in lustrumvoorstelling D. Koers Douane-stationschef N. zilveren jubilaris in IJnruiden Uitbetaling VVV WIJK AAN ZEE BEVERWIJK GAAT BUITENSHUIS ETEN STIMULEREN Voorzitter treedt af rfWIAIWWWVWWWWWWWVWWWIAIVWWUWWWWWWWWMWWWWUWWWWWWWIA/WWVWWWVWWU J. Niemeijer 25 jaar dienst SVHB-IJmuiden „Pietje, de landloper” als stakende baggeraars aan VELSENS BEJAARDENTONEEL IN DE VISHAL Narcissen kleuren Ook Leiden wil NZH subsidiëren Met diner-kaart van 30,- voor 6 maaltijden Huldiging in Cultureel Centrum velden geel Opzichter D via harde weg t iÜ 5 COR OLY Hij is er eindelijk de GOR 0LY-FIETS |1||S UIT DE ZAKENWERELD 1| 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 9 APRIL 1971 FRIS BOLLENSTREEK. „De vijf vaten” aan Kennemerlaan nieuws (Van een medewerker) IJMUIDEN Volgende week dinsdag is de heer J. Niemeijer een kwarteeuw in dienst van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden. Jan Niemeijer begon als halknecht in losse dienst; thans is hij opzichter D. 'advertentie Avondmaalsdiensten in Santpoort s. Mooie voorraad bromfietsen. De beste merken Ook onderdelen en accessoires. Breestraat 108 ADVERTENTIE Unieke garantie. Breestraat 108 Beverwijk v.. v. JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggevers) De grootste collectie. Beverwijk Eerste klas kwaliteit vanaf 179,- Zündapp Kreidler Honda Yamaha Sparta Puch Solex Peugeot Vespa De fiets met veel extra voor zieningen. Compleet met lamp, slot en jas- beschermer. De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 80 kisten wijting, 600 kisten gul, 550 kisten schol, 20 kisten varia en 26.000 kilogram tong. Mr. M. J. V. Kloeck zal zich niet meer herkiesbaar stellen als voorzitter van de WV. Aftredend en wel herkiesbaar zijn de bestuursleden J. C. Langewisch, C. Schellevis en F. Buitenhuis. HAARLEM. De Bowling Bond Haar lem heeft weer een huisleague gespeeld. De uitslagen zijn: Lob Stars I-Alleye Strikes 1-3; Lob Stars H-Strike Bouters 4-0; Lob Stars HI-Team Z 0-4: Coca Cola- IJmond Stars 1-3. De Hi single en hi triple was bij de heren Peter Hartog 220 en 528 en bij de dames H. van der Hoven 167 en 443. een het (Van onze medewerker voor bloembollencentrum) VAN DE IJMOND 1 -s pessimisme, dat in sommige kringen wordt ervaren. „Als het tij verloopt, verzet men de bakens en dat kan ook voor Wijk aan Zee gelden”. Momenteel wordt de lan delijke structuur van het VVV-apparaat onder de loupe genomen, Ook VVV Wijk aan Zee-Beverwijk zal niet voorbij kunnen gaan aan de gevolgen van een herziening van de opzet van het apparaat, zo meent het bestuur, dat voor maandag 19 april een jaarvergadering in café De Zon aan de Voorstraat te Wijk aan Zee heeft uit geschreven. Aanvang acht uur ’s avonds. Problemen van velerlei aard hebben de aard van de werkzaamheden van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer danig veranderd. Enerzijds werd aan diverse horeca-ondernemingen de laatste jaren een andere be stemming gegeven, anderzijds blijkt dat reisbureaus, waarmee contacten bestaan, meer bedden gaan beleggen en dat het mogelijk is gebleken meer reisbureaus de weg naar Wijk aan Zee te wijzen, en met succes. Uitbreiding van kampeermogelijkheden is Wijk aan Zee ontnomen, Het is logisch dat een dergelijk oud en niet tot de klassieken behorend stuk vrij simpel van opzet is gebleven en de daar in optredende figuren in onze ogen thans over nogal traditionele karaktertrekken beschikken. Zodat de pantoffelheld even min ontbreekt als de familievete, terwijl de titelheld op vrij doorzichtige manier het door hem gestelde doel weet te be reiken. Inspecteur H. P. Bleeksma van de dienst der Invoerrechten en Accijn zen in Haarlem overhandigt de heer Koers de gebruikelijke „blauwe wim pel" als geschenk onder couvert van het ministerie van Financiën. Links mevrouw Koers naast haar man te midden van de zeven kinderen uit WIJK AAN ZEE De VVV Wijk aan Zee-Beverwük wil het buitenshuis eten gaan stimuleren. In overleg met een aantal horeca-ondernemingen in Wijk aan Zee start de VVV in het komende seizoen met het nieuwe plan, Voor 30,wordt een dinerkaart verstrekt, welke kaart recht geeft op vijf warme maaltijden, inclusief bediening. Kinderen onder de zeven jaar hebben recht op 50 percent korting. Dit staat vermeld in het jaar verslag van de VVV Wijk aan Zee-Beverwijk, dat don derdag is verschenen. HAARLEM. B. en W. van Leiden zullen de gemeenteraad binnenkort voor stellen subsidie te verlenen aan de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij als tegemoetkoming op het exploitatietekort van het lokale buslijnennet. Het ver wachte tekort op het openbaar vervoer in Leiden wordt voor 1971 geschat op twee ton. De hoogte van het subsidiebedrag zou van jaar tot jaar moeten worden vast gesteld. Over het vorig jaar willen B. en W. de NZH het verlies op twee lokale lijnen subsidiëren met 179.700. Ver wacht wordt dat de subsidie de komen de jaren hoger zal uitvallen in verband met de loon- en prijsstijgingen, die niet worden gecompenseerd door tariefsverho gingen. B. en W. verwachten, dat het rijk voor 79.700 zal bijdragen over 1970, te weten het verschil tussen de gemeentelijke sub sidie en een basisbedrag van 1 per in woner voor steden tussen de 50.000 en de 250.000 inwoners. Mocht dit niet het geval zijn, dan heeft Leiden evenals Haar lem het voornemen om eventueel een lagere rijksbijdrage te verrekenen met de subsidie over 1971. VELSEN. Het was een goed idee van het bestuur van het „Velsens Be jaardentoneel” om ter gelegenheid van het eerste lustrum weer eens terug te vallen op het oude successtuk „Die Dis tel” van Robert Saudek, dat nu al weer meer dan een halve eeuw geleden door Jan Fabricius als „Pietje de landloper” voor het Nederlands toneel werd bewerkt. Een dergelijk blijspel is destijds immers geschreven voor de generatie, welke het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost don derdagavond bijna tot de laatste plaats in bezit had genomen, zodat het grootste deel van de toeschouwers zich ongetwij feld de tijd nog kan herinneren dat evenals in het stuk een „bittertje” voor niet meer dan een stuiver verkrijg baar was. Deze week zijn op verschillende velden de narcissen in bloei gekomen. Deze Gouden Oogst, beter bekend als Golden Harvest, is voor de bloemkweker overigens een flop gewor den, want de laatste vorstnacht, waarin de temperatuur tot onder de 12 graden C vorst zakte, heeft veel schade aan de bloemen toegebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het horecaleven in IJ- muiden is weer een café rijker. Gistermid dag is namelijk aan de Kennemerlaan 41 café-bar „De vijf Vaten” geopend. De eigenaars Leo en Henk Denekamp, hebben hun nieuwe zaak zelf oud-Hol- lands ingericht. Zo bestaat de verlich ting boven de bar, waaraan twintig men sen kunnen zitten, uit antieke kaastonne- tjes en een oud karrewiel wordt gebruikt als garderobe. Aan de deels betimmer de en deels uit rode baksteen opgemet selde muren hangen antieke voorwerpen. De biljarttafel hebben de gebroeders Denekamp in het voorste gedeelte van hun café opgesteld. Daar staan ook nog enkele tafeltjes met biezen stoeltjes voor de mensen die zich niet zo aan een bar thuisvoelen. Het is jammer dat het zo merseizoen weer voor de deur staat, an ders zouden koude gasten zich aan een open haardvuur kunnen warmen. HET WAS DAAROM van regisseur Joop van Baar goed gezien om het stuk De dinerkaart, aldus de VVV, geeft de gasten de ge legenheid voor een redelijke prijs gedurende de vakantie met hun gezin buitenshuis te eten. Ook dagjesmensen kunnen met de kaart na een stranddag ir de zeven horeca-bedrijven. waar de regeling geldt, terecht. Aan het initiatief doen de volgende bedrijven mee: hotel 't Hoge Duin, hotel Sonnevanck, hotel de Wijck, hotel Trio, hotel Klein Zwitserland, hotel Rijckaerts en eet huis Hickman. Het VVV-bestuur is het volstrekt niet eens met het geheel in de oorspronkelijke stijl te la ten spelen, met als gevolg dat onderge tekende zich af en toe weer eens terug waande in de oude Haarlemse „Schouw burg Jansweg”, waar „Pietje, de land loper” vroeger zo dikwijls door het ama teurtoneel werd opgevoerd. Bij dit be jaardentoneel dus geen moderne flauwe kul met zwarte gordijnen, surrealistische zetstukjes, latten en gesuggereerde re kwisieten, maar een voorstelling met „al les d’r op en d’r an”, zodat het publiek bij de eerste oogopslag kan waarnemen wat precies met het toneelbeeld wordt bedoeld. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In het Cultureel Cen trum aan het Moerbergplantsoen heeft de heer N. D. Koers, assistent A bij de post Douane en Accijnzen, donderdagmiddag te midden van zijn gezin en collega's zijn vijfentwintigjarig jubileum in ’s Rijks dienst gevierd. De voorzitter van de jubileumcommis sie van de post, de heer F. J. Raat, be groette de belangstellenden. Hij veront schuldigde een aantal collega’s, die we gens vakantie of ziekte verstek moesten laten gaan, maar niettemin in gedachten bij hun jubilerende collega waren. Inspecteur H. P. Bleeksma van Invoer rechten en Accijnzen in Haarlem, waar onder post IJmuiden ressorteert, wist uit de stamlijst enkele bijzonderheden te put ten. De heer Koers werd in 1921 in Noord- wijk geboren. Hij kwam in 1946 als douanier in dienst van ’s Rijks belastin gen op Texel, waar hij ongeveer tien jaar doorbracht. Óp 1 januari 1956 volgde zijn aanstelling bij de post IJmuiden, waar voor hij in hoofdzaak de laatste jaren als belangrijkste object in zijn taakvervul ling bij Hoogovens en aanverwante be drijven min of meer de „stationschef” voor de douane is. Met dank voor de ver diensten van de heer Koers bood de heer Bleeksma namens de minister van Fi nanciën de jubilaris de zogenoemde „blauwe wimpel” ofwel een geschenk on der couvert aan. Als men goed oplet zijn vele halve bloemen te zien, alsof muizen ze hebben aangevreten. Bovendien hebben heel wat bladen bruinige punten gekregen, die zelfs vijf en meer centimeter lang kun nen zijn. Er zullen heel wat gewasbe- schermende middelen moeten worden ge bruikt om de bollen aan de groei te hou den. Erg veel andere kleur dan geel is er niet. Misschien zijn er nog late crocussen te vinden en wellicht kan men bij windstil weer al de geur van een paar velden vroege hyacinten opsnuiven. Ze moeten dan wel erg beschut hebben gestaan. Vast staat wel, dat er bij het corso voldoende hyacinten zullen zijn. Tweede paasdag kan het beeld al an ders zijn. De lente kan ineens openbar sten. Een beeldende term, die men vroeger bij Keukenhof altijd gebruikte. Maar blijft het koel en donker, dan blijven de bloe men van hyacinten en vroegste tulpen aan de voorzichtige kant. (Van onze stadsredactie) SANTPOORT. Hedenavond zullen zo wel in „De Hoeksteen” als in de Advent kerk van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort avondmaaldiensten worden ge houden. De dienst in „De Hoeksteen” begint om half acht, waarin ds. D. J. Spijkerboer zal voorgaan. De dienst in de Adventskerk begint om zeven uur met ds. J. K. F. Keuning als voorganger. IN DEZE fleurige omgeving werd door de spelers ook fris van de lever geac teerd, al konden zij dan ook niet allen tot de 65+’ers worden gerekend. Zo speel de Jo Belfroid een frisse er levendige Klaartje, terwijl Joh. Klaassen de timi de Hendrik in de juiste verhouding plaat ste tegenover de bazige Gees je van Rie van Son. Joop van Baar bleek daarbij met zijn markant getypeerde vaderrol het spelen evenmin te zijn verleerd, ter wijl door Jac Gorter en Job van der Zwan de uiteenlopende karakters van de beide broers met de vereiste contrasten wer den aangegeven. George Jansens tenslot te maakte van Pietje een beurtelings ro mantische en gedecideerde Flierefluiter, zodat hij deze goede bezetting plezant wist af te ronden. HET SUCCES van deze opvoering is weer bijzonder groot geweest, zodat de toeschouwers waarschijnlijk voldoende mondreklame zullen maken voor een twee de volle zaal, wanneer de opvoering straks in het Santpoortse „Zomerlust” zal worden herhaald. toch bestaat er in het seizoen een groeiende behoefte aan zomerverblijven. Ondanks deze vermindering van het toeristisch bed- denpotentieel heeft de WV de voorlichting aan eigen bevolking en toeristen verhevigd. De verwezenlijking van een modern kantoor in Beverwijk is voor de VW een nog niet haalbaar plan. „De VVV zal positief blijven meewerken om de badplaats Wijk aan Zee zijn recreatie ve functie te laten behouden, ook al zal deze aangepast moeten worden aan nieuwe toeristische eisen en inzich ten”, zo meent het bestuur. De vereniging telde op 31 december vorig jaar 402 leden: een verlies van 65 leden. Er werden 7290 mon delinge, 3400 telefonische en 3801 schriftelijke inlichtin gen door het kantoor te Wijk aan Zee verstrekt. De cijfers voor kantoor Beverwijk zijn respectievelijk 1489. 1627 en 104. Het aantal overnachtingen is nog niet bekend. Hij bereikte z’n huidige rang via de harde weg: schoonhouden van de hal len, reinigen van viskisten, permanente nachtdienst, middernachtverlichting ont steken, haldeuren openen, toezien op de juiste indeling van geloste kisten vis in de hallen en er voor zorgen dat er al tijd genoeg kisten waren om de aange voerde vis in over te hevelen. Dat laat ste gaf nogal eens aanleiding tot herrie, want de aanvoerders namen het zo nauw niet en brachten de kistenbevoorrading danig in de war. Toch is het nooit zo geweest, dat een schip niet kon worden gelost omdat er IJMUIDEN In IJmuiden werden don derdag de volgende besommingen gemaakt: KW 29 8.960, 39 37.300, 51 9.400, 125 7.800, 214 7.100; SCH 10 13.400, 261 8.740, 65 8.200; GO 26 11.600; TX 36 13.200, 39 15.300; UK 18 4.020, 73 11.400, 90 6.800, 119 6.300, 138 12.000; VD 24 7.700, 89 7.050; VD 15 en UK 245 4.400; EB 28 en UK 200 1.200; TX 33 en 67 864, 48 en 49 678, 9 en 29 434, 25 en 38 1.940; KW 109 en 177 1.020, UK 47 en 147 6.600, VD 9 en 19 1.800, 44 en 75 1.040. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 22 vaartuigen aangevoerd: 2253 kisten en 383 kleine kisten vis, 140 stijve kabel jauwen en 190.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 245 kisten en 160 kleine kisten schelvis, 75 kisten en 27 kleine kisten wijting, 190 kisten gul, 240 kisten koolvis, 255 kisten en 196 kleine kisten makreel, 1070 kisten schol en 178 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 11.6310.58, grote tong 5.535.24, groot- middel tong 6.456.26, kleinmiddel tong 7.80—7.41, tong I 8.93—8.54, tong II 8.14— 7.70, zalm 10.21—7.20. Per tien stuks: grote kabeljauw 242 132, middel kabeljauw 136104. Per 50 kilogram: grote schelvis 5043, middel schelvis 4440, kleinmiddel schel vis 5040, schelvis I 6442, wijting 76 53, schar 50—26, gul I 81—47, gul II 74—10, gul III 5226, grote schol 5545, schol I 58—45, schol II 54—45, schol III 52—33, tarbot 518238, griet 239134, tongschar 15576, schartong 56, makreel 28.80 11.50, kleine leng 47, zwarte koolvis I 2927, zwarte koolvis II 2723, witte koolvis I 66, poon 5440, kleine kreeft 10090, lever 10, krab 2521. Hoofdverificateur A. Fraterman ging vervolgens nog wat dieper in op de „stam lijst”, die na komst in IJmuiden een nog vrijwel onbeschreven blad is, zij het dat zonder meer kan worden gezegd, dat de jubilaris nooit een lastig, maar altijd een tegemoetkomend man is en daardoor mede tot de prettige dienstuitvoering bij- draagt. Wel is hij gesteld op het vrije weekeinde wegens zijn ambities, die ook liggen op het terrein van kerk en maat schappij met daarboven een zekere liefde voor bijdrage aan culturele ontwikkeling die trouwens ook mevrouw Koers heeft. De heer Fraterman zag de ontwikkeling op het terrein van de douane steeds meer uitlopen naar een wijziging van de taak stelling en dacht over 4 jaar in het vak al leen nog maar in EEG-verband werkzaam te zullen zijn. Als gesettelde IJmuidenaar die de heer Koers is geworden, wenste de hoofdverificateur hem toe de post IJmuiden te kunnen trouw blijven. Namens de gehele bezetting van de post IJmuiden overhandigde hij tenslotte een fraaie grote verrekijker en betrok de heer Fraterman mevrouw Koers in de hulde if niet voldoende kisten waren. Door de aanschaf van plastic kisten liep alles veel soepeler; Jan Niemeijer, die meest al alles alleen moest doen was bijzonder blij met dit nieuwe materieel van het SVHB. Jan Niemeijer deed zijn werk uitste kend en dat zo iets gewaardeerd werd, bleek uit zijn benoeming tot opzichter per 1 januari 1956; zeven jaar later werd hij benoemd tot opzichter D. De werkzaamheden in de IJmuider vishallen zijn in de laatste jaren wel toe genomen door de aanvoer van vis uit andere havens via wegvervoer. Voor een vlottere opslag, waaraan het aan vankelijk nogal mankeerde, zijn recen telijk voorzieningen getroffen. Dat thans lossen en laden gesmeerd gaan, is voor een goed deel aan Jan Niemeijer te dan ken. Dinsdag 13 april houdt de jubilaris re ceptie in zijn woning aan de Van Speijk- straat (5) IJmuiden. met het aanbieden van een fleurig bloem stuk. Behalve de huidige collega’s gaven ook verscheidene oud-collega’s-gepensioneer- den blijk van hun belangstelling, evenals vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die hun gelukwensen vergezeld deden gaan van veel bloemen en geschenken. Met enkele woorden dankte de heer Koers voor de prettige samenwerking die op post IJmuiden onder allen bestaat. In gebouw „Velserdum in IJmui den heeft de Bouwbond van het NVV vrijdagmorgen het stakingsloon uit betaald aan de ruim veertig stakende leden-baggeraars, die werken in IJmuiden en omgeving. De meesten van hen zijn afkomstig uit de om geving van Sliedrecht. Sinds week ligt ook in IJmuiden baggerwerk plat. Het afdelingsbestuur voegde bij het stakingsgeld een pakketje eieren voor de paasdagen. Tijdens de uitbetalingen, van negen tot tien uur. belde stakingsleider Piet de Vreeze even op vanuit Sliedrecht om de stokenden nog even te atten deren op de vergadering die de baggeraars zaterdagmorgen om elf uur in Sliedrecht houden, beslist zal worden of het aantal stakingsobjec- ten uitgebreid zal worden of niet. Dinsdagmorgen om tien uur komen de baggeraars in „Velserduin" bijeen om de stand van zaken te vernemen. Vragend naar de stemming in IJmuiden kreeg Piet de Vreeze vrij dagmorgen te horen: „Rustig, maar vastberaden”. A O. a t - -S s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5