Bonden: eerst herstructurering en sociaal plan VEROLME EN HOFSTRA WILLEN PAAR JAAR UITSTELLEN FUSIE Winsemius weegt nu argumenten Structuuronderzoek bij papierindustrie In Rotterdam Arbeidsmarkt ongewijzigd Laatste verzet vakcentrales Azijn duurder tegen aanpassen oude huren vrees voor 225 ontslagen Whet hoge duin Binnenkort" iets te vieren? Wall Street Gescheiden vrouw Regering vraagt SER-advies over Hoogovens neemt deel in kolen- NAM-lozingen op Eems kunnen 7.50 mijnexploitatie inspraak bij de kleine bedrijven kan aanspraak op weduwenpensioen krijgen bij wet geen kwaad 17 EXAMENS VRIJDAG 9 APRIL 1971 Vakbonden S „Uitgekleed” Bij Chrysler: Overleg Minister Bakker: v.a. Onder indruk DINERS gezellige ZALENAKKOMMODATIE voor 20 tot 200 personen FEESTELIJKE voor gezelschappen vanaf 15 personen voor goed verzorgde RECEPTIES en DINERS in sfeervolle omgeving naar ”HET HOGE DUIN” (Van onze redactie economie) DEN HAAG De heer C. Verolme en zijn commissaris prof. mr. H. J. Hofstra hebben zich tijdens de hoorzitting van de commissie-Winsemius donderdagmiddag niét tegen een fusie in de Nederlandse scheepsbouw gekeerd. Maar wél vonden zij het stadium voor fusie nog veel te vroeg. Men moest eerst de financiële krachtsontwikkeling van de beide concerns Verolme en Rijn/Schelde maar eens afwachten en verder gaan samen werken alvorens tot een fusie te besluiten. In 1975 verwachten zij geen rentabiliteitsverschillen meer. Bovendien achtten zij de werkgelegenheid thans beter gewaarborgd bij een afzonderlijk Verolme-concern, dan bij een gefusioneerde onderneming. Er kan nu wel gestreefd worden naar samen werking, maar een fusie op basis wordt verworpen. In 1975 verwacht Verolme 300 miljoen eigen vermogen te hebben. Dan kan er over een fusie gepraat worden, maar dan op 50-50-basis. port - sherry - vermouth nog steeds -4 Werkgelegenheid EU GEEN ZAALHUUR! een C. Verolme wil liever uitstel. ven ADVERTENTIE Alle kritische kanttekeningen worden geïnventariseerd en tijdens de paasdagen bekeken. Als er een advies wordt uitge bracht, dan moet dat unaniem zijn, dat wil zeggen dat niemand van de commis sie kan tegenstemmen. visie herschrijven”, aldus dr. A. Winse mius gisteravond laat tijdens een pers conferentie in het Haagse Congrescen trum. Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am Can A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T a T. Am Brand Anaconda Reth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl Aircr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Voor de consument wordt gistingsazijn in plastic flessen 2 cent duur der (inclusief BTW) en in glazen flessen 1 cent. De gestegen transport- en embal- lagekosten en de bijzondere loonkosten mogen van de minister voortaan worden doorberekend. Ter bescherming van de werkgelegen heid achtte hij een fusie onder fifty-fif- ty-verhouding nog wel aanvaardbaar. Am. Motors Int. Harv Int. Nickel Int T a T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M. Koppelbazen. De door de raad voor de ar beidsmarkt ingestelde commissie die de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid adviseert over te verstrekken vergunningen tot het ter beschikking stellen van arbeidskrachten aan koppel bazen heeft 282 adviezen aan de minis ter uitgebracht. Een 700-tal gevallen zijn nog bij deze commissie in behandeling. De commissie heeft in 138 gevallen de minister geadviseerd geen vergunning te verlenen. Van deze 138 gevallen heeft de minister thans in 99 gevallen beslist om de vergunning te weigeren. Op korte ter mijn zal de minister een beslissing nemen t.a.v. de rest van de aan hem voorgeleg de gevallen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vandaag is de com- missie-Wjnsemius begonnen de argumen ten te wegen die de personeelsvertegen- woordigers, de vakbonden en commissa ris Hofstra (ook namens Verolme) tegen een fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme zonder garanties en op dit moment heb ben ingebracht. Op 14 april zal de com missie minister Nelissen laten weten of zij haar opdracht teruggeeft, dan wel op haar standpunt blijft staan, dat de fusie nu moet doorgaan. „Het is zelf mogelijk HAL-passagiers. De Holland Amerika Lijn heeft besloten de naam van haar werk maatschappij Holland Amerika Lijn pas- sagiersbedrijf n.v. te wijzigen in Holland America Cruises n.v. Tot directeur van deze vennootschap werd benoemd de heer A. Campbell Buchanan, die belast is met de dagelijkse leiding in New York. Stenen duurder. De ministers van Econo mische Zaken en van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening hebben zich ak koord verklaard, met een prijsverhoging voor metselbakstenen van 3,50 per 1000 stenen waalformaat. Deze toestemming is verleend op grond van de ontwikkeling van de exploitatiekosten in deze be drijfstak. Een en ander blijkt uit de prij- zenbeschikking metselbaksteen 1971 ge publiceerd in de Staatscourant van 8 april 1971. Warenhuis-GAB. Het eerste experiment met een open informatie over werkgele genheid en arbeidsmarkt, gehouden in een warenhuis in Den Haag, is zo’n suc ces gebleken dat het Haagse Geweste lijk Arbeidsbureau van dit city informa tie bureau een blijvende zaak gaat ma ken. In het filiaal van het Haagse GAB kwamen in de zeven maanden sinds de opening ruim 13.000 bezoekers anoniem, zonder enige inschrijving, de vacatures van werkgevers bekijken die daar ter in zage liggen. periode heden 7% 28% 44 >4 61'4 38’i 347's 28% 44’4 86’4 49% 57% 48’.'2 81’4 70 37% 40 10 19 IS 33% 84’4 53% 62% 58% De heer C. Verolme zei desgevraagd dat de heer Hofstra op de zitting geheel in zijn geest had gesproken. „Het is nog te vroeg voor een fusie. Wij zijn wel be reid samen te werken. Misschien komeri we er dan na enkele jaren wel achter dat hetgeen nu gesteld wordt nonsens is”. De heer Verolme stelde zich zo’n sa menwerking voor als nu het geval is tus sen de buitenlandse bedrijven van Ver olme, waarmee geen financiële bindingen bestaan. Slotkoersen Eerste vorige r beursdag heden 30 74 35 6«/4 4058 5678 27’8 45 5334 27’4 50 49 21 ’/2 22 2138 30% 74% 27 33% 143% 79 117 84’/2 30% De partners zullen overeenkomstig hun participatie recht hebben op de geprodu ceerde kolen. Op grond van uitvoerige ex ploitatie- en laboratoriumonderzoeken worden de reserves voldoende geacht voor meer dan 25 jaar produktie. Voorlopig wordt het totaal benodigde investeringsbe drag geraamd op 30 miljoen dollar, waar van een overwegend gedeelte met leningen zal worden gefinancierd. Hoogovens betrekt al vele jaren grote hoeveelheden kwalitatief goede kooksko- len uit Amerika. Al enige tijd heeft Hoog ovens naar mogelijkheden gezocht om deze kookskolenvoorzieningen ook in de toe komst zeker te stellen. De deelneming in de exploitatie met twee Amerikaanse be drijven biedt hiertoe een mogelijkheid. Jo nes and Laughlin is een middelgroot Ame rikaans staalbedrijf, Pickands Mather is ge specialiseerd in het opzetten en leiden van mijnbouwbedrijven en zal het management van de nieuwe onderneming voeren. Arbeidstijden vrouwen. De regering heeft besloten het onderscheid in werk tijd voor vrouwen met gezinsverant woordelijkheid en vrouwen die deze verantwoordelijkheid niet hebben, weg te nemen. Daartoe zullen de bepalingen in de arbeidsbeschermende wetgeving worden gewijzigd. Het gaat hier hoofd zakelijk om de werktijden in de indu strie en de horeca. De extra bescher ming die de gehuwde vrouw als zodanig geniet, blijft gehandhaafd. UTRECHT. Als laatste poging om het regeringsvoorstel over de huurhar- monisatie tegen te houden, heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales in een brief aan alle leden van de Eerste Kamer erop aangedrongen hun stem aan het wetsontwerp te onthouden. Het overlegorgaan schrijft teleurgesteld te zijn dat in de Tweede Kamer een meer derheid zich met de beoogde huurharmo- nisatie heeft verenigd, ondanks het feit dat de vakbeweging met nadruk heeft betoogd, dat deze ongewenste sociaal-eco- t na- (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Samen met de Ameri kaanse bedreven Jones and Laughlin Steel corporation en Pickands Mather and comp. zal Hoogovens gaan deelnemen in de ex ploitatie van een kolenmijn in West-Vlrgi- nia (Amerika). Hiertoe is opgericht de Beckley Coal Mining Company. waarin Jones and Laughlin voor 50 percent zal participeren en Pickands Mather en Hoog ovens ieder voor 25 percent. De produktie van de mijn, die een capaciteit zal krijgen van ongeveer 1,5 miljoen ton per jaar, zal begin 1974 van start kunnen gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sociaal-economische raad zal advies moeten uitbrengen over de vraag hoe voor ondernemingen met minder dan honderd man personeel aan gepaste vormen van wettelijke inspraak kunnen worden gerealiseerd. Premier De Jong heeft dat gisteren meegedeeld na af loop van de wekelijkse ministerraad. De regering wil weten of er voor dit doel een wettelijke regeling moet komen. De SER zal ook moeten zeggen hoe hij denkt over een heffing op het bedrijfsleven ten be hoeve van de kosten van vorming en scho ling van ondernemingsraadsleden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft beslo ten tot wijziging van de pensioen- en spaarfondswet, waardoor gescheiden vrou wen recht krijgen op bijzonder weduwen pensioen. Volgens de regeling verkrijgt de vrouw van een werknemer, voor wie een bedrijfspensioenregeling geldt, bij ontbin ding van het huwelijk in principe een eigen aanspraak op weduwenpensioen. Een dergelijke aanspraak is al eerder getroffen voor het overheidspersoneel. Minister Nelissen deelt mee. medede lingen ontvangen te hebben van de zijde van de dagbladpers. Daaruit blijkt, dat de prijs van ingevoerd krantepapier over het algemeen lager zal liggen dan de prijs van het in ons land vervaardigde krante papier. De afzet van Nederlands hout voor de produktie van krantepapier is sedert de laatste jaren geleidelijk toegenomen en ROTTERDAM Onder de 275 werkne mers van Chrysler Rotterdam blijft gro te onrust heersen, omdat nog steeds niet bekend is. wat er met de Chrysler-fabriek aan de Sluisjesdijk zal gaan gebeuren. De vakbonden vrezen dat de fabriek zal worden gesloten, nadat eind april de as semblage van de Simca 1200 S zal worden gestopt. Ondanks herhaalde verzoeken van de vakbonden aan de directie om op korte termijn mededelingen te doen over de toekomst van de Rotterdamse fabriek, is van de Chryslerleiding in Detroit nog niets vernomen. dekt thans ongeveer 20 percent van de totale houtbehoefte voor deze produktie. Voor de Nederlandse produktie van an dere papiersoorten zal in de toekomst een steeds toenemend beroep op het inlands hout worden gedaan, gezien het vermin derd beschikbaar zijn van papierhout op de internationale markt, aldus minister Nelissen. De ongeruste werknemers kwamen donderdagmorgen opnieuw bijeen in de kantine van de fabriek om de situatie met de vakbondsbestuurders te bespre ken. Na afloop van de bijeenkomst is via de bedrijfstelex aan de directie in De troit het dringende verzoek gedaan om voor komende woensdag te laten weten wat er met de Chryslerfabriek in Rotter dam zal gaan gebeuren. Vakbondsbestuurder Burgerjon houdt er rekening mee dat 225 van de 275 per soneelsleden zullen worden ontslagen als na het stoppen van de produktie van de Simca 1200 S geen alternatieve activitei ten in de fabriek zullen plaats hebben. „Zoals de zaak er nu uitziet, be staat de kans dat de fabriek van de ene op de andere dag zal worden gesloten” aldus de Rotterdamse vakbondsbestuur der. De afvalvloeistof vorig jaar 160.000 kubieke meter, aldus minister Bakker van Verkeer en Waterstaat in zijn ant woord op vragen van de Kamerleden Posthumus en Wierenga (beiden P.v.d.A) bevat enige organische stoffen, welke goed afbreekbaar zijn, terwijl visproe- ven geen giftige eigenschappen hebben aangetoond. De lozing, waarvoor Rijkswaterstaat toestemming heeft gegeven, geschiedt met grote snelheid op een punt, waar een sterke getijbeweging voor aanzienlijke verdunning en menging zorgdraagt. Het is uitgesloten, aldus de minister, dat de zuurstofhuishouding van het oppervlak tewater van de Eems door de lozing in enigszins betekenende mate nadelig zou worden beïnvloed. Omdat in de winter door de ijsvorming het lozen niet kan geschieden is de Ne derlandse Aardoliemaatschappij reeds ge ruime tijd bezig met d? voorbereiding van een werkwijze welke er in voorziet de afvalstoffen op andere wijze te ver wijderen. De minister deelt mee te ver wachten, dat tegen het einde van dit jaar de lozing op de Eems vrijwel zal wor den beëindigd. DEN HAAG. Naast de overwogen reorganisatie bij de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder en Zonen wordt een verder onderzoek naar de structuur van de Nederlandse papierindustrie nood zakelijk geacht. Hierbij dienen de belan gen van de werkgelegenheid en de bete- k<- :s van de papierindustrie voor de bos bouw uiteraard mede te worden betrok ken. Dat heeft minister Nelissen van Economische Zaken, mede namens de mi nisters Lardinois van Landbouw en Rool- vink van Sociale Zaken donderdag ge antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid W. J. Schuitemaker (groep- Goedhart). Een verzoek om het onderzoek werd onlangs tot de vereniging van Nederland se papierfabrikanten gericht. Deze ver eniging liet weten dat zij ermee instemt. DEN HAAG. De Nederlandse aard- oliemaatschappij NAM voert per dag 400 tot 800 kubieke meter, soms 1200 ku bieke meter vloeibaar afval af in de Eems. Deze vloeistof is produktiewater en er komen in voor kleideeltjes en ge ringe hoeveelheden olie-achtige stoffen, die niet opgevangen konden worden in de olie-opvangapparatuur. JERUZALEM. De nieuwe Neder landse ambassadeur in Israel, de heer G. J. Jongejan, heeft gisteren president Zal man Shazar zijn geloofsbrieven aange boden. Ambassadeur Jongejan is gestationeerd geweest in Peking, Moskou, New Delhi, Hongkong en Praag. De omzet in Wall Street was 17.59 miljoen aandelen, tegen 22.27 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescijfers: indus trie 920.30 (4-1.90), sporen 208.87 (4-1.39), openbare nutsbedrij- 123.69 (—-0.45). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag): AKZO (88.30), Hoog ovens (78.80), Kon. Olie 149.00 (149.10), Philips 47.00 gl (46.70), Unilever 100.50 (100.50), KLM (189.00). (Van onze correspondent) DEN HAAG. De afgelopen maand Is er praktisch geen wijziging in de si tuatie op de arbeidsmarkt opgetreden. Bij de arbeidsbureaus stonden eind maart 79.000 vacatures voor mannen open. Dit aantal is slechts 500 lager dan een maand terug en gelijk aan dat van een jaar ge leden. Prof. Hofstra wees nog eens op de werkgelegenheid toen hij na de ruim drie uur durende hoorzitting de pers te woord stond. Even reageerde hij emo tioneel: „Ons bezwaar is dat zoals het nu ligt door de fusie de trust en de heer Verolme worden uitgekleed en de winst naar Rijn/Schelde gaat”. Aan een fusie na onderling overleg hecht hij enige waarde, maar de in het rapport-Winse mius bedoelde fusie acht hij „opgelegd”, dat we het rapport in een tegengestelde „Het gaat hier om miljoenen. Wij laten --wrsons njef. dwingen a]s de situatie nog zo onzeker is”. AMSTERDAM (V.U.). Geslaagd voor het kandidaatsexamen godgeleerdheid mevr. B. B. Leitner-Pijl, Badhoevedorp. Kandidaats biologie D. M. C. Poppe, Zwa nenburg. Doctoraal natuurkunde E. F. Roeleveld, Badhoevedorp. Doctoraal kunstgeschiedenis mej. H. C. Cassee, Haarlem. Kandidaats niet-westerse socio logie P. van Wees, Badhoevedorp. Doc toraal sociologie E. L. Vuurboom, Haar lem. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 7% 27% 44% 61% 38% 35% 27% 44% 85% 50% 57 48% 80% 70% 37% 38% 9% 19% 18% 33 82% 54% 62% 58% nomische gevolgen kan hebben, met me voor de minst draagkrachtigen. Het wetsontwerp belemmert naar het oordeel van het overlegorgaan een vol gend kabinet het ontwikkelen van een samenhangend woningbouwbeleid, dat in het bijzonder is gericht op produktiever- Dr. Winsemius zei sterk onder de in druk te zijn gekomen van de medezeg- genschapswensen. die hij voor het eind rapport in de commissie „fors aan de orde zal stellen”. Daarbij wordt niet aan werknemerscommissarissen gedacht. Dr. Winsemius vond het een winstpunt, dat Verolme en Hofstra nu wel voor een fusie zijn, zij het dan op een later tijd stip. Als het tegendeel blijkt van wat wij nu als billijk en redelijk zien, dan zal de mogelijkheid van het teruggeven van de opdracht aan de orde komen, aldus de commissie-voorzitter. Hij zei erbij dat de commissie niet tot opdracht had het pri- vé-vermogen van Verolme te beschermen. Op de vraag of het werk van de commis sie nu geslaagd is zei dr. Winsemius: er is in ieder geval additioneel krediet voor Verolme gekomen en het effect is dat Verolme nu goed draait. Het gaat nu om de lange termijn. Met betrekking tot de overname van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen door de Koninklijke Nederland se Papierfabriek deelt de minister mee, dat voorzover de gegevens waarover wordt beschikt een oordeel toelaten die overname kan worden gezien als een uitvloeisel van binnen de Nederlandse papierindustrie bestaande problemen. Volgens de minister moet over de om vang en de inhoud van de reorganisatie bij Van Gelder nog nader worden be sloten. Over de inhoud van een eventuele afvloeiingsregeling zal met de betrokken vakbonden nog nader overleg moeten worden gevoerd. Als in ons land besloten wordt de pro duktie van krantepapier te beëindigen dan betekent dit, aldis minister Nelissen, dat de voorziening voor het overgrote deel afhankelijk wordt van de invoer van overzee. Onder bijzondere omstandighe den zou dit tot leveringsmoeilijkheden kunnen leiden. Het ontbreken van een binnenlandse krantepapierproduktie zal, naar minister Nelissen meent, ter verze kering van een ongestoorde voorziening noodzaken tot het aanhouden van grotere voorraden dan tot dusver het geval is geweest. Deze voorraadvorming zal tot enige kostenverhoging van het van over zee ingevoerde krantepapier leiden. groting, continuïteit en beteugeling van de stichtingskosten. Zoals bekend hebben NVV, NKV en CNV onlangs een negatief oordeel uitge sproken over de regeringspartijen met betrekking tot de huurharmonisatievoor- stellen van de regering bij een vergelij king van hetgeen er van het actiepro gram van de vakcentrales is gerealiseerd en de opstelling van de politieke par tijen daarbij. De werknemersorganisaties hebben zich achter de wensen van de centrale ondernemingsraad Rijn-Schelde en de beleidscommissie Verolme gesteld. „Geen herstructurering dan nadat herstructureringsplan met een sociaal plan is opgesteld, en dat met instem ming van de centrale ondernemings raad. En naast deze gerichte inspraak van de werknemers een permanente, ruimere mate van medezeggenschap." Dat betoogde de heer A. Groenevelt, waarnemend voorzitter van de metaal- bedrijfsbond NVV, die het woord voerde namens de vakbonden. Hij is van e- ning dat deze eisen bindend in het rap port van de commissie moeten worden opgenomen. Hij meent dat de motieven die voor de fusie Rijn-Schelde-Verolme worden aangevoerd, weinig volledig en soms met elkaar in tegenspraak zijn „Een slag om de arm houdt de commissie voor de scheepsnieuwbouw door op te merken dat deze sector alléén toekomst heeft als er geavanceerde schepen wor den gebouwd, er een deugdelijke organi satie- en marktonderzoek aanwezig is, en er langlopende middelen aanwezig zijn. Mag men de scheepsnieuwbouw met zulke slechte voorzieningen nu wel kop pelen aan een bedrijf, dat al een hoger gekwalificeerd produktiepakket en di versificatie in betekenende mate heeft ontwikkeld, zo vroeg hij zich af kenne lijk met dit bedrijf doelende op Rijn- Schelde. Zullen de langlopende midde len niet gaan toevloeien naar een onder deel waarvan de prognoses een ongun stige toekomst voorspellen en zal Rijn- Schelde dat geen verspilling vinden en daarom de toevloeiing van langlopende middelen naar de scheepsnieuwbouw zo veel mogelijk nalaten?” vroeg de heer Groenevelt de commissie. „En zal de scheepsnieuwbouw niet gedoemd zijn te verdwijnen zodat met een integratie zoals voorgesteld door uw commissie slechts een schijnevenwicht in het voor uitzicht wordt gesteld?” De woordvoerder van de vakbonden sprak ook twijfel uit of de fusie niet een al te zware last gaat betekenen voor de twee concerns, waarvan Rijn-Schelde nog niet gereed is met de fusie uit de vorige jaren (RDM. De Schelde, Wilton- Fijenoord enz), en Verolme nog bezig is aan een periode van herstel. De heer Groenevelt zei nog eens dat het betoog van de vakbonden aansluit op de gisteren door beleidscommissie Ver olme en Rijn-Schelde-Co geuite verlan gens: een derde van het vermogen vastleggen voor de factor arbeid, in welks verlengde volgt medezeggenschap in de nieuwe raad van commissarisen door mensen die de factor arbeid verte genwoordigen. Ook de heer Groenevelt vindt de so ciale paragraaf in het conceptvoorstel van de commissie-Winsemius maar een minimale zaak. „Het rapport dat wordt uitgebracht moet, zoals bekend is, una niem zijn. Als ik in de commissie zou zitten, zou ik niet eerder ondertekenen, dan nadat de sociale paragraaf belang rijk uitgebreid was”. Eind maart waren daartegenover 46.200 mannen zonder werk, wat overeenkomt met 1.6 percent van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking. Eind februari waren 54.000 mannen werkloos. Het aan tal van 46.200 eind maart is ten opzichte van een maand daarvoor 7800 minder, maar 4900 meer dan een jaar geleden. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind maart 9900, waarvan 6100 ongehuw- den. Aan het eind van maart was de werk loosheid van mannen in verhouding tot de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king het grootst in de provincie Drente (3,4 percent) gevolgd door Friesland (3,3 percent) en Groningen (3 percent). Het laagste werkloosheidspercentage vertoonde de provincie Utrecht (0.9 percent), ge volgd door Zuid-Holland (1 percent). Naast een vraag naar mannen van 79.000 staat open een vraag naar vrouwen van 44.000. i i Vooral in Noord-Brabant en Zuid-Hol land daalde de vraag, terwijl een stijging optrad in Limburg. Groningen, Noord- Holland en Utrecht. De stijging van het aantal vacatures voor vrouwen wordt in zes provincies teruggevonden, waarvan de voornaamste zijn: Utrecht, Noord-Hol- land en Zeeland. Dalingen in vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten traden op in Groningen en Zuid-Holland. en alléén bij ons slechts Gevraagd naar wat hij dacht van de handtekeningenactie, die onder zijn per soneel tegen de fusie zou worden gehou den zei hij: „Ik had niet anders ver wacht”. Hij verklaarde geen invloed te hebben uitgeoefend op de eisen, die woensdag door de beleidscommissie (de ondernemingsraadsleden) aan de com missie-Winsemius waren gesteld. „Daar heb ik mij buiten gehouden”. Verolme wilde verder niet ingaan op de vraag of hij nog tegen de staat ging procederen. „Daar heb ik mijn juristen voor, en die zijn nu weg”. In zijn betoog voor de commissie had de heer Hofstra zich afgevraagd of het wel verantwoord was op de daarbij ge geven voorwaarden een concrete fusie af te dwingen, waarover tussen belangheb benden een niet onaanzienlijk verschil van mening blijkt te bestaan. „De fusie is niet een doel, maar slechts één van de middelen”. Hij vroeg zich af of in het conceptvoorstel doel en mid delen niet ten onrechte worden verward, ook al omdat men volgens hem onvol doende aandacht schenkt aan alternatie ve oplossingen. „Het overheersende as pect is de werkgelegenheid”, zo betoog de de heer Hofstra. „En ik ontken met stelligheid dat de fusie een betere ga rantie is voor de werkgelegenheid in de Nederlandse scheepsbouw”. Het eventueel verdwijnen van de scheepsbouw van Verolme zou het ver dwijnen zijn van een wezenlijke factor in het Nederlandse produktiepakket. Hij wees op de orderportefeuille van Verol me en op de in de nieuwbouw bereikte resultaten. „Het Verolme-concern is door de langdurige depressie heen juist door die nieuwbouw-activiteiten groot gewor den”, aldus de heer Hofstra, die gebrek aan vertrouwen in de levensvatbaarheid van de Nederlandse scheepsbouw in het al gemeen signaleerde. Hofstra onthulde, dat Rijn/Schelde bij de besprekingen geen belangstelling had getoond voor scheepsnieuwbouw, zoals die door Verolme wordt bedreven. Rijn/ Schelde zou zelfs de Verolme-werf in Heusen hebben willen sluiten, ingrijpen de maatregelen tegen de NDSM hebben overwogen, en aan het bestaansrecht van de werf in Alblasserdam hebben getwij feld. „Er is geen aanleiding te veronder stellen, dat deze visie inmiddels is ver anderd”, aldus prof. mr. Hofstra. Hij neemt Rijn/Schelde de reële be langstelling voor het grote dok niet kwa lijk, maar hiervoor is geen fusie nodig. Het overwicht wat de zeggenschap be treft ligt in het voorstel van de commis sie-Winsemius volledig bij Rijn/Schelde, meende hij en hij voegde er veelzeggend aan toe: „Men geeft geen weeskind ter opvoeding in een gezin, waarin geen be langstelling voor kinderen bestaat”. hotel - café - restaurant W wijk aan zee Jl Rijkert Aertszweg 50 tel. 02517-322 van het Dirk van den Broek-concern periode 29% 74% 34% 6 41 56 27% 45 54% 27% 50% 48% 21 Vs 22% 21% 30% 74% 27 32% 144% 79% 116% 84% 30%

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17