Werkgroep bereidt oprichting voor Straks voortgezet onderwijs voor debielen in Beverwijk ZELFSTANDIGE SCHOOL IN NOODLOKALEN Sport en spel tijdens vakantie in Prinsenhal en Schuilhoek open oog voor mode Drie grote taken voor politici van deze tijd B «a f Cn W h Grootste trawler Welvaart benutten IN DE VISHAL Links-rechts in van zeevisserij in IJmuiden aangekomen voor verbetering van welzijn Faillissementen dat verder gaat dan ’t aardige model ’t leuke stofje of ’t beeldige dessin... nee, stoutenbeek maakt het zich niet zo makkelijk met zijn eigen visie... nauwgezet inkopen, eksklusiviteit staat bij ons voorop; ’n kwaliteitsselektie die sommige mensen overdreven vinden; deskundige verkoopsters die u niet 1-2-8 de paskamer inwerken; en óók nog een service geven die ronduit verregaand is... dat wij daarnaast de prijzen zo redelijk mogelijk hanteren, is voor u meer dan een plezierige bijkomstigheid... Strandloop Terrasvogels politiek café Havenberichten ■g| K i* j-- BW 5 MR. DR. C. BERKHOUWER VAN WD alkmaar/langestraat79 beverwijk/breestraat65 Haarlem/houtplein 10 gHiflll WOENSDAG 7 APRIL 1971 IJMIJTDER COURANT (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Een werkgroep bereidt de oprichting voor van een school voor voortgezet buitengewoon onderwijs te Beverwijk. In Beverwijk zijn momenteel twee scholen geves- tigd voor buitengewoon lager onder wijs aan debiele kinderen, te weten de openbare Emmaschool aan het Moensplein en de r.-k. Cupertino- school aan de Plesmanweg. Voor een groot aantal leerlingen voornamelijk jongens, voor wie om bepaalde re denen, het individueel technisch onderwijs niet geschikt is, is er in Beverwijk geen mogelijkheid aan wezig om een andere vorm van aan gepast voortgezet onderwijs te vol gen. 0 ’-t SL'Jll «ril de (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE stoutentjeek IJMUIDEN. Vanmiddag is (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De alles overheer sende opdrachten voor de politici in de ze tijd zijn: het onder de knie krijgen van de conjunctuur en de inflatie, het tot Mogel(jk zal men in de toekomst ook gaan onderzoeken in hoeverre een v.b.o.- school voor meisjes die niet b(j het indi vidueel huishoud- en njjverheidsonderwüi kunnen worden geplaatst, gewenst is. MM® S- IJMUIDEN. De besommingen van dinsdag waren: KW 74 8.100, 121 22.000, 212 8.600, 221 8.070, VL 121 24.830, 142 24.400; IJM 57 38.400; VD 6 3.960; YE 25 1.750; KL 50 427; SCH 31 537; WR 108 740; YE 52 920; EB 28 en UK 200 1.160; UK 54 en 56 1.940, 78 en 93 1.550; VD 9 en 19 4.160, 44 en 75 2.430. De Mei. Dinsdagmorgen hanteerden ongeveer 50 jongens en meisjes penseel en krijt in en rond het buurthuis De Mel. De jury wees de volgende kinderen als winnaars van de kleurwedstrijden aan: groep 4 tot en met 6 jaar Paulien Wijn gaarden. Corine Grols en Anneke Jenema, groep 7 tot en met 9 jaar Jolande Kruis man en Irene Groot en groep 10 tot en met 12 jaar Gonda Andreas en Freek van de Meiden. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 6 april in staat van faillissement verklaard: M. Jansen, wo nende in Haarlem, Kruisstraat 18 zwart, rechter-commissaris: mevr. mr. L. A. Ba- rendsen-Cleveringa, curator: mr. J. H. Dantuma, advocaat en procureur in Haar lem. Johannes Petrus Gerardus Wisker, wo nende in Haarliem, Zaanenlaan 82, rech ter-commissaris: mevr. L. A. Barendsen - Cleveringa, curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur in Haarlem. Harry van der Veld, wonende in Hille- gom, Stationsweg 19, rechter-commissa ris: mevr. mr. L. A. Barendsen-Cleverin- ga, curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur in Haarlem. Gerardus Leonardos van Loon (op eigen verzoek) wonende in Lisse, Herenweg 127, h.o. dameskapsalon „Miranda” te Lisse, de Ruijterstraat 2 en dameskapsalon „Corine” in Leiden, Hogerwoerd 63, rechter-commis saris: mevr. mr. L. A. Barendsen-Cleve- ringa, curatrice: mevr. mr. L. v. Cranen- burgh-Taveme, advocate en procureur in Haarlem. omdat de ballenvangers nergens in de hal waren te vinden. Voor de organisa tie geen probleem, want onmiddellijk werd op het wedstrijdrooster zaalhand bal genoteerd. De prijzen bestonden uit eetbare en drinkbare waren. Volgende week vertrekt de school naar Groningen, waar wordt deelgenomen aan een lande lijk volleybal- en basketbaltoernooi. Met zes andere scholen voor assisterend labo- ratoriumpersoneel elders uit het land wordt dan gestreden om de kampioens titel. In een ander gedeelte van Heemskerk het buurthuis De Schuilhoek aan de Wil lem van Velsenstraat, verkeerde men ook In paasvakantiesferen. Een groepje kinderen van zes tot tien jaar vermaak te zich met allerlei spelletjes om het grasveld nabij het buurthuis. De activi teiten in de Schuilhoek staan deze week in het teken van de paasvakantie, want iedere dag, zowel ’s morgens als ’s mid dags is er wel wat te doen op het gebied van knutselen, sport en spel, plakken, kleuren, puzzelen, enzovoorts. In de werkgroep, die de oprichting van de school aftast hebben zitting namens de gemeente Beverwijk, de heren A. J. Her mes, wethouder van onderwijs, D. J. G. Schuurman, hoofd Emmaschool, J. Burg hout, waarnemend hoofd Emmaschool, J. W. Ham, chef afdeling onderwijs, secretaris, B. Tuizinga, ambtenaar afdeling onderwijs, namens de Stichting tot Bevordering van het bijzonder buitengewoon onderwijs (d« r.k. Herman Broerestichting), de heren F. J. A. Strijbosch, J. W G. Reijkers, Th. J. Keet, A. W. van de Schilde en A. C. J. Sprengers. kon er volleyballen en deed er aan zaalhandbal. De werkgroep acht het uit pedagogisch en sociale overwegingen belangrijk, dat deze voorzieningen worden geschapen. Men wjjst op het grote belang van een betere voorbereiding op de maatschappij en een meer geperfectioneerde training voor het bedrijfsleven. De problematiek klemt des te meer als binnenkort de leerplicht nog met één jaar wordt verlengd. Welvaart en welzijn zag de heer Berk- houwer als twee kanten van dezelfde me daille. Volgens hem moet een stukje van voor de noodlokalen. Zo acht de werkgroep het mogelijk, dat de school gebruik kan maken van enige houten lokalen aan de Waal straat. Om de lokalen voor het onderwijs geschikt te maken zullen er ongetwijfeld voorzieningen moeten worden getroffen. Met de twee bestaande b.l.o.-scholeri zal voorshands worden samengewerkt. De mo gelijkheid tot toetreding van een prote- stant-christelijke stichting of vereniging wordt daarnaast volledig open gelaten. In middels is reeds een oproepingsadvertentie in de vakbladen voor een hoofd van de school geplaatst. Het is nog niet bekend hoeveel leerkrachten aan de zelfstandige v.b.o.-school moeten zijn verbonden. a HEEMSKERK. Dinsdagmorgen vroeg reeds was de dr. Prinsenhal in beslag ge nomen door leerlingen van de School voor assisterend laboratorium personeel, uitgaande van de Onderwijsstichting IJmond. Ongeveer tachtig jongens en meisjes begonnen om half tien onder lei ding van sportleraar F. van der Wal aan het programma van de sportdag, die om drie uur ’s middags werd beëindigd. Niet alleen leerlingen kwamen op de houten vloer van de hal om in wedstrij den uit te maken, wie zich volleybal- en zaalhandbalkampioen mocht noemen, ook de leraren mengden zich in het strijdge woel. De geplande basketbalwedstrijden moeten noodgedwongen worden afgelast School voor assisterend laborato- riumpersoneel uit Velsen-Noord. Men stand brengen van een evenwicht tussen welvaart en welzijn en het voltooien van de integratie van Europa rond 1980. De zelfstandige school kan voorlopig worden ondergebracht in vrijkomende SANTPOORT. De sportvereniging Terrasvogels organiseert eerste paasdag een prestatieloop op het IJmuider strand. Dames en heren van vijftien jaar en ouder moeten 7% km lopen bin nen vijftig minuten, de jeugd 3% km binnen veertig minuten. De loop begint om twaalf uur. De start is bij de Zuid- pier. Inlichtingen bij de VVV Velsen- IJmuiden. de welvaart gebruikt worden verbetering van het welzijn. Over een eventueel samengaan van de V.V.D. met het confessionele blok zei de inleider, dat deze mogelijkheid nog niet helemaal is uitgesloten. Er moet echter nog overeenstemming bereikt worden over enkele knelpunten, het uitgaven- en belastingbeleid, de onderwijsfinancie ring, het omroepbestel en de defensie. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Donderdagavond 15 april is het politiek café in zaal Dam weer geopend. Twee weken voor de Twee de Kamerverkiezingen gaat politiek be wust Heemskerk dan praten over de be grippen links en rechts. De bijeenkomst begint om half negen. Guurtje Hildering, weduwe van D. Schoneveld, wonende in Zaandam, Oost zijde 246, eigenares van Machinefabriek D. Schooneveld, gevestigd en kantoor- houdend te Zaandam, Oostzijde 241, rech ter-commissaris: mevr. mr. L. A. Barend- sen-Cleveringa, curator: mr. C. J. Doo- renbos, advocaat en procureur In Wor- merveer. Nicolaas Jacobus Gerrit la Court, wo nende in Haarlem, Ekamastraat 318, rech ter-commissaris mevr. mr. L. A. Barend- sen-Cleveringa, curatrice: mej. mr. D. J. Markx, advocaat en procureur in Haarlem. Johannes Franciscus Sebastlanus Berk hout, wonende in Zandvoort, Lorentzstr. 21e rechter-commissaris: mevr. mr. L. A. Barendsen-Cleveringa, curator: mr. W. C. A Klaufus, advocaat en procureur in Haarlem. T. Guliker, wonende in Haarlem, Schag- chelstraat 5, rechter-commissaris: mevr, mr. L. A. Barendsen-Cleveringa, curator: mr. J. V. C. Constandse, advocaat en pro cureur In Haarlem. Dinsdag aangekomen In IJmuiden: Greta The- rosa, Esbjerg; Banya, Port Cartier; La Goela, Brest, IJmuiden; Temar, Londen; Continuity, Londen; Rijnstroom, Shordeham; Ommekerk, Freetown; Usambara, Antwerpen; Tarring, Mid dlesborough; Argo, Gurnsney; Brinda, Poole, IJ muiden; Venti di Schrosso, Noordzee, Zaandam; Marine electric, Philadelphia; Electron, Bremer haven; Tor Hollandla, Gothenburg; Pamir, Gr. Yarmouth; Vigsnes, Mo i Rana, IJmuiden; Me mel Dagenham; Waal, R’dam, IJmuiden; Alder ney Courier, Londen; Altair, Delfzijl. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Merweborg, Bremen; Vento dl Schrosso, Noordzee; Wlm- brown 3, Cont. Plat; Lady Sarita, Ipswich; Scheldeborg, Delfzijl; Marjan, Caen; Kathe Hinz, Manchester; Baltisky 66, Stettin; Rolf Behrman, Londen; Anna Hartman, Cork; Susan, Ipswich; Ore Jupiter; Vollne, Dagenham; Hummel, Swi- nousjsle; IJmuiden; Portelet, Leith; Selectivity, Londen; Ekenis, Flexborough; Karin Winkler, Fllxborough; Lybelle, Hamburg; Roendiek, Bre men; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Zaan- stroom, Felixstowe; Unterweser, Fllxborough; Heino Brohan, Fllxborough; Gullhav, Leith; Nie- dersachsen, Klrkaldy; Tamba, Antwerpen; Fair play, Noordzee; Hove, R’dam; Firth Fischer, El ios Point; Eloguence, Gainsborough; Grete The- rese, Vegle; Ablqua, Norfolk; Sierra Blanca, R’dam; Clare Brook, Birkenhead; Frans Held, Söderhamn; Grte Kroenke, Norkoping; Gar- dlence, Londen; Havelet, Leith; Ardeas, R’dam; Bernard John, Rotterdam. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Nobistor. Cont. Plat; Stella Marls, Hamburg' Smid Lloyd 18. Cont. Plat, IJmuiden; Harry Lewis, Port Je rome; Pengall, Antwerpen, IJmuiden; Grave land, Bremen; Lea, Colchester; Djatibarang, Singapore; La Paimpolalse, Brugge, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: La Goe la. La Palice, IJmuiden; Scarcity, Avonmouth, Shoreham; Similarity. Londen; Dyna Bulker, Dublin; Klrtondyke, New Castle; Gol, Napels, IJmuiden; Cielo Rosso. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Dit was een conclusie, welke onder meer te trekken viel uit de inleiding over „Liberale of nieuwe wegen” van mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Twee de Kamer voor de V.V.D. en lid van het Europees parlement tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de afdelingen Be verwijk, Castricum, Heemskerk, Uit geest en Velsen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in het vereni gingsgebouw De Vrijburcht. De heer Berkhouwer gaf als zijn over tuiging te kennen, dat de liberale poli tiek zich moet ontwikkelen op de vijf grondprincipes van geestelijke openheid, aktualiteit en aktiviteit, produktiviteit, so lidariteit en verdraagzaamheid. Hoewel er 28 politieke partijen meedoen aan de verkiezingsrace op 28 april meende de inleider, dat er zich door de loop der ge beurtenissen drie hoofdrichtingen hebben afgetekend in het politieke beeld, name lijk het socialistische blok, het confessio nele blok en sen liberale groepering, welke laatste volgens hem een samen hangend geheel vormt in tegenstelling tot de twee andere blokken. Deze libera le groep moet naar zijn mening trachten op eigen kracht nieuwe wegen in te slaan. Ten aanzien van de enorme verande ringen in de huidige tijd merkte mr. Berkhouwer op, dat de economie zich veel sneller aanpast aan de wereldom spannende, technologische ontwikkeling dan de politiek, die naar zijn mening nog leeft in de tijd van de diligence en trek schuit. Dit verschil in aanpassing zag de heer Berkhouwer eveneens tussen de steeds groter wordende produktie door het pro ces van de automatisering en de vraag naar deze vergrote produktie. Het groot ste probleem op dit gebied noemde hij echter „de elektronische golfstroom aan informatie”, welke naar zijn mening twee reakties opwekt te weten enerzijds apa thie en anderzijds opstandigheid, welke zich ontlaadt in geweld door een onver draagzame minderheid. Sprekende over de verhouding tussen burger en overheid zei de heer Berkhou wer, dat gezag veel belangrijker is dan macht en dat de V.V.D. moet staan aan de kant van hen, die bedreigd worden door macht. In dit verband merkte de in leider tevens op, dat de V.V.D gekant is tegen elke vorm van geweld, wars is van geselecteerde verontwaardiging en zich richt tegen alle vormen van discri minatie. in Italië gebouwde diepvrieshektrawler .Na vis’ van de N.V. Nederlandse Atlantische Visserij Maatschappij Navis IJmuiden in de IJmuidense Haringhaven aangekomen. De op Sicilië gebouwde trawler is het grootste schip van de Nederlandse zee- vissersvloot. De „Navis” vertrok vorige week maan dag, na een reeks geslaagde proefvaarten op de Middellandse Zee, voorzien van alle benodigde certificaten, uit Messina naar IJmuiden. De „Navis”, die bestemd is voor de verre visserij, zal eerst twee korte vis- reizen vanuit IJmuiden maken, alvorens over enkele weken ter verre visserij uit te varen. In de Dr. Prinsenhal werd de binnen- schoolsportdag gehouden van de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5