Woningnood een loden last voor hoofdstad Verkeer slokt veel Meerkeuzetoets nu op ruimere schaal politie op jifbiswt „Schooier, je hoort „Eifelland” nog meer van mij Politici over randstad problemen BOUW NIEUWE BRUG VORDERT Wetsontwerp tot vorming Zwembad van ’t Harde blijft zondags dicht gewesten FORD-VERKOOPCENTRUM STENEN VOOR RIDDER VAN RAPPARD NOS verwonderd Amsterdam Oost-Pakistan EINDEXAMEN-MARATHON BEGINT WEER Prof. Kistemaker tegen journalist Klinkenberg: gaat kabinet ter harte verwacht geen uitzonderlijke drukte Kamervragen over loodgehalte benzine Long weggenomen bij mgr. Jansen over VVD-protest Twaalf rovers 2 SANERING week end tip Caravan in Europa Gevaert Santpoort V R IJ D A G 9 APRIL 1971 99 1e Paasdag gesloten. 2e Paasdag geopend van 2-5 u GASHAARDEN DRU haarden 20 korting AMSTERDAM Lijstaanvoerders en vertegenwoordigers van PvdA, PSP, CPN, KVP, D’66 en VVD hebben gisteren in Amsterdam hun visie gegeven op het toekomstige industriële klimaat van het Noordzeekanaal- gebied. De bijeenkomst was georganiseerd door de Amsterdamse Industrie- Vereniging. Drs. Schmelzer (KVP) zei, dat in de Randstad kapitaalinten sieve bedrijven de voorkeur verdienen boven arbeidsintensieve. Evenals de andere politici was de heer Schmelzer voorstander van een herziening van het systeem van elektriciteitsvoorziening in de omgeving van Amster dam. Keuze ijsbeertje nu buiten Prijzen vanaf ƒ2790,— Houtplein - Haarlem - Tel. 319265-315025 y?' dagelijks 8.30 -18.00 - 19.30 -21.00 Zaterdags 9.30-18.00 pas donderdag ADVERTENTIE over MWVVVVWWIAAAWWMWWVVWWVWWWWAWVVVVVVWVVVVWWVWVVWVVVVWVVWWVW ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE *7 De financiële middelen van het gewest bestaan uit inkomsten uit eigen belastin gen en uit bijdragen van de gemeenten, waarvoor de gemeenten een tegemoetko ming uit het Gemeentefonds ontvangen. De lijstaanvoerder van D’66, mr. Van Mierlo, sloot zich aan bij het betoog van drs. Den Uyl. Ook hij wilde in de eerste plaats streven naar industrie die aan de eisen van milieuhygiëne voldoet. De heer Van Mierlo noemde de stadssanering een sleutelprobleem voor Amsterdam. Evenals drs. Den Uyl pleitte hij voor prioriteit van de spoorlijn naar Schiphol. Mr. Geertsema (WD) was ook voorstan der van de spoorlijn van het Centraal Sta tion in Amsterdam naar de Luchthaven. De heer W. van het Schip (CPN) en drs. H. Wiebenga (PSP) waren eveneens voor aan leg van de Schiphollijn, maar tegen uit breiding van de luchthaven. Welke greep hebben de eindexamen kandidaten thans gedaan uit het vakken pakket? Bijna 43 percent van de havo- leerlingen blijkt voor Frans te hebben gekozen. Engels werd door 96 percent als eindexamenvak gekozen. Van de exa menkandidaten gaf 69 percent de voor keur aan Duits. ROTTERDAM De oud-bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, Is deze week in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam geopereerd. Er is een long weggenomen. Ofschoon de toestand deze dagen nog kritiek is, maakt hjj het tame lijk goed. De artsen zyn tevreden. HILVERSUM. Overdag slokt het verkeer bjj de gemeentelijke politie korpsen gemiddeld tachtig percent van het personeel op. Commissaris C. W. Keuken, directeur van de Kaderschool voor de Gemeentepolitie in Hilversum, verwacht dat de politie in de toekomst niet meer bij het verkeer zal worden ingeschakeld en dat er in elke pro vincie een aparte dienst zal komen, waarin alle activiteiten op het gebied van het verkeer zullen worden ge bundeld. HET WITTE HUIS. Oranjeboomstraat 68 Haarlem, heeft alle Uit voorraad leverbaar, met Drs. Den Uyl, lijstaanvoerder van de Par tij van de Arbeid, merkte op, dat er terecht ongerustheid bestaat over de industriële ontwikkeling van Amsterdam. Hij noemde het een nationale opgave om Amsterdam weer leefbaar te maken. De woningnood drukt als een loden last op de expansiepo litiek van de bedrijven. Hij achtte het een primaire opgave van de industrie, mee te werken aan de leefbaarheid van de hoofd stad. Voorts zei hij, dat bij industrievesti gingen de waarborg voor het milieu op de eerste plaats moet staan. De kosten voor milieubeheer liggen aanzienlijk hoger dan op sommige schrijftafels wordt gecalcu leerd, aldus drs. Den Uyl. Hij pleitte voor een nationale coördinatie van de elektrici teitsvoorziening. Dat Nederland 20 elektri citeitsbedrijven telt noemde de PvdA-lijst- aanvoerder dwaasheid. De oud-bisschop werd onlangs in het ziekenhuis opgenomen wegens een ernstige longaandoening. De artsen besloten een van de longen weg te nemen, omdat deze te zeer was aangetast. De andere long is vrij goed. leerlingen wiskunde en Engels doen. De bedoeling hiervan is de T-stroom- leerlingen, die op grond van hun eind examen toegang hebben tot het middel baar technisch onderwijs, dezelfde kan sen te geven als de mavo-3-kandidaten. De leerlingen leggen ook hun gewone examen in deze vakken af. Men gaat er van uit, dat zij niet de dupe mogen worden van dit experiment. Er zullen dan ook twee cijfers worden toegekend, waarvan het hoogste cijfer geldt. Ook de T-stroomleerlingen van het la ger huishoud- en nijverheidsonderwijs, afkomstig van 35 scholen, zullen meer- keuze-toetsen voorgelegd krijgen. DEN HAAG. „De Nederlandse rege ring is bezorgd over de toestand in Oost- pakistan. Zij onderzoekt de mogelijkhe den om op in internationaal verband een einde aan de moeilijkheden in dat deel van Pakistan te maken. Ook is contact opgenomen met het Internationale Rode Kruis om te bezien hoe de menselijke nood in Oost-Pakistan kan worden gele nigd.” Minister-president De Jong heeft dit gisteren na afloop van de wekelijkse ka- binetszitting mee. Hij zei niet optimistisch te zijn over de kans om het geschil op te lossen. Van het gezag van de Verenigde Naties verwachtte hij in dit verband niet veel, omdat men er van uitgaat dat het interne moeilijkheden van een land be treft. Vóór de bouwvakvakantie zullen de automobilisten in zuidelijke richting op rijksweg 12 Oudenrijn-grens niet meer over de smalle Galecopperbrug, maar over een deel van de nieuwe stalen brug (320 meter) over het Amsterdam-Rijnkanaal kunnen rij den. Vier kokervormige pylonen met spankabels vervangen de traditionele boog. Eind van dit jaar hoopt men de dagelijkse stroom van 65.000 voer tuigen over de brug te leiden. (Van onze correspondent) DOORNSPIJK De gemeenteraad van Doornspijk wil het zwembad „De Hokse- berg” in ’t Harde niet afstoten. Dit gister middag genomen besluit houdt in dat het zwembad op zondagen gesloten blijft. Het college van B. en W. van Doornspijk had de raad voorgesteld het zwembad dat ge meentelijk eigendom is, gratis over te dra gen aan de gelijknamige stichting, zodat dat dan de verantwoordelijkheid over de zondagsluiting niet meer gedragen zou worden. Het bad is vorig jaar verscheidene keren gekraakt. Het Tweede-Kamerlid Van den Doel (PvdA) uit Apeldoorn heeft gisteravond verklaard zich wederom in te zetten voor formele openstelling van het bad op zondag. De gemeenteraad van Nieuw-Lekkerland heeft donderdagavond met zeven stemmen vóór en zes stemmen tegen besloten, het binnenkort te openen nieuwe zwembad ook op zondag enkele uren open te stellen. Voor de exacte vakken liggen deze percentages aanzienlijk lager. Zo heeft dit jaar 27 percent van de havo-leerlin- gen wiskunde in zijn examenpakket o p- genomen tegen 17 percent scheikunde, 23 percent natuurkunde en 47 percent biologie. Voor aardrijkskunde en ge schiedenis liggen deze percentages aan- AMSTERDAM. In Amsterdam wordt met de paasdagen geen uitzonderlijke drukte verwacht, althans niet in die zin dat we er niet uitkomen bij het onder brengen van alle buitenlanders voor wie hier geen plaats meer is, aldus de adjunct- directeur van VVV, B. Fiers Smeding. Met de twee hotels meegerekend die een paar dagen geleden zijn opengegaan, heeft Amsterdam nu de beschikking over 17.000 bedden. De heer Fiers Smeding verwacht dat de grootste stroom uit Engeland komt, de tour-operators’’ die in het bijzonder de bollenvelden op hun reisprogramma heb ben gezet, brengen een dikke zestigdui zend mensen naar Amsterdam. De Engel- sen worden in aantal direct gevolgd door de Fransen. De jongeren hebben de lok roep van de Dam nu al niet weer staan. Zij zitten er al in grote aantallen. De spoorwegen verwachten geen tjok volle treinen in het paasweekeinde. Op het centraal station in Amsterdam arriveerden al enige aantallen Amerika nen, die met chartervliegtuigen naar Europa zijn gekomen en vanuit Amster dam uitwaaieren over heel Europa. Met hun drie maanden geldige Eurailpass kunnen zij zonder enige bijbetaling in elke trein reizen. Voor de vliegreis hier heen behoefde ook niet veel te worden betaald. Enkele reizen van zeventig dol lar maken de overtocht al heel aantrekke lijk voor de Amerikanen. Het bestuur van het gewest bestaat uit een gewestraad, een dagelijks bestuur en een voorzitter. De gewestraad kan door middel van rechtstreekse verkiezing wor den samengesteld. Het gewest bepaalt de grote lijnen van de ontwikkeling van zijn gebied en stelt daartoe een ontwikke lingsprogramma vast. De mogelijkheid is geschapen het gewest met gemeentelijke bevoegdheden toe te rusten. Ter vervul ling van de coördinerende taak beschikt het gewest over de bevoegdheid aan de gemeentebesturen richtlijnen en binden de aanwijzingen te geven. Ook mag het gewest de medewerking van de gemeen tebesturen inroepen bij de uitvoering van zijn verordeningen. Prof. Goudsmit zei dat ruim 25 jaar geleden het ideaal was, wetenschap te be oefenen. Mensen waren in die tijd niet half zo belangrijk. Hij vergaf het de toen malige hoogleraren niet, dat zij jonge wetenschapsmensen hebben overgehaald, in de Cellastic mee te werken, maar in die dagen was het zo, dat wat de hoog leraar zei, wet was, aldus prof. Goudsmit. Hij had geen oordeel over het feit, dat de Nederlandse regering 25 jaar na de Tweede Wereldoorlog de documenten die op deze zaak betrekking hebben, niet wil vrijgeven. Hij benadrukte nog eens, dat Cellastic indertijd niets te doen had met EINDHOVEN. De lijsttrekker van Nederlands Appèl, mr. L. R. J. ridder van Rappard is. naar werd vernomen, woensdag na afloop van een druk bezochte bijeenkomst in de ach terzaal van de „Stad Rotterdam” in Eind hoven met stenen bekogeld. Hij werd door een steen geraakt, terwijl een ande re op het kofferdeksel van zijn auto be landde. HILVERSUM. Het protest, dat de V.V.D. bij de NOS heeft ingediend naar aanleiding van een uitzending van het televisieprogramma „Ter Visie” en een nog uit te zenden, maar inmiddels wel opgenomen aflevering van het program ma „Wetstrijd” is door het bestuur van de NOS met verwondering ontvangen. Door de arrestatie van de twaalf Leeuwarders in de leeftijd van 19 tot 49 jaar heeft de politie ruim zeventig in braken gepleegd in de' laatste vier jaar, tot klaarheid gebracht. zal zijn hangt af van de ontwikkeling van de werkgelegenheid, waarbij de automatisering een belangrijke rol kan spelen, maar de heer Keuken denkt aan een periode van vijftien a twintig jaar. Op de kaderschool worden toekom stige brigadiers mentaal voorbereid op hun leidende taak. Van de 1800 briga diers in Nederland moet jaarlijks 5 tot 10 percent worden vervangen. De school kan per jaar maximaal 180 cur- siten ontvangen, drie groepen van 60 man, die ieder drie maanden de les sen volgen. Er zijn zes vaste stafdo centen en vijftig gastdocenten. De cursisten worden onder meer op aller lei manieren geconfronteerd met de opvattingen, ontwikkelingen en proble men van de verschillende groepen in de samenleving. Vertegenwoordigers van deze groe pen treden als gastdocent op en discussiëren met de toekomstige briga diers. De cursisten zijn gemiddeld 44 jaar en ze hebben al minstens vijftien jaar praktijkervaring achter de rug, zodat er wel eens moeilijk te veranderen ge vestigde meningen en opvattingen voor komen. De motivatie aldus de heer Keuken, speelt een belangrijke rol: „Het gaat om een confrontatie, wij ge ven de cursisten geen „recept”, maar we proberen hun wel begrip bij te bren gen dat het anders kan en dat het in de toekomst waarschijnlijk ook wel anders zal moeten”. In zijn vragen wijst het Kamerlid op een dergelijke, door het Westduitse parlement genomen beslissing. De heer Hutschemaekers wil tevens we ten, op welke termijn de regering het des- betreffened besluit denkt te nemen. LEEUWARDEN. „Als ik eens een dag niet ingebroken had voelde ik me niet lekker.” Dat zei een 32-jarige Leeuwarder koopman, die was aangehou den omdat hij met elf kornuiten jaren lang strooptochten door Friesland had ge houden. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend inzake de gewestvorming. In hun toelichting zeggen minister Beernink en staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken, dat voor de naaste toekomst naar een versterking van het lokaal bestuur zal moeten wor den gestreefd en wel door samenvoeging van gemeenten en door gewestvorming. Het thans ingediende wetsontwerp heeft ten doel het voor de gewestvorming in het algemeen nodige formeel-juridische kader te geven. Volgens het wetsontwerp wordt aan de gemeentebesturen de bevoegdheid gege ven bij gemeenschappelijke regeling ge westen te vormen. Toch is hierbij ook aan de centrale overheid een duidelijke taak, gegeven. Deze taak omvat de vaststelling van een structuurschets voor de bestuur lijke indeling, de goedkeuring van ge- westregelingen, de bevoegdheid tot het geven van een aanwijzing aan de raden van gemeenten om voor een bepaald ge bied een gewest te vormen en tenslotte de bevoegdheid een gewestregeling op te leggen. Prof. dr. S. A. Goudsmit is net in grote lijnen niet oneens met het betoog van de heer Klinkenberg in zijn boek „zeventig”, waarin deze prof. Kistemaker ervan be schuldigt in de Tweede Wereldoorlog te hebben meegewerkt aan de Duitse atoom bom. Prof. Kistemaker was in de oorlogs jaren in dienst van de N.V. Cellastic, die later werd ontmaskerd als een man telorganisatie voor Duitse spionageacti- viteiten. Na de Tweede Wereldoorlog was prof. Goudsmit hoofd van een geallieer de organisatie, die belast was met het op sporen van Duitse wetenschapsmensen. De tot Amerikaan genaturaliseerde Ne derlandse natuurkundige deed deze uit spraak in de persconferentie. maal eindexamens gymnasium-nieuwe stijl en atheneum A en B worden afge nomen. Voor gymnasium-A levert dit totaal 25 kanidaten op en voor de beta’s 31. Bij atheneum-A hebben 177 leerlin gen voor het eindexamen ingeschreven, voor atheneum-B 248 jongens en meis jes. Dit jaar zal bij de eindexamens op ruimere schaal gebruik worden gemaakt van de „meerkeuze-toets”. Zo zullen bij voorbeeld de athenea en gymnasia-nieu- we stijl deze nieuwe examenvorm in praktijk brengen voor de vakken Frans, Duits en Engels. Ook bij de lagere tech nische scholen (lts) zullen voor de eer ste keer eindexamens met meerkeuze- toetsen worden afgenomen. Het gaat hierom ongeveer 9000 kandidaten van de „T-stroom”, de meer theoretische op leiding van de lts, in tegenstelling tot de „P-stroom”, waarbij meer nadruk wordt gelegd op de praktijk. De T-stroom-leer lingen zullen tegelijk met de mavo-3- merkelijk hoger met respectievelijk 67 en 68 percent. Lager liggen economie: 27 percent, en handelswetenschappen: 16 percent. Ook bij de mavo-kandidaten is de be langstelling voor de exacte vakken niet overweldigend. Dit jaar heeft 37 percent van mavo-4 tegen 28 percent van mavo-3 wiskunde in het examenpakket opgeno- Voor natuurkunde en scheikunde lig gen deze percentages iets lager: 28 en 27 percent van het mavo-4 en 23 percent van het mavo-3. Verder koos 94 percent van de mavo-3-kandidaten voor Engels (mavo-4 98 percent). Frans werd door 5 percent van de mavo-3 en door 31 per cent van de mavo-4-leerlingen gekozen. Voor Duits heeft dit jaar 68 percent van de mavo-3-kandidaten en 79 percent van de mavo-4 gekozen. De belangstelling voor aardrijkskun de, geschiedenis en staatsinrichting is vrij redelijk. Zo koos 54 percent van de mavo-3-leerlingen voor aardrijkskunde (mavo-4 61 percent). Geschiedenis en staatsinrichting werd op de mavo-4 door 48 percent van de kandidaten gekozen als examenvak tegen 29 percent bij ma vo-3. Biologie koos de helft van de leerlingen van de mavo-3 en 43 percent van de mavo-3-kandidaten. Handelsken- nis staat bij 42 percent van de mavo-4 en bij 56 percent van de mavo-3- leerlingen op het examenprogramma. De voordeligste Inclusief B.T W MODELLEN 1971 TE ZIEN dagelijks van 95 uur zondag van 25 uur Rijksweg 496 - Telet. 0 23 - 37 87 24 Verhuur - Verkoop - Reparatie UTRECHT^ Aan^ van een streven van de Duitsers, over atoom- - energje te beschikken. Prof. Goudsmit meende wel, dat het beter zou zijn ge weest, wanneer prof. Kistemaker zich na de oorlog niet met de ultra-centrifuge- ontwikkeling zou hebben beziggehouden. In dat geval zouden er geen aanvallen op hem zijn gedaan. Prof. dr. C. M. Braams, voorzitter van de NNV, wilde geen mening geven, of hij het gewenst vond, dat een erecom- missie de zaak-Kistemaker tot op de bo dem uitzoekt. Ofschoon hij daarover „zijn gedachten had”, wilde hij thans geen debat over wat 25 jaar geleden was ge beurd. De heer Keuken zei donderdag op een bijeenkomst met de pers, dat er nu op verkeersgebied een vrij chao tische toestand heerst. De automobilist krijgt met tal van instanties te maken particulieren (rijschoolhouders, ver zekeraars), de provinciale overheid (kentekenbewijs), de rijksbelastingen (motorrijtuigenbelasting), het CBR, de rijksinspectie, de arbeidsinspectie (rijtuigen in het vrachtverkeer) enzo voorts, terwijl bovendien bebakening en wegsignalering per gemeente en prpyincie kunnen, verschillen. Op het ogenblik telt Nederland één politieman per 550 inwoners. Commis saris Keuken voorziet in verband met de maatschappelijke ontwikkelingen dat die verhouding ongeveer 1:250 zal worden. Het tijdstip waarop het zover DEN HAAG. Op 14 april staan tien duizenden leerlingen van het algemeen v ^ortgezet onderwijs voor een beslis send moment in hun nog jonge leven: het schriftelijk gedeelte van de eindexa mens 1971. Totaal gaan dit jaar 65.798 scholieren aan de eindexamen-marathon deelnemen, 17.473 meer dan in 1970. toen er 48.325 waren. Dit jaar zijn het er voor gymnasium A 2690 (vorig jaar 2627), gymnasium B 3637 (3194), hbs-A 8044 (8036). hbs-B 11.654 (10.684). middel bare school voor meisjes 6283 (6516). DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid A. J. Hutschemaekers (KVP) heeft donder dag staatssecretaris Kruisin ga van Volks gezondheid gevraagd of het in het voor nemen van de Nederlandse regering ligt te bepalen, dat het loodgehalte van benzine geleidelijk moet worden teruggebracht van 0.44 gram per liter tot maximaal 0.15 gram per liter. persconferentie, na afloop van het jubi leumcongres van de Nederlandse Natuur kundige Vereniging en de Stichting Fun damenteel Onderzoek der Materie in Utrecht, heeft de omstreden prof. dr. J. Kistemaker de journalist W. Klinkenberg, die over hem een boek heeft geschreven, toegeroepen: „Schooier, je hoort nog meer van mij”. Op de vraag of hij de Amsterdamse journalist een proces zou aandoen, zei hij: „Dat weet ik”. Hij ver weet de pers zich als „aasgieren” op hem te werpen. De belangstelling voor de eindexa- mens-nieuwe stijl is dit jaar weer toege nomen. Totaal zullen 15.474 havo-kandi- daten, waarvan 50 percent van de peda gogische academies komt, opgaan voor het eindexamen 1971 (vorig jaar 11.271). Aan de mavo-4 en mavo-3 examens nemen 8120 en 9435 kandidaten deel (vo rig jaar 3721 mavo-4 en 2312 mavo-3). Verder zullen dit jaar voor de eerste In een communiqué zegt de NOS. dat zij inzake politieke uitzendingen steeds de grootst mogelijke objectiviteit na streeft en de overtuiging heeft, dat de V.VJD. bij al deze uitzendingen op alles zins redelijke wijze is betrokken. Over het gewraakte „Video”-program- ma van vijf weken geleden zegt de NOS, daarover nooit een klacht te hebben ont vangen, De inmiddels wel ontvangen re actie van staatssecretaris De Koster op zijn optreden in „Ter Visie” van 2 april is volgens de NOS niet in overeenstem ming met de rapportering over deze kwestie door de betrokken NOS-mede- werkers. Dit is de heer De Koster in middels meegedeeld. Hoe tenslotte kan worden aangedron gen op een recht van wederwoord op een programma („Wetstrijd”) dat nog niet is uitgezonden en thans in bewerking is, komt de NOS onbegrijpelijk voor. De heer Van Rappard werd ingeleid door de heer Carel Briels, wie bij zijn binnentreden „vuile fascist” werd toege roepen. Een aantal uitspraken van mr. Van Rappard viel bij een dertigtal mili tante jongeren niet in de smaak, als ge volg waarvan na de pauze een fel debat ontstond. Toen na afloop van de bijeen komst de heer Van Rappard naar zjin auto liep, vergezeld van Carel Briels en de burgemeester van Nuenen, jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, liep een tiental jongelui met hem op, die hem vervol gens met stenen begonnen te kogelen. De heren Van Rappard, Briels en Smits van Oyen reden na het gebeurde naar het hoofdbureau van politie, waar de heer Van Rappard, naar de heer Briels meedeelde, aangifte deed. Volgens de poli tie wenste de heer Van Rappard geen aangifte te doen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2