Nieuwe spoor- en wegverbinding met IJmuiden wordt noodzakelijk Forteiland zal wellicht Vijftig jaar Chr. Besturenbond herdacht in Petrakerk Hulp aan Dorpshuis moeten verdwijnen Ir. D. C. MATERS IN HILTON-HOTEL KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN 'Bi VERENIGINGSNIEUWS UIT DE UMOND BIJ AANLEG VAN VOORHAVEN: Toegang voor schepen tot 180.000 ton dw. Mr. Biesheuvel even in de Umond CNV-voorzitter Lanser dankbaar IJmuider Courant Nog meer subsidie voor de BSCR en strijdvaardig Tijdens gouden jubileumfeest van fabriek Wlllllk 'til 5 ZATERDAG 3 APRIL 1971 IJMUIDER COURANT N aderingsroutes Nieuwe weg Burgemeester Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS ELKE DAG NIEUWS Spoorlijn Velsen-lJ muiden Niet zo slecht Nog niet V elsen-N oord Beverwijk Heemskerk l 1 Een doorbraak in het oude Zuiderhavenhoofd. (Van een onzer verslaggevers) disco- ge- u. Naam Adres Woonplaats Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant 3 Als deze route geschikt wordt gemaakt voor schepen met een diepgang van 16, 17 of 18 meter zullen de kosten globaal respectievelijk 56, 119 en 198 miljoen gul- CNV-voorzitter J. Lanser spreekt zijn feestrede uit in de Petrakerk. ONDERSTAANDE BON GEEF! (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Christelijke Bestu renbond IJmuiden heeft vrijdag zijn vijf- Het versmallen of verwijderen van het Forteiland en inkorten van de landtongen tussen de sluizen. Het aanpassen en uitbreiden van hulpmiddelen voor de navigatie. Het verwijderen van obstakels op zee. Het graven van havenbekkens en opspuiten van terreinen. Het aanleggen van weg- en railverbindingen naar het achterland. Het verleggen en verdiepen van de vaarroute op zee en het verdiepen van de buitenhaven. Het is juist zich te realiseren wat ver worven is. Maar het is niet meer en niet minder dan een fase in de ontwikkeling, kómen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Onlangs heeft de meenteraad het besluit genomen de sub sidie voor de Beverwijks Sociaal Cultu rele Raad te verhogen tot 110.000, waardoor het personeelsbestand kon wor den opgevoerd tot een totaal van drie staffunctionarissen en twee bureaukrach- ten. Bij het bepalen van het bedrag zijn B. en W. destijds uitgegaan van een in het uitzicht gestelde subsidie van het mi nisterie van CRM. Op dat ministerie is echter de situatie drastisch veranderd. Zowel voor welzijnsbevordering als voor samenlevingsopbouw zijn de subsidiekra nen dichtgedraaid en de aanvrage van de BSCR om subsidie zal niet voor 1973 ter sprake komen. In dit verband stellen B. en W. voor de gemeentelijke subsidie van 13.600, tot in totaal 123.600,te verhogen, opdat de gevraagde krachten kunnen worden aangesteld. De voorhaven, die groeimogelijkheden moet hebben voor een periode van 25 a 30 jaar, kan het beste worden aangelegd ten zuiden van de havendammen in IJmui den. Het oude zuiderhavenhoofd zal over een lengte van ongeveer 700 meter moe ten worden afgebroken. Aan de zeezijde zal een nieuwe havendam moeten wor den gemaakt, om het terrein van de voor haven te beschermen. Bij benadering worden de aanlegkosten van deze dam geraamd op 45 miljoen gulden. Amster dam denkt uiteindelijk een terreinopper- vlakte van 200 hectare nodig te hebben. Als men uitgaat van een terreinhoogte van zes meter boven NAP dan zal er totaal circa 17 miljoen “kubieke meter zand moeten worden verwerkt. teur van de N.V. Machinefabriek C. Maters ook president van de Beheerraad van N.V. Sihipompen te Brussel, Lid van de Board of Directors van Sihi Pumps Ltd. te Guelph (Canada) en Lid van de Conseil d’Admini stration van de S.A. des Pompes Sihi te Puteaux (Frankrijk). Zijn benoeming als president van deze Conseil is binnenkort te verwachten. Juist korte tijd geleden be ëindigde hij een tweejaarlijkse periode als president van „Europump”, de organisatie van Europese pompenfabrikanten. Voordien fungeerde hij twee jaar bij deze organisatie als vice-president. Het jubileumfeest in Hilton klonk als een klok. Als gasten traden op: de Amster damse Politie Kapel, het hoofdstedelijke Majorettenpeleton, Koos Huisman, The Dutch Swing College Band, een Spaans danspaar, Henk Elsink en het orkest van Koos Huisman. Rond een uur werd het feest beëindigd. De jubilerende machinefabriek heeft niet alleen het personeel in de feestvreugde la ten delen. De Kennemer Oudheidkamer namelijk heeft van de N.V. een gift van 5000,ontvangen. den gaan bedragen. Wat de jaarlijkse onderhoudskosten zullen zijn is nog niet bekend. De voorhaven moet beschikken over goede verbindingen met het achterland. De verbindingsweg tussen de voorhaven en het knooppunt van rijkswegen ten zuiden van de Velsertunnels zal zoveel mogelijk de bebouwing moeten ontzien en geen hinder mogen vormen voor het lokale verkeer. Tussen de voorhaven en de Zuider kanaaldijk is een nieuwe weg geprojecteerd, ongeveer evenwijdig aan de Ampèrestraat en de Dokweg. Daarna wordt de Zuiderkanaaldijk gevolgd tot aan het pontplein. Verder oostwaarts kan gebruik worden gemaakt van de huidige hoofdtoegangsweg naar IJmuiden en de aansluitende rijkswegen. Als dit noodza kelijk blijkt, kan de ontworpen route worden uitgebouwd tot een vierstrooks- autoweg. Men denkt hierbij aan een maximale capaciteit van 200 containers per uur in één richting, naast het overige verkeer. De ontworpen nieuwe weg kan groten deels worden aangelegd in een reeds be staande ingraving langs de spoorlijn. Lo kale wegen kunnen met viaducten over deze weg worden gevoerd. Burgemeester Bruinsma speldt de heer ir. D. C. Maters de koninklijke onderscheiding op de revers. tigjarig bestaan gevierd. In de Petrazaal recipieerde gedurende de middaguren het bestuur; de jubileumavond was in de Pe trakerk. BEVERWIJK In het bijzijn van het voltallig personeel van N.V. Maters heeft vrijdagavond burgemeester J. G. S. Bruins ma een koninklijke onderscheiding rid der in de Orde van Oranje Nassau uit gereikt aan de heer ir. D. C. Maters, direc teur van de N.V. Machinefabriek C. Maters. De plechtigheid vond plaats in de Oranje zaal van het Hilton-hotel Amsterdam, waar de 165 personeelsleden met hun dames de feestavond van de jubilerende machine fabriek bijwoonden. recht is gedaan. Niet jaloezie mag de drijfveer zijn, maar gediscrimineerd mag er niet worden. Wij moeten elkaar aan vaarden als mensen, die geschapen zijn naar het beeld van God. Dit geldt in al les, het geldt dus ook in de relatie werk geverwerknemer. Een christelijke vakbeweging kan niet opereren vanuit de theorie dat er maar moeten worden aanvaard hoe ’t is en men maar moet zien aan z’n trekken te (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het in Wijk aan Zee te bouwen Dorpshuis zal op één lijn gesteld dienen te worden met een sporthal, een zwembad of een muziekschool. Het bestuur van het Dorpshuis zal namelijk ook niet in staat zijn om vijftig percent van het exploitatietekort bijeen te brengen zo staat te lezen in het voorstel, dat burge meester en wethouders de raad doen een subsidie te verlenen ad honderd percent van het exploitatietekort, een en ander onder bepaalde voorwaarden. Daarnaast wordt voorgesteld 24.500 in de stichtings- en inrichtingskosten te subsidiëren; terwijl B. en W. voorts een geldlening groot 100.000 willen garanderen. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. De plannen voor de aanleg van een voorhaven buiten gaats en een tweede groot sluizencoinplex in IJmuiden, welke gisteren aan de regering zijn voorgelegd, omvatten onder meer: De bouw van een nieuwe Zuiderhavendam. ZATERDAG 3 APRIL De Vogelvrienden, 20 u. in café Kraak, Marktplein loterij en kienen. Allison, jongerensoos, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u. „Dallic Control” uit Alk maar. Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee 6.p. m.) kwartaalabonnee 17.50 p. kwartaal) Deze BON opzenden naar IJMUIDER COURANT in ongetrankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47, IJMUIDEN: gedacht kunnen worden aan een strook grond langs de noordzijde van het in dustrie- en woongebied, waarbij de toe gang tot de Vissershaven en de Haring- haven moet worden gekruist. De beschikbare breedte voor deze lei- dingenstrook is echter zeer beperkt. Bij uitbreiding zullen extra voorzieningen aan de kanaaloever moeten worden ge maakt. r Over het vervoer per binnenvaart zul len nog een aantal studies nodig zijn. Onder meer over de beperking naar aard en duur die deze vaart bij slechte weers omstandigheden in de buitenhaven zal kunnen ondervinden. In Heemskerk stapte de lijsttrekker' van de A.R. mr. Barend Biesheuvel on vervaard de wekelijkse markt op, waar huisvrouwen en huisvaders meer aan dacht hadden voor de prijzen van de wa ren. dan voor de A.R.-voorman. Barend B. liep met zijn gezelschap, verloren rond. Zijn geplande tóespraak moest dan ook vervallen, want de heer Biesheuvel voelde er niets voor om tegen de markt kramen te gaan praten. Zijn tournee over de markt was snel ten einde. Na vijftien minuten, waarin hij een marktkoopman had aangeraden een brief naar Barend Biesheuvel-Den Haag („dan komt het wel terecht) te schrijven om zijn beklag over een zaak te doen, een Heemskerkse huisvrouw het bukspro bleem in de gemeente had laten uitleg gen („er worden hier zoveel katjes dood geschoten”) en een oude vriend de hand had geschud vertrok het gezelschap in de groen geschilderde Engelse dubbeldeks- bus naar Beverwijk. Ook daar was Barend Biesheuvel weer snel verdwenen. Het winkelend publiek in het winkelcentrum De Wijkerbaan merk te de aanwezigheid van de politicus niet of nauwelijks op. De paarse A.R.-ballon nen zweefden wat verloren in het winkel centrum rond. Het Beverwijkse bedrijf bestaat 50 jaar. De onderscheiding voor de heer Maters werd hem toegekend voor zijn aandeel in de bloei van de fabriek. Burgemeester Bruinsma, die met echtgenote één van de ere-gasten van het feest in Hilton was, prees de grote verdiensten van de heer Maters. „De onderlinge verhouding in uw bedrijf is optimaal”. Het gouden feest van de wereldberoemde Sihi-pompenfabriek werd ook bijgewoond door vertegenwoor digers van de zustermaatschappijen uit Frankrijk, Canada en België. De heer D. C. Maters is behalve direc- Van de vaarroute voor grote schepen op de Noordzee zijn twee naderingsroutes aangegeven: een noordelijke en een zui delijke, elk ongeveer 80 km lang en 4 km breed. In deze naderingsroutes zullen Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, voormoedelijk slechts enkele ondieptes op geruimd moeten worden. In de buurt van de Samenkomst van de routes is een an- kergebied ontworpen. Vandaar zullen de schepen een aanlooproirte naar de haven mond moeten volgen. Deze route zal vrij wel over de gehele lengte een kunstmatig verdiepte vaargeul moeten worden met een lengte van 20 km en een bodem- breedte van 600 meter. 19.30 tot 20.45 u.: bibliotheek en inlich tingencentrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. De Brulboei, Kanaalstraat'228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 u. Bridgeclub De Jump. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8 uur gemengd zwemmen; 8-16.15 uur schoolzwemmen; 16.15-16.45 uur zwemles sen; 16.45-18 u. gemengd zwemmen; 18- 21 uur zwemver. Kennemer Staten; 21- 22.30 uur zwemver. R.-k. Velsen. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, 18.30-21 uur basketbaitraining Exercitia, 21-22.30 u. zaalhandbaltraining Full Speed. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg, Velsen-Nrd., 14.30- 17.30 u.; Parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat, IJmuiden, 15-18 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Z„ 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur. De spoorwegverbinding met de voorha ven is geprojecteerd als een dubbelspoor langs de zuidzijde van de nieuwe ver bindingsweg. Dit houdt in dat het goede rentransport verloopt via het emplace ment Haarlem. De mogelijkheid bestaat, dat de bestaande sporlijn naast de Zui derkanaaldijk in zuidelijke richting moet worden verschoven om ruimte te maken voor de eventuele vierstrooksweg. Tenslotte zou voor een pijpleiding tus sen de voorhaven en het industriegebied De weg naar de toekomst moet ge markeerd worden door menselijke ver antwoordelijkheid; dit houdt in: mede zeggenschap en dit is denken vanuit ver antwoorden j kheid. Medezeggenschap moet er werkelijk zijn, niet alleen een structuur die dit mogelijk maakt en verder niets. Vernieuwing en bevrijding van de sa menleving zijn nooit af; ze zijn altijd gaande. De christelijke vakbeweging wil een instrument zijn in het streven naar een samenleving, waarin gerechtigheid geschiedt. Die vakbeweging wil geen exclusieve club zijn; zij wil open staan voor andere uitgangspunten. Zij wil graag samenwer ken want zo is immers de christelijke houding. En dit moet niet slechts in woorden tot uitdrukking komen, maar door daden: handelen naar het Evange lie. De vakbeweging zal bevrijdend en vernieuwend bezig zijn. In het laatste halfuur van de receptie verdubbelde de belangstelling, toen „Ba- ïenti Biesheuvels verkiezingscaravaan” langs kwam. Het gemeentebestuur van Velsen gaf blijk van belangstelling door de aanwe zigheid van wethouder M. Roessingh op de receptie en burgemeester W. M. B. Bosman in de kerk. De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer J. Lanser was uitgenodigd de feestrede in de Petrakerk uit te spreken. Hij kreeg het woord na inleidend orgelspel, samenzang en een een korte welkomstrede van voorzitter J. Visser, die zei bijzonder verheugd te zijn met de aanwezigheid van het oudste lid van de christelijke vakbeweging, de be jaarde heer Van Strien. De heer J. Lanser sprak een gelukwens uit namens het verbondsbestuur. In IJmuiden hebben heel wat mannen en vrouwen zich ingezet voor de christelijke vakbeweging. In de achterliggende halve eeuw hebben zij op velerlei wijzen be langrijk werk gedaan: „zij hebben ertoe bijgedragen dat velen hebben leren be- seffen dat wij elkaar nodig hebben; wel gehouden, of de werkgevers, de mens, bedankt voor alle werk dat is gedaan.” - Werd nu van hem verwacht, dat hij in bloemrijke taal zou schetsen hoe mooi alles is dat gerealiseerd werd tot dusver en dat hij optimistisch de toekomst te gemoet gaat? Burgemeester Bosman feliciteerde na mens het gemeentebestuur de jubileren de organisatie. Met haar vijftienhonderd leden is zij een waardevol element in de Velsense samenleving. Spreker zei al in zijn jeugdjaren iets van de strijd die de vakbeweging voer de gezien te hebben. Het was geen strijd om alleen maar materiële belangen, maar een zaak van en voor de gemeenschap. Het werk van de vakbeweging heeft ideë le zin. Het gemeentebestuur hecht zeer grote waarde aan de contacten die het onderhoudt met de vakbeweging. Haar inbreng, op velerlei wijzen, wordt door de overheid van grote betekenis geacht en Velsens gemeentebestuur is dankbaar hiervoor. Burgemeester Bosman besloot: „Gaat u zo door, blijf strijdbaar. Uw leden zijn waardevolle leden van de Velser ge meenschap.” Het Christelijk Mannenkoor IJmuiden, voor het eerst in nieuw costuum, zong een geheel nieuw repertoire, dat een warm applaus oogstte en dat was even zeer bedoeld voor dirigent Geert de Boer en organist Adriaan Verschoor. Ds. P. C. Koster sprak het slotwoord en verzorgde de sluiting. Veel mensen menen, dat het er in deze wereld maar slecht uitziet. Zij doen, als of er in de achter ons liggende jaren he lemaal geen verandering is gekomen in de sociale verhoudingen. Zij hebben de mond vol over verdrukking en vervreem ding, maar zouden zich beter kunnen in zetten voor bevrijding'en vernieuwing. Het is onjuist te menen, dat ten opzich te van het verleden niet zoveel zou zijn veranderd. Er is geweldig veel ten goede veranderd, zeker op materieel gebied. De heer Van Strien, als oudste lid, zou dit uit eigen ervaring kunnen bevestigen. Er is een hemelsbreed verschil tussen hoe het was en hoe het is. Velen aanvaar den het als vanzelfsprekend en vergeten daarbij hoe die verworvenheden zijn be reikt. Zonder strijd is het niet gegaan. Helaas heel weinigen willen die strijd voortzetten. Rechteloosheid is vervangen door rechtszekerheid; de werknemer is niet langer overgeleverd aan willekeur. De so ciale wetten hier zijn uniek in de wereld. Collectieve contracten worden steeds be ter en dit moet ook. Elders in de we reld is dat wel anders. Het werk van de vakbeweging, door God gezegend, heeft waarachtig wel re sultaat gehad. Nog meer verbetering mag worden verwacht uit de (voorgestelde grondwetswijzigingen. De werknemer is een mens en moet ook als zodanig worden erkend. Er zijn nog veel opgaven voor de toekomst. Want de vakbeweging is bepaald nog niet gearriveerd. Er bestaat in Neder land en in de wereld nog altijd een on gelijke verdeling van inkomens en goe deren. Steeds voor ogen moet worden ZATERDAG 3 APRIL De Mei, Geelvinckstraat. 20 u. filmavond (16 jaar). Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker straatweg; geopend 14.30-17.30 u. ZATERDAG 3 APRIL Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend tot 15.30 u. ZONDAG 4 APRIL De Slof, Raamveld 14-17 en 20-23 u. dis cobar. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-10.15 en 10.45-12 u. MAANDAG 5 APRIL Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein. 14 u. handwerken. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Beverwykse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans ka rate. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15- 17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Parmentier- straat 2: jeugd 15.30-17.30 u. ZATERDAG 3 APRIL ODIN-clubgebouw, Hoflanderweg. 20 feestavond ODIN. De Schuilhoek, W. van Velsenstraat. 20 u. discobar. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20-2 u. Sociëteit The Strawberry. Jan van Kuik- weg. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 4 APRIL Duiningang, Rijksstraatweg. Vanaf 7.30 u. sportuitstuif voor heren en jongens. De Lichtboei, Maasstraat. 14 u. Top 40- disco. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 19.30-1 u. Sociëteit The Strawberry, Jan van Kuik- weg. Geopend vanaf 14 u. MAANDAG 5 APRIL De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-16 u. kinderoppas, 20 u. onderwijs-informatie- avond (inleiding door P. Sanders). De Schakel, Maerelaan. 9-11.30 en 13.30- 16 u. peuterspeelzaaL ZONDAG 4 APRIL IJmuider Strand, strandloop t.b.v. IJmui der Redding Brigade; start 12.30 uur. PEN-centraie, jeugdcentrum, IJmuiden, IJmuiden, 11.30 u. oecumenische bijeen komst; in de middag popgroep Sept; in de avond Dutch Rythm Steel Band. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den, 13-17 u. badminton-competitie BC Velsen. De Hoeksteen, Santpoort-Z„ 15 u. Bach- concert op orgel door Steef Oosterbeek. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 9- 10.30 u. zwemver. VZV, 10.30-12 u. ge mengd zwemmen, 12-13.45 u. zwemver. CSB, 13.15-16.30 u. gemengd zwemmen. MAANDAG 5 APRIL Jeugd- en Tienerbibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden, 14.30 u. officiële opening; 16 u. carillonluisterwedstrijd. Schoolvoetbal, begint om 9 uur op het Sportpark Schoonenberg. j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5