BEZOEK UIT SAOEDI-ARABIË Mr. Van Mierlo (D’66) meent: GEEN ZITTING PSP IN PROGRESSIEF KABINET Post naar buitenland per 1 juli duurder Noord-Brabant lonkt naar luchthaven Druggebruik ernstige bedreiging Modehuis „ELEGANT” Eksklusieve stoffen Prof. Kistemaker Criminaliteit in Vrachtauto botst Bootsman door Nota van G.S. oppert drie mogelijkheden Brand: 1 miljoen schade Kamervragen over kleuterschool matroos op zee doodgestoken op trein .Betaald antwoord” verdwijnt in Engeland Gevangenisstraf voor Nederlander „KRITISCHE ARTSEN” IN WERKSTUK: 1970 toegenomen met 11 percent gezuiverd U bóft als u van vis houdt HEERLIJKJ GEBAKKEN VIS! 1 DINSDAG 6 APRIL 1971 2 D SCHMELZER COUPONS ADVERTENTIE BEVORDEREN ZELFMOORD Curatoren Leidse universiteit: HILVERSUM Naar de mening van mr. Van Mierlo, lijsttrekker van D’66 bij de komende verkiezingen, zal de PSP niet worden betrokken bij een eventuele (progressieve) kabinetsformatie. Zijn mening werd gedeeld door drs. Aarden, één van de lijsttrekkers van de PPR en door dr. ir. Von deling van de PvdA. De drie Kamerleden spraken maandag avond op een verkiezingsbijeenkomst in Hilversum. Zij wezen erop, dat de PSP gekozen heeft voor de getuigenis en niet voor de machtsvorming, die nodig is om te kunnen regeren. Vis houdt fit GASHAARDEN ETNA- haarden uit voorraad leverbaar met 20% KORTING (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE ADVERTENTIE uitspreken. i i Wel werd de verwachting uitgesproken dat de PSP bereid zal zijn, een eventueel progressief kabinet of een eventueel minderheidskabinet van de progressieve par tyen' te steunen. Mr. Van Mierlo deelde mee, dat de presentatie van het „schaduw kabinet” van de drie progressieve partyen (PvdA, D’66 en PPR) ongeveer tien A twaalf dagen vóór de verkiezingen kan worden verwacht. st jo se b< d< zi v< ti ze h< ei ri De kerngroep wordt gevormd door de zenuwarts dr. P. H. Esser uit Haarlem, de arts-fysioloog en schilder dr. D. Granaat uit Bergen (N.-H.), de huisarts K F. Gun ning uit Rotterdam, die jarenlang in Ma rokko werkte waar veel verslaving aan ranabis-produkten voorkomt, de oogarts dr. I. Swelheim uit Amsterdam en diens echtgenote de zenuwarts R. Swelheim-de Boer. In de conclusies in hun werkstuk, schry- ven de kritische artsen verder, dat drug gebruik zonder medische indicatie een be dreiging is van het biologisch evenwicht in de mens. Deze vorm van milieuvervui ling staat volgens hen geiyk met een vorm van zelfmoord. Recreatief druggebruik Is daarom een paradox. Ook het gebruik van drugs op medisch advies kan lelden tot excessen en verslaving. Marihuana is gevaarlijker dan alcohol, omdat deze drug de duidelijke tendens heeft om zieltjes te winnen, dat wil zeg gen, het leidt tot uitbreiding van het ge- DEN HAAG De tariefsverhogingen per 1 juli voor brieven hebben alleen betrek king op stukken zwaarder dan 20 gram met andere buitenlandse bestemmingen dan Suriname, de Nederlandse Antillen, België, Luxemburg, de andere EEG-landen, San Marino, Monaco en Vaticaanstad. Het tarief voor een enkele brief 20 gram) voor deze landen blijft 25 cent. Een brief van bijvoorbeeld 50 gram naar Kinderen moeten onder geen voorwaar de worden gestraft omdat ze drugs ge bruiken. Ze moeten zeker niet worden overgeleverd aan de justitie. Aanmelding bij de arts kan geen kwaad: dezen zijn gebonden aan een beroepsgeheim, aldus de kritische artsen Geconcludeerd wordt nog, dat het drug vraagstuk een volksgezondheidsprobleem is en weshalve thuis hoort bij het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De prijs van de internationale antwoord coupons wordt verhoogd van 50 tot 75 cent. Voor een postidentiteitskaart, die kan wor den gebruikt op alle postinrichtingen in Nederland en het buitenland, zal na 1 juli f 2,00 (was 1,00) worden berekend. Voor doosjes met aangegeven waarde naar het buitenland zal men na 1 juli minder be hoeven te betalen: 30 cent per 500 gram (was 35 cent) met een minimum van 150 (175 cent). Bovendien een aantekenrecht van 125 cent, verhoogd met voor elke 250 (of gedeelten daarvan) aangegeven waarde 30 cent (voor Suriname en de Ned. Antillen 5 cent). De categorieën fonopost en mon sters in het buitenlandse verkeer komen met ingang van 1 juli te vervallen. Als gevolg van de UPU-besluiten van Tokio worden de afmetingen voor brieven, drukwerken, pakjes en braillestukken, zo wel in het binnen- als het buitenlandse verkeer gewijzigd. ROTTERDAM. In een cel van 8( f( e< cc d t( k b v Is d v d s r f T r 7 1 5 8< fl d d P a d d r s r ■v Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE DEN HAAG De medische kerngroep van vyf kritische artsen heeft maandag in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag een collectief werkstuk gepresen teerd als noodzakeiyk geachte informatie aan de jeugd en ouderen. Zij zyn ervan overtuigd, dat het gebruik van drugs in de Westerse maatschappy zo’n grote om vang heeft aangenomen, dat de werking van deze stoffen aan iedereen moet wor den duideiyk gemaakt. Het is een boek werk geworden „Jeugd onder drug”, ge baseerd op de resultaten van wetenschap pelijk onderzoek, dat over de gehele we reld werd verricht en waarin ook bydra- gen over kunst en authentieke interviews en discussies werden opgenomen. Zjj zijn tot onder meer de conclusie gekomen, dat druggebruik zonder medische indicatie een ernstige bedreiging vormt voor de indivi duele mens, voor de gehele samenleving en voor de totale cultuur. DEN BOSCH. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant zien drie plaatsen die in aanmerking zouden komen voor de vestiging van een tweede nationale lucht haven. In de eerste plaats Reimerswaal, een door de regering mede ontwikkeld industriegebied ten westen van Bergen op Zoom. Ten tweede ten zuiden van Din- teloord, in het poldergebied daar, tussen de Steenbergsche en de Roosendaalsche Vliet bij de Kern de Heen en ten derde in het poldergebied westelijk van Steen bergen. UTRECHT Op een goederenlijn tussen Botlek en Pernis is maandagmiddag een goederentrein op een met automatische knipperlichtinstallatie beschermde overweg tegen een vrachtauto gebotst. De locomotief en vier wagens zijn ontspoord en gedeelte lijk gekanteld. De machinist en de chauf feur werden gewond. bruik. In Amerika verslaaft één van elke tien marihuanagebruikers aan heroïne of andere hard-drugs, aldus de samenstellers. De marihuanagebruiker heeft een auto ritaire houding, die veel mensen afschrikt, maar juist de labielen imponeert. Ook veel jeugdigen worden gemakkelijk geïmpo neerd. Bijgevolg dienen de sterken de zwakken te beschermen, met name door het gebruik van marihuana absoluut te ontraden, schrijven de kritische artsen. In het algemeen stellen ze, dat iedere arts het voorschrijven van geneesmidde len dient te beperken, in het bijzonder van de pynstillers en kalmer ingstabletten. Ze zeggen daarom ook te moeten concluderen, dat liberalisatie van alle drugs dient te worden tegengegaan, omdat medische con trole niet kan worden gemist. Volgens de gedeputeerde, mr. Brokx kan voor bepaalde ontwikkelingen een verkorte inspraakprocedure worden ge- de Rotterdamse rivierpolitie zit op het ogen blik een 21-jarige matroos uit Breda vast, dieervan wordt verdacht op 28 maart aan boord van de Shelltanker „Area” de 41- jarige bootsman J. van Wulffraat uit Rot terdam te hebben neergestoken. Volgens de politie heeft het drama zich afgsepeeld terwyi de tanker in internationale wateren ten noorden van Borneo voer. NOTTINGHAM (AP). Een Engelse rechtbank heeft maandag een 27-jarige Hagenaar veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf en deportatie uit Engeland omdat hij zon hebben deel genomen aan een samenzwering om ille gale immigranten Engeland binnen te smokkelen. De Nederlander heeft voor de rechtbank verklaard zich niet schuldig te achten aan het hem ten laste gelegde. Twee Westduitsers beiden 22 jaar, kre gen één jaar nadat zij schuld hadden bekend. Een in Londen woonachtige Pakistaan kreeg vier jaar en een tweede Pakistaan werd tot anderhalf jaar veroordeeld. het buitenland, die nu nog 95 cent kost, wordt op 1 juli één gulden. Een brief van 110 gram komt van 145 op 250 cent. Dit alles bij verzending met boot of trein. In het systeem van de luchtrechten voor het vervoer van post per vliegtuig wordt een vereenvoudiging aangebracht. De vaststel ling van de te betalen port per land van bestemming wordt vervangen door een schema van luchtrechten naar zones. De werelddelen buiten Europa zijn bij het nieuwe systeem ingedeeld in vier tarief- zones. Voor verzending naar alle in een of dezelfde zone gelegen landen gaat eenzelfde luchtrecht gelden. De prijs van briefkaarten naar Suriname, de Nederelandse Antillen, België, Luxem burg, de EEG-landen, Monaco, San Marino en Vaticaanstad blijft ongewijzigd op 20 cent. Briefkaarten met andere buitenlandse bestemmingen gaan 30 cent kosten (was 25 cent). Als gevolg van de UPU-besluiten van Tokio gaan in het binnen- en buitenlandse verkeer de briefkaart met betaald ant woord per 1 juli verdwijnen. hanteerd. Voor het overige is men aange wezen op de nieuwe inspraakprocedure voor de streekplanplanologie. Volgens de gedeputeerde zou door dit luchthavenpro ject reële inhoud kunnen worden gegeven aan de bestuurlijke samenwerking in West-Brabant. Mr. Brokx: „G.S. willen de wedstrijd om de tweede luchthaven meespelen als ook de Staten ons standpunt delen. Het Brabantse college vindt medestanders in de commissie luchtvaartterreinen van het overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuid-West Nederland, de gemeente Rot terdam, Gedeputeerde Staten en Staten van Zuid-Holland en de commissie Phi lips, die allen West-Brabant als meest ge schikte lokatie verkiezen boven de Mar kerwaard. Volgens de heer Brokx zal het streven van al deze instanties gecoördi neerd dienen te verlopen. „Er is geen sprake van samenspannen, maar van sa mendoen.” Als dit zo is, wil het Kamerlid weten aan welk wettelijk voorschrift het school bestuur dan de bevoegdheid meent te kun nen ontlenen om voor toelating van kin deren tot een uit de algemene middelen bekostigde school deze voorwaarde te kun nen stellen. Die voorwaarde, aldus de heer Laban, betekent in feite een beperking van de in ons land bestaande vrije schoolkeuze voor de ouders. Gevraagd wordt of de staatssecretaris de vereiste stappen wil doen die moeten leiden tot een on voorwaardelijke toelating van de zes kleuters tot de bedoelde kleuterschool. HELMOND Een brand bil Siegers textielveredelingsbedryf „De Watermolen” in Helmond heeft maandagavond één 4 anderhalf miljoen gulden schade veroor zaakt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, had het vuur snel onder controle, maar kon niet verhinderen dat één be drijfsruimte geheel uitbrandde. De schade betreft vooral machines en in het bedrijf opgeslagen synthetische goederen, voorna- meiyk polyester damesstoffen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duister. De Water molen is een soortgelijk bedrijf als De Regenboog in Tilburg, dat bij een brand zondagmorgen voor enk1-Ie miljoenen scha de heeft geleden. Volgens hen hebben alle waan ver wek kende stoffen in hun werking gemeen, dat de gebruiker en zijn omgeving de ge volgen niet kunnen overzien, ook al zyn ze zelf een andere mening toegedaan. Zonder deskundige voorlichting en lei ding zijn de gebruikers en hun omgeving daardoor in een labyrint geraakt, waaruit zij zonder deskundige voorlichting en lei ding nauwelijks meer kunnen ontsnappen. De jonge druggebruiker dient in prin cipe niet de prooi te worden van justitie of politie, evenmin in de watten te worden gelegd door niet terzakekundigen van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het gaat om een sociaal-medisch probleem. Fysiologen, farmacologen, huis artsen en psychiaters zullen samen met de ouders, docenten, psychologen, geeste lijken en maatschappelijke werkers de jeugdige druggebruikers moeten helpen, aldus de kritische artsen. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS De matroos werd zondagmorgen op Schiphol gearresteerd. Onder zware be waking was de matroos vanuit Koeala Loempoer naar Nederland overgevlogen. De rivierpolitie in Rotterdam weet nog niet precies hoe het drama aan boord van de „Area” zich heeft afgespeeld en wat de aanleiding was. De matroos ontkent overigens het misdrijf te hebben gepleegd. Het lichaam van het slachtoffer is in Miri begraven. Alle drie de situeringen liggen dus in West-Brabant, waarbij de voorkeur uit gaat naar de laatste, omdat de eerste mo gelijkheid wellicht storende invloed kan geven op de recreatieve waarden van de oevers van de watergebieden aan de Oos- ter- en Westerschelde. In de nota, die hierover door het pro vinciaal bestuur maandagmiddag aan de Provinciale Staten is aangeboden, wordt met nadruk gesteld dat de vestiging van een luchthaven in Noord-Brabant aan be paalde voorwaarden zal moeten voldoen. Vooral ten aanzien van de geluidshin der en andere problemen op het gebied van de milieu-hygiëne, zal nadrukkelijk een diepgaand onderzoek moeten worden ingesteld, zodat aan de bezwaren, die deze problemen met zich meebrengen oplossin gen kunnen worden geboden. Volgens het Brabantse college zal op regeringsniveau op zo snel mogelijke ter mijn een beslissing moeten worden geno men omtrent lokatie van de tweede lucht haven omdat anders het gebied rondom Steenbergen en Dinteloord in zijn verdere ontwikkeling wordt geschaad. De feitelij ke realisatie van de luchthaven duurt tien jaar. Bepaalde voorspellingen gewa gen ervan dat Schiphol met zijn vierba nenpatroon al in 1977 aan zijn topcapa citeit zal zijn gekomen. Als dan niet een alternatieve luchthaven gereed zou zijn, zou onder andere de KLM ten aanzien van het vervoersaanbod in een onderge schikte positie komen te verkeren. De samenstelling ervan wordt „erg se rieus” opgevat, en het streven is gericht op een volledige kabinetssamenstelling. Niet-partijgebonden personen zullen daarvan niet bij voorbaat worden uitge sloten. Naar de mening van dr. Vonde ling mogen slechts ernstige persoonlijke omstandigheden een reden zijn om niet te voldoen aan het verzoek, om zich als kandidaat beschikbaar te stellen. Drs. Aarden wees erop, dat de samenstelling van het „schaduwkabinet” inspraak vergt. Daartoe is overleg noodzakelijk. Zulks vraagt tijd, zo zei.hij in antwoord op vra gen over het uitblijven tot nu toe van de definitieve samenstelling. Dr. Vondeling ontkende eveneens in antwoord op vragen vanuit de vergade ring, dat het parlement onmachtig zou zijn. De macht van het parlement noemde hij erg groot, er onder meer op wijzende, dat het thans zittende parlement, het ka- binet-De Jong bewust in stand heeft ge houden. Hier is, aldus dr. Vondeling, „geen sprake van onmacht, maar van on wil, althans als men het zo wil zien.” De buitenlandse tarieven voor ander drukwerk dan boeken, kranten en tyd- schriften biyven tot 50 gram onveranderd. Van 50 tot 100 gram wordt het tarief voor alle landen gebracht van 30 op 35 cent en voor 100 tot 250 gram van 50 op 60 cent. Boven de 250 gram wordt het drukwerk tarief voor België en Luxemburg niet verhoogd (100 cent). DEN HAAG. In 1970 kwamen 267.000 misdrijven ter kennis van de politie en marechausse tegen 240.000 in 1969. Dat is een toeneming van 11 percent. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Er werden 109.000 misdrijven opgehelderd ofwel 41 percent (in 1969 44 percent). Het aantal misdryven per 100.000 inwoners bedroeg 2.061 (in 1969 1.800). De vermogensmisdrijven vertoonden in 1970 de grootste toeneming. Namelijk 1.473 per 100.000 inwoners tegen 1.314 het vorig jaar. De verkeersmisdrijven liepen op van 268 tot 283 per 100.000 inwoners. De agressieve delicten bleven vrijwel constant (201 tegen 199), terwijl de sek suele delicten een teruggang vertoonden (68 tegen 73). In totaal ruim 113.000 verdachten wer den bij de politie bekend tegen 109.000 in 1969. Daarvan waren 78.400 mannen van 18 jaar en ouder (74.500), 9.200 (9.300) vrouwen, 23.700 jongens beneden de 18 jaar (23.300) en 2.100 (1.900) meisjes. Er werden 1.885.000 overtredingen door de politie geconstateerd tegen 1.910.000 in het voorafgaande jaar. In 1.125.000 geval- ken werd proces-verbaal opgemaakt (vo rig jaar 1.110.000) en 760.000 overtredin gen werden door de politie met transac ties afgedaan (800.000). De politie inde bij deze transactie 6,9 miljoen gulden (vorig jaar 7,2 miljoen). De gemiddelde sterkte van het perso neel met opsporingsbevoegdheid van rijks- en gemeentepolitie tezamen was in 1970 18.700 man tegen 18.400 in 1969. „Ik vertrouw erop, dat wij elkaar na de verkiezingen zullen vinden. Maar het zal niet tot elke prijs gaan”, aldus de voor zitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer op een verkiezingsavond van zijn partij in Amsterdam over een mogelijk samengaan van de christelijke partijen met de V.V.D. „Ik acht het niet onmoge lijk, dat we na de verkiezingen met de V.V.D. tot een redelijke oplossing van de nog bestaande problemen tussen beide groeperingen zullen komen”, zo zei hij ook. De bijeenkomst was nogal rumoerig be gonnen met talrijke interrupties, waar door een grote verwarring ontstond. Pas nadat de voorzitter bij opstaan had laten beslissen wat er zou gaan gebeuren „door gaan met discussiëren” of „Schmelzer la ten uitpraten” werd het rustig en kon de politicus zijn betoog hervatten en geheel Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken: verrukkelijkl Koop uw gebakken visje bij j uw vishandelaar, of bak ze zelf. Laat de schoongemaakte en 'i licht gezouten vis op een ver- 1 giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit Bak de A vis In hete boter, margarine of A olie mooi bruin. 1 Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. 15 HET WITTE HUIS, Oranjeboom- straat 68, Haarlem, heeft LEIDEN. Na de uitspraak van de voormalige studenten-zuiveringscommissie van zaterdag, waarvan wy bericht hebben, heeft maandag ook het college van cura toren van de universiteit in Leiden ver klaard dat prof. Kistemaker als gezui verd kan worden beschouwd. De curatoren komen tot deze conclusie op grond van verschillende feiten, waar onder de toelating van de heer Kistema ker in november 1945 tot diens promotie. In 1945 kreeg de heer Kistemaker een voorlopige zuiveringskaart, die getoond moest worden bij tentamens, examens en promoties. Het feit dat de promotie van de heer Kistemaker op 21 november 1945 doorgang kon vinden bewijst volgens de curatoren dat de voorlopige zuiverings kaart voor de promtle aan de pedel is overhandigd en dat de toenmalige rector- magnificus, prof. B. G. Escher, die ook de voorlopige zuiveringskaart tekende, hem tot de promotie toeliet. „Deze toelating zou niet kunnen hebben gebeuren als de zuiveringscommissie deze voorlopige zuiveringskaart zou hebben in getrokken”, aldus de curatoren. De voorzitter van de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging, prof. dr. C. M. Braams, heeft vanochtend in Utrecht ge zegd dat de NNV prof. dr. J. Kistema ker op grond van zijn verdienste als fy sicus als één van zijn prominente leden erkent en waardeert. Prof. Kistemaker is, zoals bekend is, ervan beschuldigd dat hij in de oorlog heeft meegewerkt aan de Duitse atoombom. Het is zeer te betreuren dat op bepaal de aspecten van het werk van de Stich ting Fundamenteel Onderzoek der Mate rie (FOM) door recente publikaties een vals licht is geworpen, aldus de NNV. Evenals de hem begeleidende vijf andere regeringsfunctionarissen ge huld in de nationale klederdracht van zijn land is maandagmiddag de mi nister van Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië, Sayyid Omar Sakhaf (zie foto) op Schiphol aangekomen. Hij brengt op uitnodiging van minis ter Luns een officieel tegenbezoek aan ons land van drie dagen. „Wij hebben al heel lang hartelijke be trekkingen met Nederland’’, zei de Arabische minister bij zijn aankomst in de VIP-kamer van Schiphol. Ge vraagd wat hij van Jeruzalem dacht, zei hij: „Naar onze mening is het een stad die al sinds de veertiende eeuw toebehoort aan de christenen en de moslems. Wij menen, dat de joden er niets te maken hebben. Zij spreken nu wel over hun klaagmuur, maar een delegatie van de Verenigde Na ties heeft destijds bij een onderzoek ter plaatse al vastgesteld, dat de muur gebouwd is gedurende de isla mitische periode". Het tegenbezoek is een antwoord op het bezoek, dat minister Luns begin januari aan Saoedi-Arabië heeft gebracht. Woens dag zal koningin Juliana minister Omar Sakhaf in paleis Soestdijk ont vangen. In het ontwerpbesluit dat Provinciale Staten op 29 april zullen nemen, wordt aan G.S. gevraagd alle noodzakelijke na dere studies te bevorderen, alle voorbe reidingen te treffen die nodig zijn en bij die studies de streek en de gemeenten te betrekken. Tevens worden G.S gemach tigd bij alle betrokken instanties een adequate inspraak van de provincie in de door de regering te nemen beslissingen te verzekeren. DEN HAAG Het Tweede-Kameriid Laban (PvdA) heeft staatssecretaris Gros heide van Onderwys gevraagd of hij kan bevestigen, dat zes kleuters uit de buurt schap Achterdyk (gem. Kedichem) niet zyn toegelaten tot de christeiyke kleuterschool in Leerbroek, omdat de ouders niet wilden verklaren dat zjj hun kinderen te zyner tyd ook naar de christeiyke lagere school zullen zenden. Voor de overige landen blijft de gewichts- klasse 250-500 gram ongewijzigd op 100 cent. Voor 500-1750 gram wordt het tarief 180 cent (was 150 cent). Dit geldt ook voor de gewichtsklasse 750-1000 gram. Druk werk tussen 1000 en 2000 gram gaat 300 cent kosten. Het maximum gewicht voor drukwerk in het buitenlandse verkeer wordt van 3 tot 2 kilo verlaagd. Voor pakjes naar het buitenland gelden met ingang van 1 juli de volgende tarieven tot 100 gram 45 cent (bonnen de EEG 25 cent tot 20 gram), 100-250 gram 90 cent, 250-500 gram 150 cent en 500-1000 gram 275 cent. De tarieven voor postpakketten naar het buitenland zijn nog niet bekend. Het recht voor spoedbestelling van brieven naar het buitenland blijft 125 cent. Voor postpakketten wordt dit echter na 1 juli 200 cent

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2