Notaris W. Boerlage urenlang middelpunt grootse receptie Oranje Nassau Ontslagen Van Gelder Notaris onthulde naam van gez insverva ngend tehuis Officier in Orde van Voor werkende geestelijk gehandicapten de Bijenkorf IN HUIS DER GEMEENTE Zaandam scheidt huisvuil en „BOERLAGEHUIS” IN PLAATS VAN „SLINGERMUUR” Pensioenvraagstuk nu snel oplossen papier I HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWMKSE COURANT o lp p w DONDERDAG 1 APRIL 1971 Kort IJmondnieuws Elke dag nieuws uit uw stad en uw streek, binnen- en buitenland, radio en T.V., sport, kunst, feuilleton, elke maandag de bijlage Sportief" elke zaterdag de bijlage Voor een proefabonnement Roolvink: belt U 0 23 - 31 90 53 belt U 0 2550 1 54 37 De nougat eieren kosten 1.55 per 6 stuks. belt U 0 2510- 2 65 46 Voor verduistering van 3 miljoen 3 jaar cel Erbij” Ruim zien i I /.A i V o' <0° X? i De bewindsman zei dit donderdagoch tend in een toespraak bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw van de coöpe ratieve verzekeringsfondsen te Leeuwar den. De minister denkt aan de mogelijk heid om door verzekeringsmaatschappij en verleende premie-kortingen aan de pensioengerechtigden ten goede te laten komen. Belangrijk noemde hij het ook dat eventuele batige saldi die bij liquida tie van fondsen aan het daglicht treden aangewend worden ter verbetering van de pensioenen. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J.P. van den Bent, die zijn toe spraak begon met „Heden verscheen voor mij”, verklaarde, dat men dit tehuis wil LEEUWARDEN. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) is van mening dat het pensioenvraagstuk zo snel mogelijk tot een oplossing gebracht moet worden. Het moet volgens de bewindsman in de toekomst geen punt meer zijn dat een werknemer, die aan zijn oude dag toe is ook werkelijk van die oude dag kan ge nieten, dat hij voldoende middelen heeft om zonder financiële zorgen onafhanke lijk van anderen in redelijke behoeften van zichzelf en van zijn echtgenote kan voorzien. Pas dan is er geen pensioen vraagstuk meer. Het tehuis is eigendom van de Algeme ne Stichting voor Verzorging en Verple ging van Zwakzinnigen, die vijftien te huizen in Nederland heeft gesticht. Zo lang deze stichting bestaat heeft notaris W. Boerlage er belangeloos veel werk voor verricht. De waardering voor zijn veelomvatten- Het moment waarop burgemeester W. M. B. Bosman notaris Boerlage de versierselen opspeldt behorende bij zijn koninklijke onderscheiding. Spreekuur. De wethouder voor sociale zaken in Velsen, de heer J. van Leeuwen, houdt woensdag 7 april geen spreekuur; de wethouder van financiën, de heer H. A. de Boer, heeft alleen spreekuur na tevoren gemaakte afspraak. wegen voor een totaalbedrag van 10 mil joen. Daarnaast moeten 9 a 12 miljoen gulden worden gestoken in de aanleg van een waterzuiveringsinstallatie waartoe de overheid de KNP heeft verplicht. Wethouder L. van den Beid van Renkum zei gistermiddag dat B. en W. het volste vertrouwen hebben in de directie van Van Gelder. De openheid daar bij het nemen van beslissingen neemt alle onrust weg, aldus wethouder Van den Beid die aan zijn mening de opmerking verbond dat de maatregelen bij Van Gelder een tijdelijk karakter dragen. Dit was hem gebleken uit gesprekken enkele weken geleden tussen B. en W. en bedrijfsdirectie Renkum. (Vervolg van voorpagina) Zoals bekend heeft de directie van Van Gelder besloten het produktiepersoneel in Velsen, Apeldoorn en Renkum andermaal tijdelijk met wachtgeld te sturen, om de voorraden te beperken. Bij de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek Maastricht wor den dergelijke maatregelen niet overwogen. Bij de KNP zijn thans gemiddeld 2800 personen in vaste dienst. De totale pro- duktie van het bedrijf in Maastricht steeg vorig jaar met bijna 5 pet tot 154.000 ton, die in Lanaken met 16 pet tot 81.000 ton. Tezamen produceerden beide fabrieken in 1970 ruim 235.000 ton tegenover 127.000 ton in 1969. Een stijging bijgevolg van ongeveer 88 pet. Tevreden is men evenzeer over de resultaten van de N.V. Papierfabriek Gen nep, welk bedrijf de KNP per 1 januari 1970 tezamen met het Westduitse papier concern Feldmühle heeft overgenomen. In zijn jongste nieuwjaarsrede stelde de voor zitter van de direktie, de heer E. ten Duis, in het vooruitzicht dit jaar in Maastricht en Lanaken diepte-investeringen te over- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het in aanbouw zijnde ge zinsvervangend tehuis voor werkende geestelijk gehandicapten aan de Heren laan 2 in Velsen heeft woensdagmiddag de naam Boerlagehuis gekregen, genoemd naar notaris William Boerlage, die een uur na de onthulling van de naam op grootse wijze zou worden gehuldigd in de burgerzaal van het Velsens stadhuis, ter gelegenheid van het honderdjarig ambts jubileum van de dri egeneraties Boerlage. DEN BOSCH. De rechtbank in ’s-Hertogenbosch heeft een 47-jarige ad ministrateur uit Nieuwkuijk veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, omdat hij in tien jaar tijd ten nadele van de NV Verkade in Den Bosch, waar hij als ad ministrateur werkte, bijna drie miljoen gulden heeft verduisterd. de medewerking heeft het stichtingsbe stuur tot uitdrukking willen brengen in het geven van zijn naam aan het tehuis dat binnenkort in zijn eigen gemeente wordt geopend en dat voorheen de naam „Slingermuur” droeg. De familie Boerlage was donderdagmid dag uitgenodigd naar het fraai in de dui nen gelegen tehuis te komen, maar aan notaris Boerlage was tot het moment van de onthulling niet bekend dat dit tehuis zijn naam zou krijgen. Er was hem ge vraagd DE naam van het tehuis te ont hullen. Toen hij het doek van het naam bord had getrokken was hij zichtbaar bij zonder verrast. de gemeenschap ingezet, zeer in het bij zonder voor de Algemene Stichting voor Verzorging en Verpleging van Zwakzin nigen, welke stichting de notaris geheel belangeloos, zelfs met het brengen van geldelijke offers, met al zijn vakkennis en bewogenheid ten dienste staat. Op de middag van de receptie nog is de naam Boerlagehuis gegeven aan het tehuis voor geestelijke minder-validen aan de Hee- renlaan. Het gemeentebestuur is er ver heugd over, dat dit tehuis de naam van een verdienstelijk medeburger heeft ge kregen. Hierna las de burgemeester een schrij ven voor door hem ontvangen van het ministerie van justitie, waarin medede ling werd gedaan van de benoeming door de Koningin van notaris Boerlage tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau en speldde hij hem vervolgens de bijbe horende versierselen op. Dit vormde tevens het slot van het of ficiële gedeelte, waarna enige uren ach tereen het echtpaar Boerlage de handen schudde van de ruim zeshonderd bezoe kers uit verre omtrek opgekomen om van hun medeleven te getuigen. Tal van bloemstukken en geschenken onder streepten daarbij de welgemeende geluk wensen. maken tot een monument van hetgeen no taris Boerlage voor de geestelijk gehan dicapten heeft gedaan en tot een eerbe toon aan alle vrijwilligers(sters) die het werk van de stichting mogelijk maken. Tijdens de korte plechtigheid waren on der meer aanwezig burgemeester W.M.B. Bosman van Velsen, M.E. barones van Tuyll van Serooskerken gravin van Lim burg Stirum en de heer M. Roos als le den van het comité dat de huldiging van notaris Boerlage heeft voorbereid. ZAANDAM. In Zaandam is de ge meentelijke reinigingsdienst woensdag in enkele wijken begonnen met een proef om papierafval gescheiden te houden van het gewone huisvuil. De proef, die een half jaar zal duren, wordt genomen in samenwerking met de stichting vaste afvalstoffen van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid en de Vereniging van Neder landse Papierfabrikanten. Aan de bewo ners werden plastic zakken uitgereikt met het verzoek deze uitsluitend te gebruiken voor papierafval. Dit zal worden ver werkt tot nieuw papier. Deze eerste dag werd 4700 kg oud papier opgehaald. Over de uitoefening van het notaris ambt in engere zin wilde de burgemees ter niet veel zeggen. Dat volstrekt zich in alle beslotenheid, buiten het oog van de nieuwgierige wereld. Doch wel wilde de burgemeester er op wijzen, dat bij no taris W. Boerlage, die „engere zin” in wezen niet bestaat en dat hij de zaken ruim ziet in het belang van de mens en de samenleving”. De praktijk van notaris Boerlage heeft zich in de loop der jaren, bij het dienen van het recht en het betrachten van rechtvaardigheid, moeten aanpassen aan de ontwikkeling van het rechtsbewust zijn, van het geschreven recht, maar ook aan de maatschappelijke ontwikke lingen. De heer Boerlage heeft dat op voortreffelijke wijze gdaan constateer de burgemeester Bosman, die zeer in hem roemde, dat hij in zovele gevallen waarin hij daartoe aanleiding vond, zijn diensten op uiterst coulante condities heft verricht. „Uw kennis, uw sociale bewogenheid, uw voortreffelijk Nederlanderschap kwam ook buiten uw kantoor tot gelding vervolgde de heer Bosman, die daarbij inging op het vele werk door de heer Boerlage in de oorlog verricht. Ook daar na heeft hij zich op velerlei terrein voor Notaris William Boerlage trekt het doek weg van de naam van het ge zinsvervangend tehuis voor werkende geestelijk gehandicapten aan de Herenlaan 2. Tot zijn grote verrassing droeg het huis zijn eigen naam en heet het voortaan niet meer „Slinger muur”, zoals voorheen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De receptie welke woens dagmiddag in de Burgerzaal van het stadhuis notaris W. Boerlage werd aan geboden om in hem de drie generaties te eren, die honderd jaar in deze gemeente het notiatiaat Boerlage in stand hielden is uitgelopen tot een grootse manifes tatie, waarbij ruim zeshonderd personen het echtpaar Boerlage de hand hebben gedrukt. De bekendmaking door burge meester W. M. B. Bosman van de be noeming van de huidige notaris tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau vormde wel het hoogtepunt van deze re ceptie, welke vele uren in beslag heeft genomen. In zijn toespraak heeft Velsen’s eerste burger er op gewezen, dat de Burger zaal bij uitstek het ontmoetingspunt is voor burgerij en stadsbestuur op hoogtij dagen en feestelijke gelegenheden. De heer Bosman stelde Vast, dat vader, zoon en kleinzoon Boerlage in de gemeente en met de gemeenschap een bewogen stuk geschiedenis hebben meegemaakt en daar bij een begrip in Velsen zijn geworden. De historie van het notariskantoor, de betrokkenheid van de drie elkaar opvol gende notarissen bij wel en wee van de burgerij van Velsen men kan wel spreken van het instituut Boerlage wettigen ongetwijfeld de viering van het eeuwfeest in het huis der gemeente. „De bewogen geschiedenis van het no tariaat is, hoe kan het ook anders, on verbrekelijk verbonden met het Noord- zeekanaal” zo vervolgde burgemees ter Bosman. „In 1871 was de aanleg van het Noordzeekanaal in volle gang. Het zou het perspectief van Velsen beslissend veranderen. De landinwaarts gerichte blik van de agrariër werd de op de we reld gerichte blik van de duizenden, die in de haven, bij de scheepvaart, de vis serij en de industrie hun bestaan von den. Een notariskantoor, dat zo intens is betrokken bij handel en wandel van de bevolking heeft daarbij ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld en heeft daar van ook de invloed ondergaan. Ook uw kantoor kreeg door het Noordzeekanaal een ander perspectief, zowel in de figuur lijke als in de letterlijke betekenis van het woord. Uw kantoor, werd groot mét het kanaal en verdween in het kanaal, doch alleen om iets verderop weer mon ter op te duiken”. Het notariskantoor zal met Velsen ver bonden blijven, ook al zal er straks geen notaris Boerlage meer aan het hoofd staan. Met de heer Boerlage zal eerlang een ruim honderdjarige traditie eindigen, welke traditie door de heer W. Boerla ge de laatste dertig jaar in stand is ge houden. De burgemeester vervolgde „u hebt dat op waardige wijze gedaan”. SS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4