1 Op wacht bij bekladde schoolmuren Geen cijfers over invasie in Laos NIXON HERHAALDE ZIJN OUDE STANDPUNTEN Westduitse Positie van Husak weer minister schorst aan naar Protest van West-Berlijn Hanoi rock-pants Politieke vaargeul versmalt zich in Chaban-Delmas Frankrijk voor Tixier- Vignancourt wenst protest bij Zweden DDR legt meer telefoonlijnen soort staat van beleg zwakker geworden na zuivering van Piller generaal Joegoslavisch VERHOEVEN Veroordeeld tot Voetstoots Twee ex-SS’ers in 2500 jaar Vijfentwintig jaar voor Poolse kaper Botsing Duitse straaljagers West-Berlijn vrijgesproken 3 DONDERDAG 8 APRIL 1971 Druk Laos Luchtaanvallen van IS Inleiding Eenzaam open oog voor mode: Woedende reacties op publieke tribune hot-(pants)-news uit londem short met pittig wikkelrokje.» fijne courtelle -jersey in zwart, bruin, marine, beige en geel, toch maar 39.75 (m. 36-42)... negenkleurige mexico-pully 24.75... Blok aan been «"I vraag het uw slijter schien toch wel aan dat ook Frankrijks Pompidou tot uiting zijn gekomen, ziet ties en kritiek uitgestort waarmee de (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE (cc tfumar/l*ng®trsat79 beverwijk/breest raat 65 liaariem/houtplein 10 BONN. In Oost-Berlijn is gisteren bekend geworden dat de DDR nog voor Pasen tien extra telefoonleidingen tussen Oost- en West-Berlijn in bedrijf wil stel len. Aan de technische voorbereidingen zou al worden gewerkt. Begin dit jaar werden, voor het eerst sinds negentien jaar, weer telefoonleidin gen aangelegd tussen de beide delen van de stad. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON Wat Nixons rede gisteravond van belang deed zijn, was niet wat hij aankondigde, maar het feit dat hij in wezen zijn Vietnam- beleid ongewijzigd blijft handhaven ondanks de nu meer dan duidelijk geworden oppositie in het Congres tegen zijn Indo-China-politiek, zelfs van de kant van voormalige Nixon-supporters in zijn eigen republikeinse partij. Toezicht. In de periode voorafgaand aan de algemene verkiezingen in Indonesië, die op 5 juli beginnen, zullen buiten landers, in het bijzonder Chinezen, on der scherper toezicht worden geplaatst. Over het algemeen werd, over het hoofd van de minister-president, zowat weer de DALLAS (AP) Een jury heeft maar dertig minuten behoeven te beraadslagen om de 28-jarige Floyd Angle uit Dallas wegens moord tot 2500 jaar gevangenisstraf te veroordelen. In de geschiedenis van Texas is nog nooit iemand tot een zo langdurige straf veroordeeld. De regeringsleider heeft voor onmiddel lijk na de paasvakantie een grote rede in het parlement aangekondigd, waarvan hij de gaullistische Kamerleden vast een voorproefje gaf. Hij wilde de malaise die op het ogenblik volgens alle waarnemers in Frankrijk heerst helemaal niet ont kennen. Maar ter genezing van die on lustgevoelens, die ook in een sterke da- rechtse ultra’s het getij in hun voordeel zien keren, waardoor speciaal voor de regering van premier Chaban-Delmas de politieke vaargeul bij de dag nog wat smaller dreigt te worden. oog op het 24ste partijcongres in Moskou, dat deze week eindigt en waar hij de po sitie van de Tsjechoslowaakse Communis tische Partij moest zien te consolideren. Tevens is Pillers zuivering een alarme rende inleiding tot het 14de partijcongres in Tsjecho-Slowakije zelf, dat half mei van stapel moet lopen. Van dat congres wordt een verdere re-stalinisering ver wacht, waarbij het volgens goedingelich- te kringen nog geenszins zeker is, of Hu sak erin zal slagen zich als partijleider te handhaven. Het proces, dat op 9 december 1969 was begonnen, is een van de langste en duurste in de geschiedenis van West-Ber lijn. Er werden 248 getuigen uit binnen- en buitenland gehoord. De officier van justitie had tegen Ven ter vijf jaar gevangenisstraf geëist en vrij spraak voor Grautstück. TENNANT (AP) De 23-jarige Ame rikaan Robert Barter zal waarschijnlijk niet zijn dienstplicht, in de Nationale Garde, behoeven te vervullen. Zijn voe ten zijn te groot. Een ander vast repertoirenummer van de grievenlij st der rechtse gaullisten werd eveneens weer afgedraaid toen men de premier verweet dat hij de staatstelevisie nog altijd veel te veel vrijheid gaf. Zo werd het hem persoonlijk kwalijk geno men dat in een recent televisiedebat het pleidooi voor een coöperatiepolitiek met de Afrikaanse volken aan een links-ka- tholieke ex-minister en niet aan een offi ciële gaullist was toevertrouwd. Voor Piller in de plaats is Karel Hoff mann gekomen, een voormalige hoveling van Novotny, die in 1967’-68 minister van Cultuur en Informatie was. (Van onze redacteur in Parijs) 3) °o° 09 3 Angle zou twee jaar geleden bij een roof overval een 64-jarige man hebben dood geschoten. WARSCHAU, (AFP). Een Poolse vliegtuigkaper, Rudolf Olma, is in Kato wice veroordeeld tot 25 jaar gevangenis straf. Twee medeplichtigen, Leon Olma en Maria Kanikula, kregen respectieve lijk vier en twee jaar. Het drietal had op 26 augustus j.l. geprobeerd een toestel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT naar Oostenrijk te laten vliegen. gaullistische secretaris-generaal Tomasi- ni ongeveer anderhalve maand geleden zijn reputatie van Franse Spiro Agnew had gevestigd. En opnieuw is zo weer heel duidelijk gebleken dat de Kamer fractie een zwaar blok blijft aan het been van de premier. BONN, (AP). Twee straaljagers van de Westduitse luchtmacht hebben elkaar gisteren in de lucht geraakt. De piloot van de ene straaljager wist zijn licht be schadigde toestel veilig op de grond te zetten. De piloot van het tweede toestel redde zich met de schietstoel. Het toestel vloog zonder piloot door en is tweehonderd ki lometer verder op Oostenrijks grondge bied neergestort in de omgeving van Am- schoenmaat is 51*/i. De grootste schoen maat in het Amerikaanse leger is 49. Toen men Barter vroeg of hij in ver band met die enorme voeten wilde wor den vrijgesteld van dienst had hij ja gezegd, „na grondige overwegingen”. „Hoe lang duurde dat?” vroeg een verslaggever hem. „Op de kop af vier seconden”, ant woordde Barter. BELGRADO, (Tanjoeg). De rege ring van Joegoslavië heeft krachtig ge protesteerd bij de Zweedse regering naar aanleiding van de jongste aanval op offi ciële Joegoslavische vertegenwoordigers in Zweden. De regering in Belgrado eist strenge bestraffing van de daders van deze aan slag en een ingrijpend onderzoek. Middeldorf is de commandant van een dertigtal kapiteins die onlangs een rap port publiceerden waarin ze opmerkten dat „de onduidelijke uitspraken van poli tici een gevaar voor de geest, de struc tuur en de grootte van het leger zijn”. Minister Schmidt stelde een spreekverbod voor deze officieren in. Middeldorf heeft verscheidene malen verklaard achter de zienswijze van zijn kapiteins te staan. De hoofdredacteur van het weekblad „Stern” Henri Nannen verklaarde dat Middeldorf in het betreffende vraagge sprek niet verder gaat in zijn opvattingen dan de kapiteins. Volgens Nannen heeft hij drie getuigen en documenten, waarbij hij kan aantonen dat Middeldorf honderd duizend mark heeft geëist. Nannen heeft daarom tot nu toe het vraaggesprek nog niet gepubliceerd, maar heeft in het van daag verschenen nummer van „Stem” uitvoerig geschreven over Middeldorfs fi nanciële eis. Gisteren moest Middeldorf op het matje komen bij de bevelhebber van het West duitse leger, luitenant-generaal Schnez. De generaal ontkende toen een ton te hebben geëist van „Stem” en ver klaarde dat zijn advocaat, buiten zijn we ten, dit geld had gevorderd. De minister van Defensie Helmuth Schmidt heeft, na dat Schnez rapport aan hem had uitge bracht de omstreden generaal voorlopig geschorst. HONGKONG, (AFP). Het Noordviet- namese ministerie van Buitenlandse Za ken heef geprotesteerd tegen bombarde menten die volgens het ministerie door Amerikaanse vliegtuigen op de sector Vinh Lin zjjn uitgevoerd. Het protest is door het Noordvietnamese persbureau ver spreid. Amerikaanse B-52-bommenwerpers heb ben, aldus het protest enige malen het dorp Huong Lap tussen 31 maart en 4 april gebombardeerd. Bovendien zijn de dor pen Vinh Quang, Vinh Than en Vinh Son op Noordvietnamees gebied door Ameri kaanse artillerie beschoten. PARIJS Tjjdens een vergadering van de gaullistische Kamerfractie, die meer dan de helft van de zetels in het parlement bezet, heeft de Franse premier Jacques Chaban-Delmas zich weer eens tegen nieuwe en krachtige aanvallen van zjjn rechtse tegenstanders moeten verdedigen. In dit offensief, dat bijzonder degelijk leek voor bereid te zijn, kreeg de regeringsleider opnieuw te horen dat hij veel te zachtzinnig tegen de ultra-linkse oproerkraaiers optreedt die nu ook al de zojuist gesloten „ecole normale”, waar sedert eeuwen de elite van de Franse intelligentia naar school was gegaan om met een gaullistisch Kamerlid te spreken tot een „bordeel hebben herschapen”. Slag voor Nieuwpoort. Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dins dag in de vissershaven van Nieuwpoort een grote ravage aangericht. Alle in de haven gemeerde vissersschepen werden losgemaakt zodat de voartuigen kris kras door elkaar werden gedreven en schade opliepen. Nixons rede werd met enige spanning tegemoet gezien, omdat verwacht werd dat hij onder de druk van de Calley-zaak en van de toenemende oppositie in het congres, zijn toevlucht zou nemen tot een meer drastische benadering van het Viet nam-vraagstuk, terwijl hij nu in wezen niet veel meer heeft gedaan dan oude standpunten te herhalen. Het is dan ook te verwachten dat zo wel in het Congres, als daarbuiten, de anti-oorlogsstemming eerder is toegeno men, dan afgekoeld. hij nog steeds meer heil in een voort varende politiek van hervormingen dan in een autoritaire krachtsontplooiing die, zo waarschuwde Chaban-Delmas, weleens veel erger dan de kwaal zou kunnen wor. den. Dat de regeringschef met zijn belij denis van liberalisme ook maar één nieuw zieltje onder de gaullistische Kamerleden gewonnen zou hebben mag hij nauwelijks hopen want niemand is hem tijdens of na zijn toespraak bijgevallen. Een stevig gebouw de man houdt de wacht voor de Ecole Nationale Supé rieure die voorlopig is gesloten. De lokalen zullen worden schoonge maakt en de leuzen en plakkaten zullen van de muren worden ver wijderd. Directeur Flacellière is als gevolg van de moeilijkheden op de bekende Parijse school sommigen spraken al van een „bordeel” ont slagen. Nixon maakte in zijn toespraak geen enkele melding van het grote aantal tij dens de inval in Laos verloren helikop ters (die verliezen worden geschat op ruim achthonderd, waarvan een deel werd „gered” en nog gerepareerd zou kunnen worden), noch over het aantal ge sneuvelde Amerikanen in die actie een aantal dat flink hoger is dan in de we ken en maanden daarvoor. Hij erkende wel dat de Zuidvietnamezen grote ver liezen hebben geleden, maar verzachtte dit met de mededeling dat de Noordviet- namezen nog veel meer verliezen had den geleden. In tegenstelling tot zijn vori- De rede zal dan ook niets afdoen aan de anti-oorlogsdemonstraties van ver schillende groepen die in de periode van 19 april tot begin mei zijn aangekon digd. Dit kan alleen maar betekenen dat de president zich uitermate zeker voelt over het uiteindelijke resultaat van zijn Viet- nam-taktiek, en dat hij in staat zal zijn ook de te verwachten komende onlusten politiek te overleven. Maar zelfs in het ministerie van Defensie en in het mini sterie van Buitenlandse Zaken, bleek men teleurgesteld over de zeer geringe ver meerdering van het aantal maandelijks terug te trekken troepen. ge toespraken over Vietnam, waagde Nixon zich dit keer niet aan precieze getallen. De tegenstellingen tussen de rechter vleugel, waartoe de overgrote meerder heid van de massale gaullistische Kamer- groep behoort, en aan de andere kant de meer liberaal gezinde stromingen waar van premier Chaban-Delmas de belang rijkste, maar tamelijk eenzame exponent is, spitsen zich zo dus opnieuw toe. Ze verscherpen zich zelfs zo sterk dat de bekende neo-fascistische advocaat mr. Tixier Vignancourt, die zich na het af treden van generaal De Gaulle ook offi cieel tot het gaullisme bekeerde, gisteren zelfs een openlijk beroep op president Georges Pompidou heeft gemeend te kun nen doen via artikel 16 van de Grondwet, een soort staat van beleg af te kondigen en voor 1 mei een regering van „salut public” te vestigen. Ofschoon de tijd in Frankrijk voor diè suggestie in de richting van een kolo- nelsbewind gelukkig nog evenmin hele maal rijp lijkt te zijn, toont dit appèl van de beruchte advocaat-noliticus mis- De tien leidingen die toen in gebruik werden genomen, bleken onvoldoende om alle aanvragen voor telefoongesprekken te kunnen verwerken. Na enkele uren was de maximumcapaciteit al bereikt. Zoals bekend verklaarde vorige week vrijdag de regering van de DDR de on- derhandelingen met de Westberlijnse Se naat, over een pasjesregeling met Pasen, als mislukt. De Westberlijnse Senaat overweegt nu om de Oostduitse regering voor te stellen de onderhandelingen, na Pasen, toch voort te zetten, zodat mis schien een pasjesregeling voor Pinksteren tot stand zou kunnen komen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse minister van Defensie, Helmuth Schmidt, heeft giste ren generaal-majoor Eicke Middeldorf, commandant van de zevende pantserdivi sie in Unna, geschorst. Generaal-majoor Middeldorf zou voor een vraaggesprek aan het weekblad „Stern" een bedrag van honderdduizend mark hebben ge vraagd, als zou blijken dat het interview een nadelige invloed zou hebben op zijn carrière. Onder Dubcek werd hij op een zijspoor gerangeerd. Desondanks lukte het hem op 20 augustus 1968 een radiotoespraak van de parlementsvoorzitter Smrkovski tegen te houden en 21 augustus voor althans enige uren de resolutie van het Centrale Comité, waarin de invasie werd veroor deeld. Hoffmann staat dan ook bekend als een rasechte stalinist. Deze benoeming te zamen met de politieke processen tegen progressieve marxisten van de laatste we ken worden in Praag als een verdere overwinning van de dogmatische vleugel beschouwd. Men gelooft, dat Husak gedwongen is geweest deze concessies te doen met het (Van onze redactrice in Wenen) PRAAG. De recente zuivering van de Tsjechoslowaakse vakbondsleider Jan Piller heeft in ondergrondse kringen in Praag de indruk versterkt, dat de positie van partijleider Gustav Husak van dag tot dag zwakker wordt. Jan Piller was geenszins een hervormer en hij zat onder Dubcek dan ook in het partijpresidium als vertegenwoordiger van de conservatie ve vleugel. Als voorzitter van de rehabilitatiecom- missie, die tot taak had de waarheid over de bloedige monsterprocessen in de jaren vijftig op te rollen, heeft hij in de zomer van 1968 getracht de partijleiding ervan te weerhouden de feitelijke toedracht bij die processen bekend te maken, omdat dit de autoriteit van de partij ernstig in ge vaar zou brengen. Piller behoorde niet eens tot de zoge noemde „realisten”,-die na de invasie voor een zekere mate van samenwerking met Barter is 1 .meter 98 lang en zijn de bezetting pleitte om de bevolking voor represailles te behoeden. Hij stond be kend als een carrièrejager, een man die uit zuiver opportunistische overwegingen alle nodige concessies deed om zich in de nieuwe machtconstellatie naar boven te werken. BERLIJN, (DPA). Een rechtbank in West-Berlijn heeft de 59-jarige voormali ge SS-officier Kurt Venter en de 67-jari- ge voormalige Gestapo-ambtenaar Max Grautstück onder luid protest van het pu bliek vrijgesproken van medeplichtigheid aan moord op tenminste 20.900 joden. Minuten lang werd in de rechtzaal in koor „Schandaal, knoeierij, schande” en „Nazi’s” geroepen. Wegens het tumult liet de rechter de zaal ontruimen. Venter was van december 1941 tot no vember '43 plaatsvervangend Gestapochef in Berlijn, belast met de deportatie van joden uit Berlijn. Deze zijn op een paar na vermoord in de gaskamers van Ausch witz of doodgeschoten. Beklaagde zei met de deportaties niets te maken gehad te hebben, waarna de rechter hem vrijsprak wegens gebrek aan bewijs. Max Grautstück heeft tijdens het pro ces toegegeven eens een oud joods echt paar op bevel naar een verzamelkamp te hebben gebracht. Volgens de rechter was het echter mogelijk dat deze twee oude mensen niet in een vernietigings kamp maar in het „ouderenkamp” The- resiënstadt terecht kwamen en de de portaties uit dat kamp vielen niet onder het proces. Deze twee Kroatische extremisten schoten gisteren in Stockholm de Joegoslavische ambassadeur Vladi mir Rolovic en een vrouwelijk perso neelslid van de ambassade neer. Na hun daad gaven zij zich aan de politie over onder de leuze „lang leve vrij Kroatië”. De ambassadeur en de vrouw, Mira Stemiphar genaamd, zijn in kritieke toestand in een zieken huis opgenomen. Op de foto: het tweetal wordt geboeid door de politie weggevoerd. ANNO 1792

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3