het bedrijfs- gebeuren te betrekken dan voorheen mo- glijk was.” Begin van een zinvol programma voor de scholing tot bewust consument in het onderwijs voor alle jeugdigen. Wij verlangen een regering, aldus de consumentenbond, die zich positief ten doel stelt de nationale produktie tot nationale welvaart te maken en die het daarvoor aandurft eisen te stellen aan die produktie en aan de wijze, waarop deze bij de con sument terechtkomen. Men berekent het nationaal inkomen per hoofd en als dit cij fer stijgt, wordt daaraan de conclusie ver bonden, dat de welvaart is toegenomen. Het rekensommetje „produktie inko men welvaart” klopt niet, omdat er een belangrijke aftrekpost is vergeten: de wel- vaartsverliezen aan consumentenkant door aankoop van falende produkten, door ge brek aan mogelijkheden om iets gerepa reerd of vergoed te krijgen, door verkeer de keuze bij gebrek aan informatie of na misleidende aanprijzing, door betaling van onnodig hoge prijzen door marktversluie- ring en gebrek aan concurrentie, door het doen van ongewenste aankopen als gevolg van overmatige beïnvloeding, door beleg ging in safe-lijkende, maar hoogst riskante affaires, door doodgewone zwendel en ook door eigen onberaden gedrag. En al het geld, hieraan of hierdoor uit gegeven, telt mee bij de bepaling van het nationale produkt of nationale inkomen. Maar voor onze welvaart is het een min- post. En deze negatieve post moet en kan positief aangepakt worden, aldus de Con sumentenbond. Voor haar en voor hem staan de deuren van.de grootste en gezelligste konsumentenbeurs JMÜ van Nederland uitnodigend open. Voor al wie van gezelligheid houdt, lekker vrij wil rond- neuzen en graag het nieuwste van het nieuwste ziet. Een beurs boordevol vertier en plezier! AMSTERDAM. Hoewel de verwach te verbetering van de resultaten van Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij N.V. (KNSM) in 1970 nog achter is gebleven bij wat de directie hoopte te bereiken (onder andere door kostenverhogingen en de 400) is de net towinst bijna 50 percent hoger geworden op ƒ12,3 mln (vorig jaar ƒ8,6 miljoen), aldus het jaarverslag. dat niemand er iets aan wilde doen?' Toen Wilson Brown op 14 mei 1970 van zijn besluit om ter stembus te gaan, op de hoogte stelde, „werd het mij duide lijk dat de premier deze beslissing ken nelijk na consultatie van alle ministers had genomen.” Brown had nog gepro beerd wat vuur in de campagne te bren gen door enkele nieuwe ideeën te lance ren, „maar mijn argumenten lokten wei nig enthousiasme uit.” Hijzelf trok door het hele land, maar verloor zijn eigen zetel. Dit was het einde van Brown als een actief politicus, na een carrière die hem eenmaal bijna het lei derschap van de socialistische partij had gebracht. Hij is nu een lid van het Ho gerhuis en vertelde gisteren er niet meer op te rekenen ooit weer een kabinets- functie te krijgen. Na de publikatie van zijn boek en de kritiek op Wilson en an dere Labourleiders zal niemand dit ver bazen. UTRECHT. De Verenigde Bedrijven Bredero N.V. gaat over tot de uitgifte van nominaal 10 miljoen gulden, 8,25 per- cent-obligaties. Dat gebeurt om het actie- spectrum in West-Duitsland te verruimen. Zoals bekend heeft Bredero met het ge meentebestuur van Hannover een over eenkomst gesloten voor de reconstructie van de stationswijk. Bredero is verder bezig een zelfde soort reconstructie in Bonn voor te bereiden en juist een dezer dagen zijn de contacten daarover nauwer aangehaald. Daarnaast bestaan er contac ten met diverse andere steden in Duits land die studeren op vernieuwingsplan nen. Ook in België bestaan die contacten. Er worden gesprekken gevoerd over om vangrijke projecten in Antwerpen en Brussel. De obligatielening die nu wordt uitge geven kan 8 april worden ingeschreven, de storting is op 4 mei. De koers van uitgifte zal 5 april voor de beurs worden bekendgemaakt. De lening heeft een loop tijd van vijftien jaar. De omzet steeg met circa 16 percent tot 358 miljoen gulden. Deze „tien geboden” zijn: Wet betreffende colportage en agres sieve verkoop Verbod van misleidende aanprijzing Verkoopverbod voor onveilige produkten Wet betreffende beleggingsfondsen en aanvullende wetgeving ten aanzien van spaarinstellingen Verbod van verticale prijsbinding Uitbreiding en standaardisatie van de prijsaanduidingsverplichitng Verplichting en standaardisatie van de hoeveelheidsaanduiding bij vele gere geld gekochte verbruiksgoederen Verplichting tot leesbare datumaandui- ding bij vele bederfelijke artikelen Duidelijke aansprakelijkheidsregeling voor geleverde goederen en diensten en Deze aanval zag in Londen het licht in de vorm van een autobiografie, die Lord George-Brown naar de bekende song van Frank Sinatra „In my way” heeft ge doopt. En indien men Wilson en enkele andere voormalige ministers deze week lichtelijk verstoord in het Lagerhuis zal zien rondlopen, is dit zeker niet alleen te wijten aan de begroting, die de regering Voor Nederland wordt een discontover- laging op dit moment minder gewenst geacht. Het goedkoper maken van lenin gen en kredieten zou de overbesteding verder aanwakkeren, met het gevolg ster kere prijsstijgingen en een nog grotere geldontwaarding. De geldmarkt in Ne derland is op het ogenblik zo ruim, dat een beleggingstoevloed van dollars hier niet hoeft te worden gevreesd. LEIDEN. De Roemeense panfluitist Nicu Pourvu zal zaterdag in de Stadsge hoorzaal in Leiden voor het eerst in ons land optreden met een programma van Roemeense folkloristische muziek, waar bij hij wordt begeleid door de cimbalist Horvat uit Hilversum. Dit gebeurt op het slotconcert van het Interacademiale Mu ziekconcours van de stichting „Pan”, het landelijk orgaan van studentenmuziek gezelschappen in ons land. Vandaag, vrijdag en zaterdag zijn de concoursdagen, waarop Simon C. Jansen, Charles de Wolff en Adriaan Blankestein de organisten beoordelen, Gerard Henge veld, Rutger Schoute en Sas Bunge de pianisten jureren, Rutger Schoute, Nap de Klein, Edo de Waart en Erna Spooren- berg de kamermuziek kritisch beluisteren en prof. Van der Veen, Rutger Schoute en Gerard Hengeveld de grote ensembles, als orkesten en koren, waarderen. De schilderes en componiste Sedje He- mon uit Den Haag, die enige jaren gele den werd getroffen door de muziek van de panfluit zoals die in Roemenië nog wordt gespeeld, schreef een klassiek con cert voor dit instrument, dat in Boekarest op 29 januari van dit jaar zijn première beleefde en waarbij Nicu Pourvu de so list was. De panfluitist werd door bemid deling van mevrouw Hemon door de stichting „Pan” naar ons land gehaald. ADVERTENTIE ni vorig jaar, die de socialisten op ver nederende wijze hadden verloren, schrijft Lord George-Brown dat „een vijand van de partij geen betere datum voor een nederlaag had kunnen aanwijzen. Het De nettowinst nam toe met ongeveer 8 percent en kwam op 6,5 miljoen gulden. Die stijging was echter duidelijk min der dan verwacht. Volgens het jaarver slag was het de niet te voorziene aan passing van de lonen, wat de onderne ming in 1971 en 1970 op ruim anderhalf miljoen gulden komt te staan, waardoor de resultaten achterbleven. Een klein ge deelte van die anderhalf miljoen is te zijner tijd door te berekenen. Aan de op 26 april te houden jaarver gadering zal worden voorgesteld een agiobonus uit te keren van 25 percent, wat ten volle deelt over het dividend van 1970. Dat dividendvoorstel is 20 percent in contanten over het door de agiobonus vergrote kapitaal. In feite wordt daardoor 1 percent meer uitgekeerd dan vorig jaar, toen 24 percent werd uitgekeerd. De nettowinst per aandeel komt op 402 gulden per aandeel van 1000 gulden, vergeleken met 491 gulden in 1969. Daar bij moet worden opgemerkt dat het aan delenkapitaal in het afgelopen verslag jaar werd verhoogd via een aandelen emissie met ongeveer 3,6 miljoen gulden tot 14,4 gulden. Die nieuwe aandelen de len ten volle mee in de winst over 1970. van premier Edward Heath gisteren in gediend heeft. Brown begint al dadelijk met de so cialisten te verwijten zich „stompzinnig” in de oppositie te gedragen. „Even stomp zinnig als de Labourpartij deed, toen zij in juni vorig jaar besloot verkiezingen te houden.” Ook de vakbonden krijgen een veeg uit de pan. Brown vraagt zich af of het wel juist is, dat de Labourpartij voor het grootste deel uit de vakbondkassen wordt gefinancierd. „De grote jongens in de bon den hebben daardoor veel te veel te zeg gen.” Openlijk spreekt Brown van vakbonds- anarchie, terwijl hij de pogingen der bon den om de Conservatieve regering door middel van industriële actie kapot te ma ken, bestempelt als activiteiten die in strijd zijn met de democratie. „Als ik heel eerlijk moet zijn, geloof ik niet dat wij een tijd gekend hebben waarin de meesten van ons het zo goed hadden als tegen het einde van 1970”, aldus Brown, die het belachelijk noemt dat mannen gaan staken, terwijl hun een loonsverho ging van twee tot drie pond sterling aan geboden wordt. „Ik hoop alleen maar dat mijn partij, mijn volk en de vakbonden niet zullen ingaan op de pogingen van enkele extre misten om een regering, die zij niet goed keuren, door middel van industriële ac ties te vernietigen. Als men een regering op deze wijze ten gronde kan richten, kan iemand anders het een andere rege ring aandoen. En dan is het Britse de mocratische systeem voorgoed verloren.” Sprekend over de verkiezingen van ju- (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. George Brown, sinds eni ge maanden Lord George-Brown, kan het niet laten moeilijkheden te veroorza ken voor zijn partij, de Engelse socialis ten. Terwijl Labour-leider Harold Wilson kennelijk had gehoopt dat hij zijn vroege re opstandige minister van Buitenlandse Zal n onschadelijk had gemaakt door hem lid te maken van het hogerhuis, heeft Lord George Brown van deze kans gebruik gemaakt een felle aanval op Wil son en de socialistische politiek voor te bereiden. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het Nederlandse dis conto gaat niet omlaag. Het blijft 6 per cent, ofschoon West-Duitsland er gisteren een heel percent heeft afgedaan, voorna melijk om de stroom van dollars naar de Bondsrepubliek in te dammen. Er ■wordt ook een Britse discontoverlaging van 7 tot 6,5 percent verwacht als extra stimulans voor de economische bedrijvig heid. DEN HAAG. Voor de regeringen van Nederland en Joegoslavië zijn van de week voorstellen opgesteld voor een pro gramma van culturele uitwisselingen in 1971 en volgend jaar. De voorstellen zijn van de hand van de gemengde commis sie voor de tenuitvoerlegging van het cul tureel verdrag tussen beide landen. Van daag wordt het programma in Den Haag op het ministerie van Onderwijs en We tenschappen ondertekend door de beide voorzitters van de delegatie van de com missie: prof. dr. Vojislav Djuric en jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM. De automobielfabriek British Leyland Nederland heeft ingaan de vandaag een verlaging aangekondigd in de prijzen van haar meest populaire modellen. De prijsverlagingen variëren van ongeveer 50 tot ongeveer 400 gulden. Zo is nu de Mini leverbaar vanaf 5461,de Austin en Morris 1100 voor 7.347,50, de 1300 modellen van deze se rie voor 7.991,40 en de Austin Maxi voor 9.992,10. De prijsverlaging is volgens de fa- vreemde was dat iedereen dit wist, maar briek mogelijk gemaakt door de grotere produktie van haar vestiging in Seneffe, België met als gevolg een economischer wijze van produceren. Het programma voorziet onder meer in het wederzijds verlenen van beurzen aan gevorderde studenten, jonge onderzoekers en kunstenaars voor voortzetting van hun studie in het andere land. Ook zullen beurzen worden verleend voor deelne ming aan zomercursussen en zullen uit wisselingen plaatsvinden van hooglera ren en deskundigen op het gebied van het niet-universitaire onderwijs. Spectaculair nieuws van Graetz. In één klap maakt Graetz alle andere kleurenteevees ouderwets. Door z’n magische toetsen. Tip ze even aan en ziedaar... de prachtigste kleuren. Graetz steekt met kop en schouders boven de konkurrentie uit. Door vorm geving. Door kwaliteit en vooral ook service. Kleurenteevee kopen? Neem de beste. De mooiste. Kies uit de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19