het werk HOE LANGER HOE MEER... Visie van it. J. Pot op ruimtelijke toekomst Minder gevaar, meer ruimte een „aantrekkelijker” kosten PROCES-INDUSTRIE IN ZEE Onbehagen leidt tot vlucht uit KNVTO is met rijkssteun streekvervoer tevreden het fundament van uw vermogen DSM-kaderleden stellen vast: veel mensen werken beneden capaciteiten Indonesië krijgt 135 miljoen DM van Bonn Wereldorganisatie van loodsen In januari 7205 nieuwe woningen TUSSEN DE BE f- f 13 ZATERDAG 10 APRIL 1971 SANERING GELD IS ER AANLEIDING GOED KLIMAAT O ntwikkelingshulp Veiligheidsmaatregelen in Argentinië ■MB Spanningen Te soepel BI z' sas® BW i I 1 - X (Van onze Haagse redactie) ADVERTENTIE POSTBUS 973 - ROTTERDAM TEL. (010) 28 <7 10 1 DEN HAAG Als het aan de Sllkkerveerse elektrotechnisch Ingenieur J. J. Pot (62) ligt, bouwt Nederland zo spoedig mogelijk zjjn proces-industrie op eilanden in de Noordzee. AI enkele jaren propageert de heer Pot deze visie op de naar zijn idee nog meer geïndustrialiseerde toekomst van Nederland. Nadat er aanvankelijk weinig of geen reactie kwam is recentelijk meer belangstelling gebleken. Dat kwam omdat ir. Pot nu een concrete berekening heeft gemaakt voor de bouw van dergelijke eilan den. In zijn brochure „Industrie-eilanden in de Noordzee, een realiseerbaar alter natief”, had hij nog globale cijfers genoemd. Dat werkje omvatte een beschrijving van zijn visie, geplaatst tegen de achtergronden, belicht in Westeuropees verband. Voorne-Putten en dergelijke zogenoemd noodzakelijkerwijs en ongemerkt stukje bij beetje ook nog verloren gaan. En het beste zou zijn, meent ir. Pot, direct op internationaal niveau de verkaveling van de zandbankgebieden in de Noordzee aan te gaan te gaan vatten. President DSM. De raad van commissa rissen van DSM heeft president-direc- teur dr. A. C. Rottier verzocht nog een paar jaar aan te blijven wegens de hui dige problematiek van de onderneming en de belangrijke herstructurerings- taken in de naaste toekomst. De werk- nemersleden van de ondernemingsraad van DSM hebben het verzoek van de commissarissen en het bevestigend ant woord van dr. Rottier toegejuicht. In het kader van de rationalisatiemaatregelen geldt voor het hele bedrijf een over- bruggingsleeftijd van zestig jaar. Onder deze regeling vallen ook de leden van de hoofddirectie en de directeuren. Dr. Rottier is 62 jaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Ir. Pot pretendeert niet dat hij met zijn plan om havens en in dustrieën in zee te bouwen iets heel nieuws voorstelt. Integendeel: er zijn al veel voorbeelden over de hele wereld. Men denke alleen maar eens aan de tanker-terminals op vele kilometers uit de kust van de Arabische olielanden. In ons land zijn we begonnen met de Maas vlakte om voor het Rotterdamse in- dustrie-areaal meer ruimte te maken. Over de inrichting van dit op de zee gewonnen gebied en over eventuele uit breiding is de strijd volop aan de gang. waarmee we hoe langer hoe meer te ma ken zullen krijgen, beschouwt ir. Pot de prognose, dat straks het industriebekken Moerdijk met zijn Shell-Chemie over wei nig jaren ingeklemd ligt tussen het naar het noorden expanderende Breda en het zuidwaarts uitbreidende Dordrecht. Te weinig ruimte en te veel overlast voor de bewoonbaarheid van de minidel ta, nu zo trots Gouden Delta genoemd. In de gedachten van ir. Pot hoeft de Hoekse Waard niet te worden vergraven, blijft Voorne-Putten ongerept, zou Oost-Zeeuws- Vlaanderen niet vol milieubelastende indu strie moeten worden gedrukt Overname Van Leeuwen. Mammoet Trans port, de geïntegreerde zwaartransport- onderneming, gevormd door Van Wezel Hengelo n.v. en Hijs- en Transportmaat- schappij Goedkoop n.v., neemt S. A. van Leeuwen n.v. te Leiden over. De Leidse vestiging van Mammoet Transport zal als zelfstandige n.v. worden voortgezet onder de naam Van Leeuwen n.v. Bij Van Leeuwen werkt 18 man personeel. Met de vakbonden is volledige overeen stemming bereikt over de overneming. De continuïteit van Van Leeuwen, een onderneming die zich vooral richt op industrieel vervoer, wordt door het op gaan in Mammoet Transport verzekerd, zo delen beide bedrijven mee. Indonesië werktuigen moet kopen, die voor ontwikkelingsprojecten noodzake lijk zijn. In totaal heeft de Bondsrepubliek nu 701 miljoen mark aan kapitaalhulp ge leverd. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik sprak tijdens de ondertekening van het ver drag de hoop uit dat de Westduitse in dustrie haar investeringen in Indonesië in de toekomst zal verhogen. Dr. Eppler voerde deze week ook besprekingen met de Indonesische president generaal Soe- harto. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse minister van Ontwikkelingshulp dr. Erhard Eppler, heeft in Djakarta een verdrag onderte kend, waarin de Bondsrepubliek 135 mil- joen mark beschikbaar stelt, waarvoor Hoe is ir. Pot ertoe gekomen in woord en geschrift zoals dat dan heet zijn visie bekend te maken? Het is zijn per soonlijke betrokkenheid bij het milieu, die hem tot deze gedachten heeft ge bracht. Aanleiding was de kwestie Voor ne-Putten, die zo’n tweeënhalf jaar gele den speelde. Plannen van Rotterdam, die toen be kend werden gemaakt, lieten zien dat Voorne-Putten grotendeels als haven- en industriebekken nodig zou zijn, evenals de Hoeksewaard. De natuurbeschermers kwamen in de weer vanwege de unieke waarden van het landschap. Waar is dan plaats voor de verdere in dustriële groei dacht ir. Pot. Zo kwam hij op de gedachte de kustlijn naar voren te brengen. Het continentale plat ligt ge reed, ligt als het ware te wachten, zegt hij. Eeuwen geleden was dit deel van de delta van Schelde, Rijn, Maas en IJssel ook land. De rivieren liepen ongeveer bij Doggersbank in zee. De ruimtelijke druk in West-Europa met zijn honderden miljoenen bevolking, het feit dat sommige havens slechte ver bindingen hebben met de zee leidt van zelf tot zoeken van dergelijke alternatie ven, meent ir. Pot. Bovendien zijn vele industrieën (staal- olie- petro-chemie) afhankelijk van aan- en afvoer over zee en willen zich dus bij voorkeur aan de kust vestigen. Juist die petro-chemie is de grootste potentiële belager van de milieuhygiëne. Niet alleen gaat het om de vervuiling van lucht en water, maar ook en dit is wel het voornaamste argument In de vi- sie-Pot voor de zee-eilanden zijn de gevaren van brand, explosie en vergifti ging dermate groot, dat het voorkeur zou hebben deze fabrieken ver buiten de kust lijn in zee te zetten. IN BELGIË wemelt het van de plannen. Een project voor de uitbouw van de haven van Zeebrugge, een voor een zee stad voor Zeebrugge (haven met 2400 ha grond) een tanker-terminal op 16 km n zee, een haven 25 km uit de kust. FRANKRIJK is de koploper. Althans voor wat betreft accommodatie in volle zee. In het Kanaal, 27 km vóór Le Havre ligt l’Ile du Parfond, een tanker terminal van 80 ha (met opslag). Het biedt accom modatie aan tankers tot 500.000 ton. De Fransen hebben bovendien een plan voor een haven op een zandbank, 12 km voor de kust van Calais. DIT ALLES om aan te geven dat dit soort plannen nu wel het stadium van de science-fiction hebben verlaten en hoe langer hoe serieuzer worden overwogen. Nog vormt Nederland enigszins een uit zondering, al zijn er dan meer mensen, die er belangstelling voor krijgen. Ge zien de aard van vele der opgesomde pro jecten zou he'. wel eens kunnen, dat die belangstelling spoediger moet worden ge concretiseerd dan nu kan worden aan genomen. De kans dat zoveel buitenlandse havens straks de gigantische olietankers gemak kelijk in zee kunnen ontvangen, zal met name in Rotterdam niet lang afwachtend worden gadegeslagen. Het verdiepen van de zogenoemde oliegeul kan niet ongeli miteerd voortgaan, zodat in de nabije toe komst zonder twijfel berekeningen voor een tanker-terminal in zee moeten wor den gewaagd. DEN HAAG. In januari 1971 werd volgens definitieve gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 10351 woningen begonnen en zijn 7205 woningen voltooid. In januari 1970 waren deze aantallen resp. 7682 en 6025. Eind januari 1971 waren er 155.480 wo ningen in aanbouw tegen 147.340 eind januari 1970. Het aantal begonnen wonin gen bestond uit 3239 (2956) woningwet woningen, 5447 (3261) premiewoningen en 1665 (1465) ongesubsidieerde wonin gen. Bij het aantal voltooide woningen waren deze cijfers respectievelijk 2315 2315 (2316), 3479 (2668) en 1411 (1041). ENGELAND, om wat dichter bij huis te komen, is bezig met het project- Maplin Sands. De ondiepten aan de mon ding van de Theems worden een soort grote „Maasvlakte”, 12.000 ha met havens, industrieterreinen, wellicht een vliegveld. Enkele jaren geleden verscheen een ont werp voor een „Sea-City” op de Hais- borough Tail, 25 km uit de oostkust Zelfs hebben de Engelsen wel eens ge dacht aan Doggersbank, maar daar krijgt men te maken met diepten van 36 meter. AMSTERDAM. Op 12 mei zal in Am sterdam de International Maritime Pilot Association worden opgericht, een organi satie waarbij loodsenorganisaties uit de hele wereld zich kunnen aansluiten. De Impa zal, evenals de Europese Ma ritime Pilot Association, waarbij België, Duitsland, Engeland, Spanje, Frankrijk, Italië, Zweden en Nederland zijn aange sloten met totaal 5500 leden, een advise rend orgaan zijn. De reden voor de oprichting van de Impa is volgens de Vereniging van Ne derlandse Loodsen het verkrijgen van een consultatieve status bij de Imco, de internationale maritieme organisatie waarbij alle landen, die iets met de scheepvaart te maken hebben, zijn aange sloten. De Imco is nauw verbonden me* de Verenigde Naties. Unigro dicht. Het fietslampen en dynamo’s producerend bedrijf n.v. Unigro en Co 26 werknemers in Groningen gaat sluiten. De fabriek kan de concurrentie uit Italië niet meer aan. Directie en aan deelhouders (dat zijn vijf werknemers van het bedrijf) hebben vrijdagmorgen met de vakbonden en de werknemers overeenstemming bereikt over een af- vloeiingsmaatregel. Men kan uit drie mogelijkheden kiezen, onder meer een uitkering ineens. De meeste werknemers van Unigro hebben meer dan twintig dienstjaren. Het bedrijf werkt al jaren met verlies. Geen dividend Lyempf. Lyempf (Leeu warder IJs- en Melkprodukten Fabrie ken) heeft een teleurstellend jaar 1970 achter de rug. In tegenstelling tot vroe gere verwachtingen is het afgelopen boekjaar ongunstig verlopen, zodat dit met verlies zal moeten worden afge sloten. Over 1970 zal dan ook geen divi dend kunnen worden voorgesteld, zo deelt het bedrijf mee. Voorwaarde voor de vestiging op Noordzee-eilanden is, zo betoogt ir. Pot met nadruk, dat de gegadigden de pro jecten zelf aanpakken. De belastingbeta ler mag er geen directe gevolgen van dragen. Industrieterrein in zee wordt steeds goedkoper naarmate ons land, in de richting van het jaar 2000, geheel vol gebouwd raakt. Hij zou willen stoppen met vestiging van milieucontrasterende industrie op het vasteland. De bestaande zou moeten wor den gesaneerd in die zin, dat zij schoon moeten worden. Dat kan technisch alle maal, vindt ir. Pot, als er maar zeer strenge eisen worden gesteld en de over heid daarop venijnig toeziet. Uitbreidingen van bestaande proces-in- dustrieën moeten niet meer worden toe gelaten. Die moeten ruimte vinden in zee, ver van de bewoonde wereld, op eilanden in zee. Die eilanden denkt ir. Pot zich niet onmiddellijk langs de kust. Dan wor den eb en vloed verstoord, de ecologische waarde van de kust gaat achteruit, de recreatieve mogelijkheden verdwijnen. Tussen de eilanden en de bestaande kust moet zeker 5, liever 10 kilometer afstand bestaan. Om luchtvervuiling voor het vasteland uit te sluiten, moeten uiter aard ook aan de te vestigen industrieën de strengste eisen worden gesteld. De ver bindingen zijn geen probleem. Het gaat om weinig arbeidsintensieve projecten. De werknemers kunnen bijvoorbeeld met luchtkussenvaartuigen af en aan worden gevoerd. Die varen snel en kunnen ook bij hoge golven nog navigeren. Wanneer de uitbouw van de eilanden voortschrijdt, kan altijd aan een brug worden gedacht (of tunnel) hoe meer ge gadigden hoe goedkoper zo’n project naar verhouding. Technisch zijn er geen pro blemen. De Zeelandbrug werd ook in zeer diep water gebouwd. Wat nog de kosten betreft: verkeersvoorzieningen als bij voorbeeld ingecalculeerd bij projecten als Europoort en Maasvlakte zijn niet van toepassing op de Noordzee-eilanden. Ver der denke men maar eens aan de grote bedragen die nodig zouden zijn om ha vens te graven in bijvoorbeeld de Hoekse Waard (nadat voor vele miljoenen is ont eigend) bruggen te bouwen, wegen te maken. Het geld voor deze gigantische projec ten? Dat is er, zegt ir. Pot. We moeten bedenken dat Duitse banken zich bereid verklaren een investering van een miljard te doen in een haven op 26 km voor de Belgische kunt en de Belgische regerings commissie voor deze projecten berekent, dat een haveneiland voor de kust van Bredere 2,5 3 miljard kost en conclu deert dat dit economisch realiseerbaar is. De tijd wordt rijp, meent de Slikker- veerse elektrotechnisch ingenieur, dat we ons gaan bezinnen op de mogelijkheden van het continentale plat voor industrie vestiging. We moeten dit zien tegen de achtergrond van de vraag wat het behoud van ons woon- en leefklimaat in de nabije toekomst ons waard is. Hopelijk is er niet eerst een grote ramp nodig om dit besef algemeen te doen doordringen, zegt ir. Pot, zoals de bedrei ging voor Amsterdam de stoot tot de droogmaking van de Haarlemmermeer gaf. Zoals de watersnood van 1916 de aanleiding was tot het starten van de Zuiderzeewerken. En zoals de februari- ramp van 1953 het in de la liggende Deltaplan actueel maakte. Het Noordzeeplan is een uitweg uit de impasse, waarin we al meer en meer gaan verkeren, aldus ir. Pot. De commer ciële belangen worden ermee gediend, de leefbaarheid van ons westen wordt ont zien, er worden geen belangen geschaad, men bouwt op niemandsland en men kan daarmee onmiddellijk beginnen. Liever nog vandaag dan morgen, an ders zullen gebieden als Hoeksewaard, DUITSLAND blijft niet achter. Daar zijn drie grote projecten bekend: een haven op 60 km in zee, voorbij Helgo land; een haven- en industriegebied (ana loog aan de Maasvlakte, maar veel gro ter), op Wadden aan de monding van de Elbe (bij Cuxhaven), bestemd onder andere voor zeer grote tankers; en een haven in zee buiten Wilhelmshafen. In deze reeks past ook de visie van de Rijswijker B. J. Elhorst, die bij de ge meente Den Haag een ontwerp indiende voor een uitbouw aan de kust tussen Monster en Scheveningen, met een capa citeit van 800 ha, aan zee een nieuwe kunstmatige duinketen, ruimte voor ho tels en voor woningbouw. En misschien ook het zoeken naar ruimte voor een buitenhaven voor Amsterdam, in de na bijheid van de verlengde Noordzeekanaal- pieren. tewerk gesteld is, het hoogste ziektecijfer voorkomt. Is de personeelsdienst wel vol doende doordrongen van de eisen, die het werk in de diverse afdelingen aan de mensen stelt, zo vraagt de groep zich af. De groep merkt verder op, dat er voor al voor de laagstbetaalden weinig door stroom- en promotiemogelijkheden zijn. Velen van hen zouden hoger geclassi ficeerd werk aankunnen, maar krijgen daarvoor te weinig of geen kans. Diplo- ma-eisen staan doorstroming veelal in de weg. Vele mensen werken daardoor on der hun capaciteiten, hun vakmanschap gaat voor het bedrijf verloren, het werk spreekt niet meer aan, verveling, sleur en onbehagen nemen toe en een en ander leidt tot vlucht uit het werk. Volgens de cijfers van de groep is het ziekteverzuim het hoogst bij de laagst betaalde groe pen. De groep denkt ook aan de snelle ont wikkelingen op velerlei gebied, die toe nemende spanningen veroorzaken en aan de arbeidsmotivatie, die een overwegen de rol speelt in het ziekteprobleem. Als de wijze van leiding geven, de organisa tie van het werk, de informatie-verstrek- king en de werkbetrokkenheid niet goed zijn, wordt de werkmotivatie ongunstig beïnvloed. Er is bij het polychemiebe- drijf onvoldoende inspraak met betrekking tot het werk zelf, de planning en orga nisatie van het werk, de besluitvorming de plaatsing en overplaatsing van perso neel en de werkomstandigheden. Tenslotte noemt de groep de achter uitgang van het leefklimaat door de ver vuiling van het milieu door industrie en verkeer. Hierdoor vermindert de weer stand tegen ziekte. Onrustbarend noemt de groep het, dat onlangs een Limburgs bedrijf moest wor den gesloten als gevolg van een enorm hoog ziekteverzuim. We moeten ervan uitgaan, stelt ir. Pot, dat Nederland zich nog onderaan bevindt in de groeikromme van de industrialisa tie. In Westeuropees verband gezien is het van het grootste belang, om voor een gunstig industrieel klimaat te zorgen. Willen wij geen verdere industrialisatie dan houden we de groei niet tegen, maar zet die zich elders voort. Nu heeft Nederland weinig ruimte. Als het welvaart wil, dan graag zonder milieuoverlast. Bovendien is het totdus- ver ingedijkte deltagebied van ons land uitermate ongeschikt voor de industrie. Alles wat men op de klei- en veengrond bouwt, moet op palen worden gefundeerd. Meer dan de helft van de kosten zit onder de grond. Daar staat tegenover, dat de Noordzee- bodem voor een groot deel uit zand be staat. Door opspuiten van zandbanken kan een vaste ondergrond voor industrie worden verkregen. Laten wij dus trachten het continentaal plat als een grote, nieu we dimensie aan onze ruimte toe te voe gen. Door zuigen en persen kunnen vaar geulen uitgediept en uitgestrekte kunst matige zandbanken boven water worden gebracht. Daar wordt dan plaats geboden aan onze milieu-contrasterende activitei ten, zoals de olie- en chemische industrie, landingsterreinen voor supersonische vliegtuigen, militaire oefenterreinen. Dan, betoogt ir. Pot, kunnen we onze groene gebieden, die er nog zijn en de landelijke gebieden tussen de Wadden eilanden en de Belgische kust worden gespaard voor woon- en leefruimte. We moeten er ons van bewust worden hoe dwaas het in wezen is de grote in dustrieën in zoals hij het noemt de minidelta tussen Waterweg en Wester- schelde te willen frommelen.” Als symptomatisch voor de bezwaren, JAPAN KENT in zijn binnenzeeën al diverse kunstmatige eilanden. Voor ad viezen over de aanleg zijn de Japanners in Nederland komen kijkenNu draaien er raffinaderijen in zee voor havensteden als Kobe en leggen er tankers aan. Er is voor de aanleg geen zand gebruikt, maar steen, vrijgekomen bij het af graven van bergen, waar dan weer terreinen voor de woningbouw ontstaan. Japan heeft ruimtegebrek, de bevolking woont hoofd zakelijk aan de kust.- DEN HAAG. Vele personeelsleden van DSM (het staatsmijnbedrijf) hebben gevolg gegeven aan de oproep van hun directie om te helpen nadenken over het ziekteverzuim, dat bij deze onderneming grote om vang heeft aangenomen (van 4 a 5 percent in 1967 tot thans 10 a 11 per cent). Zo heeft een groep wachtchefs, voorlie den en eerste operators van het polyche- miebedrijf van DSM zich in een aantal bijeenkomsten diepgaand met het ver schijnsel, dat deze groep onrustbarend noemt, beziggehouden. Aan het rapport, dat deze groep over haar bevindingen heeft uitgebracht en dat in het perso neelsorgaan van DSM is gepubliceerd, valt te ontlenen, dat men voor wat dit chemische bedrijf betreft, diverse moge lijke oorzaken ziet. In 1967 werd het ziektecontrolesysteem afgeschaft en vervangen voor een „me disch begeleidingssysteem” (MBS) en de groep constateert dat de voortdurende stijging van het aantal ziektegevallen toen is begonnen. De groep kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken, dat het MBS malafide ziektegevallen in de hand werkt. In de weekeinden namelijk, wanneer er vrijwel geen controle is, neemt steeds het aantal ziektemeldingen toe. Het MBS stelt een groot vertrouwen in de persoonlijke verantwoordelijkheid van de mensen, maar de groep betwijfelt, of daarvoor de juiste mentaliteit bij allen aanwezig is. DEN HAAG DE KNVTO-werkgevers- organisatie in het streekvervoer heeft verklaard, dat zij niet ontevreden is over de mededeling van staatssecretaris Keij- zer van Verkeer en Waterstaat over maatregelen ten gunste van het streek-, vervoer. Uit de mededeling aan de Tweede Ka mer valt volgens de KNVTO af te lei den dat de regering streeft naar een 100 percent dekking van de verliezen in 1971 en dus naar een regeling, die het niet nodig maakt de dienstregeling in te krim pen. Het bedrag op de begroting van 25 mil joen is met 15 miljoen verhoogd. Het eco nomisch bureau voor het weg- en water vervoer had berekend dat 40 miljoen ex tra nodig is. Uit de mededeling van de staatssecre taris valt op te maken, dat de 15 mil joen maar een eerste stap is. Er mag nog een verdere aanvulling in de loop van het jaar worden verwacht, aldus de KNVTO, die verder opmerkt, dat het uit gangspunt van de regering blijft, dat de rijkssteun toereikend moet zijn om een wezenlijke aantasting van het verzor- gingsniveau te voorkomen. De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen heeft vrijdagmiddag ver klaard dat de streekvervoermaatschap- pijen, die dochters zijn van de spoorwe gen, hun vervoervoorzieningenniveau in 1971 op dezelfde wijze zullen kunnen hand haven als de particuliere bedrijven en de bedrijven waarin de overheid rechtstreeks deelneemt. Dit naar aanleiding van vragen al zou dit niveau voor de dochterondernemingen van NS, betrokken bij het streekvervoer, anders zijn. De groep vindt verder, dat de bedrijfs leiding een in sociaal opzicht te soepel personeelsbeleid voert. Dit geldt de plaat sing van personeel, verplaatsing intern en het tewerkstellen van minder-validen. Voor minder-vakbekwamen en voor min der-validen, zo stelt de groep, is er altijd wel een plaatsje open. Er zijn afdelin gen, die minderarbeidsgeschikten in gro ter aantal krijgen toegeschoven en de taak is voor deze mensen veelal te zwaar. Gebleken is, dat juist in die afdelingen, waar een groot aantal van deze mensen Een schets van de mogelijkheden in de Noordzee, waar een gebied tussen het Noordzeekanaal en de water- monding, huidige diepte tussen ruim 10 en ruim 20 meter, zou kunnen worden opgehoogd voor vestiging van industrieën. Tussen dat areaal en de huidige kust blijft een zeer brede zeegeul bestaan. Ir. Pot wil geen eilanden volgens de aloude inpolderingstechniek, met dijken en grond, die pas na jaren ter beschik king komt. Hij gaat bij zijn ideeën uit van een project als de Franse tanker-ter minal He du Parfond, bij Le Havre, waar de ophoging met caissons wordt be schermd. Dit eiland ligt in 14 tot 18 meter diep water. Bij een omtrek van 5800 meter wordt een prijs gerekend van 70,4 francs, voor het fabriceren en afzinken van ge wapend betonnen caissons 8750 per m) Deze kosten moeten dan worden geteld bij de prijs voor Jiet opspuiten. Het voor kunstmatig eiland (en) in aan merking komende gebied van de Noord zee voor de kust van Zuid-Holland is ge middeld tussen de 15 en de 20 m diep. Om een eiland geheel op 5 meter boven water te brengen, moet dus 20 a 25 m3 per vier kante meter worden opgespoten. Bij een prijs van een gulden per m3 kost de op hoging dus 20 25 per m2. Voor een eiland van twee bij twee ki lometer komt ir. Pot, bij wijze van voor beeld, met omslag voor de caissons op 40 a 45 per m2. Ter vergelijking voert hij aan, dat het industrieterrein langs het Noordzeekanaal de gemeente Amsterdam 40 per m2 kost. Voor een eiland van 10 bij 10 km, met een omtrek van 40.000 m komt ir. Pot op een prijs per vierkante meter van 24 a 29 per m2. Dit bedrag komt overeen met de prijs, die in het befaamde rapport van 20004- van Rotterdam wordt opgege ven voor de Maasvlakte. Aromatenfabriek. De oplossingen, die DSM (Staatsmijnen) zoekt nu de bouw van een olieraffinaderij samen met de Shell niet doorgaat, houden o.a. in, dat DSM zelf een aromatenfabriek wil bou wen. Dit heeft de directie in een ver gadering van de ondernemingsraad van het bedrijf meegedeeld. De reorganisa tieplannen van DSM zijn gereed en in de ondernemingsraad zijn de hoofd lijnen van de voorgenomen herstructu rering van de onderneming besproken. Hierover wordt nog niets bekendge maakt, omdat de raad van commissaris sen de reorganisatieplannen nog moet bespreken. Zoveel gedachten en zo’n „korte” kust. De regering stelde een commissie in, die alle plannen bestudeerde en in haar ver slag kritiek leverde. Bovendien kwam zij zelf met eigen voorstellen: een haven 25 km in zee voor Nieuwpoort en een stad-haven op een eiland van 8 x 1,5 km, op 4 km in zee voor Bredene. Dat laatste project omvat een haven voor passagiersschepen, roll- on/roll-off-schepen, containerschepen, tankers tot 15.000, later 200.000 ton en een kademuur voor diepstekende sche pen van ongeveer 2 kilometer lengte. BUENOS AIRES (AFP). Ter voor koming van verdere sabotagedaden door stakende arbeiders heeft het leger in Ar gentinië negen belangrijke telecommuni- catiecentra bezet. Deze centra verzorgen het telefoon- en telexverkeer met het buitenland. De arbeiders en technici bij deze cen trales staken om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Als gevolg van sabotage zijn al 50.000 telefoonverbindingen en tal rijke telexnetten buiten gebruik. A' f U. I

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13