HANOI KRIJGT SIGNAAL VAN WASHINGTON Griekse gevangenen vrij mislukt Israel en het Palestijnse dilemma Calley krijgt bijna 2 ton als voorschot voor boek Staatsgreep in Laos Morgen begint Senator Scott: „Amerikaanse troepen conferentie van Arabische Nieuws van landen PIET KLERKX n.v. keusmaken is niet moeilijk BAKKERSBEHANG passage. Gen. Cronjéstraat 135, Haarlem en Herensingel 5 hoek Amsterdamstraat. ÉIGEN IMPORT ZELFS Ulï CANADA. expositie Meubelvictorie 1971 op Paaszaterdag(lOapril) en Paasmaandag (12april) Goede Vrijdag tegen eind ’72 weg uit Zuid-Vietnam" LIL Dienstplichtcommissies af getreden uit protest tegen veroordeling Britse regering doet beroep op Tupamaro Titus gestorven nodigt U uit tot een bezoek aan haar eclatante 3 VRIJDAG 9 APRIL 1971 Verkiezingen Indirect r r Mistroostig Tegen oorlog 6 Contactman I ADVERTENTIE DE DIRECTIE VAN INTERIEURVERZORGING PIET KLERKX N.V. VRIJE TOEGANG ALLE GEWENSTE VOORLICHTING VOLOP GOEDE RAAD i t t l t jVVVVVVVVVWWVVVVVVVWMWVVVVV»inA/VWVVVVWVWWVWU\AA#VVWVWVWVVVVVVWVVMVVWyVAAyVVVWVlA«/VWU^^ t 1 t 1 Wanneer deze indirecte diplomatie om Hanoi te laten weten dat Washington be reid is aan de eisen van Noord-Vietnam tegemoet te komen inderdaad de opzet is i i I (Van onze reisredacteur) TEL AVIV Israels premier Golda Meir heeft onlangs gezegd dat zij niet gesteld is op een Israel met veel Arabieren. Daarmee heeft zij niet alleen op nauwelijks delicate wijze opnieuw uitdrukking gegeven aan een oud Israëlisch trauma het op den duur in de voortplantingsslag tegen hun nijvere Arabische landgenoten te moeten afleggen, het was ook een ontmoedigende veeg uit de pan voor degenen, die tegen de stroom in pogen een soort van samenleving te kweken met de Palestijnen in de bezette gebieden. De verklaring van senator Scott, die in dit geval optrad als de officieuze zegs man van president Nixon, was erop ge richt dat men de uitlatingen niet zou kun nen toeschrijven aan de president zelf. De Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs hebben steeds gesteld dat zij pas bereid zijn tot onderhandelen als een te- rugtrekkingsdatum voor de Amerikaanse troepen is vastgesteld. heeft durven hopen. In het halfduis ter van een eenvoudige werkkamer heb ik daar geluisterd naar een man, een Palestijn, die als er ooit een aparte staat zal worden gevormd, deel zal uitmaken van de regering. De geruchten hierover zijn ontstaan na dat onbekenden, vermoedelijk Tupamaros, diverse radiostations in Montevideo heb ben gebeld met het verzoek via de radio het medisch dossier van Jackson bekend te maken. LONDEN (AFP) De Britse regering heeft een beroep gedaan op de guerrilla beweging Tupamaro in Uruguay onmiddel lijk de ontvoerde ambassadeur Geoffrey Jackson vrjj te laten. Jackson zou een hart aanval hebben gehad. t t WAALWIJK! MAASTRICHT! AMSTERDAM APELDOORN GORINCHEM Grotestraat 299 Sint Jacobstraat 4 Weteringschans 165 Hoofdstraat 166 Westwagenstraat 82 ADVERTENTIE Niet bij ons. Bij ons vindt u 600 soorten wandbekleding. Van zeer apart tot heel ge woon behang. Niet In stalenboeken, maar in het groot, opgeplakt en wel. Precies zoals het er straks uit ziet in uw kamer. Want het is de wandbekleding die uw ka mer dat aparte geeft. Kom eens kijken. U loopt er vrij in en er vrij uit. Kijken is vrij en kost niets bij: van het Witte Huis, dan heeft de Noord- vietnamese delegatie er gisteren nog geen blijk van gegeven. In de officiële verklaring van de woord voerder van de Hanoi-delegatie werd op nieuw aangedrongen op een door Nixon zelf vast te stellen datum van terugtrek king. Aangenomen moet worden dat de Noordvietnamese leiders geen genoegen nemen met de suggestie van derden, maar een verzekering willen hebben van de president zelf, als een openbaar vastge steld beleid van de V.S. Hij wenst niet met name te worden genoemd (om begrijpelijke redenen die zijn veiligheid betreffen) en zegt: „De bezetting van ons land en de ge beurtenissen in Jordanië sedert sep tember van het vorig jaar heben het Palestijns bewustzijn zeer vergroot. Het verlangen om hier op de westelij ke Jordaanoever een eigen natie te vormen spruit bovendien voort uit het feit dat de mensen vastbesloten zijn om niet meer terug te keren onder het regime van Hoessein. De bezetting heeft veel dingen ten goede verandert. Er worden pogingen gedaan om een kleine industrie op te bouwen waarbij wij grotelijks kunnen profiteren van de kennis en de technologie die de Is raëlische deskundigen ter beschikking kunnen stellen. En als de produktie niet op de westelijke Jordaan-oever kan worden gesleten, dan helpt Israel net het afnemen ervan.” krant wat meer aandacht voor een góed nieuwtje te vragen. Bijvoorbeeld: de acht kleuters uit Achterdijk, die door een streng gereformeerde schoolcommissie in het nabijgelegen Leerbroek van de Leer- broekse kleuterschool werden geweerd omdat er geen garantie bestond dat zij (via hun ouders!) een even streng-christe- lijke levensopvatting huldigden als de Leerbroekse kleuters, mogen alsnog de kleuterschool van Leerbroek bezoeken. Een goed bericht? Op het eerste gezicht wel degelijk, want het betekent dat zo genaamde christelijke opvattingen die al gemeen als kinderachtig en pietluttig werden beschouwd, opzijgeschoven zijn door een breder en zuiverder christelijke opvatting. Bij een interview over deze zaak (ja, de Nederlandse pers weet de belangrijke Nederlandse evenementen wel degelijk op te sporen!) verklaarde aanvankelijk een van de leden van het strenge comité dat hij tégen het verbod was, omdat hij in de toelating van niet geheel christelijk opge voede kleuters een mogelijkheid zag om „evangelisch werk” te doen verrichten, zo als de christelijke leer dat ook verlangt. Met andere woorden: hij zag een kans Achterdijkse kleuters te „bekeren”, tussen de fröbel- knutsellessen van de kleuter school door. En die uitlating bederft nu eigenlijk het weldadige karakter van het gesignaleerde bericht weer grondig. Want men zou nu, op dit moment, dus moeten stellen dat acht Achterdijkse kleuters lelijk in de val ge lopen zijn. Zij gaan binnenkort naar de Leerbroekse school om er in de recht lijnige leer te worden opgevoed en als het een beetje kwaad wil, worden deze acht kleine kleutertjes straks de figuren die in gemeenteraden zorgen dat zwembaden zondags gesloten blijven, of in schoolbe sturen dat kinderen van vrijzinnige ouders niet plaatselijk van het onderwijs kunnen genieten waar zij recht op hébben. De gedachte aan „Goede Vrijdag” en het komende paasfeest doet onwillekeurig de vraag rijzen: heeft men in Achterdijk en omstreken eigenlijk wel goed begrepen wat er 2000 jaar geleden precies gebeurd is en welke bedoeling die gebeurtenis had? En dan komt er een heel profane bijge dachte naar boven: zou het niet beter zijn als de Achterdijkse kleuters per bus naar Leerdam ter schole zouden gaan? komende verkiezingen in de herfst te overleven, zodat wanneer daarna de laat ste Amerikaanse troepen uit Vietnam worden teruggetrokken, en de regering- Thieu ten val zou komen, hem niet ver weten zal kunnen worden dat hij het land aan de communisten heeft overge leverd. VIENTIANE. (Reuter) In de Laotl- aanse hoofdstad Vientiane zijn acht men sen, onder wie voormalige hoge officie ren, gearresteerd omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij een poging tot omverwerping van de Laotiaanse rege ring. Alle militairen moeten in hun kazer nes blijven. De arrestaties werden drie dagen geleden verricht, nadat de rege ring was ingelicht over de aanwezigheid van een onbekend aantal commando’s die aanstalten maakten de rivier de Mekong over te steken om Vientiane binnen te trekken. Vientiane ligt aan de noordelij ke oever van de rivier, tegenover Thai land. Gisteren kwam een groep Griekse politieke gevangenen uit het concen tratiekamp Leros in Athene aan. Bijna vier jaar hebben veel van de tegenstanders van het kolonels- regime op dat eiland voor de Turkse kust gevangen gezeten. Het weerzien van familieleden was begrijpelijk zeer emotioneel. Senator Hugh Scott liet blijken dat het niet in de bedoeling ligt van dé regering- Nixon om een „Korea-achtige” oplossing voor Vietnam te vinden, dat wil zeggen een permanente verdeling van Vietnam in een Noord- en een Zuid-Vietnam, waarbij de aanwezigheid van Amerikaan se troepen min of meer vereist zou zijn. President Nixon heeft zich blijkbaar geconcentreerd op een beleid dat de hui dige Zuidvietnamese regering van gene raal Thieu in staat moet stellen om de In diplomatieke kringen in Washington wordt aangenomen dat president Nixon via deze senatoren Hanoi een teken heeft willen geven wat hij in zijn televisierede niet openlijk heeft kunnen of willen ge ven, namelijk dat hij bereid is aan Hanoi’s eisen tegemoet te komen. Hij zou dit niet openlijk kunnen zeggen zon der heftige reacties in de V.S. te veroor zaken. „De Palestijnen (en de meerderheid woont hier op de westelijke oever) hebben 31'j jaar nee gezegd tegen een politieke oplossing, maar nu zijn zij, onder invloed van hun duidelijk ge stegen levensstandaard, tegen oorlog. De staatsgreep zou op het laatste ogen blik niet zijn doorgegaan omdat de deel nemers politieversterkingen zagen in de straten van de stad en langs de weg naar de veerpont bij Nongkai. Een van de gearresteerden is de hoofd redacteur van het blad dat door het mi nisterie van Voorlichting wordt uitge geven. Sommige geruchten spreken van infil tratie in Vientiane van personen die de oud-premier Phoemi Nosavan, momen teel in ballingschap in Bangkok, gunstig gezind zijn en politieke gevangenen wil den bevrijden. CAIRO (AFP). De conferentie van vertegenwoordigers van staatshoofden van Arabische landen over de toestand in Jordanië begint morgenochtend in Cairo. Over het aantal deelnemers Is niets meegedeeld. Zeven landen hebben de Egyptische uitnodiging aanvaard, Soedan, Syrië, Libië, Libanon, Tunesië, Koeweit en Zuid-Jemen. Jordanië heeft de uit nodiging afgewezen. Toch, terwijl in het mistroostig! Gaza, met zijn erbarmelijke vluchte lingenkampen de ene terroristenmoord na de andere wordt gepleegd en Is raels goede bedoelingen muurvast lo nen in de eenvoudige noodzaak een harde, klassieke, bezettingspolitiek te voeren, wordt op de westelijke Jor daanoever merkbaar dat er een relatie ontstaat, die verder gaat dan Israel Ze hebben voor het eerst en dat geldt voor mij zelf ook boeken, tijdschriften en kranten zonder cen suur in handen gekregen. Dat heeft zeer verhelderend gewerkt. Ik heb zelf wel eens mensen meegenomen om hun Israel te laten zien. Na zo’n con frontatie beginnen ze over de slogans van de Palestijnse verzetsorganisaties al heel wat genuanceerder te denken. Wij bemerken ook dat zelfs de meest extremistische Palestijnse organisaties zo langzamerhand hun houding ten opzichte van een Palestijnse staat, die niet reikt van de Jordaan tot de zee, aan het wijzigen zijn.” „Er is immers geen andere weg om het probleem op te lossen. Begrijp me goed, ik prijs de bezetting niet, want een bezetting blijft het, maar het is mede daarom duidelijk dat je Israel niet kunt uitvlakken en dat het abso luut niet realistisch is om te eisen dat het als staat wordt opgeheven.” „Wij willen een eigen huis, en een eigen land waar we thuishoren en dat onze rechten beschermt. De volgende stap kan dan mogelijk een federatie met Jordanië zijn: op gelijke voet. Maar we zullen nooit terugkeren naar de ondergeschiktheid aan de bedoeï- nenstammén die Hoessein in het zadel houden. Dat zou door de bevolking van de westelijke Jordaanoever niet wor den aanvaard.” „Dit alles komt doordat wij de kans hebben gekregen onze ogen te openen. Maar ja, als je je ogen dan eindelijk onen hebt, zegt Golda Meir: hoe min der Arabieren hoe beter. En dat is fout. Het is absoluut onbegrijpelijk, want als je pretendeert politiek te be drijven dan mag ie zulke dinsen toch niet zeggen. En op die manier zul ie altijd moeilijkheden houden.” „Een politieke organisatie hebben we natuurlijk niet, want die zijn ver boden. We kunnen ons slecht verstaan, baar maken.” „Jeruzalem, een deel er van zal hoofdstad zijn van de Pales tijnse staat, die wij ons voorstellen. Maar ja. zo lang het Israëlische pu- Bij een recent bezoek van Nederlandse dagbladhoofdredacteuren aan Soestdijk stelde koningin Juliana onder meer de vraag, die ieder weldenkend mens nu en dan bij zich voelt opkomen: waarom maken de kranten toch zoveel werk van de ellende en de narigheden in de wereld, terwijl zij nagenoeg nooit ruimte geven aan het vermelden van de goede en ver heugende dingen, die dagelijks gebeuren’ Het antwoord op die vraag heeft nog nooit een niet-journalistiek ingewijde te vredengesteld. Calamiteiten, verkeers ongelukken, natuurrampen, oorlog, bran den, inbraken, moorden en geweldsmis drijven zijn „nieuws”. De goede dingen die in het maatschappelijk leven gebeuren zijn óók nieuws, als zij tenminste een af wijking vormen van de gewone, alledaag se en normaal te verwachten gang van zaken. Het is echter een feit dat niet alle journalisten dezelfde opvattingen koes teren over de manier waarop een krant „leesbaar” of „verkoopbaar” moet worden gemaakt, en daardoor kan het gebeuren dat de onaangename voorvallen in de samenleving eerder als „sappig verhaal” worden aangegrepen dan de aangename. Er is echter nog een ander antwoord te geven op de vraag, die blijkbaar ook koningin Juliana bezighoudt, namelijk: de vermelding en uitvoerige beschrijving van menselijke ellende doen de lezer tegelijker tijd kennismaken met de oorzaak van die ellende. Althans, wanneer de nieuws- geving volledig genuanceerd gebeurt. Deze signalering werkt eraan mee, dat de samenleving op de hoogte blijft van wat er allemaal aan de sociale machinerie ont breekt of mankeert. De verwekte onrust, vrees voor onveiligheid en het medeleven bevorderen de acties die op verbetering van het menselijk samenleven uit zijn. Men zou in het kort kunnen zeggen dat de publikatiemiddelen een etalage voor de gebreken en fouten van de maatschappij vormen, en dat die uitstalling opwekt tot bezinning en activiteit in de goede rich ting. Dat geldt zowel voor de gewone burgerman die zijn krant leest als voor de autoriteit die via een knipseldienst dagelijks op de hoogte komt van de be langrijkste meldingen in kranten, tijd schriften en andere bronnen van nieuws- geving. Het is vandaag Goede Vrijdag en dat is uitgerekend een dag om eens In de (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Titus, de intussen wereld bekende Pyrenese herdershond, is dan toch gestorven. Titus, die enkele weken geleden zijn baas op een klimtocht in de Alpen van de bevriezingsdood redde, heeft nu zelf de fatale hondeziekte niet mo gen overleven. NEW YORK. (AFP en AP) De Amerikaanse luitenant William Calley, tot levenslang veroordeeld wegens deel neming aan de massamoord in het Zuid vietnamese dorp My Lai, heeft samen met de schrijver John Sack een voorschot van 360.000 gulden ontvangen voor zijn me moires. Dit is bekendgemaakt door de directeur van de uitgeversmaatschappij „Viking Press”, Thomas Guinzberg. Het boek, getiteld „Luitenant Calley: zijn volledig relaas over My Lai en zijn exclusief verslag van het proces tegenover John Sack”, zal op 15 september ver schijnen. Nu al zijn 30.000 exemplaren besteld, en volgens Guinzberg zijn ook uit het buitenland aanvragen gekomen. In een aantal Amerikaanse staten zijn de leden van de dienstplichtcommissies afgetreden uit protest tegen de veroorde ling van luitenant William Calley. De commissieleden zeiden dat zij het niet eens zijn met de uitspraak van de krijgs raad in de zaak-Calley en verklaarden dat zij geen deel wilden hebben aan een dienstplichtsysteem dat zij als onjuist be schouwen. Functionarissen in New York hebben inmiddels meegedeeld dat het aftreden van deze commissieleden niet van invloed zal zijn op de komende lichtingen. Zij wezen erop dat slechts een paar van de in totaal 4102 dienstplichtcommissies in de VS zijn afgetreden. Vermist. Een in West-Duitsland gestatio neerde Zuidkoreaanse diplomaat wordt sinds maatjdag. vermist. Dit heeft de po litie in Bonn meegedeeld. De attaché, Seoeng Yoo, zijn vrouw en zijn twee kin deren, worden vermist nadat ze twee da gen in een Westberlijns hotel hadden doorgebracht. bliek het belang van deze oplossing niet inziet kan de regering het zich veroorloven er tegen te zijn.” „De Israëlische minister voor Poli tiezaken Hillel, die in feite de contact man is tussen de regering en de Ara bieren, heeft vrijwel alleen relaties met de oude leiders van voor de oor log die nog steeds hun Jordaanse sa larissen genieten. Dat zijn onze leiders niet. Wij hebben eigenlijk nooit lei ders gehad zij werd altijd boven ons gesteld, zonder dat de volkswil daarbij van veel betekenis werd ge acht.” Het is moeilijk na te gaan in hoe verre deze geprononceerde mening van een ervaren man, die al eerder bij onderhandelingen over het Palestijns probleem betrokken was, werkelijk re presentatief is voor wat er onder de bevolking van de westelijke Jordaan oever leeft. Een Israëlische zegsman: „De mees te bewoners van de westelijke Jor daanoever willen wél terug naar Jor danië, zij het met meer zelfstandig heid. Ze willen niet afgesneden raken van de Arabische wereld. Maar het is duidelijk dat ze invloed, open grenzen en geen oorlog meer willen. Het heeft voor Israel geen zin om zelf een onaf hankelijke staat op de westelijke Jor daanoever uit te roepen. „De gebeurtenissen in Jordanië heb ben niet alleen het zelfbewustzijn van de Palestijnen vergroot, zij hebben ook de angst voor de terroristenorga nisaties doen verdwijnen. Het is nu zelfs al zo dat vooraanstaande Arai- sche schrijvers, via Israëlische uitge verijen beginnen te publiceren.” Ontspanning dus op de westelijke Jordaanoever, waar Arabische kinde ren met terzijde van de weg genlukte wilde bloemen automobilisten toewui ven, óók als die in wagens met een Israëlische nummerbord rijden. Maar als ze niet stoppen schelden ze bij diè auto’s wèl met meer overtuiging. Ook de twee bloedtransfusies, die Frank rijks beroemdste dierenarts dr. Mery, die speciaal vanuit Parijs was overgekomen, op hem had toegepast, heeft de fatale afloop toch niet Kunnen tegenhouden. Zijn baas heeft de dode Titus gisteren in een grote jute zak gestopt om hem aan de voet van de Mont Blanc tussen de be sneeuwde bergen te begraven. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Hoewel president Nixon in zijn televisierede zorg vuldig vermeed om een datum vast te stellen voor de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo-China, hebben enkele senatoren na een privé-gesprek met de president gezegd dat alle troepen tegen het eind van het volgend jaar teruggetrokken zullen zjjn, mits Hanoi bereid is de Amerikaanse krijgsgevangenen vrjj te laten. Dit werd bekendgemaakt door senator Hugh Scott, de leider van de republikeinse minderheid in de Senaat, die aanwezig was bij dit onderhoud met president Nixon. Inderdaad, tegen de stroom in. Een recent opinie-onderzoek van het Ame rikaanse weekblad „Time” onthulde, dat 23 percent (van de Israëliërs) zegt dat zij zich er aan zouden storen wan neer een Arabier naast hen in een restaurant zou zitten, 26 percent zou door dezelfde gevoelens worden be vangen als ze nauw met een Arabier zouden moeten samenwerken, 49 per cent als een Arabische fmilie het naast gelegen huis zou betrekken, 54 percent als hun kinderen een Arabi sche onderwijzer zouden hebben, 74 percent wanneer hun kinderen nauw met Arabieren bevriend zouden raken en 84 percent als een vriend of familie lid met een Arabier zou gaan trouwen Wat deze cijfers betreft kan het nauwelijks een troost zijn dat in de Arabische uitzendingen van Israels televisie een beeldschone dame van gemend Engels-Arabisch bloed op treedt, die voorheen de grote ster was van de Jordaanse televisie, maar na 1967 met een jood trouwde. Subliem overzicht van de prestaties van de door ons voorgestane herleving van het ambachtelijk vakmanschap. Nieuwe stijl, nieuwe vormen, nieuwe kleuren. Nieuwe attractievemogelijkheden in overweldigende schakering. Maar ook: schat van voorbeelden van de rentree van oude vor men, uit de middeleeuwen, uit de tijd van de Franse koningen, uit grootmoeders blijde jaren.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3