UEFA-ELFTAL UITGESCHAKELD Suurbier: „Wij zijn nu zo geroutineerd dat die Ook Rotterdammers niet in staat om Ajax-sprookje te ontluisteren (1-2) Theo de Jong bewees voor NEC opnieuw zijn waarde GVAV door FSC gewipt intimidatie van Feijenoord geen indruk maakt” Jezek: „Verdiende nederlaag” v. d. Vleuten vrij Ajax-NEC en Sparta tegen FSC Gazellle laat Kessler wil koop van Willy Kreuz niet bevestigen Moore terug in Engelse selectie S! DONDERDAG 8 APRIL 1971 Rehabilitatie Rol i I i Dick van Dijk heeft de bal verschrikkelijk hard langs Treytel gejaagd, die verslagen op de grond ligt. Johan Cruyff loopt juichend op zijn teamgenoot af om hem te feliciteren met het feit dat hij de wedstrijd heeft beslist. (Van onze sportredactie) Theo MARC SERNé. (Van onze sportredactie) HAARLEM. W. Breukink, directeur van Gazelle, en Ton Visser de ploeglei der van Gazelle, hebben Jos van der Vleu ten hun fiat gegeven van wielerploeg te veranderen. Van der Vleuten zal dus voor GoudsmitHoff ga n rijden, de for matie van Pellenaars. Vissers: „Als Jos van der Vleuten zijn sociale positie kan verbeteren houden wij hem niet tegen” Juridisch kon men trouwens Van der Vleuten niet tegenhouden, omdat zo als wij al meldden hij geen contract getekend had met Gazelle. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ernst Happel was na afloop van het titanenduel in „de Kuip” iets later beschikbaar dan normaal. De Feijenoord-oefenmeester had eerst nog eens nauwkeurig de televisieflitsen geobserveerd, waarbij zjjn belangstelling vooral uitging naar het moment in de tweede helft waarin Gerrie Mühren gelegenheidsspits Wim Jansen onderuit haalde. Mokkend concludeerde Happel dat de Volendamse arbiter Keizer Feijenoord een strafschop had onthouden. Een beslissing die volgens Happel het wedstrijd verloop voor zjjn equipe uitermate ongunstig had beïnvloed. Happels slotconclusie: „Niet het beste elftal heeft gewonnen, maar het gelukkigste”. was NEC de sterkere. De karakteristie ke dribbels van Jendrossek, die kort voor de pauze door de verre van sterk arbitrerende Boosten schriftelijk werd vermaand na een lijf-aan-lijf-gevecht met Korevaar, en de behendigheid van De Jong hadden bedenkelijke tekortko mingen in de Haagse afweer aan het licht doen komen. (Vann onze sportredactie) HAARLEM. Voor de halve finales van de KNVB-beker zijn gisteravond na afloop van FeijenoordAjax de lotingen verricht. Ajax ontmoet NEC, terwijl Sparta het moet opnemen tegen FSC. De wedstrijden moeten op neutraal terrein worden gespeeld. sprong door Lambrichts, die hard en on houdbaar voor doelman Schelleken» (NEC) een hoekschop van Hoste afrond de. Drie minuten na de hervatting was het weer Kleton, die laconiek en deskun dig nu een pass van Stevens (FSC) naar het net verwees, maar de zo noodzake lijke rust keerde niet in de Nederlandse gelederen terug, ofschoon na enkele goe de reddingen van Schellekens een her nieuwde voorsprong zich aandiende toen Riedijk na een door Kleton genomen vrije trap de bal rakelings over de dek- lat schoot. Dat was dan wel een bijzonder sum mier eerbetoon aan een Ajax dat gister avond bij vlagen subliem tegenspel bood in een schitterende wedstrijd. Toegege ven, naar het aantal kansen afgemeten, die beide teams kregen had een gelijk spel de verhoudingen exacter afgeschil derd, maar Ajax slaagde er vooral in om gisteravond een overwinning op zich zelf te behalen. Van de zich in vroegere duels van de Amsterdammers in „de Kuip” veelvuldig manifesterende angst voor Feijenoord was gisteravond geen moment iets te merken. Hoe zeker bij voorbeeld een man ais Michels aan het begin van Ajax zoveelste krachtmeting op niveau van zichzelf was blijkt b.v. uit het feit dat het Ajax-breln zich uitgerekend tegen Feijenoord en in Rotterdam nota bene zijn zoveelste spielereitje permit teerde. Neeskens en Keizer waren buiten de basisopstelling gelaten. Hulshoff, Va- sovic, Blankenburg en Suurbier vormden de laatste vier, terwijl Cruyff (om de straffe mandekking een beetje te ontlo pen) vanuit het middenveld opereerde naast Nico Rijnders en Arie Haan. Het geheel werd gecompleteerd door de spit sen Swart, Van Dijk en Ruud Krol. Mi chels: „Je loopt natuurlijk het risico met een dergelijk zwaar programma dat wij momenteel aan het afwerken zijn, dat be paalde spelers overbelast raken. Met Ex- selcior en Atletico Madrid voor de boeg moest ik vanavond wel een ander elftal laten spelen dan normaal het geval zou zijn geweest. Aangezien Keizer en Nees kens afgelopen zondag een zware wed strijd tegen Joegoslavië achter de rug hadden leek het mij het beste om ze voorlopig buiten het elftal te houden. Daarom koos ik ook voor deze opstel ling. Ik had echter wel aangekondigd dat er in de tweede helft twee nieuwe spe lers zouden worden ingezet.” (Van onze sportredactie) GELEEN. Vrij onverwacht heeft het Limburgse FSC zich gisteravond na een 2-1 zege tegen het Groningse GVAV voor de halve finales van de KNVB-be ker geplaatst. Het heeft er lang naar uitgezien dat deze strijd zou moeten wor den beslist door strafschoppen. Nadat na een 1-1 stand was verlengd maakte Geijselaars echter na zes minuten in de tweede verlenging met een harde schui ver aan alle GVAV-illusies een einde. GVAV werd al in de beginfase duide. lijk verrast door het furieuze aanvalsspel van de Limburgers waar men maar moeilijk vat op kon krijgen, een aantal knappe combinaties leverden in die be ginfase al kansen op voor spelers als Driessen, Pijpers en Geijselaars. Pas in de tweede helft slaagden de Groningers er in om een beetje hun eigen spel te ontplooien. Het had onmiddellijk to ge volg dat FSC in moeilijkheden kwam. Het vormde al een indicatie dat er toch nog wel het nodige klasseverschil tussen beide teams bestond. FSC had echter de mazzel dat het uit één van zijn uitval len kon doelpunten. Gubbels werd op maat bediend door Geijselaars en zijn razendsnelle inzet verraste de Groning se doelman Tonnie van Leeuwen zo dat FSC op een 1-0 voorsprong kon bogen. In plaats van te consolideren probeer de FSC deze voorsprong nog uit te gaan bouwen. De aanval bleek ook in dit ge val bepaald niet de beste verdediging. Op een gegeven ogenblik stond GVAV’s centrale verdedieer Cornelis geheel on gedekt in het FSC strafschopgebied en hij had weinig moeite om de gelijkma ker aan te tekenen. GVAV probeerde op zijn beurt om door te drukken. In de laatste minuut liet Schipper echter een fraaie kans liggen zodat er aan de verlenging begonnen moest worden. Een verlenging die voor de Groningers uiterst onfortuinlijk ver liep, want ondanks het feit dat men zich veel sterker toonde was het toch Geijse laars die doelman Van Leeuwen opnieuw verraste 1-2. Gemmell zo voortreffelijk vervulde. Hij was aanvaller en verdediger tege lijk, hoewel hij vooral in de eerste helft enkele keren falikant verrast werd door een opkomende Piet Romeijn. Aan de an dere kant kweet ook Sjaak Swart zich niet zo best van zijn verdedigende werk. Ook de opkomende Dick Schneider slaag de er verschillende keren in om hem te verrassen. De wedstrijd werd overigens pas inte ressant toen Wim Jansen (opnieuw door Happel in de spits gezet) een dieptepass (waarbij enkele Ajax-verdedigers voor vermeend buitenspel bleven staan) van de actieve Boskamp optimaal kon uitbui ten door alleen op de uitgelopen Heinz Stuy af te stormen en hem met een schit terende boogbal te passeren. 1-0 voor Feijenoord. Niet verdiend, niet onverdiend. Op dat moment manifesteer de zich echter een Ajax dat Feijenoord zeker de laatste jaren niet nog maar nauwelijks in „de Kuip” heeft meege maakt. De opdracht van Michels „vrijuit spelen” was opeens vooi een nog wijde re interpretatie vatbaar en onmiddellijk werden met alle risico’s van dien alle remmen los gegooid. Wim Suurbier legt uit: „Feijenoord is fysiek erg sterk. In vroegere seizoenen waren wij altijd geïmponeerd door die fysieke kracht. Die tijd is voorbij. Wij zijn momenteel zo ge routineerd dat die Feijenoord-intimidatie ook niet in de Kuip op ons nog enige indruk maakt.” Wat het gevolg daar van was onder vond Feijenoord zeer spoedig. Er kwamen kansen van de nog niet zo geroutineerde Arie Haan (die een kopbal recht in de handen van Treytel kopte ter wijl hij volkomen vrij ook best een po ging had kunnen wagen om de hoek te kiezen) en Dick van Dijk en Sjaak Swart. De mogelijkheden konden echter niet wor den gecreëerd zonder dat Feijenoord dat onmiddellijk na het eerste doelpunt Wim Jansen weer in een iets behouden der stelling plaatste mogelijkheden kreeg om de wedstrijd nog voor de rust definitief te beslissen. Kindvall (goed uit geschakeld door Suurbier en later toen deze met een enkelblessure uitviel door Neeskens) faalde enkele keren evident. Krol kreeg in „het andere Ajax” de rol toebedeeld die Willem Suurbier in de uit wedstrijd tegen Celtic tegenover Tommy Merkte een stoïcijnse Ernst Happel nog op: „Wij hebben een belangrijke wed strijd verloren. Wij moesten (met het oog op internationaal voetbal volgend jaar) winnen. Daar waren ook de spelers van doordrongen. Dan krijg je iets krampach tigs in je spel. Het enige dan nu nog over blijft is het landskampioenschap.” Maar ook op dit front ligt er voor de Rotter dammers met het „Nederlandse Leeds United” van het seizoen 1970-1971 een bik kelharde strijd in het verschiet. Ajax lijkt momenteel namelijk tot veel, zeer veel in staat. En dat gebeurde. Romeijn (Happel: „Dat tweede doelpunt van Ajax was in eerste instantie buitenspel”) kopte de bal bij een Ajax-aanval voor de voeten van Sjaak Swart die onmiddellijk doorspeelde op de zich vrijsprintende Dick van Dijk. Deze zorgde enkele minuten voor tijd met een verschrikkelijk hard schot voor zo’n grandioze Amsterdamse slotapotheose dat Michels tevreden opmerkte: „Van Dijk kan er door dat doelpunt wel weer een paar weken tegen. Dit is uiteraard goed voor zijn zelfvertrouwen. Van Dijk is tenslotte ook maar een mens. Overi gens geloof ik wel dat deze overwinning erg nuttig is. Zeker met Atletico voor de deur. Psychologisch kan het niet beter dat je vlak voor zo’n belangrijke wed strijd je aartsrivaal verslaat. Er is goed gevoetbald. Van beide kanten. Ik heb vanavond een voortreffelijke wedstrijd gezien.” Het moment dat voor Feijenoord zulke fraaie uitgangsmogelijkheden bood. Jansen heeft 10 gescoord en Barry Hulshoff haalt de bal teleurgesteld uit het doel. Mührens woorden illustreerden inder daad aardig de situatie. Na de gelijkma ker draafden de spelers weer als paard- jes achter elkaar aan en het fraaie spel met de wisselende kansen aan beide kan ten was op slag verdwenen. Voor uitge balanceerde formaties als Ajax en Feije noord is het dan wachten op een foutje van de tegenstander. Toch leek er voor Feijenoord geen vuil tje aan de lucht Israel („ik heb last van een ribblessure, waardoor ik bij het lo pen op bepaalde momenten gewoon lucht te kort kwam”) begon zich gaandeweg te rehabiliteren voor een voor zjjn doen niet al te beste start en Feijenoord (zonder de met een spierblessure kampende Mou- lijn) slaagde er zelfs in om het initiatief in het begin van de tweede helft duide lijk tot zich te trekken. Het wilde echter te gretig. Van Hanegem daarover: „We hebben gewoon stom gevoetbald. Wij had den die 1-0 moeten consolideren. Wij wa ren echter te tuk op 2-0. Dat heeft ons de das om gedaan.” De Kromme had gisteravond wel een bijzondere taak. Hij dekte Johan Cruyff in de ruimte. In de eerste helft slaagde dit voortreffelijk maar Cruyff revan cheerde zich op een magistrale manier. Nadat Mühren (ingevallen voor Ruud Krol) al enkele keren zijn rijke techniek had geëtaleerd en met zijn strakke voor zetten van de vleugel de onvolkomenhe den in Feijenoords beslist niet vlekkeloos opererende defensie al enkele keren had aangetoond, was er toch de brille van Cruyff voor nodig om Feijenoords begin van het einde in te luiden. De Ajacied ontweek op links de verwoed tackelende Boskampi, was de toegesnelde Israel te vlug af en trok scherp voor waar de in sprintende Sjaak Swart al zijn zwakke momenten op slag deed vergeten door de bal vallend achter Treytel te koppen. Het werd allemaal iets teveel voor li bero Israel. Bij een volgende actie van Cruyff werd deze zo genadeloos getorpe deerd dat Michels Cruyff aanvankelijk wilde vervangen. Aangezien ook Suurbier op hetzelfde ogenblik geblesseerd raakte moest de Ajax-coach de vervanging van Suurbier laten prevaleren boven die van Cruyff. Tegen de achtergrond dat Happel op dat moment (een verlenging kwam steeds dichterbij) nog de beschikking had over twee „verse spelers” als dat nodig mocht zijn, leek Feijenoord de voor naamste gegadigde voor een krachtige slotrepliek. Ajax nam vanaf dat moment echter geen enkel risico meer. Mühren: „Dat doe je wel als je met 1-0 achter staat. Niet als het gelijk is. Dan maar verlengen en gokken op strafschoppen. Toen het 1-1 was geworden hebben wij niet meer zo bewust geforceerd.” (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. Georg Kessler wilde gisteren nog niet te veel zeggen over de berichten dat Sparta de 22-jarige spits Willy Kreuz van Admira Wien gekocht zou hebben. Kessler: „De tijd om spelers te kopen is nog niet aangebroken. Wij hebben belangstelling voor Kreuz. Maar dat hebben wij niet alleen. Ook in andere landen is men geïnteresseerd. Er is vol doende concurrentie.” LONDEN. Sir Alf Ramsey, mana ger van het Engelse nationale elftal, heeft Bobby Moore opnieuw opgenomen in de selectie, dinsdag maakte Ramsey de namen van tweeëntwintig spelers be kend, die zich kunnen gaan voorberei den op de wedstrijd tegen Griekenland voor groep drie van het toernooi om het Europese kampioenschap, die op 21 april in Londen wordt gespeeld. Twee maan den geleden werd Moore uit de selectie gelaten nadat hij van zijn club West Ham United een boete had gekregen en niet in het eerste elftal werd opgesteld wegens undisciplinair gedrag. De geselecteerden zijn: Banks, Shilton, Reany, Hughes, McNab, Cooper, McFar land, Lloyd, Moore, Hunter, Mullery, Storey, Hollins, Peters, Bell, Ball Lee Clarke, Hurst, Osgood, Chivers, Coates. Het Nijmeegse pressievoetbal kreeg dan in de 18de minuut eindelijk de ver diende bekroning. Janssens en Davido- vic manoeuvreerden zich koppend en schuivend door het ADO-bolwerk, het geen meteen tot gevolg had dat Theo de Jong ongehinderd kon doorstomen. Niet hard, maar wel zuiver was het lage schot waarnaar Thie tevergeefs greep. De drang tot scoren bleef NEC beheer sen. Mansveld verhinderde met een wat fortuinlijke redding op de doellijn een treffer van Jendrossek. die de zaak de finitief had kunnen beslissen. Nu kreeg NEC het in een alles-of-niets-offensief van het massaal naar voren trekkende ADO zelfs Thie ging zich als twaalfde veldspeler met de strijd bemoeien nog vrij moeilijk. Maar het schotloze ADO bracht het niet verder dan een aan tal hoekschoppen. NIJMEGEN. Opnieuw bewees de Jong zijn vlekkeloze staat van dienst. De vorig jaar van Blauw Wit overgeno men middenvelder, wiens knallende schoten uit de tweede lijn al menig doel man het angstzweet hebben doen uit breken, is voor NEC ook in de spits goud waard. In de 18de minuut van de twee de helft van het bekerduel tegen ADO schoot De Jong de Nijmegenaren naar een 1-0-voorsprong en zo later bleek naar de halve finale. Een teleurgesteld ADO, dat meer dan driekwart van de speeltijd met zichzelf heeft gevochten in plaats van met een tegenstander die pro fessionele hardheid paarde aan een con sequente, bjjkans perfect toegepaste mandekking, had bij monde van trainer Jezek toch wel waarderende woorden voor NEC. „Ik vond NEC wel erg hard spelen, maar versta me goed, dit is echt geen verontschuldiging voor de naar mijn oordeel verdiende nederlaag. Wij speelden met uitzondering van de begin fase veel te nerveus en onsamenhan gend. Omdat we bovendien op het mid denveld niet beweeglijk genoeg waren, gaven we NEC volop gelegenheid te (Van onze sportredactie) DEVENTER Het Nederlands UEFA- jeugdvoetbalelftal zal niet vertegenwoor digd z(jn in het Europees kampioen schap der 16 tot en met 18-jarigen, dat eind mei in Tsjecho-Slowakije wordt ge houden. De opgave om België, ongeacht met welke zege, uit de voorronde poule-1 te stoten, is woensdagmiddag op het Go Ahead-terrein in Deventer voor onge veer 2.000 hoofdzakelijk jeugdige en sterk meelevende toeschouwers, juist even te moeilijk geweest. Het 2-2 resul taat was voor België voldoende om ruimschoots als poule-winnaar over te gaan naar de eindstrijd. De teleurstelling over de uitschake ling was des te groter omdat de Neder landse jongeren een beloftevolle start hadden en al na vier minuten een mo reel hartversterkertje kregen toen de enige echte uitblinker, Gerrie Kleton van Ajax, uit een voor de Belgen onbe grepen voorzet van de ADO’er Kila via de paal koelbloedig inschoot. De even aanwijsbare Nederlandse overmacht eb de echter al gauw weg. Het middenveld overtuigde, met uitzondering van Kila, steeds minder terwijl duidelijke feilen aan het licht traden in het centrale deel van onze defensie, die met de nu meer gegroepeerd oprukkende Belgische tech nici Hoste, Nijst en aanvoerder Vliegen de grootste moeite had. In de 15de minuut was het aan een be- treurenswaardige weifeling van Van Kraai (PSV) te wijten, dat Vliegen na een hoekschop van Lambrichts koppend, waarbij de bal het lichaam van aanvoer der Jongens lichtelijk schampte, de ge lijkmaker juichend kon begroeten: 1-1. Nederland richtte zich niet meteen weer op. Het had moeite het aanvankelijke tempo te herstellen, dat tegen de al evenmin overtuigende Belgische defen sie onherroepelijk tot succes had kunnen leiden. Kees Kist jr. van Heerenveen was echter deze middag geen kiene aan- valsspits en ook de anders zeer weerba re Jaap Bos van GVAV speelde geen op vallende rol. Door de vele ups en downs over en weer haalde het duel als kijkspel geen hoog cijfer. De technische bekwame, ook fors gebouwde, maar fysiek zelf stellig niet sterke Belgen kwamen in de 29ste minuut weer door een fout van de cen trale verdediging, aan een 1-2 voor counteren. In feite is de strijd op het middenveld beslist”, aldus Jezek. Die mening werd niet onderschreven door de uiteraard zeer tevreden NEC- trainer Coerver. „Wij waren minder angstig dan ADO. En bovendien hebben onze verdedigers hun reputatie gestand gedaan. Gevaarlijke mensen als Coupe rus en Schoenmaker zijn in het stuk nauwelijks voorgekomen. Het zijn voet ballers die ruimte nodig hebben en die kregen ze gewoon niet. Ons teamconcept zat veel beter in elkaar dan dat van ADO”. De kwetsbaarheid van ADO’s la conieke defensie had al in de eerste helft, waarin aan beide zijden veel onno dige overtredingen werden gemaakt, kunnen leiden tot een definitieve beslis sing, als Janssens na een listig geno men vrije trap van Jendrossek niet on benullig naast had geschoten en als Theo de Jong met alleen de uitgelopen doel man Thie voor zich een fractie van een seconde eerder had geschoten. Nu kon Piet de Zoete vlak voor de doellijn zijn verslagen keeper te hulp komen. De starheid in ADO’s aanvalsopvattingen kwam na rust nog duidelijker tot uiting. Van een constructieve instelling viel vrij wel niets te bespeuren. In dat opzicht 'i -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 31