VECHTMACHINE POGLAJEN WIL EEN REVANCHE OP BRIAN JACKS Limburger geladen naar de open Nederlandse judokampioenschappen Uitwedstrijden RCH en EDO Jan Hein Donner joeg concurrenten tegen zich in het harnas behoorlijk Eén winnaar van totoprijs Herrera plaatste advertentie Tom Okker in halve finale „Ze zullen nooit een Eén punt voor nationale waterpoloploeg behoorlijk toernooi winnen” Haarlem gebrand op een revanche tegen Telstar Sijbrands weer beste HAARLEM - TELSTAR Sterke bezetting EK kader 71-2 Kandidatenmatches ondergebracht 15 ill lil® ijpyl ZATERDAG 10 APRIL 1971 Wer eld titel schaken Erelijst Grondwerk Wiersma niet naar EK rV Geen grootspraak winnaars, winnaars, winnaars, THEO KLEIN. Martin Poglajen: geen onnodig risico. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE Zelden zal er bij een streekderby zoveel op het spel hebben gestaan als bij de 2e Paasdag te spelen wedstrijd Wanneer de roodbroeken uit deze ontmoeting met hun naaste buren twee punten weten te halen, zal aangenomen dat Ajax zich vandaag de Rotterdammers wel van het lijf zal weten te houden de achterstand op EXCELSIOR zijn ingelopen en een beter doelsaldo hen weer boven de rode streep kunnen brengen. Tegen SPARTA toonde een knap voetballend HAARLEM de weg naar boven te hebben gevonden. Tegen TELSTAR zullen de roodbroeken bewijzen, dat zij op deze weg wensen voort te gaan om de hun toekomende plaats In de Eredivisie te behouden. Aanvang: half drie - Van 11 uur af z(jn nog plaatskaarten voor alle rangen verkrijgbaar. In de vijfde ronde hebben Ree (tegen Krabbé) en Timman (tegen Andriessen) de volle winst behaald. Van der Vliet en Van der Weide deelden het punt. Van de drie afgebroken partijen zijn er twee uitgespeeld. Boersma-Langeweg en Scholl-Hartoch. Beide partijen eindigden in remise. De partij tussen Donner en Van Baarle werd voor de tweede maal afge broken. De stand: 1. Timman 4 punten; 2/3. Har- toch en Ree 31/» pnt.; 4. Donner 3 pnt en 1 afgebr. partij; 5. Scholl 3 pnt.; 6. Lange- weg 2’/i pnt.; 7. Van Baarle 2 pnt en 1 af gebr. partij; 8/9. Krabbé en v. d. Weide 2 pnt.; 10/11. Andriessen en v. d. Vliet l’/z pnt. 12. Boersma V2 pnt. be- uit (Van onze sportredactie) HEERLEN Als blikken konden doden, dan had het arbitrale trio dat vorig jaar tijdens de Europese titel- kampioenschappen in Oost-Berlijn de finale in het middengewicht leidde, de titelstrijd niet lang overleefd. Zij zouden de aarde verlaten hebben na de confrontatie met Martin Poglajen, die door een uiterst dubieuze beslis sing van het Europese kampioen schap werd beroofd. De gelukkige aan de andere kant van de mat heet te Brian Jacks, afkomstig uit Enge land, die na zijn overstap van de junioren (waar hij enkele malen een continentale titel veroverde) naar de senioren tot op dat moment niet waar had kunnen maken. HAARLEM-IJMOND. De grote langstelling in Kennemerland gaat naar Haarlem dat op tweede paasdag zijn thuiswedstrijd tegen Telstar speelt. Tel- star-oefenmeester Jan Rab voorziet voor zijn elftal een moeilijke wedstrijd. Haar lem moet winnen en zal zich tevens on getwijfeld willen revancheren voor het pak slaag (6-3) dat men eerder deze competitie op Schoenenberg kreeg toege diend. Naar het zich Iaat aanzien zullen beide elftallen waarschijnlijk met hun sterkste formaties binnen de lijnen ver schijnen. Rab zit met het probleem dat De Wit, Driesen en Van der Meeren niet helemaal honderd percent zijn, terwijl zijn Haarlem-collega John Eelman moet afwachten of Paternotte maandag van zijn knieblessure geen last heeft. Pater notte zal eventueel worden vervangen door Poldervaart. BERLIJN. Het Nederlands waterpolo- team is het landentoernooi in West-Berljjn begonnen met een geljjk spel (2-2) tegen West-Duitsland. De tussenstanden waren 0-0, 1-0 0-1 en 1-1. De Nederlandse doel punten werden gemaakt door Gerrit Wormgoor en Evert Jan Veer. Daarna ver loor de Nederlandse ploeg met 2-4 van Italië (0-0,1-1, 2-0, 1-1). Het toernooi begon met moeilijkheden aangezien de Italiaanse ploeg niet wenste te spelen tegen een verenigingsteam. De Joegoslavische clubploeg Partisan Belgra do werd daarop een Servische selectie ge noemd en toen waren de Italianen bereid te spelen. Italië won met 5-4. MONTE VARLO. Tom Okker (eer ste op de plaatsingslijst) en Iline Nas- tase (derde) werden gisteren halve fina list in het internationale tennistoernooi van Monte Carlo. De partijen van Okker en Nastase in de kwartfinales moesten donderdag worden afgebroken wegens de duisternis. Okker, die twee sets te gen een voorstond in zijn duel met de Joegoslaaf Jovanovic, won de vierde set met 6-4. Nastase moest de derde set af staan aan Dick Crealy, maar besliste de partij daarna in de vierde reeks. Haarlem verschijnt met het volgende elftal: Paternotte (Poldervaart)-Wentink, Peijs, De Haan, Koopman-Van Duffelen, Breevoort, Vesters- Hoeben, De Goede en De Wolf. De (vermoedelijke) opstelling van Telstar: Van der Meeren-Driesen, André, Zwaan, Van Wijngaarde (Van Es sen)-Van Egmond, De Vries, Fens-Bond, De Wit, Stanic. RCH en EDO spelen uitwedstrijden te- (Van onze schaakmedewerker) LEEUWARDEN. Eertijds was het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland een wat scharrelig zigeu- nergedoe. Het werd onregelmatig ge speeld daarnaast was noch tijd, noch, plaats bepaaldEn natuurlijk moest het voor een habbekrats aan de man wor den gebracht. De tijden zijn veranderd, grondig en gunstig. Thans is het elk jaar, rond de paasdagen, titeltoernooi geblazen. De krachtmeting heeft de naam Friesche Vlag- toernooi meegekregen en de sociale voor waarden zijn zeer aanvaardbaar geworden. dozijn hoofdklassers dat is aangetreden, beeft heel wat in de mars. Evenwel, het staat als een paal boven water, dat Donner, Timman, Ree, Har- toch, kampioen Scholl en misschien Lan- geweg de dienst zullen uitmaken. Van der Weide, Van der Vliet, Krabbé, Boersma, Van Baarle en Andriessen kunnen tegen het geweld niet op. De kwaliteit van het spel kenmerkt zich vooral door een er-op-of-er-onder- tendens. De remisetactiek, waar we bij voorbeeld in de jaren vijftig nogal aan hebben geleden, is praktisch naar de rom melzolder verwezen. Men kan stellen, dat de jongere garde onverschrokken speelt. Openingen als Siciliaans en Benoni on derlijnen deze koers. Nu we dit schrijven, de vijfde ronde hebben we achter de rug er komen er nog 6 is het noemen van een favoriet nog een hachelijke zaak. Als evenwel Donner, Timman, Scholl of Ree de bo ventoon zouden gaan voeren, zou het ons niet verbazen. sterkste wapen van de grondwerkspecia- list Martin Poglajen. Zelf houdt hij hele maal niet van de image die hij als „vechtersbaas” met een beperkte tech niek heeft. „Ik maak misschien minder mooie punten dan een technische judoka als Jan of Peter Snijders. Maar daar staat tegenover dat ik ze ook minder ge makkelijk tegen krijg. Dat is geen kwes tie van techniek, maar van taktiek. Ik ga er van uit dat ik op belangrijke toer nooien zo min mogelijk risico mag lo pen. Neem nou zo’n eerste partij in Oost- Berlijn tegen de Westduitser Lichtenho- fer. Die had ik er met een vol punt af af kunnen halen. Maar waarom zou ik onnodig risico’s gaan lopen? Die wed strijd gebruikte ik om er rustig in te ko men. Om me te concentreren. Een pun- tenoverwinning is goed genoeg”, aldus Poglajen, die als ijzersterk „grondwer ker” bovendien de zekerheid heeft dat hij de wedstrijd op de grond uit kan ma ken als een worp mislukt. Brian Jacks zal dat morgen serieus moeten incalculeren, want Martin Pog lajen, die de laatste weken veel last heeft gehad van een knieblessure, voelt zich uitstekend in vorm. Hij heeft er veel voor over om voor eigen publiek de eer ste Nederlandse titel aan zjjn lijst toe te voegen en dat zal zelfs Europese kam pioen Brian Jacks waarschijnlijk niet kunnen verhinderen gen de respectievelijke middenmoters uit de tweede-divisie Fortuna Vlaardingen en het Limburgse VW. Het elftal van de Racing heeft geen wijzigingen ondergaan ten opzichte van het elftal, dat vorige week met 1-0 van Gooiland verloor. RCH: Bes-Croes, Van Eijden, Kesselaar, Van Ramselaar, Smit, Wijers, Verschoor Stoute, Van den Berg. en. Meijer. EDO kan voor zijn wedstrijd na genoeg over zijn volledige elftal beschik ken. De opstelling van de Haarlemmers luidt: Vos-Laan, De Ruiter, Breeuwer, Koster-Van Haalem, Koek, Kamoen-Van Polanen, Blum, Nijssen. geïrriteerd wordt. In die gemoedstoe stand kan hij bergen verzetten. En tegen de tijd dat er een belangrijk internatio naal toernooi op het programma staat, heeft hij daar vaak reden genoeg voor. Als Zuidlimburger komt hij minder dan de judoka’s uit de randstad in de picture. Een centrale training kost hem al gauw zes reisuren en daarnaast heeft hij de zorg over een sportschool annex sauna in Heerlen, Mét het feit dat hij zijn mening, die niet altijd overeenstemt met die van bondscoach Anton Geesink, altijd frank en vrij naar voren brengt, is dat voldoen de om hem in de kernploeg een „eenza me” eenling te maken. Hij tilt daar niet zwaar aan: „Ik ben een individualist, maar welke topjudoka is dat niet. Ik zorg zelf dat mijn eigen zaken goed in orde zijn”. Ais bij het na deren van de selecties in de randstad gespeculeerd wordt over zijn vorm, komt hij in Heerlen pas goed in de juiste stem ming. Poglajen, sinds kort getrouwd met een Japans meisje dat hij tijdens een trainingsstage van een jaar in Japan leer de kennen: „Er wordt vaak beweerd dat ik niet zou trainen. Maar dat is niet zo. Ik oefen mezelf. Hier in Zuid-Limburg werk ik altijd veel aan mijn conditie. Daarnaast ga ik van tijd tot tijd in Aken trainen. Daar viel ik me op mijn gemak”. DEN HAAG. De Internationale Schaakfederatle (FIDE) is er na langdu rige en vaak moeizame onderhandellngen in geslaagd de vier kwartfinales van het kandidatentoernooi om het wereldkam pioenschap onder te brengen. De twee kampen zullen alle op 13 mei beginnen. Het schema ziet er als volgt uit: Sevilla (Spanje): Tigran Petros jan (Rus.) en Robert Hübner (W-Dl.) Hoofdscheids rechter: Dorazil (Oostenrijk). Moskou: Viktor Kortsjnoi (Rus.) en Je- fim Geiler (Rus.). Hoofdscheidsrechter: Mikenas (Rusl.) Vrijwel zeker Vancouver (Canada): Ro bert Fischer (VS)-Mark Taimanov (Rus.) Hoofdscheidsrechter nog niet aangewezen. Las Palmas (Canarische eilanden): Bent Larsen (Den.)-Wolfgang Uhlmann (O. Did.) Hoofdscheidsrechter: Heintze (O.D1.). De kandidatenmatches tellen tien par tijen. Als de stand 5-5 is wordt de twee kamp met maximaal vier partijen ver lengd, waarbij de eerste partij die niet in remise eindigt beslissend is voor de af loop van de gehele match. In de halve fi nales, die volgens een beslissing van het FIDE-bureau omstreeks 4 juli zullen be ginnen komen tegen elkaar uit de win naars van de duels Petrosjan-Hübner en Kortsjnoi-Geller enerzijds en Taimanov- Fischer en Larsen-Uhlmann anderzijds. Betty Stöve bereikte ook de halve fi nales via een overwinning op de Hon gaarse Katalin Borka. Okker en Taylor kwamen met sprekende cijfers in de halve eindstrijd van het heren dubbel spel. Proisy en Dominguez werden met 6-1 en 6-2 verslagen. In de halve finales komt Okker uit tegen Tiriac, Taylor ont moet Nastase. (waar hij lid van was) met de NJJB in de gelegenheid kwam om aan officiële kam pioenschappen deel te nemen, heeft hij zich altijd slechts op absolute internatio nale judotoppers geconcentreerd. Nooit werd hij kampioen van Nederland en van af 1965 heeft hij zelfs helemaal niet meer aan de nationale kampioenschappen mee gedaan. „Dat deed ik niet expres”, legt de in Essen geboren Limburger uit, „steeds kwam er iets tussen. Ziekte, bles sure of een buitenlandse reis”. Een feit is dat de middengewicht door onvoorziene omstandigheden echter nooit van een groot internationaal evenement weggehouden werd. Na Anton Geesink en Wim Ruska werd hij zelfs de meest be trouwbare vertegenwoordiger in het bui tenland. Geen enkele maal dat hij in goe de conditie aan een internationaal kam pioenschap deelnam, is hij zonder me daille naar huis gekomen. Óp zijn erelijst prijken een tweede (Salt Lake City) en een derde plaats (Mexico) op de wereld kampioenschappen, en een eerste (Ma drid), twee tweede (tweemaal Oost-Ber lijn) en twee derde plaatsen (Luxemburg en Ostende) op Europese toernooien. Hoe wel hij zelf nooit zal erkennen dat hij voor een Nederlands kampioenschap niet geïnspireerd raakt, moet de verklaring voor het ontbreken van nationale titels toch in die richting gezocht worden. Martin Poglajen is op zijn best als hij Ze komen verhoudingsgewijs overeen met die van de vooraanstaande particuliere krachtmetingen als IBM en Hoogovens. Ter gelegenheid van de ope ning van de wedstrijd trok KNSB-be- stuurslid J. Zwanepol bovendien zijn pistolen en schoot veelvoudig op „de Olympische gedachte”, „het amateuris me” en andere „schijnvertoningen”, die hij „ouderwets” irreëel en hypocriet” noemde. Ter ere van de schaakorganisaties ver gat hij niet mede te delen, dat het, naar zijn mening, gezochte onderscheid tussen amateur en professional in het schaken overigens nooit had bestaanDat mag dan waar zijn, doch er viel eertijds voor de professional geen droog brood te ver dienen. Wat dat betreft, staat Nederland er jaarlijks gunstiger voor, ofschoon vet pot nog een droomwoord is. Naast de sociale kant, die in het roerige KNSB-leven bij herhaling discussiestof oplevert, telt in dit titeltoernooi de bot sing tussen de gevestigde (groot) meester klasse en de youngsters zwaar. Dat hebben we aan grootmeester Jan Hein Donner te danken, of te wijten doorhalen wat niet wordt verlangd. In „Schaakbulletin” heeft hij namelijk zijn ROME. Hellenic Herrera, de donderdag ontslagen trainer van de Italiaanse voetbalclub AS Roma, heeft in de Romeinse krant II Messagereo een advertentie geplaatst, waarin hij zich aanbiedt als coach. De tekst van de advertentie luidde als volgt: „Ik zoek een club met een serieuze voorzitter, met wie ik in vertrouwen een contract kan sluiten en met wie ik op loyale wijze kan sa menwerken, die zijn (gesproken en geschreven) beloftes nakomt, die ge negenheid voelt voor zijn club en die evenzeer verlangt naar het kampioen schap als de trainer, de spelers en de supporters”. Het is een duidelijke aanval op Alvaro Marchini, de voor zitter van AS Roma. basstem doen horen en de banvloek over praktisch de gehele vaderlandse top uit gesproken. Kort geciteerd: Ze zullen nooit een behoorlijk toernooi winnen Oud-kampioen Hans Ree heeft er de zer dagen reeds honend op gereageerd, en ook in andere publikaties wordt onze grootmeester met liefde door de gehakt molen gedraaid. Dat wil overigens geenszins zeggen, dat de verstandhoudingen zouden zijn ver troebeld, om maar een clichéwoord te ge bruiken, integendeel. Aan de bittertafel van de klanderij, waar spelers, pers en of ficials elkaar dagelijks enkele uren ont moeten, heerst af en toe zelfs een uitgela ten stemming, want de manier van honen en onderwatersteken staat hoger geno teerd dan de inhoud van de kritiek. Desondanks Jan Hein Donner zal drommels goed voor de dag moeten ko men, wil hij na afloop niet journalistiek aan stukjes worden gereten. Gelukkig heeft hij in zijn meedogenlo ze woord-salvo’s voor de 19-jarige mees ter Jan Timman een uitzondering ge maakt. Die heeft bijvoorbeeld dit jaar de meestergreep van het Hoogoventoernooi gewonnen en is ongetwijfeld een werke lijke mede-kanshebber. Die „mag het dus winnen.” Titelhouder Eddy Scholl staat ook redelijk in des Donners gunst maar alle anderen acht hij hun capaciteiten ten spijt veel te improduktief om de lijn Euwe-Donner door te kunnen trek ken. De bezetting van dit derde Friesche Vlagtoernool is ijzersterk. We willen bij voorbeeld wijzen op het feit, dat in de derde ronde toen de zes hoofdklassers definitief werden teruggewezen het partijgemiddelde liefst 54 zetten telde. „De storing moest worden afgeschud” commentarieerde een der titelhouders. Of dat voor de rest van de wedstrijd is ge lukt? We betwijfelen het, want het half Conditie, gevoegd bij zijn vooral in Rusland bewonderde mentaliteit, is het Eén van de twee hulpscheidsrechters oordeelde dat het voornaamste resultaat van Poglajen (een beenworp) buiten de mat was ingezet, wat Jacks ten onrechte de eerste plaats opleverde. Poglajen in de vaste overtuiging dat hij de wedstrijd ondanks een pijnlijke linker elleboog, die in de voorronde uit de kom was ge weest gemaakt had, verbleekte, ging nog wel in een felle discussie met het leidende drietal, maar moest tenslotte toch toezien dat Jacks de gouden me daille in ontvangst mocht nemen. „Als ik dat geweten had, dan was ik er harder tegenaan gegaan. Nu heb ik de laatste anderhalve minuut rustig gedaan, omdat iedereen langs de mat, Inclusief coach Koos Henneveld, beduidde dat ik de par tij in mijn zak had”, becommentarieer de de Limburger ter plaatse. Sinds „Oost-Berlijn” is er een heel judo- seizoen voorbijgegaan zonder dat Pogla jen de gelegenheid kreeg om zich te re vancheren. Even leek het erop dat hij zijn verlies in de interland tegen Enge land (vorige maand in Amsterdam) uit zou kunnen vlakken. Toen de Britten met hun opstelling voor de dag kwamen, ont brak echter de naam van Jacks. Achter af is dat voor de 28-jarige Poglajen niet zo erg, want morgen bevindt Jacks zich wél onder de 250 deelnemers (afkomstig uit acht landen) die in Brunssum om de internationale Nederlandse judotitels zul len strijden. En het moet wel heel gek lopen wil Poglajen dan zijn Britse tegen- stander in het moeras van judowedstnj- den niet eenmaal ontmoeten. „En dit keer knal ik hem eraf”, ver zekert Poglajen. Het is geen grootspraak van de oud-kampioen van Europa, door dat de blonde Engelsman in Oost-Berlijn met behulp van de scheidsrechter het kampioenschap greep, had het tweetal elkaar reeds driemaal in grote interna tionale toernooien ontmoet en telkens sprak de uitslag duidelijke taal in het voordeel van de Nederlander. Eerst ver sloeg hij de Brit overtuigend tijdens de wereldkampioenschappen In Salt Lake Ci ty. Vervolgens moest de Engelsman m Oostende afnokken (e.k. ’69) met als der de positief resultaat een knal van een worp op de wereldkampioenschappen m Mexico, waar Jacks pas na een half uur weer bij zijn positieven kwam. Hij kan zich in Brunssum in ieder ge- val voorbereiden op een titanengevecht, want Poglajen houdt niet van half werk. Als hij eenmaal ergens zijn zinnen op ge zet heeft, dan bereikt hij zijn doel al moet hij ervoor door een muur gaan. Het is voor Martin Poglajen voornamelijk de aanwezigheid van de Engelsman die de titelstrijd voor hem zo interessant maakt Sinds hij door de fusie van de NAJA VALKENBURG. Nog nooit is een Europees kampioenschap anker kader 71/2 zo sterk bezet geweest als het toernooi, dat op 29 en 30 april en 1 en 2 mei in hotel „Scala” in het Zuidlimburgse Valkenburg wordt gehouden. Van de acht deelnemers staat de Nederlandse kampioen Jean Bes- sems met een gemiddelde van 25.65 (zijn eindmoyenne in het nationale kampioen schap min 10%) als laatste geklasseerd. Bessems werd kampioen met 28.50, een ge middelde, dat nog niet zo lang geleden als een topprestatie kon worden beschouwd. Leider in de rangschikking is de Bel gische veelvoudige kampioen Raymond Ceulemans met 65.93. Dan komen: Hans Vultink met 42.01, de Belg Emile Wafflard met 40.95, de Oostenrijker Johann Scherz met 34.45, de Duitser Dieter Muller met 34.43, de Fransman Roland Dufetelle met 31.00 en de Spanjaard José Galvez, die zelf enkele malen Europees kampioen in deze spelsoort was, met 28.42. APELDOORN. Ton Sijbrands heeft zijn nationale damtitel geprolongeerd. In de laatste ronde van het toernooi om het Nederlands kampioenschap, kwam nil re mise overeen met Van der Sluis. Sijbrands beëindigde het toernooi met 17 punten uit elf partijen. Hij werd voor de vierde ach tereenvolgende maal nationaal kampioen. Na afloop heeft de Kon. Ned. Dambond Sijbrands, Bergsma en Van der Sluis aan gewezen als deelnemers aan het toernooi om het Europese kampioenschap voor lan denteams, dat van 9 tot en met 15 juni wordt gehouden in Bolzano. Dezelfde dam mers zullen spelen in het persoonlijk Eu- ropese kampioenschap, dat op 1 september begint in Tiflis (Sovjet-Unie). Harm Wiers ma, die teleurstelde, zal daar dus verras senderwijs niet bij zijn. Uitslagen laatste ronde: Van Tilborg- Visser 0-2, Hermeling-Wiersma 1-1, Scho- tanus-van Dijk 1-1 Varkevisser-Drost 1-1, Bergsma-Bronstring 1-1, v. d. Sluis-Sij- brands 1-1. Eindstand: 1. Sijbrands 17, 2. Bergsma 15, v. d. Sluis 14, 4. Bronstring 13, 5. Scho tanus 11. 6. Wiersma 11, 7. Hermelink 10, 8. Drost 9, 9. Van Dijk 9, 10. Varkevisser 9. 11. Visser 9, 12. Van Tilborg 5. De Amsterdammer Goudt prolongeerde zijn nationale jeugdtitel. In de laatste ron de versloeg hij Passehier en passeerde aldus Smeenk (tweede) die van Jansen (derde) verloor, op de ranglijst. DEN HAAG De „cijfers” van toto 38 zijn als volgt: Aantal deelnemers: 661.483. Inleg: 1.401.183,90. Beschikbaar prij zenbedrag: 630.532,75. Eerste prijs: 220.686.46, een winnaar, die dit bedrag ontvangt. Tweede prijs: 157.633,19. 41 die 3.844,71 ontvangen. Derde prijs: ƒ220.686,46. 549 die 401,ontvangen. Extra prijs: 31.526,64. 192 die 164,ontvangen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15