onze IJmond moet tegenwicht vormen voor partner Groot-Amsterdam 6.75 En natuurlijk Goede perspectieven voor garnalenvisserij RIVO-bioloog S. de Groot Utrecht gepromoveerd HEMA 1 bas W U75 o I in Willen bewoners Geen voorrang Havenberichten Hippe ribpullover. over voedsel Roland ’modern’. stuk welzijn offeren MEVROUW IR. N. C. DE RUITER, CHU-KANDIDATE VOOR TWEEDE KAMER IN DE VRIJBURCHT: r7 Mits bestand Proefschrift optimaal wordt opgebouwd Uni acryl pullover. 48-56. 1475 platvissen Diolen pantalon ROLAND/ I EXAMENS 1 W 7 IJMUIDER COURANT DINSDAG 6 APRIL 1971 Regio Zelfstrijkend overhemd. r Stropdas met pochette. In exclusieve, vhedrukte dessins. Voor sportieve vrije tijd. Keus genoeg: roest, lila, h groen, geel, beige, wit. 100% katoen. 6 goeie kleuren o.a. lila en rose. Maten 36-43. Met linnenstructuur. In beige- bruin- groen- bleu. Maten 48-56. Ap/j Orion linnen. Mode- kwaliteit van nü. Modieuze kleuren: geel, oranje, j steenrood, écru. *9 Maten 48-54. 50% katoen, 50% synthetisch. 2 mouw- Trevira stropdas met pochette. A Zijde- mm glanzend. Dessin öictpic iiicviuuw uc iiuilci binnen in het nieuwe bejaardenhuis to TTmnirlnn tiraarno ho_ F BIOLOOG S. J. DE GROOT 1 4 '■’d A Geslaagd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is tot arts bevorderd drs. Edith L. W. Koger uit Beverwijk. IJmond zie ik met zo snel. Een gevoelige zaak, die het volgende kabinet mag aan snijden”. Haar rondrit door de IJmond eerder op de dag maakte mevrouw De Ruiter niet alleen. Zij werd namelijk vergezeld door wethouder P. J. Schipperus van Be verwijk en wethouder G. Petersen van Heemskerk en de drie voorzitters van de C.H.U.-kiesverenigingen, namelijk de he ren W. Bakker in Heemskerk, J. H. De Boer in Beverwijk en G. van den Boo gaard in Velsen, die als voorzitter van de Statenkring de bijeenkomst in de Vrijburcht had geopend. Bij platvissen werden de betrekkingen bestudeerd tussen de morfologie van het spijsverteringskanaal, het voedsel, de wij ze van voedselzoeken en bovendien de dag-nacht activiteit. Voor dit doel werden vertegenwoordi gers onderzocht van de vijf platvisfami lies en hun onderfamilies. In totaal wer den een 175-tal soorten voor het onder zoek benut. De platvissen bleken te kun nen worden ingedeeld in drie groepen I. viseters; II schaaldiereneters; III wor men- en weekdiereneters. Deze indeling is gebaseerd op de vorm van het spijsverteringskanaal, de relatie ve afmetingen van verschillende delen van het spijsverteringskanaal, de al of niet aanwezigheid en vorm van kieuwtan- den en het soort voedsel. De bovengenoemde indeling wordt on dersteund door gedragsproeven over de rol van chemische en visuele prikkels. De dag-nacht activiteit werd onder laborato- (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Op de valreep geïnfor meerd over de problemen op velerlei ge bied, waarmee de IJmond te maken heeft en in de toekomst nog te maken zal krijgen bezocht mevrouw ir. N. C. de Ruiter uit Voorburg, C.H.U. kandidate voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bij de komende verkiezingen, maandagmiddag en -avond Velsen, Be verwijk en Heemskerk. 1 1- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Nederlandse garna lenvisserij kan goede perspectieven bie den, mits het garnalenbestand in de kustwateren optimaal wordt opgebouwd en behouden en de zogenoemde Sylt- gronden met overleg worden bevist. De resultaten voor de garnalenvisserij waren in 1970 zeer bevredigend. Dit wordt door de hierna genoemde feiten geïllustreerd, waarbij de tussen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op 1969. De aanvoer bedroeg in 1970 7,1 mln kg (6,8 mln kg). De waarde der garnalen vangst beliep in 1970 16,6 mln gulden (12,8 mln). De door gedraaide aanvoer was 254 ton (765 ton). De gemiddelde prijs van de aangevoer de garnalen steeg tot 2.33 1,89) per kg. Deze mededeling verbindt de minister van Landbouw en Visserij aan zijn zo juist verschenen nota aan de beide Ka mers der Staten-Generaal, waarin hij ingaat op de omstandigheden, die in 1969 oorzaak van moeilijkheden in de garna lenvisserij waren. De bewindsman schenkt daarbij ach tereenvolgens aandacht aan: riumomstandigheden bestudeerd. Magen van verschillende soorten werden verza meld op de Noord- en Waddenzee om op grond van de inhoud een mogelijke dag nacht periodiciteit van het voedselzoeken te ontdekken. Gegevens over de samen stelling van de vangst van trawlers wer den geanalyseerd op dag-nacht variaties in de vangst. Gegevens over de relatieve afmetingen van visuele en chemoreceptieve centra in de hersenen van platvissen ondersteunen de hiereboven opgestelde indeling. De platvissen kunnen op grond van de beschikbare gegevens tenslotte worden in gedeeld in drie gedragsgroepen. 1. Psetto- didae en Bothidae, die overdag op vis azen; 2. de Soleidae, die zich ’s nachts met wormen en weekdieren voeden; 3. de Cynoglossidae, die zich met schaal dieren voeden. Onder de Pleuronectidae, worden drie groepen gevonden, namelijk viseters, schaaldiereneters en wormen- en weekdiereneters. De heer De Groot begon de studie aan de Utrechtse universiteit in 1958 na het vervullen van de militaire dienstplicht. In 1964 legde hij zijn doctoraalexamen af, met hoofdrichting vergelijkende fysio logie en nevenrichting visserijbiologie en bijvakken oceanografie en algemene zoö logie. Gedurende een jaar was hij werkzaam op het Laboratorium voor vergelijkende fysiologie. Sinds december is hij werkzaam als medewerker aan de Zeeafdeling van het Rijksinst. voor Visserij onderzoek te IJ- muiden. Hij werd 33 jaar geleden in Am sterdam geboren. Promotor was prof. dr. P. Korringha. buitengewoon hoogleraar in de Toegepas te hydrobiologie en directeur van het RJVO in IJmuiden, Makkelijk ineliik. Voor wat betreft het Noordzeekanaal- gebied wees zij de nationale zeehaven te IJmuiden als een brokje welvaart voor alle Nederlanders aan. „Maar zijn de be woners van de IJmond bereid om door deze geweldige industriële ontwikkeling een stuk welzijn te offeren ten dienste van die nationale welvaart”, zo stelde mevrouw De Ruiter. De ruimtelijke ordening dwingt tot een effectievere, zwaardere bestuurskracht dan thans het geval is. Mevrouw De Rui ter wees in dit verband op de vorming van de monster-partner Groot Amster dam, die toch ook wel een vinger in de Noordzeekanaalpap wenst te krijgen en te behouden. „U zult het tegenwicht zelf moeten gaan vormen om duidelijk ster- De vangsten bevatten gemeenlijk voorts, behalve garnalen, hoeveelheden ;onge platvis, waaronder tongetjes en scholletjes. Het RIVO schat het aantal schol dat in het onderzoekingsjaar 1963- 1964 op deze wijze te vroeg om het leven kwam, op 1 miljard stuks en voor tong was deze schatting ongeveer 110 mil joen. Het in het leven houden van een dergelijke bijvangst is voor de ruim 400 grote kotters, die op platvis vissen, van vitaal belang. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De bioloog van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden, drs. S. J. de Groot, is aan de Utrechtse Universiteit tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepro moveerd. Hij promoveerde gistermiddag op het proefschrift ,,Het verband tussen de morfologie van het spijsverteringska naal, voedsel en voedselzoekgedrag van platvissen (Pisces pleuronecti formae)”. ker te staan tegenover Groot-Amster dam. Voor mij is de oplossing de vorming van een agglomeratie Noordzeekanaal, waarin de IJmond-gemeenten en Groot- Amsterdam participeren om gezamen lijk alle moeilijkheden te bepraten. Maar het moet tenslotte uit de regio komen om tot de eerste aanzet hiertoe te kun nen overgaan”. Over die samenwerking, die vaak van hogerhand wordt opgelegd, zei zij: „De gemeentelijke autonomie wordt soms in planologische kringen de doodsteek van de planologie genoemd. Die samenwer king zal misschien wel ten koste van de autonomie gaan, natuurlijk. Maar dat ingrijpen van hogerhand hier in de bevissing van het garnalenbestand in de kustwateren; ontwikkeling van de garnalenvisse rij op de Syltgronden onder de Deens-Duitse kunst. maatregelen die tot verbetering van de structuur van de Nederlandse visserij kunnen leiden. De kustwateren worden overbevist, doordat te veel kleine garnalen worden gevangen en/of het uitsorteren gedood. Volgens onderzoekingen van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek (RIVO) zouden in 1969 voor iedere gevangen garnaal van 57 mm ongeveer tien klei nere exemplaren om het leven zijn ge bracht. Dit is symptomatisch voor de genoemde verkeerde exploitatie van het garnalenbestand. In IJmuiden bezocht mevrouw De Ruiter, die hier onder meer in gezel schap was van de heer B. W. Beskers en het Velsense gemeenteraadslid mevrouw C. M. J. Huizinga-Tesse- laar, het interkerkelijk bejaarden tehuis „De Moerberg” aan de Zuider- kruisstraat. De bezoekers werden rondgeleid door de directeur, de heer J. Feenstra, die de CHU-kandidate het gebouw vrijwel van onder tot boven heeft laten zien. Mevrouw De Ruiter heeft zich daarbij bijzonder lovend over het interieur uitgelaten. Op de foto het gezelschap tijdens het bezoek aan een nog niet bewoon de kamer voor een echtpaar. Maandag aangekomen in IJmuiden: Dimitrios G. Birkenhead; Transit, Roscoft; Ludwig, Veyle; Willem Koerts, Liverpool; Seawife, Exmouth, IJmuiden; Ciello Rosso, Folekstone; Preveza, Immingham; Notos, Bee d’Ambes; Aida, Igge- sund; Hummel, Swinemunde, IJmuiden; Heino Brahan, Flixborough; Unterweser, Port Cartier; Karin Winkler, Flixborough; Baltisky 66, Stet tin; Dyna Bulker, Londen; Mary, Sydney; Hove, Norköping; Aardenburgh, Gefle; Gol, Rotter dam, IJmuiden; Bernard John, Rotterdam; Ber- nad Schepers, Malmö; Kirtondykn, Rotterdam; Susan von Bargen, Skutskar; Vela. Mantyluoto. Maandag vertrokken van IJmuiden: Seawife, Aarhus, IJmuiden; Bonaire, Rotterdam; Mj Transporter 1, Noordzee; Amstelstroom, Hull; Nerlandia, Aarhus; Steinbjom, Cannes; Waale- kerk, Bremen; Hilvarenbeek, Antwerpen; Doris, Helsinki, Velsen: Hootact, Norwich; Celia, Rot terdam; Alchimist Husum, Bremen; Aisterdam, Trinidad; Nordstern, Skoghall; Sibres, Vllssin- gen; Dyvi Atlantic. Emden; Hoop. Fowey; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden; Frivolity, Londen; Henriette H, Nantes. IJmuiden. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sirius, Rot terdam; Horation, Ipswich; Zaanstroom, Felix stowe; Voline, Dagenham: Libelle, Bremen; Grete Krönke, Rotterdam; Sierra Blanca. Gyon. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Unden. Gothenburg; Ludwig, Bremen; Saint Francois, Duinkerken; Hermes, Bremen; Arunto, Gent, IJmuiden; Bonny, Ystad, IJmuiden: Neptun D, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) De in kustwateren gevangen garnalen ondervinden steeds meer concurrentie van de grotere garnalen van de Sylt gronden. Bovendien kan de visserij op die gronden doorgang in de wintermaan den hebben, als de garnaal naar dieper water gaat. In het zomerseizoen 1969 werd dan ook in de noordelijke aan- voerhavens ruim 700 ton garnalen, af komstig uit de kustwateren, doorge draaid; deels omdat de exportmarkt verzadigd leek en deels omdat het for maat niet scheen te voldoen aan de nor men die de handel onder de toen gelden de omstandigheden meende te mogen stellen. Door de omvangrijke doordraai wees het garnalenopvangfonds eind vorig jaar nog een negatief saldo aan van honderd- vijftigduizend gulden. Door bijzondere maatregelen van het Visserijschap kon op een tekort per medio juli 1969 van ruim drie ton de helft worden ingelopen. Om aan de hiervoor geschetste moei lijkheden het hoofd te bieden is de reeds vijf jaar bestaande saneringsregeling van de garnalen vloot (slooppremie) ge continueerd en is een premie ingesteld op de aanvoer van kwaliteitsgarnalen. Ook is de mogelijkheid geopend van een overheidsbijdrage in de aanschaf kosten van een garnalenspoelsorteerma- chine en wordt het gebruik van deze machine gepremieerd. Het herstel en de instandhouding van het garnalenbestand worden door het ge bruik van deze machine bevorderd, om dat bij het uitsorteren van de vangst zo wel platvis als te klein garnalen levend kunnen worden teruggezet. VELSEN. Op het kruispunt Zuider- kruisstraatEenhoornstraat zou een 16- jarige scholier op een bromfiets maan dagmorgen geen voorrang hebben ver leend aan een auto, bestuurd door een 39- jarige directeur uit IJmuiden. De brom fietser is na de botsing met een diepe hoofdwond en een gekneusde rechter en kel naar het Antonius Ziekenhuis ge bracht. *s Middags stapte mevrouw De Ruiter „De Moerberg” te IJmuiden, waarna be- zoeken aan de nieuwe sporthal van Be- verwijk en de dr. Prinsenhal te Heems kerk op het programma stonden. In de avonduren vervulde zij in de Vrijburcht een spreekbeurt over het onderwerp Le ven met ordening om de kwaliteit van het bestaan. Haar kennis over de ruimtelijke orde ning, zij werkte gedurende een lange reeks van jaren bij de Rijks Planologi sche Dienst en de Dienst der Zuiderzee werken en haar werkzaamheden als me dewerkster bij de Technische Hogeschool te Delft, brachten haar in de discussie, die na de lezing volgde, al ras in de IJmond- samenvoegingsproblemen en het wel vaart- en welzijnvraagstuk in dat gebied. Mevrouw De Ruiter vroeg zich af of wij op de goede weg zijn ons land op de hui dige manier in ontwikkeling te brengen. if-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7