Protest tegen zandwinning in Alkmaardermeer Uitdieping gaat tot 30 meter Velsen niet akkoord met voorstellen BRILLANT Nieuwe jeugdleiders bij HVB Grote Rode Kruis-verloting met auto als hoofdprijs Luifelplan Haarlem-Noord werd financieel fiasco TROS boven de 250.000 leden strego De Travel-sleeper Paasshow bij Hofman Service, PTT-bestelroutes WERKGROEP WIJST OP GEVAREN VAN DIEPE zullen worden PLASSEN VOOR FLORA EN FAUNA Zakenlieden willen niet meer betalen schoolvak Ford-Nederland Ralph Abernathy Vragen over buitenhaven door B. en W. beantwoord stopt produktie van Cortina’s gearresteerd Russisch straks „gestroomlijnd” Geen giro bij politietransactie DONDERDAG 8 APRIL 1971 (Van een onzer verslaggevers) Oeverafslag Diskrediet Faillissement winkeliersvereniging staat voor de deur UITGEEST De Werkgroep „Mi lieuhygiëne PAL” uit Uitgeest heeft een nota het licht doen zien, waarin scherp stelling wordt genomen tegen de zandwinning in het Alkmaarder meer. In de nota wordt gewezen op de mogelijk nadelige invloed op de kwaliteit en het gedrag van het wa ter en de gevolgen daarvan op de di verse vormen van recreatie. Rijksstraatweg 3, Bcnncbrock. Tel. 02502 - 68 02 'ty-i"O 1 BuitOss O j ADVERTENTIE ADVERTENTIE van K6 Wijkerbaan 23 - Beverwijk L. Nieuwstr. 8 - IJmuiden Wij staan met onze naam garant voor de kwaliteit en de service van alle door ons verkochte sieraden. Enkele voorbeelden uit onze kollektie DE EEUWIGHEID SCHITTERT IN DEN HAAG De Eerste Kamer heeft woensdag een wijziging van de Postwet aanvaard, die zal leiden tot het „stroom lijnen” van bestelroutes en een besparing van twee miljoen gulden per jaar zal opleveren. bul- ver- BRILLANTEN ENTOURAGERINGEN Echte juwelen sieraden met rijke zettingen van flonkerende brillanten. Uitvoeringen in wit en geel 14 karaatsgoud. Prijzen vanafT oOU.- BRILLANTEN RIVIERERINGEN Een klassieke zetting van 3 of 5 brillanten op een rij. Er zijn diverse uitvoeringen in 14 karaats wit en geelgoud. PrijzenvanafT ZZO.- Baseballveld. Zaterdag 17 april wordt het nieuwe baseballveld, gelegen in het Sportcomplex Zeewijk, door de S.V. Ter rasvogels officieel in gebruik genomen met de wedstrijd Terrasvogels-Haarlem Nicols. In het restaurant van de gemeen telijke Sporthal aan de Eenhoornstraat, wordt een receptie gehouden, van 13.15- 14.15 uur. NEW YORK (AFP) Predikant Ralph Abernathy, opvolger van Martin Luther King als leider van de „Southern Christian Leadership Conference” is met ongeveer veertig andere betogende negers gearres teerd wegens huisvredebreuk. BRILLANTEN BROCHES Zeer fraaie modellen in vloeiende lijnen. Elegant versierd met 1 of meerdere brillanten. Uitvoeringen in wit en geel 14 karaats goud. Prijzen vanaff 175 Abernathy enn zijn volgelingen hadden tevergeefs geprobeerd een gesprek te krij gen met de directeur van een groot krui- deniersbedrijf over investering van een deel van de winst van het bedrijf in door juweliers horlogers tram steeper De werkgelegenheid zou door deze om schakeling niet in gevaar komen. Ver wacht wordt daarentegen dat de werk gelegenheid kan worden uitgebreid om dat het in de bedoeling ligt de truckpro- duktie bij Ford-Nederland te verdrievou digen. Aan Amsterdam is om toestem ming verzocht het terrein met tien hec tare uit te breiden. Bij lichte verkeersovertredingen is het mogelijk de boete direkt aan de politie man te betalen of dezelfde of de volgende dag op het politiebureau. Invoering van de bank- en giro-over- schrijving zou, bij de huidige mogelijk heden van administratieve verwerking, het stelsel belasten met een te grote ad ministratieve rompslomp deze door de HVB georganiseerde cursus werd deelgenomen door leden van de voetbalverenigingen KIC, Stormvogels, Velsen en VSV. De cur sus stond onder leiding van de heer J. Schrama met assistentie van de maken voor het veilig binnenlopen van turbineschepen in de orde van grootte van 180.000 t.d.w.”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse winke liersvereniging Generaal Cronjé wordt met een faillissement bedreigd, omdat een aantal leden van de vereniging wei gert de luifels voor hun pui te betalen, die op initiatief van de vereniging het vorig jaar zijn gebouwd. Het bestuur staat voor een schuld van twee ton. Het stroomlijnen houdt in dat er brie venbussen op straatniveau komen bij hoogbouw. Als de huizen meer dan tien meter van de straat liggen dienen buiten- bussen geplaatst te worden. Brievenbus sen zullen tenminste 26,5 cm breed en 3,2 cm hoog moeten zijn. Helaas geeft de wijze waarop het letin door de publiciteitsmedia is werkt die indruk. De Recreatiestichting Alkmaarder- en Uitgeestermeer in Haarlem heeft Provln-» ciale Waterstaat reeds uitvoerig inge licht over de schade, die nu reeds aan het vogelreservaat Saskerley in het Alk maardermeer is toegebracht door de toe genomen golfslag. De werkgroep meent dat de voordelen van een goedkope zandwinning tegen over de uitwendige gevolgen moeten wor den geplaatst: men verliest namelijk re creatiemogelijkheden van het meer en er wordt de zoveelste aanslag op de vogel stand gepleegd. Ook wordt een schaars goed, een prima vis- en zeilwater in Midden-Noord-Holland, wellicht opgeof ferd voor het verkrijgen van zaken die èn reeds ruimschoots voorhanden zijn, èn op andere wijze, namelijk door ge bruik te maken van zand uit de Noord zee, kunnen worden verkregen, aldus be sluit de nota van de werkgroep PAL., een afkorting van Progressief Appel, een Sa menwerkingsverband in Uitgeest P.P.R., D’66 en Christen-Radicalen. invloed als gevolg van de gelaagdheid in zuurstof en temperatuur. Dat zal waar schijnlijk het geval zijn in het Alkmaar dermeer, meent de werkgroep. Voorts wijst men op de gevaten van diepe plas sen. Bij sterke wind kunnen hoog oplo pende golven ontstaan, wat voor varen den minder aangenaam is. Voor kleine boten is het onmogelijk te ankeren dan vlak bij de oevers. Veel mensen voelen zich intuïtief veiliger op een ondiepe plas dan op een zeer diep water. Ook de in stanties die verantwoordelijk zijn voor de waterhuishouding en het onderhoud van oevers en dijken, krijgen door de zandwinning enkele zorgen en hoge kos ten erbdj. Versterkte golfslag geeft meer overafslag en kostbaar oeveronderhoud. Het risico van uit diepte opstijgend zout water wordt niet uitgesloten geacht, het geen kan leiden tot verezilting van water en bodem sloten is overleden. Volgens de heer Tim mermans maakt een deel van de winke liers nu schandelijk misbruik van de on macht waarin het bestuur door deze af faire is geraakt. Het Alkmaardermeer is een natuurlijk water met een oorspronkelijke diepte van twee meter. De uitgezogen gaten die in 1960 nog steile wanden hadden, waren on geveer 20 meter diep. De uitdiepingen gaan nu tot ongeveer 30 meter. Het vrij gekomen zand wordt gebruikt voor wer ken, die in opdracht van Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat en diverse ge meenten worden uitgevoerd. Er kunnen in totaal enige tientallen miljoenen ku bieke meters zand uit het Alkmaarder meer worden gewonnen. De huidige en toekomstige behoefte aan zand in Noord-Holland voor werk van allerlei aard is zeer groot, woningbouw, industrieterrein, rijks- en provinciale wegen. Het meer is bij lange na niet in staat om de zandbehoefte op lange ter mijn te dekken, en er wordt dan ook naarstig gespeurd naar andere zandbron- nen, aldus de werkgroep. De uitdieping begint meestal op 100 me ter vanuit de oever en vandaar wordt een talud gemaakt met een helling van 1:3. Op enkele plaatsen wordt hiermee begonnen op 150 meter vanaf de oever, onder meer bij Akersloot en de Nes. Het Uitgeestermeer zal waarschijnlijk niet worden uitgediept, omdat het te smal is en de vrijgekomen zandhoeveelheid de moeite niet loont. UTRECHT. Omstreeks de helft van 1972 gaat Ford-Nederland de produktie van de Cortina wegens verminderde vraag stopzetten om waarschijnlijk helemaal over te schakelen op de produktie van trucks. Dit meldt het bondsorgaan van Sr. Eloy, de katholieke metaalbewer- kersbond. De heer C. Berrevoets, penningmees ter van de HVB, heeft woensdag avond in de kantine van de voetbal vereniging Velsen aan de Driehuizer- kerkweg in Driehuis aan 27 geslaag den van de basiscursus voor jeugd leider het diploma uitgereikt. Aan (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Wanneer de Onderwijs raad positief adviseert zullen komend schooljaar enkele scholen voor voortge zet onderwijs Russische les kunnen gaan geven. De leerlingen kunnen het vak Rus sisch dan kiezen als één van de talen die voor het eindexamen noodzakelijk zijn. Staatssecretaris mr. Grosheide heeft eerder reeds laten blijken dat hij zelf veel voelt voor onderwijs in de Russische taal en inmiddels heeft hij een begelei dingscommissie geïnstalleerd die het ex periment met dit nieuwe vak zal moeten begeleiden. Voorzitter daarvan is prof. J. M. Meijer, die Russisch doceert aan de universiteit in Utrecht. PTT zal de buitenbussen desgewenst voor de eerste keer gratis ter beschikking stellen. De regeling gaat in één jaar na publikatie van een algemene maatregel van bestuur in de Staatscourant. De an dere voorzieningen moeten binnen drie jaar tot stand komen. De bestelling aan huis zal in de toekomst alleen doorgaan als de bussen aan de eisen voldoen. Heeft men geen goede brievenbus en laat men de post ook niet op een postkantoor af halen, dan wordt deze als onbestelbaar beschouwd. deze werkzaamheden te kunnen blijven verrichten wil het Rode Kruis in IJmuiden extra gelden inzamelen door een loterij te organiseren. Een legertje medewerkers van de Rode Kruis colonne en leden van het Jeugd Rode Kruis zullen vanaf aanstaande dins dag proberen huis aan huis 25.000 loten tegen de prijs van een gulden per stuk aan de man te brengen. Mensen die dins dag niet thuis zijn of bij wie een mede- werk(st)er van het Rode Kruis niet aan belt, kunnen ook terecht bij de VW op het Marktplein in IJmuiden en bij de sportcommissie 10e Rode Kruis Rally, per adres Herculesstraat 61 te IJmuiden. Door de Staatssecretaris van Justitie is vergunning voor deze loterij verleend. De trekking vindt plaats op 25 septem ber aanstaande, de dag waarop de sport commissie van het IJmuidense Rode Kruis voor de tiende keer een autorally houdt docenten L. Benniers voor sport- hygiëne en EHBO en J. de Lange voor pedagogie. Op de foto overhan digt de heer Berrevoets het diploma aan de heer T. Jongejans van KIC (met bril) en J. Borst van Storm- De werkgroep merkt in de nota op, dat de invloed van de zandwinning op de hengelsport van veel fundamentelere aard is dan op de zeil- en motorbootsport. De geleidelijke achteruitgang van flora en fauna behoeft zich niet op opvallende wijze te uiten, zoals vissterfte op grote schaal. De verslechtering van de samen leving van planten en dieren kan gelei delijk verlopen. In diep en vruchtbaar viswater wordt de visstand nadelig be- UMUIDEN De heer J. van Os van den Abeelen, lid voor de PvdA van de ge meenteraad van Velsen, heeft B. en W. vragen gesteld omtrent een (eventuele) buitenhaven in IJmuiden. Hij vraagt of het gemeentebestuur van Velsen geraadpleegd is over de wijze waarop een en ander in de openbaarheid is gebracht en of de daarin tot uitdrukking komende suggestie, dat Velsens gemeentebestuur met de genoemde voorstellen zou instemmen, welke suggestie geheel in strijd is met het onder meer bij de laatstgehouden begrotingsdebatten aan de dag getreden standpunt van college en raad, niet zodanig in strijd is met de feiten, dat er aanleiding bestaat de regering en de pers in te lichten over dit standpunt. Al tweemaal is een vergadering be legd waarop de winkeliers op hun (min stens morele) verplichtingen werd gewe zen, maar het hielp niet. Ook toen twee weken geleden een brief werd rondge stuurd, waarin een dreigend faillisse ment van de vereniging werd aangekon- digd, bleef het opmerkelijk stil. In de brief werd onder meer gesteld dat een faillissement de hele straat in diskrediet zou brengen. De winkeliers schijnen lak te hebben aan het voorlopige koopcontract dat ze destijds hebben ondertekend. Ze profite ren nu van de op kosten van de vereni ging geplaatste luifel die voor hun deur staat. Per meter van de gevel zou elke winkelier 900 betalen voor de luifel. Vandaar dat B en W. terstond (5 april j.l.) een persbericht hebben doen uitgaan om deze indruk weg te nemen. Van dit bericht luidt de laatste alinea: „Velsen stelt zich op het standpunt, dat de wen gelijkheid tot aanleg van een buitenhaven deel moet uitmaken van een algemene studie over de ontwikkeling van de Ne derlandse zeehavens door de Landelijke Commissie Zeehavenoverleg. Dit is door burgemeester en wethouders ook reeds enige malen in de gemeenteraad naar voren gebracht, die zich met deze ziens wijze kon verenigen”. In dit verband verwijst het college ook naar het slot van het persbulletin van Verkeer en Waterstaat, waarbij, in over eenstemming met het door de minister van Verkeer en Waterstaat aan de voor zitter van de Amsterdamse Industriever- eniging ter kennis gebrachte standpunt, het volgende wordt vermeld: „Na dit technisch-nautisch onderzoek, waarbij de kosten globaal bekend zijn, is nog meer studie over dit voorhaven project nodig. Hierbij zal ook advies worden gevraagd aan de Commissie Zeehavenoverleg, de Raad van de Wa terstaat en de Rijksplanologische commis sie”. Terugkomende op de vraagpunten, con cluderen B. en W., dat de door de persbe richten gewekte suggestie in strijd is met de feiten. De pers is daarover ingelicht. Gelet op het door de minister van Ver keer en Waterstaat ingenomen standpunt, acht het college het overbodig zich tot de regering te wenden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De afdeling IJmuiden— Velsen van het Nederlandsche Roode KruLs start dinsdag 13 april met een groots opgezette loterij. De hoofdprijs is een Volkswagen met een waarde van bijna zevenduizend gulden. Andere prij zen zijn ondermeer een draagbare tele visie, een vouwfiets en autoaccessoires. Burgemeester en wethouders delen mee, dat zij over de wijze van publikatie niet zijn geraadpleegd. Zij betreuren het zeer, dat uit de publikaties de gevolg trekking kan worden gemaakt dat het persbulletin van het ministerie van Ver keer en Waterstaat betreffende het rap port van de werkgroep, welk bulletin aan leiding was voor deze berichtgeving, meer zou behelzen dan het bevestigende antwoord op de vraag of het nautisch- technisch mogelijk is een buitenhaven te IJmuiden aan te leggen. Dit rapport, dat B. en W. tot heden nog niet hadden ontvangen, is uitgebracht door een door Rijkswaterstaat ingestelde werkgroep in de wandeling genoemd de commissie Unger-De Vos die de mogelijkheden van een tweede grote sluis in het Noordzee-kanaal moest bestude ren en wier taak naderhand werd uitge breid met een studie van de technische mogelijkheden van een buitenhaven bij IJmuiden. Op uitnodiging van de hoofd- ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de directie Noord-Hollans neemt de directeur van Openbare Werken deze gemeente aan de technische studie van de buitenhaven deel. De werkgroep heeft alleen een studie opdracht over de technische aspecten. De tekst van het persbulletin van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat als titel draagt „Nieuwe voorhaven bij IJmuiden technisch mogelijk” begint daarom met de volgende aanhef: „Indien men zou besluiten tot de aan leg van een nieuwe voorhaven bij IJ muiden, dan is het technisch mogelijk de buitenhaven van IJmuiden geschikt te HILVERSUM. De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft het bestuur van de TROS laten weten, dat uit het onderzoek door de Dienst Omroepbij drage”, in samenwerking met het mini sterie van CRM ingesteld, is gebleken, dat de TROS meer dan 250.000 leden-contri- buanten heeft, aldus een mededeling van de TROS. De minister heeft het verzoek van de TROS om uitbreiding van radio- en tv- zendtijd per 1 oktober a.s., met de uit slag van de gehouden steekproef, aan de omroepraad toegezonden en deze raad gevaagd, haar omtrent de aanvrage van de TROS zo spoedig mogelijk te willen DEN HAAG. Het wordt niet moge lijk per bank- of postgiro politietrans acties af te doen. Aldus heeft minister Polak van Justitie geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Geurtsen (V.V.D.). De tekst van dat persbulletin bevat, zo stellen B. en W. geen enkele passa ge, welke de indruk zou kunnen wekken dat het gemeentebestuur van Velsen met de aanleg van een buitenhaven zou in stemmen. Tot nu toe heeft de automobielvereni- ging „De Rijmonders” elk jaar ten bate van het Rode Kruis in IJmuiden een rally georganiseerd, die telkens weer een groot succes bleek ook in financiëel opzicht. De activiteiten van het IJmui dense Rode Kruis, zoals de organisatie van de Bloedtransfusiedienst, het beman nen van de strandpost de jaarlijkse auto tocht met chronisch invaliden, de vakan- tietochten met de „J. Henry Dunant”, de eerste hulpverlening bij sportwedstrijden enz., vergen steeds meer geld en om al BRILLANTEN DAMESRING Moderne solitair zetting in 14 karaats geel of wit goud. Ook leverbaar in ons aantrekkelijk „Groeisysteem". Prijzen vanaf f 135.- I Volgens de 37-jarige J. Timmermans, vice-voorzitter van de winkeliersvereni ging, is destijds opdracht verleend tot het plaatsen van luifels voor het meren deel van de winkels in de Generaal Cron- jéstraat, nadat een voldoende aantal voorlopige koopcontracten was afgeslo ten. Nu de luifels (totale kosten circa een miljoen gulden) er staan, blijkt dat een aantal winkeliers eenvoudig weigert de voor hun winkel geplaatste luifel te be talen, omdat het koopcontract juridisch niet waterdicht bleek te zijn. De man die de koopcontracten destijds had afge- Zelf heeft de heer Timmermans, die een sanitairhandel in de Cronjéstraat heeft, nog 35.000 te vorderen voor lood- gieterswerk dat hij aan de luifels heeft verricht. Hij kan naar zijn geld fluiten. Op zijn initiatief wérd destijds met veel moeite het luifelplan, dat de verouderde winkelstraat meer attractief zou moeten maken, opgezet. Met zijn mede-bestuur- leden heeft hij vele uren besteed aan het plan, ten bate van de winkeliers van de straat. Nu zeggen deze: Timmermans, barst maar, meent hij.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7