Palestijnen wensen nieuwe regering BLIJFT VOORTDUREN berecht Berstensvol in Amerika’s BVD in discrediet gebracht Protestbrief Slagersjongen Bartsch weer STRIJD IN JORDANIË i S Brits „geel boekje van Jezus” VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Sportiviteit bij verkiezingen Westduits rapport over radicale organisaties Bondsrepubliek Voor II cent Velasques van openbare aanklager achtergrond Bonn betreurt en Oost-Duitsland diplomatieke banden tussen Chili Chinees protest bij India 3 B’F A WOENSDAG 7 APRIL 1971 Eetgewoonten V Vermoeden Incidenten Tegen Nixons ingrijpen in proces-Calley 220 cent voor 20 geurige, pittige, fijne Medina’s./z**“ Wie geeft er nog zo veel oor zo weinig? Velasques! k (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De leider van de democratische meerderheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Hale Boggs, heeft opnieuw de Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdienst (FBI) ervan beschul digd dat het telefoons afluistert van Congresleden en hun persoonlijke leven surveilleert. Minister van Justitie, John Mitchell, noemde deze beschuldigingen onmiddellijk „valse aantijgingen”, maar Boggs hield vol dat hij over bewijzen beschikte dat hij persoonlijk wordt afgeluisterd en geschaduwd. „Liever vechten' Gevangenisstraf van tien jaar ik V Bk VVVVVVVWWWVWVWVVVWWVVWVVVWVVVVWVWVVWVVWfWINVWVVVIfVWVW FBI-HOOFD HOOVER 1 IMRRfWW ADVERTENTIE RRMflIWVVVIMMfWVVVVVWVVVVVWVWVVIfVVVVVWWVWWVVWV vvwwvvwwvvvvvvvvwvv\aaaa/vvwvvvvvvvvvvvv« In een andere aanval op de veilig heidsdienst vergeleek Boggs de FBI, die onder leiding staat van de 76-jari ge Edgar Hoover, met de Gestapo in nazi-Duitsland. In zijn toespraak tot jhet Huis van Afgevaardigden zei Boggs: ;„De manier waarop de heer Hoover zich over het land ontfermt, betekent dat dit niet langer een vrij land is.” en dat zijn sympathieën nooit hebben gelegen bij zulke mensen als Robert Kennedy, toen deze minister van Jus titie was en diens directe opvolgers, maar bij mensen als minister John Mitchell. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst heeft in een jaarover zicht meegedeeld, dat 101 van de in totaal duizend verenigingen van buiten landers als radikaal moeten worden be schouwd. Die 101 verenigingen hebben een totaal ledenaantal van 50.000. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken Hans Dietrich Genscher verklaarde gisteravond dat niet alle le den van deze verenigingen als radikaal moeten worden beschouwd, maar dat minderheden radikale tendenzen bezitten. In 1970 werden 192 (tegenover 65 in die strategische doeleinden van psycho logische aard verraadde. Daarna werd voortdurend veel ophef gemaakt van het „overstappen” van oude, eertijds trouwe P.v.d.A.-ers, van wie sommigen zelfs tij dens het partijcongres een spectaculaire intocht maakten. De manier waarop dezer dagen prof. Lieftinck, oud-minister van Financiën en een van de bekendste poli tieke figuren uit de jaren ’45-’5O, zijn uittreden uit de P.v.d.A. en toetreding tot DS ’70 in de publiciteit bracht, was wer kelijk enigszins gênant. Lieftinck is geen ingezetene van Nederland meer, zit sinds 1956 in Washington als directeur van het Internationale Monetaire Fonds en kan nauwelijks op de hoogte zijn gebleven van wat zich op het terrein van de maat schappelijke vernieuwing in Nederland in al die jaren heeft afgespeeld. Zijn lid maatschap van een politieke partij is niet meer dan symbolisch. Hij stemt niet eens meer mee. Toch is zijn o ver gang door een volledig gepubliceerde brief aan dr. Drees en daarop onvermijdelijk volgende interviews en persberichten zodanig uit gebazuind, dat het leek alsof een goed deel van het Nederlandse stembusvolk overstag was gegaan. Rechts van het mid den opererende publikatie-organen stel len hem ten voorbeeld. Zijn argument is: „Niet ik ben veranderd, maar de P.v.d.A.” Dat zal wel juist zijn, maar het behoeft geen verwondering te wekken dat in de Nederlandse politiek sinds 1956 veel ver anderd is. De vraag blijft echter, of Ne derlandse kiezers die op een bepaald mo ment vóór de stembusdag van mening veranderen, zichzelf belangrijk genoeg achten om hun keuze luide te verkondi gen. Als zij die vraag bevestigend beant woorden, moet dat betekenen dat andere, minder belangrijke mensen er volgens hen beter aan zouden doen hun eigen me ning te laten varen en te doen wat zij de prominenten óók zien doen. Deze laatste overweging maakt dit soort verkiezings propaganda zo discriminerend ten op zichte van het gros der Nederlandse kie zers, dat het brandmerk krijgt van zelf niet te kunnen oordelen. Het merkwaardige is ook dat andere partijen zoals de V.V.D., de K.V.P., de A.R., D’66 enzovoort géén gebruik maken van het stuntmiddel om belangrijke per sonen, van wie ze zeker weten dat ze voor hun partij zullen kiezen, al vóór de stembusdag naar hun keuze te vragen. Dat kan een kwestie van sportiviteit zijn. Wij hopen dat het dat is. Daar was het geval van een FB1- agent, die beschuldigd van ontrouw aan zijn baas, Hoover (omdat hij een kritische brief zou hebben geschreven, die nooit verzonden werd), op staande voet oneervol werd ontslagen. Daar was de keer dat Hoover zelf in het Congres voortijdig bekendmaakte dat er een complot bestond om de verwar - De Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst is de laatste weken in ernstig discrediet gebracht door een reeks incidenten, die uiteindelijk alle maal op de verwijdering van Hoover wdren gericht. Mijnongeluk. Zes mijnwerkers zijn in een kolenmijn in het zuiden van Wales om het leven gekomen doordat schadelijk gas de mijngang binnenstroomde. De mijn werkers zijn waarschijnlijk door ver stikking omgekomen. wen in Washington op te blazen en Nixons adviseur, dr. Henry Kissinger te ontvoeren. Voorts het bevel tot ar restatie in de groep van nonnen en priesters die tegen de oorlog zijn, zon der dat er voldoende voorbereidingen waren getroffen zodat het er nu naar uitziet dat de aanklacht niet ontvanke lijk zal worden verklaard. 1969) gewelddaden gepleegd door politiek radikale organisaties van buitenlanders in de bondsrepubliek. Het grootste pro bleem vormen de Palestijnse verzets groepen. De Westduitse geheime dienst en ook de binnenlandse veiligheidsdienst houden er rekening mee dat door deze groeperingen ook in 1971 aanslagen zullen worden gepleegd. Deze betrekkingen zijn nu van kracht met ingang van 16 maart 1971, zo werd gisteren gelijktijdig in Santiago en Oost- Berlijn bekendgemaakt. Maandag nog liet de bondsregering weten dat zij met haar ontwikkelingshulp geen vrienden wilde kopen. Daarmee werd aangeduid dat in geval van er kenning van de DDR door het land dat ontwikkelingshulp wordt verleend, men er niet toe zal overgaan de diplomatieke betrekkingen met dat land te verbreken. In de verklaring van de Bondsregering staat verder dat de ontwikkeligslanden, die Bonn steunt, de intern Duitse dia loog niet onnodig willen verzwaren door de DDR te erkenen. Daarbij is toen ken nelijk aan Chili gedacht, omdat president Allende een officiële erkenning steeds heeft uitgesteld. Bonn heeft nu laten weten dat ze de Chileense houding betreurt, en dat ze zal nagaan welke consequenties de erkenning van de DDR zal hebben voor de weder zijdse betrekkingen. De Chileense minis ter van Buitenlandse Zaken zei de be trekkingen met Bonn op dezelfde voet te willen •voortzetten. PEKING (AFP). China heeft bij de Indiase regering geprotesteerd tegen een betoging die enkele honderden bewoners van India op 29 maart voor de ambas sade van China in New Delhi hebben ge houden. Bij deze betoging werd China ervan be schuldigd de regering van Pakistan te steunen in haar strijd tegen de bevol king van Oost-Pakistan. Indiase politie mannen bleven met de armen over el kaar toezien, aldus het Chinese protest. Het was algemeen bekend dat presi dent Kennedy en president Johnson weinig op hadden met Hoover maar, bevreesd voor zijn macht en aanhang bij het conservatieve deel van Amerika waar hij als een soort volksheld wordt geëerd, er geen kans toe zagen om hem door een meer jeugdig figuur te doen vervangen. Ook president Nixon zal zich drie keer bedenken voordat hij de vervanging van Hoover zelfs maar zou overwegen. AMMAN (AP, DPA en Reuter) Ondanks allerlei pogingen van ver scheidene kanten de vrede in Jor danië te herstellen zijn er gisteren weer hevige gevechten gevoerd tus sen de Palestijnse guerrillastrijders en het Jordaanse leger. De Palestij nen voerden een aanval uit op het in het noordoosten van het land gelegen vliegveld van Mafrak en vernietig den met raketten twee Jordaanse ge vechtsvliegtuigen. In het algemeen wordt in ons land de verkiezingsstrijd met sportieve en positie ve middelen gevoerd. Het eigenlijke ka rakter van zo’n strijd dient immers ook in overeenstemming te zijn met het poli tieke beginsel, dat in een democrati sche samenleving iedereen zo goed moge lijk op de hoogte moet worden gesteld van wat de partijen zich voorstellen en zijn uiteindelijke keuze in de grootst mo gelijke vrijheid moet kunnen maken. Uit dat oogpunt beschouwd, is een ver kiezingsstrijd niet eens een echte strijd, maar een wedstrijd; en de prestatie is gericht op een optimale informatie van de aanstaande kiezer. Dat bij die informa tie een aanzienlijk portie propaganda een rol gaat spelen, moet worden aanvaard, ofschoon suggestieve beïnvloeding op een andere basis dan informatie over de wer kelijke intenties van de betrokken par tijen eigenlijk al buiten het kader van de politieke betrouwbaarheid valt. Men mag echter aannemen dat veel kiezers zich geen zand in de ogen laten strooien en eventuele „stunts” nemen voor wat ze waard zijn. Toch zijn sommige middelen waarmee „goodwill” wordt verzameld ondoorzich tig en veel minder sportief dan ze op het eerste gezicht lijken. Eén daarvan is nieuw en in het verleden misschien niet gebruikt omdat de partijleidingen er de onwaarachtigheid van inzagen, of vrees den dat die onwaarachtigheid een ave rechtse uitwerking zou kunnen hebben. In de huidige verkiezingsstrijd wordt het echter op tamelijk grote schaal toegepast, en wel door de groep DS’70, die er in zijn positie als afgesplitste P.v.d.A.-groepering veel succes van blijkt te verwachten. Het bestaat in het verkondigen van de „bekering” van belangrijke of populaire figuren, die lid waren van de P.v.d.A. en door verontrusting gedreven zich tot de nieuwe partij keerden. Op zich beschouwd is de overstap, zo als die van P.v.d.A.-ers naar DS ’70 een doodnormale en louter persoonlijke zaak, die te maken heeft met individuele keu zevrijheid en eigenlijk aan iedere Neder landse kiezer volledig is voorbehouden. We doen zelfs allemaal niets anders dan een vrije keuze maken en onze stem ge ven aan de partij die ons het beste ligt, wanneer we het stemhokje binnenstappen en een cirkeltje roodmaken. Het wordt echter een keuze met een bijsmaakje, wanneer prominente persoon lijkheden of mensen die in den lande enige bekendheid genieten, hun verander de keuze breeduit gaan etaleren in de weken die aan de verkiezingen vooraf gaan. Of dat etaleren nu op eigen initia tief of in samenwerking met het DS ’70- partij secretariaat gebeurt, doet weinig ter zake. Het gebeurt in ieder geval met een vooropgezette bedoeling, die voorbijgaat aan het feit dat andere Nederlanders vol komen uit eigen beweging en oordeel moeten uitkienen op welke partij zij wil len stemmen. Het is namelijk een specu latie op de bekende dweepzucht van ve len, die hen buiten logische en verstan delijke overwegingen om beïnvloedt. Het charteren van de zoon van dr. Drees als lijstaanvoerder was eigenlijk het begin van de veldtocht van DS '70, WVVWVWWVWWVWWWWWVWWWVWWVMfWWWtniVli De Palestijnse verzetsorganisatie „El Fatah” heeft 23 steunpunten in de Bonds republiek. De leiders van „El Fatah” in de Bondsrepubliek houden zich vooral in Aken en Frankfurt op en zo vermoedt men in nog tien andere steunpunten. Ook de verzetsgroep van George Ha- basch heeft filialen in West-Duitsland. Het totaal aantal radikale Palestijnse vluchtelingen wordt op 3.000 geschat. On geveer 4.000 Spanjaarden hebben zich in verzetsgroepen georganiseerd. Terwijl de radikale Griekse groeperingen een aan hang hebben die schommelt tussen de 20 en de 25.000 personen. Er zijn tal van Oosteuropese groeperin gen, terwijl er ongeveer 23 Griekse ver zetsgroepen in de Bondsrepubliek exis teren. De activiteiten van al deze groe peringen concentreren zich hoofdzakelijk op de industriële centra, maar ook aan de universiteiten ontplooit men veelal ac tiviteiten. De delicten die deze organisaties ple gen, bestaan voornamelijk uit moorddrei gingen tegen regeringsgetrouwe landge noten, gewelddadigheden in samenhang met politieke demonstraties en bomaan slagen op diplomatieke vertegenwoordi gingen, banken en reisbureaus. (Van onze redactie in Bonn) DÜSSELDORF De 24-jarige slagers- leerling Jürgen Bartsch is gisteren door de jeugdkamer van de rechtbank in Düs seldorf veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar met aansluitend op name in een psychiatrische inrichting. Bartsch werd in een in 1967 gehouden proces wegens het vermoorden van vier jongetjes en een poging tot moord tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. In 1969 besloot het Hooggerechtshof in Karlsruhe tot revisie, omdat men tij dens het eerste proces in Wuppertal ver zuimd had een seksuoloog te raadplegen. Ditmaal werden tal van deskundigen ge hoord. Het merendeel van deze deskun digen verklaarden dat Bartsch psychisch ziek is en niet toerekeningsvatbaar. De officier van justitie bij de recht bank in Düsseldorf had opnieuw levens lang tegen Bartsch geëist. Hij is van mening dat de beklaagde wel voor straf vermindering in aanmerking zou kunnen komen als in de loop van de gevangenis straf blijkt dat het aanvaardbaar zou zijn Bartsch te laten terugkeren in de maatschappij. De verdediger van Bartsch, de Mün- chener strafpleiter Bossi, had een tiet» tienjarige gevangenisstraf met aanslui tend opname in een psychiatrische inrich ting bepleit, omdat hij meent dat Bartsch als een ziek mens moet worden be schouwd. Evenals het eerste proces tegen Bartsch kreeg ook dit proces erg veel belangstelling van de Westduitse pers. guerrillastrijders in Jordanië wordt ge ëist. De Palestijnen wensen een geheel nieuwe regering waarvan de leden het volle vertrouwen van de commando’s ge nieten. Het driedaagse congres van de Israëli sche Arbeiderspartij heeft in Tel Aviv onomwonden laten weten, dat niet gere kend behoeft te worden op een terug trekking naar de grenzen van voor de juni-oorlog van 1967. Het moet zeker worden geacht, dat deze harde lijn in de partij in officiële kringen in de Verenigde Staten ontstelte nis zal verwekken, aangezien in die krin gen is aangedrongen op een vrijwel al gehele terugtrekking. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat Vooral de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, de resolutie van het Congres over de buiten landse politiek en de veiligheid zal be schouwen als een zware slag voor het plan, dat zijn naam draagt. Het plan-Rogers wil ondergeschikte grenswijzigingen. De minister van Defensie Mosje Dayan zei, dat Israel liever wil vechten dan zich op de oude grenzen terug te trekken. Ook minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, die tot de duiven wordt ge rekend, veroordeelde de Amerikaanse stelling, dat internationale waarborgen een betere veiligheid bieden dan nieuwe grenzen. De 3000 gedelegeerden stonden als een man achter premier Meir. Alleen de rech tervleugel van de partij was nog feller deze vleugel is van mening, dat de Arbeiderspartij te zacht is ten aanzien van de Arabieren. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Chili en de DDR hebben diplomatieke betrekkingen met elkaar aangeknoopt. Voor politieke waarnemers komt dit niet als een verrassing, omdat de Chileense president Salvardor Allende al bij zijn ambtsaanvaarding had aan- gekondigd diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland te zullen opnemen. Zowel senator George McGovern, die zich als eerste (en enige) democraat beschikbaar heeft gesteld voor de pre sidentiële kandidatuur van zijn partij, als senator Harold Hughes (van wie wordt verwacht dat hij zich later dit ;jaar kandidaat zal stellen), heeft via (zegslieden bekendgemaakt dat ook hij [het vermoeden heeft dat hij door de [FBI wordt afgeluisterd en bespioneerd. De Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst heeft ruim 45 jaar onder leiding gestaan van Edgar J. Hoover, die er geen geheim van heeft gemaakt in talrijke toespraken in het land dat [hij een beroepscommunistenvreter is Volgens Palestijnse kringen in Beiroet kwam het in de buurt van de Noordjor- daanse stad Dsjerasj tot een „bloedige slachtpartij van man tegen man” tussen guerrilla’s en Jordaanse soldaten. Ook uit de hoofdstad Amman worden nog schietpartijen gemeld. Terwijl in Amman een delegatie van beroepsvereni gingen, zakenlieden en leden van andere bevolkingsgroepen met vertegenwoordi gers van de Palestijnen en de Jordaanse regering onderhandelingen zijn begonnen Gedelegeerde Serbin op het 24ste congres van de Russische Communis tische Partij draagt op haar borst vele medailles voor bijzondere pres taties op landbouwgebied. Ze is teamleidster van een collectieve boerderij in de Oekraïne en afge vaardigde bij de Opperste Sovjet. nW V om tot een definitieve oplossing van het conflict te ‘komen, schijnen in Cairo po gingen in dezelfde richting in het slop te zijn graakt. Tot nu toe is er alleen gesproken op het niveau van ambassa deurs. Koning Hoessein van Jordanië bena drukte gisteren in een toespraak in Am man dat de guerrillastrijders beloofd hebben de zware wapens voor donder dag uit de hoofdstad te hebben terugge trokken. „Dat is nu juist wat wij willen. Als de situatie zich echter zoals nu blijft ontwikkelen zullen wij alles doen om de veiligheid voor de gehele bevolking met alle middelen terug te brengen”, aldus Hoessein. Het Centrale Comité van de Palestijnen heeft inmiddels een zes punten omvat tend voorstel gelanceerd waarin de „zui vering van regering en leger”, evenals volledige bewegingsvrijheid voor de Een van de meer komische notities bij deze anti-Hoover-campagne is het speurderswerk van J ack Anderson, een sensatieman voor een aantal kranten, die zijn staf erop uitstuurde om Hoo vers vuilnisbakken overhoop te halen, en die aan de hand van wat daarin werd gevonden een artikel schreef over de leef- en eetgewoonten van het hoofd van de binnenlandse veiligheids dienst, die onvoorstelbare hoeveelhe den voedsel naar binnen schijnt te werken. De aanklacht tegen de binnenlandse veiligheidsdienst op grond van het be spioneren van Congresleden kan ern stige gevolgen hebben, wanneer de aanklacht inderdaad waar gemaakt kan worden. Het zou aantonen dat er in dat geval wel heel weinig sprake meer kan zijn van een zelfstandig en vrije functionerende democratie in de Verenigde Staten. Het zou zeer waar schijnlijk ook een vertrek betekenen, dat velen geen traan zal kosten. Maar, zoals een Congreslid het zei, om die spionage aan te tonen moet men wel ongeveer over een even goed apparaat mingsinstallaties van regeringsgebou- beschikken als de FBI zelf. WASHINGTON (AFP) Kapitein Au brey Daniel, de openbare aanklager in het proces tegen luitenant William Cal- ley, heeft in een brief aan president Nixon geprotesteerd tegen diens ingrij pen in de zaak. Deze inmenging heeft, aldus Daniel, schade aan de militaire rechtspraak toegebracht. In zijn gisteren gepubliceerde brief van afgelopen zaterdag, die ook aan zes sena toren is verzonden, zegt de kapitein „ge schokt” te zijn door het optreden van de president, die van luitenant Calley een „nationale held” heeft gemaakt. „Als wij de daden van lutenant Calley goedpra ten, dan zijn wij niet beter dan onze vijan den. Wij staan ook machteloos bij al onze verzoeken om een menselijke behande ling voor onze eigen gevangenen”, al dus kapitein Daniel. Luitenant Calley is niet de eerste Ame rikaanse militair die aan moord op bur gers in Vietnam schuldig is bevonden. Dit blijkt uit cijfers die he ministerie van Defensie gisteren heeft gepubliceerd. Sinds 1965 moesten 115 Amerikaanse militairen op soortgelijke aanklachten voor krijgsraden verschijnen. 59 van hen werden schuldig bevonden aan moord op Zuidvietnamese burgers, 21 bleken schul dig te zijn aan minder ernstige misdaden en 35 werden vrijgesproken. In geen enkel geval werd de doodstraf uitgesproken. Het ministerie kon echter niet meedelen in hoeveel gevallen gevan genisstraf werd opgelegd en hoe hoog deze vrijheidsstraffen waren. Wel werd gezegd dat in de meeste gevallen de straffen in hoger beroep verlaagd werden. LONDEN (Reuter) De Britse rooms-katholieke „Vereniging van de waarheid” is gekomen met een antwoord op het „Rode boekje van Mao” en wel met „het gele boekje van Jezus Chris tus”. Het boekje, dat hetzelfde formaat, heeft als de uitgave van Mao’s ideeën is ge schreven door een Benedictijner monnik en een priesterstudent. Volgens Tom Rittner, de secretaris van de vereniging, zjn de uitspraken van Jezus onder verschillende koppen samen gevoegd, gelijk aan de hoofdstukindeling van het Rode Boekje, zodat „de gedachten van Jezus kunnen worden toegepast op elk onderwerp en het betrokken probleem kan worden opgelost”. Deze week nog zullen 50.000 exempla ren van het boekje over de boekwinkels worden verspreid Als het goed verkoopt, zal het gele boekje vertaald worden in andere talen, het Chinees inbegrepen. De prijs van het gele boekje is onge veer veertig cent hoger dan die van het rode boekje. 1 SV A «fff

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3