Koninklijke Nederlandse Papierfabriek overweegt bod; Werkgelegenheid voor enkele duizenden in gevaar DREIGT BIJ VAN GELDER MASSA-ONTSLAG AARDBEVING WERKT NA Per jaar 1,4 miljoen ton koolmonoxyde Hoogovens in Maasvlakte niet op de lange baan 1 in Moskou Verkeer grote luchtvervuiler Nog onzekerheid over bedrijf in Veisen Ja,bij A1*K. Hebtu goed gezien! „Zuivering te verwachten Calley krijgt levenslang Weinig kleur in Keukenhof i AGENDA pagina 17 Verder in de krant MINISTER NELISSEN IN KAMER: HET WEER Moordaanslag op ex-consul See r-MYRIANTHA APRIL 1971 DONDERDAG 1 61e JAARGANG NUMMER 125 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Het woord is aan... Waarnemers in Moskou: t M ‘meur stemming Drie etappes Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel.(020)223596 hazenberg Bollenseizoen 1971 geopend Binnen meer dan u buiten ziet. t 25 12, 13 Koude nacht Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering heeft niet besloten het Hoogovenproject op de Maasvlakte voorlopig op de lange baan te schuiven. Zelfs als nu besloten zou worden dat Hoogovens/Hoesch hun staalbedrijf in Rotterdam mogen neerzetten, dan zou inbedrijfstelling van de eerste fase niet voor 1977 mogelijk zijn. Dit heeft minister Nelissen van Economische Zaken gister middag in de Tweede Kamer gezegd in antwoord op vragen van o.a. PvdA- Kamerlid drs. A. J. Lems. De vorig jaar ingestelde contactgroep, waarin regering, provincie Zuid-Holland, Rijnmond en Rotterdam overleggen over dit project, is nog steeds bezig aspecten als milieubescherming, arbeids markt, infrastructuur en leefbaarheid in algemene zin te bestuderen, aldus de bewindsman. Morgen te zien, in onze etalages: héééle chique kamgaren mantel: 158." Zeer apart modelletje, dat jong en slank kleedt. Gerende lijn, zijden stiksels, grappig ceintuurtje in de rug, 2,-rijen. Maten lopen van 36 tot en met 48. Kijken en passen kosten niets! Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur VOOR IJMUIDEN HET DAGBLAD Socrates 1 99 ADVERTENTIES 3.00 in I Tuincentrum Vlaamseweg. Haarlem Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn. dealer official I. Telefoon 24 32 83 28 0321 t i i 3 1 r Een kunstenaar is degene die het tot dan toe onwaarneembare waar neembaar maakt. Dames-en heren suède- en nappa pantalons. Pigskin k sports-coats. Uitgebreide sortering dames- heren- en kmder-suède- nappa- en lamsvachtjassen. i 5 S De werknemers die ontslagen worden zullen zo s de bedoeling in drie etappes afvloeien. In totaal werken er bij Van Gelder in de vestigingen Amsterdam, Velsen, JRenkum en Wapenveld 6300 man Inmiddels heeft het Kamerlid Schuite- zen dat er meer bedrijven op de Maas vlakte kunnen worden gevestigd. Maast Hoogovens wordt bijvoorbeeld gedacht aan een olieterminal. Bloemstraat Showroom UW PAASEI VINDT U BIJ: r 1 1 1 1 1 L heerlijk Telefoon 1 64 79 IJmuider Courant Aanvankelijk opklaringen, maar later weer wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer Zwakke, morgen meest matige wind hoofdzakelijk uit oostelijke richtingen. Minimumtemperatu ren dicht bij het vriespunt, maxi mumtemperaturen omstreeks 10 graden. Op 5 maart heeft de technische com missie van de convenantscommissie aan Hoogovens een aantal zoals de minister het noemde. ..dieneaande” vragen gesteld. De antwoorden, die nog wel enige tijd zullen vergen, worden van grote beteke nis geacht voor de besluitvorming. De contactgroep heeft grote behoefte aan studie naar eventuele andere vesti gingen op de Maasvlakte om de beteke nis van het Hoogovenproject in de juiste verhoudingen te kunnen zien, zei de mi nister. Men moet niet uit het oog verlie- BONN, (Reuter). De politie heeft gis teren in Bonn huiszoekingen gedaan in de woningen van zes leden van een als uiterst rechts beschreven groep. Zij vond daarbij een geweer, een re volver, munitie en nazi-geschriften en nazi-grammofoonplaten. Het zestal is na ondervraging vrijgelaten. Vorige maand werden bij invallen in Bonn en Dusseldorf wapens en munitie ontdekt, alsmede por tretten van bondskanselier Brandt die als schietschijven dienden. Op de vraag hoe lang het zal duren voordat er volledige klaarheid is over de milieuhygiënische aspecten, zei minister Nelissen dat dit geruime tijd kan zijn, omdat het een probleem van zeer grote omvang is. Vooral wat dit aspect betreft moet men nu werken tegen de achter grond van de situatie zoals die vermoe delijk in 1977 zal zijn. MIDDELBURG. De rechtbank Middelburg heeft vandaag een 30-jarige handelaar in auto’s in Hulst en een 29- jarige caféhouder uit Terneuzen, die wer den verdacht van het smokkelen van mil joenen niet gebanderolleerde sigaretten, vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Tegen de handelaar was een gevange nisstraf van een jaar en een boete van 75.000 geëist en tegen de caféhouder drie maanden en een boete van 30.000. Heeft u onze SACHERCAKE al ge proefd Per stuk 4.00 TRUFFELS in 3 smaken, arak, cognac en advocaat, per 100 gram 1.45 per 250 gram 3.50 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 19 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, 11 Films 7, 9 U itwijzer 9 Kunst 9, 15 Radio en tvI15 W eerrapport 17 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19, 25 Sport23 Scheepsberichten 25 Beurs Luidsprkers Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s (Van onze redactie economie) VELSEN/AMSTERDAM Van Gelder Papier gaat naar verwachting enkele duizenden personeelsleden ontslaan. Reden: een noodzakelijke reor ganisatie van het bedrijf als gevolg van slechte resultaten. Er kan spoedig een communiqué worden verwacht, waarin staat dat Van Gelder opgaat in de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek. Tot laat in de avond hebben beide fusiepartners gisteren met de vakbeweging vergaderd over een af vloeiingsregeling. Bestuurder Lockhorn van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (NVV) heeft 15 a 20 miljoen gevraagd om het personeel, dat nood- geven. maker (DS '70, thans nog groép Goed hart) minister Nelissen (Economische Zaken, gevraagd of het juist is dat er grote aantallen werknemers door be drijfssluitingen bij Van Gelder moeten afvloeien en of er een bevredigende af vloeiingsregeling bestaat. Hij wil verder weten of de afhankelijkheid van import overzee voor kranteoapier, als Van Gel de” ermee stopt, niet bijzonder nadelig is voor de toch al noodlijdende kranten wereld in ons land. Minister Nelissen deed gistere; nogal verbaasd over de vragen en weigerde ieder commentaar. Hij zou, zo vernemen wij, twee weken geleden al op de hoogte zijn gesteld van de toestand bij Van Gelder. Officieel heeft de papierfabriek de bewindsman niet om hulp gevraagd. (Zie vervolg op pag. 4) Er is inmiddels jzo’n mineurstemming onder de mensen ontstaan, dat de kernen op directe publicatie van de stand van zaken aandringen. Er gaan allerlei ge ruchten, die de werklust negatief beïn vloeden. Enkele weken geleden heeft de vennootschapssecretaris in Amsterdam nog tegenover ons blad verklaard, dat voor massa-ontslagen niet hoefde te wor den gevreesd. De voorraad was te veel opgelopen en daarom moest de produktie worden beperkt. Dat was alles aldus deze woordvoerder De demarcatielijn tussen de Maasvlakte en de natuur- en recreatiegebieden van Voorne-Putten is nog niet in de studies betrokken. Wel is bekeken of een an dere indeling van de Maasvlakte kan wor den gemaakt, die nog rationeler is. Overigens, zo bleek uit het antwoord van de minister, hebben Hoogovens en Hoesch rekening gehouden met het feit dat met de beslissing over hun aanvraag geruime tijd zou zijn gemoeid. Dit op zichzelf oefent op hun positie geen nade lige invloed uit. In de verdere toekomst zal moeten blijken voor het geval de vestiging op .de Maasvlakte niet doorgaat of elders in Europa een vergelijkbare vestigingsplaats kan worden gevonden, mede gezien de voortgaande concentratie van Hoogovenbedrijven in Europees ver band of dat zo’n vestigingsplaats even tueel kunstmatig door regeringsmaatre gelen haalbaar kan worden gemaakt. In Nederland is er geen alternatief, al dus de minister, vestiging in het Eems havengebied is in overweging genomen, maar niet mogélijk, zo heeft Hoogovens geconcludeerd, omdat dit ten opzichte van de Japanse concurrentie te duur zou uit komen aan transportkosten. In die tussentijd is er achter de scher men al over het lot van honderden werk nemers beslist Dat gebeurde tijdens de fusiebesprekingen, waaruit een van de kandidaten Proost en Brandt, zich in middels heeft teruggetrokken. De ver wachting is dat Koninklijke Nederlandse Papierfabriek Maastricht nu een bod op Van Gelder doet, wat in feite op een overname zou neerkomen. De fusiebe- sprekingen hebben langer geduurd dan de bedoeling was. omdat tussentijds de re sultaten bij Van Gelder aanmerkelijk wa ren teruggelopen. Zoals bekend moest het dividend worden gepasseerd. AMSTERDAM. Koolmonoxyde ver oorzaakt verreweg de belangrijkste luchtverontreiniging in stedelijke gebie den. Motorvoertuigen produceren boven Nederland 1.3 tot 1,4 miljoen ton per jaar. Ongeveer de helft daarvan wordt binnen de randstad Holland verspreid FORT BENNING, (Reuter) Luite nant William Calley is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het vermoorden van burgers in het Zuid- vietnamese dorp My Lai, drie jaar gele den. Het vonnis over de 27-jarige Calley werd uitgesproken door dezelfde jury van zes officieren die hem twee dagen geleden schuldig bevonden aan moord tijdens de massaslachting. De juryleden haddenbij hun uitspraak de keus tussen slechts twee mogelijkheden: levenslan ge gevangenisstraf of de doodstraf. Hun besluit om de mindere straf toe te ken nen zal naar verwachting de groeiende stroom protesten in de Verenigde Staten tegen Calley’s veroordeling niet kunnen stopzetten. Calley, die bij het betreden van de rechtszaal de juryleden beleefd had be groet, stond onbewogen toen de voorzit ter zei: „Eerste luitenant Calley, het is mijn plicht als voorzitter van dit hof u mede te delen dat het hof in besloten zitting u veroordeelt tot dwangarbeid voor de lengte van uw natuurlijke leven, tot ontslag uit de dienst en tot intrekking van alle gages ën toeslagen”. Na het aanhoren van het vonnis groet te hij opnieuw en verliet onmiddellijk de zaal om in een nabijgelegen kantoor overleg te plegen met zijn advocaten. Zijn voornaamste raadgever, George Latimer, zei dat hij in beroep zou gaan. straat-Sarphatistraat, de Krommert, Haarlemmerstraat, de Kinkerstraat Bilderdijkstraat, de Oude Hoogstraat het Victorieplein. veel werk voor de boeg, zet de koop waar in een supermarkt in Los An geles weer op zijn plaats nadat een naschok van de zware aardbeving op 9 februari gisteren de vallei van San Fernando opnieuw had doen schud den. Ramen werden door de trilling vernield, huizen beschadigd en schoorstenen kwamen naar beneden. gedwongen zal moeten vertrekken een „zilveren handdruk” te Tot gisteravond laat wisten de werk nemers alléén dat er fusieplannen zijn. De kern (eer soort ondernemingsraad) in Velsen deelde mee dat het kranten- papierbedrijf van Van Gelder daar voor 16 april de opening van een splinter nieuw kantoorgebouw op het programma heeft staan. Daartegenover verluidt in Haag kringen, dat de Velsense papier fabriek als produktiebedrijf vermoedelijk niet gehandhaafd zal blijven. De mogelijkheid bestaat dat Crown- Van Gelder in Velsen, een bedrijf dat zich voornamelijk met de ponskaartenfa- bricage bezig houdt, een deel van de af te vloeien mensen kan overnemen. dustrial Hygiene Association voorgestel de richtlijn van 20 delen per miljoen de len lucht gehanteerd. Deze grens werd slechts tweemaal overschreden. De uit komsten werden ook vergeleken met de in het algemeen als zeer veilig be schouwde grenswaarde van 10 delen op een miljoen delen lucht. Deze werd 73 maal of in 9,6 percent van het totaal aantal metingen overschreden. Naar verhouding het sterkst veront reinigd was het kruispunt Zeilstraat- Amstelveenseweg, gevolgd door Wibaut- de de en Dit staat in een rapport van de Am sterdamse GG en GD over het koolmo- noxydegehalte van de buitenlucht op een aantal drukke verkeerspunten in Am sterdam. Het onderzoek naar deze ver ontreiniging wordt sinds september 1969 op 34 vaste plaatsen in de stad verricht. In de winterperiode werden gemiddeld wat hogere concentraties gemeten dan in het zomerhalfjaar. In het centrum van de stad was de verontreiniging over het algemeen sterker dan in de tuinste den. De concentraties lagen in hoofdzaak tussen 5 en 15 delen per miljoen delen lucht. Gebleken is dat windsnelheid en verkeersintensiteit de belangrijkste be palende factoren voor de grootte van de gemeten concentraties zijn. Bij hogere windsnelheid worden vrijwe] steeds la gere concentraties gemeten. Als buiten luchtnorm werd de door American In- Vrijdag en zaterdag 10% korting contant op TUINGEREEDSCHAP en HANDMAAIMACHINES Voor IJmuiden en omgeving 34, IJmuiden. Tel. 15141* Vechtstraat 2, Tel. 110 01 MOSKOU, (AP). Tijdens het Con gres van de Russische Communistische Partij heeft partijleider Brezjnev een belangrijke politieke organisatiecam- pagne” aangekondigd. Westerse deskun digen leggen dit uit als een mogelijke zuivering binnen de Russische partij. Het komt hiér op neer dat het lidmaat schap van de partij aan een „breed on derzoek” zal worden onderworpen. De 14.000 leden zullen hun lidmaatschaps kaarten moeten inleveren bij de partij en alleen degenen die dit verdienen krijgen de kaarten terug Br.ezjnev zei onder meer: De partij tolereert geen passiviteit en onverschilligheden. Er zijn helaas leden die zich niet gedragen als echte politie ke medestrijders”. Russische partijfunctionarissen hebben gisteren felle aanvallen gedaan op de po litieke koers van de Chinese leiders. Daar bij ontbraken verzoenende toevoegingen zoals afkomstig van Brezjnev die zei dat de Sovjet-Unie „immer bereid is tot her stel van de normale betrekkingen met Pe king”. (Van een onzer verslaggevers) LISSE. De heer H. Reimer, direc- teur-generaal voor het midden- en klein bedrijf en toerisme van het ministerie van Economische Zaken heeft vanmor gen in Keukenhof in Lisse het bloembol lenseizoen 1971 geopend. In de Keukenhof, waarvan de poorten morgen voor het publiek open gaan, staan alleen de hyacinten en de narcis sen in bloei. Het zal nog één of twee weken duren voordat de tulpen kleur aan de Keukenhof zullen geven. In de kassen staan de tulpen wel al in volle bloei. In vergelijking met vorig jaar zijn de - bolgewassen drie weken vroeger. Van een vroeg voorjaar kan echter niet wor den gesproken. Vorig jaar waren de ge wassen door de aanhoudende koude later. De onverwachte vorstperiode eind februa ri heeft geen nadelige gevolgen voor de bollen gehad. Allen het groen vertoont hier en daar bruine plekken. HAMBURG (DPA) Een tot nog toe on bekende vrouw heeft in Hamburg een aan slag gepleegd op een gewezen Boliviaanse consul-generaal in diens werkvertrek in Hamburg Het slachtoffer, Robert Quintanilla, is le vensgevaarlijk gewond. Hij kreeg twee ko gels in de borst. Verwachting van het K.N.M.l tot vrij dagavond Jfe morris before you buy A.s. vrijdag en zaterdag als reklame AARDBEIEN - SLAGROOM GEBAK met verse aardbeien, 6 in een doosje, van 3.85 voor 3.25 PERZIK SLAGROOMTAARTJE van 3.50 voor

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1