faalt Nieuw protest tegen Vietnam verwacht AMERIKANEN VERDEELD Amsterdam IJmond en DOOR KWESTIE-CALLEY Suikerziekte neemt toe Bezoek aan 1 Wat brengt de kaashaas dit jaar? Ontslag van Hoover geëist VAN DAG TOT DAG „bevrijd Oost-Bengalen” Franse hond Titus ligt op sterven achtergrond Vogelman Wereldgezondheidsorganisatie: Bekende vrouwen Alexander Dubcek werkt nu als houthakker bombardementen Frankrijk eisen recht op abortus commentaar op actuele zaken Senator Proxmire wil „rendement” onderzoeken van in $3 CASSIS™»™ o nC DINSDAG 6 APRIL 1971 T elevisierede Senaat „Catastrofaal” Goed behandeld Eenderde Wapens TSJOEADANGA (Reuter en AFP) Een groepje buitenlandse cor respondenten heeft vanuit India een bezoek gebracht aan de Oost- pakistaanse stad Tsjoeadanga, die in handen is van het „bevrijdings leger”. Daar vertelde dr. Asaboel Hoeq Joardar, die zich „hoofdadviseur van de bevrijdingstroepen” noemt, dat sjeik Moedjiboer Rachman springlevend is en dat hij gisteren nog een boodschapper van hem had ontvangen. Tsjoeadanga, de hoofdplaats van het westelijk district Koesjtia, fungeert volgens dr. Hoeq als voorlopige hoofdstad van het „onafhankelijke Bangla Desj”. Eerlijk is eerlijk. Niet iedereen heeft een zoet Paasmondje. En zelfs de grootste zoetekauw snakt tenslotte naar iets hartigs. Haal dus een ferm stuk kaas in huis voor de Paas. Zo tegen het paasglaasje wordt ’t tijd voor het paaskaasje. Uit ’t vuistje natuurlijk. (Van onze redacteur in Washington) ADVERTENTIE ADVERTENTIE o o tfWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWVVWWl MAAMUWMMMUWVMMMAAAMVVVWWWUWtfWVWUWWWWWVMAMVWMMWIAMWWWVWWVWVVWUWWVWMMWV^ De economie van een grote stad als Am sterdam vereist grote plannen en vele mil joenen, maar in de eerste plaats een groot se planologische visie. In de toekomstige behoeften aan havenaccommodatie passen de objecten die door een studiecommissie zijn aangegeven: de aanleg van een grote voorhaven in IJmuiden en de reconstruc tie van het sluizencomplex van het Noord- zeekanaal, objecten die zich nog slechts in het prilste stadium van ontwerp bevinden en in geen enkel opzicht nog beslissings- rijp zijn. Toch zal in het algemeen weinig ver schil van mening kunnen bestaan over het feit dat Amsterdam zo spoedig mogelijk een uitvoerige uitbouw van zijn havenac commodatie nodig heeft, in welke vorm die dan ook tot stand zal worden gebracht. De toegang tot Amsterdam via het Noordzee- kanaal kan binnen nu en tien jaar in de bestaande vorm met worden gehandhaafd, wil de hoofdstad haar functie als een van Nederlands grootste haven- en handelsste- den gelijke tred doen houden met de ont wikkelingen in de rest van de wereld. Het is niet noodzakelijk bij iedere be schouwing over de Amsterdamse haven functie de concurrentiepositie van de ste den Rotterdam en Amsterdam in het ge ding te brengen. Als het zo was dat ieder project in een van de twee steden zijn aanleiding zou vinden in het streven om de ander de loef af te steken, zou de Ne derlandse economie die ten nauwste sa menhangt met wat er regionaal en plaat selijk aan moderne economische voorzie ningen wordt bedacht wel op een on waarachtige en inefficiënte basis rusten. Wat onze grootste havens betreft is het duidelijk dat Rotterdam en Amsterdam niet alleen twee verschillende functies hebben, maar ook elkander aanvullen wat de totale havenaccommodatie van het land betreft. Nederland heeft aan twee grote havens nauwelijks voldoende en in de toekomst zal dat „nauwelijks” nog meer gaan knel len, omdat de wereldhandel met zijn nieu we vervoersmethoden en snelle groei van de vervoersbehoeften nu eenmaal giganti sche eisen gaat stellen. Een gezonde con currentie tussen de twee havensteden daar gelaten, is het voor Amsterdam in de eer- Gisteren studenten katholieke (Van onze redacteur in Parijs) Proxmire is van oordeel, dat wellicht al twintig miljard dollar zinloos is uitgege ven. Hij heeft Nixon in een motie aange- Eveneens in Tsjoeadanga verklaarde de commandant van het zuidwestelijke militaire district van „Bangla Desj”, majoor Osman, dat „ruim eenderde van de bevolking van het voormalige Oost-Pakistan in bevrijd gebied ver toeft.” WASHINGTON (DPA) De Amerikaan se democratische senator William Proxmire heeft president Nixon verzocht, een onder zoek te laten verrichten naar de kosten en de uitwerking van de Amerikaanse bom bardementen in Indö-China ste plaats zaak rich te bezinnen op de mo gelijkheden die het kan verkrijgen om een zo groot mogelijk aandeel in de wereld handel voor eigen en ’s lands behoeften in de wacht te slepen. Die Amsterdamse functie stelt niet alleen grote eisen aan de stedelijke en rijksplan- nenmakers, maar sleept ook de nabijlig gende gemeenten in de opzet mee. IJmui den vervult daarbij een voorname rol. De belangen van IJmuiden liggen echter niet alleen in die rol, maar ook in eigen ont wikkelingen en aparte regionale functies. De afweging is moeilijk. Vooral moeilijk, omdat de ontwikkeling van de IJmond aan zienlijk vertraagd is en nog wordt door het uitblijven van beslissingen ten aanzien van de gemeentelijke herindeling in dit ge bied, dat stichting van een samenwerkings orgaan met Amsterdam in de weg staat. Deze vertraging kan voor Amsterdam geen reden zijn om met zijn eigen noodzakelijke plannen te wachten, maar maakt de posi tie van de betrokken woonkernen in de IJmond wel tot een hachelijke zaak. Journalisten wezen erop dat de ingreep van president Nixon in de zaak-Calley grote gevolgen kon hebben voor de bijna honderd Amerikaanse militairen die ge vangenisstraffen uitzitten voor het doden van Zuid-Vietnamezen (en in sommige gevallen van andere Amerikaanse solda- Tegen deze achtergrond zal president Nixon zich morgenavond per televisie tot het Amerikaanse volk richten met naar verwacht wordt een verdediging van zijn Vietnam-beleid, en met de aankondiging van verdere terugtrekkingen van Ame rikaanse troepen. Maar nu al zijn er politici en anderen die geloven dat de president er niet in zal slagen om het plotseling toegenomen anti-oorlogstij te keren met de voortzet ting van zijn „Vietnamiserings-politiek”. „Het Amerikaanse volk”, zei een commen tator, „heeft nu alleen nog maar één wens en dat is deze oorlog uit zijn systeem te breken, en daarvoor zijn drastische wij zigingen in het oorlogsbeleid nodig”. WASHINGTON President Nixons besluit om persoonlijk in te grijpen in de zaak tegen luitenant William Calley, eerst door hem vrij te laten uit de militaire strafgevangenis en daarna door aan te kondigen dat hij zelf het laatste oordeel wenste te hebben over het vonnis, lijkt de Amerikaanse bevolking meer verdeeld dan verenigd te hebben. De conservatieven en liberalen die onmiddellijk na de ver oordeling tot levenslange gevangenisstraf van Calley bet vonnis bestreden (zij het om zeer uiteenlopende redenen), zijn nu weer verdeeld over het optreden van de president. ten). Generaal Telforsd Taylor, die tij dens de processen te Neurenberg een van de aanklagers was, zei dat een even tueel verwerpen van het vonnis van Cal ley „onverstandig” zou zijn, zo niet „ca tastrofaal”, maar hij is wel van mening dat een strafverlichting dringend nodig was. Minister van Defensie Melvin Laird, die gisteren met een ongebruikelijke re devoering het honkbalseizoen in Washing ton opende waarin hij het weer opnam voor de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noordvietnamese handen, werd door een deel van de aanwezigen uitgejouwd, ofschoon anderen voor zijn rede applaudis seerden. PARIJS. Ruin driehonderd voor een deel bekende en zelfs zeer bekende Fran- Caises hebben gisteren in het linkse week blad „Nouvel Observateur’’ bekendge maakt dat ze in het verleden aanleiding tot abortus provocatus hadden gegeven. Kunstmatige vruchtafdrijving wordt in Frankrijk officieel nog altijd als een mis drijf beschouwd waarop, zowel voor „de dader” als voor het „slachtoffer” naast hoge geldboetes zes tot achttien maanden gevangenisstraf staat. Er zjjn ook aanwijzingen dat de zaak- Calley en de ingreep van de president in de komende weken en dagen tot her nieuwde protesten tegen de oorlog zul len leiden. het merendeel afkomstig uit deze gebie- van 1968 overwegend op Nixon stemden. In de Senaat en in het Huis van Afge vaardigden schijnt een overgrote meer derheid nu voor een resolutie te zijn, waarbij de president gedwongen wordt om de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Maar de eensgezindheid is minder duidelijk wanneer het belang rijkste punt aan de orde wordt gesteld, namelijk in hoeverre de president zich moet binden aan een definitieve datum voor die terugtrekking. Senator Jacob Javitts, de liberale re publikein van de staat New York, zei over de zaak-Calley dat er in het geheel geen sprake is van een verkeerd vonnis, dat Calley onmogelijk onschuldig geacht kan worden aan het gebeuren in My Lai, maar dat het vonnis er eerder op wijst dat andere schuldigen (Calley’s superieu ren die tot nog toe buiten schot zijn ge houden) terecht behoren te staan. Andere senatoren, onder wie Harold Hughes van wie verwacht wordt dat hij zich kandidaat zal stellen voor de no minatie van de democraten voor het presidentschap, riepen op om een soort internationale rechtbank in het leven te roepen om andere in Vietnam bedreven oorlogsmisdaden te beoordelen. GENEVE (Reuter). De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft be kendgemaakt dat het aantal gevallen van suikerziekte overal toeneemt. Het sterfte cijfer als gevolg van deze ziekte is nu Het valt niet te ontkennen dat de thans aan het licht gekomen Amsterdamse pro jectie ten aanzien van zijn havenuitbrei ding diep ingrijpt in de situatie van IJmuiden en Beverwijk, ofschoon er nog geen enkele zekerheid is over de uiteinde lijke vorm waarin die projectie zal worden gerealiseerd. Er is natuurlijk nog alle ge legenheid om op plaatselijk bestuurlijk ni veau over de komende dingen te filosofe ren, maar beter zou het zijn indien Amster dam rekening te houden had met een ge stabiliseerde en organisch als één geheel functionerende IJmond, die naast een vol ledige medewerking aan de Amsterdamse havenbehoeften een krachtige houding zou kunnen aannemen ten aanzien van de be veiliging der eigen belangen. Hiermee wil niet gesuggereerd worden dat er tussen de IJmondgemeenten geen overleg zou zijn en dat er geen eensgezin de mening zou heersen over wat men ten aanzien van de Amsterdamse visie als een eigen IJmondopinie moet debiteren, maar of de huidige bestuurlijke impasse een op timale inspraak waarborgt, valt toch te be twijfelen. VV\AAMAZVVVVV^AZVVVVVVVVVVVVVVV\/V\AA/VVVVV\AAA/VWVVVV\A/VVVVVVVVVVVV\AAAA/VVVVVVVV\/VVVVVVVVVVWV VVVVVVXA/VVVVlAAAAAAZVVUVVVVVVVIA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVt/VWVVVVWU De strijd die nu gaande is, zou wor den voortgezet tot elke Westpakistaan- se militair in Oost-Pakistan is uitge schakeld. „Er wordt een nieuwe natie geboren en de Verenigde Naties krij gen spoedig een nieuw familielid”, al dus dr. Hoeq, die in burger was maar twee pistolen aan zijn riem droeg. Tsjoeadanga, ten noorden van Jes- sore, ligt ongeveer 200 kilometer ten noordoosten van Calcutta en circa 25 kilometer van de Indiase grens. In tegenstelling tot andere steden bij de westgrens, die door ongeregelde Awa- mi-troepen worden beheerst, vertoont deze stad een tamelijk ordelijk beeld. Veel van de 35.000 inwoners zijn weg getrokken, maar er hebben zich nog geen gevechten voorgedaan, hoewel eind vorige week enkele toestellen van de Pakistaanse luchtmacht een korte aanval op de stad zouden hebben on dernomen. De buitenlandse correspon denten werden er per jeep heen ge- De 36-jarige officier was voor het uitbreken van de burgeroorlog plaats vervangend commandant van de „Rifles” en vertelde dat hij in de nacht van 25 op 26 maart niet had geaarzeld zich in dienst te stellen van de zaak van een onafhankelijk Bengalen. Hij had toegestemd in de executie van zijn directe chef, majoor Ataoen Sjah uit West-Pakistan. Er werd nu een waar lijk nationale strijd gestreden. Vroeger had hij (Osman) nogal wat Westpa- kistaanse vrienden gehad, maar dat was nu afgelopen. „Geen enkele Pa kistaan is mijn vriend meer. De Pa- Voor de Oostpakistanen met wie de correspondenten spraken, was de breuk met de westelijke vleugel on herroepelijk. Het „ontvangstcomité” aan de grens bestond uit een hindoe en twee mohammedanen. Godsdienst telde niet meer, zo zeiden ze. „Wij zijn Bengali’s.” In Tsjoeadanga toonde men de bui tenlandse verslaggevers nog een West- pakistaanse krijgsgevangene, luitenant Attaoelah Sjah. Geflankeerd door twee gewapende mannen, zijn hoofd in het verband en zijn wangen over- Albanië. Albanië zal in Stockholm zijn eerste ambassade in een westelijk land openen. Dit heeft het hoofd van een Zweedse handelsdelegatie na een bezoek aan Tirana bekendgemaakt. Die wet wordt in het rooms-katholieke Frankrijk in de praktijk weliswaar steeds minder toegepast, zonder niettemin nog helemaal dode letter te zijn geworden. Zo werden in 1968 nog ongeveer 500 gerech telijke veroordelingen uitgesproken. Een gering aantal inderdaad wanneer men weet dat deskundigen schatten dat ten minste één miljoen vrouwen per jaar zich onder veelal medisch erbramelijke condi ties in Frankrijk aan een verboden abor- tus-operatie onderwerpen. WASHINGTON (Reuter). De leider van de democratische fractie in het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, Hale Boggs, heeft het aftreden van het hoofd van de Amerikaanse Federale Recherche (FBI), J. Edgar Hoover, geëist. Boggs beschuldigt de 76-jarige Hoover van het afluisteren van telefoongesprek ken van leden van het Congres, het zen den van vele agenten naar de universi teitsterreinen en het gebruiken van de tactiek van de Gestapo en de Russische geheime politie. „Het wordt tijd dat de minister van Justitie Mitchell Edgar Hoo ver voor ontslag voordraagt”, aldus Boggs. Boggs. De aanval op Hoover bracht een snelle reactie van minister Mitchell. Hij zei dat de beschuldigingen van Boggs vol met „lasterlijke onwaarheden” zitten. Boggs moet, aldus de minister, zijn woorden onmiddellijk herroepen en zijn veront schuldigingen aanbieden aan „een groot en toegewijd Amerikaan.” Zijn optreden maakt duidelijk dat de kwestie-Calley een zaak van de conser vatieven aan het worden is, zoals ook ge bleken is in de uitslag van een opinie onderzoek waarbij vastgesteld werd dat het hoogste percentage van hen die van mening zijn dat Calley ten onrechte werd veroordeeld, bereikt werd in het conser vatieve midden-westen en zuiden van de Verenigde Staten. De telegrammen en brieven waarop de president besloot in te grijpen in het proces-Calley waren voor Gevraagd naar het tekort aan wa- pens en munitie bij het „bevrijdings leger”, antwoordde dr. Hoeq dat de Westpakistaanse regeringstroepen er genoeg bezaten. „We zullen ze met hun eigen kogels en wapens doden”, zei hij. Verscheidene leden van de Oostpakistaanse „Rifles” in het gebied liepen rond met Chinese mitrailleurs, buitgemaakt op tegenstanders van wie er 250 in Koesjtia in hinderlagen zou den zijn gedood. Dr. Hoeq wilde op dit tijdstip niet speculeren over een Verenigd Benga len (Oost-Pakistan met het Indiase Vietnam. Het is allemaal aan het volk, daarover te beslissen.” Hij sprak zich uit tegen wapenhulp en gewapende in terventie van buitenaf, en verklaarde dat hij het zou betreuren als zijn men sen naar India of andere landen zijn gegaan om wapens te vragen: „Zij be grijpen niet de internationale impli caties daarvan.” twee- en soms zelfs driemaal zo hoog als tien jaar geleden. De stijging wordt in hoofdzaak toege schreven aan de hogere levensstandaard, de eetgewoonten, de hogere leeftijd die gemiddeld bereikt wordt, het vaker voor komen van deze ziekte in de tweede le venshelft en de verbeterde opsporings methodes. Toch, aldus de Wereldgezond heidsorganisatie, zijn er vele gevallen die niet geconstateerd worden, in het bijzon der bij mensen boven de veertig jaar, die te veel wegen. Vrouwen die zich in het buitenland, (Zwitserland of bij voorkeur Engeland), laten opereren, vallen buiten de Franse wet, maar voor de grote massa is die kostbare mogelijkheid natuurlijk niet weg gelegd. De lijst van „Nouvel Observateur” ver meldt onder meer de namen van de schrijfsters Frangoise Sagan, Simone de Beauvoir, Christiane de Rochefort, Mar guerite Duras. en van filmsterren als Micheline Presle, Jeanne Moreau en Del- phine Seyrig. Ze eisen dat ieder wette- lijk of financieel beletsel tegen de abor tus zal worden opgeheven en dat ook het gebruik van anti-conceptionele middelen geheel vrij wordt gegeven. Daarop inhakend zei dr. Hoeq dat de Westpakistaanse troepen gruwelen hebben bedreven welke „die van Hit ler en Nero overtroffen.” Volgens hem moeten de grote mogendheden hun „schandelijke neutraliteit” laten varen en Pakistan tot „onderhandelingen met Bengalen” sommeren. „Wanneer deze landen willen is de oorlog binnen twee weken afgelopen. Wij laten dan de Pa- kistanen vertrekken en zullen zelfs vergeten wat zij ons hebben aange daan.” vorige week dinsdag nog „grens van Oost-Pakistan”, luidde nu: „Bangla Desj” (Bengaalse natie). De weg naar Tsjoeadanga was op veel plaatsen met boomstammen versperd. trekken. Maar zij willen een dood land achterlaten, daarom zijn zij overge gaan tot het doden van onze elite, onze vrouwen en onze kinderen.” De Wereldgezondheidsorganisatie legt er de nadruk op dat suikerpatiënten nu een normaal leven kunnen leiden, mits zij zich streng aan hun dieet houden en de andere voorschriften van de dokter precies opvolgen. De 34-jarige Britse ex-parachutist Ken Piper zou met zijn zelf gemaakte vleugels over de Theems vliegen. Als vertrekpunt voor zijn vlucht was de Twickenhambrug uit gekozen. Alles leek in orde: op de zelfgemaakte vleugels stonden re clameleuzen en Ken begon vol goede moed met een sierlijke sprong (zie foto) aan zijn vlucht. Maar daar bleef het bij. De vogelman stortte omlaag en kwam beneden in het koude water van de rivier terecht. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De Pyrenese herdershond Titus die ongeveer een maand geleden in de Alpen zijn baas van de dood heeft gered, verkeert sinds enkele dagen op nieuw in levensgevaar. De gevolgen van de beproevingen die enkele dagen en nachten onder een vorst van 33 graden en zonder voedsel ook voor de Pyrenese herder hebben opgeleverd, is Titus nooit helemaal te boven gekomen. Enkele dagen geleden kreeg het ver zwakte dier ook nog de hondenziekte die, op jongere leeftijd, vaak dodelijk is. Om Titus voor de tweede maal van de dood te redden, heeft op verzoek van zijn baas de veearts gisteren een bloedtransfusie toegepast, een experiment dat buiten de laboratoria nog nooit eerder voor een hond was beproefd. Nadat men eerst een hond van hetzelf de ras en met bovendien dezelfde bloed groep als Titus op het spoor was geko men, was een hoeveelheid bloed per vliegtuig naar het Alpenstadje Voiron ge stuurd. Of de operatie uiteindelijk zal lukken, is nog allerminst zeker. Maar zelfs in geval van succes zal Titus, zo heeft de veearts al gewaarschuwd, nooit meer helemaal de oude zijn en moet spe ciaal voor een blijvende gedeeltelijke ver lamming worden gevreesd. BERN (AP) Iedere dag komen er mensen naar het bos van Bratislava in de hoop een glimp op te vangen van hout hakker Alexander Dubcek, de vroegere partijleider van Tsjecho-Slowakjje, wiens bewind werd beëindigd door de Russische Invasie van 1968. Volgens de informatie die het „Schwei- zerisches Ost-Institut” in Bern heeft ge kregen, is Dubcek helemaal niet gesteld op de stroom van belangstellende bezoekers op zijn arbeidsterrein. In een brief gericht aan Michael Stem mer, een vroegere kolonel van het Tsjecho- slowaakse leger, die nu in ballingschap in Zwitserland leeft, staat dat Dubcek’s tegen woordige collega’s weigeren om de vroegere eerste partijsecretaris, wiens gezondheids toestand achteruit zou zijn gegaan, zwaar werk te laten doen. De houtzagerij waar Dubcek tewerk is gesteld, heeft geen last meer van moeilijk heden met de bureaucratie, die vroeger be lemmerend werkte als men om nieuw werkmateriaal vroeg. Sinds de verzoeken beginnen met de zin: „Kameraad Dubcek zou het zeer op prijs stellen als..." namen honderd priester- van een twaalftal rooms seminaria deel aan een protest-demonstratie voor het Witte Huis Op deze bijeenkomst werden zij gecon fronteerd met de aartsreactionaire domi nee Öarl McIntyre, die de betoging on derbrak met een oproep voor een voort zetting van de oorlog om vrede door over winning te bereiken. McIntyre, hief ook de kreet aan: „Bevrijd Calley”. deze: „Ik ben heel goed behandeld.” ten verlaten en zij zullen ook ver- hadden afgelegd. De grensaanduiding, toe: „Wij willen hier geen tweede lin Roosevelt te volgen, die in 1944 een der gelijk onderzoek liet verrichten over de geallieerde bombardementen op Europa.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3