MAAR ZE GELOVEN ER NIET IN Bereidheid tot concessies uiterst gering beschermt tegen tandbederf ARGO-VISIE: wetenschap wekelijkse afleveringen m Zuivel 5 na /rrermor ISRAËLIËRS WILLEN WEL VREDE Generaal Weizmann: „Ik voorzie vechten” loonmatiging I Extra uitkering voor buitengewone Heffingen van Landbouwschap worden hoger pensioentrekkers Per 1 juli 6 in sigarenindustrie Loos alarm op vliegveld van Paramaribo UITLATING WETSONTWERP: GRONDLEGGER VRAAG TWEEDE MAN AARDIG Fl DONDERDAG 8 APRIL 1971 (Van onze reisredacteur) TEL AVIV Wederom oorlog in het Midden-Oosten? Het is een vraag waarop in Israel véél verschillende antwoorden worden gegeven, die te zamen onthullen: de Israëliërs zouden wel vrede willen, maar zij geloven er niet in. Zij zijn er zelfs in meerderheid van overtuigd dat, op kortere of iets langere termijn hervatting van de vijandelijkheden onvermijdelijk is. Het huidige Israel heeft aan een kwart eeuw Arabische bedreiging, drie oorlogen en een uitputtingsslag aan het Suezkanaal zoveel wantrouwen en frustratie overgehouden, dat het woord vrede, in dialectische zin een griezelige vervorming heeft ondergaan. Het duidt nog slechts een toestand aan, waarin nieuw te trekken grenzen deel uitmaken van beveiliging tegen hernieuwde gewelddadigheid. KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 r g i ,V, ADVERTENTIE GLGELS al lesnemen bij ons. ADVERTENTIE ADVERTENTIE T V S* /oktlsu.. 3K. AMWUUWWtMWVWWWWWWIAMMAMMMAAAAAAAMMWMAAAAMVWWWWVWWVWWMAAAAMWWMMMAAA (Van een onzer verslaggevers) L- --..ï:-. WVMVWVWWHVHWWWWWWVWW 31 met -SI A Een band van de nieuwe Argo-visie encyclopedie. Zestien afleveringen worden er in samengebundeld. Vrede, zo zeggen Israëliërs, is schitte rend maar zoals het nu gaat kan het ook wel. En bij een peiling van de stemming dringt zich de overtuiging op dat de be reidheid tot consessies uiterst gering is. In een volgende vergadering moet deze heffingsverordening nog vastgesteld wor den. vollegronds- glastuinbouw, i van *IËnm „U VRAAGT mij wat Israel voor die vrede heeft aan te bieden? Wel, wie heeft eigenlijk die oorlog aangesticht en wie heeft die oorlog toen gewonnen, verdom me”. HAARLEM. De „Argo-Visle Ency clopedie” is de nieuwste aanwinst van de Argo-reeks die door de uitgave van „De geschiedenis van de Tweede We reldoorlog” vorig jaar in korte tijd in België en Nederland zeer populair is geworden. Op de wekelijkse afleverin gen tekenden tienduizenden in. Het spreekt haast vanzelf dat het de sa menstellers van de encyclopedie voor op heeft gestaan het publiek, en met name ook de lezers van ons blad, het nieuwe standaardwerk tegen een aan trekkelijke prijs aan te schaffen. DEN HAAG. Het bestuur van het Landbouwschap heeft, in zijn woensdag gehouden vergadering besloten tot publi- katie van een ontwerpheffingsverorde- ning, waarvoor de grondslag al is gelegd in de begroting-1971. De financiële consequenties van de uit- kering-ineens worden geraamd op 1.5 miljoen. Het systeem van inbinden is iets an ders dan bij de eerste Argo-serie het geval was. Daar moest een metalen strip door de nietjes heen worden ge stoken, maar in de praktijk bleek dat niet zo goed te bevallen. Voor deze en- Zestien afleveringen passen in één band; de banden zijn vervaardigd van fraai donkerblauw kunstleer com pleet met goudopdruk, dat de boeken eer feestelijk dan plechtig maakt. De volledige serie van zeven delen to taal 3136 pagina’s neemt zeker een halve meter boekenplank in beslag, maar dat is dan een halve meter, die gezien (en gelezen) mag wonden. De conclusie ligt voor de hand: Israel zou als er werkelijk over vrede werd ge sproken geen veiliger grenzen nodig heb ben, omdat het dan niet langer zou zijn bloot gesteld aan bedreiging. Het eist die grenzen toch om zijn burgers een betrekkelijke veiligheid te kunnen bieden tegenover de kwade trouw die het zijn buren onvermurwbaar toeschrijft. Een reserve-generaal, die in 1967 met zijn pantsertroepen de Sinaï openbrak, zegt dan ook: „Wat mij betreft geven we helemaal niets terug. Wij hebben geen enkele reden om de Arabieren te vertrouwen en ik geloof niet dat we ons, in militaire zin, zorgen behoeven te ma ken”. mensen. Zelfs wanneer er hier een vrede zou bestaan van het soort dat tussen de V.S. en de Sovjet-Unie wordt gehand haafd, dan nog sluit dit de mogelijkheid niet uit om ons in één slag te vernieti gen. Wat is er dan beter voor de vrede dan het gebruik van de buffer, die de na tuur zelf heeft geschapen: de Sinaï: een leeg gebied, met niets dan een beetje olie”. „Voor zo’n vrede is die Sinaï voor Egypte maar een gering offer als het werkelijk op vrede uit is. Die woestijn daar moet geen Egyptische piloot of sol daat zich bevinden en Israel zou er wat beperkte strijdkrachten moeten hebben, die zó klein zijn dat zij alleen verdedi gend kunnen optreden. Dan mag Egypte het kanaal houden en in eigen beheer ex ploiteren”. De prijs van de meeste encyclop dieën in het Nederlandse taalgebied ligt tussen de 400 en 1000 gulden. Veel geld dat men voor een stapeltje boeken niet zo maar één-twee-drie op tafel legt. De aanbieding, die onze krant zijn le zers doet, ligt ongeveer 160 gulden be neden de vergelijkbare winkelwaarde en kost niet meer dan de prijs van een pakje sigaretten per week. DEN HAAG. In de pensioenen, die uitgekeerd worden volgens de wet buiten gewoon pension 1940-1945 en de wet bui tengewoon pensioen zeelieden-oorlogs- slachtoffers moet over het jaar 1970 een toeslag van 375 ingebouwd worden. Al dus blijkt uit een wetsontwerp, dat woensdag bij de Tweede Kamer is inge diend. Alphenaar HAARLEM DEN HAAG - DELFT GOLDA MEIR heeft gezegd: „Hoe min der Arabieren er in Israel zijn, des te be ter is het. Als Arabier zou ik me door dit soort uitlatingen grenzeloos beledigd voelen. Wij, joden, hebben zulk soort kreten eerder gehoord „Wij moeten een eenheid zijn. Golan, Sinaï, daar valt over te praten. Als de Arabieren dat niet willen is dit hun zaak. Onze diplomatie heeft gefaald. De V.S. willen dat wij teruggaan naar de gren zen die voor de zesdaagse oorlog beston den en wij moeten de Amerikanen dan ook uitleggen dat wij niet terug gaan”. „Een van de onrechtvaardige dingen in dit leven is dat wij worden verdeeld in mensen die vrede wensen en anderen die dat niet willen. Iedereen echter wil vrede en als generaal bgrijp ik dat be ter want ik weet dat oorlog stinkt. Ver dragen zijn waardeloze dingen, maar het is wel nodig om de essentie van vrede vast te leggen. Die is niet alleen ma terieel maar ook emotioneel en moreel: dat blijkt immers als Ben Goerion zegt dat er zonder Jreuzalem geen vrede kan bestaan”. „Wat men hier probeert op poten te zetten (en onze regering is wat dat be- wij bevinden ons hier op historische gron den), moet je dan zeggen wèl in Nazareth, maar niet in Hebron? Wat is recht? macht? Omdat we Nazareth in 1948 heb ben veroverd is het recht en omdat we Hebron in 1967 hebben veroverd, is dat geen recht?” De westelijke oever van de Jordaan: „De Jordaan is een verdedigingslinie we moeten de rest annexeren en tegen de Arabieren zeggen: goed, je mag hier wonen, als volwaardige staatsburger, maar dan ook in het leger en stemmen voor het parlement. En dan ben ik ervoor om hun een eigen culturele autonomie te geven, met een Arabische universiteit in Nabloes, hervestiging van de vluchtelin gen in de Gaza-strook en van buiten Is real”. Over de huidige regering (waartoe zijn partij niet meer behoort en waarin Weiz- mann dus ook geen minister van Trans port meer is). „Ben Goerion en Golda Meir vergissen zich ten aanzien van de onge generatie, die met de Arabieren zal moeten leven en die soms zelfs ons recht om hier te zijn betwijfelt en die weten van de acht miljoen joden in de wereld, die niet naar Israel komen. Maar als we recht hebben om hier te zijn (en De heffingen naar de grondslag grond gebruik gaan omhoog met 20 percent (voor akker- en weidebouw komen ze daardoor op 6 per ha). Varkens- en pluimveehouders, die per dier moeten be talen. raken hun vrijstelling voor respec tievelijk 30 varkens en/of 1250 stuks pluimvee kwijt. ADVERTENTIE qa ’n óaqie lefifierlentelieven in Os) ViaiiHenRof Aan de andere kant gaat voor alle categorieën het minimumbedrag van de verschuldigde heffing omhoog van 12,50 tot ƒ20. Dat wil zeggen dat wie, gere kend naar zijn aantal hectaren of dieren, voor minder dan twintig gulden zou wor den aangeslagen, helemaal niets hoeft te betalen. Er komen twee nieuwe catego rieën heffingsplichtigen bij: kalvermes- ters (35 cent per kalf) en champignon- telers (ƒ8 per 100 m2). Akker- en weidebouw, groenten- en fruitteelt, pluimveehouderij en exploitanten land- en tuinbouwwerktuigen zullen bo ven de gewone heffing nog opcenten moe ten betalen bestemd voor werkzaamheden of subsidies van het Landbouwschap die speciaal voor hun tak van agrarische be drijvigheid van belang zijn. De exploitan ten van land- en tuinbouwwerktuigen moeten met hun opcenten de kosten van uitvoering van het vestigingsbesluit spuit bedrijf betalen. Sommigen zijn bereid om te verklaren dat generaal Ezer Weizmann, enkele ja- ren terug nog tweede man achter staf chef Bar-Lev, momenteel populairste po liticus is en dat hij wat dat betreft zijn zwager Mosje Dayan zou zijn voorbij gestreefd. Hij schetst vrede als een subjectief be grip: „Waarom zouden wij geen garan ties voor onze veiligheid mogen eisen? Waarom toont dat bij ons aan dat wij niet werkelijk over vrede praten, maar over een regeling tussen nu en het vol gende conflict? Wij worden altijd bele rend toegesproken door wereldmachten, die voor ons de vrede definiëren. Maar als het waar is wat zij zeggen, dan ga ik me toch wel afvragen waarom het wèl aanvaardbaar is, dat er in een tijd van „vrede” tussen de V.S. en de Sov jet-Unie, bij Alaska voortdurend ge vechtsvliegtuigen in de lucht worden ge houden waarom het wordt aanvaard dat een vrede tussen de V.S. en China mogelijk is en die naam verdient, als er tussen de landen geen betrekkingen be staan waarom blijkbaar voor ons vre de een situatie moet zijn zoals die tus sen België en Nederland is gegroeid”. „Wij zijn een betrekkelijk klein land, omringd door vijftig tot zestig miljoen Niet alleen dure orgels bij ALPHENAAR. Juist ook in de prijsklasse van 900.tot 2000.vindt u bij ALPHENAAR de meest uitgebreide collectie: Voor hen die orgel willen gaan spelen heeft ALPHENAAR niet alleen een orgel, maar hij verzorgt ook uw lessen. Sterker nog, zonder een orgel te bezitten kunt u U mag dan gratis op onze orgels studeren. EN GENERAAL Ezer Weizmann, grondlegger van Israels fabelachtige luchtmacht, die elke zondagmorgen in een zwarte privé-„Spitfire” herinneringen aan zijn RAF-tijd o phaalt, roept uit: „Vrede? Dat is een omstandigheid waar mee je instemt, nadat in een politieke of militaire strijd datgene is bereikt wat je wenst”. Hij is dan ook voorzitter van de uiterst rechtse Gahal-partij. Een journalist, vroeger woordvoerder van vice-premier Yigal Allon: „Ik zie niet in wat de Verenigde Staten hier zou den kunnen garanderen. Israel is sterk genoeg om zijn eigen garanties te geven. In de huidige omstandigheden wegtrek ken, betekent dat wij een prijs betalen, die ik niet meer wil opbrengen, in bloed en mensenlevens, om weer terug te ko men”. En Uri Avneri, parlementslid voor Ha’ olam Hazeh („Nieuwe Kracht”), een klei ne partij ter linkerzijde, die vanwege toe naderingspogingen tot de Arabieren met groot wantrouwen wordt bekeken: „Is raël kan zich van vrede geen voorstel ling meer maken. Men denkt alleen vre de te kunnen bereiken door te behouden wat we in een oorlog nodig hebben”. Het kan niet worden betwijfeld, dat het Israëlische volk naar vrede verlangt, maar het staat evenzeer vast, dat het de prijsbepaling niet aan de Arabische landen (en dat is dan voornamelijk Egyp te), de Verenigde Naties of de grote machten wil overlaten. In hun toelichting zeggen staatssecreta ris Van de Poel van CRM en de ministers Witteveen van Financiën en Roolvink van Sociale Zaken, dat de regering al besloten heeft het overheidspersoneel en de ge pensioneerde ambtenaren gezien de ontwikkeling van de „400 gulden-uitke- ring” in het bedrijfsleven een uitke ring van ƒ375 toe te kennen. Voor de buitengewoon pensioentrekkers moet een analoge regeling tot stand komen. Wedu wen en wezen van degenen, die een bui tengewoon pensioen hadden, krijgen een bepaald deel van de uitkering. 11 r- G* A cyclopedie is daarom een nieuwe me thode ontwikkeld, waarbij met behulp van pennen de katerns bij elkaar wor den gehouden. De abonnees van Argo ontvangen de eerste band gratis, de overige zes voor de prijs van 6,75 per stuk dat is bijna drie gulden per band goedkoper dan bij andere boek werken in weekafleveringen die in Ne derland op de markt zijn. Na het inbinden blijven er van elke weekaflevering de vier buitenste pa gina’s over: de pagina’s drie en vier van dit omslag laten zich in een bandje inbinden en vormen dan een interes sant boek van ruim tweehonderd blad zijden vol wetenswaardigheden over planten, dieren, mensen, getiteld „Het boek van het leven” door dr. R. Ten nissen. Er bestaan In ons land verschillende boeken in week-afleveringen die onge veer hetzelfde systeem volgen als Argo, met dit verschil dat men van die uit gaven elke aflevering opnieuw in kiosk of boekhandel moet halen. Voor uw exemplaar van Argo evenwel hoeft men de deur niet uit: de brokjes encyclope die worden iedere week keurig op tijd thuis bezorgd, en wel in een eigentijdse plastic verpakking, die beschadiging vrijwel uitsluit. Deze encyclopedie werd reeds met succes uitgegeven in Amerika, Enge land, Frankrijk, Italië, Spanje, Portu gal, Denemarken, Finland, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Israel, Grieken land en Turkije. treft met dat plan-Rogers in een val ge stapt omdat zij niet sterk genoeg was om nee te zeggen) is een ghetto in het Midden-Oosten dat door anderen wordt beschermd. Maar wij hebben niemand nodig om dat te doen”. „Sjarm el Sjeik? De bovenkant van Si naï is meer waard dan de onderkant, met Sjarm el Sjeik. Daar immers kun nen we altijd komen en iedereen die steeds geloofd heeft dat onze vliegtuigen in de zesdaagse oorlog alleen over zee Egypte zijn binnengevlogen heeft het mis. We zijn óók over land, over de Si naï gekomen”. EINDHOVEN. Vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorga nisaties in de sigarenindustrie zjjn in principe tot overeenstemming gekomen over een nieuwe CAO voor het produk- tiepersoneel voor het jaar 1971. De lonen zullen, te rekenen van 1 januari jl. wor den verhoogd met drie percent; per 1 april met: een percent en per 1 juli 1971 met 6 percent. Een indexeringsclausule is overeengeko men op basis van de gemiddelde prijs indexcijfers van 1970 en 1971, met een voorindexering van 4,25 percent. Het aan tal verlofdagen is uitgebreid van zeven tien tot negentien, de vakantietoeslag is vastgesteld op 6,8 percent. In de secundaire sfeer zijn enige aan passingen aangebracht. Het overleg in zake de CAO voor de beambten zal zo spoedig mogelijk worden voortgezet. WAAROM HEEFT mijn partij, als zoveel mensen dan onze mening delen, bij de verkiezingen geen betere resulta ten behaald? Welnu, dit parlement is het resultaat van verkiezingen die werden gehouden in een tijd dat de situatie niet zo’n accuut probleem vormde als mo menteel het geval is. Men leefde toen in de veronderstelling dat men zo wel door kon gaan”. Wat staat Israel dan te wachten een nieuwe oorlog? Generaal Weizmann: „Ik voorzie vech ten. Eerst een gedwongen terugtocht en dan weer schieten. Nee, ik sluit een te rugtocht niet uit. Vrede? Dat is voor mij een situatie waarin we de macht moe ten hebben om die te handhaven, maar een macht die ontspruit aan morele kracht”. Enkele dagen nadien schudt Weizmann in het parlement te Jeruzalem de hand van zijn mede-parlementariër Avneri. De ze zegt later: „Weizmann is de aardig ste fascist die ik ken. Voorwaar, som mige van mijn vijanden zijn aardiger dan sommige van mijn vrienden”. PARAMARIBO. Een lijnvliegtuig van de KLM is woensdagavond met een uur vertraging uit Suriname naar Neder land vertrokken nadat op het vliegveld Zanderij bij Paramaribo uitgebreide vei ligheidsmaatregelen waren getroffen in verband met enkele anonieme telefoon tjes. Eén daarvan was gericht aan het ANP-kantoor in Paramaribo. Een ondui delijke mannenstem zei: „U moet van avond naar Zanderij gaan. Er gaan gro te dingen gebeuren. Ei moet een einde komen aan het onrecht. Vanavond op Zanderij!”. Iemand had ook het vlieg veld opgebeld met de mededeling dat hij „een tip had gekregen dat men van plan was het KLM-vliegtuig op te blazen”. Politie en douane doorzochten zorgvul dig alle bagage. De passagiers werden gefouilleerd. Een aantal vrachtstukken waarvan de inhoud niet kon worden na gegaan, bleef op het vliegveld achter Bij het onderzoek werd niets verdachts ge vonden. Omstreeks middernacht zette het KLM-toestel, dat uit Curacao was ge komen, de reis naar Nederland voort. UTRECHT. Werkgevers en werkne mers, betrokken bij de collectieve ar beidsovereenkomst voor de zuivelindus trie, hebben overeenstemming bereikt over de vernieuwing van het tussen bei de partijen bestaande contract voor de periode 1 april 1971 tot en met 31 maart 1972. Overeengekomen is, de salarissen per 1 april te verhogen met 3 percent en de 400 gulden te verwerken op neutrale ba sis per 1 juli met 1 percent en per 1 okto ber (na de loonmatiging) met 5,5 percent. Verder zijn partijen een indexeringsclau sule overeengekomen, die een reële inko mensverbetering garandeert van 2,75 per cent. De vakantie is met één dag uitge breid. Gen. Cronjéstraat 38-44 Tel. 524779 HAARLEM In een prettig en onberispelijk zittend „BRIXON” KOSTUUM lOO’/o wollen kamgaren, nieuw dessin.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25