Angstige inwoners van Pakistaanse James Hoffa stad Dacca hangen vlaggen uit wordt niet Servan-Sch reiber SOVJET-UNIE EN DE VS gaat met verlof BENADERD DOOR INDIA Mendoza met miniatuur doodkist Egypte wil Arabisch topgesprek Diep gevoel van onbehagen in Bonn Socialisten regeren zonder liberalen West-Berlijn in V rijspraak voor Deense politie zoekt handel in blanke slavinnen mevrouw Mangakis Lijk advocaat Manson c.s. gevonden vrijgelaten Fa. B. ENGELENBERG É- I échte graan-genever die is van verhoeven! LEIDER FRANSE RADICALEN VOORLOPIG OP ZIJSPOOR Mislukt greep naar de macht in Equador Vliegtuigkapertje Debray in Algiers Russen wijzen Amerikaanse geleerde uit WASHINGTON, (Reuter). Het Ame rikaanse Ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren bekendgemaakt dat de Sovjet-Unie vorige week de Amerikaanse geleerde dr. David Viglierchio, kenner van plantenparasieten, heeft uitgewezen. Hij werd beschuldigd van het „verzame len van lasterlijke informatie van zionis ten en andere elementen”. Het ministe rie heeft bij de Sovjet-Unie een protest ingediend. Maatregelen tegen luchtvervuiling in West-Duitsland i 3 DONDERDAG 1 APRIL 1971 Drie arrestaties Verkoeling Enfant terrible Zorgen Restzetels Canadese kunstmaan in VS gelanceerd OFFICIËLE VERKOOP SIKKFNS LAKKEN Grossier voor „PORION-KWARTS” llir F '4 (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redacteur in Bonn) i ADVERTENTIE ANN01792 ADVERTENTIE VENTURA, Californië (AP) Met zeker heid is vastgesteld dat het lijk dat gister avond laat is gevonden in een verlaten gebied in de buurt van de Californische stad Ventura, dat van de 35-jarige, vier maanden geleden op geheimzinnige wjjze verdwenen advocaat Ronald Hughes is. Dat het Frankrijks QUITO (AFP). De regering van Ecuador deelde gisteravond mee dat een einde is gemaakt aan een opstand van militairen. Er zijn 21 arrestaties verricht. De rest van de opstandelingen is de ber gen ingevlucht, achtervolgd door militai ren. Generaal Luis Jacome Chavez zou aan het hoofd van de groep opstandelingen naar schatting 250 hebben gestaan. Volgens de regering gaf hij zich gister avond over. De staat van paraatheid van de militaire eenheden is inmiddels opge heven. Hughes was een van de verdedigers van Charles Manson en de zijnen, dezer dagen ter dood veroordeeld wegens de moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen. Het staat nog niet vast waaraan Hughes is overleden. Ook kon nog niet worden vastgesteld wanneer de dood is ingetreden. De advocaat werd indertijd de „hippie- advocaat” genoemd. Hij leefde als een zwerver in een garage of ergens in de open lucht. Hij kocht zijn kleren als een van de filmstudio's uitverkoop hield. Hij had een lange rode baard en een stem als een klok. Hughes verdween onverwacht toen het proces tegen Manson c.s. ten einde liep. Vrienden verklaarden toen dat hij met zijn papieren de wildernis was inge trokken om in alle rust over de zaak te kunnen nadenken. CAIRO (Reuter en AFP). Egypte wenst een spoedconferentie van Arabi sche staatshoofden over de crisis van de Palestijnse verzetsbeweging in Jordanië. Cairo heeft hierover contact opgenomen met de diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabische landen in de Egypti sche hoofdstad. BONN West-Berljjns liberalen zjjn buiten de stadsregering gezet. Burgemeester Klaus Schutz moest hun gisteravond het ontnuchterende besluit van zyn Sociaal- Democratische Party mededelen, om de Vrjje Democraten geen zetels meer aan te bieden in de Senaat, het college van Burgemeester en Wethouders dat het westelijk deel van de voormalige rykshoofdstad bestuurt. Angstige inwoners van Dacca hangen Pakistaanse vlaggen uit hun bamboehut- ten om de Westpakistaanse troepen mild te stemmen. Dit vertelden gisteren twee Europeanen bij hun aankomst uit de Oostpakistaanse hoofdstad in Beiroet. Zij verklaarden afschuwelijke tonelen te hebben gezien. Lijken hoog opgestapeld in de straten van Dacca. Afgezien van sporadische schoten, dinsdag gedurende twee uur gehoord, leek Dacca volgens hen echter rustig. Moeizaam komt de stad weer tot leven. Vluchtelingen zijn het af gelopen weekeinde bij de tijdelijke op heffing van het uitgaansverbod de stad ontvlucht met kookpotten en bundels op hun hoofd. Voedselmarkten en gebouwen, zijn tot de grond toe afgebrand. De Euro peanen een diplomaat en een zaken man bevestigden dat de universiteit van Dacca tot de zwaarst geteisterde plaatsen behoorde. Op de campus zijn hoogleraren en studenten vermoord. Het leger heeft een studentenhuis met grana ten bestookt en daarna met machinepisto len onder vuur genomen. Men vraagt zich nu in Bonn af, welke nadelige gevolgen het bruskeren van de liberalen door de Westberlijnse socialis ten nu zal hebben op het mooie linkse verbond dat Brandt en Scheel voor het leven hebben afgesloten. Een diep gevoel van onbehagen in de Bonner links-libe- rale politieke wereld was gisteravond al duidelijk merkbaar. Intussen komen de eerste directe zorgen af op de Westber lijnse socialisten zelf, die om de stad voortaan alleen te kunnen regeren al hun vleugels, en dat zijn er nog al wat, oij elkaar moeten zien te houden. Vooral zo dra het om de problemen rond Westber- lijns vrije universiteit gaat, kan Schütz zich zijn meerderheid helemaal niet ze ker weten. Een de Isis-2, is in een baan om de aarde ge- BONN (Reuter). Het Westduitse par lement heeft gisteren maatregelen tegen luehtvervuiling door auto’s goedgekeurd door te stemmen voor vermindering van het loodgehalte in benzine. Het huidige gehalte van 0,44 gram lood per liter zal tot hoogstens 0.15 gram worden terugge bracht. De maatregel zal in etappes van kracht worden. Per 1 januari moet het loodge halte met 0.4 gram per liter zijn vermin derd. Het eindpeil moet tegen 1976 zijn be reikt. Alle partijfracties in de Bondsdag waren het er mee eens. VANDENBERG (Reuter). kunstmaan van Canadese makelij, om de optische aanblik te rechtvaardigen dat Berlijn nu eenmaal niet zo maar een normaal geregeerde stad kan zijn doch een fenomeen met zeer speciale verhou dingen voorstelde. Er is zelfs een periode geweest, vlak na het ultimatum van Kroesjtsjev in 1958 en ook nog tij dens de bouw van de muur in 1961, dat de stad door een zo totale grote coalitie werd geregeerd, dat er in de gemeente raad (plechtig het Huis van Afgevaar digden geheten) helemaal geen opposant meer over was. tussen Servan-Schreiber en oudste politieke partij vroeg of laat tot een breuk moest komen, werd twee jaar geleden bij zijn spectaculaire en luidruchtige debuut als secretaris-ge- neraal al heel gauw duidelijk. De rol van franc-tireur of enfant terrible, waarvoor Die berekening is niet alleen allerminst uitgekomen, maar had bovendien een stij gende verkoeling en verwijdering tussen de radicalen en de andere linkse groepen en partijen tot gevolg. Het echec van deze politiek van Servan-Schreiber kwam bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen helemaal verblindend aan het licht en uit die uitslagen heeft hij nu de logische con clusie getrokken. Een andere consequen tie van die verkiezingen is geweest dat de radicalen de brug naar de socialisten gisteren onmiddellijk weer hebben her steld door de wens uit te spreken dat z« spoedig samen in één federatie zullei kunnen worden ondergebracht. ATHENE (DPA). Een rechtbank in Athene heeft gisteren de 44-jarige vrouw van de Griekse professor Georg Manga kis, Aki Mangakis, vrijgesproken van meineed. Een proces wegens valse aan gifte werd geseponeerd omdat verdachte daarvoor reeds door een militaire recht bank was veroordeeld. hij inderdaad in de wieg was gelegd en die hem verleidde de ene knuppel na de andere in het hoenderhok van de Franse politiek te werpen, was nu eenmaal moei lijk te rijmen met de verantwoordelijk heid die hij als partijleider op zich had genomen. Bovendien heeft zijn politieke strategie volledig schipbreuk geleden se dert het steeds duidelijker werd dat de radicalen onder zijn leiding alle bussen hebben gemist. JJSS had zich twee jaar geleden voor ogen gesteld het linkse cen trum als tegenwicht en alternatief voor de gaullistische regeringsmeerderheid te scheppen, waarvoor de socialisten dan echter eerst een punt achter hun flirta tion met de communisten hadden moeten zetten. De derde partij, de conservatieve CDU, was van meet af aan al tot de oppositie rol veroordeeld, van waaruit zij trou wens nu al acht jaar lang te vergeefs de socialisten van hun absolute meerderheid tracht te beroven. Met de nog geen tien percent sterke Westberlijnse liberalen lagen de verhou dingen tot het moment van de stedelijke verkiezingen van ruim twee weken gele den echter heel anders. De socialisten hadden hun de laatste jaren een van de negen senatorenposten afgestaan, vooral WASHINGTON, (Reuter). James Hoffa, voorzitter van de Amerikaanse Bond van Transportarbeiders, is er gis teren niet in geslaagd voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Zijn verzoek tot de „parole board” (gerechtelijke in stantie die beslist over voorwaardelijke invrijheidstelling van gevangenen) is afge wezen. De board gaf te kennen dat Hoffa voor juni 1972 geen toestemming krijgt een nieuw verzoek in te dienen. WASHINGTON (AFP). Op een vlieg veld in de Amerikaanse stad Birmingham hield een 14-jarige jongen gisteren een stewardess van een passagiersvliegtuig van „Delta Airlines” drie kwartier lang met een pistool onder schot. Hjj eiste dat men hem naar Cuba zou vliegen. De jongen was het toestel, dat met ze ventig passagiers een vlucht van New Orleans naar Chicago maakte, binnenge slopen terwijl men bezig was brandstof te tanken. Twee andere stewardessen en zeventien passagiers mochten van hem uitstappen. Na drie kwartier praten wist men de knaap te overreden zich over te geven aan de politie, die inmiddels het vliegtuig had omsingeld. ‘n zuiver natuurprodukt Als u iets goeds wilt onder de kurk, zacht vraag uw slijter dan Verhoeven- smaakvol jonge dubbele graan-genever. exclusief Ofschoon het in theorie zeker niet is uitgesloten dat een meerderheid van de radicalen JJSS dan inderdaad zal steu nen, heeft hij gisteren in de top toch een nederlaag geleden, die voor zijn carrière als aanvoerder en strateeg van zijn par tij weleens fataal kan worden. Even te voren had het partijbestuur, op sugges tie van voorzitter Maurice Faure, beslo ten dat Servan-Schreiber in het vervolg niet meer als spreekbuis van de radica len mag optreden. Boven die muilkorf heeft JJSS nu zijn vrijwillige, hoewel of ficieel slechts voorlopige, aftocht als sec- retaris-generaal verkozen. Mevrouw Mangakis had in augustus 1969 in een onder ede bevestigde aan klacht tegen onbekenden verklaard dat haar twee weken tevoren gearresteerde man in gevangenschap was gemarteld. Omdat zij deze beschuldiging ook in het openbaar had geuit, was zij door de bij zondere militaire rechtbank in Athene wegens het verspreiden van valse berich ten, belediging van autoriteiten en anti nationale propaganda tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. Dit vonnis was la ter bij revisie verminderd tot elf maan den. Deze straf heeft zij uitgezeten. Georg Mangakis, die in april vorig jaar door de bijzondere militaire rechtbank in Athene in het proces tegen 34 leden van de verzetsorganisatie „Democratische Verdediging” tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, bevestigde gisteren als getuige voor de rechter dat hij is mishan deld. Nadat dit alles zo was gegroeid in de periode, waarin de sociaal-democraten met rond de 60 percent van alle stemmen over een onaantastbare absolute meerder heid beschikten, is er nu uitgerekend de klad in gekomen nadat de socialistische meerderheid zondag 14 maart in een schrompelde tot 50,00001 percent en, dank zij de toewijzing van een aantal restzetels, tot 73 van de 138 afgevaardig den. Deze electorale schok heeft de hou ding van burgemeester Schütz en de zij nen tot het bijzondere argument van de bijzondere samenwerking in de bijzonde re stad radicaal veranderd. Nog gevoed werd het gevoel zich van de liberalen te moeten distantiëren door de omstandigheid, dat de Westberlijnse Vrije Democraten een uiterst radicaal groepje links-intellectuelen vormen, die onder andere gratis openbaar vervoer en het einde van de woekerhuren eisen, vol gens burgemeester Schütz allemaal com munistische verlangens. Vergeleken bij Meegedeeld werd dat de topbijeen komst in Cairo of elke andere Arabische hoofdstad kon worden gehouden. Het Egyptische initiatief vormt het antwoord op een oproep van de Palestijnse orga nisaties. Vorige week hebben zich in Jordanië weer verscheidene felle botsingen voor gedaan tussen regeringstroepen en Pales tijnse commando-eenheden. De Palestijn se leider Jasser Arafat deed enkele da gen geleden een beroep op de Arabische staatshoofden, onmiddellijk tussenbeide te komen om een einde te maken aan „het bloedbad dat onder de Palestij nen wordt aangericht.” Egypte veroordeelde het optreden van het Jordaanse leger te gen de Palestijnen en trok de Egypti sche officieren uit het Arabische waar- nemerskorps in Jordanië terug. De laatste Arabische topconferentie werd ruim een half jaar geleden gehou den en resulteerde in een vredesakkoord na bloedige strijd in Jordanië. Kort na afloop van de bijeenkomst stierf presi dent Nasser. PARIJS. Jean-Jacques Servan- Schreiber heeft na de bijzondere zitting van het hoofdbestuur van de radicale par tij gisteren in Parijs bekendgemaakt dat hij tot komend najaar verlof neemt als secretaris-generaal. Over zes maanden wil hij zijn toekomstige lot als partijlei der in handen leggen van een speciaal partijcongres. James Hoffa ging in 1967 voor acht jaar de gevangenis in omdat hij zou heb ben gepoogd een jury om te kopen. De eerste keer dat hij een verzoek tot invrij heidstelling in kon dienen was in okto ber 1969. De 58-jarige Hoffa is ook in de gevangenis de voorzitter gebleven van de 2 miljoen leden tellende Internationale Bond van Transportarbeiders. De dage lijkse werkzaamheden zijn intussen ver richt door vice-voorzitter Frank Fitzsim mons, die al te kennen heeft gegeven dat hij na afwijzing van het verzoek zal trachten de voorzittershamer van Hoffa over te nemen. In januari kreeg Hoffa er van het Ame rikaanse opperste gerechtshof nog eens vijf jaar cel bij wegens zijn aandeel in een fraudezaak bij de posterijen. ALGIERS (Reuter). De Franse re volutionaire auteur Regis Debray is uit Havana in Algiers aangekomen. Na zijn vrijlating uit een Boliviaanse gevangenis, waar hij een straf uitzat omdat hij zich bij de guerrillastrijders van „Che” Gue vara had gevoegd, heeft Debray in Chili en op Cuba gewoond. Gekleed in een groene regenjas met anti-oorlogs- en anti-godsdienstleu- zen staat de Boliviaanse schilder Benjamin Mendoze voor zijn rechters naar aanleiding van zijn aanslag op paus Paulus VI, tijdens diens bezoek aan de Philippijnse hoofdstad Ma nilla. Mendoza liet aan de rechters een miniatuur doodkist zien, waar mee hij op „surrealistische wijze de dood van de paus in beeld wilde brengen”. Doelstraat 39 - Haarlem -Tel. 312206 (Van onze redacteur in Kopenhagen) KOPENHAGEN. De Deense politie bevestigde gisteren drie personen in hech tenis te houden die worden beschuldigd van handel in jonge meisjes. Een 16-jarig Deens meisje bracht deze zaak onlangs aan het rollen, die vertakkingen schijnt te hebben in West-Duitsland en het Mid- den-Oosten. Een 32-jarige Deense was de bemiddelaarster die via een advertentie meisjes zogenaamd probeerde te contrac teren voor nachtclubs in het Midden-Oos- ten. Het meisje kwam enige tijd geleden een politiebureau in Westfalen in Duitsland binnengerend, en vertelde dat ze uit De nemarken was gesmokkeld, na met ver dovende middelen bewusteloos te zijn ge maakt. Ze vertelde in een hotel gevangen te worden gehouden waar ze werd mis handeld en verkracht. De Westduitse en Deense politie, die aanvankelijk nogal sceptisch tegenover dit blanke-slavinnenverhaal stonden, heb ben na enig speurwerk kunnen constate ren dat het meisje inderdaad de waar heid vertelde. Onder de drie personen die in verband met deze handel en bordeel- werkzaamheden zijn gearresteerd, be vindt zich een Amerikaan, Nelson Roose velt, die eerder door zowel Nederland, Zwedén, West-Duitsland als Denemarken is uitgewezen. De 32-jarige Deense lokte de meisjes naar haar appartement door een advertentie die „jonge, reislustige en avontuurlijke 16-jarige meisjes een span nende baan” beloofde. Gedurende het nu lopende onderzoek heeft de Deense poli tie om assistentie van Interpol gevraagd nadat men heeft ontdekt dat waarschijn lijk vijf mysterieuze verdwijningen van jonge Deense meisjes hiermee verband houden. Alle vijf zijn tijdens de laatste maanden uit Kopenhagen verdwenen. Een woordvoerder zei dat er geen for mele reden was opgegeven voor de uit wijzing. De beschuldigingen en de maat regel tegen dr. Viglierchio zullen het culturele uitwisselingsprogramma met de Sovjet-Unie duidelijk benadelen, zo zei hij. NEW DELHI (Reuter) De re gering vhn India probeert via diplo matieke kanalen de aandacht van de wereld te vestigen op „de slachting van weerloze mensen” in Oost- Pakistan. India heeft daartoe onder meer contact opgenomen met de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, zo is in welingelichte kringen in New Delhi meegedeeld. Radio-Pakistan verklaarde gisteravond dat de vrede in Oost-Pakistan is terugge keerd en dat de normale economische ac tiviteit weer op gang gaat komen, maar de zender gaf voor het eerst toe dat grote aantallen mensen uit de provincie zijn ge vlucht. De vluchtelingen zouden nu om faciliteiten voor hun terugkeer hebben verzocht. In diplomatieke kringen in New Delhi hecht men weinig geloof aan vele verkla ringen van radio Vrij Bengalen en ande re berichten over grote successen van sjeik Moedjiboer Rachmans „bevrijdings leger” dat met primitieve wapens strijd moet leveren tegen de geharde en betrek kelijk modern uitgeruste Westpakistaanse militairen. Een correspondent van het Indiase persbureau PTT meldde dat twee Oost pakistaanse leiders hem hadden verteld dat de Pakistaanse luchtmacht de stad Koesjtia, ongeveer veertig kilometer van de grens met India, had gebombardeerd als vergelding voor het doden van 350 militairen in de slag om de stad. Ook an dere gebieden zouden zijn gebombar deerd. deze Vrije Democraten staan de Westber lijnse sociaal-democraten nog rechtser dan ze ten opzichte van de eigen partij genoten in de eigenlijke Bondsrepubliek toch al worden gerangschikt. Niet ten onrechte wordt de Westber lijnse SPD wel vergeleken met de Beierse CSU van Franz Josef Strauss. De liberalen hebben, door zich hiertegen krachtig af te zetten, Schütz en de zijnen onherroe pelijk tegen zich in het harnas gejaagd. De liberale verkiezingsroes, gebaseerd op een winst van enkele percenten, heeft hun bovendien het gevoel voor de wer kelijke Westberlijnse proporties tegelij kertijd uit het oog doen verliezen. bracht vanaf de basis Vandenberg. De kunstmaan is 1.400 kilometer van de aarde verwijderd. Met behulp van de Isis-2 wil men de diepte van de ionosfeer meten. Ingrijpen van de socialistische partij voorzitter, oftewel van bondskanselier Willy Brandt, vermocht hier bij de SPD- kiesmannen in Berlijn evenmin meer te helpen als ingrijpen van de liberale par tijvoorzitter, oftewel minister van Bui tenlandse Zaken Walter Scheel bij de FD^-commissie. I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3