Brand verwoest café ROTTERDAMSE HAVEN MOET ANDERE DULDEN vertrouwen aan Dringende behoefte samenwerking bij kankeronderzoek Regeringsmaatregelen tegen hart- en vaatziekten CH-jongeren hebben in CHU weer Voorzitter commissie zeehavenoverleg: VVDM-blad in kazernes taboe Maatregelen tegen polio effectief Oud-minister P. Lieftinck naar DS’70 Nog geen methode voor bevolkingsonderzoek Echtpaar dood bij botsing Dr, Kruisinga in VS: Gehele senaat moet Staatssecretaris worden vernieuwd De Koster stuurt brief aan NOS VADER SCHIET ZOON NEER Nieuw onderzoek naar invaliden Partij stelt kritische jeugd op prijs Nederlander kreeg Russisch diploma Ij |j j|j| WAARSCHUWING MILIEU ARTS 20% korting 2 WOENSDAG 7 APRIL 1971 Staatssecretaris Affaire „Ter Visie" Spreiding Prinsjes geopereerd t t i i EGMOND AAN ZEE Rotterdam mag als havenstad niet de grootste rol spelen in het nationaal zeehavenbeleid in Nederland. Dit zei de voor zitter van de commissie zeehavenoverleg, ir. S. A. Posthumus, dinsdag avond tijdens een kaderbijeenkomst van de bedrijfsgroep havens van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel in Egmond aan Zee. „Rotterdam zal moeten accepteren, dat ook andere havenplaatsen delen in de zeehaven ontwikkeling. Uiteraard heeft de Maasstad hierin een belangrijke rol. maar ze mag niet de hoogste toon voeren”. Onmiddellijke verlichting van REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN GASHAARDEN BENRAAD haarden TAPIJTTEGEL-BOETIEK ASTRA 1 g ADVERTENTIE ADVERTENTIE J i I 1 Ir. Posthumus sprak zich uit voor de centralisatie. Hij pleitte voor een fede ratief zeehavenbeleid in Nederland. Zijns inziens behoort niet alles door de rege- DEN HAAG Prins Willem-Alexander en prins Johan Friso hebben dinsdag in het ziekenhuis „De Lichtenberg” in Amersfoort een operatie aan de amandelen ondergaan. Naar het secretariaat van prinses Beatrix en prins Claus meedeelt, is de operatie goed verlopen. DEN HAAG. Vandaag heeft de kan didaatstelling plaats gehad voor de Eer- ste-Kamerverkiezingen op donderdag 29 april, de dag na de Tweede-Kamerverkie- zingen. SITTARD. Dinsdagmiddag is op de weg tussen Sittard en Urrnond een vracht auto bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegemoetkomende personenauto ge botst. Het echtpaar dat daar in zat was op slag dood. Na deze botsing vloog nog een andere personenauto tegen de verongelukte auto op. In totaal werden bij het verkeerson geluk negen mensen zodanig gewond dat ze naar het ziekenhuis in Sittard moesten worden overgebracht. Enkelen van hen zijn er zeer ernstig aan toe. De omgekomenen zijn de 64-jarige J. Jansen en diens 60-jarige echtgenote uit Geleen. VLAARDINGEN Een 53-jarige vader heeft dinsdagavond in zjjn woning in de nieuwe Vlaardingse wjjk Holy z(Jn 24-ja- rige zoon met een pistool in de nek ge schoten. Daarna schoot de man zichzelf dood. De zoon is ernstig gewond. De oorzaak van net drama moet volgens de politie worden gezocht in voortdurende onenigheid tussen de man en zijn vrouw. De zoon heeft herhaalde pogingen gedaan om bemiddelend op te treden tussen zijn ouders. ti Si k n I a a (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De maatregelen, die in Staphorst en omgeving zijn genomen ter bestrijding van een verdere uitbreiding van polio, zijn effectief. Dit is de mening van staatssecretaris Kruisinga van Socia le Zaken en Volksgezondheid in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer- lid Van Dijk (V.V.D.). Van overheidswege zal alle steun aan verdere initiatieven op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek worden verleend, met name aan de opsporing „De legerleiding”, zei WDM-voorzit- ter J. M. Reijntjes, „is met name geval len over een passage in het blad waarin een „anonieme betrokkene” naar aanlei ding van een concreet geval in de Julia na van Stolberg Kazerne in Amersfoort de dienstplichtige militairen oproept tot massaal daadwerkelijk verzet tegen „re presailles van de legerbazen”, bijvoor beeld door middel van langzaam-aan-ac- ties en stakingen. Tegen de redactieleden Paul Winkel en John Hofman wordt volgens de VVDM strafvervolging overwogen. Mogelijk zul len ze zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. De VVDM is niet verant woordelijk voor de inhoud van het blad, zei de heer Reijntjes. Een woordvoerder van de Legervoor- lichtingsdienst bevestigde het versprei dingsverbod. „Dat wil zeggen het is een voorlopig verbod. De zaak zal worden on derzocht door de zogenaamde lectuurcom- missie die uiteindelijk bepaalt of het ver bod inderdaad gerechtvaardigd is. Van bevindingen van deze commissie zal het afhangen welke straf of tuchtrechtelijke stappen eventueel verder moeten worden genomen”, aldus de woordvoerder. „Het is te gek om los te lopen, de ge hele nationale zeehavenontwikkeling in Rotterdam te concentreren. Als Rotter dam zich beperkingen weet op te leggen met betrekking tot de uitbreiding van het havengebied en zich meer gaat toeleg gen op de verbetering van de faciliteiten, zie ik de toekomst voor Rotterdam en Amsterdam minder somber in.” De voorzitter waarschuwde Rotterdam ervoor, haar propaganda als grootste haven ter wereld niet te ver door te voeren. Een dergelijke propaganda zou volgens hem wel eens nadelig kunnen gaan werken voor de stad. Hij zei, bepaald niet gelukkig te zijn met de houding van Rotterdam, die op deze wijze probeert, alles op het gebied van de haven naar zich toe te trekken. café „De Rode Lantaarn" in Helmond in de as gelegd. De schade wordt op een ton geschat. De bewoners, onder wie tien kinderen, verlieten het pand bijtijds. In Tilburg heeft gisteren een brand gewoed op een open opslag plaats van parafine van een textiel- ververij. Ook hier bedraagt de schade ongeveer 100.000 gulden. ring geregeld te worden. Een klein stukje mededinging tussen de Nederlandse ha vens achtte hij een gezonde aangelegen heid. Bij de bepaling van het nationaal zeehavenbeleid zal dit volgens hem de belangrijkste vraag zijn. Wel zal er regio nale samenwerking moeten komen. „Als alle plannen, zoals die nu ter ta fel liggen, doorgaan, dan gaan al deze havens naar de bliksem.” In dit verband vroeg hij zich af of het containervervoer een economische verbetering betekent. De investeringen zijn te hoog. Dit gaat ten koste van het stukgoederenvervoer. In een rede voor de Jefferson medische faculteit in Philadelphia zei de Nederland se bewindsman dat het overwegen van een nieuwe medische specialisatie tot „mi- lieuarts” dringend nodig is. In de toekomst zal een steeds groter deel van de artsen voortdurend de wisselwerking tussen mans en materieel en immaterieel milieu moeten observeren en daarin moeten in grijpen, als de gezondheid belaagd wordt. De bevolking als geheel moet meer mi lieubewust worden. Dr. Kruisinga zei dat men moet komen tot een schatting van de kosten van het Een ernstige waarschuwing liet de voor zitter horen met betrekking tot de ho ge investeringen, die in Rotterdam en an dere zeehavens in West-Europa worden gedaan. „Er worden momenteel overin- vesteringen gedaan.” DEN HAAG. Oud-minister van Fi nanciën dr. P. Lieftinck is toegetreden tot de politieke partij DS’70. Dr. Lieftinck, die op het ogenblik bewindvoerder is van het Internationale Monetaire Fonds in Washington, gaf zich op als lid van DS’70 in een brief aan lijsttrekker dr. W. Drees jr. In een brief schrijft hij, zijn lidmaat schap „van de huidige Partij van de Ar beid” te beëindigen en zich aan te slui ten bij DS’70. De Eerste-Kamerverkiezingen zijn nood zakelijk omdat er grondwetswijzigingen aanhangig gemaakt zijn. Eerste-Kamer- leden worden voor zes jaar gekozen, maar normaal vinden om de drie jaar verkiezingen plaats omdat telkens de helft van de Senaat aftreedt. De leden van de Eerste Kamer worden gekozen door de Provinciale Satetn. DEN HAAG. Na een tweede gesprek tussen de dagelijkse besturen van C.H.Ü. en de C.H.-jongerenorganisatie (CHJO) heeft het dagelijks bestuur van de CHJO dinsdagavond verklaard vertrouwen te hebben in de bedoelingen van het dage lijks bestuur van de unie. „We willen weer onze rol opvatten, zoals dat tot nu toe het geval was”, aldus waarnemend jongeren voorzitter R. Vermaas. Prof. dr. J. W. van Hulst, de voorzitter van de C.H.U., verklaarde, dat er een basis is gevonden om samen weer verder te den ken. DEN HAAG. Prof. F.A. van Baren, oprichter en secretarisgeneraal van de Internationale Bodemkundige Vereniging, heeft dinsdag van de Russische ambas sadeur V. Lavrov het diploma van bui tenlands lid van de Sovjet-Academie van Landbouwwetenschappen ontvangen. Deze onderscheiding is een erkenning van de verdienste van prof. Van Baren onder andere bij het opstellen van een wereld-bodemkaart, en van zijn activiteit in het kader van de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties, de FAO, en de Unesco, de weten schappelijke en opvoedkundige organisa tie van de VN. ongunstige effect van veranderingen in het milieu (ziekenhuiskosten en andere verliezen). Een tweede stap is in econome trische modellen het verlies aan schone lucht, stilte, bruikbaar drink-, zwem- en viswater, ruimte, recreatiemogelijkheden aan te geven. Vervolgens zou men aan de hand van dit soort kostenbatenrekeningen de leidinggevenden moeten leren om te wikken, te wegen en te beslissen in ter men van welzijn en welbevinden. Een bevolkingsonderzoek lijkt de ge zondheidsraad pas verantwoord, wanneer de technische uitwerking van de metho dieken ervoor aan redelijke eisen voldoet. Er zal een team moeten komen, dat zich op de ontwikkeling van dergelijke metho dieken moet richten en de initiatieven tot preventief onderzoek op hart- en vaat ziekten moet bundelen. Naar schatting zullen er 600 bedden Bij grondwetswijzingen wordt het gehe le parlement ontbonden. Wat de Tweede Kamer betreft valt de thans noodzakelij ke ontbinding samen met de normale vierjaarlijks verkiezingen. De Eerste Kamer moet als geheel voortijdig aftre den. Voor de voorlichting zijn opdrachten ge geven aan de Voedingsraad en het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. De voor lichting aan huisartsen over de maatre gelen die zij bij een patiënt met een hart- infarkt kunnen nemen zal het beste kun nen worden gegeven door het Nederlands Huisartsen Instituut. ADVERTENTIE “Doorstraalt” verlichtend weefselseo spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en “doorstraalt” verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen, •Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG. Staatssecretaris Krui singa van Volksgezondheid heeft het par lement een aantal beleidsmaatregelen meegedeeld ter bestrijding van hart- en vaatziekten. Het kabinet heeft vorige week besloten voor dit doel een miljoen extra beschikbaar te stellen. Het gaat om aanvullende maatregelen. De staatssecre taris wil betere voorlichting, uitwerking van methodieken voor bevolkingsonder zoek, efficiënte samenwerking van de ziekenhuizen, onderzoek naar betere re- validatiemogelijkheden en wetenschappe lijk onderzoek. Voorzover deze de Neder landse draagkracht te boven gaan, wordt een aantal activiteiten in het kader van de Wereldgezondheidsorganisatie ontwik keld. Na afloop van het dinsdag gehouden overleg tussen de dagelijkse besturen van beide organisaties werd verklaard, dat het dagelijks bestuur van de unie de aanwezigheid van een kritische jongeren organisatie op prijs stelt. „De C.H.U. wenst de lijn van vernieuwing, zoals die in het program tot uiting komt, in haar koers voort te zetten”, aldus de verkla ring. Dit zal onder meer blijken in de uitvoering van het program naar geest en strekking door de fracties in Eerste en Tweede Kamer en in de samenstel ling van de bestuursorganen. Afspraken zijn gemaakt om de communicatie tus sen C.H.U. en CHJO op langere termijn te waarborgen. Het dagelijks bestuur van de CHJO heeft verklaard vertrouwen te hebben in Dr. Lieftinck is bezorgd over het stre ven van een aantal belangrijke politieke partijen om „zelfs vóór de verkiezingen niet partij- maar regeringsprogram ma’s op te stellen en instemming met zulke programma’s bij voorbaat als voor waarde te stellen voor toekomstige sa menwerking bij de komende kabinetsfor matie. Het streven in deze richting gaat zelfs zo ver dat men zich in sommige gevallen op de benoeming van bepaalde toekomstige regeringspersonen zou wil len vastleggen.” Dr. Lieftinck acht dit in strijd met het constitutionele bestel. Bovendien is hij van mening dat het concrete regeringsbeleid aanpasbaar moet blijven aan wisselende binnenlandse en buitenlandse omstandig heden. Oud-minister Lieftinck zegt ook bezorgd te zijn over de weinig efficiënte wijze waarop in del aatste jaren handhaving van het financiële en monetaire evenwicht in ons land door regering en Staten-Generaal wordt nagestreefd.” Op financieel gebied richten zijn bezwaren zich tegen „de thans overheersende bestedingsdrang, die een groot gevaar inhoudt voor de gezond heid van de Nederlandse economie en de sociale rechtvaardigheid. Onder de huidi ge inflatie kan deze rechtvaardigheid nog slechts met een overmatig ingewikkeld stelsel van sociale voorzieningen enigs zins worden benaderd.” Hij betreurt dat tegen deze overmatige bestedingsdrang door geen van de grotere partijen tijdig en krachtig genoeg is stelling genomen. Revalidatiemogelijkheden voor hart patiënten moeten zoveel mogelijk bij de behoeften aansluiten. In vijf centra, Gro ningen, Utrecht, Katwijk, Maastricht en Enschede, wordt de revalidatie van pa tiënten met coronaire aandoeningen expe rimenteel ontwikkeld. Ir. Posthumus trok voorts van leer te gen de talloze commissies en werkgroe pen, die zich momenteel bezig houden met de bestrijding van de milieuhygiëne. ..Het is een chaotische toestand. Er wor den allerlei stellingen geponeerd. De één spreekt de ander tegen en vele mensen denken er iets van te weten, terwijl ze slecht op de hoogte zijn" aldus de voor zitter. Hij ontkende niet het belang van de bestrijding van de milieuhygiëne maar de activiteiten op dit gebied zullen gecoördineerd moeten worden. Over het werk van de commissie zee havenoverleg zei de heer Posthumus, dat dit ernstig bemoeilijkt wordt door het gebrek aan de juiste gegevens. De bepaling van een nationaal zeehavenbe leid zal pas mogelijk zijn als alle gege vens over de havens en het zeetransport ter tafel liggen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Minister Nelissen heeft het Tweede-Katnerlid Van der Lek (PSP) op zijn vragen geantwoord dat op basis van een steekproef uit de hele bevolking getracht zal worden de bestaande hiaten over de gehandicapten, die door de volks telling niet geheel kunnen worden opge vuld, te dichten. Er dienen nog nadere ge gevens te komen omtrent de verdeling der gehandicapten naar de aard en de ernst van hun gebrek, naar verschillen tussen de genoten vormen van zorg, alsmede naar de sociale positie van de gehandicapten. Het streekproefkader zal worden ge vormd door de bevolkingsadministratie. Het bewaren van gegevens over gehandi capten, verkregen bij de volkstelling is niet nodig. Onafhankelijk van de fase waarin het steekproefonderzoek zich bevindt wor den de omslagkaarten vernietigd. speciaal voor hartpatiënten en Nederland se ziekenhuizen bij moeten komen. De Ge zondheidsraad moet een zo exact moge lijke raming geven van het voorkomen van hart- en vaatziekten in ons land in de komende tien jaar, opdat er bij de planning van voorzieningen in de zieken huizen rekening mee kan worden gehou den. Naar verwachting zullen 600 extra verplegenden met een gespecialiseerde opleiding nodig zijn. Geografische spreiding van hartbewa- kingseenheden met voldoende capaciteit voor de hele bevolking zal in belangrijke mate aandacht verdienen. Veel belang hecht dr. Kruisinga aan de oprichting van een centrale instantie, die voorlichting zal geven over het gebruik van de vaak zeer ingewikkelde medisch-electronische appa ratuur. de bedoelingen van het dagelijks bestuur van de C.H.U. Het dagelijks bestuur van de CHJO ziet mede in het licht van de samenwerking der drie christelijke par tijen perspectief om haar vernieuwings- rol in de C.H.U. te blijven vervullen en zal in die zin de landelijke bestuursraad adviseren, zo is meegedeeld. UTRECHT. De bevelhebber van de landstrijdmachten heeft bij monde van zijn plaatsvervanger, generaal-majoor H. J. van der Meer, de verspreiding ver boden van het eerste nummer van „Emergo” districtsblad voor de provin cie Utrecht van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen (VVDM). Het laat zich aanzien, aldus de staats secretaris. dat als gevolg van de vacci- natie-campagne de leeftijdsgroep tussen twee maanden en achttien jaar in Stap horst thans voor circa 90 percent is ge vaccineerd. De heer Kruisinga vindt dat de genomen maatregelen geheel overeen komen met wat internationaal gebruike lijk is. In de gebieden rondom het cen trum van de polio-uitbraak behoeft niet te worden gevreesd voor een explosie van poliomyelitis. Dr. Kruisinga. die voorzitter is van de Bestuursraad van het Internationale Bu reau voor kankeronderzoek, vertoeft drie dagen in de Verenigde Staten voor be sprekingen over het kankervraagstuk en de milieuverontreiniging. De staatssecretaris vertelde dat hij in het bijzonder veel belangstelling heeft voor de wijze waarop het door president Nixon voorgestelde programma voor de bestrijding van de kanker, waarmee een bedrag van 360 miljoen gulden is gemoeid, kan worden aangewend om het interna tionale kankeronderzoek te steunen. Tij dens zijn besprekingen zal dr. Kruisinga ook nagaan of van Amerikaanse zijde meer steun aan het internationale bureau kan worden gegeven. Ook zal meer internationaal moeten wor den samengewerkt bij het oplossen van vraagstukken op het gebied van de gees telijke volksgezondheid en de milieuver ontreiniging. Verder zal men moeten sa menwerken bij het bestrijden van het misbruik van verdovende moddelen, al dus dr. Kruisinga. „Ik betreur het dat ook de statutair onafhankelijke NOS zich door deze prak tijken liet meeslepen”, aldus de be windsman gisteravond voor de radio in de zendtijd voor de V.V.D. „Wanneer u de moeite neemt de beoordelingen van de antwoorden (in de enquête van bo vengenoemde werkgroep Red.) goed te bekijken, is er maar één conclusie mogelijk: de linkse oppositiepartijen moesten er zo goed mogelijk afkomen”. Inmiddels is reeds bij de NOS intern een onderzoek gaande naar de aard van de klachten van de staatssecretaris. Een woordvoerder deelde ons gisteravond mee dat vandaag de raad van beheer van de NOS vergadert en dat daarbij wellicht ook de brief ter sprake zal ko men. WASHINGTON, (Reuter). Staatsse cretaris Kruisinga van Volksgezondheid heeft dinsdag op een persconferentie in Washington gezegd dat in gesprekken met Amerikaanse functionarissen is gebleken, dat er een dringende behoefte bestaat aan internationale samenwerking op het ge bied van het kankeronderzoek. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris De Koster van Buitenlandse Zaken heeft een brief gestuurd aan het bestuur van de NOS met’klachten over de gang van za ken rond de uitzending vrijdagavond van de parlementaire televisierubriek „Ter Visie” van de NOS. Zoals bekend is meent de staatssecretaris dat de NOS zich in de politiek heeft laten verstrik ken door ruime aandacht te geven aan een onderzoek van een werkgroep van de Raad van Kerken, waarbij aan de staatssecretaris te weinig tijd zou zijn gegeven voor commentaar. HET WITTE HUIS. Oranjeboomstraat 68- Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met van de nog niet bekende oorzaak van aderverkalking. Aan de Gezondheidsraad is advies ge vraagd over de beste dosering van li chaamsbeweging en sport en over even tuele beperkingen voor verschillende leef tijdscategorieën. Ook zal deze raad na gaan welke mogelijkheden er zijn om de voedingsgewoonten en andere leefgewoon ten te beïnvloeden. Voor scholen en sportzalen KORTE GIERSTRAAT 1 HAARLEM EX-DIRECTIE PAVEX 15 li v z t r i Bi «JU- s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2