Afwijking van gedragslijn vakcentrales WINKELIERS BLOKKEREN HAARLEMMERSTRAAT KATHOLIEKE BOUWBOND VRAAGT Uiterlijk 19 mei Madurodam uitspraak heropend Overvaller bekneld in draaideur Eigen tuchtrecht voor verplegenden bepleit Nieuwe Parijse Haarmode „Explota”-affaire „STEM LINKS” ■^Pièrlót I il Strafrecht vaak ongeschikt Cellastic-dossier alleen voor Kamercommissie Psycholoog wordt beschermde titel Schorsing gevraagd van Culemborgs raadsbesluit Sabotage in het leger is iets verminderd Gesplitste fracties behouden rechten „Huidige regering inhumaan en slecht” Bi >1 J 1 'y'' ,.v>. I DONDERDAG 1 APRIL 1971 2 Kool en geit A ngst Autonoom „Onhoffelijk gebaar* i Kamer beslist: (maakverEEN. GASFORNUIZEN 20% korting "T ri kWt .H i «k-t i ADVERTENTIE i ADVERTENTIE i ADVERTENTIE Verder merkt de heer Jacobs op, dat de totale vakbeweging politiek zeer ver schillend gekleurd is. „Vooral de leiding gevende personen in die vakbonden die pretenderen de belangen van de hogere, mediale en ambtenarenwerknemers te be hartigen, voelen zich dikwijls geroepen om vast te houden aan de achterhaalde stelling dat alleen de confessionaliteit uit gangspunt zou kunnen zijn voor het be- Een woordvoerder van het NKV zei, om commentaar gevraagd, dat de katho lieke bouwbond met deze uitspraken af wijkt van de lijn die de vakcentrale volgt, maar dat de bij het NKV aangesloten bonden autonoom zijn. HOTEL „HUIS TER DUIN” Noordwijk aan Zee Tel. 01719-21 41 hartigen van de wat zij aanzien voor hun exclusieve belangen”. Volgens de heer Jacobs is deze houding meestal niet zozeer principieel maar ze komt voort uit angst voor het verlies van bepaalde privileges van de standen en beroepen die zij ver tegenwoordigen, terwijl ook angst voor nivellering met de zogenoemde handar beiders een rol speelt. LIGNE ANGE '71 Tegen het voorstel spraken zich uit zeven leden van de K.V.P.-fractie en de groep- Goedhart. Het amendement van de heer Wester- terp (K.V.P.), waarin werd voorgesteld voor de afgesplitste leden van een fractie het begrip groep te hanteren werd ver worpen. In dit amendement werd tevens voorgesteld een aldus gevormde groep niet in aanmerking te laten komen voor tegemoetkomingen in de personeelskos ten en kantoorbehoeften. De Kamer verenigde zich ook met het voorstel van de heer Kolfschoten (K.V.P) het houden van een openbaar debat, zo daaraan de behoefte bestaat, over de be noeming van een kabinetsformateur. Marcel van Dam was in beroep gegaan tegen deze uitspraak in het korte geding dat de fabrikanten van de limonade, de gebroeders Van Tuijn uit Dongen, tegen hem hadden aangespannen. Gistermiddag diende dit appèl voor het hof in Amster dam. Mr. W. A. van Es behartigde de be langen van de limonadefabriek waarvan hij commissaris is. Het ging om de vraag of Marcel van Dam de naam Exota had mogen noemen in zijn tv-uitzendingen over exploderende limonadeflessen. Daarin had hij echter ook gezegd dat andere flessen ook exploderen en dat er veiligheidsvoorschriften dienden te komen. Toen de organisatie van limo- nadefabrikanten daarvan hoorde, besloot zij in voorkomende gevallen gezamenlijk de kosten van schadeloosstellingen te dra gen. De raadsman van Marcel van Dam. mr. M. G. Rood, verklaarde dat Exota, als enige van alle limonadefabrikanten, zich niet bereid had verklaard aan die rege ling deel te nemen. Mr. Rood betoogde dat Marcel van Dam geen aktie heeft gevoerd tegen het merk. Dat zou niet passen in de formule van het programma. Het is volgens hem de fabrikant zelf geweest die voor de meeste AMERSFOORT. „Het is hoog tijd dat verplegend personeel rechtszekerheid krijgt bjj de beroepsuitoefening. Invoe ring van een eigen tuchtrecht is nodig om het handelen en optreden van de ver pleegkundige buiten de sfeer van het strafrecht te beoordelen en te toetsen aan normen die voortvloeien uit de wet en uit de ethiek”. Deze stellingen poneerde dr. J. F. Rang, juridisch medewerker aan het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Vrije Universoteit, vandaag in Amersfoort in een conferentie van de Ne derlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel, welke was gewijd aan de verantwoordelijkheid en de aansprake lijkheid van verplegenden. Dr. Rang zei, dat de situatie waarin de verpleegkundigen verkeren wordt bemoei lijkt doordat in de rechtspositie van het verplegend personeel te weinig rekening wordt gehouden met de bijzondere verant woordelijkheden van de verpleegkundige. De artsen zijn volgens dr. Rang in het algemeen eenzijdig en onjuist geïnfor meerd over de taken en verantwoordelijk heden van de verpleegkundigen. Artsen schakelen soms te goeder trouw ver pleegkundigen daar waar het eigenlijk in strijd is met de wettelijke regelingen. Des te meer mag dan de eis worden ge steld dat zij zich strikt houden aan hun verantwoordelijkheid met betrekking tot het toezicht op deze handelingen. Om te kunnen vaststellen of een ver pleegster bij de uitoefening van haar be roep een fout heeft gemaakt, moet de rechter weten wat verpleegkunde is, wel ke verantwoordelijkheden een verpleeg- kindige heeft en hoe de concrete situatie was toen de fout werd gemaakt. Aange zien er geen duidelijk inzicht bestaat in wat verpleegkunde is en terwijl de ver antwoordelijkheden per ziekenhuis kun nen verschillen, staat de rechter volgens dr. Rang voor een welhaast onoplosbaar probleem. Bij het onderzoek beroept men zich vol gens dr. Rang vaak ten onrechte op het DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich woensdagmiddag akkoord ver klaard met een wijziging van het eigen Reglement van Orde, voorzover het be treft de regeling van tegemoetkomingen van de fracties in de Kamer en van de spreektijd bij splitsingen van fracties. Besloten werd na een eventuele split sing alle rechten en faciliteiten, welke aan de oorspronkelijke fractie waren toe gekend, te verdelen over de groepen waarin een fractie uiteenvalt, zulks naar evenredigheid van de aantallen hierbij betrokken leden. publiciteit heeft gezorgd. Mr. Rood haalde nog even de televisieuitzending aan die het Tweede-Kamerlid Kronenburg had ge organiseerd. In die uitzending beweerde de Exota-directeur dat zowel Van Dam als de vader van een Amsterdams jongetje 25.000 gulden hadden geëist en dat in de uitzending van 11 december de naam Exo ta zou worden genoemd als de directeur niet bereid was die 25.000 gulden schade vergoeding te betalen aan de vader van het jongetje, dat een scherf van een ex ploderende fles in een oog gekregen had. Mr. Rood noemde deze bewering een „lasterlijke aantijging” en een „aperte leu gen”. Ook mr. Van Es distantieerde zich categorisch van dit gebruik van de politieke zendtijd. Daarbij versprak hij zich en had het over „ontploffende Explota-flessen”. UTRECHT De by het NKV aangesloten Katholieke Bond van Werk nemers in de Bouwnijverheid heeft zyn ongeveer 80.000 leden geadviseerd, bij de komende verkiezingen te stemmen opPvdA, D’66 of PPR. De bond wijkt hiermee duidelijk af van de gedragslijn van de drie vakcentrales die zich principieel van een stemadvies wensen te onthouden. komt en blijft met een duidelijk linkse signatuur. „Onze voorkeur en sympathie gaan momenteel uit naar de drie opposi tiepartijen. De drie zogenoemde christe lijke regeringspartijen dienen bij de ko mende verkiezingen van werknemerskant in stemmenaantal duidelijk de rekening gepresenteerd te krijgen voor hun heil loos marchanderen met de V.V.D., die hierdoor de kans kreeg om een meer dan evenredig stempel te drukken op het re geringsbeleid”, aldus de heer Jacobs. Hij voegt hieraan toe, dat stemmen alleen al niet voldoende is, omdat iedere gezonde politieke partij kritische actieve leden nodig heeft, wil zij werkelijk de wil van de kiezers kunnen uitvoeren. DEN HAAG. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen wil het zo genoemde Cellastic-dossier ter vertrouwe lijke inzage leggen voor de leden van de vaste Kamercommissie voor de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten. Hij deelde dit woensdag mee in de Tweede Kamer, waar een motie tot volledige openbaar making en publikatie van het dossier van een vroegere Duitse mantelorganisatie die zich bezig hield met kernonderzoek, in discussie was. De motie was ingediend door het P.S.P.-Kamerlid Van der Spek, maar werd verworpen. Minister Veringa zei dat met publika tie van het dossier geen enkel algemeen belang gediend zou zijn. Integendeel, zei hij, heel veel mensen zouden daardoor in opspraak komen. Het dossier noemde hij niet vatbaar voor publikatie. Naar de me ning van de minister is er geen schijn van enige relatie tussen de Cellastic-af- faire en het ultracentrifuge project, ont wikkeld door prof. dr. J. W. Kistenma ker. Minister Veringa wees het verzoek af om het dossier ter vertrouwelijke kennis neming voor alle leden van dè Kamer ter inzage te leggen. Dit verzoek was neergelegd in een motie-Visser (D’66), die echter verworpen werd. De heer Visser zei te overwegen administratief beroep aan te tekenen tegen de beslissing van prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waarbij het Kamerlid inzage van het dos sier was geweigerd. Meisje doodgereden. De 6-jarige Jacqueline Wijgerde uit Tilburg is woensdagmiddag in Goirle om het leven gekomen toen zij werd aangereden door een vrachtwagen met aanhanger. Haar 11-jarig zusje, bij wie zij achterop zat, moet waarschijnlijk beide benen missen De chauffeur zei dat hij de kinderen niet had gezien. HET WITTE HUIS, Oranjeboomstraat 68, Haarlem, heeft div. gasfornuizen, com- foren en gevelkachels uit voorraad lever baar met De winkeliers van de Haarlemmer straat en Haarlemmerdijk in Amster dam hebben gisteren in een gezamen lijke actie hun rijweg geblokkeerd. Ze wilden zo protesteren tegen het feit, dat de gemeente niet voor par keerruimte zorgt. Vastgelopen auto mobilisten trachtten hun wagen te keren, hetgeen de situatie er niet overzichtelijker op maakte. Louis Pièrlót bezocht met vijf van zijn haarstylisten, t.w. Hans, Martin, Mare, René en Robert, te Parijs de tech nische manifestatie van het Syndicat de la Haute Coiffure Franpaise, zodat zij U het nieuwe kapsel „la ligne Ange”, dat daar gelanceerd werd van daag reeds in Haarlem kunnen pre senteren. In een uitvoerige „informatieve be schouwing over de politieke verhoudin gen en tegenstellingen en de marsroute hierin voor de vakbeweging” in het bonds blad „Op de steiger” stelt de penningmees ter van de katholieke bouwbond, de heer H. Jacobs, onder meer dat links of rechts niet zozeer een kwestie is van ideologieën of -ismen, maar meer van praktisch han delen en doen. Ook het katholicisme en het christendom met hun sociale leer en encyklieken bieden volgens hem geen enkele waarborg voor het politiek juist handelen van partijen die „katholiek” of „christelijk” in hun vaandel schrijven. De heer Jacobs veroordeelt de huidige regering als „onchristelijk, inhumaan en slecht” op grond van het feit dat ze angstvallig de oude kapitalistische struc tuur van onze maatschappij verdedigt en slechts schoorvoetend en zeer opportunis tisch toegeeft dat voor de grote proble men van de naaste toekomst nu al midde len vrij moeten komen en beleidslijnen getrokken moeten worden. In dit beleid is volgens hen geen verbetering te ver wachten met de V.V.D. als regerings partner. De vakbeweging in het algemeen heeft er als verdedigster van de werknemers- belangen volgens de heer Jacobs het grootste belang bij dat er een regering DEN HAAG De stichting Nederlands- Zuidafrikaanse Werkgemeenschap heeft koningin Juliana in een brief verzocht het besluit van de Culemborgse gemeenteraad om een symbolische bijdrage van tien gul den te geven aan het in die plaats op gerichte anti-apartheidscomité te schorsen en nietig te verklaren. Het besluit keert zich volgens de stich ting tegen het algemeen belang, „dat niet gediend wordt met demonstratieve acties die ten doel hebben de goede verstand houding tussen Nederland en Zuid-Afrika te verstoren”. Volgens de stichting hangt het raads besluit ten nauwste samen met de over dracht van het Jan van Riebeeckhuis aan de gemeente Culemborg, welke zeer bin nenkort zal geschieden. De stichting ver wacht dat die overdracht verstoord zal worden „door acties van lieden, die geen verantwoordelijkheid dragen en geen des kundigheid bezitten omtrent de zaken, waarover zij beweren zich druk te maken”. Het raadsbesluit moet volgens de werk gemeenschap gezien worden als een bij zonder onhoffelijk gebaar jegens degenen die de schenking van het Jan van Rie beeckhuis mogelijk gemaakt hebben. DEN HAAG. In vergelijking met vorig jaar is er in het eerste kwartaal van dit jaar een teruggang te constate ren in de aantallen sabotage-gevallen en vermeende sabotage-gevallen in het le ger. Dit zei minister Den Toom van De fensie woensdag in de Eerste Kamer. De geconstateerde teruggang is gering en uit de cijfers kunnen nog geen defini tieve conclusies worden getrokken, zei hij. De ontwikkeling zal nauwlettend worden gevolgd. Minister Den Toom achtte voor de fi nanciering van de defehsie-inspanningen een nieuwe regeling nodig. De huidige plafond-afspraken noemde hij onvoldoen de elastisch in verband met de bijzonde re ontwikkeling van lonen en prijzen. medisch beroepsgeheim of verschuilt men zich achter verantwoordelijkheden van een ander. Maar omdat het in de ver pleegkunde vaak om grote en menselijke belangen gaat, zal de rechter aan het op treden van de verpleegkundige zwaardere eisen stellen dan aan dat van de leek. Hierin ligt volgens dr. Rang ook een re den om voor de verpleegkundigen een ei gen tuchtrecht te creëren, omdat het strafrecht vaak niet de geschikte rechts sfeer is om deze zaken af te doen. Ver der zal er zijns inziens een wetgeving moe ten komen inzake de professioneel uit gevoerde verpleging, de titel en alle ver pleegkundige opleidingen waaraan voor waarden moeten worden gesteld. De posi tie van de leerling-verpleegkundigen moet volgens hem worden herzien in die zin dat het accent meer wordt gelegd op het leerling-zijn en de begeleiding. SCHIEDAM. De man die woensdag middag een roofoverval pleegde op een bijkantoor van de PTT in Schiedam, kwam niet ver met de buit van 3500 gul den. Toen hij het kantoor wilde uitvluch ten raakte hij door de haast bekneld in de draaideur. Publiek en ambtenaren konden hem overmeesteren en aan de politie overleveren. De ongeveer 25-jarige man sprong des middags omstreeks vijf uur tot verba zing van het publiek, over de balie Hij dreigde met een wapen en deed een greep in de kassa. Toen hij was gepakt, bleek dat het wapen geen echt oistool was De auto waarin hij naar het postkantoor was ge reden, had hij even tevoren in Rotterdam gestolen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord verklaard met een wetsontwerp dat enige wijzigingen aan brengt in de regeling van de weten schappelijke titulatuur. Het wetsont werp behelst onder meer de mogelijk heid de titel van ingenieur te verkrijgen aan universiteiten; de mogelijkheid de titel van doctorandus te verkrijgen aan technische hogescholen en aan de Land bouwhogeschool. en de invoering van de nieuwe titel „psycholoog”, die achter de naam van de betrokkenen geschreven zal worden. De mogelijkheid tot het behalen van de ingenieurstitel aan een universiteit geldt op dit moment reeds voor de uni versiteit van Groningen. De mogelijkheid om de titel doctoran dus aan een technische hogeschool te be halen zal het eerst voor Eindhoven gaan gelden. De titel van psycholoog, die aan het doctoraal examen in de psychologie ver bonden zal worden, moet het publiek waarborgen bieden om onderscheid te kunnen maken tussen beroepsbeoefena ren op het gebied van de psychologie met een deugdelijke academische oplei ding en anderen van wie dit niet gezegd kan worden. Degenen die een vergelijk baar academische opleiding gevolg heb ben vóór dat de studierichting psycholo gie bestond, kunnen verzoeken de titel psycholoog alsnog te mogen voeren. In aanwezigheid van prinses Beatrix is woensdagmorgen het miniatuur- stadje Madurodam heropend. De ope ning werd verricht door de heer F. O. Kielman, vice-president en general manager van de KLM in Noord-Amerika. Deze plaatste een replica van de koninklijke standaard op het model van het koninklijk pa leis op de (Maduro) Dam. Het Dam- project met paleis, Nieuwe Kerk en Dammonument is de belangrijkste aanwinst van Madurodam in zijn twintigste seizoen. Zoals overal in de miniatuurstad zijn ook rond het dammonument poppetjes neergezet. Het zijn „Damzitters”. Membre: Syndicat de la Haute Coiffure Fran?aise ZIJLSTRAAT 88 HAARLEM Tel. 31 0817 en 31 09 45 Ruime parkeergelegenheid „Parkeergarage Raaks”, 3 minuten van de zaak met jonge Jenev van?oor325. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Het Amsterdamse ge rechtshof zal op 19 mei of zoveel eerder als mogeljjk is beslissen of mr. U. W. H. Stheeman, de president van de Amster damse rechtbank, op 9 februari terecht of ten onrechte VARA’s ombudsman Marcel van Dam heeft verboden in toekomstige televisieuitzendingen „op enigerlei wijze de limonadefabriek Exota te betrekken in pro gramma’s over explosies van limonade flessen’’. Op overtreding van deze uit spraak werd een dwangsom gesteld van 150.000. De tegenstelling rechts-links loopt dwars door de vakbonden en de vakcen trales heen. De heer Jacobs verwacht, dat de tegenstelling de geesten in de toe komst meer gescheiden zal houden dan de confessionaliteit of levensbeschouwing. Daarom, zo zegt hij, kan hij meevoelen met de problemen van NKV-voorzitter Mertens, die na de meest krasse uitspra ken inzake politiek en maatschappijver nieuwing terwille van zijn heterogene achterban in een politieke kleurloosheid moet terugvallen. Hij vraagt zich af, hoe lang het de heer Mertens nog zal lukken, om het onverzoenlijke te verzoenen en de kool en de geit te sparen. De heer Jacobs stelt tenslotte, dat de waarachtige christen zich moet opstellen in een strijd tegen het overheersende rechta-liberalistisch-kapitalistisch sys teem als zodanig, omdat dit systeem we reldwijd al zo lang grof onrecht veroor zaakt door uitbuiting, honger en mense lijke ellende en omdat het geen enkel uitzicht biedt op een menswaardiger be staan. Het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise is de officieel erkende orga nisatie, die de nieuwe haarmode lanceert.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2