Mr. Van Stapele opende verlengde C-pier en vergroot stationsgebouw SCHIPHOL NU SNELLERE GASTHEER VOOR GROTERE VLIEGTUIGEN NOG DIT JAAR BEGIN VAN VERDUBBELING STATIONSGEBOUW Pahud de Uitspraken rechtbank Mortanges ZUIDMOLUKSE JONGEREN overleden IN VRIJHEID GESTELD Gans ELZER’s w moeiteloos leuke foto’s Kandidaten voor Eerste Kamer Statenlid vraagt om maatregelen tegen verzilting bij nieuwe sluis kom kijken en vragen bij uit de regio POLITIERECHTER VOIGTLaNDER BESSY van ƒ41.— 13 DONDERDAG 8 APRIL 1971 Vijf wachtruimten Vierhonderd passagiers indeling van de uitbreiding C-pier Ook kleinere Ook stemadvies van NW-bond Voorgevoel Voor de Schietklaar Waardering Kantine film foto (Van onze luchtvaartredactie) SCHIPHOL Schipholdirecteur mr. J. C. H. A. van Stapele heeft van morgen de uitbreiding van de in zuidoostelijke richting wijzende C- pier en de vergrote aankomstsectie van het stationsgebouwcomplex offi cieel in gebruik gesteld. De uitbrei ding van de C-pier met 125 meter werd noodzakelijk toen met het toenemen van de vliegtuigbewegin gen op de luchthaven behoefte ging ontstaan aan meer opstelplaatsen. De uitbreiding van het stationsgebouw werd nodig door de aanzienlijk gro tere passagierscapaciteit die de intro ductie van de Jumbojet met zich meebracht. OVERHEMDEN Met bijvoorbeeld een SCHERPE FOTO’S van 11/z meter tot oneindig. CASSETTELADING: binnen enkele seconden zit de nieuwe film erin. Aansluiting voor fiitsblokjes. Kennemerlaan 5 (bij de brug) V/ WACHTRUIMTE o ADVERTENTIE HERENMODEHUIS IJMUIDEN (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Ir. H. Makkreel, lid van Provinciale Staten voor de V.V.D. heeft G. S. vragen gesteld over de plannen voor een buitenhaven bij IJmuiden. De heer Makkreel wijst erop dat in de plan nen ook is opgenomen een tweede grote sluis op de plaats waar zich thans de oudere kleine sluizen bevinden en zegt te verwachten dat wanneer deze grote sluis als gewone schutsluis wordt uitgevoerd, een toename van de verzilting van het Noordzeekanaal op zal treden. (Van onze luchtvaartredactie) SCHIPHOL. Nog in augustus van dit jaar wordt begonnen met de ver dubbeling van het stationsgebouw op Schiphol. De uitbreiding die al eerder door luchthavendirecteur mr. Van Stapele werd aangekondigd gebeurt in noordelijke richting. Begin volgend jaar wordt daarna gestart met de bouw van een noord west pier, die uiteindelyk de „monstervliegtuigen” zal moeten gaan opvangen. Het hoofd Technische Zaken op Schiphol, ir. H. E. van den Berg, die ons dit gisteren vertelde, zei dat ook heel snel wordt begonnen met de bouw van ëen zuid-west pier. Die pier zal stompvormig worden dus zonder pierkop en dienen als opvangpier voor vliegtuigen waarvan het niet direct noodzakelijk is dat ze met een brug met de pier verbonden zijn. De laatste (voorlopige) uitbrei ding is die van de A-pier, die in noord-oostelijke richting wijst. Ir. Van den Berg zei te verwachten dat de bouw daarvan zeker tot 1976 op zich zal laten wachten. Het begin tijdstip houdt verband met de beslissing over de zogenaamde Schip- holspoorlijn en de aanleg van de spoorwegtunnel, die in de toekomst Den Haag met Amsterdam over het grondgebied van de Haarlemmermeer moet gaan ver binden. De bouw heeft een kleine twee jaar ge duurd en kostte circa 30 miljoen gulden. WACHTRUIMTE' QUARANTAINE len ze enkel kunnen verlaten met een speciaal pasje. Het nieuwe gedeelte is ook uitgerust met rolpaden. zijn hij, een transit kbahesj UTRECHT. Na de katholieke bouw bond St. Joseph is nu ook de 39.000 leden tellende agrarische en voedingsbond-NVV van de lijn van de drie vakcentrales af geweken door toch een stemadvies aan zijn leden te geven. Gemeend wordt de leden te moeten adviseren te stemmen op P.v.d.A., D’66 of P.P.R.. ADVERTENTIE DEN HAAG. Vannacht is na een langdurige ziekte overleden luitenant-ge- neraal C. F. Pahud de Mortanges, oud- voorzitter van het Nederlandsch Olym pisch Comité en jarenlang lid van het Internationaal Olympisch Comité. Van beide organisaties was hij ere-lid. kantoren en lift ka m 4 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De rechtbank heeft van morgen over een vijftiental voor het me rendeel Zuidmolukse jongeren uit de Zaanstreek een zodanig vonnis uitgespro ken, dat zij, op drie na, allen in onmid dellijke vrijheid konden worden gesteld. De straffen voor inbraak diefstal en he ling varieerden van zeven maanden ge vangenisstraf tot honderd gulden boete. Een overzicht van het totale stations- complex van Schiphol zoals het er in de toekomst uit zal zien. Van de ge arceerde gedeelten is nu de C-pier (rechts naar boven wijzend) vol tooid en is de voorgevel van het sta- een 18-jarige magazijnbediende, een 19- jarige leerling bankwerker, een 23-jarige lasser, een 18-jarige sorteerder, een 20- jarige kantoorbediende, een 21-jarige meubelmaker, een 20-jarige elektricien, een 19-jarige fabrieksarbeider en een 22- jarige student, alles conform de eis van de officier. Hij vraagt G.S in dit verband, zich er te bestemder plaatse van te vergewis sen dat voor de bedoelde sluis een con structiemethode zal worden gekozen die de mogelijkheid biedt het binnendringen van zout water vrijwel te voorkomen (zo als bijvoorbeeld ook is geschied bij de ontworpen sluizen in de geprojecteerde nieuwe vaarweg AntwerpenRijn). De rechtbank veroordeelde een 25-ja rige los werkman zonder woon- en ver blijfplaats tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek wegens weerspannig heid tegen de Zandvoortse politie, be dreiging met een pistool en diefstal van een auto. De officier had twee jaar geëist. De verdachte had geslagen, gestompt, gebeten, gekrabd, geschopt en getrapt bij zijn aanhouding door de politie. Dit had voor een agent geresulteerd in een hoofd wond en een handwond en voor de andere agent in wonden aan benen en handen. De verdachte had een schot jn zijn been gekregen, bij een poging om weg te vluch ten. De meest actuele uitbreiding, de verdubbeling van het stationsgebouw en de bouw van de noord-west pier zal de luchthaven rond 200 miljoen gulden kosten. De verdubbeling van het stationsgebouw zal naar alle waarschijnlijkheid ook winkeltjes krijgen voor bezoekers van de luchthaven. Pahud de Mortanges, geboren op 13 mei 1896 in Den Haag, is hoofd van het mi litaire huis van de koningin geweest en was nog opperceremoniemeester honorair van de koningin. Evenals bij de centrale B-pier het geval is, splitst de verlengde C-pier zich aan het einde van de pierkop in tweeën. De twee ontspringende zijtakken hebben een lengte van elk 30 meter en zijn 18 meter breed. De eerste verdieping van de pier op de begane grond bevinden zich bergings- ruimten geeft een afwijkend beeld van wat tot nog toe gebruikelijk was op de luchthaven. Het verlengde gedeelte heeft vijf wachtruimten waaronder een quarantaineruimte waarvan er vier met twee separate brugaansluitingen zijn uitgerust en een met een zogenoemde „over de vleugel”-brug, die ook aanslui- tingsmogelijkheden op twee vliegtuigdeu- ren geeft. In de bestaande situatie is elke wachtruimte slechts door één inscheep- brug met één vliegtuig verbonden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een inbraak bij de Theo Thijsseschool had een 29-jarige Amsterdammer begin juli van het vori ge jaar een paar bandrecorders met banden opgeleverd. Hij had ze voor een bedrag van zestig gulden van de hand gedaan. tionsgebouw naar voren gebracht. De verdubbeling begint in augustus, en daarna ook snel de bouw van de pier links beneden, waar de grotere vliegtuigen opgevangen zullen worden. Elke wachtruimte heeft een capaciteit van 400 passagiers. Ook nieuw voor Schiphol is dat de passagier na plaatsre- servering in principe de wachtruimte niet meer mag verlaten. Zijn er toch dringen de redenen daarvoor aanwezig dan ont vangt de passagier een speciale kaart die geregistreerd wordt en die bij het betre den van de wachtruimte weer moet wor den ingeleverd. Met deze procedure hoopt de luchthavendirectie het instappen wat tot nog toe al snel twintig minuten in beslag kon nemen te versnellen. De ten laste leggingen betroffen een aantal inbraken en diefstallen in het na jaar van 1970 in Zaanstreek en IJmond. Het ging onder meer om geldbedragen, sigaretten, textiel en luxe gebruiksgoede ren. De officier van justitie, mr. Lager waard legde in zijn requisitoir de nadruk op de geïsoleerde positie, die de jonge ren in onze maatschappij innamen en die de voornaamste oorzaak was van hun ont sporing. De jongeren leefden in twee we relden: de cultuur van hun ouders en de Nederlandse maatschappij. De officier verweet de ouders ook dat zij gefaald hadden bij het opvangen van de jongeren en deze hadden dit ook toe gegeven. In de kolonie waren echter al plannen gemaakt voor een betere ver houding met de jongeren. Hij pleitte voor een straf die gelijk zou staan aan de tijd die de jongeren in preventieve hechtenis hadden doorgebracht. De rechtbank kwam vanmorgen tot de volgende uitspraken: zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek, een proeftijd van drie jaar en toezicht voor een 20-jarige dienstplichtige militair en een 22-jarige machine-bankwerker te gen wie de officier respectievelijk zes en vijf maanden met voorwaardelijk straf aftrek en proeftijd had geëist. Twintig weken gevangenisstraf, waar van negen voorwaardelijk met aftrek, een proeftijd van drie jaar en toezicht voor KENNEMERLAAN 108 Als reden voor de diefstal gaf de ma chine-bankwerker, die bezig was met het uitzitten van een gevangenisstraf van tien maanden, op: „financiële moei lijkheden”. Mr. Schilder, de officier van Hoewel in eerste instantie aan de ver lengde C-pier grotere vliegtuigen zullen worden afgehandeld, kunnen er ook klei nere (DC-8 of 9) geparkeerd staan. De grote wachtruimten worden in dat geval in tweeën gedeeld. De uitbreiding is voor zien van een drankenbar en drie tax- free-winkels, voor dranken, rookartikelen parfums en rolfilms. Ter verkleining van de loopafstanden werd ook het nieuwe C-pier-gedeelte uitgebreid met rolpaden (tapis-roulants). De nu gebruikte passa- giersbruggen (populair de slurf) wijken De verplaatsing van de voorgevel van het stationsgebouw is snel in zijn werk gegaan. Augustus vorig jaar werd pas met de bouw begonnen en werd de gevel op beganegrondniveau zeventien meter naar Pahud de Mortanges nam als ruiter deel aan de Olympische Spelen van 1924 (Parijs), 1928 (Amsterdam), 1932 (Los Angeles) en 1936 (Berlijn). Hij won de gouden medaille in de individuele samen gestelde wedstrijd in 1928 en 1932 en maakte tevens deel uit van de équipe, die in 1924 en 1928 goud behaalde. Op de Olympische Spelen van 1932 behoorde hij tot de ruiterequipe, die in de samengestel de wedstrijd zilver won. „Een stomme streek, maar ik heb be grip voor de moeilijkheden”, zo zei mr. voren gebracht. Omdat de vergroting ten koste ging van twee voorrijwegen van de aankomsthal, moest een vervangende voorrijweg worden aangelegd. De zeven bagagebanden zijn met acht meter ver lengd en meten nu 23 meter. Tevens zijn drie van de banden vervangen door rond draaiende zogenoemde race-tracks. Met deze aangepaste apparatuur denkt Schip hol de in de zomer te verwachten stoot- belastingen makkelijk te kunnen verwer ken. Het passeren van de douane verloopt in het vervolg in routes, die aangegeven worden met lichtbakken in rode en groe ne kleuren. Een onderscheid wordt hier gemaakt tussen passagiers die wel of niet aan te geven goederen bij zich hebben. Schilder, tegen een 44-jarige koopman uit Haarlem, die op 18 september van het vorige jaar een bedrag van 636 gul den had gestolen uit een kantine van Openbare Werken. Ook hier was de oor zaak financiële moeilijkheden. De man had het gein verstopt maar het was later bij een onderzoek ontdekt. De officier eiste tegen de man, over wie de reclassering een gunstig rapport had uitgebracht, een boete van honderd gul den, een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een proeftijd van drie jaar. De politierechter deed conform uit spraak. Voor de 21-jarige verdachte uit Bever wijk, die bij een fietspad aan de Zee straat in Beverwijk was aangetroffen, met zijn auto met groot licht gericht op een veld, en een flobertgeweer schietklaar op de achterbank zag het er wat som berder uit. Hij verklaarde dat hij na lange tijd weer eens was teruggekeerd op deze plaats en het geweer had meer een sportieve betekenis. niet ten laste worden gelegd omdat de stuk ken nog niet binnen waren. Mr. Swanen- burg, de politierechter, oordeelde echter mede gezien de straflijst van de machi ne-bankwerker, conform. De officier vond het toch maar een vreemde bezigheid, zo ’s avonds op Nieuwjaarsdag in de sneeuw: een auto met groot licht, een veld waar veel fa zanten, konijnen etcetera plegen te zit ten, het opengedraaide autoraampje, een schietklaar geweer met geluiddemper. Hij had ernstige vermoedens in de rich ting van stroperij, maar kon dit niet be wijzen. Hij vroeg een hoge straf: twee weken onvoorwaardelijk Een 32-jarige machine-bankwerker kreeg drie maanden onvoorwaardelijk, ’n proeftijd van drie jaar en een boete van 150 gulden, een 24-jarige lasser twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een 19-jarige bankwerker en een evenoude scholier honderd gulden boete. Ook deze uitspraken waren con form de eis. De tekening laat zien hoe de ver lengde C-pier is ingedeeld. De vijf wachtkamers zijn gescheiden van het „wandelgedeelte”. De passagiers zul- op enkele punten af van de overige brug gen. Voornamelijk komt dit tot uiting in een grotere manoeuvreerbaarheid. De uitbreiding van de C-pier heeft te vens een vergroting van het verkeersplat- fom tot gevolg. De in totaal 45.000 vier kante meter verharding bestaat voor 30.000 vierkante meter uit vliegtuigop- stelruimte in voorgespannen beton. De rest is asfaltverharding. Het Statenlid vraagt G.S. of zij er bij Rijkswaterstaat c.q. bij de regering er op aan willen dringen dat alsnog tot de keuze van een dergelijke constructieme thode wordt overgegaan, indien mocht blijken dat dit niet in het voornemen van Rijkswaterstaat ligt. Verdachte verdedigde zich door te zeggen dat hij altijd aan banden had ge legen, en dat de aankoop van het geweer een fout van zijn jeugd yas. Het lag in de auto omdat het het huis van zijn ou ders niet in mocht. Hij zat ook nog in andere problemen: had een grote onkos- tenrekening aan zijn auto, was „afge vloeid” bij zijn werk. „Ik besef nu dat je zulke dingen niet meer kan doen”, zei hij zachtjes, en onder de indruk van de eis. Omdat hij verder ook nog een blan co strafregister had, en de omstandig heden in aanmerking genomen legde mr Swanenburg hem een week voorwaarde lijk en een boete van f 300 op. Het ge weer en 438 patronen werden ook weer uit de circulatie genomen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op het Provinciehuis in Haarlem zijn gistermiddag lijsten met kandidaten voor de Eerste Kamer inge diend door K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R.P., C.H.U., C.P.N., P.P.R D’66, P.S.P. en Boerenpartij. Bij de K.V.P. is drs. F. A. Vissers uit e__ Andere kandidaten uit de regio: bij D’66 tiende schalk plaats. Justitie wilde wat coulant zijn met zijn eis „u zit al in de gevangenis” en vroeg een maand onvoorwaardelijk. De verdachte was van mening dat een voorwaardelijke straf meer op plaats zou zijn „want” zo stelde „deze diefstal maakte deel uit van al eerder behandelde zaak”. De diefstal in de school kon toen Mr. Schilder stak zijn waardering voor een 36-jarige koopman uit Haarlem niet onder stoelen en banken. De waardering gold het feit dat de man volmondig toe gaf dat hij op 5 december op het Kenne- merplein onder invloed van alcohol had gereden. Hij had hierbij een geparkeer de auto geraakt en was daarna wegge reden zonder zijn identiteit bekend te maken. De onverwachte bekentenis de man had tot voor de zitting alles steevast ont kend had tot gevolg dat de twee getui gen a charge niet hoefden op te treden Mr. Schilder eiste drie weken gevange nisstraf en een jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid maar mr. Swanenburg verminderde dit in zijn uitspraak tot twee weken en een jaar. Haarlem als vierde kandidaat gesteld. 1 -1 TA»Z?^ plaats en C. G. D. Maar- uit Haarlem op dde dertiende Bij de C.H.U. is K. C. van der Mije uit Zandvoort op de tiende plaats gezet. Hij wordt op de voet ge volgd door gedeputeerde drs. J. van Dis. De P.S.P. heeft op de eerste plaats mr. J H. van Wijk uit Heemstede staan, H. Wiebenga uit Bloemendaal op de tiende plaats.. Bij de V.V.D. staat mr. J. E. Goudsmit uit Haarlem op de vijfde plaats en gedeputeerde dr. A. J. Vis uit Bus- sum (genoemd als toekomstig burge meester van Leiden) op de achtste plaats. De A.R.P. heeft dr. J. de Ruiter, Heemsteeds raadslid, genoteerd als elf de kandidaat. S UJ UJ (X K WACHTRUIMTE

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13