Zes Job-kinderen Werkgelegenheid 600 man in gevaar vri| BILLITON ONTSLAAT GROOT DEEL PERSONEEL Brief van Jaja Chan naar Moskou Pakistan protesteert bij VN tegen „inmenging van India Israel protesteert bij VN laait weer op Strawinski overleden Dodelijk ongeval op zebra Brinkmann- terras in mei terug? Halve dag ziek voor eigen Strijd in Amman rekening t* ii Plan buitenhaven niet definitief buitenland AGENDA Verder in de krant Umuider Courant HET WEER Matthieu Wiegman overleden Posttarieven hoger Benzine en olie weer duurder JAARGANG NUMMER 129 DINSDAG 6 APRIL 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... B. en W. Veisen: 99 pagina 9 Werkgevers willen proef: NEW YORK (Reuter) Pakistan heeft gisteren bij de secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, geprotesteerd tegen „inmenging door India in de binnenlandse aangelegenheden van Pakistan”. De Pa kistaanse V.N.-vertegenwoordiger overhandigde Oe Thant een boodschap met dit protest. ledereenis^^s ondersteboven van de nieuwe v franse schoenen...! Ze heten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning 2 3, 15 3 3 8 9 9 9 13 13 Nu en dan zon Prijsoverleg Bhoetto Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der MJje, H. P. Stuurman 11. van Looy, onderdirecteur 1 Dit is één van de 10 kleurko^fV. Maten 11 t/m 47 Kom ze passen bij: IJrmiider Courant La Rochefoucauld: ADVERTENTIE Zend deze BON in en u ontvangt 14 dagen GRATIS Naam Adres Woonplaats Geldt niet voor abonnees van Umuider Courant 6 ■i In ongefrankeerde enveloppe opzenden naar IJMUIDER COURANT, Antwoordnummer 47, IJMUIDEN Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Eerder had de Indiase VN-vertegen- woordiger Oe Thant verzocht zijn „goede diensten” aan te bieden om „een einde te maken aan het afslachten van een onge wapend volk”. De president van Pakistan Jaja Chan heeft de Sovjet-Unie verzocht India ertoe te bewegen zich niet langer te mengen in Mochten effecten uitblijven, dan kan er nog altijd op worden teruggekomen, aldus het N.C.W. Ondanks het feit dat het na tionale probleem van het ziekteverzuim bestudeerd wordt door de Sociale Verzeke- rings Raad en de Maatschappij tot Bevor dering van de Geneeskunst, vinden de werkgevers hun voorstel toch de moeite waard als bijdrage tot de discussie. „Er wordt in de meeste studies wel van uitge gaan, dat zo’n eigen risico niets oplost, maar dat moet dan eerst maar eens bewe zen worden, aldus het N.C.W. Eerder heeft dit verbond erop geattendeerd dat een van de oorzaken van stijgend ziekteverzuim wel eens zou kunnen liggen in het functio neren van het huidige controle-apparaat van de ziektewet. Er is een strikt geschei den behandeling van de zieke werknemer door zijn huisarts en de controlerend arts. ONDERSTAANDE BON GEEFT ELKE DAG NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De 65-jarige IJmuide- naar E. Zwart is maandagmiddag op de zebra in de Lange Nieuwstraat bij het Marktplein verongelukt, nadat hij tegen een overstekend echtpaar was aangere den. De heer Zwart passeerde enkele voor de oversteekplaats wachtende auto’s en merkte het echtpaar niet op. Bij de aanrijding kwam hij zo ongelukkig te vallen, dat hij met ernstig hersenletsel naar het Antonius Ziekenhuis moest wor den vervoerd. Later werd hij overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam voor een spoedoperatie. De heer Zwart is in de loop van de avond overleden. SHOEBAR Kennemerlaan 69 - Urn. WILMS FLOET 61e (Van onze correspondent) ARNHEM Billiton-Arnhem, onderdeel van de Koninklijke Shellgroep, gaat zijn bedrijf drastisch saneren. Daartoe zal een aanzienlijk deel van de ruim 600 personeelsleden moeten afvloeien, zo mogelijk door herplaatsing in het landelijke concern en anders via ontslag of vervroegde pensionering. Met de vakbonden en ondernemingsraad zijn eerste besprekingen gevoerd. Dinsdag 27 april wordt volledige opening van zaken gegeven. De reorganisatie is in de eerste plaats een gevolg van de voorgenomen sluiting van de tinafdeling van het bedrijf. De oor zaak ligt in de afnemende aanvoer van tinertsen. Ertsproducerende landen gaan er meer en meer toe over de grondstoffen in eigen land te verwerken. Daarnaast is er de steeds moeiljjker wordende concurren tiepositie, o.m. als gevolg van inflatie- explosies in eigen land en de oprukkende macht van tinproducenten daarbuiten. De in een perscommuniqué bekendge maakte sanering is bij het personeel als een bom ingeslagen. Te meer daar Billiton de laatste jaren nog winstgevend werkte, was een drastische reorganisatie niet voor zien. Tot gisteravond waren de werknemers van directiezijde nog niet ingelicht. Arnhems Billiton-directeur dr. A. B. C. van Doorn heeft enkele maanden geleden in zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat „met optimisme en vertrouwen” de toekomst tegemoet kon worden gezien. De heer Van Doom hield daarbij wel rekening met sa nering op korte termijn van enkele pro- duktie-afdelingen. Over massaal ontslag werd toen met geen woord gerept. DEN HAAG. De PTT zal met in gang van 1 juli een aantal buitenlandse posttarieven verhogen. De basistarieven (enkelvoudige stukken) blijven over het algemeen ongewijzigd. De verhogingen hebben voornamelijk betrekking op de zwaardere stukken (bover 20 gram). Verder worden op 1 juli enige wijzi gingen ingevoerd die het gevolg zijn van de besluiten van het in oktober 1969 in Tokio gehouden congres van de Wereld- postvereniging (UPU). (Zie verder pagina 2) Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, W eerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws 15, 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Luidsprekers 22 kengemeenschap in het Midden-Oosten te vormen” gebaseerd op vreedzame coëxi stentie en verdeling van de gemeenschap pelijke hulpbronnen. Onze redacteur in Israel meldt: Vol gens hier ontvangen inlichtingen staan de werkplaatsen en laboratoria bij Cairo waar destijds aan de vervaardiging van specifiek Egyptische rakettypen werd ge werkt, maar die later vrijwel geheel wer den gesloten op het punt opnieuw in be drijf te worden gesteld. Jarenlang waren in deze zogenaamde „fabriek nummer 333” raketdeskundigen uit West-Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland werkzaam, zonder dat zij erin slaagden de navigatie-problemen op te lossen, die zich voordeden bij de ontwik keling van de Egyptische rakettypen. Aan het hoofd van de technische staf stonden indertijd de Duitsers Pilz en Ger- ke. Wij zouden ons vaak voor onze edelste daden schamen, als de buitenwereld onze drijfveren ont dekte. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het is nog helemaal niet zeker dat er inderdaad een buitenhaven in IJmuiden zal komen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft er in een persbericht na- drukkelijk op gewezen dat het rapport, waarin sprake is van een dergeljjke haven, bepaald geen uitgewerkt plan is. Ook houdt het rapport geen pleidooi in voor een bui tenhaven bij IJmuiden. In de pers is vol gens het gemeentebestuur ten onrechte de indruk gewekt, dat het hier zou gaan om een kant en klaar plan. De werkgroep, die het rapport, waaruit de conclusies zijn gepubliceerd, heeft voor bereid had als uitsluitende opdracht een studie van de nautisch-technische moge lijkheden van een tweede grote sluis en van een buitenhaven in IJmuiden, aldus het gemeentebestuur. „De commissie is daarbij uiteraard uitge gaan van een schetsplan. Een studie van de economische, planologische en milieu-hy- giënische aspecten van een buitenhaven zal daarnaast noodzakelijk zijn alvorens de eventuele wenselijkheid van de aanleg aan de orde kan worden gesteld”, zo wordt voorts gesteld. Velsen stelt zich op het standpunt, dat de wenselijkheid tot aanleg van een buiten haven deel moet uitmaken van een alge mene studie over de ontwikkeling van de Nederlandse zeehavens door de landelijke commissie zeehavenoverleg. (Zie verder pagina 5) Verwachting van het K.N.M.L tot woens dagavond Verspreide opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Van nacht hier en daar mist. Weinig wind. Minimumtemperaturen ongeveer 5 graden, maximum temperaturen morgen van 8 gra den in het noordwesten tot om streeks 13 graden in het zuid oosten van het land. NEW YORK (AP). Vanmorgen is in New York op 88-jarige leeftijd over leden de Amerikaanse componist Igor Strawinski. De doodsoorzaak was vermoe delijk een hartaanval. Strawinski, op 8 juni 1882 in St. Petersburg, in het oude Rusland, geboren, werd in 1910 op slag beroemd na de eerste uitvoering van zijn symfonisch gedicht „De Vuurvogel.” BERGEN (N.H.). In zijn atelier te Bergen is maandag op 84-jarige leeftijd overleden de kunstschilder Matthieu Wieg man. Wiegman maakte wand- en muurschil- derijen, o.a. in opdracht van de gemeente Amsterdam. Ook legde hij zich toe op ge brandschilderde ramen. Hij werd als een van de toonaangevende schilders van zijn generatie beschouwd. Wiegman was voor zitter van de jury voor de koninklijke subsidie aan jonge kunstenaars en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Matthieu Wiegman werd 31 mei 1886 te Zwolle geboren. Na de ambachtsschool te Alkmaar te hebben bezocht, waar hij voor huisschilder werd opgeleid, liet hij zich inschrijven als leerling van de Amster damse Rijks-academie voor Beeldende Kunsten. Nadat hij zich in 1909 te Bergen had gevestigd, schilderde hij zijn eerste reli gieuze schilderij „de prediking van Willi- brord”. Hij had de moed de conventionele re ligieuze kunst te doorbreken. Zijn stre ven vond in Europa veel weerklank en hij kreeg vele navolgers. Op onze kunstpagina een „in memoriam” over Wiegman. de binnenlandse aangelegenheden van Pakistan. Chan schrijft dit in brieven aan de Russische president Podgorny en pre mier Kosigin. Hij zegt verder dat de toe stand in Oost-Pakistan zo goed als onder controle is. Chan spreekt zijn bezorgd heid uit over de aanwezigheid van zes Indiase divisies bij de grens met Pakistan. „Deze troepenconcentratie betekent een voortdurende bedreiging voor onze veilig heid”, aldus Jaja Chan. De 33-jarige invalide en zwakbegaafde Fransman Denis Job uit de Lotharingse gemeente Cousance-les-Forges heeft gezegd dat hij zich dood zal schieten, zo dra vandaag het klokkengelui voor de begrafenis van zijn vrouw begint. Job heeft in het weekeinde zijn vrouw met een jachtgeweer doodgeschoten en zich daarna met zijn twaalf kinderen in zijn woning, een verlaten spoorwegstation, verschanst. Job heeft inmiddels evenwel zes van zijn kinderen vrijgelaten. Op de foto vijf van de zes vrijgelaten kinderen: de drie maanden oude Dennis ontbreekt. Het meisje in de deuropening is een nichtje. Zij houdt de drie jaar oude Noël vast. Verder van links naar rechts: Daniël, acht jaar; Claude, zeven jaar; Denise dertien jaar met de achttien maanden oude Sylvie. AMMAN (AFP, Reuter en AP). Van nacht is in de Jordaanse hoofdstad Am man twee uur lang geschoten met ka nonnen en zware mitrailleurs. Het is niet bekend of er doden zijn gevallen. Giste ren werd uit Amman gemeld dat de Palestijnse guerrilla’s waren begonnen hun zware wapens uit de Jordaanse hoofd stad terug te trekken. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina noemde gisteren niettemin de situatie zeer gespannen. De gevechten zouden zich hebben uitgebreid tot Jerasj, Ajloen, het Bakaakamp en Sweilah. Israel heeft gisteren bij VN-waarne- mers geprotesteerd tegen een Egyptische schending van het bestand. Twee bom menwerpers zouden gistermiddag boven de oostelijke oever van het Suez-kanaal hebben gevlogen. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban van Israel heeft op het congres van de Israëlische Arbeiderspartij de Arabi sche landen voorgesteld „een nieuwe vol- "~JCrèpe «as paars Ook de Westpakistaanse politieke leider Ali Bhoetto heeft India beschuldigd van inmenging in Pakistans interne aangele genheden. Hij waarschtfwde dat het Pa kistaanse volk een „passend antwoord” zal geven als New Delhi in die houding volhardt. Het Indiase persbureau PT1 heeft ge meld, dat volgens berichten uit het grens gebied de gehele strook van Oost-Pakistan die aan India grenst, eer gebied van 250 kilometer lengte en 50 kilometer breedte, praktisch beheerst wordt door de onaf- hankeli j kheidsstri j ders (Zie verder pagina 3) DEN HAAG. Benzine en andere olie- produkten zullen wegens de gestegen kos ten van ruwe olie uit Libië in prijs moe ten stijgen, vinden de oliemaatschap pijen. Zij hebben het overleg daarover di isdagochtend met het ministerie van Economische Zaken geopend. Over de omvang en het tijdstip van de prijsverhoging kan van de zijde van de olie-industrie nog geen mededeling wor den gedaan. Vorige week verzocht India de volken organisatie in een nota „passende maat regelen” te nemen in verband met de toe stand in Oost-Pakistan. „Het menselijk lijden is daar zo groot, aldus de Indiase nota, dat er geen sprake, meer is van een binnenlandse aangelegenheid van Pa kistan.” rwvwwwwwwwwvwwwi/wwwwwwww (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het ziet er naar uit, dat het terras bij Brinkmann op de Grote Markt reeds volgende maand in ere wordt hersteld. Drie horecabe- I drijven hebben grote belangstelling I voor de pacht van het terras en ambte lijk wordt er erg hard gewerkt om het zover te laten komen. Zoals bekend verdwenen met de sluiting van het café-restaurant in juni vorig jaar ook de zitjes voor zon- aanbidders op de Grote Markt. Het plein verloor hiermee veel van zijn I aantrekkelijkheid. Sinds enige tijd wordt er door de gemeente druk op j de eigenaren van Brinkmann uitge- oef end om tenminste het gebruik van het terras weer mogelijk te maken. Ook van horecazijde onder meer I Napoli en Gouwenberg zijn gegadig- I den is hierom gevraagd. Deze zaak is de afgelopen dagen I punt van overleg geweest tussen ge- j meentelijke autoriteiten en de Haar- lemse makelaars Fibbe en Schouten, die voor Brinkmann de onderhande- lingen voeren voor de verkoop van het gebouwencomplex. Men heeft thans deI stellige indruk, dat het een haalbare kaart is. In dat geval zullen de vaste Haar- I lemse klanten en de buitenlanders weer gewoon gebruik maken van het gescheiden (voorschrift!) toilet in 1 Brinkmann, want dat is zo ongeveerI nog het enige wat na de veiling van I de inboedel in tact is gebleven. raars •f (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het Nederlands Christe lijk Werkgevers verbond wil voor het hele bedrijfsleven een halve „carenzdag” in voeren. Dat zou bij wijze van proef moe ten gebeuren om het ziekteverzuim tegen te gaan. In de praktijk betekent dat een halve dag ziek zijn voor eigen rekening, dus zonder gegarandeerde uitkering uit de sociale kassen. l

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1