Oproep van Fré Meis: Renteniveau Meer huren straks vrij LOONPAUZE DESNOODS MET STAKING BREKEN A Rentestand Nieuwe boor- Ford-arbeiders hervatten werk Meldplicht voor fusies bij overheid Olie-akkoord in Tripolis Raiffeisenbank H Boerenleenbank vergunningen olie en gas gaat omlaag f steeds minder populair 1 Nieuwe prijzen voor melk- en Premielening Amsterdam ’56 President Nixon melkprodukten Wall Street z 10 telegrammen 5 w r mm» ZATERDAG 3 APRIL 1971 Vervolg van voorpagina Verdiende lonen Opinie-onderzoek: de bank voor iedereen Man van 103 jaar kan na 30 jaar weer zien r FRE MEIS or ADVERTENTIE 2900 vestigingen I I Kiss bij sen van onze 2900 vestigingen de spaarvorm die Mi n past... De olie-inkomsten van de Libische re gering zullen per jaar met 60 miljoen dol lar stijgen. Libië had 3,75 dollar per barrel geëist en de oliemaatschappijen hadden 3,10 dollar geboden. De oliemaatschappijen hebben ook in gestemd met een belastingheffing van 60 percent tegen 50 tot 58 percent in de peri ode, van 1965 tot september 1970. Het contract bevat ook een clausule ter correctie van de inflatie. De basisprijs zal verder jaarlijks met 2,5 percent worden verhoogd, zodat deze in 1975 iets meer dan 3,92 dollar per barrel zal bedragen. Als rekening wordt gehouden met de belas tingverhoging zal aan het eind van de vijf jaar de prijs van een barrel ruwe olie met ongeveer 70 dollarcent gestegen zijn of 1,6 Nederlandse cent (22 centimes) per liter. Die dollarstroom is niet zonder bezwa ren, met name omdat er veel geld in het land komt hetgeen inflatie bevordert. Van daar dat Duitsland het verlaagde, hoewel het ook daar conjunctureel niet goed uit kwam. Nederland is nu gevolgd. Beide landen hebben eerst na lang wikken en wegen tot de maatregel besloten. Het Ne derlandse disconto was sinds 4 augustus 1969 onveranderd 6 percent. Was ons disconto nu niet verlaagd dan zou het tot de hoogste in Europa hebben behoord hetgeen uiteraard de dollarstroom meer op ons land zou hebben gericht. Sparen... dat is niet zomaar geld opzij leggen. Dat is de juiste manier van sparen vinden. Dan kunt u het beste naar de Raiffeisenbank en de Vgl Boerenleenbank gaan. Daar vindt u keuze uit liefst 8 spaarvormen. En we nemen er graag de tijd voor om samen met u tot een goed advies te komen. We hebben 2900 vestigingen, dus we zijn vast en zeker ook bij u inde buurt. Welkom! Diplomatieke banden. China gaat diplo matieke betrekkingen aanknopen met de Afrikaanse staat Kameroen. periode heden Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Hem. Eastm. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. IV k b ti ci zij vc til he pl oc zij g‘i ta ks ei he Bo gei in zit' als gir Sle in me vic ais ser Ba De lisl Mi me tot te lij* na te tei pk he ten da tei m( Hê en no sp; Vc vo te be oo m: te ve tr D< ns is. st: ee In de ni Si Fe VI A n: ir di st L v: D P TC ei Z( rr n De oorzaak van de discontoverlaging schuilt in de toestroming van buitenlands kapitaal naar ons land. Wanneer namelijk in een bepaald land het disconto hoog is en daarmee de hele rentestand aan de hoge kant is, is het voor inwoners van landen met een lager disconto en dus een lagere rentestand aantrekkelijk geld vast te zetten in het land met een hoger discon to. Er ontstaat naar het land met een hoger disconto dan een stroom van buitenlands kapitaal. Dat is nu met name het geval met dollars, omdat in de Verenigde Staten het disconto in enkele fasen omwille van de conjunctuur is verlaagd tot 43/» percent. Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Brt Stand. Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westin gh. Woolworth Ford K.L.M. 27% 44% 58% 39% 35 27% 43% 84% 50% 54% 48% 79% 69% 36 38% 9% 18% 19% 32% 803% 53 60% 58% Met ingang van 5 april mogen onder staande prijzen voor melk- en melk produkten worden berekend: (resp. per V2 liter en per liter) gepasteuriseerde melk, los 32/63, gepasteuriseerde melk in fles of plastic sachetverpakking 39/ 68, gepasteuriseerde melk in karton 40/ 71, hooggepasteuriseerde melk in fles met kroonkurksluiting /69, gesterili seerde melk in fles 40/71, taptemelk in fles 31/taptemelk in karton 33/ karnemelk in fles 30/53, karnemelk in karton 32/56, melkyoghurt in fles 45/80, melkyoghurt in karton 47/83, tapte- melkyoghurt in fles 37/taptemelk- yoghurt in karton 39/gort- of bloem pap in fles /65, gort- of bloempap in karton /68, havermoutpap in fles /82, havermoutpap in karton /85, rijstepap in fles /85, rijstepap in kar ton /88, vanillevla in fles 53/99, va- nillevla in karton 55/102, chocoladevla in fles 55/104, chocoladevla in karton 57/107. TRIPOLI Libië en de westerse olie maatschappijen hebben een 5-jarige over eenkomst voor de olieprijzen gesloten. Dit heeft de Libische vice-premier, majoor Abdesalam Jalloud, vrijdag bekendge maakt. Majoor Jalloud, die voor Libië de onderhandelingen van bijna zes weken met de westerse oliemaatschappijen heeft ge leid, zei dat voor de ruwe olie van Libië een Itfstprijs is overeengekomen van 3,45 dollar per barrel. HOOGEVEEN. Fré Meis, lijsttrek ker voor de C.P.N. in het noorden, heeft vrijdagavond op een verkiezingsbijeen komst in Hoogeveen de arbeiders in Ne derland opgeroepen tot een massale ac tie om de door de regering opgelegde loonpauze te doorbreken. Dit moet des noods door middel van stakingen gebeu ren, zo zei hij. Wiszinski. West-Duitslands minister van Vervoer Georg Leber die gisteren naar Warschau is vertrokken voor een bezoek van twee dagen aan Polen, zal vandaag een onderhoud hebben met de r.k. pri maat van Polen, kardinaal Wiszinski. Slotkoersen Eerste periode beursdag heden 27% 72% 35% 6 40% 51% 26% 45% 53% 27% 483% 49% 21% 21% 20% 26% 79 27% 34% 140% 793,4 111% 81% 303% LONDEN De arbeiders bij de tweeën twintig Fordfabrieken in Engeland hebben zich bij een stemming die over het gehele land is gehouden, voor hervatting van het werk verklaard. Zij zullen maandag aan het werk gaan, waarmee een eind is gekomen aan een staking die negen weken heeft geduurd. Het woensdag tussen onderhandelaars en de directie van Ford bereikte akkoord houdt in dat de werknemers zich „in Amerikaanse stijl” verbinden de arbeids- rust te bewaren voor een periode van twee jaar. Daartegenover staat een pakket loon maatregelen met een algemene verhoging tot maximum dertig procent, uitgesmeerd over twee jaar. Een week vakantie extra en een direct ingaande loonsverhoging van 17 procent met terugwerkende kracht. PRINCE ALBERT, SASKATSCHEWAN (Reuter). Een man van 103 jaar die dertig jaar blind was, kan na een hoorn vliestransplantatie in een ziekenhuis in Prince Albert in Saskatschewan weer voor werpen tot op ca 1 meter zien. De operatie was mogelijk dankzij iemand die een van zijn ogen beschikbaar had gesteld. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het gemiddeld verdiende uurloon van volwassen manne lijke werknemers (arbeiders en employees tussen oktober 1970 en janua ri 1971 met ongeveer 6 percent gestegen. Het weekloon liep over dat tijdvak met bijn 514 percent op. Deze gegevens resulteren uit een loononderzoek dat door het CBS is in gesteld in nijverheid, handel, vervoer en bank- en verzekeringsbedrijf. De vermelde stijgingspercentages heb ben mede de invloed ondergaan van de in 1970 overeengekomen bijzondere uit kering van 400. In vele bedrijven is namelijk ingaande januari 1971 deze uit kering in de regelmatig per week en per maand betaalde lonen en salarissen ver werkt. AMSTERDAM. Bij de vrijdag gehou den uitloting van de 2.5 percent premie lening gemeente Amsterdam 1956-1 is obli gatie nummer 10 van serie 1169 uit geloot met 100.000. Met 10.000 zal wor den betaalbaar gesteld nummer 4 van serie 3452, nummer 1 van serie 4566 met 5000. Een prijs van 1000 is gevallen op serie 783 nummer 7, serie 2972 nummer 2, serie 6672 nummer 10, serie 8069 nummer 4 en serie 17535 nummer 4. De volgende obligaties lootten uit met 500 elk: nr. 9 van serie 586, nummer 1 van serie 783, nummer 9 van serie 1310, nummer 2 van serie 2117, nummer 6 van serie 2329, nummer 10 van serie 3145, num mer 7 van serie 6026. nummer 9 van serie 6181, nummer 1 van serie 8317, nummer 9 van serie 9389, nummer 6 van serie 13989 en nummer 2 van serie 19536. De overige 480 obligaties van deze uitloting zullen elk met 125 worden afgelost. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van maandag het disconto met 0,5 percent verlaagd tot 5 ¥2 percent. Hiermee volgt ons land voor een deel West-Duitsland, dat met ingang van donderdag het disconto met een vol percent verlaagde tot 5 percent. De pre sident van de Nederlandsche Bank dr. Jelle Zijlstra, die voor de beslissing ver antwoordelijk is, zag in de daling van de rente in het buitenland en in de voortge zette omvangrijke invoer van kapitaal uit het buitenland aanleiding om da maatregel te nemen, hoewel de maat regel uit het oogpunt van onze conjunc tuur (nog) niet gewenst en zelfs bezwaar lijk is. Het disconto is het rentetarief waar tegen de centrale bank leningen verstrekt aan de handelsbanken. De hoogte van het disconto bepaalt daardoor de rente die banken berekenen aan hun relaties voor leningen. Een verhoging van het dis conto betekent dus een verlaging van de rente op leningen en in het algemeen een verlaging van het renteniveau. Vrij. Constantine Kyriazis, één van de uitgevers van het Atheense dagblad „Ethnos”, dat een jaar geleden een ver schijningsverbod werd opgelegd, is uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft twee derde van zijn gevangenisstraf wegens „uitzaaien van onrust” uitgezeten. De noordelijke arbeiders bond hij op het hart om op 17 april samen' met de vakbonden mee te doen aan de protest demonstratie in Groningen tegen de rege- ringspolitiek ten aanzien van het noorden. Groningen en Drente noemde hij van wege de bodemrijkdommen (aardgas, zout, magnesium en kali) het Texas van de wereld. Bij exploitatie van de bodem schatten zou er in het noorden voldoende werkgelegenheid zijn. Hij bepleitte voor het noorden een aandeel in de exploitatie- winst van deze bodemschatten. Nu streeft de regering ernaar, zo zei hij, van het noorden natuurgebieden te maken, waardoor er van economische opbloei geen sprake kan zijn. de salarissen van de journalisten, werk zaam bij de dagbladen 2,9 percent om hoog. Dit is het gevolg van een in de cao voor dagbladjournalisten opgeno men indexeringsclausule. De verhoging van de salarissen is een gevolg van de gestegen kosten van levensonderhoud. Sinds de afsluiting van de cao op 1 juli 1970 stegen de journalistensalaris sen volgen de indexeringsclausule reeds eerder met 2,5 percent. Italiaans disconto. Het Italiaanse bank- disconto wordt maandag van 5,5 tot vijf procent verlaagd. Het nieuwe ta rief is in overeenstemming met de da lende rentevoet op de internationale ka pitaalmarkt en de jongste disconto- verlagingen van de eVrenigde Staten en enige Europese landen. In finan ciële kringen in Rome is men ervan overtuigd dat ook het Franse disconto nodig dit weekeinde zal worden ver laagd. De Italiaanse discontoverlaging is volgens bankkringen oók bedoeld om de investeringen te stimuleren. DEN HAAG. Voor het zoeken naar olie en gas heeft de minister van econo mische zaken twee nieuwe boorvergun- ningen verleend. Een gebied van ruim 100.000 ha is toegewezen aan een groep, bestaande uit Amoco, Gelsenberg A.G. en Dyas N.V. Dit gebied strekt zich uit in Noord-Holland, het Ijsselmeer, de Wad denzee en de territoriale zee. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft besloten tot enige uitbreiding van de huur- liberalisatie voor woningen en' bedrijfs panden. Het is de bedoeling, dat in 1971: geheel worden vrijgemaakt de huren in de Overijsselse gemeenten waar nu alleen de goedkopere woningen nog onder de huurprijsbeheersing vallen, met uitzondering van Deventer. In Groningen, Haren en in die Gel derse gemeenten waar de huurprijs beheersing nog bestaat, de huren van vooroorlogse woningen boven een be paald bedrag worden vrijgelaten (dit bedrag is voor elke gemeente afzon derlijk vastgesteld). De huren van bedrijfsruimten die dan nog onder de huurwet vallen boven een bepaald bedrag worden ook vrijgelaten. Ghana-vlucht. Een schooljongen In de Ghanese plaats Cape Coast heeft een trekvogel gevangen, die om de poot een ringetje droeg met het opschrift „Arn hem Vt. K 399443”. De vogel krijgt on derdak in de plaatselijke dierentuin. Leeftijdsgrenzen. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft minister Rool- vink (Sociale Zaken) een brief gezonden, waarin hem wordt gevraagd een aantal leeftijdsgrenzen op 23 jaar te stellen. Op die leeftijd kan men ook in de Tweede Kamer worden 'gekozen. Het probleem bij de vakcentrales is, dat ze in een aan tal colleges en instanties afgevaardigden zitting willen laten hebben, maar dat deze mensen soms te jong zijn. Een lid van de sociaal-Economische raad moet 30 jaar zijn en ook bij de volgende orga nisaties geldt een minimale leeftijds grens: sociale verzekeringsraad (30), so ciale verzekeringsbank (30), raden van arbeid (30) en ziekenfondsraad (25). Bij de gemeenschappelijke medische dienst en het gemeenschappelijk administratie kantoor geldt geen leeftijdsgrens. Investeringen. Er is in de Europese eco nomische gemeenschap geen land dat De Placid International Oil heeft een boorvergunning ontvangen voor een gebied van ruim 32.000 ha in Friesland, de Wad denzee en de territoriale zee. Verder is de boorvergunning, die de groep Petroland N.V. al voor een gebied in noordelijk Nederland had, uitgebreid voor 27.000 ha in de Waddenzee. Het ge bied, waarvoor de vergunning van deze groep geldt, is hierdoor vergroot tot on geveer 106.000 ha. DEN HAAG. De ministerraad is ak koord gegaan met het advies van de So ciaal-Economische Raad om in de be staande fusiegedragsregeis bepalingen op te nemen tot tijdige melding van fusie- projecten bjj de overheid. Dit betekent, zo deelde minister-presi dent De Jong vrijdag na afloop van het kabinetsberaad mee, dat in de fusiege dragsregeis een nieuw element zal ko men. Die regels bevatten thans alleen bepalingen ter bescherming van aandeel- houdersbelangen en van werknemersbe- langen, die bij fusies in het geding kunnen zijn. De overheid moet in een zodanig stadium worden ingelicht, dat de overheid over het fusieproject nog met de betrokkene kan spreken, als hiertoe aanleiding be staat. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 6% 27% 43% 58% 39% 35% 27% 43% 84 51% 55% 47% 79% 68 36% 40 9% 18% 19% 32% 80% 52% 60% 58% De omzet in Wall Street was 14.52 miljoen aandelen, tegen 13.47 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescijfers: indu strie 903.04 (—0.84), sporen 201.72 (+0.18), openbare nuts bedrijven 122.92 0.10) In het telefonisch effectenver- keer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de of ficiële slotkoers van gistermid dag). AKZO 89.30 89.40); Hoogovens (76.40); Kon. Olie 145.00 gb—146.00 (145.70); Philips 45.4045.50 45.50); UnUever 97.30 gl (97.10); KLM 186.00 (187.00). PRINCETON (AP) Volgens de laatste opiniepeiling van het bureau Gallup, in maart verricht, heeft de populariteit van Richard Nixon een nieuw dieptepunt be reikt sinds hij in november 1968 tot pre sident werd gekozen. Vorige maand had zijn regeringsbeleid de instemming van 50 percent van het publiek, aldus Gallup. In februari was het 51, in januari nog 56 percent. Door de opsluiting van luitenant Wil liam Calley op te heffen heeft president Nixon „lafhartig toegegeven aan de „laat Calley vrij” hysterie, die in vele stre ken van het land in de plaats is geko men van ernstig openbaar onderzoek van de implicaties van deze zaak voor het Amerikaanse geweten”. Dit zegt het Ame rikaanse blad „New York Post”. Carrosseriebedrijf tijdens een perscon ferentie op het nieuwe kantoor van de vereniging in Oegstgeest. Benzine-oorlog. Het Koninklijk Ver bond van Ondernemers heeft staatsse cretaris Van Son (Economische Zaken) gevraagd om te zoeken naar een aan vaardbare oplossing voor de benzine- oorlog in Vlissingen. Pomphouders en garagebedrijven in Vlissingen zijn, zo als bekend, in moeilijkheden geraakt door de lage benzineprijzen van het Miro-warenhuis van Albert Heijn en van een ander grootwinkelbedrijf. Deze verkopen zogenaamde merkloze benzine voor een bedrag lager dan de inkoopprijs van de benzinepomphouders die merkbenzine verkopen. De pomp houders stellen dat de merkloze ben zine ook van de grote oliemaatschap pijen komt. zoveel buiten zijn grenzen investeert als Journalistensalaris. Per 1 april gaan Nederland, aldus het te Parijs verschij- J nende economische maandblad „Vision”. De Nederlandse buitenlandse investerin gen zijn zelfs aanzienlijk groter dan die van Frankrijk en Duitsland, maar vol gens „Vision” zal het Nederland moeilijk vallen in de toekomst deze leidende po sitie te behouden. Autoschade-korting. Het zou misschien voor de automobilist en het carrosserie bedrijf een rendabele zaak zijn om de automobilist bij het herstellen van zijn autoschade een korting te geven, wanneer de automobilist genegen zou zijn zijn wagen in het weekeinde bij het carros seriebedrijf te laten „overstaan”. Deze bedrijven hebben nl. vrijdagmiddag en maandagochtend met leegloop te kampen en op deze manier zouden deze halve dagen rendabel gemaakt kunnen worden. Automobilisten willen nl. bijna altijd hun auto vóór het weekend terug heb ben. De gedachte werd vrijdag geuit door een der bestuursleden van de Nederland se Vereniging van Ondernemers in het vorige 28% 72% 35% 6 40% 50% 26% 44% 51% 27% 48% 49% 21% 21% 20% 26% 78% 27 34% 140% 79% 112% 82% 30%

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10